• Donuty a šikovná mamička

Naše bystré oči si neraz všimli, koľko šikovných rodičov a starých rodičov máme v štvorlístkovej rodine. Aké všakovaké dobroty možno vidieť, ak sa v jednotlivých triedach čo-to oslavuje.
            Už počas Vianočnej tržnice sme oslovili pani a pána Kadlecových s prosbou, či sa podujmú obohatiť šikovných kuchárikov svojou prítomnosťou a naučia deti prípravu donutov, ktoré vyzerali vynikajúco.

• Kúsok Aborigénskej kultúry u deviatakov

Na hodinách geografie sme s deviatakmi preberali Austráliu a medzi pôvodných obyvateľov tohto najmenšieho kontinentu patria aj Aborigéni. Patria medzi najstaršiu dodnes fungujúcu kultúru sveta.

Najviac všetkých zaujal ich tradičný hudobný nástroj didgeridoo a tradičná zbraň, ktorá pôvodne slúžila na lovenie zveri – bumerang. Dnes už patrí skôr k najčastejšie kupovaným suvenírom práve z tohto kontinentu. Aborigéni vedia bumerang krásne vyzdobiť podľa ich tradičných symbolov, ktoré majú svoj význam. A práve pre takúto tvorivú úlohu sme sa rozhodli aj my na výtvarnej výchove.
            Žiaci si nakreslili bumerang, vystrihli si ho a podobne ako Aborigéni sa ho snažili vyzdobiť podľa tradičných symbolov, ktoré mali k dispozícii.
            Vznikli krásne originálne a svojím spôsobom tradičné Aborigénske bumerangy.

Fotografie si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

• Obvodné kolo Hurbanovho pamätníka

Dňa 3.3. 2023 sa v koncertnej sieni Františkánskeho kláštora konalo obvodné kolo recitačnej súťaže Hurbanov pamätník.
            Súťaže sa zúčastnili i recitátori z našej školy. Vo veľkej konkurencii sa nestratili a získali i pekné ocenenia.
            Ninka B. obsadila v I. kategórii próza 3. miesto,
            Karin Š. získala v I. kategórii poézia 3.miesto a
            Ninka H. získala v III. kategórii poézia taktiež 3. miesto.

Všetkým recitátorom ďakujeme za skvelú reprezentáciu a oceneným srdečne blahoželáme ku krásnym umiestneniam.

• eTwinning vo Štvorlístku

Naša škola využila nové a moderné možnosti spolupráce a začala pracovať na projektoch v rámci platformy eTwinning, ktorá združuje učiteľov a žiakov po celej Európe.

Tento mesiac spúšťame medzinárodný projekt Let´s Go Green, ktorý je zameraný na problematiku environmentálnej výchovy, zároveň však zlepšuje počítačové zručnosti, rozvíja kreativitu a v neposlednom rade umožňuje našim žiakom využívať naplno anglický jazyk pre komunikáciu, vypracovanie úloh a výstupov. Našimi partnermi sú školy z Turecka a Talianska.

• Mladí chemici

Nedávno si naši siedmaci a ôsmaci obliekli biele plášte a navštívili laboratórium v Strednej zdravotníckej škole v Skalici.
            V laboratóriu každá skupinka strávila dve vyučovacie hodiny a podarilo sa im uskutočniť niekoľko chemických experimentov, pričom si budovali zručnosti práce v laboratóriu. Žiaci boli vopred oboznámení so zásadami bezpečnosti, pracovali disciplinovane a s nadšením. V laboratóriu sa uskutočňovali oddeľovacie metódy, plameňové skúšky či prípravy rôznych prvkov a zlúčenín.
            Na základe vlastných výsledkov žiaci vypracovali protokoly.

Tešíme sa na ďalšiu návštevu.
            DoT