• #Viac noviniek

     • Hurbanov pamätník - OBVODNÉ KOLO
      • Hurbanov pamätník - OBVODNÉ KOLO

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       4.3. sa v starom kine v Skalici uskutočnilo obvodné kolo súťaže mladých recitátorov - Hurbanov pamätník. Naši recitátori sa vo veľkej konkurencii nestratili a dosiahli pekné úspechy. Zuzka B. skončila vo svojej kategórii (1. kategória, próza) na 3. miesteRafael B. (2. kategória, poézia) taktiež na 3. mieste. Lenka O. sa síce v tomto kole neumiestnila na pódiu, no jej prednes si určite zaslúži uznanie. 
       V neposlednom rade treba spomenúť i úspech Márie G. a Timoteja Š., ktorí vo svojich kategóriách obsadili 2. miesta a postupujú na OKRESNÉ KOLO. Všetkým recitátorom ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy a blahoželáme k úspechom.

       ---- Školské kolo --- 

       Hurbanov pamätník je recitačná súťaž, ktorá má v našej škole už dlhú tradíciu. Napriek chrípkovým prázdninám a pretrvávajúcej chorobnosti žiakov sa napokon podarilo dať dokopy výbornú partiu recitátorov, ktorí budú našu školu reprezentovať na obvodnom kole, ktoré sa uskutoční 4.3. 2020 v Skalici. Víťazmi školského kola sa stali: 

       1.Kategória: Poézia - Tomáš V., Próza - Zuzana B.
       2.Kategória: Poézia - Rafael B., Próza - Lenka O.
       3.Kategória: Poézia -, Próza - Barbora P.

       Víťazom blahoželáme a želáme im veľa úspechov v obvodnom kole.  LuV

     • Medové prestávky
      • Medové prestávky

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Školské prestávky patria v škole medzi tie najobľúbenejšie časti dňa. Čo je však o kus sladšie, sú MEDOVÉ prestávky. Presne také nám dnes pripravili manželia Blahovci. Prichystali si ochutnávku 6 druhov medíka (takto sladko ho oni doma volajú) s chlebíkom, rožtekom, či oplátkou a k tomu jogurtík, cereálie a ovocie. No a k tomu - ako bonus - teplý čajík zo školskej kuchyne.
       Ďakujeme. Príďte zas :))  MA

       Zdravé raňajky potešili deti

       Vidieť naživo produkty našich včeličiek, plodnosť prírody v podobe všelijakých druhov ovocia a zeleniny, ochutnať misku bieleho jogurtu, ovoňať a chlipnúť si zo zeleného čaju. To boli hlavné lákadlá poslednej aktivity ôsmeho ročníka projektu „Rodina bez cigariet“.

       Maškrtné jazýčky štvorlístkáči ponorili do niekoľkých odtieňov medu. Ujo včelár deťom vysvetlil a porozprával o mede a práci usilovných včeličiek. Celozrnné rožky boli potiahnuté maslom, ktoré sme mohli všetci zajedať mnohorako farebnou a zdravou zeleninou. Ako dezertom zapôsobila miska bieleho jogurtu na sto chutí. Delikatesy bolo treba niečím spláchnuť. A tak pán učiteľ s pani kuchárkou pripravili zelený čaj s opunciou, ktorý sme si mohli vyladiť medom a citrónom, či pomarančom.

       Vďaka za prípravu zdravých raňajok patrí včelárskej rodine Blahových, deviatačke Lívii, ôsmačkám Anetke a Karinke, pánovi učiteľovi i pani kuchárke. Všetkých nás tešilo, s akou vervou sme sa v každom okamihu pustili do lahodných pokrmov. Máme už teraz otvorené srdcia ďalším zdravým raňajkám.

       IC, 27.02.2020

     • Hodina vlastivedy
      • Hodina vlastivedy

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       V štvrtom ročníku sa na hodinách vlastivedy žiaci lepšie oboznamujú s našou rodnou krajinou – Slovenskom. Deti s rodičmi často cestujú, preto mnohé miesta poznajú osobne, hlavne Vysoké Tatry a Nízke Tatry, Oravu, Kysuce. Škola zakúpila ako didaktickú pomôcku super koberec s mapou Slovenska, na ktorom sa deti môžu naučiť hľadať a určovať jednotlivé slovenské lokality. Deťom sa tento koberec veľmi páči a je vhodný pre prvý, ale aj pre druhý stupeň. Štvrtáčke Ninke Ha sa však podarilo vyrobiť vlastnú unikátnu pomôcku, ktorá je na nástenke vo vestibule. Vytvorila kvíz pod názvom Hádaj 10 slovenských miest. Keď prídete do školy, môžete si aj vy overiť svoje znalosti o Slovensku. Myslím, že táto pomôcka je tak dobre pripravená, že bude žiakom v škole slúžiť aj do budúcnosti. VieH

     • Jarný denný tábor
      • Jarný denný tábor

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Počas jarných prázdnin sa v škole konal jarný tábor, ktorý sa niesol v duchu tvorenia, zábavy, športu i kultúrneho podujatia. Hneď z kraja týždňa sme si boli zaskákať v bar-bare na trampolínach, kde nám pani lektorka pripravila super zábavu. Deti si užili tancovanie a skákanie v rytme hudby a mali možnosť si vyskúšať i cvičenie paličkami. V stredu sme sa boli pozrieť v kine na rozprávku Super Maznáčikovia. Deti si s pani učiteľkou Haraštovou spestrovali dni šachom. Keď nám vyšlo počasie, hneď sme vybehli na dvor pohrať sa a zašportovať si. DH 24.2.2020

     • Šaliansky Maťko - krajské, okresné a školské kolo
      • Šaliansky Maťko - krajské, okresné a školské kolo

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Krajské kolo: Vo štvrtok 13.2. sa naša štvrtáčka Ninka Ha zúčastnila krajského kola súťaže Šaliansky Maťko. Ráno sme si síce museli privstať, aby sme sa autobusom mohli dostaviť do Trnavy načas, ale stálo to za to. Aj keď sa Ninka neumiestnila na žiadnom mieste, nevzdáva sa a bude recitovať aj naďalej. Pani porotkyňa totiž povedala, že tretie miesto jej ušlo iba o chlp. Vraj máme na škole mladú nádejnú recitátorku s výrazným hlasom, tak sa vôbec netreba vzdávať.  Ninka, ďakujeme ti za peknú prezentáciu našej školy a držíme palce v ďalších recitačných súťažiach!

       Okresné kolo: V pondelok 20.1.2020 sa v Skalici konalo okresné kolo recitačnej súťaže povestí Šaliansky Maťko. Naši zástupcovia, Martin B. a Ninka Ha., sa v silnej konkurencii nestratili. Maťo sa síce neumiestnil, ale za svoj výkon získal od odbornej poroty pochvalu. Ninka skončila vo svojej kategórii na 1. mieste a postúpila tak do krajského kola. Ďakujeme za reprezentáciu a blahoželáme k úspechom! Len tak ďalej!


       Školské kolo: Šaliansky Maťko je recitačná súťaž zameraná na prednes slovenských povestí. V našej škole sa koná už každoročne a nebolo tomu inak ani tento rok. 16.12. sa uskutočnilo školské kolo. Víťazi jednotlivých kategórií postupujú do okresného kola, ktoré sa bude konať 20.1.2020 v Skalici.

       1. Kategória (2.-3.ročník): bez postupujúceho
       2. Kategória (4.-5. ročník): Nina Ha.
       3. Kategória (6.-7.ročník): Martin B.

     • Karneval
      • Karneval

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Vo štvrtok 13.2 sme si v škole spravili karneval plný zábavy, hier, súťaží a čakala nás aj bohatá tombola. Na karneval prišlo veľa pekných masiek, ako napr. Hulk, cowboy, baletka, veselý šašo, maliar, Harry Potter, princezné Elza a Anna, indiáni, tajný agent, vojak, ale najviac prišlo mačičiek. Deti si karneval užili, vyhrali pekné ceny a to nie len v tombole. Hodnotila sa najkrajšia maska, čo bolo ozaj ťažké rozhodnutie pre porotu, ale nakoniec prvé miesto vyhrala baletka Ela. Ceny sa rozdali aj za najkrajšie tanečné kreácie, či súťažné hry. Deti si užili i diskotéku. Opäť sa nám i tento rok karneval vydaril a ako povedali deti, "tešíme sa na ďalší veselý karneval v škole". DH

     • Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry v Trnave
      • Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry v Trnave

      • Krajské kolo olympiády zo slovenského jazyka a literatúry sa uskutočnilo v Trnave 13.2. 2020 a okres Skalica a zároveň našu školu reprezentovala opäť Dorotka B.  ... a opäť sa jej podarilo umiestniť na DRUHEJ priečke. Dorotke právom patrí veľké blahoželanie, uznanie jej vedomostí, jazykových schopností a komunikačnej zručnosti. Ďakujeme za výbornú reprezentáciu:)  

     • Krajské kolo olympiády NEJ
      • Krajské kolo olympiády NEJ

      • V tomto školskom roku máme historicky prvú reprezentantku školy v olympiáde z nemeckého jazyka. Paulína postúpila do krajského kola, kde sa v svojej kategórii umiestnila na 7.mieste. Dôležité je povedať, že bola úspešnou riešiteľkou v písomnej časti. Ako sama vraví - bola to dobrá skúsenosť a o rok skúsi olympiádu znova.
       Veľa šťastia a už teraz držíme palce:) Ďakujeme za reprezentáciu. MA

     • Projekt KOMPARO 
      • Projekt KOMPARO 

      • ... prebieha už päťnásty rok. Ide o periodické neštátne testovanie žiakov z rôznych predmetov. V prípade ôsmakov ide o priebežné testovanie počas vzdelávacieho cyklu. V prípade deviatakov ide o testovanie na výstupe tzv. „cieľovej páske“. Každý testovaný žiak dostáva podrobné informácie o tom, aký je jeho výsledok v porovnaní s tisíckami ďalších žiakov a ktoré učivá by si mal ešte zopakovať. Rebríčky poradia škôl však nie sú  tým hlavným, o čo v projekte ide. Jeho výsledky slúžia školám ako objektívna spätná väzba a podklad pre autoevalváciu.

       Ako je vidieť, naša škola obstála opäť výborne, a v niektorých predmetoch dokonca excelentne! Právom si zaslúži ocenenie „Škola, ktorá to s kvalitou vzdelávania myslí vážne“ a zaradila sa medzi 25 % najúspešnejšícj škôl na Slovensku

     • Lyžujeme na Skalke
      • Lyžujeme na Skalke

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Streda - 4. deň

       Hurá! Dnes sme boli celý deň na svahu. Lanovka fungovala a všetci sme boli šťastní. Aj keď nám lanovka fungovala, bohužiaľ nám fúkalo a snežilo. Ale snowboardovalo a lyžovalo sa nám dobre, takže všetko bolo v poriadku. Keď sme sa vrátili na hotel, Miška si nevedela rozviazať topánky, lebo jej zamrzli šnúrky. Taktiež sme boli šťastní, že elektrika nám fungovala. Večer o siedmej hodine sme sa všetci stretli v spoločenskej miestnosti, kde sme hrali spoločenské hry. Potom sme sa vrátili na izby a boli sme trošku na telefónoch. O pol desiatej došli učiteľky a zobrali nám ich ako každý deň. Keď odišli, dali sme sa do pyžama, umyli sme si zuby, chvíľu sme sa rozprávali a išli spať. Dnešné správy písali šiestaci. 

       Utorok - 3. deň

       Od nedele nám nasnežilo možno aj 50cm snehu. Lyžovali sme síce iba na jednom malom kopci, ale bolo to v pohode. Zajtra snáď už vlekári spojazdnia aj najväčší kopec, aby sme si poriadne zalyžovali. Keď sme prišli na izbu, oddýchli sme si. Potom nás pani učiteľka zavolala, že máme ísť von a budeme súťažiť o najväčšieho snehuliaka. Vtom sa nám stala nečakaná vec. V celom okrese vypadla elektrina. V celej chate bola tma. Všetci sme očakávane boli v strese a pevne sme dúfali, že čoskoro elektrika nabehne. Všetci sme okamžite šli radšej stavať toho snehuliaka. Vyhrali ôsmaci s najväčším snehuliakom. Potom sme sa vrátili na hotel. Pani učiteľky nás zavolali do spoločenskej miestnosti, kde sme si po tme spievali, tancovali, poprípade sme sa iba rozprávali. Keďže vypadla elektrina, večera bola oneskorená. Zatiaľ čo sme čakali na večeru, mohli sme sa občerstviť hruškami, ba aj jablkami. Na večeri bola veselá náladička, jeden borec rozbil pohár a všetci sa tešili a zatlieskali tomu šikovnému chalanovi. Po večeri nám, chvalabohu, zapojili po skoro 4 hodinách elektrinu. Potom väčšina z nás išla na izby a zabávali sme sa. Dnešné správy písali siedmaci.

       Pondelok - 2. deň

       Dnes nám nevyšlo počasie, pretože celý deň pršalo a snežilo. Tak nám pani učiteľky vymysleli náhradný program. Išli sme do Kremnice, kde sme najprv navštívili štôlňu Andrej. Zistili sme veľa zaujímavých informácií, napr. to ako sa fáralo v minulosti a ako sa fára dnes. Potom sme sa pešo presunuli do Kremnickej mincovne. Veľmi sme si to užili a dozvedeli sme sa o procese výroby mincí, medailí, či pamätných mincí. Po návšteve mincovne sa niektorí z nás chceli pozrieť do Múzea gýča, ale bohužiaľ sa tam nedostali, pretože bolo zatvorené. Ostatní mali rozchod po historickom centre Kremnice. Po návrate do hotela sme sa naobedovali a dali sme si malú siestu. Keď sme si trošku oddýchli, nabehli sme do zasnežených plání Skalky a vyhlásili sme snežnú vojnu. Keď sme sa vybláznili, tak sme naplnili svoje žalúdky úžasným kuraťom s ryžou. Následne sme mali menší kultúrno-zábavný program, pri ktorom sme znázorňovali texty známych československých piesní pomocou pantomímy. Chvíľu sme sa ešte zabávali na izbách a o 22.00 sme išli spať. Dnešné správy písali ôsmaci.

       Nedeľa - 1. deň

       V nedeľu o 10:00 sme všetci, už nalodení v autobusoch, vyrazili na Skalku plní očakávaní a nadšenia z krásnej zimnej prírody, ktorá nám už dlho chýbala. Na odpočívadle za polcestou sme sa chvíľu poprechádzali a zahrali sa na ihrisku. Pozitívne napätie detí stúpalo a hudba z našich reproduktorov napĺňala celý autobus. Po príchode na chatu nám boli pridelené izby, ktoré síce neboli maximálny vysokohorský luxus, no keďže sme prišli hlavne lyžovať a jazdiť na snowboardoch, rozhodli sme sa nezhoršovať si tým náladu... Keď sme sa vybalili a zabývali, vyšli sme skúmať okolie chaty. Počasie nám veľmi neprialo, pršalo, ale ani to nám nezabránilo užiť si večer v plnej paráde. Strávili sme ho v spoločenskej miestnosti, kde sme hrali rôzne hry od výmyslu sveta a spievali sme si pesničky z minuloročných lyžarákov... Po večierke sme sa všetci vyčerpaní z namáhavého dňa hodili do postelí a zaspali rýchlo ako bábätká. PS pre rodičov: poslúchame, neodvrávame a sme poslušní. Zatiaľ žiadne straty na životoch a v plnom zdraví si užívame krásy hôr. Dnešné správy písali deviatačky.

     • Experti a Všetkovedkovia - výsledky
      • Experti a Všetkovedkovia - výsledky

      • Experti už vedia :) oficiálne výsledky prišli v januári . 

       Do tohtoročnej súťaže EXPERT GENIALITY SHOW sa zapojili 662 škôl a z nich 13 828 žiakov. Naši „experti“ sa nestratili. Najlepšie sa popasovali s úlohami:
       5. ročník MATEJ K.     96. miesto z 2128 rovesníkov
       6. ročník LAURA        148. miesto z 1710 šiestakov
       7. ročník ELA             112. miesto z 1805 siedmakov
       8. ročník KARIN         608. miesto z 1823 ôsmakov
       Súťažiaci si mohli vybrať z 2 tém a v téme Svetobežník JURAJ G. vystúpil vo svojej kategórii na 31. priečku, v téme Príroda bol MARTIN B. medzi svojimi rovesníkmi 54. a v téme Mozgolamy KARIN 62. a ELA 59..
       Blahoželáme!

       - - - 

       Súťaž Expert Geniality Show pre 5. - 9. ročník a Všetkovedko pre 1. 4. ročník sú celoslovenské vedomostné súťaže, ktoré rozvíjajú logické myslenie, predstavivosť a tvorivého ducha. Každý rok sa aj u nás nájde 10 + 10 statočných, ktorí si trúfnu porovnať svoje schopnosti s celým Slovenskom a určite toho neľutujú. Je to dobrá skúsenosť. Tento rok sa testovalo 28.11.2019 a predbežné výsledky sa objavia ešte pred Vianocami.
       Uvidíme :)  MA

       https://sutazexpert.sk/
       https://vsetkovedko.sk/

     • Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu
      • Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

      • Dňa 27. januára 2020 sme si pripomenuli počas triednických hodín Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Vyhlásilo ho Valné zdromaždenie OSN 1. novembra 2005. Tento deň má pripomínať utrpenie šesť miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. Dátum bol určený zámerne, keďže 27. januára 1945 Červená armáda oslobodila nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvienčim-Brzezinka). K uvedenej téme žiaci 9. ročníka pripravili výtvarné práce.

     • Testovanie 5
      • Testovanie 5

      • V stredu 20. novembra 2019 sa uskutočnilo Celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka. Do testovania sa zapojilo celkovo 1 489 základných škôl s počtom takmer 52 800 žiakov. Cieľom Testovania 5 je pravidelne monitorovať úroveň poznatkov žiakov pri vstupe na 2.stupeň ZŠ, taktiež poskytovať základným školám spätnú väzbu a komplexnú správu o stave vedomostí a zručností ich žiakov. Testové úlohy boli zamerané na logické myslenie, porozumenie textu, overenie rozsahu vedomostí a schopností aplikovať teoretické poznatky v praxi. Test z matematiky obsahoval úlohy, v ktorých je potrebné najskôr porozumieť zadaniu a následne aplikovať vedomosti a zručnosti. Úlohy s matematickým aj reálnym kontextom boli rozvrstvené od veľmi jednoduchých až po logicky náročnejšie, kde sa od žiakov vyžadovala analýza alebo hodnotenie. Každý z testov mal 30 úloh a na vypracovanie mali žiaci stanovený čas 60 minút. Rezort školstva zverejnil v decembri 2019 výsledky. Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa usilovali dosiahnuť čo najlepšie výsledky, aj pani učiteľkám za poctivú prípravu detí!

     • Prednáška a už druhá fotopasca:)
      • Prednáška a už druhá fotopasca:)

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       V decembri k nám do školy prišli už starí známi - lektori z NEPZ. Tentokrát sme sa rozprávali a pozerali videá o vodných ekosystémoch. Bolo to krásne a smutné zároveň, vidieť divokú prírodu, voľne žijúce živočíchy či len jednoduché bunky vo vode. Videli sme, čo sa stane, keď my, ľudia nie sme dôslední a správame sa ľahostajne. 

       Lektori nám úkázali krátke videá z našej prvej školskej fotopasce, dokonca na nej boli pytliaci a videli sme, ako táto fotopasca skutočne pomáha zvieratkám. Podarilo sa nám vyzbierať 165 EUR takže budeme mať už druhú fotopascu!

       Na konci prednášky sme si vypýtali tri dobré rady. Tu sú:

       1. čo si do prírody zoberieš, to si aj oddnes,

       2. používaj len bio opaľovacie krémy,

       3. delfíny je lepšie vidieť v moriach ako vo vodnej show.  SŠ

     • Červený DRAK je u nás dobre živený
      • Červený DRAK je u nás dobre živený

      • Od konca septembra si chováme v škole vlastného draka. Žerie len kovové obaly a je mu u nás dobre.
       Za 4 mesiace zhltol 110 kg plechoviek a iných kovových maškŕt. VEPOS – Skalica si draka starostlivo váži a je rád, že drak priberá. Za každé kilo nás/vás odmenil sumou 0,25 E – aby bolo na niečo MALÉ extra. Možno na výlet alebo dobrú knihu, či spoločenskú hru do školy.
       Drak je stále hladný:) a čaká pri dverách školy.     MA

     • Záhady Sherlocka Holmesa
      • Záhady Sherlocka Holmesa

      •      Turisti s. r. o. nezaháľajú ani počas zimného spánku. Vyzbrojili sme sa teplým oblečením, čo to pojedli a hybaj do mesta. Prv ako sme mohli vyštartovať, malí detektívi museli absolvovať kvíz o osobnostiach, o ktorých sme sa neskôr vzájomne rozprávali.

             Pred školou nás čakalo vyriešenie prvého prípadu. Chlapci dali hlavy dokopy a snažili sa o nemožné. Vyriešiť prvú záhadu. Čo sa iným nepodarilo, detektívi s námahou vyriešili. Neskôr nasadili „čelovky“ i baterky, a vydali sa do ďalšej záhady. Tú prezradil pán učiteľ pri mestských hradbách. „Sherlockovia“ dlho nemohli nájsť v náznakoch ani jednu stopu z príbehu, až napokon siedmak Martin posunul pátranie do úspešného konca.

            Správny detektív musí rátať s tým, že by mal vedieť rátať. Preto pán tajomný pán učiteľ zadal pátračom „krimi“ úlohu s číslami. Cieľom nám bola Františkánska záhrada, kedy chlapci po porade hovorili o výsledkoch poslednej úlohy.

       Kreatívni „Sherlockovia“, patrí vám veľká vďaka, že ste prekonali samých seba, vydržali a zdolali aj nástrahy zimného obdobia. IČ

     • ... hip, hip, hooray
      • ... hip, hip, hooray

      • V tomto školskom roku našu školu na  Okresnom kole olympiády z anglického jazyka reprezentovali dve veľmi šikovné dievčence: Dorotka ( v kategórii 1B pre 8.a 9. roč.) a Ela (v kategórii 1A pre 5.,6.,7. roč.) a obidvom sa podarilo vystúpiť na stupne víťazov!
       Dorotka svoju kategóriu vyhrala a Ela bola v tej svojej druhá!
       Congratulations, girls!
       Well done!
       Výsledková listina je vystavená na nástenke - NAŠE VÝSLEDKY. MA

     • Slovný had
      • Slovný had

      • Dostali sme domácu úlohu, ktorá bola veľmi zaujímavá a vtipná. Domáca úloha bola, že máme napísať hadíka s prídavnými menami po anglicky. Pomáhal nám aj verný kamarát prekladač, rodičia či súrodenci. Bola to veľmi pekná záležitosť, hlavne sme sa pri tom zabavili. Úlohu sme mali všetci! :)

       Z angličtiny sme dostali domácu úlohu. Mali sme nakresliť hada a podmienkou bolo napísať aspoň 10 slov. Pomohol nám aj prekladač. Keď p. uč. Siska zbadala naše práce, bola veľmi milo prekvapená. Z našich hadov sme urobili nástenku. 
       NAPÍSALI ŠTVRTÁCI 

     • Štvorlístok – Ekolístok
      • Štvorlístok – Ekolístok

      • Špeciálne vydanie školského časopisu Štvorlístok – Ekolístok dokumentuje aktivity, ktoré sa uskutočnili v poslednom období vďaka finančnej podpore Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v rámci projektu ENVIROPROJEKT 2019 a Participatívneho rozpočtu Trnavskej župy. 

       Časopis si môžete prečítať TU.