• Úspechy na matematickej olympiáde

Dňa 24.1.2024 sa uskutočnilo okresné kolo Matematickej olympiády pre 5. a 9. ročník.
            Nám sa podaril úžasný úspech.... posúďte sami... v kategórii 5. ročníka sa naši žiaci umiestnili na prvých troch miestach... E. H. na 1. mieste, S. O. a Z. Y. na 2. - 3. mieste nakoľko mali rovnaký počet bodov.

Do kategórie pre 9. ročník sme tento rok vyslali skúsiť žiaka 8. ročníka. Na súťaž sa svedomito pripravoval, doberal si učivá z ôsmeho aj deviateho ročníka, trápil sa s deviatackými úlohami.
            Poctivá práca sa vyplatila, T. H. získal 1. miesto!

• Hry so svetelným lúčom a zrkadlami

Na konci tretieho ročníka si naši dnešní štvrtáci vyrábali v škole v prírode vlastné kaleidoskopy. Je to hra, ktorá pomocou sústavy zrkadiel a farebných korálikov vytvára rôzne neopakovateľné obrazce.

Tentokrát sme na hodine pracovného vyučovania skúmali, ako sa správa odrazený svetelný lúč. Táto téma nás čaká až neskôr, na hodinách fyziky, ale my sme boli už teraz zvedaví, ako to funguje. Priniesli sme si zrkadielka a laserové ukazovátko. Úloha, ktorú sme mali splniť, bola rozostaviť tri zrkadlá, pomocou ktorých presmerujeme lúč z laserového ukazovátka až na tabuľu. Niektorým sa to podarilo a niektorí by potrebovali viac času. Na záver sme si zahrali online hru, kde sme využívali nadobudnuté zručnosti s odrazom svetla.

• Triedy čítajú pre radosť ...  pokračovanie
          • Triedy čítajú pre radosť ... pokračovanie

O tom, že škola bola úspešná vo výzve Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (a získala financie z fondov EU pre Plán obnovy a odolnosti) na doplnenie triednych knižníc DOBrými knihami, sme písali na stránke školy v novembri.

Medzi tým, nám žiaci a pedagógovia svoje tipy na DOBRÉ knihy napísali v škole na papierový „flipchart“ alebo pridali do online „padletu“: V decembri škola z týchto odporúčaných kníh vybrala a zakúpila takmer 50 titulov.

Zatiaľ si ich deti môžu prelistovať a poprezerať v podkroví (napríklad počas RAK = rannej komunity).
            Knižky sa však čochvíľa dostanú do elektronického zoznamu kníh v online školskej knižnici a poputujú či už na TRIEDNE poličky alebo budú čakať na svojich čitateľov na školskej polici vedľa triedy tretiakov.

Veľa pekných chvíľ s knihou za šTVORlístok praje MA

• Odvážni jazdci na šijacích strojoch

Počas dní projektového vyučovania - MODROTLAČ - má vždy jedna zo skupín žiakov na 2. stupni možnosť vyskúšať aj šitie na šijacích strojoch. Škola vlastní tri takéto „tátoše“ a tento utorok dostala priestor skupinka zložená z detí piateho a šiesteho ročníka.
            Rada by som vyjadrila svoj úžas a uznanie, za to, že sa bez váhania usadili za šijacie stroje a svoje prvé stehy zvládali bravúrne! Pre väčšinu z nich to bolo prvýkrát ...
            Všetci odišli s ušitým „vreckovkovníkom“ a ja oceňujem najmä trpezlivosť a vytrvalosť, ktorú počas práce vynaložili.

za šTVORlístok zapísala MA

• Školské kolo biologickej olympiády

Vo štvrtok 11.1. sa na našej škole uskutočnilo školské kolo biologickej olympiády v kategórii C (8.-9.ročník). Žiaci si mohli vybrať, či sa zúčastnia teoreticko-praktickej časti, v ktorej vypĺňali online test, alebo projektovej časti. Samozrejme pre zapojenie do projektovej časti bolo potrebné pracovať na svojom projekte v dostatočnom predstihu a okrem posteru spísať aj správu a projekt si obhájiť slovným komentárom.
            Z projektovej časti budú našu školu na okresnom kole reprezentovať Ninka H.Zuzka B. Z teoreticko-praktickej časti postúpili do okresného kola Jakub Š. a Tomáš V.
            Ďakujeme aj ostatním, ktorí sa zapojili, kedže všetci patrili medzi úspešných riešiteľov.

• Chémia u siedmakov

V pondelok si naši siedmaci obliekli biele plášte a uskutočnili svoje prvé laboratórne cvičenie. Vybrali sme sa do chemického laboratória na Strednú zdravotnícku školu v Skalici. Žiaci využili svoje vedomosti a nadobudli nové - praktické zručnosti pri práci s laboratórnymi pomôckami. Merali objem, pipetovali a zostavovali aparatúry, ktoré aj využili. Laboratórne cvičenie bolo zamerané na oddeľovacie metódy. Úspešne zvládli filtráciu, kryštalizáciu modrej skalice aj farebnú chromatografiu.