Fotky sú vo fotoalbume :)
Na konci školského roka radi využívame priaznivú situáciu na cestovanie a postupne, po triedach cestujeme autobusom po Slovensku:
Utorok 29.6.2021
Exkurzia č. 6 - Devínska Nová Ves - hrad Devín a Bratislava
Posledná exkurzia v tomto školskom roku patrila piatakom, siedmakom a ôsmakom. Zo Skalice sme vychádzali už skoro ráno, o šiestej. Najprv sme zamierili do rodinného včelárstva Dedinský v Devínskej Novej Vsi. Tu sme sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií o včielkach, prezreli si fungovanie včelieho spoločenstva v sklených úľoch, ochutnali rôzne druhy medu, vyrobili si vlastnú sviečku z včelieho vosku a v prevádzke včelárstva sme sa oboznámili s celým postupom spracovania a skladovania medu.
Z včelárstva sme sa presunuli na hrad Devín. Tu nás už čakala lektorka, ktorá nám povedala veľa o histórii hradu. Najlepšie nám bolo v hradnej jaskyni, lebo slniečko už bolo veľmi silné a aspoň na malú chvíľu sme sa tu mohli schladiť. Veľmi sa nám páčila aj 55 metrov hlboká studňa, do ktorej sme mohli naliať vodu a rátať, koľko jej trvá dopadnúť na dno. Z hradu Devín sme sa presunuli do Bratislavy. Piataci a siedmaci navštívili výstavu Zlatý poklad Inkov a ôsmaci zase Prírodovedné múzeum.
Nabití vedomosťami a novými zážitkami sme sa presunuli do nákupného centra Eurovea, kde sme sa občerstvil a aspoň na chvíľu schladili. Potom sme sa už vydali na spiatočnú cestu. Do Skalice sme dorazili presne načas – aby sme stihli program deviatakov a ich rozlúčkové popoludnie :). LV
Pondelok 28.6. 2021
Exkurzia č. 5: Bratislava – Devínska Nová Ves – Sandberg
Pri škole sa stretávame neskutočne skoro – už pred 6:00 ráno! To preto, lebo na diaľnici sú práce a dlhé kolóny. V BA na nábreží však vystupujeme po 8 hodine:) Ideme popri Dunaji v tieni a príjemnom vánku od rieky. Bratislavčania si ráno tiež vychutnávajú. Kým niektorí sedia pri kávičke v kaviarňach pred Eurovea, iní športujú.
My sa tu delíme na skupinu IWALK a UFO.
Všetci ideme do starého mesta. Väčšina po stopách preživších – aby sme sa pozreli na mesto očami tých, ktorí prežili holokaust. Audio/video prehliadka mesta spojená so vstupmi, otázkami a úlohami naozajstného sprievodcu trvá takmer 2 hodiny a dáva nám zabrať nie len kvôli počasiu (32°C) ale aj kvôli náročnej téme.
Druhá skupinka si zatiaľ užíva výhľad na mesto z vtáčej perspektívy reštaurácie UFO nad mostom SNP.
Stretávame sa na nádvorí hradu. Slnko nám nedáva nič zadarmo – no mi na hodinku unikáme do sveta dávno minulého a obdivujeme zlaté poklady Inkov, ich zručnosť a zmysel pre detail pri opracovaní zlata. Žasneme však aj nad ich krutosťou a krutosťou španielskych dobyvateľov.
Obedná prestávka a osvieženie v Bory Mall je na chvíľu vyslobodením pred žiarou nemilosrdných slnečných lúčov.
Poslednou zastávkou je Sandberg – paleontologická lokalita v D.N.Vsi, ktorá je náleziskom skamenelín svetového významu. Stretávame odborníka na slovo vzatého. Trpezlivého a chápajúceho odborného sprievodcu nám robí Ass. prof. Natália Hlavatá Hudáčková, PhD. z Katedry geológie and paleontológie UK v Bratislave. Ďakujeme!!!
Sandberg nás celkom vyšťaví.
Vytráca sa z nás posledná sila a energia. Onedlho budeme ako tie drobné artefakty z obdobia druhohôr a treťohôr – bez života – vysušené a vyprahnuté odtlačky v horninách...
V poslednej chvíli nás zachraňuje autobus s odloženými kartónami vody a obetaví učitelia, ktorí nám vodu ochotne dolievajú do fliaš.
Okolo 18 hod. sme opäť doma:)
šiestaci, ôsmaci a deviataci a MA
Aplikácia na IWALK je tuto hľa, dostupná zadarmo:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.illion.usc&gl=SK
Piatok 25.6. 2021
Exkurzia č. 4: Nitra
onečne nám korona dovolila opustiť bránu školy a vydať sa na výlet. Tešili sme sa, pretože nás pripravila o veľa spoločných zážitkov. Pani učiteľky nám vybrali výlet do Nitry. Nitru poznáme, ale väčšina len zo školy. Učili sme sa o jej minulosti aj súčasnosti, a preto bolo fajn ju navštíviť. Najskôr sme navštívili Nitriansky hrad, kde sme mali super pani sprievodkyňu, ktorá nám toho veľa porozprávala a zobrala nás do veže, odkiaľ sme mali nádherný výhľad na celú Nitru a okolie a dozvedeli sme sa, čo sú to Kazematy. Odtiaľ sme prešli okolo sochy Cyrila a Metoda do centra na Svätoplukovo námestie k obrovskej fontáne, kde sme sa občerstvili, posedeli a nabrali novú energiu na výstup na Zobor. Našťastie, pod Zobor nás vyviezol pán šofér. Doplnili sme zásoby vody a vydali sa po stopách Svorada najskôr k prameňu, potom do jaskyne až k rázcestiu medzi vrchom Zobor a vysielačom Zobor. Niektorí sme sa vydali s pani učiteľkou Nikou aj na vrch, niektorí išli len k vysielaču. Keď sme sa pod vysielačom všetci stretli, oddýchli sme si, pofotili sa, pokochali sme sa výhľadom na mesto, hrad, rieku, ale aj Jaslovské Bohunice a vybrali sa naspäť k autobusu. Po príchode do Skalice sme sa všetci unavení, ale spokojní vrátili domov k rodičom. Sme radi, že sme mohli vyraziť na výlet.
Štvrtok 24.6. 2021
Exkurzia č. 3
Pred koncom školského roka sa naši druháci a tretiaci vybrali na výlet na miesta, ktoré veľa z nás ešte nenavštívilo.
Odchádzali sme už ráno o 6:45, museli sme si teda trochu privstať. Ale oplatilo sa. Naša prvá zastávka bol kaštieľ v Hlovhovci. Nie je taký známy ako ostatné zámky, ale nám sa tam páčilo.
Pôvodný hrad bol postavený v 11. Storočí a postupne ho vlastnili bohaté feudálne rody. Každý rod nechal svoj majetok prestavať a do dnešnej podoby, skôr kaštieľa ako zámku, ho nechal prerobiť rod Erdődyovcov. V roku 1945 ho obsadili sovietske vojská. Od roku 1951 boli na hlohovskom zámku obývacie priestory a učebne výchovného ústavu pre mládež. Priestory zámku stále nie sú obnovené, ale po ošarpaných miestnostiach sa prechádzate s tabletom, ktorý vám ukazuje ako miestnosti vyzerali. Súčasne sme v každej miestnosti riešili nejakú úlohu, dokonca sme uplatnili aj naše znalosti zo šachu. V jednej z nich sme riešili jednoťahový mat. Pani sprievodkyňa nám ešte povedala, že keby nebolo pandémie, tak majú k dispozícii aj okuliare na virtuálnu realitu, v ktorej by sme sa mohli poprechádzať po zámku. Možno nabudúce.
V Hlohovci sa nám veľmi páčilo a naša cesta pokračovala do Eko Parku v Piešťanoch a do jeho kontaktnej zoologickej záhrady. Nájdete tu viac ako 174 zvierat z Afriky, Ázie, Južnej a Severnej Ameriky, Austrálie a Európy. Veľká časť expozícií je priechodzia a preto majú návštevníci možnosť vstúpiť priamo do klietok so zvieratami. Mohli sme nakŕmiť nie len kozičky a lamy, ale aj zajačiky a morské prasiatka, papagáje (aj ary) a iné vtáky. Pri záhrade sa buduje aj veľké detské ihrisko, kde sme tiež strávili dosť času.
Unavení z tepla a chodenia, ale spokojní a plní zážitkov, sme sa vrátili večer v poriadku domov. VH
Streda 23.6.2021
Exkurzia č. 2: Jelka – Komárno
Vodný kolový mlyn v dedinke Jelka sa zachoval vďaka tomu, že ho od jeho majiteľa odkúpilo a neskôr zrekonštruovalo vlastivedné múzeum v Galante. Dnes je tu i skanzen poľnohospodárskych strojov a náradia. A tak si okrem mlyna prezeráme aj vozy a sejačky a mláťačky a chladničku upletenú z vŕbového prútia:)
Čaká nás však dlhá cesta do Komárna. Tu chvíľku hľadáme „Nádvorie Európy“, ktoré je celkom dobre skryté uprostred iných budov a potom už čakáme na prehliadku časti mohutného protitureckého opevnenia, ktoré neskôr slúžilo aj ako kasárne sovietskych a napokon aj československých vojsk.
Slnko je nemilosrdné a teplota sa šplhá nad 350 C.
Južné Slovensko je už také – horúce.
piataci, šiestaci a siedmaci a MA
Utorok 22. 6. 2021
Exkurzia č. 1: Beckov – Podolie – Mohyla
Na hrade Beckov so záujmov počúvame neobvyklý výklad podaný s teatrálnou ľahkosťou a profesionálnym zanietením a dozvedáme sa fakty aj mýty o hrade a jeho majiteľoch. Hradný pán a veľmož Stibor zo Stiboríc si vybral práve toto miesto a prestaval ho na svoje honosné sídlo (a jeho syn v r 1431 založil napr. aj skalický chudobinec „Štíbor“ )
V Parku miniatúr „Matúšovo kráľovstvo“ si prezeráme modely hradov, z ktorých mnohé dnes už nejestvujú alebo sú len zrúcaninami. Fotíme sa pri mini hrade Beckov, mini Mohyle a mini skalickej Rotunde.
Zastavujeme sa aj v Brezovej na skutočnej Mohyle a dozvedáme sa čo-to o slávnom československom architektovi Dušanovi Jurkovičovi.
štvrtáci, šiestaci a siedmaci a MA