Milí naši žiaci a rodičia,
počas mesiaca marca by sme radi obnovili aktivitu „Dobrá škola číta deťom".
Pozývame preto všetkých ochotných dospelákov a našich absolventov späť do školy na ranné alebo poobedné čítanie kníh/príbehov, ktoré sú teraz tými obľúbenými alebo ste ich radi čítali počas detstva.
Poteší nás, ak prídete aj do tried na II. stupni, pretože práve takí 5taci, 6taci, 7maci, 8maci a 9taci ocenia, ak sa v škole objaví s knihou v ruke niekto „z vonku“.
Stačí, keď oslovíte svoju triednu učiteľku a dohodnite si svoj priestor na čítanie.
Dočítania sa teší šTVORlístok
#Viac noviniek
Dobrá škola opäť číta deťom
8. kolo šachovej online ligy a GPX v Senici
Minulý týždeň mali naši šachisti náročný.
Vo štvrtok sme sa opäť pripojili už na ôsme kolo online ligy a podarilo sa nám uhrať štvrté miesto. Musíme vyzdvihnúť hráčov, ktorí sa prihlasujú temer na každú ligu, a to je Edko, Tomáško, Miška, Veronika, Adam, Mariannka, Samko B., Samko V. a Ninka. V priebežnom poradí si stále držíme 6. miesto zo 40 zapojených škôl.
V sobotu, 8.3., sme si boli zahrať aj na GPX turnaj v Senici. Turnaj bol mimoriadne silno obsadený. Bolo tu niekoľko úradujúcich majstrov Slovenska v rôznych kategóriach. Hralo spolu 70 hráčov a z našich detí sa najviac darilo Edkovi K. (20. Miesto) a Veronike K. (24. Miesto). Edko v kategórii C11 obsadil 6. miesto a Veronika v D14 štvrté miesto.
Zahrať si a zbierať skúsenosti boli aj: Tomáš K., Adam K., Nina B. Dorotka N., Agátka H., Nellka P., Samko S.
VH
Významné organické zlúčeniny
Organické zlúčeniny sú zlúčeniny uhlíka. Medzi základné zlúčeniny obsahujúce uhlík a vodík patria uhľovodíky ale v niektorých zlúčeninách nájdeme aj iné prvky ako napríklad kyslík či dusík. S deviatakmi sme si prešli niektoré látky ako napríklad hormóny - serotonín, dopamín, adrenalín, látky ako nikotín a kofeín alebo výbušnina známa pod skratkou TNT (trinitrotoluén).
Vytvorili sme modely týchto zlúčenín, aby sme lepšie videli priestorovú štruktúru a väzby medzi jednotlivými atómami a vyhľadali sme k nim základné informácie.
DC
Stavba kĺbu. Kosti, svaly a šľachy.
Na hodine biológie u siedmakov sa uskutočnilo praktické cvičenie, počas ktorého si žiaci mali možnosť pozrieť sa stabvu kĺbu a vidieť ako sa svaly upínajú na kosti. Využili sme kuracie krídla, z ktorých sme odstránili kožu a prezreli sme si jednotlivé svaly, kosti a videli sme šľachy, ktorými sa svaly napájajú na kosti. Siedmaci pracovali precízne, a aj napriek tomu, že skalpel používali prvýkrát získali pekné pozorovania. Jednotlivé kroky si fotili do iPadov a potom spracovali popis častí. Overili sme si tak zvládnutie učiva oporná a svalová sústava.
DC
Sudoku
Na predmete tvorba projektov šiestaci vytvorili veľké sudoku, ktoré si môžete zahrať. Nájdete ho vo vestibule. Sudoku je logická hra s číslami, ktorú pravdepodobne väčšina pozná. Obtiažnosť sudoku závisí od počtu pôvodne naplnených buniek a od metód na ich riešenie. Pravidelné hranie sudoku zlepšuje pamäť, duševnú hygienu a znižuje starnutie mozgových buniek.
Pravidlá hry:
Hracie pole je štvorec 9×9, rozdelený na menšie štvorce s 3 bunkami po strane. Cieľom hry je vyplniť prázdne bunky číslami od 1 do 9, takže v každom riadku, v každom stĺpci a v každom malom štvorci 3×3 sa každé číslo objaví iba raz. Čísla, ktoré je treba doplniť nájdete v kapsičkách pod hracou plochou a jednoducho ich priložíte na miesto.
DC
Lávová lampa 🧪
Na predmete tvorba projektov sme si so šiestakmi trocha posvietili na lávové lampy. Najprv sme zistili na akom princípe fungujú lávové lampy, ktoré si môžete kúpiť. Potom sme sa rozhodli, že si ich skúsime vyrobiť. Zapojili sme aj digitálne technológie a šikovní šiestaci vytvorili aj video tutoriál, ak by ste si náhodou chceli jednu vyrobiť aj vy.
Na prípravu lávovej lampy nám treba:
- odmerný valec/vysoký pohár
- vodu
- olej
- potravinárske farbivo
- šumivú tabletku
Zistili sme, že voda a olej sa spolu nemiešajú a vzniknú nám dve vrstvy. Po vhodení šumivej tabletky, ktorá padne do vody, sa začne uvoľňovať oxid uhličitý a my pozorujeme farebné bublinky pohybujúce sa smerom hore cez vrstvu oleja.
P.S. pre lepší efekt si môžeme zasvietiť svetlom z mobilu.
DC a šiestaci
Športová streda
V stredu 5.3. prišiel do veľkej telocvične medzi nás pán Petrovič, aby nám ukázal, ako by mala vyzerať taká golfová hra. Deti mali možnosť sa pod jeho vedením naučiť správny golfový postoj, držanie golfovej palice a tiež, ako správne odpáliť loptičku. Pre nás to bola zábava a zároveň radosť sa naučiť niečo nové.
DH
Tiramisu u šiestakov
Toto je ozaj chutný príklad medzipredmetových vzťahov alebo sladkého prepojenia teórie s praxou.
Pri listovaní posledného čísla školského časopisu nám padla do oka slohová práca - dynamický opis, ktorého autorkou je naša spolužiačka Z.Y..
Slovo dalo slovo (veď aj o tom je slovenčina) a my sme sa dohodli, že tento recept na nepečené tiramisu spoločne pripravíme na hodinách techniky.
Podarilo sa:) a zajtra nás čaká ochutnávka.Mňam!
Šiestaci a SK
04/03/25
Knižná výzva pre 2. stupeň
Žiaci druhého stupňa sa môžu v mesiaci marec zapojiť do knižnej výzvy.
Prajeme príJEMNÉ čítanie.
SH a deviataci
6. a 7. kolo Školskej šachovej online ligy
Aj keď boli vo štvrtok jarné prázdniny, naši šachisti nezaháľali a pripojili sa na 7. kolo online ligy. Máme za sebou 6. a 7. kolo a stále si držíme slušné umiestnenie. Po odohratých siedmich turnajoch sme na predbežnom 6. mieste z 38 zapojených škôl na celom Slovensku. Nie sme ale ešte ani v polovičke turnaja, pred nami je stále 12 kôl. Tak budeme deťom držať palce.
VH
Farebný štvrtok - čosi pre oči aj jazýček
Tento štvrtok si deti mohli pochutiť na avokádovej a mrkvovej nátierke.
Veľkej obľube sa teší najmä tá, avokádová, ktorá sa našej pani kuchárke vždy podarí na výbornú.
20. 2. 2025
DH
Prvouka u prvákov
Na hodine prvouky mali žiaci prvého ročníka tému o zdraví človeka. Pani učiteľka spolu so žiakmi sa venovali diskusii o tom, ako sa starať o svoje zdravie. Spoločne dospeli k tomu, že k zdravému životu patrí aj starostlivosť o svoje telo, že je potrebné si umývať častejšie ruky mydlom, teda dbať na hygienu, správna životospráva, pohyb i vhodné oblečenie. Ku koncu hodiny si spolu urobili niečo zdravé na desiatu.
DH
Školský časopis Štvorlístok 🍀
Na stránku nám pribudlo prvé číslo školského časopisu.
Nájdete ho vyššie v časti Školský časopis alebo priamo na tomto odkaze: https://lnk.sk/dmjy
Prajeme príjemné čítanie.
15.2 a 22.2. Pozvánka na DOD pre predškolákov a ich rodičov
Za umením do Bratislavy
Vo štvrtok 13.2. sa žiaci 7., 8. a 9. ročníka vybrali za umením do Bratislavy. Najprv navštívili divadelné predstavenie Starec a more, ktoré svojím originálnym spracovaním predstavilo divadlo Ludus. Potom ich kroky viedli do Slovenskej národnej galérie. Tu si mali žiaci možnosť zažiť hudobný workshop a vytvorili originálne melódie z netradičných hudobných nástrojov. Následne sa spolu s lektorom presunuli do priestorov galérie a prezreli si zbierku barokového umenia, ktoré v minulosti vzniklo na Slovensku.
Exkurzia sa vydarila a napriek pochmúrnemu počasiu sme si odniesli veľa príjemných zážitkov.
LV, VR, ZŠ
Oddeľovacie metódy zložiek zmesí
Tento týždeň sme úspešne ukončili prvé laboratórne cvičenia z chémie v siedmom ročníku. Navštevujeme laboratórium strednej zdravotníckej školy v Skalici. Žiaci realizovali oddeľovacie metódy – filtráciu, kryštalizáciu a chromatografiu. V prvej úlohe museli oddeliť jednotlivé zložky zmesi vody, soli, piesku a železných pilín. Využili tak svoje poznatky o podstate jednotlivých metód a museli ich aplikovať tak aby sa im podarilo získať všetky látky. V druhej úlohe sme sa zamerali na zloženie fixiek.
Viete, že jedna fixa neobsahuje len jednu farbu však?
Je to mix rôznych farieb, ktoré vytvárajú finálny odtieň fixy. A práve toto žiaci zisťovali. Využili sme klasické fixy ale jednu liekovú fixu, a zistili sme že nato aby sa nám oddelenie jednotlivých farbív podarilo, musíme zvoliť aj správny roztok. Táto farebná úloha vyšla veľmi pekne.
Našich siedmakov musím pochváliť za ich disciplinovanosť pri práci v laboratóriu a pozitívnu náladu.
Ďakujem.
📷 Fotky nájdete vo fotoalbume laboratórne cvičenia z chémie
DC
Školská desiata
Ako je už zvykom, pre deti je cez desiatovú prestávku pripravená školská desiata, ktorú nájdu vo vestibule. Každý deň je prichystané niečo iné, pričom sa snažíme dbať na zdravú výživu, súčasťou ktorej je pestrosť a rozmanitosť potravín. Snažíme sa deti motivovať a vytvárať u nich návyky zdravého stravovania.
utorok - mliečna desiata 🥛 (neochutené alebo ochutené mlieko)
streda - ovocie 🍎
štvrtok - chlebík s nátierkou 🍞
piatok - zelenina 🥕
Lebo ... vyvážená strava je základom zdravia :)
Fake news
Na hodinách informatiky v 6. a 7. ročníku sme sa v poslednom čase venovali téme Fake news. Fake news sú nepravdivé alebo zavádzajúce správy, ktoré sa prezentujú ako pravdivé. Ich cieľom je oklamať čitateľov, získať ich pozornosť, generovať príjmy z reklamy alebo manipulovať verejnú mienku. Takýchto správ neustále pribúda a preto považujeme za dôležité zvyšovať u žiakov kritické myslenie a digitálne kompetencie.
Rozprávali sme sa o tom, či sa žiaci už osobne stretli s niektorým z druhov fake news, ale aj o tom, ako takéto nepravdivé informácie, obrázky či videá rozoznať. Pozreli sme si ich niekoľko, a nie vždy sme ich správne určili. Rozpoznávanie fake news môže byť náročné, ale mali by sme zamerať hlavne na overenie zdroja a informácií, hľadať aj iné zdroje, sústrediť sa na nedokonalosti na obrázku/videu. Nakoniec sme sa rozhodli fake news aj vytvoriť.
Nižšie prikladáme jedno FAKE video, ktoré vytvorili žiaci o tom, ako získať virtuálne peniaze v hre Brawl Stars. Pri vytváraní videí, obrázkov a článkov využívali rôzne platformy a pomohla im aj umelá inteligencia.
Vzdelávací portál Zmudri.sk má k tejto téme tiež super video. Nájdete ho na: https://www.youtube.com/watch?v=qaS5ZVlXkdc
DC
4. a 5. kolo Školskej šachovej online ligy
Máme za sebou ďalšie dve kolá šachovej online ligy. Minulý týždeň, keď veľa našich detí bolo na lyžiarskom, sme skončili na 7. mieste z 28 hrajúcich škôl a dnes sa nám darilo ešte lepšie. Deti uhrali 4. miesto z 27 družstiev.
VH
Vytvor, zlož, nech letí!
Nie je potrebné mať drahé hračky alebo vynakladať veľa peňazí na to, aby sme sa dobre zabavili. Stačí trochu kreativity, bežný kancelársky papier a chuť objavovať. Práve to sme si overili v našom zábavnom projekte "Vytvor, zlož, nech letí!".
Štvrtáci a tretiaci začali hrou: Deti sa spojili do dvojíc a dostali jednoduchú úlohu - z jediného kancelárskeho papiera vytvoriť niečo, čo bude dobre lietať. Bolo tu však jedno pravidlo: každý mohol použiť iba jednu ruku. Táto zdanlivo jednoduchá úloha vyžadovala spoluprácu dvojíc.
Prekvapenie na seba nenechalo dlho čakať: Keď som vzala obyčajný kancelársky papier, pokrčila ho do guľôčky a hodila, letela najďalej zo všetkých pokusov. Tento jednoduchý moment ukázal, že niekedy najjednoduchšie riešenia fungujú najlepšie.
Nasledovalo skladanie lietadiel: Deti si z brožúrky s maketami lietadiel vybrali to svoje a pustili sa do práce. Poskladanie nebolo jednoduché, vyžadovalo si to trpezlivosť, presnosť a čítanie s porozumením. No výsledok stál za to! Každé dieťa s hrdosťou otestovalo svoje lietadlo, napr. s názvom Klaun, Upír, Dračia hlava, Lovec komét..., sledovalo jeho let a analyzovalo, čo by mohlo zlepšiť.
Záverom: Tento projekt ukázal, že na zábavu, rozvoj manuálnej zručnosti a podnecovanie kreativity nepotrebujeme veľa. Stačí jednoduchý papier, otvorená myseľ a chuť tvoriť. Navyše, deti si precvičili čítanie s porozumením, spoluprácu a kritické myslenie..
VH