• Obličky

Obličky predstavujú párový orgán a ich hlavnou funkciou je očistenie krvi od odpadových látok, ktoré sa z tela vylučujú močom. Rovnako udržujú optimálnu hladinu tekutín v tele. Každoročne sa v marci koná Svetový deň obličiek, ktorý je venovaný prevencii ochorení obličiek.

Žiaci mali možnosť pozrieť si stavbu obličky a jej časti na vlastné oči, načo sme využili bravčovú obličku z mäsiarstva. Úspešne sme pozorovali všetky časti, o ktorých sme sa učili.

• Voda pre mier

Pri príležitosti Svetového dňa vody sa žiaci 7., 8. a 9. ročníka zúčastnili krátkej prednášky, ktorá bola venovaná tohtoročnej téme dňa vody – Voda pre mier.
            Prednášku viedla
            Marianna P., ktorá pracuje v sekcii ochrany životného prostredia v oblasti vôd. Venovali sa komplexne téme vody, jej zdrojom, čistiacim procesom ale aj legislatíve. Súčasťou prednášky boli aj súvis vody s mierom alebo konfliktom.

• Deň vody

Svetový deň vody každoročne pripadá na 22. marca. K tejto príležitosti by sme radi vyzvali žiakov našej školy, aby prišli oblečení v modrých farbách, začo budú odmenení 🍀.

Prečo sa ale vodné plochy javia ako modré, keď sa učíme, že voda je bezfarebná kvapalina ?

Táto farba vyplýva z pôsobenia svetla na molekuly vody. Molekuly vody absorbujú svetlo s najdlhšou vlnovou dĺžkou, a teda pohlcujú takmer všetky farby okrem modrej. Modrá časť spektra sa odráža, a preto ju vidíme.

• S láskou Vincent van Gogh

Naši žiaci sa zapojili do celoslovenskej výtvarnej sútaže s názvom S láskou Vincent van Gogh. Vytvarné práce detí boli zamerané na interpretáciu diel samotného maliara a tiež na jeho portrét. E. K. si vybral Hviezdnu oblohu a získal krásne prvé miesto. Dievčatá sa pustili do portrétov. Obe získali krásne druhé miesta. Vo svojich obrázkoch deti preukázali svoje tvorivé schopnosti a rozvinuli v nich i svoju fantáziu. Verne sa im podarilo zachytiť aj spôsob maľby van Gogha. Vo štvrtok 21.3. sme sa zučastnili slávnostného vyhodnotenia a odovzdávania cien v Trnave. Deťom zo srdca blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov a tvorivých múz.

• Hurbanov pamätník

12.3. sa v priestoroch ZUŠ Skalica uskutočnilo obvodné kolo recitačnej súťaže Hurbanov pamätník. Škola mala v súťaži trojité zastúpenie, reprezentovali nás piatačka Zhen Zhen, šiestačka Emka a ôsmačka Ninka. Dievčatá sa v nemalej konkurencii nestratili a vybojovali si pekné umiestnenia. Zhen Zhen a Emka sa skončili vo svojich kategóriách na 3. mieste a Ninka obsadila 2. miesto.