V piatok 27. 11. 2015 sa na malú chvíľu v našej škole čarovalo. Celé „čarovanie“ mal na svedomí žiak 7. ročníka JURAJ BUDINSKÝ.
Juraja veľmi zaujíma veda a neustále by sledoval a robil pokusy, a tak prišiel s návrhom, aby sme si na hodinách fyziky urobili pokusy so suchým ľadom.
Priznám sa, mala som zo začiatku veľké obavy, a to hlavne o bezpečnosť a zdravie žiakov. Spoločne sme si naštudovali pokusy a nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré by mohli nastať. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli, že budeme pokusy robiť na školskom dvore. No a potom nám prišlo ľúto, že by to videlo len 11 žiakov, a tak sme pozvali všetkých žiakov školy a pani učiteľky.
Čo je suchý ľad?
Suchý ľad je zaužívaný názov pre pevné skupenstvo oxidu uhličitého, ktorý je v bežných podmienkach v plynnom skupenstve. Najčastejšie je používaný ako všestranný ochladzovač. Suchý ľad sublimuje, čiže sa mení z pevného skupenstva na plynné bez prechodu na kvapalné skupenstvo pri normálnom atmosférickom tlaku. Väčšinou sa predáva v tvaroch granuliek.
V prvom pokuse sme si ukázali reakciu suchého ľadu s vodou. Do vedierka, kde bol ľad, sme naliali vodu. Z vedierka sa začal šíriť krásny rozprávkový dym.
V druhom pokuse sme to vedierko pretreli saponátom a vytvorila sa nám veľká bublinka plná dymu. Bohužiaľ, malé bublinky sa nám nepodarilo vytvoriť, hoci pri skúške sa nám tvorili krásne.
V treťom pokuse sme si ukázali, čím je nebezpečný plyn oxid uhličitý. Jeho hustota je väčšia ako hustota vzduchu, a preto sa drží pri zemi, resp. pri dne nádoby. Keď sme fúkali bubliny do nádoby, tak tie na ňom krásne, jemne plávali.
Verím, že sa pokusy páčili, a ďakujeme Jurajovi a jeho rodičom za super nápad a kúpu suchého ľadu.
Levočová