• #Viac noviniek

     • Mikulášska zbierka maškrtností pre deti z DD v Skalici
      • Mikulášska zbierka maškrtností pre deti z DD v Skalici

      • alebo Giving Tuesday :) u nás v škole

            My, žiaci 9.A triedy sme sa rozhodli usporiadať zbierku maškrtností pre deti  Detského domova v Skalici, aby sme im trochu spríjemnili a osladili sviatok sv. Mikuláša.

            V tejto zbierke by sme sa chceli viac zamerať na malé deti, choré alebo fyzicky znevýhodnené deti.

       Ak by ste mali záujem pripojiť sa k nám, môžete prispieť nejakou tou maškrtou.
       Najlepšie by boli kukuričné chrumky, mäkké “koláčiky“ (napríklad Bebe Brumík), mäkké želatínové cukríky a tyčinky, sladké burizony, ovocné alebo bylinkové granulované čajíky vhodné pre bábätká, bezlepkové sušienky, napolitánky, chrumky pre deti s celiakiou. Pre malé deti aj detské ovocné kapsičky, či klasické ovocné výživy. Vhodné by boli aj nejaké sladkosti pre batoľatá.

       Prvý stupeň tieto príspevky môže odovzdávať svojej pani učiteľke, či do boxu v hlavnej budove. Pre žiakov druhého stupňa  alebo ľudí, ktorí by chceli prispieť, bude možnosť odovzdať maškrty pri hlavnej bráne školy do boxu pánovi učiteľovi Černinovi vo štvrtok 03.12.2020, respektíve piatok 4.12.2020 vždy v čase medzi 13:00 až 15:00 hodinou.

            Boli by sme s deťmi z detského domova veľmi rady, keby ste nás podporili a prispeli. Pevne veríme, že naša príprava a organizácia maškrtnej zbierky má svoj význam. Dúfame, že spoločne deťom v domove na sv. Mikuláša vykúzlime úsmev na tvári.
        

       Vaši deviataci, Anetka G., Karinka K. a Paulínka R., 01.12.2020

      • Zbierka Koľko lásky ...

      • Ak máte chuť zapojiť sa do celonárodného projektu KOĽKO LÁSKY … v Skalici
       od 23.11. do 6.12.                  https://www.kolkolasky.sk/
       odberné miesta pre krabičky sú :
       - na mestkom úrade u zástupkyne primátorky,
       - v zdravej kaviarni “do Bodky” - kontaktná osoba je pani L.Bučková, a
       - na Štíbore na Kráľovskej ulici, pondelok-streda-piatok od 15-17,00 u pani M.Kallovej.

     • Projekt Šachová školička
      • Projekt Šachová školička

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Tento rok nám nepripravil ideálne podmienky pre rozvoj voľnočasových aktivít, ale aj napriek tomu sa nám podarilo náš projekt Šachovej školičky zrealizovať. Žiaci sa v poobedných hodinách nemôžu spolu stretávať v rámci krúžkov, čo nám prácu dosť sťažilo, ale šach je hra, ktorá nám umožňuje pracovať nielen v priamom kontakte, ale aj online, a práve túto formu sme využili.


       Výborným pomocníkom bol pre nás program Chessity (chessity.com), ktorý nám slúžil akozdroj učenia, zábavy, ale aj tvorby zaujímavých úloh. Tento interaktívny program nám umožňuje pracovať so všetkými úrovňami výkonnosti – od začiatočníkov až po pokročilých. U detí, aj keď je v angličtine, je veľmi obľúbený a pri práci s ním bolo často z triedy počuť výkriky radosti z víťazstva v hre. Pracovné zošity Škola šachu 2 a 3 používame pre deti, ktoré sa chcú v šachu viac zdokonaliť.


       V online prostred lichess.org sme v rámci projektu tiež usporiadali šachový turnaj. Občas sa nám vyskytli problémy s pripojením, ale pozitívne bolo, že turnaja sa zúčastnili nielen žiaci školy, ale aj hostia zo Šachového klubu Skalica. Hrali sme aj tzv. rapid turnaj. Celkovým víťazom sa stal práve hosť Šachového klubu Skalica Marián H., ale majsterkou našej školy bola Viki V. (6. roč.), na druhom mieste sa umiestnila Kika D. (8. roč.) a tretí stupienok obsadila Veronika K. (4. roč.). Bohužiaľ z technických príčin sa z turnaja museli odhlásiť dvaja hráči. Tento turnaj bol zatiaľ organizovaný pre skupinu pokročilejších šachistov u nás v škole, ale v budúcnosti by sme chceli vyskúšať tento spôsob aj u nižších vekových kategórií.


       Projekt Šachová školička sa uskutočnil vďaka finančnému príspevku z rozpočtu Mesta Skalica.

     • GIVING TUESDAY
      • GIVING TUESDAY

      • Už tretí rok sa v škole pripájame k iniciatíve GIVING TUESDAY.
       Na začiatku to boli knihy a hračky, ktoré sme si vymenili v triedach a škole medzi sebou. Potom sa k darčekom pridalo pečenie a obdarovávanie sa koláčikmi pre triedy a pribudlo aj písanie pozdravov pre seniorov. Tento rok je všetko inak... V škole medzi triedami nič nezorganizujeme. Neznamená to však, že sa máme vzdať dobrých skutkov:) Nechajme sa inšpirovať napr. aj tu:

       https://www.kolkolasky.sk
       https://www.givingtuesday.sk/

       MA

     • Aj podnikavosti sa treba učiť:)
      • Aj podnikavosti sa treba učiť:)

      • 18.11. a 25.11. sme sa my ôsmačky (Monika, Kristína, Adela, Ela a Leila) zapojili do pilotného programu od LEAF Academy – PODNIKAVÉ ŠKOLY.
       V spomínaných dňoch sme sa pripojili na online schôdzky, kde nám učitelia z LEAF Academy hovorili, ako nápady nie len vytvoriť ale ich aj zrealizovať. Prvé stretnutie sa volalo: „Design Thinking”. Tu sme si analyzovali jednotlivé fázy plánovania (školskej) akcie a vymýšľali sme Vianočný večierok pre triedu, tak ako by sme ho mohli zorganizovať aj v súčasnej situácii:)
       Druhé stretnutie bolo nazvané „Leadership online” a skúšali sme rozmýšľať nad tímovou spoluprácou a jej fázami tak, aby sa dielo podarilo.

       E dodáva: „V prvej časti ma určite oslovil celý koncept BUILD B-Believe U-Understand I-Invent L- listen D-Deliver a z toho druhého stretnutia celý koncept RAKETA,  teda kroky ako dobre spolupracovať na nejakom projekte.“

       MA

     • Majstrovstvá kraja základných škôl v šachu
      • Majstrovstvá kraja základných škôl v šachu

      • Dňa 22. 11. sa uskutočnili Majstrovstvá kraja základných škôl Trnavského kraja v šachu. Tentokrát však naše dievčatá Ela, Kika a Veronika nemuseli nikde cestovať. Turnaj sa odohrával online na platforme lichess.org. Stretlo sa tu 31 hráčov. Dievčatá a chlapci hrali spolu v jednom turnaji.  Najlepšie sa darilo Kike (8.roč.), ktorá sa v celkovom poradí  umiestnila na 5. mieste a medzi dievčatami na 2. mieste. Zabezpečila si tak postup na majstrovstvá Slovenska. Gratulujeme :)

      • Maľované čítanie č.5

      • ... séria rozprávok má svoje pokračovanie. Zabaviť sa však môžu aj Majstri skratiek.
       Na odpovede v čitateľskej krabičke sa opäť teší aj "Majsterka maľovaných rozprávok" :)

     • Strašidielka v škole
      • Strašidielka v škole

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Každoročne si pred začiatkom  jesenných prázdnin deti prinesú do školy  strašidelné kostýmy. Škola sa premení na  strašidelný dom plný zábavy. Nebolo tomu inak ani tento rok. No žiaľ s obmedzeniami. Nemohli sme sa navzájom stretnúť a užiť si zábavu s ostatnými spolužiakmi z inej triedy. Tento rok sme strašidelný deň strávili vo svojej triede, kde sme mali prichystané aktivity,  individuálne občerstvenie, pozreli sme si rozprávku a zavŕšili sme to tombolou. Nebolo to však to pravé orechové, ale užili sme si to i napriek tomu.

       Prajeme všetkým krásne prázdniny plné oddychu a kľudnej atmosféry. DH

     • Mesiac úcty k starším
      • Mesiac úcty k starším

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       V rámci mesiaca október si pripomíname a spomíname oveľa častejšie na našich starých rodičov, ale aj na všetkých starších ľudí, pretože práve október je už tradične venovaný im.  Deti z prvého stupňa si pre nich pripravili malý darček vo forme pohľadníc, ktoré ich vždy potešia. Ako je už u nás zaužívaným zvykom pohľadnice poputujú i do zariadenia pre seniorov Jesénia v Skalici. Dúfame, že sa im i tento rok budú páčiť a potešia ich.  DH

     • Jesenné prázdniny
      • Jesenné prázdniny

      • Na základe rozhodnutia ministra školstva číslo: 2020/17949:1-A1810 sa jesenné prázdniny v šk. roku 2020/2021 uskutočnia vo všetkých školách v termínoch 30. októbra a 2., 6. a 9. novembra 2020. 

     • Poznáme víťazov súťaže Ekologický čin roka 2019 !
      • Poznáme víťazov súťaže Ekologický čin roka 2019 !

      • Pre všetkých podporovateľov projektu ekoDOMček máme radostnú novinku. Naše spoločné „zelené snaženie“ získalo v silnej konkurencii ďalších kvalitných projektov 2. miesto v kategórii MŠ, ZŠ a SŠ. ... a finančnú odmenu.

       Čo sa všetko sa skrýva za prácou v ekoDomčeku?

       Od dôsledného triedenia odpadu v škole, zberu bateriek, kovových obalov, zubných kefiek, vrchnákov z PET fliaš, cez SWAP, Konferenciu pod holým nebom, Konferenciu o vode, prednášky NEPZ, 2 fotopasce, výmenné burzy kníh, bylinkový záhonček, medové raňajky, výstavky jabĺčok a jesenných plodov, šitie vrecúšok na nakupovanie, prípravu eko-divadelné predstavenia, sadenie stromčekov, eko-návštevy MŠ a penziónov, až po spoločné veeeeľké chystanie vlastného stánku na Trdlofeste a Skalických dňoch s aktivitami prednáškami pre verejnosť ...

       ... to „hlavné však zostáva očiam neviditeľné“, alebo, ako napísali minuloroční deviataci: :
       ... možno ani neviete, aký to má na nás dopad:)“  

       Tešíme sa z ocenenia, ďakujeme za podporu a veríme, že toto zasadené ,,semienko" stále rastie a bude rásť naďalej.

       https://www.trnava-vuc.sk/aktuality/pozname-vitazov-sutaze-ekologicky-cin-roka-2019/

       MA 20/10/20 

     • Mňamka z jabĺčok
      • Mňamka z jabĺčok

      •      Dlhší čas sme sa pripravovali na spracovávanie úrody, ktoré pestovateľov čaká prevažne na neskorú jeseň. I chrobáčikovia si postupne prinášali niekoľko druhov jabĺčok, ktorými sme si vyzdobili školskú lavicu.

            Nazhromaždili sme si dostatok plodov a rozhodli sa, že si pripravíme jablká na recept jablkového pyré s piškótami. Pri prípravných prácach sme si vyskúšali ako krájať, šúpať, vyčistiť a popratať po sebe mini pracovisko. Pán vychovávateľ chrobáčikom prezradil ako si poradiť s jablkami, aby po nakrájaní ihneď nezhnedli.

       Ešte v ten večer boli jablká spracované do požadovaného skupenstva a vyliate do malého pekáča. Čerešničkou na torte bola výzdoba jablkového pyré symbolom štvrtej triedy. Posledným krokom bolo pyré schladiť v chladničke.

             V nasledujúci deň chrobáčikovia netrpezlivo čakali, či sa dielo vydarilo. Po výdatnom obede a odpočinku svojho bruška sme sa pustili do maškrty. Veľmi nám chutilo, až sme sa oblizovali. Teraz sa tešíme na ďalšie využitie našej kuchárskej šikovnosti.

        

       IČ, 23.10.2020

     • Jeseň v škole
      • Jeseň v škole

      •      Najteplejšie obdobie v roku sa pomaly skončilo a nastala pestrofarebná jeseň. Príroda začala húfne odovzdávať svoje krásy prostredníctvom svojich plodov visiac na stromoch, kríkoch, či tajne ukryté v zemi. 

            Naši siedmaci a štvrtáci s pedagógmi na hodine techniky, školskom klube sa podujali skrášliť školu. Vydali sa do mesta a pozbierali zopár kíl gaštanov, halúzky šípok, farebného lístia a iných prírodných materiálov. Ostatní zasa presádzali kvety v kvetináčoch, vyzdobili parapety okien školy, vchod do školy.

       V školskom klube nezaháľame ani náhodou. Zhotoviť z plastelíny a listov drobných slimáčikov bola malá rozcvička pre šikovné ruky chrobáčikov. No použiť motúz, niekoľko desiatok popadaných listov a vyrobiť peknú hlávku stonožke už také ľahké nebolo. Nie všetci na takúto ťažkú úlohu podujali. Podarilo sa. 

       V klube sa snažíme nakuknúť i do tajov tretieho rozmeru. Napadlo nás, že si z papiera, ktorý farebne zvýrazníme, vyrobíme trojrozmernú húsenicu. Práca s húsenicami trvala namojveru asi dva dni, no námaha stála zato. 

            Stále hovoríme, že v našej školičke si navzájom pomáhame. S radosťou všetkým môžeme oznámiť, že i túto jeseň pomohli staršie deti nazbierať gaštany pre mladšie deťúrence, ktoré si s pani vychovávateľkami zasa vyrobili z prírodných materiálov niečo pekné.

       Ďakujeme všetkým.

       IČ, 23.10.2020

     • Výnimočné plody Zeme
      • Výnimočné plody Zeme

      • Nastal čas pozbierať úrodu na našich záhradách, vinohradoch a poliach. Pevne veríme, že ste boli aj túto jeseň nápomocní rodičom, starým rodičom, či susedom.

       Výzva: Netradičné plody vyzbierajte vo svojej triede a následne ich môžete dekoračne nainštalovať s označením ročníka na prednom dvore. Ak by niekto mal zaujímavú príhodu z oberačky, záhradky alebo poľa, napíšte príbeh do školského časopisu.

       Medzi plodmi krásnej planéty Zem sa občas nájdu výnimočné kusy, ktoré sa líšia od ostatných tvarom, farbou.

       IC, 20. 10. 2020

      • Maľované čítanie č. 4

      • Od pondelka máme novú rozprávku a nové úlohy pre čitateľov. Pre potešenie všetkým, ktorí k nám do školy nemôžu, prikladáme aj túto rozprávku sem, na stránku školy.   :)) autor  JŠ

     • LEAF Academy – tento rok online:)
      • LEAF Academy – tento rok online:)

      • Počas hodiny ANJ sme sa v online prostredí spojili so zástupcom medzinárodnej internátnej školy LEAF Academy v Bratislave - Marekom. Dozvedeli sme sa (... po anglicky) základné informácie o smerovaní a fungovaní školy, predmetoch, hodnotách a napríklad aj zručnostiach, ku ktorým sú študenti vedení. Samozrejme, na škole sú riadne vyučované akademické predmety, no najviac nás prekvapil predmet: ENTREPRENEURIAL LEADERSHIP = „podnikavé líderstvo“ a CHARACTER DEVELOPMENT = „rozvoj charakteru“. Tak to teda znie riadne zaujímavo...
       Škola ponúka okrem štúdia aj rôzne samostatné aktivity – tak sme sa už skúsili do jednej z nich pridať.
       Možno sa prihláška podarí, vyberú nás a čosi nové „ne-akademické“ sa naučíme:)
       8r. a MA 

       https://www.leafacademy.eu/sk/vitajte/

       https://www.leafacademy.eu/essay/

       https://www.leafacademy.eu/sk/admission/stretni-sa-s-nami/

     • ZÁHORÁCKY ROBOT
      • ZÁHORÁCKY ROBOT

      • 16.10. sme sa zúčastnili 2. ročníku súťaže Záhorácky robot, ktorý sa kvôli korona vírusu uskutočnil online formou. Zúčastnilo sa jej 6 tímov zo západného Slovenska. Súťažili sme s programom Parkovanie. Robot si najskôr našiel parkovacie miesto, zmeral ho a podľa výpočtu zistil, či sa tam vmestí. Ak nie, pokračoval v jazde a ak áno, zaparkoval. Ostatné tímy mali programy ako napr. zápasy robotov, symetrické kreslenie, robotického psa,... Umiestnili sme sa na 3. mieste.

       Ema V. a Monika B.

       ... my blahožeáme a ďakujeme za reprezentáciu našej školy a zároveň aj mesta Skalica :) 

      • Maľované čítanie aj majster skratiek

      • Stará školská tabuľa, ktorá si už svoje roky odslúžila v triede prvákov teraz našla miesto pri vchode do školy. Dnes hrdo víta školákov už treťou MAĽOVANOU ROZPRÁVKOU.
       Rozprávka je vždy spojená s úlohou pre čitateľov, ktorej riešenie je možné vhodiť do „čitateľskej krabičky“.

       Pre radosť z čítania a inšpiráciu nájdete rozprávku aj tu, na stránke školy:    

     • Umelá inteligencia a strojové učenie
      • Umelá inteligencia a strojové učenie

      • Koncom septembra sme sa niektorí žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili videokonferencie Umelá inteligencia a strojové učenie. Konferencie sa zúčastnili aj žiaci zo ZŠ Jakubov, ZŠ Veľké Leváre a Gymnázia Senec. 

       Vyskúšali sme si viacero aktivít súvisiacich s umelou inteligenciou. Medzi najzaujímavejšie patrila práca s google prekladačom, hádanie kreslených obrázkov a dirigovanie orchestra. Aj napriek malým technickým problémom sme to zvládli a naučili sa veľa nových informácií.

       Deviataci a VR