• #Viac noviniek

     • Európsky deň MINERÁLOV
      • Európsky deň MINERÁLOV

      • Fotky sú vo fotolabume:)

       Európsky deň minerálov si pripomíame 12. 5. už od roku 2007. Dôvodom je zvýšenie povedomia o význame a nenahraditeľnosti minerálov v živote človeka. 
       Minerály zaujmú tak svojou jedinečnou krásou, ako aj praktickým využitím v rôznych priemyselných odvetviach. 
       Zaslúžia si ochranu, rozumné a opätovné použitie tak, aby sme chránili zdroje nerastných surovín a tým aj  biodiverzitu, ktorú rôzne prostredia, práve vďaka jedinečnému zloženiu hornín, poskytujú. 

       Naši milí prváčikovia sa oboznámili s niektorými prírodnými minerálmi a v tento deň ich aj na počesť ochrany vytvorili.

       NNS 1.A

       viac info na: európsky deň minerálov a SAV

     • Mini-výprava do predajne kameňa vo Vrádišti
      • Mini-výprava do predajne kameňa vo Vrádišti

      • V ôsmom ročníku je predmetom skúmania geológia.
       Školskú zbierku hornín sme začali budovať minulý školský rok a tento rok sme ju opäť, vďaka ochote a ústretovosti vedúceho predajne, doplnili.
       Jeho kolega ochotne nás previedol areálom a porozprával o materiáloch, ktoré majú rozložené na dvore. Do školy sme si priniesli „kamienky“ mramoru, ruly, travertínu, pieskovca, vápenca a dokonca aj ďalší drobný púštny kvet.
       Mini- výpravu si ôsmaci sami plánovali a organizovali. Urobili si inventúru školskej zbierky, vopred preskúmali tovar v predajni, spísali požiadavky, zabezpečili si skorší obed a vyhľadali spoj tam i späť.  Vrátili sme sa síce kúsok neskôr ako sme plánovali, no verím, že bohatší o skúsenosť a zážitok:)

       MA

     • „Eko nad Zlato“ comeback
      • „Eko nad Zlato“ comeback

      • Tešíme sa z toho, že naši absolventi, dnes druháci na susednom gymnáziu, prijali pozvanie a prišli so skečom „Eko nad Zlato“ (autori Samo Trnka a Tomáš Hudák) späť na našu školu.

       Scénku zahrali pred obecenstvom prvého aj druhého stupňa a pobavili aj učiteľov. Vďaka nim sme opäť vytiahli na svetlo sveta a na pódium naše “4 grácie” na separovaný odpad a so žiakmi 4. a 9. ročníka si potom aj pripomenuli správne triedenie odpadu.

       Vďaka všetkým zúčastneným za čas a nadšenie.

       MA 

     • Krajské kolo Hollého pamätníka
      • Krajské kolo Hollého pamätníka

      • Dňa 27. a 28. apríla 2022 sa v priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave uskutočnilo krajské kolo súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy Hollého pamätník. Našu školu reprezentovali víťazky okresného kola – Sofia I. (I. kategória, poézia) a Nina H. (II. kategória, próza). Hollého pamätníka sa zúčastnilo veľa výborných recitátorov, ale Nina H. si svojím skvelým výkonom vybojovala 3. miesto. Srdečne gratulujeme!

       SH

     • Debatný klub opäť dýcha!
      • Debatný klub opäť dýcha!

      • Krúžok komunikačných zručností alias „Debaťák“ po rokoch opäť ožil.
       V piatok o 14 hod. sa v podkroví opäť učíme argumentovať.
       Novú energiu, skúsenosti a zručnosti priniesol bývalý žiak našej školy RA, ktorý krúžok s nadšením vedie.

       Poskladať „tvrdenie – vysvetlenie – dôkaz“ môže byť na prvé pohľad prosté... no nie jednoduché:) a hoci sa naše vystúpenia zatiaľ viac podobajú umiernenej hádke ako kultivovanej debate, veríme, že sme na ceste, ktorá je naším cieľom.
       ... bo prezentačné zručnosti sa dajú získať len a len prezentovaním:)

       PS:
       Krúžok je určený pre žiakov 7., 8., 9. ročníka a čím skôr sa pridáte, tým viac získate:) 
       Záruka pokračovania na budúci rok neexistuje...
       MA

     • Celoslovenské kolo olympiády zo slovenského jazyka a literatúry
      • Celoslovenské kolo olympiády zo slovenského jazyka a literatúry

      • 25.-26.4. prebehlo v Bratislave celoslovenské kolo olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Bolo to už posledné možné postupové kolo, do ktorého sa prebojovali už len tí najlepší z najlepších. Olympiáda pozostávala z troch častí, v ktorých si súťažiaci zmerali svoje vedomosti vo vedomostnom teste, tvorbe vlastného textu podľa zadaného žánru a témy a napokon z ústneho prejave, ktorý predniesli pred porotou i ostatnými súťažiacimi.

       Do celoslovenského finále sa prebojovala i naša deviatačka Monika, ktorá napokon obsadila krásne ôsme miesto. Vďaka svojej svedomitej a zodpovednej príprave potvrdila skutočnosť, že všetko sa dá, ak sa chce. Za tento mimoriadny úspech Monike blahoželáme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy!

       LuVr

     • Deň Zeme v ŠKD
      • Deň Zeme v ŠKD

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Na životnom prostredí nám záleží.

       22. apríl - Deň Zeme - je jedným z tých dní v roku, kedy by sme si mali uvedomiť, aké dôležité je chrániť našu planétu.

       Každým rokom sa k tejto myšlienke snažia prispieť svojími aktivitami aj žiaci z našej školy.

       Na prvom stupni si starší žiaci pripravili projekty o zvieratách a mladší žiaci prispeli tvorbou šťasnej planéty Zem.

       NNS

     • Ako sa ekoDOMček rozrástol ...
      • Ako sa ekoDOMček rozrástol ...

      • Takýto milý mail sme dostali  zo susedného gymnázia práve ku DŇU ZEME:) 

       Milá škola, 

       predtým, ako vypukol Covid a školy sa zavreli, sme sa dohadovali, že by Vaši deviataci prišli k nám na gymnázium zahrať divadielko "Eko nad zlato". Pamätáte sa? 

       Teraz, keď sú už u nás druháci, sa podujali na organizáciu aktivít ku Dňu Zeme pre našich mladších žiakov. Navrhla som im, či chcú zahrať aj to divadielko a oni súhlasili. Sami si ho zopakovali a precvičili. 

       Zajtra divadielko dvakrát pre našich prímanov-kvartánov zahrajú. Sama som zvedavá a teším sa, že sú takí aktívni, ochotní a šikovní. Riešili si všetko oni sami, ja som im len trošku pomohla s kostýmami. 

       Tak som Vám o tom chcela napísať, azda trošku aj potešiť a hlavne poďakovať za to, že ste sa im vtedy v škole venovali a aj túto scénku s nimi nacvičili. 
       Malo to zmysel a aj po čase táto vložená energia prináša ovocie :)

       Ďakujem veľmi pekne! Teším sa z toho.

       S pozdravom a prajem všetko dobré.

       Mgr. Margita Kojšová 
       Gymnázium F. V. Sasinka  

       MA

     • Pytagoriáda - okresné kolá
      • Pytagoriáda - okresné kolá

      • V dňoch 29.3. a 30.3. 2022 sa uskutočnili okresné kolá matematickej súťaže Pytagoriáda. Súťažilo sa opäť online. V tejto súťaži deti musia vyriešiť 15 úloh za 60 minút. Do konečného počtu bodov sa im započítava aj ušetrený čas, ak test odovzdali skôr. Za každé ušetrené 4 minúty jeden bod. Deti sa snažia počítať nielen dobre, ale aj rýchlo... a ako sa nám darilo?

       V ôsmom ročníku sa najviac darilo D.F., ktorá získala 11 bodov za úlohy a 4 body za čas spolu teda 15 bodov a umiestnila sa na 5. mieste.

       V siedmom a šiestom ročníku sa nám nedarilo byť úspešnými. V piatom ročníku bol úspešný riešiteľ F.H., ktorý získal 10 bodov za úlohy a umiestnil sa na 11. mieste.

       V štvrtom ročníku sme mali tiež úspešných riešiteľov s veľkým počtom bodov, no na medailové miesta to nestačilo. S.S. získal za úlohy 11 bodov a za čas 10, spolu teda 21 bodov a M.H. za úlohy 12 bodov a za čas 8 bodov, spolu 20 bodov. Krásne, 20 bodové zisky, ale stačilo to len na 11. a 13. miesto... škoda...

       Najúspešnejší boli najmladší riešitelia, ktorí získali nielen veľa bodov, ale aj krásne umiestnenia... S.O. za úlohy 14 bodov a za čas 10, spolu 24 bodov!!! A E.H. za úlohy 12 a za čas 11, spolu 23 bodov!!! S.O. je na 2. mieste a E.H. na 3. mieste v okresnom kole.

       Víťazom srdečne blahoželáme a veríme, že prípadný neúspech nás neodradí a budeme bojovať ďalej!

       VLev

     • Veľkonočná paráda
      • Veľkonočná paráda

      •  Fotky sú vo fotoalbume :)  

             Na sviatky sme sa svedomito pripravovali dlhodobo. S chlapcami v krúžku „Turisti s. r. o.“ sme mali v pláne vybehnúť do terénu a pripraviť prútiky na korbáče, ktoré sme chceli pliesť v škole. Počasie nám však neprialo, museli sme zmeniť stratégiu.

            Pán vychovávateľ sa vydal do prírody a pozberal množstvo materiálu na budúce korbáče. Zároveň sme vyhlásili aktivitu „Zber prútikov.“ Jediným, ktorý priniesol prírodný materiál bol šiestak Rasťo, ktorému patrí vďaka.

       Dohovorili sme sa s pánom Švrčkom (dedo šiestaka Jakuba), ktorý každým rokom podporuje našu školičku svojím šikovným umením v pletení korbáčov. Počasie nám prialo. Na zadnom dvore sme sa rozložili a pripravili si všetko, čo sme potrebovali. Dievčatá s pani vychovávateľkami zasa skrášľovali vajíčka rôznymi technikami a chlapcom zhotovili mašličky na korbáče. Korbáčov sme spravili mnoho, jeden krajší než druhý.

       Veľkonočnú parádu sme ukončili v deň odchodu na prázdniny, kedy sme so skupinou mládencov pobehali školu s vinšom a povzbudením dievčat a pani učiteliek do jarného obdobia so želaním pevného zdravia a kvitnutia osobnej krásy.

            Ďakujeme pánovi Švrčkovi, ktorý nám neustále dokazuje, že má šikovné ruky.

       IC

     • Majstrovstvá Slovenska v krasokorčuľovaní
      • Majstrovstvá Slovenska v krasokorčuľovaní

      • V dňoch 2. a 3. apríla 2022 zorganizoval Slovenský krasokročuliarsky zväz v spolupráci s Kraso Centrum Košice Majstrovstvá Slovenska Juniorov, Staršieho a Mladšieho žiactva a Nádejí v krasokorčuľovaní pre rok 2022

       Súťaž sa konala v Košiciach a v kategórii Staršie žiačky sa zúčastnilo až 32 dievčat. 
       Naša ôsmačka Nelly J. bola tiež medzi súťažiacami a umiestnila sa na krásnom druhom mieste! 

       Srdečne blahoželáme k striebornej medaile a prajeme veľa ďalších úspechov. 

       ZuŠi 

     • Okresné kolo Hurbanovho pamätníka a postup na kraj:)
      • Okresné kolo Hurbanovho pamätníka a postup na kraj:)

      • V utorok 5. apríla 2022 sa v priestoroch Františkánskeho kláštora v Skalici konala okresná recitačná súťaž Hurbanov pamätník.
       Mladí recitátori súťažili v prednese poézie a prózy.
       Našu školu reprezentovali víťazi obvodného kola – Sofia I. (I. kategória-poézia) a Nina H. (II. kategória-próza).

       Sofia aj Nina si svojím prvotriednym prednesom vybojovali 1. miesta a postupujú do krajského kola súťaže, ktoré sa uskutoční 27. apríla v Trnave.

       Srdečne blahoželáme a držíme palce!!! " 
       SH

     • ENGLISH STAR
      • ENGLISH STAR

      • Tuto hľa je nová súťaž a príležitosť zažiariť v angličtine aj na medzinárodnej urovni (Slovensko, Česko, Maďarsko) a vyhrať pekné ceny. 

       V školskom roku 2021/2022 bude prebiehať súťaž English Star papierovou formou dňa 5.mája 2022.

       Termín registrácie účastníkov je stanovený do 20. apríla 2022.
       Informácie a vzorové testy nájdete na stránke https://englishstar.sk/.

       V prípade záujmu sa hláste u učiteľa ANJ. 

       MA
        

     • Cestujeme po Afrike :)
      • Cestujeme po Afrike :)

      •     Na hodinách geografie u šiestakov sme sa rozhodli, že precestujeme aspoň časť Afriky. Každá skupina mala podľa vlastného výberu za úlohu zmapovať jeden štát Afriky a veru, že bolo z čoho vyberať. Treba samozrejme aj kúpiť cestovné lístky, letenky, prichystať pasy, víza a hurá na cesty! Naše spoločné putovanie po Afrike začalo v štáte Egypt, prešli sme zaujímavé pamiatky a videli pyramídy, pokračovali sme juhozápadným smerom do Nigérie, odkiaľ sme pokračovali do štátu Kongo, navštívili sme aj Ugandu a prešli sme južne do Tanzánie, kde je pre turistov veľkým lákadlom výstup na najvyššiu horu Afriky – Kilimandžáro. Tiež sa tu nachádza známy národný park Serengeti. Naše putovanie skončilo na Madagaskare – prekrásnom ostrove, na ktorom bol kráľom aj slovenský cestovateľ Móric Beňovský. Ostrovný štát je zaujímavý aj množstvom endemitov, ktoré sa tu nachádzajú. Nájdete tu napríklad veľa druhov lemurov.

       Ďakujem šiestakom za pekné tvorivé chvíle a veľa krásnych a zaujímavých cestovateľských zážitkov.

       Dovidenia nabudúce!

       PS: Ak by ste sa chceli aspoň na chvíľu ocitnúť v Afrike, popozerajte si cestovateľské kufríky šiestakov vo vestibule. :)

       Šiestaci a ZuzŠi

     • Mesiac knihy
      • Mesiac knihy

      • Marec je nazývaný Mesiacom knihy už dlhé desiatky rokov. 
       Mesiacom knihy bol vyhlásený v roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu, ktorý žil v časoch, keď čítanie nebolo samozrejmosťou a knihy boli skôr vzácnosťou. On sám knihy zbieral, rozdával, požičiaval a keďže bol nevidiaci, nechával si knihy čítať. 

       V našej škole tiež skúšame podporiť čítanie a lásku ku knihám všakovatými spôsobmi. 
        

       Pri tejto príležitosti sa trieda Žabky (3.A) zahrala na spisovateľov a ilustrátorov.
       V rámci celého mesiaca pracovali na svojich knihách a ilustráciách. Tvorili vo dvojiciach alebo individuálne. Chlapci prevažne písali o známych športovcoch, dievčatá vymýšľali príbehy o zvieratkách a kamarátstvach. Našich spisovateľov by Matej Hrebenda isto- iste pochválil a príbehy by pridal do svojich zbierok. 

       Tešíme sa, že písanie príbehov deti zaujalo. 

       DH

     • Skončilo čítanie pre Pyžamkáčov
      • Skončilo čítanie pre Pyžamkáčov

      • Večer, čo večer sme sa stretávali cez online prostredie, aby sme si prečítali a vypočuli príbehy na dobrú noc.
       Získali sme si stálych a vytrvalých poslucháčov, boli aj takí, čo prišli len nakuknúť.
       Ba, čo viac, našli aj dvaja odvážni druháci, Amálka a Sebko a tretiak Jakub,  ktorí čítali nahlas pre svojich spolužiakov.
       Plávali sme vo vlnách a hľadali Veľkého Osmoráka v knižke „Warren XIII a trińasťročná kliatba“, zjedli sme tortu a vysušili sa na slnku spolu s Psíčkom a Mačičkou, prežili sme „Dva roky prázdnin“ na pustom ostrove, našli aj „Tajomný mlyn v Karpatoch“, zamotali sa do pavučín rodinky  „Websterovci“,  túlali sme sa s Klárou. Zažili sme toho za jeden mesiac viac než dosť:)

       Veľká vďaka patrí pánovi Majdákovi, starkému našej piatačky L, ktorý sa k nám pripájal každý večer. Ďakujem pani učiteľke Zuzke J. a jej druhákom, ktorí boli nie len poslucháčmi, no napokon aj zanietenými čitateľmi.  

       ... tak niekedy opäť do čítania:)
       MA

     • Korčuľovanie
      • Korčuľovanie

      • Fotky sú vo fotoalbume :)

       Po dlhej pauze sme pohľadali a oprášili korčule a vyrazili sme na zimný štadión si zakorčuľovať.

       Prvý deň korčuľovania bol pre niektorých trocha náročnejší, ale už po pol hodinke strávenej na ľade robili veľké pokroky.
       Deti, ktoré vedeli veľmi dobre korčuľovať pomáhali svojím spolužiakom pri korčuľovaní čím ich motivovali k lepším výsledkom. To sa veru odzrkadlilo po týždni, keď sme prišli znova na ľad a deti už bez obáv korčuľovali. Deti boli veľmi šikovné a korčuľovanie si užili.

       Nielen, že sme si zašportovali, ale sme sa aj dobre zabavili.
       DH

     • Chessity
      • Chessity

      • Fotka je vo fotoalbume :)

       Od našej poslednej správy o malých šachistoch, kde sme spomenuli tri deti, ktoré získali diplom, ktorý im pridelil šachový server Chessity, sa rady držiteľov diplomov značne rozšírili.
       Na úroveň pešiaka sa dostali:
       prvý ročník – Dorotka, Vladko, Nellka a Edko
       druhý ročník – Jakub H., Mariannka, Adam, Samko B., Sebko R., Tommy
       tretí ročník – Samko a Viki
       štvrtý ročník – Samko, Terezka a Lejka
       Na úroveň jazdca sa dostali:
       druhý ročník – Samko B., Jakub H.
       štvrtý ročník – Samko
       Na úroveň strelca sa prepracovali deti:
       druhý ročník – Samko B. a Jakub H.


       Sme naozaj radi, že deti baví pracovať s týmto programom a darí sa im. Dúfam, že čoskoro budeme môcť prideliť ďalšie diplomy. VieH

     • Žirafky – malí pestovatelia
      • Žirafky – malí pestovatelia

      • Aj tento rok sa Žirafky z 2.A zahrali sa malých pestovateľov. Každý z nich si zasadil semienka rajčín a papriky. Teraz je ich úlohou pravidelne polievať a sledovať, či začnú semienka klíčiť a ako budú rásť. Už teraz sme všetci zvedaví a tešíme sa, čo sa nám podarí vypestovať.

     • Čítanie pre Pyžamkáčov
      • Čítanie pre Pyžamkáčov

      • Milí naši budúci večerní poslucháči,

       od pondelka 7.3. otvárame izbičky vytvorené len a len pre večerné príbehy.
       Ponúkame na výber: 

       IZBIČKA ZuJ
       rôzne príbehy a rozprávky 

       IZBIČKA MyM
       Dva roky prázdnin – Jules Verne

       IZBIČKA MiA:
       Waren 13 a trinásťročná kliatba – Tania del Rio.

       Link nájdete:
       a) v triednej knihe
       b) po prihlásení na stránke školy v časti UČITELIA A ŽIACI - Školská knižnica 

       Tešíme sa. 

       PS: Stále hľadáme ochotných čitateľov z radov rodičov, starých rodičov a žiakov.