šk. rok 2011/2012

Cestovateľská expedícia" Kunovanie s Hugom"

Aby sa deti počas prázdnin nenudili, pripravuje naša škola každoročne prázdninový letný tábor. Tento krát strávili deti a ich učitelia týždeň od 21. – 25.8.2012 plný hier a cestovateľských aktivít na Kunovskej priehrade pri Senici. Každý deň boli pre deti pripravené hry, či už pohybové alebo vedomostné, pri ktorých sa niečo zaujímavé dozvedeli o krajinách EÚ. I deti samotné boli rozdelené do štyroch tímov podľa krajín (Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko, Grécko). Za splnené úlohy počas týždňa získavali odmeny – Hugove kunáky (mince, ktoré si prvý deň vyrobili), ktoré si v záverečnej burze zamenili za nejakú maškrtu alebo drobnú hračku. Ako správni cestovatelia sa naučili, ako používať hromadnú dopravu, keďže navštívili počas horúcich dní kúpalisko v Senici a dopravné ihrisko v autoškole Progress. K nezabudnuteľným zážitkom patrí určite i exkurzia vo výrobni ručného papiera v Prietrži, z ktorej im zostanú na pamiatku vlastnoručne vyrobené kvetinové papiere.

 

Kunov 2012

 

 

„Summer Alphabet School“

Na prelome júla a augusta sa bývalá prvácka trieda premenila na triedu letnej angličtiny a päť druháčikov sa zmenilo na výtvarníkov, pisateľov, staviteľov, bežcov, hráčov hier a to všetko bolo pekne-krásne poprepletané angličtinou.

Kreslili sme písmenká ALPHABET a písali anglické WORDS, stavali CHAIRS, behali ako CAT, DOG, HORSE, CAMEL alebo lietali ako BUTTERFLY, či WOODPECKER, a volali CLOCK - CLOCK WHAT´S THE TIME? Plazili sme sa po SNAKES AND LADDERS, obliekali si JACKET a SHORTS. Počítal HUNDRED  aj  NINE HUNDRED a spievali si DIDDLE DIDDLE DUMLING MY SON JOHN alebo ARE YOU SLEEPING BROTHER JOHN.

... a domov si každý odniesol vlastnoručne napísanú anglickú abecedu poskladanú z vlastných slovíčiek a vlastnú hru SNAKES and LADDERS

V septembri Vám to radi všetko ukážeme .

Milica A

PS: Ja ďakujem maminkám, ktoré si to všetko vymysleli a dokázali deti nalákať do školy aj cez prázdniny a zobudiť ich J tak aby boli v škole o 8. Skvelé.

Summer school 2012

Výlet druháčikov do Zlatníckej doliny

V stredu 20. júna sme boli s deťmi na triednom výlete. Začal sa stretnutím na parkovisku v Zlatníckej doline. Plný energie a síl sme sa vydali na cestu. Náš cieľ boli Mlynky. Bol to síce horúci deň, no my sme si smelo kráčali lesnými cestičkami. Na Mlynkoch sme sa troška pohrali , občerstvili a nabrali síl na spiatočnú cestu. Náš prvý cieľ bol za nami a nasledovala cesta na salaš. Ďalším veľmi lákavým cieľom bolo kúpalisko. Osviežili a vybláznili  sme sa v malom  a strednom bazéne, za asistencie pána Dubana sme absolvovali i niekoľko jázd na tobogáne.  Naším posledným cieľom bola chata Amor, kde na nás čakala Tarzánia a opekačka s rodičmi. Ohlasy na tento deň boli pozitívne, čo ma nesmierne teší. Chcem sa poďakovať rodičom, bez ktorých by sme tento výlet iba ťažko absolvovali a tiež nášmu sprievodcovi  Lukášovi, ktorý nás sprevádzal na ceste na Mlynky.

Autor: ZJ

Zlat.dolina-20.6.12

 

Gymnastická súťaž

Vo štvrtok, pred záverom školského roku, sa naše deti zo športového krúžku rozhodli si ešte zašportovať.  Pripravili si malé gymnastické zostavy na prosné a predviedli ich porote aj ostatným deťom a niektorým rodičom. Spolu nám súťažilo 18 detí, z  toho 4 chlapci. 3 súťažiaci ani nechodia do športového krúžku, len sa im páčil nácvik zostavičiek, tak sa pripojili k nám. Mali sme aj päťčlennú porotu, zastúpenie v nej mali aj staršie deti, ale aj naši rodičia. Zacvičil si s nami aj náš bývalý žiak Marek M, ktorý okrem predvedenia svojho gymnastického umenia bol aj členom poroty. Za túto spoluprácu im veľmi pekne ďakujeme.
Všetky deti boli ocenené diplomom či už v zlatej, striebornej alebo bronzovej kategórii. Linda P získala titul absolútny víťaz. Ako sa našim deťom darí môžete vidieť aj na kratučkom videu a fotografiách.

Autor: VH

Gymnastická súťaž

 

Divad.predstavenie " Šmolkovia"

Šmolkovia , kreslené modré postavičky prenikli do knižníc, na filmové plátna i na pulty hračkárstva, a napriek tomu, že už majú vyše päťdesiat rokov, tak na dôchodok rozhodne nemyslia. Nový život im vdýchli aj naši žiaci zo školského divadelného krúžku. Pripravili si o Šmolkoch polhodinové predstavenie a potešili ním predškolákov z MŠ na Hviezdoslavovej ulici,  obveselili tiež srdiečka detí z Detského domova a klientov zo Zeleného domu v Skalici. Atmosféra bola vskutku úžasná, veľmi priateľská.
V piatok, pred rozdaním vysvedčenia, sa predstavia aj žiakom našej školy. Dúfame, že to bude skvelá bodka za divadelníckym snažením našich hercov.

Divad.predstavenie"Šmolkovia"

 

 

Malá nočná hudba

V stredu 27.6. sa uskutočnil III. ročník koncertu Malá nočná hudba. V programe sa predstavili deti  hrou na flauty, gitary, akordeón a tiež spevom.  Hneď na úvod vystúpili dievčatá 4.ročníka  a zatancovali charleston no a potom sa už ujali slova naši tohtoroční moderátori Rudko a Nina, ktorí rodičov sprevádzali celým predstavením. Na záver deti zaspievali školskú hymnu.
Všetky deti odmenilo publikum rodičov, starých rodičov i príbuzných srdečným potleskom.

Malá nočná hudba 2012

 

Športové hry v Senici

V stredu, 20. júna, sa uskutočnilo na IV. Základnej škole v Senici ďalšie priateľské športové stretnutie, tento krát sa ho zúčastnili žiaci zo Senice, Hodonína, Ratíškovíc a my. Súťažilo sa v prekážkovej dráhe, mini futbale a dievčenskej vybíjanej. Aj keď sme boli trošku v nevýhode, pretože školy zo Senice a Hodonína majú športové zameranie, podarilo sa nám dobre si zašportovať a nadviazať nové priateľstvá.

 

Športové hry Senica

 

Stretnutie s predškolákmi

V pondelok, 25. júna, sme privítali v našej škole budúcich prváčikov a ich rodičov. Keďže k nám v čase zápisu prichádzali postupne, chceli sme sa s nimi ako celou triedou zoznámiť. Najskôr sme sa zahrali niekoľko zoznamovacích hier a potom sme sa hrali v herni na divadlo. Medzitým sa rodičia od pani učiteľky a pani psychologičky dozvedeli, ako v zdraví prežiť so svojimi ratolesťami prvú triedu, ktoré pomôcky si majú pripraviť sami a čo zabezpečuje škola. Keď si deti prevzali drobné darčeky, rozlúčili sa so želaním pekných letných prázdnin a do skorého videnia.  

ALBUM 

 

  

Otvorená hodina

Občianske združenie Rada rodičov finančne podporuje materiálno – technické vybavenie našej školy. Z príspevkov rodičov a poukázania 2% podielu výnosu dane sme zakúpili viaceré moderné didaktické pomôcky, okrem iného interaktívnu tabuľu a hlasovacie zariadenia. Na otvorenej hodine, ktorá sa uskutočnila v piatok 15.6., si rodičia vyskúšali, ako sa tieto pomôcky používajú. Najskôr mali anglický jazyk s pani učiteľkou Milicou a potom slovenský jazyk s pani učiteľkou Jankou. Technika sa im páčila a hra na školu takisto, už sa tešia na budúce stretnutie.

 

22.6.-Otvorená hodina

 

Štafetový beh

Druháčky vyhrali štafetový beh

Už vieme výsledky zo štafetových behov prvého, druhého a tretieho ročníka skalických škôl. Prvákov reprezentovali zmiešané družstvo: Linda P.,  Paľko B., Tamarka M. a Marek L. Boli vyhodnotení v skupine chlapčenských štafiet na peknom štvrtom mieste.  Veľká gratulácia patrí našim druháčkam: Karolínke K., Karolínke F., Elle S. a Lee H., ktoré si vybehali krásne prvé miesto. Za tretiakov si zúčastnili Adam L., Jurko B., Ondrej Ch. a Andrej J.

Autor: VH

Štafetový beh

 

Stretnutie so spisovateľom

V piatok 22.6. sme v škole privítali spisovateľa, speváka a hudobného skladateľa Braňa Jobusa. Tešili sme sa naňho, pretože sme čítali niektoré jeho knižky (Láskavé rozprávky, Zázračné rozprávky, Muflón Anciáš a jeho spanilá jazda) a chceli sme sa ho spýtať na veľa vecí, ktoré nás zaujímali. Nielenže nám trpezlivo odpovedal na naše otázky, ale nám aj zaspieval a zahral na netradičnom hudobnom nástroji - elektronickom rýle. Na záver svojho vystúpenia pokrstil knižku, ktorú napísali naši štvrtáci „Po stopách Jánošíka“ a venoval nám niekoľko autogramov.
Autor:JŠ

 

 

Deň detí

Medzinárodný deň detí je sviatok, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta 1. júna. Na Slovensku si ho pripomíname od r. 1952. Nie je celkom známe, prečo je práve 1. jún sviatkom detí, avšak vieme, že jeho cieľom je urobiť deťom radosť a zároveň poukázať na problémy detí v chudobných krajinách sveta. V našej škole sme na tento deň pripravili pre deti aktivity, ktoré boli zamerané na prierezové témy školského vzdelávacieho programu dopravnú výchovu a bezpečnosť a ochranu zdravia. Navštívili nás príslušníci policajného oddelenia, ktorí nás poučili o bezpečnom správaní sa na ceste, ihrisku, kúpalisku počas blížiacich sa prázdnin. Starší spolužiaci sa trénovali v poskytovaní prvej pomoci v Strednej zdravotníckej škole v Skalici. Poobedie sme využili na športové hry v areáli letného kúpaliska.  

MDD2012

 

 

Po stopách Jánošíka 

Naši štvrtáci sa zúčastnili poznávacieho výletu " Po stopách Jánošíka". Počas troch dní mali možnosť navštíviť  hrad Strečno, zviezť sa na pltiach, navštíviť múzeum Jánošíka v Terchovej,skanzen vo Vychylovke a absolvovali turistickú vychádzku cez Jánošíkove diery, ktorá bola náročná na prekonávanie náročného terénu, ale podľa detí bola fascinujúca pre nádhernú prírodu plnú potôčikov, vodopádov. Deti boli ubytované v peknom prostredí hotela Malá Fatra priamo v Terchovej, kde si mohli odpočinúť po náročnom dni na hojdačkách, trampolíne a tiež v miestnom aquaparku.

Fotoalbum 

 

 

Záhorácka olympiáda v atletike

V utorok 22. mája sme sa s malou skupinkou piatakov zúčastnili na ZŠ v Gbeloch na Záhoráckej olympiáde v atletike. Škola má vybudovaný pekný športový areál. Tento domáci využili na usporiadanie veľmi peknej akcie pre mladých športovcov. Po príhovoroch bol zapálený aj olympijský oheň a vypustené holubice mieru. Súťaže sa zúčastnili školy zo Skalice, Malaciek,  Gbelov, ale aj so Štefanova a iných obcí Záhoria. Pri nástupe v úvode bolo vidieť, že naši piataci: Richard M., Matej M., David K., Agáta L. a Nina K. patrili medzi najmladších účastníkov, ale držali sa olympijského hesla - Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. A aj napriek tomu, že bežali v skupinách, kde boli ostatní aj o štyri hlavy väčší, dali do toho všetko. Chlapci a Nina sa zúčastnili behu na 60m a 300m  a Agátka si zaskákala do diaľky a skočila svoj osobný turnajový rekord.
Deťom za reprezentáciu školy ďakujeme.

Záhorácka olympiáda Gbely

 

Mini Region Hry - Ratíškovice

Vo štvrtok 24.5. sa niekoľko našich detí z piateho ročníka zúčastnilo akcie, ktorú usporiadala Základná škola Ratíškovice pod názvom Mini Region hry. Účasť bola medzinárodná, pretože sa hier zúčastnili  ZŠ Ratíškovice  a ZŠ Očovská Hodonín ( ČR) , 4.ZŠ Senica a naša školička ( SR). Deti v netradičných  súťažných disciplínach napr. prenášali loptičku na čas,, stavali čo najdlhšieho hada  alebo v čo najkratšom čase sa museli prevliecť papierom  A4.  Na záver každé družstvo bolo ocenené diplomom, malými vecnými darmi a sladkosťami. Pre spestrenie  dňa sme navštívili tzv. Baťovu železničnú trať, kde sme sa previezli šlapacou drezínou a prezreli sme si múzeum vo vagóne.  Za príjemne strávený deň ďakujeme p.riaditeľovi  školy  p. J.Hanákovi .

Mini hry Ratiškovice

 

Deň mlieka

Každoročne sa tretí májový utorok oslavuje Svetový deň mlieka. Hlavný zmysel tohto dňa spočíva v pripomenutí si významu mlieka a mliečnych výrobkov pre naše zdravie. Okrem bielkovín, mliečneho cukru a vitamínov obsahuje mlieko asi 14 minerálnych látok, najmä vápnik a fosfor, ktoré sú nenahraditeľné pre tvorbu kostí a zubov. V našej škole sme pri príležitosti tohto dňa pripravili v spolupráci s rodičmi „Mliečny deň“. Počas výtvarných aktivít v školskom klube sme kreslili obrázky, ktoré motivujú deti ku konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov. Z použitých papierových a plastových obalov sme poskladali Eiffelovu vežu, vláčik, kravičku aj hokejistu. V utorok ráno sme prišli oblečení v bielom a hneď sme sa pustili do prípravy mliečnej desiatej. Pripravili sme chutné nátierky, banánovo – mliečny nápoj, ale najlepšie dobroty priniesli deti z domu. Pochutnávali sme si počas školských prestávok na jogurtových a tvarohových koláčoch, bábovkách, štrúdľach, tortách, ochutnali sme i domáce mlieko a syr, vynikajúce boli i syrové kolieska a rozličné chlebíky s nátierkami.   

 

Deň mlieka

    

Deň matiek

Najdôležitejšou osobou v živote človeka ja mama. Mama, ktorá dáva  život, pevné objatie, pocit bezpečia a nekonečnú lásku. My si vážime naše starostlivé a obetavé mamy! Vzdávame im hold a vďaku. Teraz pokorne pred nimi stojíme, pozeráme do ich vlhkých očí a nevieme, ako prejaviť čo cítime.Nech program, do ktorého sme vložili našu usilovnosť a kus z nášho srdiečka, vo vás zanechá pocit, že Vaša láska je nami opätovaná.

Šmolkovia

V stredu, 16. mája, prváci privítali rodičov, starých rodičov na besiedke ku Dňu matiek. Všetkých hostí privítala Sárka, a tým sa ich vystúpenie len začínalo. Dievčatá zatancovali na známu pesničku "Horehronie". Prítomní si od dievčat vypočuli básne o kvetoch a chlapci zarecitovali básne o mamičkách. Nasledoval tanec, ktorého sa zúčastnila celá  trieda. A ako  sa dali na javisko? Jednoducho. Počas pesničky od Michala Davida "My máme príma rodiče", sa pri tanci vystriedali v štyroch skupinkách. Vždy jeden žiak precvičoval ostatným tancujúcim v konkrétnej skupinke. Tiež si pripravili krátku divadelnú scénku s názvom Jožko Pletko. Už pri nácviku si užili veľa zábavy, všetky deti to ohromne bavilo. A na záver milým mamičkám zaspievali spoločnú pieseň " Dám Ti všetko čo mám", ktorou sa rozlúčili a z lásky im darovali pozdrav od poštára Rudka spoločne s kvetinkou.

Žabičky

Pondelok 14.5. bol pre žabičky  dôležitým dňom, pretože do školy si pozvali svoje mamky, ale i babky, aby sa im poďakovali za lásku, opateru a starostlivosť. Žabičky si pripravili pásmo  básničiek, piesní a tancov. Na záver svojho vystúpenia darovali maminám srdiečko a ďakovnú knihu. A že sa vystúpenie páčilo, svedčili dojaté tváre obecenstva. Dokonca sa žabičkám podarilo rozplakať aj našu p.riaditeľku Janku, ktorá sa ujala byť našou kameramankou a celé vystúpenie nám natočila.

Rybičky

Na slávnostnú besiedku, venovanú k sviatku našich mamičiek, sa deti veľmi tešili .Chceli im predviesť program, ktorý si pre nich staroslivo pripravovali. Keďže svoje mamky veľmai ľúbime a vážia si ich, nevynechali básne, pesničky, ba ani tance.Dievčatá sa totiž naučili aj charleston! Lásku im vyznali  v anglickom, ale aj vo francúzskom jazyku .Po záverečnej pesničke s krásnymi slovami, svojim mamkám odovzdali listy a náročne vyrobený obrázok.

Mravčekovia

Aj naši druháci si pripravili pre svoje  mamičky, babičky kultúrny program,  ako znak úcty a poďakovania za ich lásku a starostlivosť. Deti sa predviedli s hudobnými nástrojmi : flauta, gitara a klavír. Naši recitátori si pripravili básničky pre mamičky a na záver všetci spolu zaspievali pieseň od Michaely Paštekovej " Mama je mama ". Mamičky boli obdarované krásnymi obrázkami od detí a kvietkom. Rozlúčili sme sa v dobrej  nálade a s pocitom radosti a šťastia.

                                                                                                                                                                        

 

Deň matiek 2012

 

Ovocie a zelenina, ktorú mám rád

Oblastné pracovisko Matice slovenskej v Holíči  spolu so Súkromnou základnou školou v Skalici vyhlásili už 6. ročník výtvarnej súťaže Ovocie a zelenina, ktorú mám rád.

Do súťaže boli pozvané všetky školy v meste /ZŠ, ZUŠ, MŠ/, zapojilo sa spolu 68 detí s krásnymi prácami, ktoré si mohla prezrieť ako široká verejnosť, školy, tak i rodičia detí od 5. marca 2012 v priestoroch Súkromnej základnej školy v Skalici. Každá práca bola očíslovaná a každý návštevník výstavy mohol anonymne prácu ohodnotiť. V stredu 28. marca 2012 sa stretla hodnotiaca komisia zložená zo zástupcov Súkromnej základnej školy a pracovníka Matice slovenskej, ktorá vybrala 3 práce. Komisia  mala ťažký výber, lebo práce boli kvalitné a bolo vidieť, že táto téma deti zaujala. Postúpiť však mohlo iba 5 prác.

Slávnostné vyhodnotenie postupujúcich prác sa konalo v stredu 4. apríla 2012 o 11:00 h v priestoroch Súkromnej základnej školy v Skalici. Vedúci Oblastného pracoviska Matice slovenskej a pani učiteľka vybrali 3 najlepšie do mestského kola. Tieto práce boli odmenené krásnymi  publikáciami Vydavateľstva Matice slovenskej, a to knihami Traja hrdinovia od J. C. Hronského, O neviditeľnom Tomášovi a Trinástej komnate, ktoré daroval vedúci OP MS Pavol Mihál.

Autor: Pavol Mihál

 

 

Ovocie a zelenina

 

Majstrovstvá Slovenskej republiky družstiev mladších žiakov

V piatok, 11. 5. 2012, sa v Martine odohrali oficiálne MSR družstiev mladších žiakov. Štyri naše deti, Jakub K., Rudolf A., Richard M. a Ema R., sa týchto majstrovstiev zúčastnili. Hrali pod hlavičkou ŠK Skalica - Štvorlístok. Hneď v prvom kole nastúpili proti absolútnemu víťazovi turnaja - Liptovskej šachovej škole A. Hráč, ktorý v tomto družstve hral na prvej šachovnici má šachové hodnotenie
už v dvanástich rokoch vyššie ako hociktorý dospelý šachista a je aj držiteľom titulu Majster SR do 12 rokov. Turnaj bol veľmi náročný a zohralo sa tu veľa pekných a zaujímavých partií v príjemnom prostredí hotela Luna. V tomto turnaji hralo dokopy 26 družstiev z celého Slovenska. Naši štyria šachisti obsadili nakoniec veľmi pekné 15 miesto   12. 5. 2012 si ešte zahrali Majstrovstvá SR jednotlivcov vo svojich vekových kategóriach. Tento deň tu hralo dokopy vo všetkých  skupinách cez 300 detí.  Deťom sa turnaj veľmi páčil a určite nabrali nové skúsenosti.    

Výsledková listina - DMZ.PDF

 

Majstrovstvá SR-12.5.2012

 

Autor: VH

Kreslenie na chodník

Dňa 24. 4. 2012 sme si Deň zeme pripomenuli aj kreslením na chodník, ktoré sme usporiadali  v spolupráci s CVČ Skalica. Teta Lenka nám za krásne obrázky doniesla aj malú sladkosť. Ako sa nám naše výtvory podarili posúďte sami.

 

Kreslenie na chodník

 

Zlet čarodejníc

Koniec apríla nadišiel, svoje metle sme oprášili a  vyčistili ich vzhľad , aby sme  v celej svojej" kráse"  prileteli na 2.ročník čarodejníckeho zletu. Po prílete na školský dvor sme si spravili spoločné foto a predviedli sme, ako sme sa za rok zdokonalili v hode metlou do diaľky, na cieľ a naučili sme sa chytať ľudské duše . A keďže nás čakal let na skalické námestie, kde sa stavala " májka" a my sme chceli byť pri tom, popriali sme si veľa šťastia do ďalšieho roku, aby sme sa v hojnom počte stretli aj na nasledujúcom čarodejníckom zlete.

 

Zlet čarodejníc-30.4.2012

 

Deň Zeme

Dňa 23. 4. 2012 sme si pripomenuli Deň Zeme návštevou firmy Vepos. Deťom 1.,2. a 3. ročníka tu pani Starychová a pán Kuba vysvetlili čo je to separácia odpadu, ktorý odpad sa separuje, čo sa sním deje ďalej. Požiadali deti aby aj ony pomohli chrániť našu planétu tým, že budú odpad triediť, aby to vysvetlili aj svojim rodičom a starým rodičom. Pozreli sme si prácu žien na triediacom páse a videli sme, že nie sme zatiaľ disciplinovanými separátormi odpadu.Videli sme lis na lisovanie balíkov papiera a plastov. Balíky plastových  fliaš sú triedené podľa farieb a papier na lepenku a obyčajný papier. Tiež železo sa zváža na dvor.Aj sklo - viete, že z desiatich fliaš sa dá vyrobiť nová váza? Alebo zo 670 hliníkových plechoviek vedia vyrobiť nový bicykel?
Tak to všetko sme sa včera dozvedeli na našej exkurzii.

Autor: VH

Deň Zeme2012

 

 

Deň narcisov

Piatok trinásteho nebýva pre väčšinu ľudí obľúbeným dňom. Tento rok však aprílový piatok pripadol na deň plný pozitívnych emócií, zážitkov a udalostí. Konal sa totiž Deň narcisov -jedna z najvýznamnejších finančných zbierok Ligy proti rakovine. Narcis, ako jeden z prvých kvietkov jari, predznačuje príchod tohto ročného obdobia, prebúdzania prírody a života. Preto je i symbolom nádeje, že aj náročný boj s onkologickým ochorením môže mať dobrý koniec. I naše deti a pedagógovia prispeli svojou malou mierou k vydarenej tohtoročnej zbierke.

Deň narcisov

Šachový turnaj - Ratíškovice

V stredu, 11. apríla, sa zúčastnili naši šachisti priateľského Veľkonočného turnaja, ktorý sa uskutočnil v Ratíškoviaciach na Morave,  v našej družobnej škole. Išlo o druhý turnaj v tomto školskom roku, nakoľko sme ešte v decembri privítali české deti v našej škole na Mikulášskom turnaji. Ráno, po krátkom úvode a dohodnutí pravidiel, sa všetci účastníci netrpezlivo pustili do šachových súbojov, avšak len priateľských. Turnaja sa zúčastnilo celkovo 20 detí. Aj keď opäť zostalo víťazstvo na českej strane, odniesli sme si pekné 3. miesto (Jakub K.). Ďalšie naše deti (Janko Š., Riško M., Jurko B., Radko D., Katka H., Emka R.,  takisto získali zaslúžené body, ale najmä cenné skúsenosti a trošku sa
zdokonalili aj v češtine. Okrem pekných spomienkových predmetov sa tešili najmä z návštevy malej farmy, ktorú navštívili po skončení turnaja. Prasiatko Zuzka, ovečka, kozička, psíky, zajace i koníky boli krotké a zvyknuté na detské návštevy, preto to deti využili a aj sa na nich povozili.

Autor: JŠ

Šach.turnaj -11.4. Ratíškovice

Deň podľa Ámosa

Škola hrou alebo Deň podľa Ámosa je netradičné vyučovanie, ktoré  každoročne pripravujú učitelia našej školy pri príležitosti Dňa učiteľov. Na takéto vyučovanie sa
deti vždy veľmi tešia, pretože pracujú v zmiešaných skupinách na rozličných zaujímavých úlohách, ktoré  vnímajú ako hru, ale veľa sa popri tom naučia. Tento rok sa
v prváckej triede hrali so svetlom a tieňom, skúmali, či každý tieň je len čierny alebo môže byť i farebný, či tieň papiera vyzerá naozaj ako papier, alebo môže pripomínať
i netopiera, raketu, korytnačku a iné . V druháckej triede sa hrali na dopravné ihrisko. Vyrábali si dopravné značky, vypĺňali tajničky o dopravných prostriedkoch, naučili
sa anglické slovíčka s témou dopravy. V tretiackej triede deti súťažili v hre „Zvieratko, nehnevaj sa!“, ktorá bola interaktívnou obmenou známej hry. Zdokonalili
sa v nej v spoznávaní našich rastlín a zvierat a ochrane prírody.  Štvrtácka trieda bola zameraná vlastivedne. Úlohou detí bolo nakresliť a správne umiestniť na mapu Európy
štátne zástavy, vymodelovať z plastelíny známe slovenské hrady a nájsť na mape Skalice určené miesta. V piatackej triede deti sprevádzala rozprávková postavička
Bořek – stavitel. Deti mu pomáhali poskladať z plastelíny a paličiek kocky, dvojkocky a trojkocky, pričom sa učili koľko má kocka hrán, stien a vrcholov, riešili hlavolamy a vyfarbovali obrázky. V šiestackej triede si prišli na svoje deti, ktoré radi dramatizujú scénky, dopĺňajú príslovia a porekadlá, skladajú slová zo slabík a pomenúvajú obrázky.
Počas celého dňa vládla v škole pokojná, tvorivá a veselá atmosféra, v ktorej sa deťom darilo nielen plniť úlohy, ale i pomáhať mladším spolužiakom a spolupracovať. 

Deň podľa Ámosa-28. marca 2012
Tieňohra-Deň podľa Ámosa2

 

 

Deň vody

Že je voda najvzácnejšia tekutina na svete, bez ktorej nevydrží žiadny život na zemi, to vie už azda každý . Treba si ju držať v úcte, neplytvať ňou a dbať o jej čistotu.

 V našej škole si dôležitosť vody každoročne pripomíname 22. marca. Tak tomu nebolo inak ani tento rok. Dopoludnia sa téma voda  prelínala vyučovacími hodinami a 
poobede  v školskom klube si žiaci pozreli rozprávku Tajomné mesto pod morom. Po rozprávke si nakreslili rybičku, alebo  vodné rastlinky a nalepili do obrovského 
vopred nakresleného pohára .

Deň vody u tretiakov

Žabičky si na  „sviatok vody“ pozreli  prezentáciu o vode a rozprávali  sa o jej dôležitosti. Trénovali čítanie s porozumením, z textu plnili rôzne úlohy.   Zistili , že je potrebné
vypiť denne 8 pohárov čistej pitnej vody.  Pitná voda z kohútika v Skalici je bohatá na vápnika a horčík. Dozvedeli sa, že biely vzhľad vody neznamená prechlórovanie, ale
nasýtenie vody vzduchom. Zopakovali si skupenstvá vody, naučili sa delenie vody podľa toho, kde sa nachádza. Vymýšľali spôsoby, ako sa dá šetriť vodou a ako môže
konkrétne každý z nás šetriť vodou. Uvádzame niektoré návody:

  • Budem sa radšej sprchovať ako kúpať
  • Nebudem nechávať kvapkať vodu z kohútika
  • Nebudem sa v škole piť vodu z kohútika, ale nalejem si do pohára
  • Nebudem sa hrať s vodou pod tečúcim kohútikom, lebo to robím veľmi často

Kreslili návrhy, ako pôjdu s kamarátmi čistiť potôčik, keď bude vhodné počasie. Na hudobnej výchove sa učili pieseň od Anety Langerovej „Voda živá“.
Na záver ich prekvapili nasledovné fakty: 140 litrov vody minie priemerne každý Slovák za deň. 300 litrov minie priemerne každý  Američan, v Afrike sa minie priemerne
10 litrov vody na osobu.

Deň vody u rybičiek

V triede rybičiek sme si Deň vody spríjemnili hneď ráno peknou prezentáciou s romantickými obrázkami vody v rôznych podobách, ktoré vytvorila príroda. Potom sme na slovenskom jazyku a matematike riešili úlohy s tematikou vody a na čítaní sme vytvorili s skupinách niekoľko vydarených rozprávok  O dažďových kvapkách.

Predškoláci na návšteve

V pondelok, dňa 20. marca 2012, našich prváčikov navštívili deti z MŠ Slniečko. Strávili s nami jednu vyučovaciu hodinu, počas ktorej všetci krásne spolupracovali.
Pani učiteľky si pre deti nachystali hodinu na tému farma. Deti si vypočuli rozprávku o húske, hrali sa na domáce zvieratká, pričom sa rozdelili do skupín, v ktorých
po celý čas pracovali. Hádali hádanky, naučili sme sa spievať pieseň Starý Donald farmu mal a tá deti neskutočne bavila. Odvtedy si ju spievame s prváčikmi každý deň.

Predškoláci na návšteve

Playback show

Vo štvrtok 15.3. sa uskutočnil 3. ročník speváckej súťaže Mini playback show. Aj v tomto ročníku sme mali možnosť vidieť známych spevákov a veru - boli to speváci zvučných mien ako Lady Gaga, Adele, Maxim Turbulenc, Kaoma, Chipmankovia, Adele, Kristína, Dara Rolins a Amy Winehouse. Mnohí speváci nám predviedli aj kus svojho tanečného umenia. Veruže naša porota to mala s rozhodovaním veľmi ťažké, pretože divákom sa každý účinkujúci páčil , čo bolo vidieť a hlavne počuť. Na záver môžeme skonštatovať, že i tento ročník speváckej súťaže bol veľmi úspešný a už sa tešíme na ďalší.

Playback show

EURÓPA V ŠKOLE obvodné kolo

V piatok  9.3.2012 na základnej škole v Holíči si dvaja naši žiaci Rudko A. a Matej M. - žiaci 5.ročníka prevzali diplom a odmenu  za svoje práce v kategórii písomné a literárne práce v súťaži „ Európa v škole“ .
 

        vidieť

A utor: EK

Expedícia Donovaly

V piatok, 9. marca, sa úspešne ukončila ďalšia zimná expedícia, tento krát v lyžiarskom  stredisku Park snow Donovaly. Na svoje si prišli ako začínajúci lyžiari,
tak aj pokročilí a náročnejší lyžiari. Stredisko poskytlo pre našich malých i väčších lyžiarov niekoľko upravených tratí rozličnej náročnosti na dvoch svahoch
Záhradište a Nová hoľa. Doobeda deti venovali lyžovaniu a poobede sánkovaniu, bobovaniu a lopatovaniu. Keďže tohtoročná zima v Skalici bola na sneh skúpa,
deti si to vynahradili a dosýta sa v snehu vyšantili. Prialo im aj pekné jarné počasie, ktoré svojimi príjemnými teplotami prispelo k vydarenej lyžovačke.

Autor:ŠJ

Donovaly 2012

Šach na školách

Slovenský šachový zväz v roku 2011 rozbehol celoslovenskú akciu Šach na školách. Samozrejme, aj naša škola je do tohoto projektu zapojená. Prvoradá snaha tohoto
projektu je vychovávať múdre deti pomocou šachu. Šach zvyšuje inteligenciu detí a prospieva im v nasledujúcich oblastiach: zlepšuje pozornosť, predstavivosť,
predvídanie, abstraktné myslenie, porovnávanie možností. Zlepšuje tvorivé a kritické myslenie a zlepšuje čítanie.

Pozrime sa teda na našich prváčikov, ktorí sa zoznamujú so šachom aj na hodine matematiky. Keď si prezriete fotografie, budete mať pocit, že pani učiteľka vysvetľuje
deťom niečo o šachu  Opak je však pravdou. Deti vysvetľujú čo je to šach pani učiteľke, ktorá učí u nás slovenský jazyk na druhom stupni. 
„Bola som veľmi prekvapená, ako zanietene reagovali naši prváčikovia na moje otázky. Tešili sa, keď mi mohli predviesť svoje vedomosti zo šachu a niečo ma naučiť.
Bola to pre mňa veľmi príjemne strávená hodinka.“
Albert Enstein sa raz vyjadril:" Učivo rozumiete bezpečne vtedy, ak ste to schopný
vysvetliť vlastnej babke" My sme teda vysvetľovali pani učiteľke, ale čo myslíte,
sme na dobrej ceste?

Podobný článok a a fotky sú aj na stránke Slovenského šachového zväzu www.chess.sk

Autor: HV                                                                     

Šach na škole

DONOVALY - 4.deň

Dnes sme lyžovali a David  snowbordoval. Veľmi sa nám páčilo lyžovanie. Bavilo nás, ako sme sa ťahali vlekom.  Zajtra pôjdeme domov a už sa tešíme.
Na obed sme mali pečené kurča s ryžou a na večeru palacinky s džemom a šľahačkou. Poobede sme si oddýchli a potom sme sa išli sánkovať. Veče
bude diskotéka a mali sme aj predtým pekné úlohy, za ktoré sme získavali body. Najlepšia bola hra, v ktorej sme hádzali do diaľky ponožkou z nohy.
Mohli sme získať body aj za upratovanie izieb. Dnes sme videli na svahu ako súťažili športovci v skokoch na snowbordoch. Bolo to zaujímavé.

(Sabínka,Zuzka, Janko, Ellka)

 

DONOVALY - 3.deň

Dnes sme mali pekný deň, opäť bolo krásne slnečno. Lyžovali sme doobeda aj poobede, deti to baví. Svahy sú dobré, aj keď  je sneh trochu tvrdý ,
ale už tak nepadajú na zem , takže je to dobré. Večer sme sa hrali v spoločenkej miestnosti.

Správy od detí:

Páčili sa nám nové vleky aj nové svahy, ktoré sme dnes vyskúšali. Zaujímavý bol ivýhľad na Tatry. Z lanovky sme mali tiež.pekný výhľad .Dnes sme vystrašili dievčatá
lebo sme natreli Samka červenou fixovkou, aby si mysleli, že krváca. Kopec, na ktorom lyžujeme, je fakt dobrý.
Bývame na izbe č. 203, je celkom pekná
( najmä tesne pred bodovaním, pozn. pani učiteľky. )

( Samko, Andreas,Dominik)


DONOVALY  - 2.deň

Zdravíme z lyžovačky. Zatiaľ všetko prebieha podľa plánu, máme krásne počasie, je slnečno, ráno ešte mrzne, ale poobede je už teplučko. Deti poslúchajú, hotel 
je taký skromnejší, ale stačí. Varia nám dobre aj dosť. Lyžujeme ráno aj poobede, deti, ktoré sú už unavené chodia poobede sánkovať a bobovať.
Lyžujú už všetci- Jakub  a Mirka ešte trošku opatrne, ale zlepšujú sa. 

Správy od detí :

Bola som na lyžiach. Pani učiteľka Zuzka nám rozdáva pracovné listy, a to sa mi nepáči. Páčil sa mi dnešný obed, lebo sme mali vyprážaný syr so zemiakmi.
(Karolínka F.)

Lyžovanie je super. Je tu veľa snehu a svieti slnko, je pekné počasie.
(Janka a Paťka)

Dnes sme lyžovali na dobrom snehu. Mali sme bodovanie izieb. Je tu dobre a pozdravujeme rodičov. (Adamko D., Klárka, Emka)

 

DONOVALY - 1.deň

Cestu sme zvládli super, v hoteli Donovaly sme boli už o 11,15. Po ceste nikomu nebolo zle a pán šofér nám pustil 2 rozprávky. Ubytovanie je dobré. Na obed sme mali
kurací perkelt s cestovinou a na večeru smažené šišky s džemom. 

Po obede sme si vybalili všetky veci a išli na neďaleký vŕšok, kde sme sa rozdelili do jednotlivých lyžiarskych družstiev. Zvyšný čas do večere sme venovali sánkovaniu a 
lopatovaniu.  Snehu je dosť, ale je tvrdý-zmrznutý. Slniečko krásne svietilo celý deň, zajtra už budeme mať skipasy a pôjdeme jazdiť na vlekoch. Sú tu pomy, štvorsedačky 
a "vajíčka". Fotky zatiaľ neposielame, lebo až na večeri sme zistili, že sme zabudli fotiť.

 

Divad.predstavenie " Cisárove nové šaty "

Vo štvrtok 1.3.  k nám  do školy pricestovalo banskobystrické divadlo Clipperton s obľúbenou Andersenovou rozprávkou - Cisárove nové šaty.
Žiakom sa predstavili šašo Chucho, čo má veľké ucho, cisár Bonifác vo svojich skvostných kreáciách, princezná Henrieta so svojim koníkom Cecom, kráľovský radca
s kuchárom a prešibaní bratia Grimmovci, ktorí svojou prefíkanosťou všetkých prekabátili a pred svetom odkryli hlúposť a márnivosť cisára.
Z cisára si uťahoval nielen šašo Chucho, ale aj krajčíri. Tí mu sľúbili nové šaty, popretkávané vzácnymi niťami, ktoré budú neviditeľné pre tých, ktorí sú hlúpi a nespôsobilí
vykonávať svoje remeslo. A keďže ani radca, ani kuchár a samozrejme ani pán cisár nechceli vyzerať pred svetom hlúpi, nuž sa robili, že neexistujúce šaty vidia. Cisár sa
v nich dokonca poprechádzal pred obecenstvom, netušiac, že predvádza nielen svoje smiešne, holé tučné telo, ale i svoju hlúposť. Zbadal sa , až ho na to upozornili
naši prváci.

Autor: EK

Divad.predstavenie-1. marca 2012

 

Virtuálny svet 2012

V piatok 17.2. sa niektorí žiaci našej školy zúčastnili vedeckej výstavy Virtuálny svet  v Avion Parku Bratislava . Na výstave deti mali možnosť vyskúšať  si napr. virtuálnu
prehliadku  Bratislavy , virtuálne si zalietať  nad Bratislavou alebo pozrieť sa na svoj portrét v 3D animácii. To všetko bola práca študentov FMFI UK. Po celý čas sa nám
venovali mladí animátori, ktorí nás aj v priebehu troch workshopov zasvätili do tajov 3Dmodelovacieho programu Blender. Deti tak mali príležitosť presvedčiť sa , ako vznikajú animované rozprávky a koľko času zaberie , než vznikne napr. animovaná rozprávka. Zaujal nás tiež program Scratch, pomcou ktorého možno naprogramovať  hru.
Na záver
sa deti zoznámili s Robotnačkami -mobilnými robotmi, ovládanými počítačom.

Virtuálny svet-17. 2. 2012

 

Hurbanov pamätník - obvodné kolo

V utorok 14.2.2012, sa uskutočnilo obvodné kolo Hurbanovho pamätníka.
Všetci naši recitátori si priniesli cenu a zároveň aj postup do okresného kola, ktoré sa bude konať v Skalici.
V prvej kategórii  
                             Linda L. v próze  získala 1.miesto
                             Veronika A. v poézii získala 2.miesto

V druhej kategórii:  Agáta L. v poézii získala 1.miesto
                                 Rudolf A., v próze získal 2.miesto
                                 Tatiana T. v próze získala 1.miesto

 

14.február - sv. Valentín

Utorkové Valentínske popoludnie sa nieslo v duchu zábavy. Pretože sa máme všetci radi , najmä na Valentína, tak sme si spolu zatancovali a zasúťažili.. Rôzne pózy
pri tanci presvedčili každého diváka, že tanec s balónikom medzi čelami tancujúcich, nie je ľahký! A keď Rómeo hľadal Júliu, Tristan Izoldu , no a keď tých zamilovaných 
párov bolo veľa a hľadali sa vo víre tanca, to bola tiež dobrá švanda ! Na záver sme si ešte zasúťažili a zbaštili sladkú odmenu.

14.2.-sv.Valentín

 

Hurbanov pamätník - školské kolo

V pondelok 13.2.2012, sa uskutočnilo školské kolo Hurbanovho pamätníka.
Súťaže sa zúčastnili nielen naši ostrieľaní recitátori z recitačného krúžku, ale aj žiaci, ktorí chceli ukázať, že k recitácii majú  tiež blízky vzťah a nechýba im chuť sa
na ňu pripraviť. Potešili nás aj naši nováčikovia - naše druháčky, ktoré sa tiež smelo postavili pred porotu.
Do obvodného kola nás pôjdu reprezentovať:
V prvej kategórii  Veronika A. v poézii
                         Linda L. v próze
V druhej kategórii: Agáta L. v poézii
                           Rudolf A., v próze
                           Tatiana T. v próze

13.2.12 Hurbanov pam.-šk.kolo


Zápis do 1.ročníka

Dňa 10.2.2012 sa v našej škole uskutočnil zápis prváčikov pre školský rok 2012/2013. Deti privítali tento rok postavičky z rozprávky „O Šípkovej Ruženke“. Najskôr deti
prešli bránou obrastenou šípovými ružičkami a keď už boli v zámku – triede, pustili sa do plnenia úloh, ktoré im pripravili sudičky. Kým ich deti plnili, pani učiteľky sledovali
úroveň komunikačných schopností detí, matematické predstavy, zrakové a sluchové vnímanie, grafomotorické zručnosti. Po splnení rozprávkových úloh sa deti zahrali v herni
a na počítačoch. Starší spolužiaci pre budúcich prvákov pripravili drobné darčeky: stojančeky na ceruzky, písmenkových panáčikov, žirafy z kinder vajíčok a deti dostali
pamätný list, ktorý im bude pripomínať deň ich zápisu do 1. triedy. Zapísaných bolo 19 detí.

Karneval

Utorok 31.1. bol dňom, kedy si deti prevzali od svojich p.učiteliek vysvedčenie za svoju polročnú prácu. Odmenou za ich snaženie bol karneval, ktorý sa tento raz 
konal v telocvični pre všetky deti. Deti si spolu s rodičmi pripravili masky, ktoré boli veľmi pekné. Boli tu princezné, tanečnice, kovboji, bojovníci, zvietatká, šašovia ....
všetky tieto masky sa dobre bavili. Okrem tancovania sa deti zahrali veľmi obľúbenú hru " Kontajner", Zlatú bránu,  súťažili v namotávaní cukríkov, v hode na terč,
tancovali Obrúčkový tanec a na záver si každý odniesol  tombolu.

Karneval 31.1.2012

 

Skákanie cez švihadlo

V rámci športového krúžku, a v spolupráci s CVČ v Skalici, si naši mladí športovci zasúťažili v skákaní cez švihadlo. Všetkých 18 detí skákalo jednu minútu a vyhral ten,
komu sa podarilo najviac platných preskokov. Z dievčat to bola Saška J. z tretieho ročníka a z chlapcov David B. zo štvrtého ročníka. Všetky deti za svoj výkon dostali
od tety Lenky z CVČ aj pekný diplom.

Zážitkové učenie 1. a 2.ročníka

Naši prváci a druháci sa stretli s budúcou pani doktorkou Jankou. Prišla medzi nás, aby zážitkovou formou naučila deti,  čo všetko musí lekár u seba nosiť v lekárskej taške, vyskúšali si prácu s fonendoskopom, učili sa obväzovať a merať si správne telesnú teplotu. Rozprávali sa o orgánoch v tele a ich funkcii, o správnej výžive a v neposlednom
rade aj o dôležitosti dodržiavania hygieny nielen  doma ale i v škole.  Dokonca sme sa naučili, ako sa povedia jednotlivé pomôcky lekára po anglicky.  Deti pekne spolupracovali
a veľa vecí už aj vedeli. Svoje vedomosti si preverili pri práci s pracovným listom. Za peknú spoluprácu boli odmenené sladkým prekvapením.

Zážitkové učenie 1. a 2.ročník

 

Vianočný stolnotenisový turnaj 2011

V piatok 27.12.2011 sa konal v našej škole Vianočný stolnotenisový turnaj našich rodičov a ich detí. Hralo sa na 4 kolá, na záver bolo filnále, z ktorého vyšiel ako víťaz
náš tretiak Jurko so svojim strýkom. Aj takýmto spôsobom sa dajú stráviť vianočné dni.

Fotografie si môžete pozrieť na tomto odkaze:

https://picasaweb.google.com/andrej.michalovic/2RocnikVianocnehoStolnotenisovehoTurnaja?authkey=Gv1sRgCPzD6ubU-ty2dQ

Ukončenie enviroprojektu

V stredu 21. decembra sa v našej škole uskutočnila záverečná prezentácia aktivít, ktoré sa realizovali v rámci enviroprojektu „Čistá príroda nie je náhoda“. Do jednotlivých
aktivít projektu boli striedavo zapojení všetci žiaci školy. Žiaci 1. stupňa školy realizovali najmä praktické činnosti spojené s projektom: zbieranie druhotných surovín,
čistenie potoka, zber odpadkov v areáli školy i v okolí, zber gaštanov a žaluďov estetizácia prostredia školy. Starší žiaci sa zapájali do aktivít, ktoré boli zamerané na meranie a spracovávanie údajov o spotrebe vody a elektrickej energie, zabezpečili fotodokumentáciu znečistených lokalít a spolupodieľali sa taktiež na odvoze odpadu do zberne
druhotných surovín. 

      

Konferencia o vesmíre

V pondelok  19.12. zavítali do školy rodičia našich štvrtákov. Pozvaní boli svojimi deťmi a pani učiteľkami, lebo spoločne pre nich pripravili  konferenciu o vesmíre.
Dôvodom bolo nielen učivo  prírodovedy ,ale aj myšlienka, že  vesmír je  niečo, čo nás ohromuje, čo v nás vzbudzuje zvedavosť, podmieňuje fantáziu a láka nás
na cestu po poznaní.
Žiaci si pripravili nielen prezentáciu v Power Pointe, ale nachystali si sprievodné slovo a spoločne vykašírovali a namaľovali  planéty našej  Slnečnej sústavy. Vyskúšali si,
čo si vyžaduje prezentácia vlastnej práce  pred publikom  a radosť z úspechu.

Športová akadémia

V sobotu 17. decembra 2011 sa uskutočnila v Kultúrnom dome v Skalici Športová akadémia, na ktorej boli ocenení športovci -   jednotlivci aj celé kolektívy, ktorí
úspešne reprezentovali naše mesto v rozličných športových súťažiach v tomto roku. V sprievodnom programe vystúpili deti všetkých stupňov škôl od materských
až po stredné a ukázali svoju šikovnosť v cvičení, tanci, volejbale, futbale, stolnom tenise, gymnastike  a pod. Deti našej školy predviedli obľúbené cvičenie ZUMBA.

 

KOMPARO

Dňa 8. novembra 2011 a žiaci 5. ročníka našej školy zapojili do testovania KOMPARO. Je to systém nezávislého externého hodnotenia škôl v matematike, slovenskom
jazyku , prírodovede a vlastivede. Súčasťou projektu KOMPARO boli aj testy všeobecných študijných predpokladov. Výsledkami našich žiakov sme sa zaradili
medzi 25% najúspešnejších škôl na Slovensku.

Vianočné tvorivé dielničky

Už tradične privítala  naša školička pred vianočnými sviatkami  naše detičky a ich rodičov  na  tvorivých  dielničkách. Aby si deti  mohli ozdobiť vianočne aj svoju izbičku,
museli si v jednej triede vyrobiť  vianočné aranžmá, v ďalšej triede si zhotoviť anjelika, vianočné ozdoby na stromček, vymodelovať snehuliačikov , vyrobiť  vianočný baliaci
papier,  vianočný tanier a vymaľovať si z window colour obrázok do obloka.  Na záver si každý mohol zakúpiť košík z pedigu, ktoré uplietli naše deti počas krúžku
šikovných rúk.

Vianočné dielničky 13.12.2011

 

Indiánsky deň

V pondelok 12.12. prebiehali vyučovacie hodiny inakšie než na aké sú deti zvyklé. Žiadna matematika, slovenský jazyk ale samí Indiáni.Deti sa počas dvoch vyučovacích
hodín dozvedeli veľa zaujimavého o indiánoch - kde žili, čím sa živili, spoznali ich kultúru, náboženstvo, písmo. Deti  1. a 2. ročníka si na záver vyrobili indiánske čelenky,
deti 3. a 4.roč. kreslili indiánsky totem a indiánov a deti 5.a 6. ročníka všetky informácie, ktoré si vyhľadali, spracovali do plagátu, ktorý bude slúžiť pre tých menších
spolužiakov, aby sa dozvedeli o indiánskom národe ešte viac.

12. decembra 2011

 

Mikulášsky šachový turnaj

Dňa 8. 12. 2011 sa na našej škole odohral Mikulášsky šachový turnaj, na ktorom sa zúčastnili aj deti z družobnej základnej školy v Ratiškoviciach. Dokopy hralo 28 detí,
domácich bolo 20  (deti 3., 4., 5. a 6 ročníka ) a 8 hostí. Myslím, že sme strávili veľmi príjemné šachové dopoludnie. Turnaj sme hrali tzv. švajčiarskym spôsobom na 7 kôl
s tempom hry 2x15 min na partiu. Víťazom sa stal mladý šachista z Ratiškovic, ale druhé a tretie miesto sa podarilo obsadiť Riškovi M a Jakubovi K.. Turnaj sa deťom páčil
a podľa slov našich hostí aj im. Dostali sme tiež pozvanie na odvetu, ktorá bola navrhnutá na február. Dúfam, že v takto začatej spolupráci budeme pokračovať aj naďalej.
Mikulášsky šachový turnaj medzi sebou hrajú aj naši prváci a druháci. Tých sa zapojilo 12 a čaká ich ešte posledné kolo.

Svoj detský Mikulášsky šachový turnaj dohrali už aj naši najmladší šachisti. Trvalo nám to trošku dlhšie. lebo sme ho hrali len počas šachového krúžku v piatok.
Hralo ho 13 prvákov a druhákov a víťazom sa stala Katka H z druhého ročníka. Druhé miesto obsadila Lea M, tiež druhý ročník, a tretí bol Marek L z prvého ročníka.
Blahoželáme a dúfame, že sa im bude dariť aj naďalej.

Mikuláš

Tak ako nám sľúbil Mikuláš pri svojej poslednej návšteve minulý rok, že určite k nám príde, pretože sa mu u nás v školičke páčilo, tak aj dodržal. V pondelok 5.12. nás
navštívil  a neprišiel sám. Sprevádzal ho anjel a čert. A tiež nezabudli so sebou priniesť sladkosti. Mali síce so sebou aj vrece pre neposlušné deti, no odišiel od nás
naprázdno. A ešte mu i deti zaspievali pesničky aj básničky, aby na nich nezabudol aj ten ďalší rok.

Mikuláš2011

 

Čarovný svet ilustrácií a animácií

Žiaci 3.ročníka boli pozvaní v piatok 2.12.2011 do Záhorského múzea v Skalici, kde sa konala vernisáž  výstavy Čarovný svet ilustrácií a animácií . Než však potešili
návštevníkov svojím vystúpením a tancom, zúčastnili sa workshopu , ktorý prpiravil Medzinárodný  dom umenia pre deti Bratislava. Workshop viedla p. PhDr.K.Minichová,
ktorá zaujímavým spôsobom porozprávala o detských ilustráciách a animáciách.

Vystúpenie pre dôchodcov

Žiaci 2.ročníka  sa vybrali v piatok 25.11. do Domova  sociálnych služieb v Skalici za našími starými občanmi,  aby ich potešili pekným ľudovým tančekom, ukázali
im aj kúsok z moderného tanca zumby, zaspievali im pesničku a Sofia s Veronikou sa predviedli svojím umením - hrou na akordeon a harmoniku. 
Za odmenu si deti odniesli malý darček.

Domov soc.služieb -25.11.11

 

Školská akadémia - 5. výročie založenia školy

Kde bolo, tam bolo, v kráľovskom mestečku pod Bielymi Karpatami, zrodila sa myšlienka založiť si školičku.....Týmito slovami začali slávnostný program moderátori
Sofia a Martin, žiaci šiesteho ročníka..Uvádzali  slávnostnú akadémiu, venovanú piatemu výročiu existencie našej školy. Pani učiteľky so žiakmi nacvičili skutočne
pestrý program. Žiaci recitovali, cvičili, spievali,rozprávali anglicky, nemecky, rusky a maličkí , aj tí starší, nacvičili veľmi milé scénky. K publiku sa samozrejme prihovorili
aj realizátori spomínanej myšlienky, pani riaditeľka PaedDr. Jana Štefancová a pán zriaďovateľ RNDr.  František Štefanec. Svojej najväčšej opore, pánovi Mgr. Dujsíkovi,
pani riaditeľke gymnázia RNDr. Stúpalovej, pani riaditeľke Strednej zdravotníckej školy PhDr. Potúčkovej a pánovi Ing. Klemonovi , udelili medaile.

 Ako vďaku za svoju húževnatú prácu dostali  zakladatelia školy, veľa kvetov a dokonca aj semienka štvorlístkov. Štvorlístok je totiž symbolom  štyroch predsavzatí
tejto školy: Vychovať deti veselé, optimistické,  tvorivé a vzdelané.Úspešný záver programu spečatil spoločný burácajúci spev žiakov. Pre hostí, rodičov a deti bolo
pripravené občerstveni
e.

Článok o akcii uverejnený  časopise  Zahori    

     

 

Šk.akadémia 9.11.2011

Halloween

Na štvrtok 27.10. sa deti tešili nielen preto, že mali pred sebou niekoľko dní voľna, ale i preto, že po roku sa znova mohli stretnúť čarodejnice, biele paní, škriatkovia,
zombíci a veľa iných bytostí . No najviac sa tešili asi deti 3. a 4. ročníka , pretože strávili noc v škole. Najprv všetky deti, ktoré prišli v podvečer do školy, získavali indície
za splnené úlohy . A kto na základe indícií uhádol slovo OKO, získal sladkú odmenu. Deti nocujúce v škole  si pred spaním zasúťažili v pexese, v šachu a ping pongu,
na dobrú noc si pozreli Shreka a šup do " mäkkých postieľok ". Čo sa deťom prisnilo, to nevieme, ale ráno vstávali všetci vyspinkaní a spokojní, že ich v noci žiadne
čary - mary nezačarovali.

Halloween

Článok o našej akcii uverejnený v časopise Záhorie.

 

Enviroprojekt

V rámci aktivít ENVIROPROJEKTU sa v stredu 26.10. 2011 uskutočnila beseda s pánom Ing. Špačkom z oddelenia Odpadového hospodárstva Mestského úradu v Skalici. Porozprával nám o tom, ako vlastne ľudia prišli na myšlienku triediť odpad, čo sa stane s obalmi, keď ich už nepotrebujeme, koľko energie ušetríme, ak odhodíme litrovú
fľašu do kontajnera na sklo a mnohé ďalšie zaujímavosti. Prinesené odpadky sme si vyskúšali prakticky vytriediť. Na záver sme si za odmenu, že sme boli šikovní, vylúštili obrázkové bludisko.

Enviroprojekt

 

Mesiac Úcty k starším

V utorok 25.10. sa naša jedáleň zaplnila do posledného miestečka starými rodičmi našich detí. Prišli babky aj dedkovia, ale i rodičia , aby si pozreli vystúpenie detí
k príležitosti Úcty k starším.Deti svojimi básňami, piesňami, hrou na hudobné nástroje a tiež tancom  vyjadrili svoju lásku a vďaku babkám i dedkom za všetku starostlivosť
a čas venovaný im - svojim vnučkám i vnukom.

Úcta k starším

 

Záložka do knihy  spojuje školy

Naša škola sa tento šk.rok prihlásila do projektu ” Záložka do knihy spojuje školy”. Tento rok prebieha už 3. ročník a cieľom projektu je nadviazanie kontaktov medzi
českými a slovenskými základnými a strednými školami a a podporiť čítanie prostredníctvom výmeny záložiek, ktoré deti vyrobia ľubovoľnou technikou. My spolupracujeme
so základnou školou v Ratiškoviciach. Všetky ročníky počnúc tými najmenšími a končiac tými najstaršími celý mesiac vyrábali rôznorodé záložky. Na konci mesiaca po
sčítaní všetkých záložiek sme ich narátali 3OO ks. Ani sme neverili, že ich toľko dokážeme vyrobiť, pretože predsa len sme menšia škola. Ale dokázali sme to .

záložky

 

Viktor a jeho piesne

Vo štvrtok 20.10. zavítal do našej školy Viktor s hudobno - výchovným koncertom. Deti 1. stupňa zaujal veselými pesničkami napr. Blcha, Afrika, Farby,Telefón a
veľa  ďalších.  Deti si s chuťou zaspievali, zatancovali roken roll a zapojili sa tiež do hádania.

 

 

Viktor

 

Divad.predstavenie " Mátohy "

V piatok, 7. októbra navštívili deti našej školy divadlo A. Bagara v Nitre a pozreli si v ňom rozprávku „Mátohy“. Pôvodná rozprávka Pavla Dobšinského bola vtipne
upravená do jazyka dnešných detí a cele predstavenie herci rozprávali v nitrianskom nárečí. Hlavný hrdina Matej sa vybral do sveta, aby si našiel ženu, ktorá má
všetkých 5 „P“. A keďže cestou uhádol všetky hádanky, nebál sa čertov ani mátoh, nakoniec sa šťastne oženil.

Pred predstavením si deti pozreli historickú časť mesta Nitra, sochu kniežaťa Pribinu, Nitriansky hrad a vrch Zobor.  

 

Šachový turnaj v Malackách

V sobotu 1. 10. 2011 sa konal v Malackách ďalší šachový turnaj, pre nás tento školský rok prvý. Bolo si tu od nás zahrať 5 detí a Eme R. sa podarilo v kategoórii
dievčat do 11 rokov obsadiť 3. miesto a získala pekný pohár. Dobre sa darilo aj ostatným deťom.
Súčasne s vyhodnotením turnaja prebehlo aj vyhodnotenie minuloročnej Záhoráckej žiackej ligy a naše družstvo Štvorlístok B (Jakub K., Matej K., Rudko A., Riško M.)
si prinieslo domov pekné diplomy za 3.miesto.  Dúfame, že sa im bude dobre dariť aj do budúcnosti a blahoželáme.

5.ročník Šarkaniády

V sobotu popoludní 1.10. sa v Zlatníckej doline uskutočnila jedna z najobľúbenejších  školských akcií  -  Šarkaniáda.
Jesenné počasie nám prialo. Dožičilo nám blankytnú oblohu a dostačujúci príjemný vetrík. V oblakoch plachtili šarkany od výmyslu sveta. Po lúke ako bábkoherci behali
rozšantené deti s rodičmi a  poťahovali za motúziky svoje šarkany. Mnohí sa povozili na koníkovi v sprievode  Leuškinho ocka .
Do tašiek  sme
usilovne zbierali žalude, ktoré odovzdáme spolu s gaštanmi poľovníkom, aby v zime mohli prikrmovať lesnú zver.
Lákadlom v priestore chaty Amor bola aj trampolína, pre odvážnejších dráha Tarzánia a pre všetkých, vlastnoručne, nad ohníkom upečený, chrumkavý špekáčik.

Šarkaniáda 1. októbra 2011


 

Návšteva Mohyly a rodiska M.R.Štefánika

Piatkový slnečný deň 30.9. prial  tomu, aby sa žiaci 2., 3.a 4. ročníka veľmi veľa dozvedeli a naučili bez toho, aby sedeli v školských laviciach. Vybrali sa totiž spolu s pani učiteľkami na náučnú výpravu do Košarísk, rodiska Milana Rastislava Štefánika. Okrem toho, že  PhDr.Štefánik pochádzal z 12 detnej rodiny evanjelického farára a že bol
generálom francúzskej armády, letcom, astronómom a spoluzakladateľom Československa, sa od príjemnej tety sprievodkyne dozvedeli aj rôzne "pikošky". Napríklad, že sa
veľmi páčil ženám, bol útly, mal taliansku snúbenicu a obdivoval Tahiti. So záujmom si vypočuli o symbolike 4 vežičiek na mohyle pri Brezovej pod Bradlom, kde je Štefánik pochovaný. Symbolizujú totiž, že v havarovanom lietadle sedela 4-členná posádka, že Štefánik  navštívil 4 svetadiely, že nehoda sa stala 4. mája. Samozrejme , že mohylu
výletníci navštívili, poobdivovali .                      
Zlatou bodkou výletu  bola návšteva hvezdárničky v Sobotišti. Premietanie, pútavé rozprávanie miestneho pána učiteľa  a pohľad do hvezdárenských ďalekohľadov -napríklad
na  Andromedu, určite nenechá bez úžasnej spomienky ani jedného účastníka tohto výletu
.

Bradlo 30.9.2011

 

Zber gaštanov

Aby sme pomohli zvieratkám prežiť zimu, tak každý rok zberáme pre nich gaštany.  Aj tento rok sme zberali. Každá trieda sa vybrala v niektorý deň  na známe miesta zberať gaštany.
Dňa 30. 9. 2011 sa žiaci 5. a 6. ročníka zúčastnili prehliadky Holíčskeho zámku  a jeho okolia. V zámku sa prostredníctvom sprievodkyne dozvedeli zaujímavé informácie o živote Márie Terézie a jej manžela Františka Lotrínskeho. Mali možnosť prechádzať sa po chodbách a miestnostiach, v ktorých kedysi prebývala na svojich návštevách a dovolenkách Mária Terézia. Súčasťou prehliadky zámku bola aj návšteva múzea starodávnych remesiel. Po skončení prehliadky žiaci zbierali gaštany v okolí zámku a neďalekej lokalite.  Na radosť všetkých ich nebolo málo, čomu sa určite potešia aj lesné zvieratká, pre ktoré sú určené. 
Stačí sa pozrieť na blogy žabičiek a rybičiek a sekciu O škole - Triedy - 5. a 6. roč.

 

Zber gaštanov 5.-6.roč.

 

Školská olympiáda

V piatok, 9. septembra, sa uskutočnila na letnom štadióne v Skalici športová olympiáda našej školy. Zúčastnili sa jej všetky deti, od tých najmenších až po najstarších.
Súťažné disciplíny boli štyri: hod loptičkou, skok z miesta, beh na 50 m a beh na 300 m. S organizáciou i vyhodnotením nám pomáhal, tak ako po predošlé ročníky, pán
učiteľ Zapletal. Pri súťažení sa deti  usilovali dodržiavať pravidlá fair play a aj keď bol najmä beh na dlhšiu trať namáhavý, nevzdali sa a trať dokončili. Veď už všetci vedia,
že nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa.

 

Otvorenie šk.roku 2011/2012

V pondelok ráno5.9. sa náš školský dvor zaplnil nedočkavými prváčikmi i staršími deťmi, ktoré so svojimi pani učiteľkami a rodičmi slávnostne otvorili školský rok 2011/2012.
Po vypočutí štátnej hymny deti pobavil Vlk a Červená Čiapočka, ktorí zavítali do školy. Vlk sa chcel najskôr zamiešať medzi prvákov, pretože šušlal, ale keďže nič nevedel,
ľahko si ho deti všimli. V škole sa mu páčilo a chcel sa aj niečo priučiť, preto sa pozeral na program, ktorý  na tento slávnostný deň pripravili naše deti. Potom mu prváci pomohli poskladať geometrické tvary, druháci poskladať puzzle, tretiaci uhádnuť hádanky a štvrtáci vypočítať násobilku. Keď Červená Čiapočka s Vlkom skontrolovali splnené úlohy,
rozišli sa aj s deťmi do tried, aby sa porozprávali o prázdninových zážitkoch i plánoch na nový školský rok.