• Branný deň

V júni sme sa zúčastnili spoločného branného dňa pre šiestakov zo základných škôl mesta Skalica.
            Stretli sme sa na dopravnom ihrisku.
            Boli tam pripravené stanoviská a na nich vojaci, policajti, hasiči a študentky zo zdravotníckej školy.
            U vojakov sme strielali zo vzduchovky a hádzali umelé granáty na cieľ. Tiež mali pre nás pripravené ukážky rôznych zbraní. Preskúmali sme aj policajné a hasičské autá, kde sme si vyskúšali rôzne sirény a vysielačky.
            Študentky nás učili obväzovať si ruky a skúšali sme si aj obliecť policajnú výstroj.
            Bola tam dobrá atmosféra a všetkých nás to tam bavilo.

napísali šiestaci

• Budapešť 20. - 22. jún 2023

V tomto školskom roku sme sa vrátili aj k poznávaniu miest za hranicami. Žiaci 8. a 9. ročníka si ešte marci z ponuky: „Praha – Viedeň – Budapešť“ vybrali práve metropolu Maďarska.
            Do Budapešti sme odcestovali na tri dni. V utorok 20. júna sme nastúpili do EC vlaku na stanici Kúty a zaviezli sme sa priamo na stanicu Nyugati pályaudvar.
            Stanica Nyugati alebo „západná železničná stanica“ bola postavená v čase asi najväčšieho stavebného rozvoja Budapešti v rokoch 1885 – 1902. V tom čase boli vybudované aj ďalšie monumentálne budovy a pamiatky, ako je napríklad dnes už ikonická, budova parlamentu, Andrássyho bulvár, ktorý vedie až na námestie Hrdinov, samotné Námestie hrdinov s jeho impozantnými súsošiami, budovami múzeí a galérií a niekoľko mostov cez rieku Dunaj ako aj mestský park.
            V tom čase sa začalo v Budapešti aj s výstavbou metra – druhého v Európe a prvého na kontinente:)
            Práve vď

• Konferencia pod holým nebom

Deň podľa Amosa, ktorý sa konal ešte v apríli mal svoje pokračovanie práve v pondelok 26. júna 2023. Kým v apríli deti prezentovali skôr proces tvorby svojho projektu, myšlienkovú mapu a tímovú prácu, dnes vznikol priestor na prezentáciu vedomostí, ktoré deti nadobudli, či už vďaka externému expertovi/konzultantovi, pedagógovi alebo vlastným štúdiom.
            Jednotlivé stanoviská boli roztrúsené na prednom i zadnom školskom dvore, v triedach i podkroví. Najprv sa na stanoviskách vystriedali deti z prvého stupňa a v druhom kole už aj aj „druhostupniari“ získali priestor na to, aby navštívili jednotlivé stanoviská svojich spolužiakov.

• Škola v prírode Zlatnícka dolina

Druhý júnový pondelok sa tretiaci vybrali na celý týždeň do Zlatníckej doliny. Ubytovali sme na Chate Amor. V príjemnom prostredí Zlatníckej doliny sme mali k dispozícií veľké ihrisko a hojdačky. Každý deň sme začínali rozcvičkou.

Na začiatku pobytu sme sa vydali na prechádzku ku Kamennej búde. Počas cesty deti hľadali odpovede na otázky týkajúce sa histórie Skalice. Mali sme možnosť zúčastniť sa prednášky s poľovníkmi a sokoliarmi, ktorí priviedli poľovníckych psov, sovičku a sokolov. Vo štvrtok nás navštívili hasiči s dvomi hasičskými autami. Taktiež sme mali prednášku o vode.