• Tvorivá občianska náuka

Tento týždeň sme hodinu občianskej náuky poňali tvorivo. Zopakovali sme si základné ľudské práva, práva detí a zoznámili sa s Ústavou Slovenskej republiky. Rozdelili sme sa do skupín a vytvorili si 9 hláv, ktoré sme si zadefinovali. Daná aktivita podnietila žiakov k diskusii a nabádala ich k hlbšiemu uvažovaniu o danej téme. Hodina občianskej náuky bola založená na aktívnom formovaní občianskej uvedomelosti a konštruktívneho vzťahu ôsmakov k sebe samým, k rodine, k spolužiakom a v neposlednom rade k svojej vlasti.

• Slnečná sústava

V piatom ročníku sme sa rozhodli pre projekty venované Slnečnej sústave. Deti vytvorili zaujímavé, pútavé, originálne a dokonca aj svetielkujúce planéty našej Slnečnej sústavy. Materiály a spôsob prevedenia boli u každého projektu iné. Žiaci dokázali vytvoriť Slnečnú sústavu z kartónových krabíc, polystyrénu, starého dáždnika a iných materiálov.

• Mapovanie stromov v centre nášho mesta

Naši piataci sa cez hodinu biológie vybrali na pátraciu akciu. Zobrali si len pracovné listy, perá a svoje vedomosti. Žiaci už poznajú niektoré druhy listnatých a ihličnatých stromov. Teraz však získali možnosť overiť svoje vedomosti priamo v teréne. Cieľom tejto vychádzky bolo pracovať vo dvojici, orientovať sa na mape a poznávať jednotlivé stromy. Žiaci mali za úlohu vyznačiť na mape čo najviac stromov a samozrejme napísať k nim aj názvy. Tak uvidíme ako sa im darilo.

• Modrotlač v Strážnici

V pondelok, 23.10. začali žiaci 2. stupňa pracovať na eTwinning projekte Zážitkového učenia – Remesiel a navštívili Modrotlačiarenskú dielňu v Strážnici. Deti mali za úlohu zistiť čo najviac informácií o tomto remesle, ktoré mnohí predtým nepoznali. Prehliadka spracovania plátna zahŕňala aj praktickú ukážku. Videli sme nanášanie špeciálnej zmesi zvanej rezerva pomocou drevených a kovových foriem na plátno a následné farbenie v zmesi obsahujúcej indigo (modrú farbu). Žiaci mali možnosť zistiť, že toto remeslo si naozaj vyžaduje veľa času ale najmä veľkú zručnosť. Po návrate do školy potom spracovali „výstup“ vo forme prezentácie, či plagátu a interview, avšak vytvorili tiež papierovú verziu modrotlačiarenskej formy, alebo kocku s dekoráciou z plátna s modrotlačou.

• Návšteva seniorov

V rámci mesiaca úcty k starším sme na našej škole privítali seniorov z domova dôchodcov Jesénnia. Bolo to veľmi príjemné popoludňajšie stretnutie. Seniori si s deťmi zahrali spoločenské hry a nesmel chýbať stolný tenis, pri ktorom bola najväčšia zábava. Deti si pre seniorov prichystali krátky program, napiekli koláče a vyrobili darčeky. Všetci odchádzali domov spokojní a plní zážitkov.

• Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry

Štafetu školských olympiád už tradične otvára Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry a nebolo tomu inak ani v tomto školskom roku. 17.10. si žiaci deviateho a ôsmeho ročníka pomerili sily vo vedomostnom teste, v ďalšom kole ich čakala transformácia textu a napokon ústny prejav. Po sčítaní všetkých bodov sa víťazkou školského kola stala deviatačka MG, ktorá nás bude 15.11. reprezentovať aj v okresnom kole. Ďakujeme všetkým zúčastneným za svedomitú prípravu a víťazke želáme veľa úspechov v ďalšom kole!