• #Viac noviniek

     • Šikovní štvrtáčikovia v kuchyni
      • Šikovní štvrtáčikovia v kuchyni

      • V školskom klube vymýšľame rôzne aktivity, aby sme sa tešili, radosťou výskali, či niečo sa podučili zo sveta dospelejších. Nezabudli sme, že maškrtné jazýčky majú všetky deti na svete, nevynímajúc naše štvorlístkové:)

       Pustili sme sa do zhotovovania rôznych delikates. Pripraviť francúzsky slivkový koláč, upiecť jablkovú štrúdľu nebolo jednoduché. Vždy sme si zoradili ingrediencie, naštudovali postupy v receptúrach. Neskôr sme sa zoznamovali so všetkými vôňami a chuťami, s ktorými sa pri pečení stretneme.

       Francúzsky slivkový koláč

       Položky cesto: 300 ml mlieko, 120 g múka hladká, 3 ks vajce, cukor práškový, soľ, 1/2 ČL škorica mletá, 1 ks struk vanilkový (dreň), 1 PL rozpustené maslo, 500 g čerstvé zrelé slivky.

       Ešte potrebujeme: arómu - rumovú do sliviek, maslo na vymastenie formy a práškový cukor na posypanie koláča.

       POSTUP

       Chutný tradičný francúzsky koláč s čerstvými slivkami s názvom flaugnarde. Variant čerešňového clafoutis. Koláč podobný bublanine, ovocie však nekladieme do cesta, ale najprv do formy naukladáme a cestom až potom zalejeme. Cesto je podobné palacinkovému.

        

       1. Rúru predhrejeme na 180 °C. Okrúhly plech s vlnitým okrajom o priemere 28 cm vymastíme maslom.
       2. Slivky umyjeme, vykôstkujeme, pokrájame na štvrtinky, pokvapkáme rumovou arómou, zľahka premiešame a necháme odstáť.
       3. Múku preosejeme, zmiešame s práškovým cukrom, škoricou a soľou.
       4. Vajcia pridáme do vlažného mlieka spolu s rozpusteným maslom, dreňou z vanilkového struku a rozšľaháme metličkou.
       5. Do mliečnej zmesi postupne pridáme múku s ostatnými ingredienciami a znovu metličkou prešľaháme na stredne riedke cesto, podobné palacinkovému.
       6. Ochutené nakrájané slivky poukladáme na pripravený plech a zalejeme cestom. Pečieme v predhriatej rúre na 180 °C približne 40 minút.
       7. Hotový vychladnutý koláč po okraji formy posypeme práškovým cukrom.

       Jablková štrúdla

       Položky: 1 ks lístkové cesto, 4 ks jablko, 1 balíček škoricový cukor, 1 balíček vanilkový cukor, 1 ks vajce, práškový cukor na posypanie.

       POSTUP

       1. Lístkové cesto si rozvaľkáme. Jablká ošúpeme a nakrájame na malé kúsky. Primiešame k nim vanilkový a škoricový cukor.
       2. Jablká dáme do stredu lístkového cesta pozdĺž celej šírky a cesto zavinieme. Potrieme rozšľahaným vajíčkom a poprepichujeme vidličkou. Dáme piecť do vyhriatej rúry na 180 stupňov na 20 minút.

       Neváhajte a vyskúšajte svoje kulinárske zručnosti. Prajeme všetkým DOBRÚ CHUŤ.

       IC, 11. 10. 2021

     • Nechaj auto doma
      • Nechaj auto doma

      • Štvorlístkáči sa pridali svojimi aktivitami ku Európskemu týždňu mobility 2021, ktoré sme realizovali v našej školičke.

       Prvá aktivita „Utekaj do školy vlastnými silami“

       Malý záväzok štvorlístkových rodičov a deti oprášiť svoje stroje s dvoma kolesami, potrénovať svoje telá a veselo putovať do školy. Doraziť do školy na vlastných nohách, šliapať niekoľko metrov na bicykli, posúvať sa  po chodníku bezpečne na doskách s kolieskami, či kolobežkách na vlastný pohon i nabitými elektrinou. Počet účastníkov počas celého týždňa bolo 136 detí a dospelých,

       Druhá aktivita „Prechádzky mestom“

       Deti našliapali v katastri mesta Skalica 88 kilometrov, kedy poznávali zákutia a krásy nášho mesta. Počet účastníkov počas celého týždňa bolo 81 detí,

       Tretia aktivita „Šantenie na dopravných prostriedkoch“

       Deti na dopravnom ihrisku na rôznych typoch dopravných prostriedkov si s radosťou jazdili    po ovále.  Neskôr súťažili v mnohých disciplínach. Počet účastníkov počas celého týždňa bolo 19 detí,

       Štvrtá aktivita „Štafetový beh radosti“

       Deti nabehali spolu 8 kilometrov a 305 metrov počas štyridsať minút po vytýčenej trati. Počet účastníkov bolo   26 detí,

       Piata aktivita „Kolobežková štafeta“

       Deti najazdili na kolobežkách spolu 3 kilometrov a 410 metrov počas dvadsiatich minút po vytýčenej trati. Počet účastníkov bolo 7 detí.

            Nebojte sa deti i skorej narodení odložiť pohodlné vozenie sa automobilmi. Hor sa na bicykle, kolobežky, korčule. Veď výhľad z dvoch kolies je krajší !!!

       IC, 23.09. 2021

     • Jesenná výstavka ovocia a zeleniny
      • Jesenná výstavka ovocia a zeleniny

      • Príjemné dni prehriate slnečnými lúčmi prajú aj jesenným prácam a oberačkám. Nadišiel.čas pochváliť sa úrodou zo svojej záhradky.
       Možno je to NAJväčšie jablko, NAJkrajšia hruška, NAJťažšia dyňa, NAJmenšia fazuľka, NAJčervenšia paradajka, NAJstrapatejší paštrnák, NAJsrdiečkovitejší zemiak, NAJrohatejšia paprika, NAJnohatejšia mrkva... 
       Jednoducho NAJ :)) 
       Plody jesene zbierame a vystavujeme na školskom dvore od pondelka 4.10 do piatka 8.10..
       V pondelok 11.10. ich spracujeme a zjeme:) a/alebo vyrobíme jesenné dekorácie. 

       Tešíme sa a ďakujeme. 
       šTVORlístok  
        

     • Čo nové na školskom dvore?
      • Čo nové na školskom dvore?

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Počas prázdnin sa zrodil nápad – skrášliť plot na školskom zadnom dvore. S tvorivými prácami sme s deťmi začali počas letného tábora a pokračovali na začiatku školského roka. Deťom sa netradičné maľovanie zapáčilo, tak veríme, že ešte pribudnú ďalšie krásne obrázky na našom školskom plote. Za pomoc pri tvorení ďakujem všetkým deťom a v neposlednom rade aj pánovi školníkovi, najmä za pomoc pri realizácii podkladu pre maľovanie. Fotografie nového plotu si môžete pozrieť v našej školskej fotogalérii.

       ZuzŠi

     • Straty a nálezy
      • Straty a nálezy

      • Dobrý deň, vážení rodičia,

       pri vchode do školy, v prístrešku, sa nachádza plastový box s rôznym oblečením, ktoré si deti občas zabudnú zobrať (z jedálne, z lavičky, z dvora, z kresla vo vestibule a pod...). Ak Vám chýba nejaká mikina, tričko, tenisky, či bunda, šiltovka alebo dáždnik, nestratili sa, len sa zabudli zobrať domov :). 

       Príďte si, prosím, vyzdvihnúť veci, ktoré ste si našli na fotkách.

       Veci, ktoré nebudú nikomu chýbať, dáme do vreca a neskôr sa venujú na charitu, nakoľko v škole nemáme miesto na ich dlhodobé uskladnenie.

       Ďakujeme za pochopenie.

       šTVORlístok  

     • Eko utorok
      • Eko utorok

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Druháci a tretiaci sa opäť raz zahrali na „Recyklónov“.

       Po dlhom roku a pol sme vysypali na školský dvor naše „čisté vzorky odpadkov“ a skúsili sme správne triedenie.
       Nie je vždy ľahké rozpoznať, čo je plastový obal a čo je obal z hliníka, čo je papier a čo už Tetrapack.
       Výrobcovia obalov  skúšajú „všakovaté“ fígle a my, spotrebitelia – ak triedime – váhame:)  
       Deti by po dnešnom dni mohli mať v triedení odpadu jasno:)) ... alebo aspoň jasnejšie...
       Určite sme sa zhodli na tom, že: „ NAJLEPŠÍ ODPAD JE TAKÝ, ... ktorý vôbec nevznikne!“

       MA

     • TEDDY BEAR DAY
      • TEDDY BEAR DAY

      • Štvrtok 23. septembra pozývame do školy plyšových mackov, macíkov, medveďov aj medvedíkov. 

       Už tradične, v septembri, je jedinečná a jediná šanca priniesť si do školy aj svojho plyšového kamaráta, porozprávať o ňom, ukázať ho svojim spolužiakom a posadiť si ho k sebe do lavice. 

       Tešíme sa. 

       šTVORlistok

     • Týždeň bláznivých účesov
      • Týždeň bláznivých účesov

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       V  týždni od 20. do 25.septembra má zmysel porozmýšľať nad extra-super-mega epickým účesom a pobaviť tak seba a svoje okolie. 
       Zapoj sa a získaj aj L4L ... viac na hlavnej nástenke vo vestibule školy.

       Vymysleli a organizujú ôsmačky MH a LK 

     • Fit do školy - ETM 2021
      • Fit do školy - ETM 2021

      •      Pani učiteľky, učitelia, dievčatá a chlapci prichádzajú denne do našej školy na bicykloch, kolobežkách, doskách, kolieskových korčuliach.

            Rok sa s rokom zišiel a od 16.9. do 22.9.2021 tu máme tu opäť Európsky týždeň mobility, ktorý sa stal súčasťou aktivít zdravého životného štýlu.

       Podporme svoje zdravie, vynechajme dopravu do školy automobilom. Zoberme dvojkolesové tátoše, stroje podporené elektrinou, či mašiny podporované vlastnou silou.
       Nech sú nám, malým, vzorom nadšenci z radov dospelých, ktorí boli ocenení ako jeden z najlepších družstiev v projekte „Do práce na bicykli“.
       Školské aktivity budeme realizovať priebežne po vyučovaní (aktivity budú napísané na magnetickej tabuli na prednom ihrisku). Zároveň sa môžete zúčastniť akcií Mesta Skalica.

            Veríme, že prostriedky na vlastný pohon budú zapĺňať naše školské parkovisko každý jeden deň počas celého školského roka.
       Držíme si palce aj pedále:)) 

       IC, 16.09.2021

        

     • Do práce na bicykli
      • Do práce na bicykli

      • V mesiaci jún prebiehala na celom Slovensku akcia Do práce na bicykli, do ktorej sa zapojil aj tím z našej školy. Museli to byť ľudia, ktorí chodia do práce naozaj na bicykli. Keďže máme väčšinu kolegýň z iných obcí, nebolo jednoduché vytvoriť štvorčlenné družstvo, ktoré by sme mohli prihlásiť. Ale nakoniec sa nám to podarilo. Družstvo v zložení Viera H. (učiteľka), Igor Č. (učiteľ), Miroslav S. (pán školník) a Jarmila R. (naša pani upratovačka), poctivo jazdilo počas tohto obdobia na svojich dvojkolesových dopravných prostriedkoch. Svoje prejdené trasy sme evidovali elektronicky. A teraz trochu štatistiky. 

       Spolu sme do práce a z práce prejazdili 246,18 km. Ušetrili sme  61,55 kg CO². Spolu sme zaevidovali 165 jázd. 

       Našu snahu, šetriť touto cestou našu planétu, ocenila aj primátorka mesta Skalica Ing. Anna Mierna, ktorá nám odovzdala diplom pre najlepší tím mesta Skalica. 

       Na celom Slovensku sa do tejto akcie zapojilo 3 448 tímov a nevyprodukovalo sa tak 513 ton CO².

       Dúfame, že najbližšie sa do takejto akcie budú môcť zapojiť aj naši žiaci, nielen zamestnanci. VH

     • Prvé stretnutie Žiackeho parlamentu
      • Prvé stretnutie Žiackeho parlamentu

      • V pondelok 13.9.  po vyučovaní sa na školskom dvore stretli zvolení zástupcovia tried na prvom stretnutí ŽP. Rozmýšľali sme nad ďalšou existenciou L4L, možnosťami a nemožnosťami ich zberu triedou, či jednotlivcami, formou odmeny i spôsobom zapisovania.
       Padli otázky k desiatovej prestávke, bicyklom, telefónom, školským obedom a vyučovaním vonku – na čerstvom vzduchu:)
       Uvažovali sme aj nad návratom ekoDOMčeka a jeho aktivít.

       Témy, ktoré sme zatiaľ načrtli čakajú na ďalšiu diskusiu v triedach.
       Z aktívneho prístupu a angažovanosti sa teší  


       koordinátor ŽP MA 

     • Online školská knižnica
      • Online školská knižnica

      • Naše mini školské knižnice sú pripravené! Knihy sa vydávajú alebo vracajú každý pondelok od 13:00-14:00 vo vestibule. Najprv si knihu rezervujem online a až potom mi ju vydajú. Viac info u triednych učiteľov :)

       Rezervácia knihy je jednoduchá:

       1. Klikniknem na tento odkaz: https://www.stvorlistokcitadetom.sk/kniznica

       2. Vyplním uživateľské meno a heslo. Pšššššt meno a heslo nájdem v správe v EduPage :)

       3. Vyberiem si knihu, ktorá ma zaujala a kliknem na "rezervovať". 

       4. Vyplním meno a triedu.

       5. Knihu mi môže vydať len p.uč. Milica alebo Siska. 
        

       Dočítania a dopočúvania.

     • Správy z letného školského tábora
      • Správy z letného školského tábora

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       piatok 20.8.2021

       Piaty deň letného tábora....

       Posledný deň nášho zážitkového tábora sme strávili zväčša v škole. Na začiatok, tak ako každý deň, sme sa oboznámili s programom. Následne sme sa rozdelili do tímov a mohli sme ísť zberať posledné súťažné body. Dnes sme sa zamerali viac na prírodu a ekologickú tému.
       Určovali sme druhy stromov, ktoré sme mali možnosť vidieť počas prechádzky v Zlatníckej doline. Ďalej sme určovali rastliny a bylinky, ktoré sme si priniesli z prechádzky v prírode. Na záver sme si pripomenuli triedenie odpadu.
       Keď boli body rozdané mohli sme sa spoločne presunúť a pokochať sa dvomi historickými pamiatkami mesta Skalica a to mlynom bratrov Pilárikových a Ľadovňou. Po návrate naspäť do školy nás už čakal chutný obed. Po obede sme si vyhodnotili celý týždeň. Rozdali sa pochvale najlepším pracovníkom a pomocníkom. A keďže všetci pekne pracovali a súťažili, víťazmi boli napokon všetky družstvá a tak si zaslúžili sladké prekvapenie. 

       Ďakujeme všetkým zúčastneným deťom za super strávený týždeň a dovidenia v škole:))  

       Projekt „Camp4Lístok“ sa uskutočnil s finančným príspevkom Mesta Skalica.

        

       štvrtok 19.8. 2021
        

       Štvrtý deň letného tábora je úspešne za nami. Dnes sme dopoludnie strávili v škole, kde sme si zasúťažili, maľovali a dokončovali prekvapenie.
       Na desiatu nám pani kuchárky spravili chutný puding po ktorom sa len tak zaprášilo.
       Potom sme si nechali chvíľu na voľný program. Keď sme sa naobedovali, prišiel pre nás autobus a vydali sme sa smer Zlatnícka dolina. Odvážnejší išli s pánom učiteľom na Kamennú búdu a ostatní sa zahrali na preliezkach a na Tarzánii. Deti si počas prechádzky pozbierali kamienky, bylinky, šušky, semienka a skúsili si určiť stromy a bylinky v okoli. 

       No a čo by to bol za tábor bez „opekačky“? Dnes sme si spoločne s rodičmi založili ohník, opiekli špekáčik a užili si takto pekne spolu príjemné pohodové popoludnie. 

       Tešíme sa na zajtrajší - posledný deň -  aj keď sa nás už deti pýtali, či by to nemohlo pokračovať aj cez víkend:)

       ... a nás veľmi teší, že sa všetkým páči.

        

       streda 18.8.2021

       Tretí deň - putovanie Záhorím  

       Veľmi očakávaný deň. Utorkom všetci nadšenci prírody sa vydali po tajoch Záhoria. Prvou zastávkou po prekonaní Bielej hory bola jaskyňa Driny. Než sme mohli vojsť do jaskyne, prekonali sme výstup o 98 schodoch. Mnohotvárne výjavy prírodných krás nás uviedlo do nemého úžasu nad toľkou krásou.

       Druhou etapou nám otvorila svoje brány kráľovská Trnava. V pravý čas nás očakávala sprievodkyňa v historickom odeve patriaci strednej vrstve obyvateľstva stredoveku. Pútavo rozprávala v centre mesta pri modele historického mesta o domoch, staveniach, hradbách. Neskôr sme sa pobrali do nádherného kostola sv. Mikuláša, kde zaujímavé rozprávanie nemalo konca. Nakoniec sme objavovali tajomstvá kostnice a výhľadu z trnavských hradieb.

       Poslednou zastávkou bola pre všetky deti šantenie v Jump aréne. Radovali a skákali namojveru o dušu. Unavené po športovom výkone sme sa vydali naspäť do Skalice.

       Nálada v autobuse bola fantastická, až sme nepočuli vlastného slova. Tešíme sa už na ďalší deň v tábore.

       Tím vedúci letného tábora šTVORlístok 

        

       utorok 17.8. 2021

       Druhý deň letného tábora.

       Dnes sme sa mali opäť fajn.
       Aj keď nám počasie do obeda veľmi neprialo, nám to náladu a deň nepokazilo.
       Ráno nás v Zlatníckej doline na Kolibe privítali veľmi milí ľudia zo Zväzu poľovníctva. Pripravili si pre nás pekný program v podobe prednášok o poľovníctve, súťaží a hier. Musíme konštatovať, že to bolo naozaj zaujímavé a veľmi pekné. Po tom, ako sme sa s nimi rozlúčili a poďakovali, naša cesta smerovala na chatu Amor, kde nás čakal veľmi chutný obed. Po obede sme si trochu oddýchli. Následne sme sa vybrali na prechádzku, aby sme načerpali energiu a trocha toho slniečka, ktoré nás po ceste sprevádzalo. 
        

       pondelok 16.8.2021

       Máme za sebou prvý letný táborový deň.

       Ráno sme sa všetci radostne zvítali a povedali si, čo nás čaká počas dňa.
       Pekne sme sa rozdelili do družstiev, určili si kapitánov a mohli sme ísť súťažiť. Keďže nám trocha vyhladlo, s pánom učiteľom sme si pripravili desiatu. Vyrobili sme takú chutnú pomazánku, ktorú sme aj z misy vylizovali!
       Keď sme sa posilnili, maľovali sme s pani učiteľkou Zuzkou na stenu na zadnom školskom dvore. Čo sme maľovali? Ha! To je prekvapením pre všetkých v septembri.
       Následne sme si urobili krátku vedomostnú súťaž a po nej nás čakal veľmi chutný obed.
       Po obede sme nelenili a kalórie sme išli vypotiť do mesta :)
       Prešli sme si - pre niekoho známe pre niekoho menej známe - kultúrne pamiatky v Skalici. Po prechádzke sme sa boli osviežiť v cukrárni na zmrzline.
       Keď sme sa vrátili späť do školy, rozdali sme si papiere a začala sa ďalšia súťaž o najkrajší tímom vytvorený obraz kultúrnej pamiatky s informáciami, ktoré sme si museli zapamätať v rámci družstiev.
       Myslíme si, že deň nám vyšiel a budeme sa tešiť na zajtra, kedy nás čaká bohatý program v Zlatníckej doline.

       S pozdravom tím letného tábora šTVORlistok

     • Ekoprázdniny
      • Ekoprázdniny

      • Školský rok 2020/2021 bol pre deti náročným obdobím, nakoľko sa prevažnú časť roka vzdelávali dištančne. Vedomosti takto získané z predmetov vlastiveda, prírodoveda, geografia alebo biológia bolo vhodné utvrdiť a precvičiť aj v reálnom prostredí, ideálne v prírode, ktorá ponúka široké možnosti zážitkových aktivít.

       Týždeň letných prázdnin od 16. – 20. augusta 2021bol preto pre deti ideálnym časom na to, aby sa venovali socializácii a ekologickým aktivitám, ktoré sa dostali z objektívnych dôvodov v období pandémie vírusu Covid-19 do úzadia. 

       Deti sa počas denného tábora v škole venovali téme triedenia odpadu a jeho následnej recyklácii. Naučili sa ako nakupovať v obchode tak, aby vytvorili čo najmenej odpadu. Z nakúpených surovín sa učili pripravovať zdravú desiatu a olovrant.

       Svoj tvorivý potenciál využili pri skrášľovaní interiéru školy maľovaním prírodnými farbami.

       Hrali sa rôzne ekologické hry, ktorých cieľom bolo zvýšiť povedomie o dôležitých témach ochrany životného prostredia – šetrenie pitnou vodou, zníženie automobilovej dopravy, zníženie plastového odpadu a pod.

       V prostredí Zlatníckej doliny pozorovali drobné živočíchy, ktoré sa nachádzajú v okolí Zlatníckeho potoka a vodnej nádrže Mlynky. Zistili, že živočíchy a rastliny žijú v prírodných spoločenstvách navzájom veľmi úzko späté a pri neopatrnom správaní sa človeka môže dôjsť k narušeniu celého ekosystému.  

       Projekt „Ekoprázdniny“ pripravilo Občianske združenie Rada rodičov pri Súkromnej základnej škole, Gorkého č. 2042/4, Skalica s finančným príspevkom Mesta Skalica.

     • Queens Festival
      • Queens Festival

      •  

       Global Women Online Chess Challenge

       Šach je hra, ktorá sa, našťastie, môže hrať aj v online prostredí. Je to celkom jednoduché. Nájdete si šachovú platformu, vytvoríte si šachový účet a môžete hrať. Takto to urobila aj Veronika K (4.roč.). Otvorila si účet na šachovej hracej stránke Tornelo a stala sa hráčkou reprezentujúcou Slovensko v medzinárodnom online šachovom turnaji „Queen's Festival“.

       Tento turnaj bol usporiadaný v rámci európskych a svetových aktivít venovaných ženskému šachu. Ich úlohou je posilniť ženskú šachovú základňu a zvýšiť aktivitu žien na šachovom živote. Rok 2022 sa má stať „Rokom ženy v šachu“.

       Veronika si zahrala kategóriu do 1 500 ELO (šachové hodnotenie) v tzv. blitz turnaji. Znamená to, že každá hráčka má na svoju partiu iba 5 min. Veronika skončila 39 z 51 hráčok a slovenská nehrajúca kapitánka napísala tieto slová: „Klobúk dolu hlavne pred našimi najmladšími, ktoré sa borili aj s angličtinou aj s časovou náročnosťou turnaja“

       Veronika nám napísala pár slov o tomto turnaji:

       Dňa 19.06.2021 som sa zúčastnila na šachovom turnaji Queen's Festival. Bol to môj prvý medzinárodný turnaj. Mohla som si vyskúšať hrať proti hráčkam z celej Európy.
       Turnaj prebiehal na stránke Tornelo. Počas celého turnaja som musela mať zapnutú kameru a zdieľať obrazovku svojho počítača.

       Veronika, prajeme Ti, aby si nazbierala aj ďalšie šachové skúsenosti na podobných akciách.

        

     • My a naše malé-veľké "ĎAKUJEM"
      • My a naše malé-veľké "ĎAKUJEM"

      •  "JERUSALEMA CHALLANGE" mal svoju veľkú premiéru v pondelok 21. 6..
       Roztancovali sme Františkánsku záhradu, aby sme priniesli trochu optimizmu do tejto izolovanej doby.
       Záznam priniesla skalická televízia: TU  :)) 

     • Krásne leto všetkým :)
      • Krásne leto všetkým :)

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Milí naši,

       ďakujeme za podporu aj v tomto, mimoriadnom, školskom roku.

       Tešíme sa z kvetov, milých slov a malých darčekov.
       Prajeme pokojné leto plné oddychu, slnka, radosti, smiechu a pohody.

       Dovidenia o dva mesiace:)  

       šTVORlístok