• #Viac noviniek

      • Maľované čítanie č.5

      • ... séria rozprávok má svoje pokračovanie. Zabaviť sa však môžu aj Majstri skratiek.
       Na odpovede v čitateľskej krabičke sa opäť teší aj "Majsterka maľovaných rozprávok" :)

     • Strašidielka v škole
      • Strašidielka v škole

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Každoročne si pred začiatkom  jesenných prázdnin deti prinesú do školy  strašidelné kostýmy. Škola sa premení na  strašidelný dom plný zábavy. Nebolo tomu inak ani tento rok. No žiaľ s obmedzeniami. Nemohli sme sa navzájom stretnúť a užiť si zábavu s ostatnými spolužiakmi z inej triedy. Tento rok sme strašidelný deň strávili vo svojej triede, kde sme mali prichystané aktivity,  individuálne občerstvenie, pozreli sme si rozprávku a zavŕšili sme to tombolou. Nebolo to však to pravé orechové, ale užili sme si to i napriek tomu.

       Prajeme všetkým krásne prázdniny plné oddychu a kľudnej atmosféry. DH

     • Mesiac úcty k starším
      • Mesiac úcty k starším

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       V rámci mesiaca október si pripomíname a spomíname oveľa častejšie na našich starých rodičov, ale aj na všetkých starších ľudí, pretože práve október je už tradične venovaný im.  Deti z prvého stupňa si pre nich pripravili malý darček vo forme pohľadníc, ktoré ich vždy potešia. Ako je už u nás zaužívaným zvykom pohľadnice poputujú i do zariadenia pre seniorov Jesénia v Skalici. Dúfame, že sa im i tento rok budú páčiť a potešia ich.  DH

     • Jesenné prázdniny
      • Jesenné prázdniny

      • Na základe rozhodnutia ministra školstva číslo: 2020/17949:1-A1810 sa jesenné prázdniny v šk. roku 2020/2021 uskutočnia vo všetkých školách v termínoch 30. októbra a 2., 6. a 9. novembra 2020. 

     • Poznáme víťazov súťaže Ekologický čin roka 2019 !
      • Poznáme víťazov súťaže Ekologický čin roka 2019 !

      • Pre všetkých podporovateľov projektu ekoDOMček máme radostnú novinku. Naše spoločné „zelené snaženie“ získalo v silnej konkurencii ďalších kvalitných projektov 2. miesto v kategórii MŠ, ZŠ a SŠ. ... a finančnú odmenu.

       Čo sa všetko sa skrýva za prácou v ekoDomčeku?

       Od dôsledného triedenia odpadu v škole, zberu bateriek, kovových obalov, zubných kefiek, vrchnákov z PET fliaš, cez SWAP, Konferenciu pod holým nebom, Konferenciu o vode, prednášky NEPZ, 2 fotopasce, výmenné burzy kníh, bylinkový záhonček, medové raňajky, výstavky jabĺčok a jesenných plodov, šitie vrecúšok na nakupovanie, prípravu eko-divadelné predstavenia, sadenie stromčekov, eko-návštevy MŠ a penziónov, až po spoločné veeeeľké chystanie vlastného stánku na Trdlofeste a Skalických dňoch s aktivitami prednáškami pre verejnosť ...

       ... to „hlavné však zostáva očiam neviditeľné“, alebo, ako napísali minuloroční deviataci: :
       ... možno ani neviete, aký to má na nás dopad:)“  

       Tešíme sa z ocenenia, ďakujeme za podporu a veríme, že toto zasadené ,,semienko" stále rastie a bude rásť naďalej.

       https://www.trnava-vuc.sk/aktuality/pozname-vitazov-sutaze-ekologicky-cin-roka-2019/

       MA 20/10/20 

     • Mňamka z jabĺčok
      • Mňamka z jabĺčok

      •      Dlhší čas sme sa pripravovali na spracovávanie úrody, ktoré pestovateľov čaká prevažne na neskorú jeseň. I chrobáčikovia si postupne prinášali niekoľko druhov jabĺčok, ktorými sme si vyzdobili školskú lavicu.

            Nazhromaždili sme si dostatok plodov a rozhodli sa, že si pripravíme jablká na recept jablkového pyré s piškótami. Pri prípravných prácach sme si vyskúšali ako krájať, šúpať, vyčistiť a popratať po sebe mini pracovisko. Pán vychovávateľ chrobáčikom prezradil ako si poradiť s jablkami, aby po nakrájaní ihneď nezhnedli.

       Ešte v ten večer boli jablká spracované do požadovaného skupenstva a vyliate do malého pekáča. Čerešničkou na torte bola výzdoba jablkového pyré symbolom štvrtej triedy. Posledným krokom bolo pyré schladiť v chladničke.

             V nasledujúci deň chrobáčikovia netrpezlivo čakali, či sa dielo vydarilo. Po výdatnom obede a odpočinku svojho bruška sme sa pustili do maškrty. Veľmi nám chutilo, až sme sa oblizovali. Teraz sa tešíme na ďalšie využitie našej kuchárskej šikovnosti.

        

       IČ, 23.10.2020

     • Jeseň v škole
      • Jeseň v škole

      •      Najteplejšie obdobie v roku sa pomaly skončilo a nastala pestrofarebná jeseň. Príroda začala húfne odovzdávať svoje krásy prostredníctvom svojich plodov visiac na stromoch, kríkoch, či tajne ukryté v zemi. 

            Naši siedmaci a štvrtáci s pedagógmi na hodine techniky, školskom klube sa podujali skrášliť školu. Vydali sa do mesta a pozbierali zopár kíl gaštanov, halúzky šípok, farebného lístia a iných prírodných materiálov. Ostatní zasa presádzali kvety v kvetináčoch, vyzdobili parapety okien školy, vchod do školy.

       V školskom klube nezaháľame ani náhodou. Zhotoviť z plastelíny a listov drobných slimáčikov bola malá rozcvička pre šikovné ruky chrobáčikov. No použiť motúz, niekoľko desiatok popadaných listov a vyrobiť peknú hlávku stonožke už také ľahké nebolo. Nie všetci na takúto ťažkú úlohu podujali. Podarilo sa. 

       V klube sa snažíme nakuknúť i do tajov tretieho rozmeru. Napadlo nás, že si z papiera, ktorý farebne zvýrazníme, vyrobíme trojrozmernú húsenicu. Práca s húsenicami trvala namojveru asi dva dni, no námaha stála zato. 

            Stále hovoríme, že v našej školičke si navzájom pomáhame. S radosťou všetkým môžeme oznámiť, že i túto jeseň pomohli staršie deti nazbierať gaštany pre mladšie deťúrence, ktoré si s pani vychovávateľkami zasa vyrobili z prírodných materiálov niečo pekné.

       Ďakujeme všetkým.

       IČ, 23.10.2020

     • Výnimočné plody Zeme
      • Výnimočné plody Zeme

      • Nastal čas pozbierať úrodu na našich záhradách, vinohradoch a poliach. Pevne veríme, že ste boli aj túto jeseň nápomocní rodičom, starým rodičom, či susedom.

       Výzva: Netradičné plody vyzbierajte vo svojej triede a následne ich môžete dekoračne nainštalovať s označením ročníka na prednom dvore. Ak by niekto mal zaujímavú príhodu z oberačky, záhradky alebo poľa, napíšte príbeh do školského časopisu.

       Medzi plodmi krásnej planéty Zem sa občas nájdu výnimočné kusy, ktoré sa líšia od ostatných tvarom, farbou.

       IC, 20. 10. 2020

      • Maľované čítanie č. 4

      • Od pondelka máme novú rozprávku a nové úlohy pre čitateľov. Pre potešenie všetkým, ktorí k nám do školy nemôžu, prikladáme aj túto rozprávku sem, na stránku školy.   :)) autor  JŠ

     • LEAF Academy – tento rok online:)
      • LEAF Academy – tento rok online:)

      • Počas hodiny ANJ sme sa v online prostredí spojili so zástupcom medzinárodnej internátnej školy LEAF Academy v Bratislave - Marekom. Dozvedeli sme sa (... po anglicky) základné informácie o smerovaní a fungovaní školy, predmetoch, hodnotách a napríklad aj zručnostiach, ku ktorým sú študenti vedení. Samozrejme, na škole sú riadne vyučované akademické predmety, no najviac nás prekvapil predmet: ENTREPRENEURIAL LEADERSHIP = „podnikavé líderstvo“ a CHARACTER DEVELOPMENT = „rozvoj charakteru“. Tak to teda znie riadne zaujímavo...
       Škola ponúka okrem štúdia aj rôzne samostatné aktivity – tak sme sa už skúsili do jednej z nich pridať.
       Možno sa prihláška podarí, vyberú nás a čosi nové „ne-akademické“ sa naučíme:)
       8r. a MA 

       https://www.leafacademy.eu/sk/vitajte/

       https://www.leafacademy.eu/essay/

       https://www.leafacademy.eu/sk/admission/stretni-sa-s-nami/

     • ZÁHORÁCKY ROBOT
      • ZÁHORÁCKY ROBOT

      • 16.10. sme sa zúčastnili 2. ročníku súťaže Záhorácky robot, ktorý sa kvôli korona vírusu uskutočnil online formou. Zúčastnilo sa jej 6 tímov zo západného Slovenska. Súťažili sme s programom Parkovanie. Robot si najskôr našiel parkovacie miesto, zmeral ho a podľa výpočtu zistil, či sa tam vmestí. Ak nie, pokračoval v jazde a ak áno, zaparkoval. Ostatné tímy mali programy ako napr. zápasy robotov, symetrické kreslenie, robotického psa,... Umiestnili sme sa na 3. mieste.

       Ema V. a Monika B.

       ... my blahožeáme a ďakujeme za reprezentáciu našej školy a zároveň aj mesta Skalica :) 

      • Maľované čítanie aj majster skratiek

      • Stará školská tabuľa, ktorá si už svoje roky odslúžila v triede prvákov teraz našla miesto pri vchode do školy. Dnes hrdo víta školákov už treťou MAĽOVANOU ROZPRÁVKOU.
       Rozprávka je vždy spojená s úlohou pre čitateľov, ktorej riešenie je možné vhodiť do „čitateľskej krabičky“.

       Pre radosť z čítania a inšpiráciu nájdete rozprávku aj tu, na stránke školy:    

     • Umelá inteligencia a strojové učenie
      • Umelá inteligencia a strojové učenie

      • Koncom septembra sme sa niektorí žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili videokonferencie Umelá inteligencia a strojové učenie. Konferencie sa zúčastnili aj žiaci zo ZŠ Jakubov, ZŠ Veľké Leváre a Gymnázia Senec. 

       Vyskúšali sme si viacero aktivít súvisiacich s umelou inteligenciou. Medzi najzaujímavejšie patrila práca s google prekladačom, hádanie kreslených obrázkov a dirigovanie orchestra. Aj napriek malým technickým problémom sme to zvládli a naučili sa veľa nových informácií.

       Deviataci a VR 

     • ETM 2020
      • ETM 2020

      • Fotka je vo fotoalbume :)

       Európsky týždeň mobility pevne zakorenil v našich mysliach ako jeden zo spôsobov zdravého životného štýlu. V tomto školskom roku sme realizovali napriek obmedzeniam niekoľko aktivít. 

       Prvou bol malý záväzok, ktorý sa niesol pod heslom „Utekaj do školy vlastnými silami“. Štvorlístkové deti a rodičia si oprášili svoje stroje s dvoma kolesami, potrénovali svoje telá a veselo hybaj do školy. Dorazili do školy na vlastných nohách, šliapali niekoľko metrov na bicykli, posúvali sa  po chodníku bezpečne na doskách s kolieskami, či kolobežkách na vlastný pohon i nabitými elektrinou. Aktivity sa zhostilo celkovo 121 detí a 8 rodičov počas celého týždňa. 

       Druhou aktivitou bola „Jazda na doskách“, kde si deti vyskúšali a učili sa v jazde na rôznych typoch boardoch. Vystúpiť na dosky, zajazdiť si a nabrať odvahu dokázalo celkom 34 detí.


       Poslednou sa stalo „Šantenie na dopravných prostriedkoch“, kedy sme na dopravnom ihrisku na rôznych typoch dopravných prostriedkov s radosťou jazdili po ovále a následne sme si zasúťažili v cyklistických i kolobežkových disciplínach. Vyšantilo sa 11 detí.


       Veríme, že prostriedky na vlastný pohon budú aj naďalej neoddeliteľnou súčasťou našich mladých životov. Držíme palce ! IC

     • Utekaj do školy vlastnými silami
      • Utekaj do školy vlastnými silami

      • Vychutnať si ranný čerstvý vzduch. Poobzerať sa okolo seba, čo je nové v uličkách pri putovaní do školy. Pozdraviť sa s priateľmi, či náhodnými okoloidúcimi. Nakuknúť do obchodíka s čerstvým pečivom a voňajúcimi koláčmi, dačo si kúpiť a usmiať sa na pani predavačku. Na sebe kilogramy batožiny. Toto sú veci, na ktoré sme v uponáhľanom čase zabudli a nemôžeme si dostatočne vychutnať. Práve nastala chvíľa, aby sme na chvíľu zastavili a porozmýšľali nad malou zmenou vo svojom živote. Doraziť do školy na vlastných nohách, šliapať niekoľko metrov na bicykli, posúvať sa po chodníku bezpečne na doskách s kolieskami, či kolobežkách na vlastný pohon i nabitými elektrinou.

       Navrhujem dať si malý záväzok, milí štvorlístkoví rodičia a deti. Oprášme svoje stroje s dvomi kolesami, potrénujme svoje telá a veselo hybajme do školy. Vždy sme boli šťastní a hrdí, že máme plné parkovisko bicyklov a deti si aj touto formou upevňujú svoje zdravie. IC. 

     • Čítať viac sa oplatí ...
      • Čítať viac sa oplatí ...

      • „Učitelia so smiechom vravievajú, že v septembri sa im do škôl a škôlok vracajú prázdne hlávky. Je to tak. Avšak straty, ku ktorým počas leta dochádza sú veľmi veľké, a veru nie na zasmiatie. Na Slovensku sa o tomto veľa nehovorí, no vo svete je prázdninový útlm veľmi podrobne preskúmaný. A ako sa ukazuje, každé prespaté leto má dlhodobý vplyv na ďalšie vzdelávanie dieťaťa. Všetko sa začína už v období škôlky.”( https://www.precitaneleto.sk/blog/preco )

       ... a všeličo sa dá ešte dobehnúť.
       Aké knižky však vybrať aby aj naše deti rady čítali?
       Prikladáme linky na knižné odporúčania pre veľké aj malé deti:

       https://www.precitaneleto.sk/blog/temy-2020

       https://www.pampuch.sk/

       https://www.mrkvicka.sk/                                                                                                                                   MA                                                   

     • Coding Giants Slovensko
      • Coding Giants Slovensko

      • Vážení rodičia,

       dovoľujeme si Vás osloviť s informáciou o vzniku novej školy programovania pre deti a mládež Coding Giants Slovensko. Veríme, že je to príležitosť rozšíriť si nielen vedomosti v oblasti IT, ale aj podporiť ďalšie štúdium osvojením si programovacích vedomostí a schopností. Viac informácií Vám radi poskytneme na tel. č. 0948 103 571 alebo emailom na info@codinggiants.sk

     • ... už 15. začiatok školského roka
      • ... už 15. začiatok školského roka

      • Tak ako minulý školský rok prebiehal a končil netradične aj školský rok 2020/2021 začal celkom inak ako školské roky predchádzajúce.
       Brány boli otvorené hneď dve a vnútro školy rozdelené na niekoľko „koridorov“. 
       Vďaka časovému harmonogramu sa pred školou výnimočne netvorili dopravné zápchy a hoci úsmev na tvári sa dal odhadnúť len podľa usmiatych očí, nástup do školy prebehol v pokojnej atmosfére.
       Zostáva už len veriť, že aj tento (pre našu školu jubilejný) školský rok sa plynulo rozbehne a bude pre nás všetkých taký „obyčajný“ a dobrý.

     • Letná škola v plnom prúde
      • Letná škola v plnom prúde

      • Je posledný prázdninový týždeň a slnko sa tiež rozhodlo dobehnúť to, čo zameškalo.
       Letná škola sa stretla s veľkým – až nečakaným – ohlasom. Od pondelka sa namiesto jedného- dvoch detí schádza aj zo desať spolužiakov a bez reptania rátajú príklady z matematiky a riešia úlohy zo slovenského jazyka. Cez prestávku sa zabavia a dve hodinky v škole zvládajú hravo.
       Tešíme sa z takého veľkého záujmu o „priučovanie“.
       Vďaka za podporu – milí naši rodičia. 

       šTVORlístok