Štvrtáci a jednoduché stroje
Jedným z učív, s ktorými sa štvrtáci oboznamujú na prírodovede, sú aj jednoduché stroje. Ide o páku, kladku, naklonenú rovinu a ozubené koleso.
Páku poznajú dobre všetci, každý z nás sa určite húpal na dvojramennej hojdačke alebo použil nožnice. Naklonená rovina je tiež bežná v našom živote. Či už je to kopec, strecha, schody alebo nájazd pre kočík, či vozík.
Účasť našich žiakov v IT FITNESS teste 2024
Naši žiaci sa aj tento rok úspešne zapojili do IT FITNESS testu 2024, ktorý je najväčším testom digitálnych zručností v strednej Európe. Tento test, organizovaný Digitálnou koalíciou, preveruje schopnosti žiakov v oblastiach ako internet, bezpečnosť, počítačové systémy, kancelárske nástroje a sociálne siete.
... aj tržnica gramatických časov :))
To, že je možné gramatické časy predávať a nakupovať si vyskúšali 9taci počas pondelkovej dvojhodinovky.
Skupiny si už minulý týždeň vytvorili plagáty, ktoré sme nazvali _ PAST _ PRESENT_ FUTURE a graficky si spracovali jednotlivé gramatické časy.
Dnes si vo dvojiciach vytvorili mini plagátiky s tým, že mohli použiť len 12 slov a neobmedzené množstvo obrázkov. „Tovar“ potom ponúkali svojim spolužiakom. Úlohou bolo nakúpiť všetko v takej kvalite a množstve, aby si každý mohol overiť v „písomke/nepísomke“ či sa mu naozaj podarilo kúpiť to, čo treba:))
V reflexii deviataci potvrdili lepšie zapamätanie si učiva a vnímali podporu tvorivosti, skupinovej práce a inovatívneho myslenia.
Inšpirácia tejto metódy je z učebnice: EFEKTIVNÍ VYUČOVACÍ NÁSTROJE PRO UČITELE_autor: Paul Ginnis_vydavateľstov EduLab.
Ja ďakujem za možnosť vychutnať si aj takéto „učiteľské lahôdky“.
MA
Pitva ryby
V utorok sme na hodine biológie v 7. ročníku pitvali rybu. Keďže siedmaci už prešli všetky sústavy stavovcov, zistili sme či svoje vedomosti vedia aj prakticky využiť. Najprv sme sa zamerali na vonkajšiu stavbu tela – povrch tela, plutvy, zmyslové orgány. Potom sme prešli na vnútornú stavbu a žiaci museli opatrne izolovať jednotlivé orgány z tela ryby. Podarilo sa im úspešne vybrať plynový mechúr, obličky, srdce, žiabre, žalúdok a črevo. Obe skupinky zvládli pitvu výborne vedeli popísať jednotlivé časti a zaznačiť si svoje pozorovania.
🐝 Výroba voskových obrúskov
Žiaci šiesteho ročníka sa v rámci predmetu Tvorba projektov pustili do výroby voskových obrúskov. Obrúsky z včelieho vosku sú nenáročné na prípravu a zároveň sú šetrné k potravinám aj životnému prostrediu. Používajú sa na zabalenie alebo prikrytie potravín - zeleniny🥒, ovocia🍎 či školskej desiatej 🥖. Môžete tak jedným obrúskom nahradiť niekoľko metrov potravinovej fólie. Čo sa týka údržby, po použití stačí obrúsok umyť vlažnou vodou, nechať vyschnúť na vzduchu a je pripravený na ďalšie použitie. Dokonca aj v prípade ak by sa vám zdalo, že je obrúsok už opotrebovaný, stačí ho opäť prežehliť, prípadne pridať ďalší vosk a obrúsok bude ako nový. Žiaci počas výroby natočili a zostrihali krátke video, ktoré zobrazuje postup výroby.
Model bunky
Šiestaci v rámci dobrovoľného projektu „Model bunky“ zhotovili veľmi pekné výtvory buniek – rastlinných aj živočíšnych. Využili rôzne materiály aby čo najlepšie napodobnili tvar bunky a organely, ktoré sa s nej nachádzajú.
Pekná práca!
DC
Projekty, v ktorých sme zapojení