• Čína - ríša za Veľkým múrom

Čína je najľudnatejšia a rozlohou štvrtá najväčšia krajina na svete. Hlavným mestom Číny je Peking, ktorý síce nie je najväčším čínskym mestom, ale po stáročia je kultúrnym a správnym mestom krajiny. Nájdete tu veľa zaujímavých miest, na ktoré sa určite oplatí ísť pozrieť.

Nám sa podarilo aspoň trošku spoznať Čínu prostredníctvom cestopisného dokumentu, ktorý natočili slovenskí cestovatelia. Objavili sme tajomstvo terakotovej armády, spoznali Veľký čínsky múr ale aj najvyššie položenú náhornú plošinu na Zemi – Tibetskú náhornú plošinu, ktorá je domovom Tibeťanov, ktorí si v tomto izolovanom kúsku Zeme vytvorili zvláštnu svojskú kultúru (tibetský budhizmus) a spôsob života. To sme mohli vidieť pri ukážke nebeského pohrebu. Tiež sme sa pokochali pohľadom na pandy veľké, ktoré si môžete aj ,,prenajať“. Spoznali sme nielen historickú, ale aj mystickú Čínu.
            Deťom sa film veľmi páčil a tiež

• Trójsky kôň

Na hodinách dejepisu v šiestom ročníku sme preberali Trójsku vojnu a deti téma natoľko zaujala, že sa rozhodli kreatívne stvárniť Trójskeho koňa – najznámejší symbol tejto starovekej vojny, v ktorej si svoje sily zmerali mykénski Gréci a Trójania. Grékom sa podarilo zničiť Tróju prostredníctvom lsti.

Lesť - Trójskeho koňa, vymyslel hrdina starogréckej mytológie - Odyseus. Zhotovil ho však veľmi šikovný tesár menom Epeius.
            Deti na hodinu dejepisu priniesli 3D modely Trójskeho koňa, kreslené obrázky a iné zaujímavosti.

Všetky modely a obrázky boli originálne.

Fotky žiackych prác nájdete v našej fotogalérii.

• Matematika na šachovnici u prvákov

Od začiatku školského roku už prešlo dosť času a naši malí prváci už vedia ťahať všetkými figúrkami, vedia, čo je šach a vedia, čo je mat.

Rozhodli sme sa teda ich zručnosti precvičiť na tabletoch pomocou stránky lichess.org.

Na pomoc sme si zavolali našich šikovných tretiakov: Amálku, Lauru, Mariannku, Jakuba H. a Samka, ktorí prváčikom pomáhali s úlohami. Úlohou prvákov bolo vyzbierať jednotlivými figúrkami všetky hviezdičky s čo najmenším počtom ťahov. Ak by ste si takéto úlohy chceli vyskúšať, môžete na uvedenej stránke alebo pozrite na fotografie.