SI ZAŽIL(A), SI ZAŹI...
Tak sa volá nová prebiehajúca aktivita v našej školičke. V hale na nástenke je nový priestor pre TEBA a ZÁŽITKY,POZVÁNKY, AKCIE, ČLÁNKY, NOVINKY, OZNAMY...
A preto neváhaj a pochváľ sa, zdieľaj, propaguj a napíš!!!!
Nech vieme MY VŠETCI čo si a SI zažil(a), alebo ešte SI a Ty zažije(š).
Turistická vychádzka do Mokrého Hája
V stredu, dňa 15. apríla, sa štvrtáci vybrali na turistickú vychádzku do Mokrého Hája. Ich výprava bola zároveň tréningom na už dlho očakávaný triedny výlet do Terchovej, ktorý sa už blíži.
Išlo sa prevažne poľnou cestou. Počasie bolo krásne, slniečko príjemne svietilo po celý čas. Najväčšou námahou pre viacerých bol najvyšší kopec Vintoperk. Cestou hore štvrtáci obdivovali pieskovňu, nad ktorou sa už týčila veža, kde sa potom oddychovalo. Roztiahli sa deky, desiatovalo sa, skákala sa guma, hrali sa karty, pozeralo sa cez ďalekohľad... Po odpočinku sa pokračovalo ďalej, pre niektorých našťastie už len dolu kopcom, do obce Mokrý Háj. Tu navštívili sestru pani učiteľky. Na ich pozemku videli poníka Bleska, malú ovečku a baránka, kocúra Murka, psa Ronyho, sliepky, tri agamy, korytnačku Lolu, rybičky, a toto všetko im poukazovala malá Karolínka, krsniatko ich triednej učiteľky. Štvrtác
Hurbanov pamätník - okresné a krajské kolo
Hurbanov pamätník je peknou a užitočnou kultúrnou tradíciou, ktorá spája milovníkov literatúry , umeleckého textu a jeho prednesu. Prednes napomáha rozvoju dieťaťa v citovej aj rozumovej oblasti, prehlbuje jeho vzťah k materinskej reči, kultivuje jeho prejav a podporuje jeho tvorivosť.
Preto sme hrdí na naše žiačky Agátu L. a Simonu L., ktoré toto svoje snaženie a lásku k prednesu zúročili pekným umiestnením v krajskom kole tejto súťaže. Agáta získala krásne 2. miesto v 3. kategórii a Simona 3. miesto v 1. kategórii. Obidve súťažili v prednese poézie.
Prechádzky za humnami
PRECHÁDZKY ZA HUMNAMI
je názov a logo novej aktivity, ktorú sme dnes uviedli do života s podtitulom: „DNES DO HOLÍČA za x-kami“. Neznámych „x“ bolo zopár, napríklad koľko trvá cesta vlakom, koľko stromov a akých rastie popri chodníku od stanice, aká je najstaršia pamiatka v Holíči, komu patril zámok alebo aký je najnovší kostol, či erb Holíča. Zabavili sme sa na ihrisku pri zámku, tu sme objavili nielen bociany, ale aj skvelý „domček“ pre knihy a hneď sme si aj prečítali jednu rozprávku. Prešli sme sa samotným zámkom, posedeli pri zmrzline, vybehli na Kalváriu, našli veterný mlyn (a ten sa verte, či neverte točil!). Za naj-znalcov Holíča sme nakoniec vyhlásili šiestackú dievčenskú trojicu: Veronika, Saška, Dáška. Bolo nás 22 a fotky hovoria za všetko. Myslím, že sme si to krásne užili. Pozrite sa: (ma)
Fyzikálne pokusy
V štvrtok, dňa 9. apríla, navštívila našu školu pani z Levoče, ktorá všetkým ukázala zaujímavé pokusy z fyziky. Veľmi pekne a zrozumiteľne to vysvetlila deťom prvého i druhého stupňa. Samozrejme, náročnosť bola iná. Žiaci mohli napríklad vidieť, ako sa obyčajná slamka vie zmeniť na píšťalku, ako sa mení jej výška tónu v závislosti od jej dĺžky. Ďalej sme mohli vidieť, ako sa dá hrať na sklených pohároch s vodou. Dozvedeli sme sa, od čoho závisí ich výška tónu. Teraz už vieme, že pri hraní sa nemáme dotýkať pohára, len treba mať namočený prstík, ktorým opatrne krúžime po jeho kruhovom obvode. Videli sme aj veľa iných pokusov z fyziky. Na všetky boli využité bežne dostupné pomôcky a materiály. Ku koncu sme mali možnosť vyskúšať si jednotlivé pokusy aj sami. Bolo to super!
Poďakovanie
V mene celej rastlinnej i živočíšnej ríše, ktorá sa rozprestiera v lokalite Staré hory, ďakujeme naším rodičom, deťom i učiteľom za vyčistenie okolia Starohorského potoka!
Je určite veľa možností ako stráviť prvý, skutočne jarný víkend s nádherným počasím. Nadšenci, ktorým nie je ľahostajný stav našej prírody, ho využili na vyzbieranie a vyčistenie brehov potoka od odpadkov, ktoré tu ležali aj niekoľko rokov. Vyzbrojení rukavicami a igelitovými vrecami zápasili s ťažko prístupnými miestami, ale nenechali sa odradiť a za sobotňajšie popoludnie vyzbierali desiatky kilogramov odpadov. Deti i dospelí boli smutní z toho, čo všetko ľudia do prírody vyhodia. Vedeli ste, že: hliníkové plechovky sa rozkladajú 20 – 100 rokov, plasty sa rozložia približne za 500 rokov, polystyrén sa rozkladá 1000 rokov a sklo sa rozloží v prírode až za 4000 rokov? Naše deti to už vedia, a veríme, že tieto produ
Projekty, v ktorých sme zapojení