• „Nesadaj do auta, vyrieš to prechádzkou” alias Európsky týždeň mobility

Počas týždňa mobility (v období od 16. 09. 2019 do 20. 09. 2019) sme sa zúčastnili niekoľkých aktivít:
            „Nočným behom Skalickými ulicami“ si naši žiaci s pedagógmi užili beh nočným mestom.
            „Pešobus“ opäť po roku obnovil svoju pravidelnú septembrovú linku a ponúkol i jednu novú trasu.
            Koľko nás chodilo do školy autom, koľko pešo, koľko na kolobežke alebo bicykloch nám povedala šiestacka sčítavacia komisia na konci týždňa.
            „Sčitovanie áut pred školou“ v pondelok 16. 09. 2019 a vo štvrtok 19. 09. 2019 pred vyučovaním dokresľovalo dopravnú situáciu v našom meste.
            „Na dvoch kolách do školy“ sa žiaci s pedagógmi a vychovávateľmi vydali na kolobežkách, bicykloch, kolieskových korčuliach na dopravné ihrisko v Skalici. Na svojich strojoch strávili poobedný čas.
            „Skalickými vinohradmi na bicykloch“ sme so štvorlístkovými deťmi spoznávali zákutia Skalice.
            Jednoducho,

• Mravčekovia v tlačiarni

V piatok 13. septembra sme boli na veži v Kostole sv. Michala. Bolo tam okolo 134 schodov, niektorí sa báli, ale keď sme vyšli hore, stálo to za to. Videli sme našu školu, Krivé kúty, Moravu i Holíč. Cesta dole bola zaujímavá tým, že sme sa zase báli, že nám pri uchu zazvonia tri zvony. Potom sme išli do Škarniclovskej tlačiarne. Pozerali sme si zaujímavé stroje a dozvedeli sme sa, čo sme nevedeli, o povolaní sadzača, ktoré dnes už neexistuje. Čítali sme o ňom v Čítanke. Práca sadzača bola veľmi náročná. Jeho úlohou bolo jednotlivé písmenká vysadiť na dosku, ktorá sa potom otlačila na papier. Písmenká sa vysádzali zrkadlovo, a preto musel byť sadzač neuveriteľne trpezlivý a presný. Keď urobil chybu, musel všetky písmenká vytiahnuť a od danej chyby začať znovu. Vysadiť jednu stranu novín vtedy trvalo viac ako jeden deň. Ako dobre, že ľudia vymysleli počítače a k nim pripojené tlačiarne :-

• PROJEKT: Kultúra ako súčasť života človeka

Vďaka úspešnému projektu - ekoDOMček - spolufinacovaného z participatívneho rozpočtu Trnavskej župy sa naši žiaci spolu s rodičmi mohli pozrieť na miesta zaujímavé a vzdialené: Vodná elektráreň a plavebné komory v Gabčíkove a vodný mlyn v Tomášikove boli odmenou za prácu na eko aktivitách počas minulého školského roka. (...narátali sme ich vyše 40!) Tu sú dve z mnohých odpovedí na otázku: „ Čo sa ti páčilo na exkurzii?"

• Chystáme sa na Skalické dni

Na Skalických dňoch presne rokom mali naše štvorlístkové deti premiéru v žiarivo zelených tričkách a logo ekoDOMček sa práve na Skalických dňoch stalo novou značkou pre „zelené“ dianie na škole. Verte, neverte, narátali sme takmer 40 aktivít, v ktorých sme sa v minulom roku zamerali na prírodu, zdravý životný štýl alebo ochranu životného prostredia. Aj vďaka hlasovaniu verejnosti sme získali podporu pre projekt ekoDOMček z participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja pre rok 2019. ... a tak dva týždne pred jarmokom chystáme ekoHLIADKY, propagačné materiály, stánok. Hľadáme témy, ktorými by naše deti oslovili davy počas jarmoku, nacvičujeme skeč eko rozprávky, maľujeme plagáty a obrázky. Tešíme sa z toho, že vaše/naše deti sa samé hlásia do práce a prinášajú nápady a nové postrehy. Naše pôsobenie na  scéne Skalických dní:
            piatok 16:30 – 17:00 .... T

• Učíme sa v ekoDOMčeku

Vo štvrtok 5. septembra sme išli s pani učiteľkami Nikoletou K. a Luciou V. na Vintoperk. Bola tam s nami lektorka Mirka. Robili sme rôzne aktivity o prírode a hmyze. Napríklad: chytali sme hmyz na pozorovanie, rozdelili sme sa na skupiny a na tri listy sme mali vymyslieť tri ľubovoľné názvy. Neskôr nám pani lektorka dala figúrky hmyzu a mohli sme si vyskúšať zoradiť vývojové štádiá včely a iného hmyzu. Bolo zaujímavé aj to, ako sme podľa vône mali zistiť, do akej skupiny patríme. Na Vintoperku sme sa naučili veľa vecí o prírode. Bolo to tam super. (Ninka Ha a Zuzka B.)

• Nahryzli sme nových 10 mesiacov

Dnes sme si zľahka zahryzli do veľkého 10 mesačného koláča nového školského roka. Trocha sme zaspievali, trocha zatancovali, pozdravili starých známych aj privítali malé žabky – prváčence. Deviataci zložili svoj rytiersky sľub aj odviedli žabky do triedy. Tak. Kvak. Len aby ten veľký koláč bol dosť sladký pre všetkých! S chuťou do toho! Tak. Kvak:) MA