Chess in schools Londýn 5. - 6. 12. 2015
V uvedených dňoch sa konala v Londýne medzinárodná konferencia Šachu na školách, na ktorú som bola pozvaná spolu s predsedom Slovenského šachového zväzu prezentovať svoje skúsenosti o práci a výsledkoch projektu Matematika na šachovnici. Tento projekt beží v našej škole už 7. rok. Súčasne sme tiež zapojení v projekte Šach na školách, ktorý je naozaj rozšírený už po celom svete. O tom svedčí aj návšteva zástupcov na tejto konferencii z rôznych krajín sveta. Svoje zastúpenie mali nielen štáty Európy, ale aj USA, Juhoafrická republika, Kanada a Izrael. Program tu bol nabitý, niekedy bežalo súčasne aj 5 blokov s rôznym zameraním. Ponuka bola teda veľmi rôznorodá a zaujímavá. Mohli ste počuť príspevky na témy: Šach v spoločnosti, Kedy je najlepší vek začať učiť deti hrať šach, Šach a deti s ADHD, Inklúzia a integrácia pomocou šachu, Nový horizont projektu Šach na školách, Tréning učiteľov na
A prišiel aj Mikuláš
Už v piatok 4.12. sa u nás v škole zastavil Mikuláš so svojou hliadkou čertov a anjelov. Prešiel všetky triedy a v každej sa čo-to dozvedeli nie len o dobrých ale aj o „rožkatých“ deťoch. Našťastie si v každej triede pripravili básničku, riekanku či pesničku a Mikuláš sa predsa len nakoniec usmieval a rozdával malé sladkosti. Na druhom stupni si vypočul aj anglickú pesničku, dozvedel niečo o Egypte, započúval sa do veršov z Maríny, zaspieval si koledu po záhorácky... Nezľakol sa ani deviatakov a tí ho zasa prekvapili hlasným čítaním v angličtine:)
Je to od teba milé, milý Mikuláš, že sa u nás každý rok zastavíš. Ďakujeme.
Exkurzia do Strážnice
3. decembra 2015 išli druháci, tretiaci a štvrtáci do Strážnice, aby navštívili tamojší skanzen. Boli v ňom privezené chalúpky z celej Moravy. Najprv navštívili obchod so suvenírmi a potom išli do prvého domčeka, pred ktorým sedeli Lucie. Boli celé biele, nemé a na varechách mali múku, z ktorej dali každému okoloidúcemu trochu na líčko. Na chodníku stretli Mikuláša, Anjelov a Čertov. V druhom domčeku videli, ako sa pečú vianočné oblátky. Vo vedľajšej izbe sedeli ženy a driapali perie. Tie rozprávali tajomné príbehy o vodníkoch a čiernych rytieroch. Tam sa im páčilo asi najviac. V ďalšej chalúpke videli, ako sa rozpúšťa olovo a lodičky z orechových škrupiniek. Zdobili si aj medovníčky. Keď sa vracali naspäť k východu zaspievali im koledovníci a zavinšovali Traja králi. Aj keď trochu zablatení, ale spokojní sa vrátili pred obedom do školy. (Paulínka R., 4. trieda)
Diplom Na ceste k Zelenej škole
V tomto kalendárnom roku 2015 sme sa aktívne zapojili do programu Zelená škola a toto je jeden z mnohých výsledkov a zážitkov:) Čo to presne znamená ?Zelená škola je výchovno-vzdelávací program určený pre materské, základné a stredné školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie. Cieľom programu je podpora školských komunít, v ktorých si ich členovia vyskúšajú čaro i nástrahy spolupráce. Žiaci s pomocou učiteľov riešia reálne potreby svojej školy a okolia, čím pomáhajú k pozitívnej zmene. Program na Slovensku koordinuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Národným garantom programu Zelená škola je sieť environmentálne-výchovných organizácií ŠPIRÁLA. Medzinárodným garantom je Nadácia FEE - Foundation for Environmental Education.
EXKURZIA DO BA
To, že sme sa mnohí tešili už aspoň dva mesiace vopred, len pridalo na intenzite očakávania. Titanic a NR SR a potom ešte čosi z Bratislavy, ako skorší darček od Mikuláša pre 2. stupeň bol naplánovaný na štvrtok 26. 11.
Skupina siedmakov cestovala vlakom a ďalších 40 detí sa priviezlo autobusom priamo na výstavisko. Svoje zážitky z výstavy Titanic deti krásne spracovali do slohových prác v slovenskom i anglickom jazyku, dvojice odpovedali na kvíz k výstave a mnohí k opisu pridali aj svoje postrehy a názor. Viaceré práce sú naozaj výborne zapísané a bolo by škoda nechať si ich schované v zásuvke. Verím, že sa nám podarí vymyslieť spôsob, ako ich prezentovať:)
Ďalšou zastávkou bol parlament alebo NR SR a okrem skvele zvládnutej „lekcie“ o fungovaní a histórii parlamentu sme sa napokon trocha nečakane dostali aj na tzv. interpelácie poslancov a niektorí z nás mali možnosť vidieť a počuť
V našej škole sa už aj čaruje!
V piatok 27. 11. 2015 sa na malú chvíľu v našej škole čarovalo. Celé „čarovanie“ mal na svedomí žiak 7. ročníka JURAJ BUDINSKÝ.
Juraja veľmi zaujíma veda a neustále by sledoval a robil pokusy, a tak prišiel s návrhom, aby sme si na hodinách fyziky urobili pokusy so suchým ľadom.
Priznám sa, mala som zo začiatku veľké obavy, a to hlavne o bezpečnosť a zdravie žiakov. Spoločne sme si naštudovali pokusy a nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré by mohli nastať. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli, že budeme pokusy robiť na školskom dvore. No a potom nám prišlo ľúto, že by to videlo len 11 žiakov, a tak sme pozvali všetkých žiakov školy a pani učiteľky.
Projekty, v ktorých sme zapojení