• #Viac noviniek

     • Učíme sa v ekoDOMčeku
      • Učíme sa v ekoDOMčeku

      • Fotky sú vo fotoalbume :)


       Vo štvrtok 5. septembra sme išli s pani učiteľkami Nikoletou K. a Luciou V. na Vintoperk. Bola tam s nami lektorka Mirka. Robili sme rôzne aktivity o prírode a hmyze. Napríklad: chytali sme hmyz na pozorovanie, rozdelili sme sa na skupiny a na tri listy sme mali vymyslieť tri ľubovoľné názvy. Neskôr nám pani lektorka dala figúrky hmyzu a mohli sme si vyskúšať zoradiť vývojové štádiá včely a iného hmyzu. Bolo zaujímavé aj to, ako sme podľa vône mali zistiť, do akej skupiny patríme. Na Vintoperku sme sa naučili veľa vecí o prírode. Bolo to tam super. (Ninka Ha a Zuzka B.)

       V rámci projektu „Učíme sa v ekoDOMčeku“ sme naplánovali aj vyučovací blok eko výchovy v teréne pod vedením lektorov z Inštitútu aplikovanej ekológie DAPHNE. Cieľom aktivít je pomôcť žiakom pochopiť, že všetky rastliny, živočíchy a huby v prírodnom spoločenstve žijú vo vzájomne prepojených vzťahoch a sú závislé od čistoty prírodného prostredia.
       Vo štvrtok 5.9.2019 sme si objednali aj dobré počasia:). Tretiaci, štvrtáci a piataci sa rozdelili a urobili si prechádzku na Vintoperk a Skalické rybníky. Kým skupinka na Vintoperku skúmala  „Bohatstvo lúk a pasienkov“ deti na rybníku sa zoznámili so životom a „Pod vodnou hladinou“. 
       Cestou späť sme pozbierali odpadky ... a bolo ich opäť plné vrece. JŠ

     • Nahryzli sme nových 10 mesiacov
      • Nahryzli sme nových 10 mesiacov

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Dnes sme si zľahka zahryzli do veľkého 10 mesačného koláča nového školského roka. Trocha sme zaspievali, trocha zatancovali, pozdravili starých známych aj privítali malé žabky – prváčence. Deviataci zložili svoj rytiersky sľub aj odviedli žabky do triedy. Tak. Kvak. Len aby ten veľký koláč bol dosť sladký pre všetkých! S chuťou do toho! Tak. Kvak:) MA

     • Letná detektívna pátračka
      • Letná detektívna pátračka

      • Zažiť posledné dobrodružstvo pred krásnym prvým dňom v škole. Veľká výzva !!! Traja pátrači našej štvorlístkovej detektívnej kancelárie dostali ťažkú úlohu. Nájsť v revíre storočnú vŕbu.

       Úloha namojveru nad sily smrteľníkov. Nie však pre štvorlístkových pátračov. Naštartovali svoje bicykle a vydali sa do prekrásnej prírody. Plány, indície viedli kroky a kilometre na dvoch kolách pátračov smerom na Mlynky. Mocná príroda ukázala bohatstvo. Nádhernú storočnú vŕbu, ktorá sa skryla pod vetvami kriakov mnohorakých stromov.

       Hodnú chvíľu sa pátrači nemohli vynadívať na toľkú krásu. Zhotovili však fotografický dôkaz a uchovali tajnú trasu k taju skalickej prírody. Nie je však vylúčené, že na prosby budú pátrači zhovievaví a prezradia polohu tohto prírodného skvostu. IČ  

     • Prázdninový ekoDOMček
      • Prázdninový ekoDOMček

      • Prázdninový tábor ekoDOMček sa uskutočnil vďaka finančnej dotácii Mesta Skalica.  

       Fotky sú vo fotoalbume :)

       Prázdninové dni letia ako voda z brehu, čím viac sa blíži koniec prázdnin, tým rýchlejšie sa krátia :) Niektorí „Štvorlístkáči“ už stihli dovolenku s rodinou, niektorí aj iné detské tábory, ale sú aj takí, ktorí si radi počkali na originálny školský tábor ekoDOMček, aby s kamarátmi a učiteľmi zažili zábavu aj poučenie, športovanie na školskom dvore aj kúpanie na kúpalisku v Zlatníckej doline, zdravé „mňamky“ na desiatu a olovrant, ktoré si sami pripravili. V utorok si urobili výlet do Ekocentra Nová Lhota v ČR, v ktorom si staršie deti oprášili vedomosti o biodiverzite, menšie deti spoznávali bylinky a regionálnu zeleninu a ovocie. A že chutili výborne, bolo vidieť na prvý pohľad. V stredu prišla do školy návšteva– zajačik Chillinka, aj ona si pochutila na mrkvičke z desiatej. Poobede pôjdu eko hliadky vyzbierať odpadky do Zlatníckej doliny, ale o tom napíšeme až nabudúce :) JŠ

     • letná FOTO výzva na zber L4L
      • letná FOTO výzva na zber L4L

      • Leto v plnom prúde a v mobile niekoľko (stoviek) prázdninových fotiek. Mestá, miesta, noví karáti... všetko pekne spolu.  
       Miesta a mestá, kde je čisto a aj tie iné...
       Ktorých je viac?
       Možno ste tiež už tak nakazení triedením odpadu, že vidíte to, čo by ste inak ani nevideli a obehnete pol mesta, aby ste našli ten správny kôš:)
       Možno ste smutní z toho, že na dovolenke nikto netriedi.
       Možno ste tam, kde je triedenie samozrejmosť.
       Čo tak urobiť si náskok k zberu L4L ?
       Výzva na leto: Odfoť mesto/miesto, ktoré ťa zaujalo triedením, alebo netriedením. Napíš, kde si fotku spravil a vymysli jej názov. Fotku prines v septembri vytlačenú, alebo ju pošli na: milica.antalkova@zsstvorlistok.sk. Za účasť je odmena 1xL4L. Fotky budú vystavené a tá s najväčším počtom hlasov bude odmenená malým darčekom  Pekné leto praje aj MA.  
       PS: Výzva platí aj pre učiteľov a rodičov. Darček je pripravený aj pre túto kategóriu:))   
       MA

     • Fantázia na plné obrátky aj cez prázdniny? :)
      • Fantázia na plné obrátky aj cez prázdniny? :)

      • Spisovateľ Daniel Hevier vytvoril pre deti zaujímavý letný TVORIVÝ program. Ak by si mal záujem, na mail ti môžu od neho behom prvých dvoch prázdninových týždňov chodiť rôzne úlohy a výzvy. Ak ich splníš, dostaneš dokonca aj certifikát!

       Tak ak máš čas a chuť, popros rodičov alebo sám napíš na email daniel.hevier@hevi.sk . Potrebné je uviesť svoje meno a vek. Ak sa budú pánovi Hevierovi tvoje práce páčiť, možno sa dostanú aj niekam do sveta ;) Ak ale nechceš, aby tam bolo zverejnené tvoje meno, tak mu to do emailu pre istotu napíš.

       Tak nech sa vám dobre tvorí Štvorlístkáči! pozdravuje LK

     • 3D lukostrelba
      • 3D lukostrelba

      • Aj keď 3D lukostreľba patrí medzi mladé športové disciplíny, jej základy sú späté so začiatkami civilizácie. Rozmanitosť a pestrosť súťaže, kde každá strela je „jedinečná“, láka aj na regionálnych súťažiach viac ako 100 súťažiacich. Jednou z regionálnych súťaži bol aj Pohár 3 krajín, kde sa stretávajú lukostrelci zo Slovenska, Česka a Rakúska. Dvoch závodov sa úspešne zúčastnili aj naši žiaci. V kategórii detí siedmak Alexander S. získal koncom mája druhé miesto pri závode v Hodoníne a v júli 3. miesto pri závode v Studienke. Iba neúčasť na prvej súťaži v Hohenau ho pripravila o miesto na pódiu v celkovom poradí. V Hodoníne súťažil aj tretiak Andrei F., ktorý obsadil 5 miesto, iba 3 body za tretím miestom.

     • Slávnostné ukončenie školského roka
      • Slávnostné ukončenie školského roka

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Posledný deň v školskom roku bol taký pravý, slnečný. Na školskom dvorčeku sa zhromaždil všetok ten drobizg aj mlaď :) aby ocenil svojich triednych Oskarkov, odmenil športovcov, certifikoval dobrovoľníkov z ekoDOMčeka a podporil spoločného tímového ducha, aby napokon deviatakom na rozlúčku pripravil živý chodník slávy a zaželal  im veľa krásnych zážitkov v nových školách. 
       Tak ako to u nás býva zvykom, ocenili sme nemerateľné a poďakovali sme si navzájom za ďalší dobrý školský rok., ktorý sme spolu zažili.
       Ešte raz ďakujeme rodičom za podporu a dôveru, s ktorou nám zverujú svoje deti.
       Ďakujeme rodičom a deťom aj za všetky milé, chutné, voňavé, pestrofarebné, prekvapivé, aj zelené - eko:) darčeky a želáme všetkým  KRÁSNE LETOTím 4L    MA

     • Spoločne
      • Spoločne

      • Na MÚ v Skalici sa 24. júna uskutočnilo stretnutie zástupcov všetkých základných aj stredných škôl, ktoré sídlia v Skalici so zástupcami mesta a spoločnosťou VEPOS – SKALICA s.r.o. aby sa prvý krát v takomto zložení porozprávali o ich skúsenostiach a možnostiach triedenia odpadu na školách. Nápad zorganizovať takéto stretnutie sa zrodil v našom ekoDOMčeku a sme radi, že nám SIeko pomohlo so zvolaním všetkých ľudí. V septembri by sme snáď na Skalických dňoch už nemuseli hliadkovať sami?  MA

     • V Zlatníckej doline
      • V Zlatníckej doline

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       V piatok 14.6 sa naši prváčikovia a piataci vybrali na výlet do Zlatníckej doliny. O ôsmej sme sa stretli na mieste, rozprestreli deky a spoločne sme si spravili malý raňajkový piknik . Pani učiteľke Zuzke sa podarilo vybaviť kúpalisko v dopoludňajších hodinách, čiže sme ho mali tri hodiny iba pre seba! Poriadne sme si zaplávali, vyšantili sme sa na šmýkačke a dokonca aj niektorí naši prváčikovia nabrali odvahu a šmýkali sa do stredného bazéna . Poobedie sme strávili na chate Amor, kde sme si dali obed, trošku oddýchli, ale rýchlo sme nabrali druhý dych a vyskúšali sme si aj Tarzániu. Prváčikovia dokonca pokračovali opekačkou, spolu aj s rodičmi. Bol to deň plný zážitkov :) LK

     • Slávik Slovenska = Zuzka:)
      • Slávik Slovenska = Zuzka:)

      • Prednedávnom sa naša piatačka Zuzka K. zúčastnila krajského kola súťaže Slávik Slovenska. Skončila na úžasnom 1. mieste a získala tak postup do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční v stredu 26.6 v Bratislave. Ako účastníčka celoslovenského kola Slávika získa Zuzka titul Laureát Slávika Slovenska!Je to veľký úspech a my sa z neho tešíme všetci s tebou. Prajeme ti ešte veľa takýchto speváckych úspechov! :) LK

     • ZVÁŽME SI...
      • ZVÁŽME SI...

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       je názov obchodu v pasáži na Potočnej ulici, kde milá mladá pani/slečna skúša šíriť myšlienku nakupovania bez obalu v Skalici.
       Nájdete u nej pracie a čistiace prostriedky, základné trvanlivé suroviny, sušienky (aj DIA), zubný prášok, vrecúška, hubky, mydlá, prírodný repelent, hygienické drobnosti a aj bambusové slamky či čokoládky :)
       Pretože zbiera aj použité zubné kefky, spojili sme príjemné s užitočným. Odovzdali sme kefky a zvážili sme si ... MA 24/06/19

     • Zber papiera od 17.6. do 25.6.
      • Zber papiera od 17.6. do 25.6.

      • Milí rodičia a priatelia školy,

       ak ste aj vy odkladali po celý rok papier pre našu školu a potrebujete vypratať svoje pivnice, prišiel čas školského ZBERU. Papier môžte nosiť v malom množstve priamo do školy. Vo veľkom množstve ho prosím privezte zozadu školy - do priestoru s kontajnermi - so vstupom cez Ružovú ulicu. Zber prebieha celý týždeň od pondelka 17.6. do utorka 25. 6. Peniaze získané zberom papiera budú použité na zveľadenie priestorov školy. Ďakujeme. 

     • ekoDOMček opäť v akcii
      • ekoDOMček opäť v akcii

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Náš tím ekoDOMček bol pozvaný na podujatie „Rodinný deň Schaeffler Skalica“, ktoré sa uskutočnilo v sobotu 22.06.2019 v prístavisku na Baťovom kanáli v Skalici. Tak ako sme už zvyknutí, vytvorili sme hliadky dobrovoľníkov. Ich prácou bolo dohliadať nad správnym triedením odpadu, šíriť osvetu a propagovať „zero waste“ = životný štýl bez odpadu.
       Ďakujeme rodičom, ktorí podporili naše/Vaše deti, aby pomohli. Nebolo ich veľa, no o to viac si ich pomoc ceníme. Milá Karin, Anetka, Monika, Barborka, Dorotka, Tamarka, Majka. Emka. Milý Juraj a Adam. Milí dvaja kolegovia. Vďaka.  Odviedli sme spolu KUSISKO veľkej práce:)) MA 

     • ZERO WASTE piknik
      • ZERO WASTE piknik

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       V piatok 21. júna sme si mohli spolu vyskúšať prvý pravý letný piknik na zelenej tráve na školskom dvore. Cez veľkú desiatovú prestávku sme si rozprestrieli deky, rozložili vankúšiky a otvorili piknikové košíky...

       ... a bola to pastva pre oči aj pre brušká. Pikniková desiata určite presiahla všetky (možno aj tie najtajnešie) očakávania! Jednoducho rozprávkové! Krabičky aj porcelánové tanieriky s ovocím, tvarohové torty, bublaniny, domáce limonády vo fľašiach, včelobalové obrúsky, tanierikové a lyžičkové piknikové súbory originál priamo z košíka - ako z filmu! Fotky hovoria za všetko. 

       Je jasné, že myšlienka "zero waste" sa po roku, krok za krokom, zmenila na obdivuhodnú realitu a pre deti a rodičov to nie je pojem neznámy. Vďaka za inšpiráciu a nápady. Ďakujeme za podporu, rodičia. 

       NÁVOD: Ako taký košík nachystať?

       Vodu si môžem priniesť vo vlastnej (najlepšie sklenenej) fľaši. Na koláčik, chlebík či inú dobrotu použijem môj desiatový boxík, alebo voskový obrúsok, ovocie si doma umyjem a pribalím tiež do krabičky. Nezabudnem ani na nejakú tú malú dobrotu pre mojich spolužiakov, ktorá samozrejme nebude v žiadnom zbytočnom obale.
       Čo by to tak mohlo, ale byť???
       To už necháme na vás:)))
       Sme zvedaví, čo si vymyslíte.
       Najlepší nápad odmeníme!!!  SK

     • Maxi Scrabble - piataci prekonali sami seba
      • Maxi Scrabble - piataci prekonali sami seba

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       21/06/19       5. roč. = 0 trestných bodov 
       11/06/19       3. roč. =  31 trestných bodov za 30 min! 
       24/05/19       5. roč. = 39 trestných bodov 

       Po týždňoch dažďa je tu slnko a naše školské MAXI SCRABBLE sa dočkali. Piataci ich vyvliekli na dvor aby sa zahrali triednu – tímovú verziu. Ich úlohou bolo pokúsiť sa vyskladať v danom čase všetky písmená. Začali slovom NAJNEOBHOSPODAROVATELNEJŠIE :) Nechajte sa inšpirovať, no svoje najdlhšie slovo si už vymyslite sami... 24/05/19 MA
       PS: Zostalo nám 39 trestných bodov. Berte to ako výzvu na 30 min. bez POMOCI učiteľa!!! 

     • Výlet piatakov za lístky štvorlístka
      • Výlet piatakov za lístky štvorlístka

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Ráno sme sa všetci  zišli na vlakovej stanici  pred ôsmou hodinou. Vo vlaku bolo fajn, keď sme sedeli, mohli sme robiť hocičo. Prestupovali sme v Kútoch a na poschodovom vlaku sme prišli do Bratislavy. V Bratislave sme išli autobusom číslo 201 z Hlavnej stanice na "iHRYsko". Ak neviete, iHRYsko je veľká predajňa spoločenských hier a nachádza sa tam aj herňa, v ktorej si môžete všetky hry vyskúšať.  Boli sme tam skoro dve hodiny a hrali sme rôzne spoločenské hry. Niektoré hry sa nám zapáčili a kúpili sme si ich :) Potom sme sa presunuli do Space world, kde sme hrali Laser game. Bolo to úplne úžasné! Cez prestávky sme si tam mohli zahrať aj biliard, ping-pong a X box. Všetko prebehlo v pohode. Celý výlet sme si užili!  Odnášame si iba super zážitky :) Ďakujeme. (Emka B., Barborka S., Dorotka F.) 20/06/19

     • Škola v prírode - správy 17.6 - 21.6.
      • Škola v prírode - správy 17.6 - 21.6.

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       5. deň
       Hurá, piatok! 

       Máme tu posledný deň našej školy v prírode. Po raňajkách sme si dobalili veci a prišiel po nás autobus. Dnes náš čakal výlet na Hrad Červený Kameň, kde sme mali prehliadku. Videli sme ako tu žili naši predkovia. Potom sme si všetci kúpili nejaký suvenír a presunuli sme sa do jaskyne Driny. Bola to teda riadna drina vyšliapať taký dlhý kopec, ešte v tomto teple. Jaskyňa bola veľmi pekná, ale bola nám tam zima, lebo tam bolo len 8 stupňov. Teraz už sedíme v autobuse a tešíme sa všetci domov na našich rodičov. NINKA H. 

       4. deň
       A už je tu štvrtok. Po raňajkách sme sa išli prejsť na salaš, kúpili sme si tam korbáčiky a vrátili sa naspäť. Keďže začalo pršať, hrali sme pod prístreškom hry a čítali z čítanky. Po obede sme mali siestu a po nej sme mali edukačnú chvíľku, kde mala jedna skupinka zdravotnú výchovu, učili sme sa tam ako si obviazať ruku, nohu, atď. a druhá skupinka mala dopravnú výchovu, kde sme si hovorili o značkách, prečítali si rozprávku a na konci mali kvíz.
       Potom sme sa išli baliť, zhodnotili sme si celý pobyt, dostali diplomy a išli na večeru. Po večeri sme už čakali na rodičov, ktorí boli pozvaní na spoločnú opekačku. Po opekačke sme všetci padli unavení do postele.
       VIKI A ANETKA 

       3.deň

       Po budíčku sme sa pripravili na rannú rozcvičku, po ktorej sme mali raňajky.Po raňajkách sme išli sme na kúpalisko.Na kúpalisku bola veľká zábava, kúpali sme sa a šmýkali na tobogánoch.Po kúpaní nás čakal obed. Pochutnali sme si na rajčinovej polievke a rezni so zemiakmi. Po obede sme si chvíľu oddýchli. Po sieste začalo pršaťa, tak pani učiteľku napadlo či by sme nešli  von čítať a hrať spoločenské hry. Po večeri  nás čakalo veľké prekvapenie, prišli motorkári a medzi nimi bola pani vychovávateľka Janka.Povozili nás.Bola to veľká zábava. A potom odišli. Potom nás navštívila pani riaditeľka Janka a pán riaditeľ František. Keď odišli  začali sme sa chystať na diskotéku. Chvíľu me tancovali a potom prišiel Santa alias Tomáš V. a dal nám medovníčky. Potom sme vyhlásili súťaž o najlepší tanec. Vyhrala Anetka. Nakoniec nám Andrejko povedal dve rozprávky o zvieratkách. Boli veľmi vtipné. Po diskotéke sme išli strašne unavení spať. 
       Tomáš V. a Šimon H.                                                             

       2. deň 

       Ráno sme sa zobudili:)) Potom sme si urobili rannú rozcvičku. Neskôr sme sa išli naraňajkovať, mali sme švédske stoly. Okolo 1.00 hod. sme išli na Mlýnky.

       Boli sme tam aj s druhou školou.

       Keď sme prišli naspäť na chatu mali sme chvíľku odpočinok. Po obede sme išli na Tarzániu. Skoro všetci sme sa vystriedali. Pred večerou sme išli prejsť ku kúpalisku a zahrali si futbal. Na večeru sme mali špagety, na ktoré sme sa veľmi tešili. Večer sme mali zoznamovaciu diskotéku s druhou školou. Andrej N. a Michal J.

       1. deň 

       V pondelok ráno sme sa my, Mravčekovia, stretli v škole a o 9.00 nás autobus odviezol do školy v prírode do Zlatníckej doliny. Po príchode na chatu Amor sme si rozdelili izby. Vybalili sme si veci a urobili sme si originálne menovky na dvere izieb (Mach2Benč, Ninka má Ninku, K.R.T. ...). Išli sme von, kde si niektorí nazbierali šišky, niektorí si maľovali na zem, niektorí hrali florbal. Na obed sme mali kurací vývar a sviečkovú omáčku. Po obede bola popoludňajšia siesta počas ktorej sme oddychovali na izbách. Neskôr sme sa vybrali na prechádzku na neďaleký salaš, kde sme videli ovečky a koníky. Vrátili sme sa a hrali sa na preliezkach. Pred večerou sme si stihli ešte zahrať novú hru CORTEX. Večera bola dobrá mali sme rizoto. A aby som nezabudla, niektorí z nás mali nezabudnuteľný zážitok, jazdili sme na koni, ktorý sa volal Onix. Už sa tešíme na zajtrajší deň.  Agátka B.

     • Bicyklovali sme
      • Bicyklovali sme

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       ... v utorok sa štvrtáci spolu s pani učiteľkou a vychovávateľkou vydali cestou necestou, lesem nelesem na cyklistický výlet. Počasie nám prialo, a tak sme okolo 9tej ráno vyštartovali zo školy smer Baťov kanál. Deti sa po príchode na ,,Baťák,, občerstvili v miestnom bufete, pobehali si po lúke, nabrali sily a vyštartovali sme po cyklotrase na rybníky. Po ceste nás popri lesíku vítali motýle, teda ako povedala naša Majka, boli to komáre prezlečené za motýle :D Po príchode na rybníky sme si spravili krátku pauzu. Deti nakŕmili labute poslednými zásobami z domu a následne sme náš výlet ukončili cestou do školy. Bol to veľmi pekne stráveny spoločný deň a všetci sme si ho užili. DH 18/06/19

     • Matematický klokan
      • Matematický klokan

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Dňa 6. 6. 2019 sme si vyhodnotili a odmenili žiakov, ktorí sa zúčastnili celosvetovej súťaže Matematický klokan. Najviac percent z našej školy získala M.B.,  a to  95,8%  a stala sa šampiónkou školy. Krásne percentá tiež získal M. K. 93,3% a D. F. 90,8%. Srdečne blahoželáme a prajeme ešte veľa úspechov v matematike.