• Dar Márie Terézie

Vždy v pondelok začínajú žiaci vyučovanie triednickou hodinou. Tento pondelok bol niečím netradičný a výnimočný. Počas triednickej hodiny žiaci druhého stupňa navštívili Farský kostol v Skalici, kde sa dozvedeli zaujímavosti o hudobnom nástroji, s ktorým sa veľmi často stretávajú v skladbách na hodinách hudobnej výchovy. Napríklad sme nevedeli, že organ v kostole darovala Mária Terézia farníkom mesta Skalica. Pán kaplán nás previedol históriou kostola, a pán organista nám zasa vysvetlil ako funguje taký zložitý nástroj akým organ je. Na záver našej návštevy kostola sme si spoločne v sprievode organu zaspievali vianočné koledy.

• Kuchárikovia v akcii ... zasa niečo nové

Do portfólia zručných kuchárov patrí aj obratnosť v cukrárskych výrobkoch. Jedným z nich sú tzv. ovocné tartaletky. Čo to vôbec je tartaletka ?

Sladké tartaletky chutný druh malých koláčikov francúzskeho pôvodu. Základné cesto pečené v košíčkoch alebo malých formičkách je veľmi podobné lineckému cestu. Po upečení je následne naplnené lahodným krémom rôznych príchutí. Tartaletky môžeme nakoniec ozdobiť čokoládou, orieškami, čerstvým alebo lyofilizovaným ovocím (sušené ovocie mrazom).

• Kuchárikovia v akcii ...  mňam hokkaido polievka!
          • Kuchárikovia v akcii ... mňam hokkaido polievka!

Výstavka ovocia a zeleniny sa nám pomaly rozobrala (väčšinu sme zjedli) a zostala sama samučičká hokkaido tekvička. To sme nemohli nechať bez povšimnutia.
            Do daru sme dostal nie len tekvicové semienka, mrkvu a cibuľu ale aj maslovú tekvičku.
            Hneď mala tá naša kamarátku a my dostatok surovín na varenie a tak nič nebránilo šikovným kuchárom pustiť sa do práce.
            Na programe dňa sme mali prípravu krémovej hokkaido polievky.

• Filmové predstavenia pred jesennými prázdninami

Pred jesennými prázdninami, žiaci prvého a druhého stupňa navštívili kino Max Skalica. Prvý stupeň si z piatich rozprávok odhlasoval rozprávku Websterovci vo filme.
            Potom čo sme sa vrátili naspäť do školy, sme sa spýtali detí, ako sa im rozprávka páčila.
            Alexko L.: ,, Čakal som že to bude strašidelné, alebo bolo to skorej zábavné a pekné.“
            Natálka M. ,, Hneď by som išla znova, bolo to veľmi dobré.....“
            Viki M. :,, Mne sa rozprávka veľmi páčila, všetko tam bolo pekné aj to, ako si pavúčia rodina pomáhala...“

• Po stopách Štúrovcov

V utorok 25.10. sa triedy siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka vybrali na výlet do Modry.

Zo Skalice sme vyrážali ráno o 8:00 plní očakávania, kam nás stopy Štúrovcov privedú.
            Hneď ako sme prišli do Modry, nám zakývala veľkolepá socha Ľudovíta Štúra. Pani sprievodkyňa nás previedla krásnou alejou až k pomníku Ľudovíta Štúra a jeho brata Karola. Videli sme jeho pamätnú izbu a dom, kde mal prenajatú izbu, kostol v ktorom pôsobil jeho brat Karol ako evanjelický farár. V múzeu sme sa dozvedeli veľa o jeho živote, kde študoval a pôsobil, ako sa zamiloval a ako bojoval za slovenský národ a uzákonenie spisovnej slovenčiny.
            Následne sme sa presunuli do múzea Modranskej keramiky, kde sme si pozreli krátke video o vzniku a pôvode keramiky. Exponáty sme si dôkladne prezreli, kde nás najviac zaujala maľovaná majolika.
            Ako praví detektívi sme potrebovali rozchod po meste, ktorého sme sa aj dočkali.

• Olympiáda zo slovenského jazyka

Po prázdninovej prestávke sa i v tomto školskom roku opäť začínajú predmetové olympiády. Prvou v rade je už tradične olympiáda zo slovenského jazyka. Od 13.10. - 21.10. sa v škole postupne uskutočnili všetky 3 časti súťaže, do ktorej sa zapojili žiaci 8. a 9. ročníka.
            V prvom kole si zmerali sily vo vedomostnom teste, ktorý bol zameraný na čítanie s porozumením, gramatiku i teóriu literatúry.
            Obsahom druhého kola bolo pretransformovať ukážku na iný slohový žáner a tretie kolo prebehlo ústnou formou a kládol sa v ňom dôraz na rečnícke a vyjadrovacie schopnosti žiakov.
            Po náročnom boji sa do okresného kola súťaže prebojovala deviatačka Emka V.
            Okresné kolo sa uskutoční 10.11.