šk. rok 2008/2009

Kráľ Abecedár a kráľovna Číslica vítali školákov

Už tretí krát sa v septembri otvorili brány v Súkromnej základnej škole v Skalici, a to v rozprávkovom štýle. Rodičov, školákov i hostí prívítali kráľ Abecedár a kráľovná Číslica. Kráľovná Číslica predstavila svoje dvorné dámy-pani učiteľky a pani vychovávateľky, ktoré sa budú starať o princov a princezné v 3., 2. a 1. ročníku. O tom, že do Štvorlístkového kráľovstva chodia šikovné deti, presvedčili nás: Silvinka svojím spevom, Anetka, Júlinka, Linduška, Martinko, Agátka tancom a na koniec Magdalénka a Sofinka hip-hopom. Po programe boli všetky princezné a princovia pasovaní za žiakov vyššieho ročníka a prváčikovia slávnostne predstavení všetkým prítomným. Potom kráľ Abecedár svojím kúzlom: "Čáry-máry, nech ťa škola baví!", začaroval všetky deti. Na záver slávnostného otvorenie školského roku sa školáci rozbehli do svojich tried.

Skanzen v Strážnici

Zoznámiť sa s tradičnými spôsobmi hospodárenia a života v moravskej dedine na prelome 19. a 20. storočia sme sa vybrali 18.9.2008 do skanzenu v Strážnici.

Hlavnou jesennou témou boli v tomto roku zemiaky a konope. Zemiaky (krumple, erteple, grumbír) patrili k hlavným pokrmom našich predkov. Videli sme, ako ich na jeseň vyorávali pomocou pluhu a koní a potom pripravovali v kuchyni ako šišky, placky (patenty), šúľance. Jedli sa tiež často len varené alebo pečené v popole. Zemiaky tiež gazdiné potrebovali na škrobenie látky. Konope bolo v minulosti tiež dôležitou plodinou na výrobu textílií. S postupom spracovania sme sa nielen zoznámili, ale mohli sme si ho i vlastnoručne vyskúšať. Na cestičke medzi jednotlivými chalúpkami na nás čakali rozličné súťaže (pálkovanie s handrovou loptou, štiepanie dreva) i pochúťky (čerstvo nadojené kozie mlieko a syry).

Prehliadku sme zakončili u vodného mlyna a v ovocnom sade ochutnávkou čerstvej jablkovej šťavy.

 

Šarkaniáda

Jeden z posledných teplých jesenných dní doprial rodičom i deťom našej školy pekne strávené chvíle v Zlatníckej doline. Dňa 11.10. 2008 sa tu konal druhý ročník Šarkaniády. Vietor nebol veľmi silný, a tak sme museli šarkany trochu ponaháňať. Keď sme sa dosýta vyšantili (stihli sme chytať i lúčne kobylky pre Adelkinho chameleóna) pokračovali sme športovými a vedomostnými súťažami, a to samozrejme s rodičmi. Špekáčiky nám chutili, niektorým i slaninka. Prekvapila nás teta Vierka, ktorá prejavila veľkú dávku odvahy a vyskúšala adrenalínové lanové centrum. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník.

     

Jabľčkový týždeň

  Ako každý rok, aj v tomto roku usporiadala Liga proti rakovine akciu s názvom Týždeň boja proti rakovine. Cieľom je upozorniť žiakov na aktívny postoj k ochrane svojho zdravia. V rámci tohto týždňa sa na našej škole v dňoch od 20.10 – 24.10. 2008 uskutočnil Jabĺčkový týždeň. Ako to u nás tento týždeň vyzeralo?

     V pondelok to v našich triedach pekne rozvoniavalo. Mamičky spolu s deťmi pripravili vynikajúce dobroty z jabĺk. Deti priniesli jablkové koláče, kompóty, záviny, no všetko, čo sa dá pripraviť a vyrobiť z jabĺk. Naši žiaci uplatnili svoju fantáziu a tvorivosť aj na vyučovaní, vystrihovali, lepili jabĺčka, maľovali obrázky, ktorými si potom vyzdobili svoje triedy. Deti sa zapájali aj do lúštenia tajničiek a kvízov, ktoré pripravili pani učiteľky, recitovali sa básne, spievali sa piesne o jabĺčkach, hádali sa hádanky, hrali sa rôzne hry, rozprávalo sa o zdravej výžive a o význame ovocia a zeleniny pre zdravie človeka. Svoje kuchárske znalosti nám predviedla aj pani vychovávateľka Vierka, ktorá v školskom klube spolu s deťmi pripravila jablkovú štrúdľu, na ktorej sme si potom všetci pochutnali. Vyvrcholením tohto týždňa bol jabĺčkový beh, ktorý sa konal 24.10. 2008 na letnom štadióne v Skalici. Po odbehnutí dostal každý účastník za odmenu jabĺčko ako symbol zdravia.

     Aj takýmto spôsobom sa dá deťom ukázať, aké je zdravé jesť vitamíny, preto by sme mali do nášho jedálničku zaradiť viac zeleniny a ovocia a menej sladkostí.

Halloween

Dňa 28.10.2008 sme pre naše deti prichystali ďalší halloweenský večer. Stretli sme sa o 18:00 v jezuitskom kostole, kde sme si vypočuli krátku prednášku o jeho histórií.
Lenže keď sme sa chceli vydať na cestu po meste do Mlyna bratov Pilárikových, stala sa nám strašná vec. Našu kráľovnú Číslicu (pani učiteľku Janku) uniesli strašidlá, ktoré sa rozhodli nasťahovať zrovna do tohto mlyna. Zamkli ju na osem zámkov a kľúče rozhádzali po meste.  

Pri hľadaní kľúčov sme sa stretli s kráľom Ľudovítom I, ktorému prváci s rodičmi stavali hrad, tiež divožienku pripútanú reťazou, ktorú oslobodili tretiaci a smutnú príšerku, ktorej niekto schoval mince do nádob s neznámym obsahom. Tu pomohli druháci. Ďalej sme chytali tiene duchov, hrali sa zatĺkanú so škriatkom Klincom, a naťahovali sa o kľúč s kľúčiarom. Tesne pred mlynom boli rozostavené senzory, ktoré bolo treba oklamať a museli sme po správnych písmenkách doskákať až do mlyna. Na dvore pani učiteľky získali posledný kľúč v labyrinte. A keď sa nám konečne podarilo odomknúť mlyn, museli sme našu kráľovnú Číslicu spoznať medzi zamúčenými mlynárkami. Samozrejme sme nezaváhali a hneď sme ju oslobodili. Na celej ceste nás ochraňovali svetielka z lampiónov.
V mlyne nás čakala prehliadka a tiež občerstvenie – hlavne chleba s masťou a cibuľou, čaj a koláče.

 

Deň eura

 

Keďže deň, kedy budeme platiť eurami, sa neúprosne blíži, rozhodli sme sa my, tretiaci, zbierať informácie o tejto mene.  Všetko, čo sme sa dozvedeli, sme si  zapísali a spoločne sa o poznatkoch porozprávali. Vyrobili sme aj vlastné návrhy na eurobankovky. Aby sme si svoje poznatky rozšírili pozvali sme medzi nás pani Ing. Katku Turisovú z VÚB banky v Skalici, mamičku našej spolužiačky Táničky. Pani inžinierku sme oboznámili  s naším výskumom  vedomostí o eure, ktorý sme robili medzi druhákmi  a prvákmi a ktorý dopadol celkom fajn. So záujmom sme si vypočuli jej slová. Diskutovali sme o stošesť! Na mape sme hľadali 15 štátov  eurozóny. Niektorí žiaci prekvapili svojimi vedomosťami. Po besede sme si svoje vedomosti otestovali kvízom. Na záver sme si mohli vybrať rôzne letáčiky, pravítka, týkajúce sa tejto témy a boli sme vyplatení jedným eurom – čokoládovým.

 

Detská konferencia

V pondelok 24. novembra 2008 sa uskutočnila v našej škole „Vedecká konferencia o vode“. Pripravili ju tretiaci pre svojich spolužiakov, rodičov a hostí. Na konferencii prezentovali výsledky svojej projektovej činnosti, ktorej sa venovali počas necelých 4 týždňov. Na konferencii sa predstavili jednotlivé tímy: vedci, výskumníci, zoológovia, výtvarníci, spisovatelia a hudobníci. Každý tím si pripravil zaujímavé informácie zo svojej oblasti. Účastníci konferencie tak mali možnosť oboznámiť sa so živočíchmi, ktoré k svojmu životu potrebujú vodu, s vlastnosťami vody, vypočuli si rozprávky s témou vody, zaspievali pesničky o vode a pozreli si výtvarné práce s námetom vody. Na záver si pochutili na chlebíkoch a lineckých koláčikoch, ako ináč, v podobe rybičiek.

  

Decembrové aktivity

V decembri sa v našej škole už tradične konajú predvianočné aktivity: Mikulášska nádielka, Deň otvorených dverí a Vianočná besiedka.

Mikuláš s Čertom a Anjelom k nám zavítali 5.decembra. Keďže väčšinou poslúchame, Čert si so sebou nikoho nezobral, ale naopak obdaril nás balíčkami a hračkami. V tretiackej  triede sa zoznámil so svojím mladším kolegom – Mikulášom Duškom. Potešil sa, že sme mu zaspievali a zarecitovali a sľúbil, že sa o rok zastaví znova

.

Pre predškolákov a ich rodičov sme 12. decembra pripravili Deň otvorených dverí. Najprv rodičom v spoločenskej miestnosti predstavil zriaďovateľ školy program a filozofiu školy a potom si v prváckej triede deti vyskúšali zdobenie medovníkov, vianočných zvončekov, maľovanie farbami na sklo a pečenie vianočných oblátok.

Vianočná besiedka sa uskutočnila 16. decembra v telocvični školy. Predstavili sa tu deti všetkých ročníkov s vianočnými a zimnými básničkami, pesničkami a tančekmi. Premiéru mala i rozprávka „Moderná Snehulienka“, ktorú nacvičili deti v dramatickom krúžku.

     

Turnaj šachových šteniatok

Dňa 6.februára sa v našej škole odohral šachový turnaj štvorčlenných družstiev prvého stupňa základných škôl. Turnaj poriadalo CVČ Skalica a Súkromná základná škola v Skalici. Mohli sa ho zúčastniť družstvá z každej základnej školy v skalickom okrese. Túto príležitosť však školy nevyužili, ale aj napriek tomu sa za účasti 21 hráčov turnaj podaril. 17 detí hralo z našej školy v štyroch družstvách a veľmi radi sme privítali  hostí zo Štefanova.

Víťazmi sa stali hráči nášho A družstva v zložení: Krakovský Matej, Krakovský Jakub, Sedláčková Lívia a Richard Medlen. Druhé miesto patrilo deťom zo Štefanova. Všetky deti za svoje výkony obdržali diplom, čokoládu a pero. Prvé tri družstvá dostali za svoje výsledky vecné ceny v podobe plyšových psíkov, aby im pripomínali hravosť a dravosť malých šteniatok a povzbudili ich do ďalšieho boja za šachovnicou.

Valentínsky karneval

Dňa 13. februára 2009 sa v našich triedach uskutočnil Valentínsky karneval. Zahrali sme sa na ňom naše obľúbené hry, zatancovali sme si a keď sa všetky masky predstavili, losovala sa očakávaná tombola. Darčeky nás potešili, ale mali sme radosť  aj z valentínskej pošty, ktorú sme si prečítali.

Beseda s vojakmi

V stredu, 25.2.2009, sme sa stretli s vojakmi, ktorým sme nakreslili a poslali ešte v roku 2008 vianočné blahoželania. Prišli nám za ne poďakovať a porozprávali nám o svojej ťažkej a náročnej práci v zahraničnej misii v Afganistane, v mestách Kandahár a Kábul. Ich rozprávanie bolo veľmi zaujímavé a my sme mali veľa všetečných a zvedavých otázok. Najviac sa nám páčilo, keď sme si mohli vyskúšať ťažkú (asi 20 kg) ochrannú vestu a prilbu a prezreli sme si aj vyhľadávač mín. Vojaci nám priniesli darčeky a pekné časopisy, ktoré nám ich budú pripomínať.

Aktuality z Tatier

Prvé správy z Tatier

Pricestovali sme v poriadku všetci zvládli cestu bez problémov. Po dobrom obede sme sa ubytovali a uložili lyžiarskú výstroj do lyžiarne. Snehu je tu veľa, od tretej po obede sme sa guľovali, sánkovali a hrali, lebo flipper si pripravil hry aj na snehu. Teraz sa sušíme (17,10) a  robíme čoro-moro na izbách. O 18,15  máme večeru, volať môžete povečeri. V druhých správach chceme zavesiť aj fotky.

Druhé správy z Tatier

Dnes to bolo ozaj náročné. Po dobrom spánku a raňajkách ná s čakal prvý deň na lyžiach. Obúvanie do lyžiarok bolo zaujímavé a tiež chôdza v nich bola akási iná ako sme bežne zvyknutí. Aspoň pre niektorých. Svah bol dobre upravený a tak nás Flipper rozdelil do skupín podľa zvládnutej prvej jazdy. Jednotka s pánom doktorom Jožkom a pani učiteľkou Mirkou išla hneď na veľký vlek - kotvu (nebol žiadny strach z kotvy, jazdí ozaj v pohode). Dvojka sa ťahala hore malým vlekom lanom za spolupráce s ujom Ferom a pani učiteľkou Jankou, trojka s Flipperom a pani učiteľkou Adélkou nacvičovali základy lyžovania. Doobedie to bolo ozaj náročné nielen pre deti. Po obede, oddychu a škole sme sa riadne vybláznili pri guľovačke pred hotelom. Teraz nás čaká večera a hokejistov dôležitý zápas proti Slovanu. Aj za nášho fandenia to Skaličania opäť vyhrajú.

Tretie správy z Tatier            

Dnes píšu deti: Natálka: Mne sa páčili raňajky, bola vianočka. A ešte ako sme si kreslili. Martin: Včera som išiel na veľkom vleku. Miško: Naučil som sa jazdiť na kotve. Bolo to strašné šťastie. Tánička: Mne sa najviac páčil bernský salašnický pes, ktorý tu pobehuje a berie nám loptičky. Volá sa Rexo. Váľa sa v snehu a ocikal nám všetkých snehuliakov. Siska: My sme s Táničkou spadli z vleku. Potom sme išli cez les bez lyží, tie nám zobral pán doktor. Vendy: Mne sa páči najviac iglu, ktorú sme dnes postavili. Terka, Adelka, Katka: Nám sa páčilo, že dnes veľmi chumelilo a fúkal silný vietor a my sme si mohli kresliť. Agátka: Mne sa páčila guľovačka. Cindy: Mne sa páčilo, ako sme zviazali Agátkinho ocka v snehu. Anetka: Mne sa páčila včerajšia lyžovačka. Hrala som sa na lyžiara. Julka V.a Linda: Nám sa páčilo, ako pani učiteľka Mirka zapadla do snehu a my sme ju nemohli vytiahnuť. Julka F. Mne sa páčila lyžovačka. Dominik M., Marek, Niki: Nám sa páčila tá víchrica a ako sme našli jamu a mohli sme sa pozerať na hokej. Matej: Hľadal som pol dňa tepláky a až večer som zistil, že celú súpravu mal na sebe Dominik. Emka: Mne sa najviac páčilo, že som dnes spala u pani učiteľky. Paťka: Mne sa najviac páči, že máme na izbách dobré postele. Janka: Dnes bol dobrý obed (pečené kurča) a hrali sme sa na izbe s " čopíkami" a barbinami. Klárka a Karolínka.: Je tu veľa snehu a sme dobré kamarátky. Samko, Matúš, Dominik a Davidko: Nám sa dnes pokazil záchod a páčila sa nám hra s Flipperom na záprahy v snehu. (pani učiteľky nás ťahali)

Štvrté správy z Tatier

Dnes už skončila chumelica a mohli sme sa lyžovať. Na malom vleku - lane jazdia už aj laponci z tretieho družstva. Na veľkom vleku - kotve sa ťahala polovica nášho kolektívu. Večer nás čaká záverečná eskimácka trsanica a vyhodnotenie tri súboja. Viac nestíhame napísať, lebo ideme na večeru.

Svetový deň vody

V roku 1992 sa OSN rozhodla vyhlásiť 22. marec za Svetový deň vody. "Spoločné zdroje vody, spoločná zodpovednosť ", to je téma Svetového dňa vody v roku 2009.

Voda je tá najvzácnejšia tekutina a všetci dobre vieme, že je pre život nevyhnutná. Aj keď väčšinu povrchu Zeme tvorí  voda, sú zdroje pitnej vody pre ľudí aj zvieratá obmedzené. Keby sme všetku vodu, ktorá je na Zemi dali do štyroch litrových fliaš, len malú čajovú lyžičku by sme mohli použiť na pitie.

My sme si tento deň pripomenuli 24. marca. Ráno sme si vodu uctili ako starí Slovania a opláchli sme sa v studenej vode, aby sme boli zdraví a silní. Potom sme si naliali jeden druhému trochu vodu do úst a želali sme si všetko dobré. U druhákov sme na výtvarnej výchove vyhlásili súťaž na tému Vodní strážcovia - víly, rusalky, vodníci a iní obyvatelia vôd. Tretiaci kreslili akváriá. Pri práci sme počúvali rozprávky Živá voda a Poľovník a vodná víla. Tiež sme si pripravili ochutnávku vody z rôznych zdrojov. Vodu sme si priniesli zo Školy v prírode v Liptovskom Mikuláši, z Prievidze, Mokrého Hája družstevnú aj studničnú a skalickú.

Snažili sme sa odlíšiť rôzne chute vody a určiť medzi nimi našu-skalickú. Pomocníci Vodník Brekeke a Rusalka stihli urobiť medzi deťmi malý výskum na tému pitnej vody. Na otázku "Čo pijete najviac ?" zistili, že deti pijú najviac vodu a naozaj viac ako polovička opýtaných pri  ochutnávke skalickú vodu spoznala. Na otázky odpovedalo 34 detí. Výskumom sme však aj  zistili, že 18 opýtaných detí vie, ako chutí pivo.

Čitateľský maratón

Dňa 26.3.2009 sme sa zapojili do pokusu o prekonanie minuloročného slovenského rekordu o Najpočetnejší detský čitateľský maratón. Toto podujatie sa uskutočnilo v Mestskej knižnici Skalica v rámci Týždňa slovenských knižníc, ktorý vyhlásila Slovenská asociácia knižníc. Na pokračovanie sme tu čítali Veľkú knihu rozprávok od Ľubomíra Feldeka. Deti z našej školy ukončili maratón o 15:00 hod. Posledná čítala Cindy pod poradovým číslom 103. Už sme zvedaví, či nás čítalo viac ako minulý rok.

 

Vítanie jari

Jeden z prvých jarných dní vylákal po dlhej zime deti, rodičov, učiteľov aj starých rodičov do prírody, k prístavisku Baťovho kanála v Skalici, kde pre nich pedagógovia  Súkromnej základnej školy v Skalici pripravili popoludnie s názvom „Vítanie jari“. Cieľom tejto aktivity bolo pripomenúť si a udržiavať pôvodné ľudové tradície, zvyky a hry, ktoré sa deti v minulosti v jarnom období v regióne na Záhorí hrávali. Podujatie bolo motivované predveľkonočným obdobím, kedy si deti na Smrtnú nedeľu vyrobili Morenu (na Záhorí jej hovorili Kiselica), ktorú potom hodili do potoka alebo rieky.  Handrovú bábu si deti zhotovili ešte v škole a priniesli ju k rieke Morave. Tam ju odstrojili, zarecitovali básničku, ktorú sa naučili a hodili ju dole prúdom. „Kiselica“ predstavovala smrť, choroby a iné neduhy, ktoré v minulosti ľudí počas zimy trápili.

Po smrtnej nedeli prišla Kvetná nedeľa, ktorú si deti pripomenuli tak, že si pripravili mladé pučiace halúzky - „letečka“, ktoré ozdobili výfúčkami z vajec a stužkami. S takýmito halúzkami predstúpili pred rodičov a zarecitovali básničku.

Od rieky Moravy sa potom celý sprievod detí aj rodičov vrátil k prístavisku na Baťovom kanáli, kde sa ešte dievčatá na sviežej jarnej tráve zahrali hru „Na kňažnú“. Chlapci už netrpezlivo čakali, kedy im ockovia pomôžu pliesť korbáče, aby mali na Veľkú noc čím vyšibať spolužiačky. Keď sa dievčatá dosýta vyhrali, pustili sa do farbenia vajíčok. Tak ako v minulosti, keď sa k farbeniu používali najmä prírodné materiály, využili cibuľové šupky. Zafarbené vajíčka boli nielen pekné, ale aj chutné, o čom sa hneď mnohí presvedčili.

Keď sa deň chýlil ku koncu, začali sa aj deti pomaličky lúčiť a spokojne odchádzať domov. Aj dospelí mali úsmevy na tvárach a dobrý pocit, pretože strávili so svojimi deťmi pár hodín v prírode a možno sa tiež dozvedeli niečo zaujímavé, čo doteraz o veľkonočných zvykoch nevedeli.

 

Týždeň hlasného čítania

V dňoch od 15. 4. do 23. 4. sa žiaci našej školy už tradične zapojili do Týždňa hlasného čítania. Každoročne ho usporadúva Združenie Orava k príležitosti Svetového dňa detskej knihy, ktorý si pripomíname 2. apríla. Je to totiž deň, kedy sa narodil svetoznámy rozprávkár Hans Christian Andersen. Hlavným cieľom tejto aktivity je prostredníctvom hlasného čítania dospelého priblížiť svet rozprávok a detskej literatúry deťom.

    Toho roku mala téma pre mladšie deti názov S knihou do ríše zvierat. Každý deň sprevádzalo deti nejaké zvieratko zo známeho rozprávkového príbehu, ako napr. kocúr v čižmách, vlk z Červenej Čiapočky, holúbky z Popolušky atď. Úlohu čítajuceho dospelého tentokrát zobrali na seba pani učiteľky. Každý deň prečítali deťom rozprávku, v ktorej vystupovali tieto zvieratká.  Po vyplnení plániku potom zvieratko z rozprávky pomohlo deťom získať indíciu. Pomocou siedmich indícií sa deti na záver pokúsili odpovedať na hlavnú otázku celej hry: Ako sa volá krajina, ktorej som vládcom? Po získaní všetkých indícií deti bez väčších ťažkostí uhádli odpoveď, ktorá znela Fantázia. Za správne vyplnený plánik každý žiak dostal od pani učiteľky na pamiatku certifikát so svojím menom. No okrem neho si všetky deti, ale aj pani učiteľky, odniesli veľa pekných spomienok na chvíle strávené s knihou. 

Exkurzia

V utorok 12.5.2009 sme sa boli pozrieť v Požiarnej zbrojnici na novú techniku a vybavenie, ktoré používajú požiarnici pri svojej práci. Vyskúšali sme si rôzne prilby, nehorľavé oblečenie, plynové masky. Vyskúšali sme ako sa sedí v požiarnickom aute a Duškov tatko nám zapol aj maják so sirénou. Chlapcom sa páčili aj hydraulické nožnice a hydraulická páka, ktoré však boli veľmi ťažké a skoro sme ich nezdvihli.

     

Deň matiek

V týždni od 11. – 15.5.2009 sa uskutočnili v našich triedach besiedky ku Dňu matiek. Pripravili sme pre mamičky pásma pekných básničiek, pesničiek, tančekov a scénok. Veľký úspech malo i divadielko Grázlik Gabo a rýchle prachy. Mamičky sme potešili drobnými vlastnoručne vyrobenými darčekmi a kytičkou, ktoré sme im odovzdali ako poďakovanie za ich lásku a starostlivosť.

       

Deň detí

Deň detí sme tento rok oslávili na Baťovom kanáli. Báli sme sa, že bude pršať, ale počasie vydržalo a my sme sa previezli loďkami Pepina a Barborka na Výklopník v Sudoměřiciach. Cestou sme sa dozvedeli zaujímavosti o spôsobe prepravy uhlia po tomto kanáli, ktorý sa využíval do 60 – tych rokov 20. storočia. Z loďky sme videli hniezda vodných vtákov a učili sme sa ich spoznávať aj podľa zvuku, ktorý vydávali. Keď sme sa vrátili, pochutili sme si na skalickom trdelníku, vyrobili sme si hračky z papiera a zahrali sme si športové hry. Deň detí sme ukončili návštevou cukrárne a zmrzlinovou pochúťkou.

Grand Prix - celoslovenský turnaj šachových nádejí

Počas celého roka sa naši malí šachisti zúčastňovali detských šachových turnajov, ktoré sa započítavali do turnaja Grand Prix.

Na základe dosiahnutých výsledkov sa tí najlepší zúčastnili semifinále a finále vo svojich vekových kategóriach.

Z našich detí sa to podarilo dvom dievčatám - Lívii Sedláčkovej a Barborke Juríčkovej v kategórii dievča do 8 rokov. Obidve sa zúčastnili Semifinále Grand Prix-západ /Trnavský a Trenčiansky kraj/ v Brezovej pod Bradlom, kde Lívia suverénne  zvíťazila a Barborka skončila na 6. mieste. Lívinke prvenstvo prinieslo postup na celoslovenské finále do Žiliny, kde skončila na peknom šiestom mieste.

Pekné výsledky dosiahli tiež naše deti na Regionálnom šachovom festivale v Skalici, kde Lívia Sedláčková skončila na deviatom mieste, Barborka Juríčková na štrnástom mieste. David Kunák bol pätnásty, Riško Medlen osemnásty, Matúš Snopek dvadsiaty prvý, hneď za ním bol Marek Matúš, dvadsiaty štvrtý bol Dominik Rusnák a dvadsiaty piaty Matej MIchalovič.


Posledný deň v škole

sme sa dočkali. Prišiel posledný deň školského roku a my sme ho využili ako sa patrí. Najprv sme si pozreli tanečné a recitačné čísla, ktoré si pripravili deti jednotlivých tried. Potom sme si pripomenuli prostredníctvom prezentácie najvýznamnejšie aktivity, ktoré sa uskutočnili v školskom roku 2008/2009 a hlasovali sme, ktorá aktivita bola najlepšia. Vyhrala zimná škola v prírode Expedícia Apalucha v Račkovej doline. Chceli by sme si ju zopakovať aj v ďalšom školskom roku a navrhli sme spoločne aj ďalšie činnosti, ktoré by sme radi uskutočnili. Potom si deti, ktoré boli najúspešnejšie v regionálnych a okresných súťažiach prevzali knižné odmeny. Na záver nám pani učiteľky rozdali vysvedčenia. Tak už hurá na prázdniny. Nelúčime sa na dlho. V pondelok odchádzame ne letný tábor, kde budeme hľadať stopy dinosaurov. Dovidenia v školskom roku 2009/2010.