ŠKOLSKÁ DESIATA

Dopoludňajšia desiata je pre školákov veľmi dôležitá, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Deti by mali jesť pravidelne a desiata je jednou z dôležitých denných dávok, ktorá by mala pokrývať 5-15% dennej "zjedenej" energie. Desiatou u detí môžeme podporiť lepšie sústredenie a zabrániť prejedaniu po návrate zo školy. Je to jedno z dôležitých jedál, ktoré dieťa pripravuje tiež na popoludňajšie pohybové aktivity a zaisťuje deťom správny rast a vývoj.

Čo by mala zdravá desiata spĺňať? Keďže je súčasťou celodenného vyváženého jedálnička, mala by obsahovať  trochu z každej základnej živiny (bielkoviny, tuky, sacharidy). Medzi vhodné "desiatové" potraviny patrí celozrnné pečivo, chlieb, knäckebrot, kukuričné placky (tortily) ako zdroj sacharidov, v poriadku je pridať aj trochu tuku. Žervé či tvaroh, šunka, syr, mäso, nátierky, mlieko, jogurt a pod. sú zdrojom bielkovín, zelenina alebo ovocie zase zdrojom vitamínov, minerálnych látok a vlákniny.

V našej škole podávame všetkým deťom spoločnú školskú desiatu v utorky a štvrtky. Utorky sú zamerané na mliečnu desiatu (cereálie s mliekom) a štvrtky na nátierkové pochúťky. U detí obľúbené sú najmä medová nátierka, sardinková nátierka, vajíčková, tvarohová, ..., doplnené zeleninovou oblohou (mrkva, uhorka, paprika, rajčina).

Školská desiata sa podáva počas veľkej prestávky od 9:00 do 9:15 a netreba sa na ňu prihlasovať.

OBED

• Obedy pripravuje Súkromná školská jedáleň pri SSOŠ VIA HUMANA a dovážame ich do našej výdajnej školskej jedálne.
        • Žiaka do školskej jedálne na obedy prihlasuje zákonný zástupca pred začiatkom školského roku elektronicky cez Edupage / Žiadosti / Zápisný lístok na stravovanie s Návratkou
        • Príspevky za obedy sa platia na účet : IBANSK9011000000002947156189
        • Aktuálne mesačné príspevky na stravovanie sú uvedené v Edupage v časti Platby
        • V školskom roku 2023/2024 na obedy je možné získať dotáciu z programu Podpora stravovacích návykov detí, o ktorú musí zákonný zástupca žiaka požiadať. Nárok na dotáciu má žiak iba v prípade, že je v škole. Vopred neodhlásený obed si môže zákonný zástupca prevziať do obedára.
        • Odhlásiť z obedov je možné do 11:30 hod. pracovný deň vopred cez Edupage / Školská jedáleň, alebo mobil / SMS 0907 761 763