Rozvoňajme si svoj domov:
- klinčekmi
- ihličím
- škoricou
a láskou
Šťastné a láskavé praje
šTVORlístok
inšpirovaný Krajinou čiteateľov:
Rozvoňajme si svoj domov:
- klinčekmi
- ihličím
- škoricou
a láskou
Šťastné a láskavé praje
šTVORlístok
inšpirovaný Krajinou čiteateľov:
V utorok 17.12. sa v škole konala Vianočná tržnica. Na školskom dvore rozvoniavala vianočná kapustnica, punč a my sme na chvíľku v tomto uponáhľanom čase zastavili a spoločne porozprávali. Mali ste možnosť zakúpiť si za dobrovoľný finančný príspevok výrobky, ktoré deti vyrobili a predávali na dobrú vec.
Spoločne sa nám podarilo s Vašou pomocou vyzberať 815 eur, čo je obdivuhodné. Vyzberané peniaze putovali na pomoc Soničke, za ktoré jej budú nakúpené pomôcky, ktoré jej uľahčia život. Chceli by sme sa Vám veľmi pekne poďakovať za to, že ste túto akciu podporili.
ĎAKUJEME ♥️
DH
Pozvánka na Benefičný vianočný koncert Mládežníckeho parlamentu mesta Skalica 2024, ktorý si pre Vás v spolupráci s Centrom pre deti a rodiny pripravil práve mládežnícky parlament.
Priestor v rámci programu dostanú žiaci a študenti základných a stredných škôl pôsobiacich na území mesta Skalica, ktorí svojimi vystúpeniami navodia tú pravú vianočnú atmosféru. Tešiť sa môžete na rôzne vystúpenia - hudobné, tanečné či divadelné a mnoho ďalších. Výťažok z dobrovoľného vstupného bude venovaný na podporu Centra pre deti a rodiny v Skalici. Vianočnú atmosféru doplnia výrobky detí z centra, ktoré si pre návštevníkov koncertu za dobrovoľný príspevok pripravili.
Jedným z učív, s ktorými sa štvrtáci oboznamujú na prírodovede, sú aj jednoduché stroje. Ide o páku, kladku, naklonenú rovinu a ozubené koleso.
Páku poznajú dobre všetci, každý z nás sa určite húpal na dvojramennej hojdačke alebo použil nožnice. Naklonená rovina je tiež bežná v našom živote. Či už je to kopec, strecha, schody alebo nájazd pre kočík, či vozík.
Ozubené kolesá a kladku vieme, kde máme hľadať, ale my sme si v praxi vyskúšali ako tieto jednoduché stroje, ktoré nám uľahčujú prácu, fungujú.
Zostavili sme si zo stavebnice pomocou rôznych ozubených kolies kolotoč. Ale skúšanie, ako funguje kladka, bolo pre nás asi najzábavnejšie. Vyskúšali sme si pevnú a voľnú kladku, ale aj kladkostroj. Zistili sme, že naozaj viac kladiek nám môže uľahčiť námahu pri zdvíhaní bremena (teda detí), ale musíme vytiahnuť dlhší kus lana. Pri práci s kladkou nám veľmi pomohol náš pán školník. Ako sme sa bavili uvidíte na fotografiách.
VH
Naši žiaci sa aj tento rok úspešne zapojili do IT FITNESS testu 2024, ktorý je najväčším testom digitálnych zručností v strednej Európe. Tento test, organizovaný Digitálnou koalíciou, preveruje schopnosti žiakov v oblastiach ako internet, bezpečnosť, počítačové systémy, kancelárske nástroje a sociálne siete.
Našim žiakom sa najviac darilo v oblasti používania internetu.
Účasť v IT FITNESS teste je pre našu školu veľkým úspechom a motiváciou naďalej rozvíjať digitálne zručnosti našich žiakov. Blahoželáme všetkým zúčastneným a tešíme sa na ďalšie úspechy v budúcnosti!
VH
V utorok sme na hodine biológie v 7. ročníku pitvali rybu. Keďže siedmaci už prešli všetky sústavy stavovcov, zistili sme či svoje vedomosti vedia aj prakticky využiť. Najprv sme sa zamerali na vonkajšiu stavbu tela – povrch tela, plutvy, zmyslové orgány. Potom sme prešli na vnútornú stavbu a žiaci museli opatrne izolovať jednotlivé orgány z tela ryby. Podarilo sa im úspešne vybrať plynový mechúr, obličky, srdce, žiabre, žalúdok a črevo. Obe skupinky zvládli pitvu výborne vedeli popísať jednotlivé časti a zaznačiť si svoje pozorovania.
📷 Fotky nájdete v albume Biológia.
Výborná práca!
Pozývame všetkých na vianočnú tržnicu, ktorá sa uskutoční 17.12. 2024 na školskom dvore.
Počas triednickej hodiny si v pondelok 16.12. si naši veľkí aj malí prišli do podkrovia pripomenúť, ako si požičať knižky z našej už rozsiahlej školskej knižnice, ako si aktualizovať svoju TRIEDNU knižnicu a ako s knižkami zaobchádzať.
Priamo na stránke školy je vytvorený link „ŠTVORLÍSTOK ČÍTA – naša ONLINE knižnica“. Po prihlásení si viete prezrieť, aké tituly máme v školskej knižnici a vytvoriť si rezerváciu.
Keď sa rezervačnom systéme kniha objaví, administrátor povolí jej požičanie.
Knižky je možné vrátiť do plastovej krabice v hale – pri stolnom tenise a/alebo v podkroví.
Do tejto krabice je možné vložiť aj knižky „choré a rozbité“, hoci takých by sme chceli mať čo najmenej:) Práve z toho dôvodu sme sa spolu rozprávali aj o tom, ako sa ku knihám správať a ako ich na poličiek ukladať.
Tak dočítania, milý 4Listok:)
AJ & MA
To, že je možné gramatické časy predávať a nakupovať si vyskúšali 9taci počas pondelkovej dvojhodinovky.
Skupiny si už minulý týždeň vytvorili plagáty, ktoré sme nazvali _ PAST _ PRESENT_ FUTURE a graficky si spracovali jednotlivé gramatické časy.
Dnes si vo dvojiciach vytvorili mini plagátiky s tým, že mohli použiť len 12 slov a neobmedzené množstvo obrázkov. „Tovar“ potom ponúkali svojim spolužiakom. Úlohou bolo nakúpiť všetko v takej kvalite a množstve, aby si každý mohol overiť v „písomke/nepísomke“ či sa mu naozaj podarilo kúpiť to, čo treba:))
V reflexii deviataci potvrdili lepšie zapamätanie si učiva a vnímali podporu tvorivosti, skupinovej práce a inovatívneho myslenia.
Inšpirácia tejto metódy je z učebnice: EFEKTIVNÍ VYUČOVACÍ NÁSTROJE PRO UČITELE_autor: Paul Ginnis_vydavateľstov EduLab.
Ja ďakujem za možnosť vychutnať si aj takéto „učiteľské lahôdky“.
MA
Žiaci šiesteho ročníka sa v rámci predmetu Tvorba projektov pustili do výroby voskových obrúskov. Obrúsky z včelieho vosku sú nenáročné na prípravu a zároveň sú šetrné k potravinám aj životnému prostrediu. Používajú sa na zabalenie alebo prikrytie potravín - zeleniny🥒, ovocia🍎 či školskej desiatej 🥖. Môžete tak jedným obrúskom nahradiť niekoľko metrov potravinovej fólie. Čo sa týka údržby, po použití stačí obrúsok umyť vlažnou vodou, nechať vyschnúť na vzduchu a je pripravený na ďalšie použitie. Dokonca aj v prípade ak by sa vám zdalo, že je obrúsok už opotrebovaný, stačí ho opäť prežehliť, prípadne pridať ďalší vosk a obrúsok bude ako nový. Žiaci počas výroby natočili a zostrihali krátke video, ktoré zobrazuje postup výroby.
Obrúsky si budete môcť kúpiť na Vianočnej tržnici⭐️
DC
Šiestaci v rámci dobrovoľného projektu „Model bunky“ zhotovili veľmi pekné výtvory buniek – rastlinných aj živočíšnych. Využili rôzne materiály aby čo najlepšie napodobnili tvar bunky a organely, ktoré sa s nej nachádzajú.
Pekná práca!
DC
Dňa 6.12. nás v škole navštívili dámy z Odboru prevencie kriminalistiky MV a diskutovali so žiakmi z 2. stupňa o témach šikana a kyberšikana. Žiaci sa dozvedeli, ako postupovať v prípade, ak sa stanú svedkami šikany, čo to šikana vlastne je, aký trest agresora môže postihnúť. Žiakom sa prednáška veľmi páčila a odniesli si z nej veľa cenných informácií.
LV
Dnes v škole zavládla vianočná nálada. Zavítal medzi nás Mikuláš🎅🏻, čerti 👹 ale aj anjelici.
Niektorých si vraj čerti chceli odniesť...
📷 Fotky nájdete vo fotoalbume.
Genetická informácia organizmov je zapísaná v štruktúre molekuly DNA. Deviataci už DNA izolovali z buniek a vedia kde sa nachádza, načo slúži a ako sa prenáša. Teraz sme sa posunuli o kúsok ďalej a objavujeme kúzla dedičnosti. Vieme, že každý z nás zdedil znaky a vlastnosti po rodičoch.
Prečo však máme niekedy znak len po jednom z rodičov ? alebo čo ak nejaký znak nemáme aj napriek tomu, že ho naši rodičia majú ? je to vôbec možné ?... jasné, že áno.
Preto sa snažíme porozumieť tomu ako funguje prenos genetických znakov z rodičov na potomstvo pomocou vyjadrenia pravdepodobnosti.
Deviataci pracovali s pojmami homozygot a heterozygot, prostredníctvom ktorých vedia predpovedať s akou pravdepodobnosťou sa konkrétny znak prejaví v potomstve. Keďže ide o veľmi abstraktnú tému, na lepšiu predstavivosť sme použili gumových medvedíkov.
DC
V utorok, 3.12., sme sa s Veronikou K. a Ninou B. zúčastnili majstrovstiev kraja v šachu v Trnave. V priestoroch CVČ v Jame sa zišlo spolu 63 študentov, študentiek, žiakov a žiačok, ktorí holdujú šachu. V kategórii žiačky ZŠ sa tento rok stretlo na turnaji 17 hráčok. Veronika odohrala veľmi dobrý turnaj a trošku smoly a nervozity v poslednom kole ju pripravilo o postup na majstrovstvá Slovenska. Obsadila však, so ziskom 4 bodov zo 7, krásne 5. miesto. Nina takisto uhrala 4 body a v konečnom poradí skončila na 9. mieste. Dievčatám ďakujeme za reprezentáciu školy a budeme im držať palce do ďalších šachových partií.
VH
V minulom týždni sme dokončili školské kolo olympiády z anglického jazyka.
Svoje znalosti z jazyka si preverili naši žiaci a žiačky 9. a 8. ročníka, ktorí súťažili v kategórii 1B. V tejto kategórii sme mali 7 záujemcov.
V kategórii 1A (5.6. a 7. roč.) sa našli dve statočné dievčence.
Na okresnom kole Olympiády z anglického jazyka našu školu budú reprezentovať Nina H. a Ema H..
Všetkým ďakujeme za účasť a dievčatám držíme palce na okresnom kole 15.1.2024.
MA&AK
Vo štvrtok 28.11. prebehla v škole súťaž Ypsilon. Ako už názov napovedá, ide o súťaž zameranú na overenie vedomostí zo slovenského jazyka a literatúry. Počas 45 minút museli žiaci vypracovať test, ktorý obsahoval otázky a úlohy rôzneho charakteru a miestami i trošku potrápil hlavy žiakov. Súťaže sa zúčastnili žiaci 2.-9. ročníka. Žiakom želáme veľa šťastia a veríme, že im chuť zapájať sa do súťaží vydrží i naďalej.
LV
Na hodine chémie ôsmaci pripravili periodickú sústavu prvkov z muffinkov, ktoré upiekli. Spoločne sme ich nazdobili polevou, ktorá reprezentovali zaradenie prvku medzi kovy, nekovy a polokovy. Na vrch sme priložili tabuľku z poťahovej hmoty, na ktorej bola značka prvku a jeho protónové číslo.
Žiakom potom odprezentovali základné informácie o tabuľke a podelili sa s nimi.
Ďakujeme.
DC
Šiestaci už vedia čo je to bunka, poznajú jednotlivé organely, ktoré sa nachádza vnútri buniek a vedia rozlíšiť rastlinnú a živočíšnu bunku. Svoje vedomosti otestovali na praktickom cvičení, kedy pozorovali bunky pokožky cibule - ktoré patria medzi rastlinné bunky a keďže majú bunkovú stenu majú rovnaký a stály tvar. Potom sme pozorovali bunky bukálnej sliznice ústnej dutiny, kedy žiaci poskytli svoje bunky. V tomto prípade správne určili, že ide o živočíšne bunky, keďže bunky nemajú bunkovú stenu ale len cytoplazmatickú membránu a pozorovali sme, že majú rôzny tvar. Zároveň sme dokázali, že všetko živé je naozaj tvorené z buniek.
Nižšie prikladáme fotky buniek z mikroskopických preparátov, ktoré zhotovili žiaci.
DC
Akční 4táci si na dnešnej angličtine prišli na svoje.
Rozdelení do skupiniek sa doslova vrhli na obrázky z riekaniek, ktoré sa učili v minulom roku a vyskúšali si, koľko slov si ešte stále pamätajú.
Kartičky podelili do skupiniek, pohľadali antonymá a HRAvo zvládli aj nových 10 slov z riekanky č. 7.
Spolu teda 70 prídavnýcn mien ... to je už slušná slovná zásoba,však?
Well done!
MA&AK
Powered by aSc EduPage