• #Viac noviniek

     • Karneval
      • Karneval

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Vo štvrtok 13.2 sme si v škole spravili karneval plný zábavy, hier, súťaží a čakala nás aj bohatá tombola. Na karneval prišlo veľa pekných masiek, ako napr. Hulk, cowboy, baletka, veselý šašo, maliar, Harry Potter, princezné Elza a Anna, indiáni, tajný agent, vojak, ale najviac prišlo mačičiek. Deti si karneval užili, vyhrali pekné ceny a to nie len v tombole. Hodnotila sa najkrajšia maska, čo bolo ozaj ťažké rozhodnutie pre porotu, ale nakoniec prvé miesto vyhrala baletka Ela. Ceny sa rozdali aj za najkrajšie tanečné kreácie, či súťažné hry. Deti si užili i diskotéku. Opäť sa nám i tento rok karneval vydaril a ako povedali deti, "tešíme sa na ďalší veselý karneval v škole". DH

     • Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry v Trnave
      • Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry v Trnave

      • Krajské kolo olympiády zo slovenského jazyka a literatúry sa uskutočnilo v Trnave 13.2. 2020 a okres Skalica a zároveň našu školu reprezentovala opäť Dorotka B.  ... a opäť sa jej podarilo umiestniť na DRUHEJ priečke. Dorotke právom patrí veľké blahoželanie, uznanie jej vedomostí, jazykových schopností a komunikačnej zručnosti. Ďakujeme za výbornú reprezentáciu:)  

     • Krajské kolo olympiády NEJ
      • Krajské kolo olympiády NEJ

      • V tomto školskom roku máme historicky prvú reprezentantku školy v olympiáde z nemeckého jazyka. Paulína postúpila do krajského kola, kde sa v svojej kategórii umiestnila na 7.mieste. Dôležité je povedať, že bola úspešnou riešiteľkou v písomnej časti. Ako sama vraví - bola to dobrá skúsenosť a o rok skúsi olympiádu znova.
       Veľa šťastia a už teraz držíme palce:) Ďakujeme za reprezentáciu. MA

     • Projekt KOMPARO 
      • Projekt KOMPARO 

      • ... prebieha už päťnásty rok. Ide o periodické neštátne testovanie žiakov z rôznych predmetov. V prípade ôsmakov ide o priebežné testovanie počas vzdelávacieho cyklu. V prípade deviatakov ide o testovanie na výstupe tzv. „cieľovej páske“. Každý testovaný žiak dostáva podrobné informácie o tom, aký je jeho výsledok v porovnaní s tisíckami ďalších žiakov a ktoré učivá by si mal ešte zopakovať. Rebríčky poradia škôl však nie sú  tým hlavným, o čo v projekte ide. Jeho výsledky slúžia školám ako objektívna spätná väzba a podklad pre autoevalváciu.

       Ako je vidieť, naša škola obstála opäť výborne, a v niektorých predmetoch dokonca excelentne! Právom si zaslúži ocenenie „Škola, ktorá to s kvalitou vzdelávania myslí vážne“ a zaradila sa medzi 25 % najúspešnejšícj škôl na Slovensku

     • Lyžujeme na Skalke
      • Lyžujeme na Skalke

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Streda - 4. deň

       Hurá! Dnes sme boli celý deň na svahu. Lanovka fungovala a všetci sme boli šťastní. Aj keď nám lanovka fungovala, bohužiaľ nám fúkalo a snežilo. Ale snowboardovalo a lyžovalo sa nám dobre, takže všetko bolo v poriadku. Keď sme sa vrátili na hotel, Miška si nevedela rozviazať topánky, lebo jej zamrzli šnúrky. Taktiež sme boli šťastní, že elektrika nám fungovala. Večer o siedmej hodine sme sa všetci stretli v spoločenskej miestnosti, kde sme hrali spoločenské hry. Potom sme sa vrátili na izby a boli sme trošku na telefónoch. O pol desiatej došli učiteľky a zobrali nám ich ako každý deň. Keď odišli, dali sme sa do pyžama, umyli sme si zuby, chvíľu sme sa rozprávali a išli spať. Dnešné správy písali šiestaci. 

       Utorok - 3. deň

       Od nedele nám nasnežilo možno aj 50cm snehu. Lyžovali sme síce iba na jednom malom kopci, ale bolo to v pohode. Zajtra snáď už vlekári spojazdnia aj najväčší kopec, aby sme si poriadne zalyžovali. Keď sme prišli na izbu, oddýchli sme si. Potom nás pani učiteľka zavolala, že máme ísť von a budeme súťažiť o najväčšieho snehuliaka. Vtom sa nám stala nečakaná vec. V celom okrese vypadla elektrina. V celej chate bola tma. Všetci sme očakávane boli v strese a pevne sme dúfali, že čoskoro elektrika nabehne. Všetci sme okamžite šli radšej stavať toho snehuliaka. Vyhrali ôsmaci s najväčším snehuliakom. Potom sme sa vrátili na hotel. Pani učiteľky nás zavolali do spoločenskej miestnosti, kde sme si po tme spievali, tancovali, poprípade sme sa iba rozprávali. Keďže vypadla elektrina, večera bola oneskorená. Zatiaľ čo sme čakali na večeru, mohli sme sa občerstviť hruškami, ba aj jablkami. Na večeri bola veselá náladička, jeden borec rozbil pohár a všetci sa tešili a zatlieskali tomu šikovnému chalanovi. Po večeri nám, chvalabohu, zapojili po skoro 4 hodinách elektrinu. Potom väčšina z nás išla na izby a zabávali sme sa. Dnešné správy písali siedmaci.

       Pondelok - 2. deň

       Dnes nám nevyšlo počasie, pretože celý deň pršalo a snežilo. Tak nám pani učiteľky vymysleli náhradný program. Išli sme do Kremnice, kde sme najprv navštívili štôlňu Andrej. Zistili sme veľa zaujímavých informácií, napr. to ako sa fáralo v minulosti a ako sa fára dnes. Potom sme sa pešo presunuli do Kremnickej mincovne. Veľmi sme si to užili a dozvedeli sme sa o procese výroby mincí, medailí, či pamätných mincí. Po návšteve mincovne sa niektorí z nás chceli pozrieť do Múzea gýča, ale bohužiaľ sa tam nedostali, pretože bolo zatvorené. Ostatní mali rozchod po historickom centre Kremnice. Po návrate do hotela sme sa naobedovali a dali sme si malú siestu. Keď sme si trošku oddýchli, nabehli sme do zasnežených plání Skalky a vyhlásili sme snežnú vojnu. Keď sme sa vybláznili, tak sme naplnili svoje žalúdky úžasným kuraťom s ryžou. Následne sme mali menší kultúrno-zábavný program, pri ktorom sme znázorňovali texty známych československých piesní pomocou pantomímy. Chvíľu sme sa ešte zabávali na izbách a o 22.00 sme išli spať. Dnešné správy písali ôsmaci.

       Nedeľa - 1. deň

       V nedeľu o 10:00 sme všetci, už nalodení v autobusoch, vyrazili na Skalku plní očakávaní a nadšenia z krásnej zimnej prírody, ktorá nám už dlho chýbala. Na odpočívadle za polcestou sme sa chvíľu poprechádzali a zahrali sa na ihrisku. Pozitívne napätie detí stúpalo a hudba z našich reproduktorov napĺňala celý autobus. Po príchode na chatu nám boli pridelené izby, ktoré síce neboli maximálny vysokohorský luxus, no keďže sme prišli hlavne lyžovať a jazdiť na snowboardoch, rozhodli sme sa nezhoršovať si tým náladu... Keď sme sa vybalili a zabývali, vyšli sme skúmať okolie chaty. Počasie nám veľmi neprialo, pršalo, ale ani to nám nezabránilo užiť si večer v plnej paráde. Strávili sme ho v spoločenskej miestnosti, kde sme hrali rôzne hry od výmyslu sveta a spievali sme si pesničky z minuloročných lyžarákov... Po večierke sme sa všetci vyčerpaní z namáhavého dňa hodili do postelí a zaspali rýchlo ako bábätká. PS pre rodičov: poslúchame, neodvrávame a sme poslušní. Zatiaľ žiadne straty na životoch a v plnom zdraví si užívame krásy hôr. Dnešné správy písali deviatačky.

     • Experti a Všetkovedkovia - výsledky
      • Experti a Všetkovedkovia - výsledky

      • Experti už vedia :) oficiálne výsledky prišli v januári . 

       Do tohtoročnej súťaže EXPERT GENIALITY SHOW sa zapojili 662 škôl a z nich 13 828 žiakov. Naši „experti“ sa nestratili. Najlepšie sa popasovali s úlohami:
       5. ročník MATEJ K.     96. miesto z 2128 rovesníkov
       6. ročník LAURA        148. miesto z 1710 šiestakov
       7. ročník ELA             112. miesto z 1805 siedmakov
       8. ročník KARIN         608. miesto z 1823 ôsmakov
       Súťažiaci si mohli vybrať z 2 tém a v téme Svetobežník JURAJ G. vystúpil vo svojej kategórii na 31. priečku, v téme Príroda bol MARTIN B. medzi svojimi rovesníkmi 54. a v téme Mozgolamy KARIN 62. a ELA 59..
       Blahoželáme!

       - - - 

       Súťaž Expert Geniality Show pre 5. - 9. ročník a Všetkovedko pre 1. 4. ročník sú celoslovenské vedomostné súťaže, ktoré rozvíjajú logické myslenie, predstavivosť a tvorivého ducha. Každý rok sa aj u nás nájde 10 + 10 statočných, ktorí si trúfnu porovnať svoje schopnosti s celým Slovenskom a určite toho neľutujú. Je to dobrá skúsenosť. Tento rok sa testovalo 28.11.2019 a predbežné výsledky sa objavia ešte pred Vianocami.
       Uvidíme :)  MA

       https://sutazexpert.sk/
       https://vsetkovedko.sk/

     • Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu
      • Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

      • Dňa 27. januára 2020 sme si pripomenuli počas triednických hodín Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Vyhlásilo ho Valné zdromaždenie OSN 1. novembra 2005. Tento deň má pripomínať utrpenie šesť miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. Dátum bol určený zámerne, keďže 27. januára 1945 Červená armáda oslobodila nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvienčim-Brzezinka). K uvedenej téme žiaci 9. ročníka pripravili výtvarné práce.

     • Testovanie 5
      • Testovanie 5

      • V stredu 20. novembra 2019 sa uskutočnilo Celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka. Do testovania sa zapojilo celkovo 1 489 základných škôl s počtom takmer 52 800 žiakov. Cieľom Testovania 5 je pravidelne monitorovať úroveň poznatkov žiakov pri vstupe na 2.stupeň ZŠ, taktiež poskytovať základným školám spätnú väzbu a komplexnú správu o stave vedomostí a zručností ich žiakov. Testové úlohy boli zamerané na logické myslenie, porozumenie textu, overenie rozsahu vedomostí a schopností aplikovať teoretické poznatky v praxi. Test z matematiky obsahoval úlohy, v ktorých je potrebné najskôr porozumieť zadaniu a následne aplikovať vedomosti a zručnosti. Úlohy s matematickým aj reálnym kontextom boli rozvrstvené od veľmi jednoduchých až po logicky náročnejšie, kde sa od žiakov vyžadovala analýza alebo hodnotenie. Každý z testov mal 30 úloh a na vypracovanie mali žiaci stanovený čas 60 minút. Rezort školstva zverejnil v decembri 2019 výsledky. Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa usilovali dosiahnuť čo najlepšie výsledky, aj pani učiteľkám za poctivú prípravu detí!

     • Prednáška a už druhá fotopasca:)
      • Prednáška a už druhá fotopasca:)

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       V decembri k nám do školy prišli už starí známi - lektori z NEPZ. Tentokrát sme sa rozprávali a pozerali videá o vodných ekosystémoch. Bolo to krásne a smutné zároveň, vidieť divokú prírodu, voľne žijúce živočíchy či len jednoduché bunky vo vode. Videli sme, čo sa stane, keď my, ľudia nie sme dôslední a správame sa ľahostajne. 

       Lektori nám úkázali krátke videá z našej prvej školskej fotopasce, dokonca na nej boli pytliaci a videli sme, ako táto fotopasca skutočne pomáha zvieratkám. Podarilo sa nám vyzbierať 165 EUR takže budeme mať už druhú fotopascu!

       Na konci prednášky sme si vypýtali tri dobré rady. Tu sú:

       1. čo si do prírody zoberieš, to si aj oddnes,

       2. používaj len bio opaľovacie krémy,

       3. delfíny je lepšie vidieť v moriach ako vo vodnej show.  SŠ

     • Červený DRAK je u nás dobre živený
      • Červený DRAK je u nás dobre živený

      • Od konca septembra si chováme v škole vlastného draka. Žerie len kovové obaly a je mu u nás dobre.
       Za 4 mesiace zhltol 110 kg plechoviek a iných kovových maškŕt. VEPOS – Skalica si draka starostlivo váži a je rád, že drak priberá. Za každé kilo nás/vás odmenil sumou 0,25 E – aby bolo na niečo MALÉ extra. Možno na výlet alebo dobrú knihu, či spoločenskú hru do školy.
       Drak je stále hladný:) a čaká pri dverách školy.     MA

     • Záhady Sherlocka Holmesa
      • Záhady Sherlocka Holmesa

      •      Turisti s. r. o. nezaháľajú ani počas zimného spánku. Vyzbrojili sme sa teplým oblečením, čo to pojedli a hybaj do mesta. Prv ako sme mohli vyštartovať, malí detektívi museli absolvovať kvíz o osobnostiach, o ktorých sme sa neskôr vzájomne rozprávali.

             Pred školou nás čakalo vyriešenie prvého prípadu. Chlapci dali hlavy dokopy a snažili sa o nemožné. Vyriešiť prvú záhadu. Čo sa iným nepodarilo, detektívi s námahou vyriešili. Neskôr nasadili „čelovky“ i baterky, a vydali sa do ďalšej záhady. Tú prezradil pán učiteľ pri mestských hradbách. „Sherlockovia“ dlho nemohli nájsť v náznakoch ani jednu stopu z príbehu, až napokon siedmak Martin posunul pátranie do úspešného konca.

            Správny detektív musí rátať s tým, že by mal vedieť rátať. Preto pán tajomný pán učiteľ zadal pátračom „krimi“ úlohu s číslami. Cieľom nám bola Františkánska záhrada, kedy chlapci po porade hovorili o výsledkoch poslednej úlohy.

       Kreatívni „Sherlockovia“, patrí vám veľká vďaka, že ste prekonali samých seba, vydržali a zdolali aj nástrahy zimného obdobia. IČ

     • ... hip, hip, hooray
      • ... hip, hip, hooray

      • V tomto školskom roku našu školu na  Okresnom kole olympiády z anglického jazyka reprezentovali dve veľmi šikovné dievčence: Dorotka ( v kategórii 1B pre 8.a 9. roč.) a Ela (v kategórii 1A pre 5.,6.,7. roč.) a obidvom sa podarilo vystúpiť na stupne víťazov!
       Dorotka svoju kategóriu vyhrala a Ela bola v tej svojej druhá!
       Congratulations, girls!
       Well done!
       Výsledková listina je vystavená na nástenke - NAŠE VÝSLEDKY. MA

     • Slovný had
      • Slovný had

      • Dostali sme domácu úlohu, ktorá bola veľmi zaujímavá a vtipná. Domáca úloha bola, že máme napísať hadíka s prídavnými menami po anglicky. Pomáhal nám aj verný kamarát prekladač, rodičia či súrodenci. Bola to veľmi pekná záležitosť, hlavne sme sa pri tom zabavili. Úlohu sme mali všetci! :)

       Z angličtiny sme dostali domácu úlohu. Mali sme nakresliť hada a podmienkou bolo napísať aspoň 10 slov. Pomohol nám aj prekladač. Keď p. uč. Siska zbadala naše práce, bola veľmi milo prekvapená. Z našich hadov sme urobili nástenku. 
       NAPÍSALI ŠTVRTÁCI 

     • Štvorlístok – Ekolístok
      • Štvorlístok – Ekolístok

      • Špeciálne vydanie školského časopisu Štvorlístok – Ekolístok dokumentuje aktivity, ktoré sa uskutočnili v poslednom období vďaka finančnej podpore Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v rámci projektu ENVIROPROJEKT 2019 a Participatívneho rozpočtu Trnavskej župy. 

       Časopis si môžete prečítať TU.

     • Medzinárodný beh Emila Zátopka
      • Medzinárodný beh Emila Zátopka

      • Pod menom fenomenálneho bežca Emila Zátopka sa uskutočnil dňa 14.12.2019 medzinárodný beh Hodonín – Holíč – Skalica.
        

       Kde sa športuje, tam nesmieme chýbať - aj keď s menším počtom bežcov:) Pre deti boli prichystané okruhy okolo kostola na námestí v Skalici.
       Na štart sa postavili a svoju odhodlanosť zdolať trať prejavili druhák Matiáško, štvrtáci Nellka a Kryštof, ôsmaci Anetka, Dominika, Matyáš a Ľubko. Všetci prebehli cieľom s ľahkosťou za potlesku rodičov a podporovateľov zdravého životného štýlu.
       S teplým čajom v ruke všetci napäto očakávali, či budú počuť svoje meno i pri žrebovaní tomboly, ktorá bola súčasťou akcie. Najviac sa načakal náš druháčik, no spokojne odchádzal i on.

       Na štarte maxi pretekov sme mali veľké želiezko v ohni. Síce s obavami, či dobehne až do Skalice, či sa nezrúti mimo cesty a ... naša hrdinka Dorotka z deviatky. Svoje dojmy z prežívania behu a radosť, kedy preťala pomyselnú cieľovú pásku a zvíťazila sama nad sebou vám najlepšie porozpráva sama.

       Ďakujeme vám, deti a rodičia, že podporujete šport, ako súčasť života. 

       PS: Nájdi si aspoň niektorých bežcov a prehoď s nimi slovo, stojí to zato. IČ

     • Florbalové turnaje Nadácie TV JOJ
      • Florbalové turnaje Nadácie TV JOJ

      • Nový ročník dobročinného projektu primäl florbalistov a florbalistky našej školy podporiť tento druh športu aktívne. Súťaž pozostávala z dvoch samostatných turnajov, ktorých výsledky sa zrátavali. Dievčatá a chlapci mali súperov zo skalických škôl a jednej školy z Holíča. V turnajoch hrali systémom – každý s každým.

       Dievčenské zápolenia sa niesli v duchu vyrovnanosti. Naše devy sa stále učia preniknúť do tajov tejto hry a odvaha a odhodlanie im veru nechýba! V celkovom poradí obsadili pekné, piate miesto. Naše reprezentantky boli Agátka zo štvorky, siedmačky Ela, Kristína, Monika, Adela a napokon Dominika, Thea a Simona z osmičky.

       Chlapčenské družstvo je skúsenejšie a už dlhší čas hráva spolu.
       Prvý turnaj nevyšiel podľa predstáv „trénerov“ Aleša a Igora  i samotných hráčov štvrtáka Kryštofa, piataka Maximiliána,  siedmaka Benjamína, deviataka Iva a ôsmakov Matyáša, Viliama a Roba. No v druhom turnaji sa naši súperi nestačili čudovať ako sme ich porážali jedeného za druhým. Druhým miestom sme potvrdili, čo v nás drieme. Tešili sme sa z každého gólu a nebolo ich veru málo! Ale to, čo predviedol pri nájazde Beny sa nedá slovami ani opísať. Jednoducho, nádherný gól. Celá striedačka vyletela do vzduchu od radosti. Počas celého dňa sme v šatni udržiavali skvelú náladu, skúsenejší pomáhali radami menej odvážnym. Chlapci napokon získali bronz.

       Sme radi, že sa na ihrisku v našej škole denne pripájajú do florbalových zápasov aj mladšie deti, čo je veľmi pozitívny signál. V budúcnosti môžu pomáhať pri reprezentácii alebo si len tak zašantiť a tešiť sa z pohybu:)

       Ďakujeme za príkladnú reprezentáciu našej školy.
       Klobúk dole naši florbalistky a florbalisti! IČ

     • Krst EKOknihy
      • Krst EKOknihy

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Posledný deň pred vianočnými prázdninami sme uviedli do života našu Ekoknihu. Je výsledkom tvorivého úsilia detí našej školy a výstupom projektu ekoDOMček. Krátke literárne dielka, rozprávky, poviedky aj lyrické a epické básne sú v nej veľmi pekne doplnené originálnymi ilustráciami s motívmi prírody a ľudí. Veľmi nás potešila návšteva manželov Zajíčkových, ktorí sa v úvode vernisáže prihovorili žiakom a ocenili ich nápady aj spracovanie z literárneho a výtvarného uhla pohľadu. Pani riaditeľka pokrstila knihu zelenými štvorlístkami a popriala jej do života veľa čitateľov a deťom chuť do ďalšieho tvorenia.

       Knihu nájdete TU.

     • S Adelkou ... trochu inak:)
      • S Adelkou ... trochu inak:)

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       V utorok 17. 12. sme mali v škole také naše malé milé tiež „Talkshow s Adelkou“ . Bola u nás na besede naša bývalá žiačka  Adela D. , ktorá len pred pár dňami ukončila prvý „trimester“ zo svojho štvorročného štúdia na Carleton College v štáte Minnesota. Podelila sa s nami o svoje prvé dojmy zo štúdia, bývania a života v študentskom mestečku v USA. Porozprávala nám aj o ceste, ktorú prešla, aby práve tu a teraz mohla študovať to, čo ju nesmierne baví takým zaujímavým spôsobom, o ktorom mnohí ani len netušia. Adelka, si obdivuhodné dievča! Prajeme ti zo srdca veľa zdaru a šťastia. Budeme sledovať tvoje kroky a tešiť sa z tvojich úspechov! MA
       PS: Tým, že v USA študuje už jedna naša skvelá žiačka sa splnil ešte jeden veľký sen:) Že čí? Uhádnete?  
       https://www.carleton.edu/

     • Rodina bez cigariet 8. ročník - vyhodnotenie
      • Rodina bez cigariet 8. ročník - vyhodnotenie

      • VÝTVARNÁ SÚŤAŽ
       Vernisáž výstavy sa uskutočnila v OZ MAX Skalica v utorok 17.12. 2019.
       Súčasťou otvorenia vernisáže bola (už takmer tradične) aj rozprávka „Eko nad zlato“ autori textu skeču sú známi páni humoristi Samo Trnka a Tomáš Hudák a do predstavienia sa opäť vžili  a užili si ho naši herci - deviataci.
       Do výtvarnej súťaže sa zapojili deti z celého Slovenska. Naše deti maľovali a kreslili pod vedením pani vychovávateliek a výtvarnej pedagogičky. Pozorné oko pani učiteľky Zuzky vybralo najlepšie práce na posúdenie odbornej porote. A ako to celé dopadlo? V prvej kategórii bola práca tretiaka Matiasa ocenená ako najlepšia a cenu poroty získal tiež tretiak - Filipko!


       PREZENTÁCIE
       Žiaci našej školy stáli na pódiu každý rok od samotného začiatku súťaže. Nebolo tomu inak ani 21.11.2019, keď sa v kinosále starého kina konal už 8. ročník súťažných prezentácií. Tak ako sa súťaž vyvíja aj my rastieme a rozvíjame svoje zručnosti, vedomosti a rečnícke umenie. V tomto roku sme priniesli na pódium v rámci témy „Zdravý životný štýl“ aj našu rozprávku „Eko nad zlato“, ktorú niektorí poznajú z pódia Skalických dni. Humorné predstavenie odštartovalo sériu prezentácií žiakov z celého okresu. V jednotlivých kategóriách sme mali aj svoje zastúpenie. 
       Najlepšie sa darilo trojke z piateho ročníka: Lenke, Maťovi a Timkovi, ktorí vo svojej kategórii obsadili 6. miesto. Siedme miesto pre seba uchmatli šiestačky Emka B. a Barborka S.. Cenu poroty získali chlapci z osmičky Adam L. a Richard.

       Blahoželáme a ďakujeme všetkým za reprezentáciu školy. MA a IČ