• Výlet 5.A za L4L

Vo štvrtok 9.11. sa piataci vybrali na výlet do Jump Areny v Senici. Bola to ich odmena za vyzbierané štvorlístky počas minulého školského roka. Počasie vyšlo a tak deti ani dlhá cesta neodradila od toho, aby si Jump Arenu poriadne užili.
            AK

•  Deň veteránov a kladenie venca k pamätníku
          • Deň veteránov a kladenie venca k pamätníku

Pietny akt kladenia vencov pri pamätníku padlých sa uskutoční v piatok 10. 11. o 11:00.

Sme hrdí na to, že aj náš deviatak, Kristián, v uniforme vojaka prvej svetovej vojny, položí veniec k pamätníku padlých vojakov na Potočnej ulici.

Koniec prvej svetovej vojny pripadá na 11. november 1918.
            Počas vojny sa Slováci v rakúskouhorskej armáde dostali do mnohých nielen európskych, ale i exotických oblastí.
            Koniec vojny znamenal koniec monarchií, napríklad Rakúsko-Uhorska, Osmanskej ríše, Nemecka i Ruska. Vznikli nové štáty ako Československo, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko, neskôr Juhoslávia. Straty na oboch predtým znepriatelených stranách predstavovali milióny mŕtvych, zranených a nezvestných. Hoci sa frontovej línie dotkli našej krajiny len okrajovo, straty na životoch boli veľké. Z vojakov mobilizovaných na front z územia dnešného Slovenska padlo až takmer 70.000, čo pre taký malý národ bo

• Medová desiata 10.11. 2023

... pozývame deti na Medovú desiatu", ktorá sa uskutoční v piatok 10.11.2023 cez prestávku po 2. vyučovacej hodine vo vestibule školy pri pingpongovom" stole.

Cieľom tejto aktivity je ponúknuť deťom tradičné zdravé potraviny domáceho pôvodu a spropagovať význam včiel a včelárstva na Slovensku.
            Pochutiť si môžete na čerstvom chlebíku s maslom a medom.
            Ďakujeme za med a t
            ešíme sa na sladkú mňamku.

šTVORlístok

• Deviataci na hodine u prvákov

Veľkí deviataci dnes prišli na chvíľku navštíviť „svojich“ prvákov, ktorých (len nedávno) vítali v škole na začiatku školského roka.
            Keďže zopár žiačikov-prváčikov chýbalo, usadili sa za drobné „lavičienky“ na malé „stoličienky“ a ... chvíľu sa cítili ako v rozprávke z Gulliverových ciest.

Keďže prváčence práve „vytlieskavali“ slabiky slov (pre nich domčeky) a kreslili štvorčeky a kolieska namiesto hlások, cítili sa deviataci naozaj ako v začarovanej krajine.
            Bola to pre obe strany určite zábavná skúsenosť.

• Prednáška o včelách spojená s ochutnávkou medu

V pondelok 6. novembra počas triednickej hodiny sa podkrovie zmenilo na malú prednáškovú miestnosť. Michal si pripravil pre spolužiakov prezentáciu o fenomenálnom spoločenstve včiel s dokonalým delením práce. Porozprával nám hierarchii v ktorej spoločenstvo včiel žije - o robotniciach, trúdoch a kráľovnej, ich vývoji, živote a poslaní. Priniesol aj vzorky rôzneho medu na ochutnanie.
            Michal nám však najmä pripomenul, že našou úlohou je naučiť sa žiť s prírodou v harmónii a nechať priestor aj pre iné tvory. Prestať pestovať monokultúry, kosiť lúky len 2x ročne a nechať aj pri dome aspoň kúsok záhrady nepokosenej, aby kvety mali čas rozkvitnúť, včely nájsť potravu a hmyz sa zakukliť, prezimovať a vyletieť.
            Je na nás v akej krajine budeme žiť.

Za MJ rada zapísala MiA

PS: Veľké uznanie Michal za Tvoje vedomosti a tému, ktorú si priniesol.