• #Viac noviniek

     • 23. marec SWAP 1.0
      • 23. marec SWAP 1.0

      • V rámci nášho školského ekoDOMčeka sme na sobotu 23.3. pripravili nové ekodopoludnie „SWAP“ = výmena. Vznikla tak ideálna príležitosť na výmenu alebo darovanie oblečenia bez zbytočných poplatkov a veľkého cestovania.
       Práve SWAP je šetrný k prírode, keďže do svojho šatníka dostanete nové kúsky oblečenia bez toho, aby ste podporovali ďalšiu masovú výrobu textilu, ktorá je nie len veľkým spotrebiteľom vody ale následne aj zaťažuje a znečisťuje prírodné prostredie. 
       Ďakujeme tím, ktorí si v sobotu našli čas, ale aj tím, ktorí nám priniesli oblečenie na výmenu bez nároku na odmenu.
       K pohodovej atmosfére prispelo výnimočne slnečné počasie, dobrovolníci aj z radov našich žiakov, zrkadlá, dobrá nálada a občerstvenie.
       Oblečenie, ktoré nám zostalo, poputuje do zbierky pre charitu, ktorá sa koná v Skalici v sobotu 6.4..   SŠ

     • 22. marec - výnimočný DEŇ VODY v modrom
      • 22. marec - výnimočný DEŇ VODY v modrom

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Svetový deň vody dnes už silno rezonuje v spoločnosti a vstupuje do povedomia verejnosti aj vďaka alarmujúcim správam o znečistení a ohrození vodných zdrojov. Svoje o Dni vody vedia aj Vaše-naše deti. Veľa sa o vode rozprávame a učíme a tak školská konferencia o vode bola tom čerešničkou na torte. Väčšina školy prišla v modrom aby tak podporila myšlienku tohtoročného svetového dňa vody „Voda pre všetkých - Leaving no one behind“.
       Konferenciu otvorila trieda piatakov, ktorí si svoju maxi kvapku (vyrobenú aj vďaka deviatakom) pomenovali „Žblnka“ a naučili ju, ako sa taká kvapka môže v prírode tešiť, ale aj smútiť vďaka ľuďom a pre ľudí.
       Siedmaci sa zamerali na vodu v tele, fakty a mýty v spojitosti s vodou a naším zdravím.
       Šiestaci pridali hádanky s porekadlami o vode. (Viete kto „múti“ vodu a kto sa môže cítiť ako ryba vo vode?)
       Prezentácie ôsmakov, zamerané na problematiku čistoty a dostupnosti vodných zdrojov vo svete, boli v angličtine (so slovenským prekladom).

       Všetky prezentácie boli podložené výnimočným a originálnym grafickým spracovaním, ktoré teraz zdobí priestory školy.

       Po konferencii nám vysokoškoláčka Dominika prišla porozprávať o vode v textilnom priemysle a tisíckam litrov vody, ktoré treba na výrobu jedného bavlneného trička, aby tak nadviazala na náš a jej prvý SWAP = výmena oblečenia.

       Dorotka predstavila ďalší nápad ako výšivkou, farbičkami na textil alebo „batikovaním“, či inými drobnými nášivkami možno spraviť zo starého nové, jedinečné a výnimočné kúsky odevu. ... a inšpirácia na ďalšie dielničky „ReDesign“ je na svete:)

       Vo vodnom bare počas prestávok ochotne pracovali ôsmaci a ôsmačky. Nalievali vodovodu s limetkou, citrónom, bazovým alebo levanduľovým, či mätovým sirupom pre osvieženie a inšpiráciu. Všetko z džbánov a bez plastov:)

       Pekný deň to bol!
       Vďaka kolegom, ktorí do prípravy dali srdce a Vašim-našim deťom, ktoré to srdcom prijali.
       MA

       Prišli sme MODROM TRIČKU, aby aj fotka bola dokonale modrá.

       Program:dňa:
       - 8:00  konferencia o vode pre II. stupeń
       - 9:00  SWAPovanie – prednáška
       - 9:30  foto  VODA" na školskom dvore
       - 10:00 vodný bar VO VESTIBULE počas prestávok
       - 14:00 animovaný film Píseň moře

        

     • 21. marec PONOŽKOVÁ VÝZVA
      • 21. marec PONOŽKOVÁ VÝZVA

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       1 triedny L4L ak sa zapojí aspoň 3/4 triedy 

       Symbol rozdielnych ponožiek nám pripomína, že každý sme iný, no práve to robí náš svet pestrejším a lepším. BYŤ ODLIŠNÝ JE NORMÁLNE
       Aj naša  škola by chcela pomôcť zvýšiť povedomie spoločnosti o Downovom syndróme a preto sa zapája do ponožkovej výzvy. OBUJ SI do školy vo štVRtok PoNoŽky rôznych FARIEB alebo VeľKOstí a prečítaj si viac o tomto vrodenom syndróme napr. na https://downovsyndrom.sk/v16/node/87
       PS: Ďakujeme Emke a Tomáškovi V. za to, že nám pripomenuli túto výzvu:)

     • Dobrá správa pre knihy a knihomoľov  
      • Dobrá správa pre knihy a knihomoľov  

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       V pondelok ráno, 18.3. dostali aj u nás knižky druhú šancu. Prednosť mali výmeny v triedach, potom výmeny medzi triedami a napokon prišli na rad dary. Knihu za knihu alebo knihu za poďakovanie a knihu pre radosť Hlavné je, že knižky si našli nový domov a možno o rok sa vrátia späť do školy, aby sa zasa presťahovali a urobili radosť inym:) Bola to pekná akcia. Vďaka všetkým zúčastneným.  MA

     • Športovci nám robia radosť
      • Športovci nám robia radosť

      • Rok s rokom sa zišiel a naši štvorlístkoví „prvostupniari“ si zmerali sily s rovesníkmi v čoraz populárnejšom športe, prehadzovanej. Deti sa veľmi tešili, no samotná nominácia do dvoch družstiev bola pre trénerov ťažkou prácou. Veď z detí by sme vedeli vytvoriť niekoľko skupín.

       Napriek tomu sme „ušili“ dva tímy z tretiakov a štvrtákov. Zápasy boli rozdelené do dvoch turnajov a výsledky sa sčítavali do celkového poradia. Jednotlivé súboje mali náboj dramatickosti, skvelých zákrokov, radosti i sklamania.

       Naši borci sa vždy tešili na tvrdé boje, ale prežiť derby (tretiaci proti štvrtákom) bolo o nervy. Nakoniec pri spoločnom fotení a vedomí, že sme na druhom a treťom mieste, nemala športová atmosféra chybu. S radosťou sme sa mohli vrátiť na hodinu Vlastivedy, kde nás čakala pani učiteľka so spolužiakmi. Ďakujeme tretiaci a štvrtáci za bojovné odhodlanie reprezentujúc našu školičku. IČ 12/03/19

      • A ako animátor

      • V piatok 8. marca 2019 sa v Záhorskom múzeu v Skalici uskutočnila vernisáž interaktívnej výstave pre detských návštevníkov s názvom „A – ako animátor“. V úvode vernisáže vystúpili s pásmom básničiek a pesničiek o farbách naši šikovní prváčikovia. Hneď po svojom vydarenom vystúpení a príhovore pani riaditeľky múzea V. Drahošovej a dramaturgičky p. K. Minichovej sa pustili do hrania, pretože v na tejto výstave nie je napísané „NEDOTÝKAŤ SA VYSTAVENÝCH EXEMPLÁROV!“ – práve naopak. Treba tu strihať, lepiť, kresliť, stláčať a otáčať všakovaké gombičky a páčky, jednoducho stať sa animátorom.  Príďte si to určite vyskúšať

     • Z rozprávky do rozprávky
      • Z rozprávky do rozprávky

      • V stredu 13.3. sa poobede stretli v CVČ Mallého 2 v Skalici deti 1. – 4. ročníkov skalických škôl na prehliadke recitátorov v umeleckom prednese „Z rozprávky do rozprávky“. Niektorí vedeli svoje ukážky naspamäť, niektorí ich čítali, ale všetci sa veľmi usilovali, aby práve ich prednes zaujal poslucháčov i porotu. Našu školu reprezentovali druháci Filipko B. a Veronika K. s ukážkami Bola raz jedna trieda a Čin Čin. Prekonali úspešne svoju počiatočnú trému a podali výkon, ktorý im priniesol rovnako pekné 3. miesta.  Gratulujeme! JŠ

     • Majstrovstvá Trnavského kraja ZŠ 4-členných družstiev v šachu
      • Majstrovstvá Trnavského kraja ZŠ 4-členných družstiev v šachu

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       V piatok 8.3. sa naša škola zúčastnila majstrovstiev kraja v šachu. Stretli sme sa v Hoteli sv. Ludmila aj s našimi súpermi z ďalších 8 škôl. Najväčšie zastúpenie mala, samozrejme, Skalica. Naša škola vyslala dve družstvá, ale hrali aj žiaci zo ZŠ Strážnická, ZŠ Vajanského, gymnázia v Skalici. Dve družstvá z Trnavy, jedno z Trakovíc a družstvo z Holíča.

       Naše Áčko, v zložení Ela, Rafael, Adelka a Kristínka si počínalo veľmi dobre a obsadili celkové druhé miesto v kraji. Béčko, aj napriek tomu, že bolo svojím zložením jednoznačne najmladšie, neskončilo posledné, ale šieste. Toto družstvo hralo v zložení: James J., Michal J., Vilko V., Filip M. a Veronika K.

       Súčasne sa hrali aj majstrovstvá kraja družstiev stredných škôl a čo bolo potešujúce, v družstve Gymnázium Skalica A hrali aj naši bývali žiaci. Na šach teda nezabudli.

       Všetkým našim hráčom ďakujeme za reprezentáciu školy. VieH

     • KOZ workshop
      • KOZ workshop

      • Malú ochutnávku predmetu „KOmunikačné Zručnosti“ pripravili pre svojich spolužiakov tri dievčence zo školského Debatného klubu na piatok 8.marca. Porozprávali o svojich zážitkoch z debaty, cestovania za debatou, skúsenostiach a zručnostiach, ktoré im debata priniesla. Zahrali sa s nimi aj malé hry na argumentáciu a komunikáciu. Celý tento workshop si vymysleli, zorganizovali a riadili celkom sami. Mladší ich prijali s nadšením a prirodzeným rešpektom a ja mám pocit, že táto ich aktivita má minimálne takú váhu ako ich skvelé 3. miesto na celoslovenskom finále Debatiády v minulom školskom roku. Dorotka, Linda a Tamarka, výborná práca!   MA

     • Jarné prázdniny v škole
      • Jarné prázdniny v škole

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       ...  sa niesli v duchu prebúdzania prírody. S deťmi sme si doobeda vyrábali jarné kvety, zvieratká, ... a keďže nám počasie ozaj prialo, tak sa i športovalo na školskom dvore. Boli sme pozrieť naše stromčeky, ako prežili tohtoročnú zimu a či už sa na nich objavujú prvé púčiky. S deťmi sme si prešli pár skalických pamiatok. Asi najväčšiu radosť mali z návštevy kina Cinemax Skalica, kde sme si pozreli novú rozprávku Ako vycvičiť draka 3.

     • Dni otvorených dverí 2019
      • Dni otvorených dverí 2019

      • Po tri soboty sa dvere našej školy otvorili pre predškolákov a rodičov, aby sa čo - to dozvedeli o fungovaní školy. Kým deti mali priestor na rozrávky, hry, vyfarbovačky a strihačky, rodičia si vypočuli prezentácie o vzdelavaní, výsledkoch, aktivitách a smerovaní školy. Bolo milé stretnúť sa s novými deťmi a prívetivými rodičmi. Bolo nesmierne obohacujúce vypočuť si našich/Vašich školákov, ktorí prišli o škole porozpŕavať. Bolo úžasné, stretnúť sa s našimi bývalými žiakmi, ktorí sú teraz na stredných školách. Ďakujeme všetkým za prejavený záujem. MA

     • Strom roka - výsledky 19.3.
      • Strom roka - výsledky 19.3.

      • Lipa z Kopčian sa ocitla v kráľovskej spoločnosti  stromov, ktoré zvíťazili  v podobných anketách vo svojich krajinách. Teraz už o nej vedia aj ľudia v Belgicku, Španielsku,  Holadsku, Poľsku, Litve, Rusku a Spojenom kráľovstve... Čo keby právé táto VÝNIMOČNÁ LIPA so svojím príbehom zabodovala aj v  ankete  EURÓPSKY STROM ROKAMA 

       Sledujte na:  https://www.treeoftheyear.org/results 

     • Začali sme mazúrkou....
      • Začali sme mazúrkou....

      • Dnes nastal ten čas, kedy sa naši ôsmaci stretli v telocvični a takto v strede týždňa sa trošku odreagovali. S veľkým očakávaním absolvovali svoju prvú hodinu spoločenských tancov. Slečny prišli v sukničkách a krásnych topánkach. Avšak ani páni sa nenechali zahanbiť a prišli „nahodení“. Napriek počiatočným rozpakom zvládli túto hodinu výborne. Táto netypická hodina začala základnými pravidlami z etikety. Okrem toho ako vyzvať tanečnú partnerku do tanca a ako partnerku odprevadiť k miestu, si dnes žiaci vyskúšali aj tanečné variácie v rytme mazúrky. Na pohľad jednoduchý tanec s jednoduchými krokmi však nie je až taký jednoduchý, preto sme na nich pyšní ako úžasne to všetci zvládli. Dúfajme len, že to, čo sa dnes naučili nezabudnú a s radosťou niekedy využijú. Tešíme sa na ďalšie tance!        20/02/19 NK

     • Škola tanca
      • Škola tanca

      • „S klobúkom v ruke prejdeš celý svet!“ – hovorí jedno nemecké príslovie. Inak povedané - slušné, zdvorilé a šarmantné správanie otvára ľuďom cestu k úspechu skôr ako arogantnosť, netaktnosť a pýcha. A pretože chceme, aby mali naše deti dvere do sveta otvorené, pripravili sme pre ôsmakov kurz spoločenskej etikety, ktorý doplníme základmi tanečných variácií v rytme mazurky, valsu, valčíka a polky. Takže v stredu si prineste spoločenské topánky, dievčatá sukničky a „Dotančenia, priatelia!“ 

     • Štvorlístok recituje :)
      • Štvorlístok recituje :)

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Posledné dva týždne sa niesli v recitačnom duchu. Vo štvrtok 14.2 sa dve naše žiačky Mária G. a Zuzka B. zúčastnili súťaže Šaliansky Maťko. Nezískali sme síce žiadnu cenu, ale teší nás, že sme sa mohli zúčastniť. Užili sme si to a nabrali sme nové skúsenosti.

       V stredu 20.2. sa konalo obvodné kolo Hurbanovho pamätníka a môžeme povedať, že sa nám vydarilo!  V I. kategórii Lenka O. získala perfektné 1. miesto s postupom do okresného kola. V II. kategórii sa zasa podarilo Rafaelovi B. získať krásne 2. miesto. A dievčatá v III. kategórii tiež nezaostávali - Linda P. sa umiestnila na 3. mieste a Dorotka B.  na 2. mieste, ktoré jej tiež zabezpečilo postup. Budeme mať teda pekné zastúpenie aj na okresnom kole. Ďakujeme však všetkým recitátorom, ktorí nás reprezentovali a víťazom blahoželáme! LK

     • Všetkovedkovia a Experti
      • Všetkovedkovia a Experti

      • Fotka je vo fotoalbume:)      

       29.11. sa uskutočnili celoslovenské súťaže Všetkovedko a Expert Geniality show. Súťažili naši malí (15 detí) aj veľkí (18 detí). 
       V decembri sme dostali predbežné výsledky a v pondelok 18 februára sme rozdávali diplomy a malé odmeny, ktoré všetkým účastníkom poslala spoločnosť Talentída,n.o..
       Titulom TOP EXPERT sa môže popíšiť Juraj (49 miesto z 1559 účastníkov v kategórii EXPERT 6)  a Filip  (53/1559). Blahoželáme však všetkým, ktori sa nebáli vyskúšať čosi nové.

       Otázky pre Všetkovedkov sú vždy zaujímavé a rozmanité. Z každého rožka troška a sú najmäj také, ktoré sa v škole vôbec neučia:) Jednoducho úlohy pre všetečných „všetkovedkov“.
       Pre kategórie EXPERT 5 a EXPERT 6 sú určené dve témy: „Ako funguje svet“ a „Päť jazykov“ kultúry. V kategórii EXPERT 7, 8, 9, si súťažiaci ľubovoľne zvolia dve spomedzi týchto ponúknutých tém: „Dejiny, udalosti“, „Svetobežník“, „Mozgolamy“,  „Do you speak English?“, „ Tajomstvá prírody“  a „Góly, body, sekundy“.   MA

     • Skalický šachový festival detí a mládeže
      • Skalický šachový festival detí a mládeže

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       V sobotu 16. 2. sa konal v Skalici na 3 ZŠ detský šachový turnaj zo série náborových turnajov GPX. Stretlo sa tu 64 detí zo západného Slovenska, ale aj z Moravy. Našu školu tu zastupovalo spolu 17 detí a ďalší 4, ktorí navštevujú u nás šachový krúžok. Tentokrát sa najlepšie darilo Kristíne D., ktorá skončila na 11. mieste v celkovom poradí a v kategórii D14 bola druhá. Ela R. skončila v kategórii D14 na treťom mieste. Štvrtá v D14 bola Adelka H. Veronika K. ovládla kategóriu D08 a skončila prvá. Nesklamali ani chlapci, ktorí vo svojich skupinách tiež zbierali cenné body. Matúš I. (2. roč) – 4. miesto v C11, James J. (5. roč.) - 4. miesto v C14. Ale musíme pochváliť všetky deti za ich bojovnosť a ďakujeme za reprezentáciu školy. VieH

     • Na olympiáde z dejepisu  „Juraj Prvý"
      • Na olympiáde z dejepisu „Juraj Prvý"

      • Na tohtoročnom okresnom kole olympiády z dejepisu našu školu reprezentovali páni z osmičky: Ivo a Juraj. Súťaž zastrešovalo aj tento rok Gymnázium V.F. Sasinka v Skalici a tak sme našťastie nemuseli veľa cestovať. Kým vo štvrtok odchádzali chalani zo súťaže so zmiešanými pocitmi, v piatok už bolo jasné, že Juraj je tento rok Juraj Prvý"! Víťazstvo vo svojej kategórii z minulého roka obhájil a postupuje na krajskú súťaž. Obidvom nádejným dejepisárom dakujeme za výbornú reprezentáciu školy a prajeme im, aby ich dejepis i naďalej bavil aspoň tak ako doteraz. 15/02/19 MA

     • Mini Play Back Show
      • Mini Play Back Show

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Zabaviť sa a pobaviť aj iných. To bolo krédom tejto populárneho a už i tradičného popoludnia, ktoré organizovalo naše CVČ vo štvrtok 14.2..Odvážnych nebolo veľa, no o to ostrejšie boli sledovaní:) Malé, milé a  odvážne prváčky, prváci, druháci, tretiačky aj štvrtáčky...  čerešničkou na torte však pre mňa boli "baby" z osmičky! Skvostné! MA

     • Úspešná olympiáda z ANJ
      • Úspešná olympiáda z ANJ

      • Danielovi sme držali palce aj na krajskom kole Olympiády z ANJ. V stredu 13.2. cestoval skoro ráno do Trnavy, aby reprezentoval nie len našu školu, ale celý okres Skalica. A hoci skončil na 4. mieste (z čoho bol on smutný), my ho s čistým svedomím môžeme potľapkať po pleci a jeho angličtinu len a len obdivovať! „Si dobrý, Dano," blahoželáme... MA       . 

       Okresné kolo olympiády z ANJ sa pre našich zástupcov skončilo viac ako výborne. Daniel v kategórii 1B (8. a 9. roč. ) vystúpil na stupienok najvyšší a získal 1. miesto. Anetka v kategórii 1A (5.6. a 7.roč.) skončila tretia. Ďakujeme za vydarenú reprezentáciu. MA 16/01/19