• Čo všetko sa dá zistiť, keď nám berú krv a iné zaujímavosti

Štvrtáci dnes privítali vo svojej triede Jurkovu mamku, Mgr. MUDr. Švehlovú, ktorá nám prišla porozprávať zaujímavosti o odbere krvi. Krv a krvný obeh je učivo štvrtého ročníka a keď sme túto tému preberali, padlo veľa otázok. Na niektoré z nich sme dnes dostali odpoveď.

Čo všetko sa dá zistiť pri odberoch – rôzne ochorenia, alergie, ako sa má naša pečeň a obličky. Či sa nám dobre zráža krv alebo bojujeme s nejakým zápalom. Máme v tele dostatok minerálov? Čím si ich môžeme doplniť. Všetci sme už boli na odberoch, a tak deti zaujímalo, čo sú guľôčky v striekačke na odber. Sú to látky, ktoré zabraňujú zrážaniu odobratej krvi.

• Knižná výzva

Keďže mesiac marec je mesiacom knihy, žiaci mali možnosť zapojiť sa na našej škole do knižnej výzvy. Mali dva mesiace na to, aby prečítali tri vybrané knihy z našej bohatej školskej knižnice. Naši žiaci samozrejme nezaháľali a pustili sa do čítania kníh a ich napínavých dejov. Tých, čo sa s chuťou
            zapojili, sme sa rozhodli odmeniť. Aby odmena bola o niečo zaujímavejšia a veselšia, tak chlapci z ôsmeho ročníka pripravili Kahoot! Prví traja víťazi si so spokojným úsmevom odniesli poukážky do Panta Rhei, aby sa potešili novou knihou. :)
            Blahoželáme!

• Expert Geniality Show 2023/24 - vyhodnotenie

Súťaže sa každoročne zúčastňujú žiaci zo základných a stredných škôl celého Slovenska a každý súťaží vo svojej kategórii v ktorej je zvyčajne viac ako 1000 súťažiacich. Tískať titul Expert (umiestniť a v prvej štvrtine rebríčka) alebo dokonca TOP Expert (byť v prvej 100 súťažiacich) je naozaj obdivuhodné. Z 28 zúčastnených žiakov z 5. - 9. ročníka našej školy získalo titul Expert alebo TOP Expert 18 detí. Uvádzam mená našich TOP Expertov a jednotlivé kategórie:
            TOP Expert: Ako funguje svet: Ema H. Nina B.
            TOP Expert: Päť jazykov kultúry: Karin Š., Samuel O., Matiáš H.
            TOP Expert: Do you speak English?: Tomáš H.
            TOP Expert: Tajomstvá prírody: Zuzana B., Matej K., Barbora Fl.
            TOP Expert: Svetobežník: Timotej Š., Ema M.
            TOP Expert: Od Dunaja k Tatrám: Barbora Fa.

• Deň podľa Ámosa

Dnešný predprázdninový deň bol niečím výnimočný. Naši ôsmaci a deviataci si pripravili aktivity pre všetky deti z nižších ročníkov. Prípravu rozhodne nepodcenili a ich aktivity boli prepracované do detailov.
            Témou tohotoročného dňa bolo kritické myslenie, ku ktorému ôsmaci a deviataci nedávno absolvovali aj celodenný workshop. Cieľom bolo upozorniť aj mladších žiakov na kritické myslenie, ktoré sa stáva neodmysliteľnou súčasťou moderného života preplneného rôznymi informáciami. Venovali sa komplexne témam ako sú sociálne siete, názory, fakty, predsudky... Naši najmladší dokonca objavili poklad 💎 alebo vytvárali vlastné kráľovstvá 👑.

• ... aj športové úspechy

S radosťou všetkým oznamujeme, že sme s chlapcami postúpili do finále Okresného kola základných škôl vo florbale medzi štyri najlepšie tímy celého okresu Skalica.
            Finálový turnaj sa uskutoční v piatok 05. 04. 2024 v priestoroch SOŠ Skalica - telocvični v čase od 7,30 hod. do 12,00 hodiny.
            Držte nám palce.