šk. rok 2007/2008

Škola v prírode Tralaland

Počas predposledného týždňa školského vyučovania sme navštívili Prvú detskú prázdninovú republiku Tralaland v Trnavej Hore a stali sa jej občanmi. Získali sme občianske preukazy, ktoré nás oprávňovali zúčastniť sa všetkých zaujímavých aktivít, ktoré republika poskytuje. V Tralalande sme vyskúšali Lanové centrum, všetky možné ihriská i jazero, ktoré je prispôsobené na vodné športy – obľúbené člnkovanie a vodné bicyklovanie. Tralaland má svoj amfiteáter, javisko s profesionálnou technikou aj malú ZOO.

Naučili sme sa tralalandskú hymnu, potlesk i národný tanec. Nenudili sme sa ani poobede a večer, kedy nám guvernéri pripravili zaujímavé hry – Človečinu, Bingo, Náhodu, Hele –Mele a Chatovicu, v ktorej naše dievčatá dokonca zvíťazili. Spoznali sme nových kamarátov z Nitry zo školy pre nadané deti.

Týždeň školy v prírode nám veľmi rýchlo ubehol, ale pekné spomienky a kamarátstva zostanú v našej pamäti ešte dlho.

 

Šachový turnaj

V dňoch od 26.5.do 30.5. 2008 sa na našej škole uskutočnil šachový turnaj našich prváčikov a druháčikov. Na šachovniciach sa zúčastnilo boja až 16 detí, z toho 6 druhákov a 10 prvákov. Aj keď šach hrajú väčšinou chlapci, nedali sa zahanbiť ani naše dievčatká Lívinka, Peťka a Cindy. Všetky deti hrali podľa pravidiel FIDE (európske šachové pravidlá) aj so šachovými hodinami, ktoré nám zapožičal Šachový klub Skalica. Čas na partiu mali stanovený 15 minút pre každého hráča. Musíme povedať, že všetci hráči sa snažili chovať podľa pravidiel FIDE, ale aj fair play, za čo im ďakujeme.

Deti boli rozdelené do dvoch semifinálových skupín, kde hrali každý s každým a tí najlepší postúpili do finále. Finálová skupina bola sedemčlenná. Opäť sa hralo systémom každý s každým a môžeme vám povedať, že to bolo naozaj napínavé do poslednej chvíle.

Absolútnym víťazom sa stal Róbert Krakovský so 4,5 bodmi a v tesnom závese so 4 bodmi boli Lívinka Sedláčková a súrodenci Krakovskí.

 Poradie hráčov

  1. Róbert Krakovský
  2. Lívia Sedláčková
  3. Jakub a Matej Krakovskí
  4. Marek Matúš
  5. Matej Michalovič
  6. David Kunák

Ďalší hráči bez poradia

Petra Motúzová

Cindy Jordens

Dominik Mazurák

Jakub Pěček

Martin Horniak

Filip Lukianov

Nicolas Fulek

Adam Pániček

Radko Blaha

Všetci hráči dostali za odmenu diplom a malú drobnosť a traja víťazi dostali zlatú, striebornú a bronzovú medailu.

            Turnaj bol vyvrcholením našej celoročnej krúžkovej činnosti a snahy detí niečo nové sa naučiť a niečo dokázať. Dúfam, že na budúci rok sa nám podarí pokračovať v tejto práci.

MDD

MDD sa oslavuje každoročne 1. júna. Pri tejto príležitosti sú pripravované rôzne spoločenské a športové akcie. A keďže každý sviatok treba osláviť, aj my sme pripravili zábavno-súťažné dopoludnie pre naše deti, ktoré sa uskutočnilo 30. mája na letnom štadióne v Skalici.

 

Deň matiek

Druhá májová nedeľa patrila tradične všetkým mamičkám. Aj my sme ich potešili pásmom básničiek, pesničiek a tančekov. Mamičkám sa program páčil, o čom svedčili ich usmiate tváre aj slzičky dojatia.

Výlet do Bratislavy

Naša škola sa vybrala 9.mája do Bratislavy. Cieľom cesty bola exkurzia do Prírodovedného múzea v Bratislave, ZOO a Dinoparku.

Najskôr sme navštívili múzuem. Na 2. poschodí nás privítal "maskot" múzea-žirafa. Obdivovali sme tiež model mamuta v expozícii Pravek života. Tento model je prvou rekonštrukciou na Slovensku, a zároveň veľmi vydarenou. V múzeu sme videli vyše 1000 exponátov, originálne maľby a zaujímavé inštalácie prírodného prostredia, v ktorom jednotlivé druhy žijú. Zaujímavá bola lebka slona, roh nosorožca, preparát žraloka, ľadový medveď, ale i tropické chrobáky, motýle, kolibríky, papagáje či korály.

Keď sme sa posilnili na nábreží Dunaja, pokračovali sme do ZOO, kde sme spoznávali zase živé zvieratá. Páčil sa nám i Dinopark a 3D kino, v ktorom sme sa aj trošku báli. 

Na záver sme ešte využili pekné počasie a pohrali sa na detskom ihrisku. Nakúpili sme si ešte niečo na pamiatku a vydali sa naspäť domov. 

Deň Zeme

V našej škole triedime od začiatku školského roka papier a plasty. (Je to zásluha najmä tety Vierky.) Pri príležitosti Dňa Zeme (22.apríl) sme ich vlastnými silami dopravili do VEPOS-u, kde nám p. Starychová porozprávala o spôsobe triedenia i spracovania druhotných surovín. Pokračovali sme cestou na rybníky. Nebola to však cesta obyčajná, ale plnili sme na nej rozličné úlohy, ktoré boli zamerané nielen na vedomosti a našej Zemi, rastlinách i zvieratách, ale aj na šikovnosť, obratnosť i tvorivosť. Kapitáni družstiev získavali za splnené úlohy fazuľky (veď sme "fazolári"Cool), ktoré rozhodli o poradí družstiev. Výsledky boli tesné, takže sme si všetci zaslúžili diplomy a sladké odmeny.

 

 

 

Týždeň hlasného čítania

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detskej knihy (2.apríl) sme sa zapojili do aktivity Týždeň hlasného čítania, ktorý priravilo Združenie ORAVA pre demokraciu vo vzdelávaní. Počas tohto týždňa sa deti postupne oboznamovali so siemimi divmi sveta a po splnení úloh každý deň získali indíciu, ktorá im v závere hry prezradila ôsmy div sveta. Do aktivít týždňa sa zapojili aj rodičia, ktorí nám prečítali obľúbené rozprávky svojho detstva.

 

Zápis 2008

Naši budúci prváčikovia sú už u nás ako doma. Mnohí nás navštívili počas dňa otvorených dverí v decembri a na predzápisových aktivitách v januári. Na zápise, ktorý sa uskutočnil 31.1.2008, sa znovu stretli so svojimi spolužiakmi, vyrobili si stojanček na farbičky, pohrali sa so škrečkom Sofinkou alebo na počítači. Do školského roku 2008/2009 sme zapísali 20 detí, predpokladaný odklad školskej dochádzky budú mať 2-3 deti. Ako náhradníkov vedieme v evidencii ešte 10 detí.

Aj touto cestou by sme sa radi poďakovali všetkým rodičom, ktorí majú záujem o našu školu. Zároveň sa úprimne ospravedlňujeme rodičom detí, ktoré sme už nemohli zapísať, keďže vnútorné predpisy školy stanovujú počet detí na triedu 15-20. Ďakujeme za pochopenieWink.

Karneval

Na karneval, ktorý sa uskutočnil vo štvrtok, 31.januára, sme sa všetci veľmi tešili. Už doobeda sme sa prezliekli do pekných kostýmov a ako veselé masky sme sa navzájom predstavili. Trošku nás vyľakala Evička, ktorá bola za "Zranenú" (vraj ju napadol ten medveď z Duchonky), ale hneď sme pochopili, že je to len "akože". Zahrali sme sa naše obľúbené hry, aj jednu novú-v nafúknutých balónikoch sme mali ukryté indície a cukrík, ktoré po prepichnutí vyleteli. Netrpezlivo sme čakali na tombolu, z ktorej sme mali všetci radosť. Na záver ešte pár tančekov rozličných štýlov a karneval sa pomaly končil.

Deň otvorených dverí

Už po druhý raz sa v piatok 14. 12. 2007 otvorili brány našej školy pre deti, ktoré posledný rok chodia do škôlky. Rodičia spolu s deťmi prichádzali v hojnom počte a oboznamovali sa so systémom v našej škole. Deti sa tu mohli pohrať s hračkami, ozdobiť si medovníky, nakresliť a vyzdobiť vianočný stromček, ba aj obliecť kapra do farebných šupín.

Vianočná besiedka

Vianočnej atmosfére sme prepadli aj u nás v škole. Preto sme sa rozhodli, že pre rodičov, starých rodičov a súrodencov pripravíme vianočnú besiedku. Tá sa uskutočnila 20. 12. 2007 v klubovni Strednej zdravotníckej školy v Skalici. Pre divákov bol pripravený nádherný program, ktorý si s pomocou triednych učiteliek pripravili prváci aj druháci. A tak sa spievalo, recitovalo, tancovalo, hrali sa malé divadielka (aj po anglicky). Ako bonus nám Sofinka, Kubko a Robko zatancovali hip - hop a breakdance.

Mikuláš

Tak ako minulý rok, aj tento raz do našej školy zavítal Mikuláš spolu so svojimi dvomi pomocníkmi. Prišli popoludní a vo veľkolepom štýle. Istotne si všimli svoje portréty, ktoré boli prilepené na oblokoch. Čert nám nahnal trochu strach, no my sme mu zaspievali pesničky, ktoré sa mu zapáčili. Mikuláš mu pohrozil, že nás nemá čo strašiť, lebo do tejto školy chodia len šikovné a poslušné deti. Na záver nám anjel rozdal sladké balíčky. Tieto tri osôbky sa nezdržali dlho, lebo ich cesta bola ešte ďaleká. Ale svojím krátkym pobytom u nás nám spríjemnili deň a zanechali v srdciach peknú spomienku.

 

Vianočný program

Dňa 12.12.2007 sme vystupovali s vianočným programom v Kultúrnom dome v Skalici. V programe, ktorý pripravil Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Skalici, účinkovali aj kúzelník a tanečná skupina TAXIS.

Čas radosti a veselosti

"Čas radosti, veselosti" bol názov podujatia, ktoré sme navštívili 1.12.2007 v skanzene v Strážnici. Videli sme nielen pôvodnú architektúru z 19. a začiatku 20. storočia, ale najmä ukážky vianočných zvykov a tradícií. Vyskúšali sme si, ako sa driape perie, leje olovo a vosk, pečie vianočné pečivo, ktoré sme aj ochutnali. Videli sme, v akom štýle sa zdobil v minulosti vianočný stromček a aké darčeky deti najčastejšie dostávali. Niektoré ozdoby zo slamy, šúpolia, medovníka, či dreva sme si na pamiatku aj kúpili. Zaspievali sme si koledy pri cimbále a ani nevadilo, že my v slovenčine a naši moravskí kamaráti v češtine. Naši chlapci sa trochu báli, ked sme stretli naozajstného čerta, najmä keď si všimli, že z mecha mu trčí jedna detská noha. Ale všetko zachránil Mikuláš s Anjelom, ktorí nám za pesničku rozdali cukríky a sušené jabĺčka.

Správa z Rokfortu

Na žiadosť pána profesora Albusa Dumbledora sme sa v pondelok stali členmi protistrašidelnej jednotky. Do jeho uší sa dostalo, že v blízkosti skalickej rotundy sa nachádza hniezdo duchov a čarodejníc, ovládajúcich čiernu mágiu. Poveril nás úlohou zastrašiť zlých duchov, kostlivcov a čarodejnice. Ako najlepší bojový prostriedok nám doporučil okrem odvahy aj svetielka a cesnak. Splnili sme jeho očakávania. Boli sme odvážni, tajomné sily sme zastrašili a odohnali, a pri tom sme nepoužili ani kúsok toaletného papiera, ktorý nám poslal.

Šarkaniáda

V sobotu 6.októbra nám slnečné jesenné počasie umožnilo zažiť nevšedné odpoludnie v Zlatníckej doline. Naši priatelia-žiaci spolu s rodičmi a starými rodičmi po lúke nad chatou Amor preháňali šarkany. Oproti slnku vyletela asi tridstiatka tých najpestrejších šarkanov a divoko zápolila so silným vetrom.

Aby sme si mohli opiecť špekáčky, museli sme vyjsť po stopách hladného turistu a veveričky, ktorí nám ich uchmatli.

Ale tie nájdené špekáčky výborne chutili. 

V Záhorskom múzeu

14.septembra sme využili možnosť navštíviť stálu expozíciu Záhorského múzea v Skalici. Väčšina detí sa v týchto priestoroch ocitla prvý raz. Najobdivovanejšími kusmi z exponátov boli dereš, meč kata a mamutí zub.