Mravčekovia v tlačiarni
V piatok 13. septembra sme boli na veži v Kostole sv. Michala. Bolo tam okolo 134 schodov, niektorí sa báli, ale keď sme vyšli hore, stálo to za to. Videli sme našu školu, Krivé kúty, Moravu i Holíč. Cesta dole bola zaujímavá tým, že sme sa zase báli, že nám pri uchu zazvonia tri zvony. Potom sme išli do Škarniclovskej tlačiarne. Pozerali sme si zaujímavé stroje a dozvedeli sme sa, čo sme nevedeli, o povolaní sadzača, ktoré dnes už neexistuje. Čítali sme o ňom v Čítanke. Práca sadzača bola veľmi náročná. Jeho úlohou bolo jednotlivé písmenká vysadiť na dosku, ktorá sa potom otlačila na papier. Písmenká sa vysádzali zrkadlovo, a preto musel byť sadzač neuveriteľne trpezlivý a presný. Keď urobil chybu, musel všetky písmenká vytiahnuť a od danej chyby začať znovu. Vysadiť jednu stranu novín vtedy trvalo viac ako jeden deň. Ako dobre, že ľudia vymysleli počítače a k nim pripojené tlačiarne :-
PROJEKT: Kultúra ako súčasť života človeka
Fotky sú vo fotoalbume :)
Vďaka úspešnému projektu - ekoDOMček - spolufinacovaného z participatívneho rozpočtu Trnavskej župy sa naši žiaci spolu s rodičmi mohli pozrieť na miesta zaujímavé a vzdialené: Vodná elektráreň a plavebné komory v Gabčíkove a vodný mlyn v Tomášikove boli odmenou za prácu na eko aktivitách počas minulého školského roka. (...narátali sme ich vyše 40!) Tu sú dve z mnohých odpovedí na otázku: „ Čo sa ti páčilo na exkurzii?"
Chystáme sa na Skalické dni
Fotky sú vo fotoalbume :)
Na Skalických dňoch presne rokom mali naše štvorlístkové deti premiéru v žiarivo zelených tričkách a logo ekoDOMček sa práve na Skalických dňoch stalo novou značkou pre „zelené“ dianie na škole. Verte, neverte, narátali sme takmer 40 aktivít, v ktorých sme sa v minulom roku zamerali na prírodu, zdravý životný štýl alebo ochranu životného prostredia. Aj vďaka hlasovaniu verejnosti sme získali podporu pre projekt ekoDOMček z participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja pre rok 2019. ... a tak dva týždne pred jarmokom chystáme ekoHLIADKY, propagačné materiály, stánok. Hľadáme témy, ktorými by naše deti oslovili davy počas jarmoku, nacvičujeme skeč eko rozprávky, maľujeme plagáty a obrázky. Tešíme sa z toho, že vaše/naše deti sa samé hlásia do práce a prinášajú nápady a nové postrehy. Naše pôsobenie na scéne Skalických dní:
piatok 16:30 – 17:00 .... T
Učíme sa v ekoDOMčeku
Fotky sú vo fotoalbume :)
Vo štvrtok 5. septembra sme išli s pani učiteľkami Nikoletou K. a Luciou V. na Vintoperk. Bola tam s nami lektorka Mirka. Robili sme rôzne aktivity o prírode a hmyze. Napríklad: chytali sme hmyz na pozorovanie, rozdelili sme sa na skupiny a na tri listy sme mali vymyslieť tri ľubovoľné názvy. Neskôr nám pani lektorka dala figúrky hmyzu a mohli sme si vyskúšať zoradiť vývojové štádiá včely a iného hmyzu. Bolo zaujímavé aj to, ako sme podľa vône mali zistiť, do akej skupiny patríme. Na Vintoperku sme sa naučili veľa vecí o prírode. Bolo to tam super. (Ninka Ha a Zuzka B.)
Nahryzli sme nových 10 mesiacov
Fotky sú vo fotoalbume :)
Dnes sme si zľahka zahryzli do veľkého 10 mesačného koláča nového školského roka. Trocha sme zaspievali, trocha zatancovali, pozdravili starých známych aj privítali malé žabky – prváčence. Deviataci zložili svoj rytiersky sľub aj odviedli žabky do triedy. Tak. Kvak. Len aby ten veľký koláč bol dosť sladký pre všetkých! S chuťou do toho! Tak. Kvak:) MA
Letná detektívna pátračka
Zažiť posledné dobrodružstvo pred krásnym prvým dňom v škole. Veľká výzva !!! Traja pátrači našej štvorlístkovej detektívnej kancelárie dostali ťažkú úlohu. Nájsť v revíre storočnú vŕbu.
Úloha namojveru nad sily smrteľníkov. Nie však pre štvorlístkových pátračov. Naštartovali svoje bicykle a vydali sa do prekrásnej prírody. Plány, indície viedli kroky a kilometre na dvoch kolách pátračov smerom na Mlynky. Mocná príroda ukázala bohatstvo. Nádhernú storočnú vŕbu, ktorá sa skryla pod vetvami kriakov mnohorakých stromov.
Projekty, v ktorých sme zapojení