Tento deň bol naším spoločným darčekom pre ZEM ku Dňu Zeme. My všetci sme sa jeden celý ,,poZEMský“ deň v škole a vo všetkých ,,ZEMpredmetoch“ učili o Zemi. Pomocou ,,Pozemského SchoolPASU“, do ktorého sme si zapísali svoj rozvrh, sme otvárali dvere tried na ,,ZEMhodiny“.
,,ZEMrozvrh“, ten sme si vytvorili sami zapísaním sa na predmety, ktoré sa volali úplne inak: Jeden pozemský jazyk ,Obraz Zeme, Javy a záhady Zeme, Zem dejiny, Earth language , Zelená škola. Bolo to super vybrať si hodiny a byť zrazu v triede s piatakom, ôsmakom aj šiestakom.
Zem je všade okolo nás a my sme jej súčasťou. Na tento jeden deň bola aj v našej škole naraz na všetkých hodinách. A tak, ako každý list nesie odkaz o živote stromu, tak aj my sme sa na konci dňa stali odkazom, a svoj pocit, myšlienku alebo názor napísali na ,,Greenbook“.
A ešte jeden veľký odkaz pre ZEM: ,,Čím viac o tebe viem, tým viac si ťa vážim.“
EARTH LANGUAGE
- jedna z hodín MOZAIKA ZEME
(pre lepšiu predstavu ako a čo sa dialo)
Prečo sú na mape náplasti a čo skrývajú? Čo si myslíte o tomto obrázku? Ako by ste ho pomenovali? Napíšte slová, frázy, myšlienky, ktoré vás napadnú. A napokon, ktoré z nich by ste vedeli povedať po anglicky?
Približne takto začala každá hodina angličtiny.
Tri skupinky, často zmiešané z rôznych ročníkov sa potom snažili na hárok papiera napísať čo najviac relevantných pojmov.
Toto sú príklady: „ebola, hlad, famine, vojna, obezita, záplavy, Save The World, chemicals, broken, wounded, destroyed, gas, Ako Zem ničíme, výrub lesov, no forests, topenie ľadovcov, nedostatok vody, chudoba, poor, killing animals, illness, bussines, CHOROBY ZEME, rozpadávanie Zeme, waste-odpady, človek, …”
Ďalšie citáty:„Nálepky sú miesta, kde sa udiali nejaké prírodné katastrofy. Ruky možno symbolizujú, žeby sa všetci mali spojiť. Niekoré náplasti skrývajú azda ropné katastrofy, výrub pralesov, lov velrýb…“
„Tie miesta s náplasťami sú už vyliečené, tie ostatné ešte nie.“
„Zem je tak rozpukaná, že bez náplastí by sa celkom rozpadla.”
Po takomto návale myšlienok, sme skúšali pomenovať niektoré z nich po anglicky. Priraďovali sme anglické výrazy a definície k tým slovenským a snažili sme sa ich zamapätať, pretože úlohou bolo doplniť si obrázok o nové pomenovania „rán” na mape sveta.
Hodinu dolaďovali skladby a texty: Heal The World, The Earth Song alebo We Are The World ktoré naspieval Michael Jackson a videá k nim pravdepodobne pohnú aj tou tvrdšou náturou. Pozrite sami:
https://www.youtube.com/watch?v=BWf-eARnf6U Heal The World
https://www.youtube.com/watch?v=XAi3VTSdTxU The Earth Song
Tí, ktorí sa zapísali na na túto hodinu sa možno ani netušiac zúčastnili niečoho, čo sa nazýva tematické vyčovanie, zážitkové učenie, súčasťou hodiny bol aj tzv. soft CLIL, práca v skupine, prezentácia názoru, práca s textom, aktívne počúvanie, spätná väzba. (ma)