Posledný deň v škole

V piatok 27.6.2014 sa žiaci a pedagógovia našej školičky rozlúčili so šk.rokom 2013/2014. Na úvod nás privítala p.riaditeľka Janka.  Najprv sa prváci rozlúčili s 1.triedou veselou pesničkou a potom sa tak ako predchádzajúce roky odovzdával Oskarko 2014, ktorého môže získať žiak za reprezentáciu školy, za pomoc spolužiakom, učiteľom, za správanie ... Tiež sme sa rozlúčili so spolužiakmi , ktorí prestupujú na inú školu alebo sa sťahujú . Po záverečných slovách p.riaditeľky sa deti rozpŕchli do svojich tried, kde ich čakala odmena za celoročné snaženie – vysvedčenie. A potom „ Zbohom škola „ , pretože sú pred nimi  2 mesiace voľna.

Prajeme Vám krásne prázdniny, plné slniečka, vody a ničnerobenia .

 

Záver šk.roku 13/14

 

Happy Štvorlístok

Toto video vytvorili deti na počít.krúžku Malý filmárik.

Zber papiera

Posledný júnový týždeň naši rodičia vyprázdnili pivnice, pracovne a kancelárie, pani učiteľky triesy a sklady a zapojili sme sa do každoročného zberu starého papiera. Podarilo sa nám spoločnými silami vyzbierať 3 980 kg papiera, čím sme prispeli k záchrane približne 68 stromov.  Skvelé! Ďakujeme za pomoc všetkým účastníkom :-) .

Zber papiera 2014

 

Deti na kúpalisku

V pondelok 23.6. sme sa rozhodli deťom v ŠKD spríjemniť odpoludňajší pobyt v škole a tak sme sa vybrali na miestne kúpalisko. Deti sa mohli vyblázniť s pieskom, čo možno vidieť na fotkách, mnohé deti si zahrali volejbal. A keďže na nás pekne svietilo slniečko, bufet bol neustále obliehaný smädnými a mlsnými deťmi.

Kúpalisko

 

Londýn 11/06/14 - 16/06/14 
Prvá cesta do krajiny anglického jazyka a zvykov

 

1.      1deň streda
Odchod z SI o 6:15 cesta mikrobusom. Odlet z BA 10:10, prílet do Londýna letisko Stansted, kontrola pasov a identity, cesta vlakom 30 min. na stanicu metra Totenham Hale, cesta metrom asi 55 min. na stanicu Hounslow Central (zóna 4) Victoria a Piccadelly line. Ubytovanie a cesta metrom späť do centra. Teplo 26°C. Pešo všetko od stanice Westminster po južnom nábreží až po St. Paul´s Cathedral. Návrat asi 10 pm.

2.      2.  deň štvrtok
Raňajky o 6:45, metro, Tower of London (história, klenoty, sprievodca...) 26°C, metro British Museum do 5:30 pm, piknik,  metro = DLR,  Catty Sark, poludník, park v Greenwich, cesta loďou späť a znova metro. Návrat asi 10pm.

3.      3.  deň piatok
Raňajky 7:00, metro, St James Park, kačky, vtáky, kone - fotky, Westminster Abbey, St Margaret Church, výmena stráží pred Buckingham Palace od 11:15 do 12:15 am horúco... picknic v parku, The Mall, National Galery s audio sprievodcom do 6pm, Oxford Street a prvé nákupy, London Eye o 8pm, ihrisko pri „oku“, cesta domov metrom, návrat asi 9:30 pm.

4.     4.  deň sobota  
Raňajky 6:30, metro, Westminster, prehliadka The Houses of Parliament so sprievodcom asi 90 min, Madam Tussauds múzeum voskových figurím od 2pm do 5 pm, suveníry a ďalšie nákupy na Oxford Street, Hyde Park, jazero, Princess Diana´s Memorial, Kensington Gardens, víťazné oblúky, metro, návrat asi o 9pm.

5.      5. deň nedeľa

Raňajky 8:30, metro, doubledecker bus do Hampton Court Palaca = kráľovský palác aj Henricha VIII, sprievodca aj audio sprievodca, divadelné predstavenia, záhrady, prvý tenisový kurt a nádherný park všetko aj s obedom do 6pm. Návrat 8pm a prvé balenie.

6.       6. deň pondelok

Balenie, raňajky do 8:30, odchod do Science Museum a cesta na letisko Stansted, bezpečnostná kontrola aj s igelitovými vrecúškami..., prílet 9:00 pm. Bus do SI. 

 

ALL DONE.

We would like to thank all our pupils for their great behaviour, punctuality, strenght and good mood. It was pleasure to be with you.
MA & SŠ

Londýn

 

MYKOLOGICKÝ DEŇ V RATÍŠKOVICIACH

"Fond mikroprojektů"

Dňa 6.6. 2014 šiesta trieda vyrazila do našej partnerskej základnej školy v Ratiškoviciach na prednášku o hubách. Najprv nás oboznámili s niektorými druhmi húb a potom sme sa vydali hľadať hríby v areály ich školy. Našli sme 13 húb a jednu vzácnu. Keď sme prišli naspäť  do školy mali sme prezentáciu o hubách, po ktorej nasledoval test, ktorý bol následne vyhodnotený. Výhercovia dostali suveníry. Potom pre nás prišiel taxikár a vrátili sme sa do školy . Na pamiatku sme dostali hubárske nožíky.

Mykologický deň-6.6.2014

 

LAND ART

Tretiaci sa rozhodli spraviť si netradičnú hodinu výtvarnej výchovy a vyskúšali si tvorbu Land artu - umenie v krajine. Deti sa veľmi dobre zhostili tejto činnosti a ich nápady pôsobili veľmi príjemne. Nakoniec posúďte sami.​​​

Vv-3.ročník

 

MDD

V pondelok 2.6., deti v škole oslávili svoj sviatok – Deň detí. Na tento deň im p.učiteľky pripravili odpoludnie plné hier, súťaží a zábavy. Hry sa niesli v duchu Európskych krajín. Každé stanovište predstavovalo krajinu , kde deti plnili úlohu , ktorá charakterizovala jednotlivé krajiny. V Anglicku triafali so zaviazanými očami loptou bránku,  v Belgicku zatľkali klince, v Holandsku stavali čo najrýchlejšie veže, vo Fínsku sa lyžovali atď. Ako odmenu deti dostávali žetónky, za ktoré si mohli „ nakúpiť“ rôzne veci. Deti sa veľmi snažili, zbierali čo najviac žetónov a nakupovali, pretože v obchode sa všetko popredávalo. Počas celého odpoludnia deťom vyhrávala hudba a kto si chcel odpočinúť , mohol si zaskákať na skákacom hrade, ktorý im zabezpečila p. riaditeľka Janka alebo mohol navštíviť maľovacie centrum, kde im p.uč.Adelka s našimi šikovnými výtvarníkmi pomaľovala ruky i tváre alebo si zahrať obrie šachy.
Vďaka patrí aj  starším spolužiakom za veľkú výpomoc na jednotlivých stanovištiach.

MDD 2014

 

Družobné stretnutie Hodonín

Dňa 28.5. 8 žiaci zo šiesteho ročníka a jedna siedmačka sa zúčastnili orientačného behu vo veslárskom klube v Hodoníne. Bolo tam veľmi dobre, lebo sme behali, strieľali, hádzali granátom, odpovedali sme na rôzne otázky zo zdravovedy a boli sme aj na veslárskom trenažéri. Pre nás bola najlepšia disciplína strieľanie vzduchovkou. Po behu nás čakal čaj zdarma. Keď sme sa všetci zišli, išli sme vláčikom do základnej školy v Hodoníne na obed. Obed bol veľmi dobrý, mali sme „ krajancovú polievku „ a kurací rezeň so zemiakmi. Po obede sme sa presunuli do haly, kde sme sa dozvedeli výsledky. Dievčatá sa umiestnili na druhom mieste a chlapci na poslednom štvrtom mieste. Ako odmenu sme dostali  čokolády,  nastúpili do taxíka a išli domov. Bol to veľmi perný deň.

Napísali šiestaci.

Orientačný beh Hodonín

 

Po stopách Jánošíka

Každoročne sa deti štvrtého ročníka vydávajú na trojdňový výlet „ Po stopách Jánošíka „, preto v stredu 21.5., všetci štvrtáci plní očakávania nastúpili do autobusa  a vyrazili smer Terchová. Ako prvé ich čakalo  splavovanie plťami rieku Váh . Mnohé dievčatá s malými obavami sadali na plte, ale my už vieme, že pltníci sú zruční a celou cestou deťom rozprávajú príhody, názvy skál , ale vedia aj zanôtiť. Po skončení plavby deti vystúpili na hrad Strečno, odkiaľ mali nádherný výhľad na prekrásnu krajinu. V Terchovej sa ubytovali v penzióne, ktorý sa volá Malá Fatra. Na záver prvého dňa si deti pozreli sochu Jánošíka, ktorá stojí na kopci nad Terchovou. Na druhý deň hneď po raňajkách sa vybrali na túru – smer Jánošíkove diery. Deti absolvovali túru po zbojníckych chodníčkoch, ktoré vedú cez nádhernú prírodu pozdĺž Bieleho potoka obklopení skalami, vodopádmi. Náročný deň deti ukončili odpočinkom v miestnom bazéne. Večer pred spaním deti zdolali „Krížovú cestu“ . Na tretí deň – posledný – skôr, než sa rozjeli smerom Skalica, navštívili Terchovské múzeum, v ktorom sa dozvedeli veľa zaujímavosti o Jánošíkovi,  v kostole sv. Cyrila a Metoda sa pokochali pohľadom na  i pohyblivý drevený betlehém.  Pokračovali do Starej Bystrice, kde je postavený originálny drevený Slovenský orloj a poslednou zastávkou bola jazda na vychýlovke a prezreli si múzeum. A potom už len hurá smerom  k domovu do náručia rodičov.

Terchová 2014

 

 

NAUTILIÁDA

"Fond mikroprojektů"

V polovici plaveckého kurzu sa naši druháci a tretiaci zúčastnili zábavných (pod)vodných súťaží s názvom „Nautiliáda“. Najskôr mali obavy, či všetky disciplíny zvládnu, ale tie sa veľmi rýchlo rozplynuli, pretože čoskoro zistili, že tu nešlo o výkon, ale skôr o zábavu. Súťažilo 20 slovenských detí proti 20 českým deťom. Prvá súťaž spočívala v štafete, ktorá sa odovzdávala prezlečením mokrého trička. Deti pri nej pochopili akú ťažkú úlohu majú záchranári, keď musia niekedy plávať v oblečení. Ďalšia hra bolo plávanie s plastovou miskou na hlave. Nešlo tu o rýchlosť, ale skôr o trpezlivosť a pozornosť, aby sa miska z mokrých vlasov nezošmykla. Tretia disciplína sa volala záchrana Titaniku: vo vode plávali rôzne predmety a úlohou detí ich bolo čo najrýchlejšie pozbierať. Vyhralo družstvo, ktoré malo viac zachránených vecí. Posledná úloha bola tímová. Deti urobili vo vode vláčik a prvý v rade bol lokomotíva, ktorá mala za úlohu ostatných čo najrýchlejšie dopraviť do stanice.

Aj keď slovenské deti zvíťazili len v jednej disciplíne, užili si veľa zábavy a odmenou im bolo tričko s logom projektu „Učitel národů J.A. Komenský by z nás měl radost“ a diplom.

Nautiliáda 23.5.2014

 

 

Exkurzia PÁLAVA

"Fond mikroprojektů"

Dňa 22.5., 18 žiakov z 5 a 6 ročníka išli na Pálavu zbierať  odpadky. Ráno sme  sa autobusom doviezli do dedinky Klentnice. kde sa nachádza prírodná rezervácia Pálava. Vydali sme sa na túru a popritom sme zbierali odpadky. V tretine cesty sme prišli na zrúcaninu Sirotčieho uhradu, odkiaľ bol pekný výhľad ma okolie. Vyfotili sme sa spoločne s odpadkami a išli sme na obed. Všetci sa tešili do Aquapark zvaný Moravia. Mali sme 2 hodiny na vyskúšanie 14 tobogánov a 9 úžasných bazénov. Poobedie sme zavŕšili večerou. Vrátili sme sa o 19 hod. príjemne unavení a plní krásnych zážitkov . 

Pálava 22.5.2014

 

Návšteva UNICEF

Organizácia UNICEF (skratka UNICEF; angl. United Nations Children´s Fund) je fond/organizácia vytvorený Organizáciou Spojených národov 11. decembra 1946 zameraný na pomoc deťom. V 36 rozvinutých krajinách, medzi ktoré patrí aj Slovensko, pôsobia národné výbory. Ich úlohou je najmä sústreďovanie fondov a popularizácia práv detí. Jej aktuálnym sloganom je: „Every Child is our Child“.
Projekt ŠKOLA PRIATEĽSKÁ k deťom a ochrana práv dieťaťa je len jednou kvapkou v mori jej programov a oblastí záujmu.
Naša škola získala certifikát ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM na  rok 2012/2013  a dnes nastal DEŇ „D“. Naozajstní ambasádori projektu, ľudia z rôznych krajín, si vybrali Skalicu  a našu školu, aby sa presvedčili o tom, či je škola NAOZAJ priateľská. V utorok 20.5.2014 sa škola rozrástla na dve hodinky o 14 ľudí, ktorí hovorili len anglicky. Pani učiteľky Janka a Anička sa o projekt starajú už od začiatku, preto bola najväčšia ťarcha organizácie stretnutia na nich. Ambasádori sa usadili v druháckej triede a deti za našej školy vystúpili v krátkom programe. Tancovalo sa, spievalo, recitovalo, hralo na keyboarde a gitare. Pani učiteľky sa najprv obávali, že program bude len s deťmi z prvého stupňa ale Barborka, Adelka, Rudko a Veronika sa ochotne pridali. Všetci boli skvelí a zožali veľký potlesk.
Potom prišli na rad otázky a odpovede. Starší žiaci z parlamentu si precvičili angličtinu a odpovedali na nie ľahké otázky o organizácii žiackeho parlamentu, voľbách, problémoch školy, znalosti práv detí a vzťahoch medzi žiakmi navzájom, či učiteľmi a žiakmi. Možno sa im troška otvorili oči a okúsili štipku zodpovednosti.
Nakoniec si delegácia prezrela triedy, jedáleň aj dvorček. Páčil sa im stolnotenisový stôl i šachovnice, nástenky a herbáre, plagáty a certifikáty, knižnica i obrázky v triedach.
Za tak krátky čas je ťažké povedať, čo všetko škola ponúka. Verím však, že certifikát ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM si zaslúžime.

Záhorácka olympiáda

Vo štvrtok, 22, 5., sa 6 siedmakov a jedna ôsmačka zúčastnili atletickej olympiády v Gbeloch. Konal sa už siedmy ročník a toto nebola naša prvá účasť, ale bola to prvá účasť, z ktorej si naše deti doniesli diplom za umiestnenie. Podarilo sa to Terezke T, ktorá si na 800 metrov vybojovala tretie miesto. Mottom olympiád je však  "Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa!" a my ďakujeme všetkým reprezentantom našej školy: Julke. Linde, Anetke, Lívii, Nine, Richardovi a samozrejme Terezke.

Záhorácka olympiáda 2014

 

Deň matiek

4.ročník

19. mája si naši štvrtáci pripravili pre svoje mamičky vystúpenie.  Preukázali svoj talent a šikovnosť. Dievčatá zacvičili svoju zostavu na fit-loptách, naše speváčky zaspievali duet pre mamičky. Veľa detí svoj čas trávi na krúžkoch. Svoju námahu a drinu zúročili, keď zahrali skladby na svojich hudobných nástrojoch – na flaute, klavíri a gitare.  Pripravili si country tanec, ktorý tancovala celá trieda, zaspievali pesničky a venovali mamičkám milé básničky. I keď sa v programe objavili menšie technické problémy, dúfam, že rodičov tento program potešil. Bol to darček detí venovaný svojim mamičkám za ich lásku a obetavosť.

Touto cestou chcem veľmi poďakovať mojim štvrtákom, ktorí  sa zachovali veľmi zodpovedne. Pomohli mi so všetkými prípravami, čo ma veľmi potešilo. Preto milé deti vravím veľké „ĎAKUJEM“!

Deň matiek- štvrtáci

 

3.ročník

Dňa 15. mája 2014 žiaci 3. ročníka pozvali svojich rodičov a starých rodičov na besiedku pri príležitosti Dňa matiek, ktoré sa uskutočnilo o 17.00 hodine v telocvični našej školy. Celým programom ich sprevádzala kapela Adorámus, kde im spievala ich p. učiteľka Adélka spolu s Jurkovou mamičkou. Program bol bohatý, tvorili ho viaceré pesničky ako je napr. známa Hallelujah s textom upraveným práve pre mamičky k ich sviatku. Deti spievali s kapelou ale aj hrali na hudobné nástroje ako je klavír, gitara či flauty. Zaznela aj anglická pieseň. Súčasťou programu bola aj scénka zostavená z vtipov s názvom „Taký obyčajný školský deň“, kde okrem vyučovania rodičia videli aj príchod domov žiaka a rodičovské združenie, a to všetko s humorným nádychom.

Deň matiek- Tretiaci

 

2.ročník

Kytice prianí prinášame, ku sviatku našej dobrej mame.Aj takéto verše zazneli na druháckom  vystúpení, v utorok 20. mája. Mamičky s babičkami,si na besiedke vypočuli od svojich ratolestí básničky, pesničky, tóny z flautičkiek a husličiek. Úsmevná bola scénka Pytačky a  po nej tanečné kreácie detí na ľudovú pesničku Tancuj, tancuj, vykrúcaj. Svoju lásku, vďačnosť a úctu k mamičkám dokázali druháci vyjadriť aj v anglickom a francúzskom jazyku. Mamičky si okrem  darčeka -náramku, vlastnoručne vyrobeného svojim dieťaťom, odnášali úsmev, dojatie a slzičky.

Deň matiek - druháci

 

1.ročník

V stredu 21.5. mamičky svojím vystúpením tiež potešili naši najmenší – prváci. Okrem kytičiek lúčnych kvetov v podobe básničiek mamičkám zaspievali pesničky , ale i zatancovali a tak ukázali mamičkám , aké sú šikovné. Na záver venovali mamičkám malý darček  vlastnoručne vyrobený ako poďakovanie  za všetku lásku, starostlivosť a opateru, ktorú im každá mamička dáva.

Deň matiek-prváci

 

Výtvarné súťaže

Viete, že deti z našej školy sú oceňované vo výtvarných súťažiach? Naše tretiačky získali diplomy za svoje práce v súťaži Farebná paleta - Dorota B získala prvé miesto vo svojej kategórii - poriadanej CVČ Skalica. Druhú súťaž vypísalo CVČ Kúty pod názvom Náš učiteľ, kde Tamarka M. a Lívia B. boli ocenené v striebornej kategorii. Dievčatám blahoželáme.

Výtvarné súťaže

 

 

Vedomostný kvíz " Ukáž, čo vieš"

"Fond mikroprojektů"

Každý už vie, že škola Ratíškovice spolupracuje s našou školou Štvorlístok.
 
V utorok 13.5. 2014 k nám do školy prišli žiaci 5.ročníka z Ratíškovic.
Pán učiteľ Peter Farárik nám pripravil vedomostnú súťaž UKÁŽ, ČO VIEŠ v rámci projektu Učitel národů Jan Amos Komenský by z nás měl radost.
Na začiatku sme dostali tričká a papieriky na ktoré sme si napísali svoje mená alebo prezývky. Boli sme rozdelený na skupiny po štyroch – dvaja z našej školy a dvaja z Ratíškovíc – spolu 6 skupín. 3 kolá súťažných otázok a v každom 10 zákerne ťažkých otázok. Nakoniec  pán učiteľ Peter Farárik spočítal body všetkých skupín a vyhodnotil súťaž. Na 1.mieste skončila skupina Slniečka. Z našej školy tam bol Radoslav D. a Andrej J. Na záver sme nalepili papieriky na nakreslený teplomer na stene – všetkým sa súťaž veľmi páčila – tak aj vyzeral teplomer – všetci nalepili papieriky na najvyšší stupeň
                                                                                                                                                           Napísali Dáška a Emka

))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

komentár pridali:

Na súťaži nás zaujali :
Vtipné a zákerné otázky na kvíze: Kto? Čo? Ako?
Spolupráca s Ratíškovicami.
Nádherné a vtipné  tričká.

Nepáčilo sa nám:
T:  Celá tá súťaž bola bezchybná. :D
V: Nepáčilo sa mi, že v našej skupine Ratíškovčania málo spolupracovali.

Veronika a Terezka T.
 

Na súťaži sme pracovali v skupinách spolu so školou Ratíškovice. Boli veľmi príjemní a veľmi dobre sa nám s nimi spolupracovalo. Súťaž bola vo forme kvízu a mala  tri kolá.

Na súťaži nás zaujalo:

 • sme sa lepšie spoznali
 • vedeli sme sa dohodnúť
 • spolupracovali sme
 • na konci sme dostali ceny.  

 Takto dopadlo umiestnenie:        

Slniečka          1. Miesto
Domčeky        2. Miesto
Stromčeky      3. Miesto
Obláčky          4. Miesto
Kvetiny           5. Miesto
Motýle            5. Miesto

Terezka H a Saška
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dňa 13.5 v utorok sa konal kvíz s Ratíškovicama. Kvíz urobil pán učiteľ Peter Farárik.Kvíz mal tri  ťažké kolá. Bolo to zákerné a zaujímavé. Bavilo ma, že otázky boli ťažké. Naučil som sa tam veľa nových zaujímavostí. Stretol som tam veľa nových ľudí.

Myslel som si, že to bude nudné, ale bolo to veľmi zábavné. Na koniec sme si zaspievali hymny.

Timotej

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Zaujal nás veľký počet pekných otázok a odpovede boli zaujímavé tiež.
Keď sa spoja deti z Česka a Slovenska, práčka sa za okamih zmení na mlynček a detská hračka na trofej.
Mysleli sme si, že pracovať s inak hovoriacimi deťmi bude ťažké, no naučili sme sa spolupracovať aj cez jazykovú bariéru.

Na konci sme si zobrali papierik, napísali naň svoje meno prípadne čo sa nám páčilo/ nepáčilo. Lepivý papierik sme nalepili na teplomer, ktorý zobrazoval našu spokojnosť / nespokojnosť. Dopadlo to veľmi dobre, väčšina detí dala svoj lepivý papierik na najvyšší stupeň teploty na teplomere. Našli sa aj taký experti, ktorý svoj papierik nalepili nad teplomer J.

Radko a Miško

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Mňa táto súťaž zaujala hlavne v tom, že sme spolupracovali s deťmi z Ratíškovíc. Riešili sme úlohy, ktoré boli mimochodom veľmi zaujímavé. Mne sa páčilo ako kohút hral futbal. Ale dozvedel  som sa aj kopu zaujímavosti, napríklad, že banán je bylina. Boli tam aj ukážky videí napr. bojoví  tanec  pred zápasom v rugby Nového Zélandu, potom sme mali hádať pesničku od Michaela Jacksona Billie Jean. Ja, Juraj som bol v skupine z Emou z Nany a s Terezou, Andrej, môj kamarát, ktorý mi pomáhal písať bol v skupine s Radoslavom s Adelou a s ďalším Radkom.

Andrej a Juraj

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Páčilo sa nám dobre položené, zábavné a aj ťažké  otázky a práca v skupinkách.

Bolo pre nás ťažké  určiť premiéra Českej Republiky
Naučili sme sa veľa českých slov.
Ľahké bolo keď sme mali určiť rastliny.
Videli sme veľa videí (napr. rugby na Novom Zélande,  pesnička od Michaela Jacksona Bilie Jean, kohút športovec)

Denis a Adam

((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

Vedomostná súťaž-13.5.2014

 

Exkurzia " Dlouhé Stráně"

"Fond mikroprojektů"

Prečerpávacia vodná elektráreň Dlouhé Stráně sa v roku 2005 zaradila medzi 7 najväčších divov Českej republiky. Od roku 2010 je horná nádrž prečerpávacej vodnej elektrárne Dlouhé Stráně prístupná 6-sedačkovou lanovkou z blízkeho lyžiarskeho areálu Kouty. Lanovka vás vyvezie 4,5 km pod hornú nádrž. K nej sa potom dostanete pešo, na bicykli alebo využitím minibusu, ktorý tam jazdí kyvadlovo. Novo je prístupná 2,5 km trasa lesom po červenej, ktorá vedie až na korunu hornej nádrže. Areál Kouty ponúka aj ďalšie možnosti športového využitia.

V stredu 7.5. 2014 sa opäť spojili žiaci našej školy so žiakmi z Ratíškovíc a spoločne absolvovali prehliadku tohto krásneho areálu. No najprv si vypočuli odborný výklad, nasledovala prehliadka ale našiel sa i čas na odpočinok. A veru : absolvovať takúto exkurziu namiesto učenia ....  no kto by to nebral....

Dlouhé Stráně-7.5.14

 

Čítanie je „cool“, či?

Tibor Hujdič, alias pán Mrkva či Mrkvička, pricestoval z BA s riadnym batohom. Batohom kníh. Rozložil stoličky do kruhu a zopár kníh len tak podhodil do prostred kruhu rovno na zem v piatackej triede. Na stoličky sa prilepili piataci a šiestaci a očami zazeral na tie pohodené knihy. „AHA! Teraz sa nás ten pánko v okuliaroch bude pýtať, či čítame a koľko sme prečítali a ... no to bude trápne...“ Ha! Intuícia zlyhala. Pánko v okuliaroch chce hrať kvíz o INTUÍCII. Tak decká hádajú farbu, tipujú pesničku, či obľúbený šport, skúšajú odhadnúť knihu podľa obalu a obsah knihy podľa úryvku. Nie je to ľahké. Nie je ani ľahké nájsť dobrú knihu a jediný zaručený spôsob ako ju nájsť je - PREČÍTAŤ ju.

Pán Hujdič hovorí, že detské knihy a knihy pre mládež sú zaujímavejšie a dynamickejšie ako tie „dospelácke“ a ak si ich prečítajú aj mamky a tatkovia, ba i učitelia je tu zrazu SPOLOČNÁ téma na rozhovor. Hovorí sa tomu zdielanie...
Na jeho stránke a kníhkupectve www.mrkvicka.sk nájdete zaujímavé a možno provokujúce tituly.

SúZŠ pozvala pána Hujdiča aj na seminár pre učiteľov so zameraním na čítanie v škole na II. stupni: „Adam v škole sedel, abecedu vedel a čítať sa nenaučil.“ To preto, aby sme porozmýšľali nad prácou s textom na rôznych predmetoch. Pretože čítanie je nie len „cool“, ale je to zručnosť do života ČÍSLO 1.

MA

Pán Mrkvička
 
eTwinning
 

GETTING TO KNOW EACH OTHER

je názov projektu, ktorý si pripravili dve učiteľky angličtiny z Poľska a Francúzska a prostredníctvom portálu e-twinning ho zverejnili aj pre iných partnerov. Vďaka semináru v BA som sa priučila ako sa stať partnerom a vďaka naším šikovným a nadšeným piatakom, siedmakom a ôsmakom sme PARTNERMI aj stali.
Zatiaľ sme sa zapojili do prvej aktivity „Easter greetings“ a poslali pohľadnice do Poľska (mesto Lebork). Výstavku niektorých môžete vidieť u siedmakov v triede. Druhou aktivitou je uhádnuť meno partnera (dvojča = twin) na fotografii.  Tretia aktivita projektu je tvorba vlastného AVATARA (imidž/postavička podľa vlastnej fantázie asi 20 cm vysoká na tvrdom papieri). Avatar pricestuje poštou do Francúzska, navštívi naše dvojča a z tohto skvelého výletu nám pošle fotky. K nám zasa pricestujú francúzski avatari a budú spoznávať život v rodine na Slovensku. To všetko treba zvečniť, popísať a zverejniť na stránke Twinspace. 
Slovenskými avatari cestujú už v pondelok 19.5.  Pa - pa.  Šťastnú cestu!

 
Žiaci 6. ročníka sa zapojili s pani učiteľkou  Jankou D. do projektu Etwinnig. Cieľom projektu je naspievať dve moderné pesničky za mesiac....
viac- pozrite si výsledok.    
      

Hurbanov pamätník - okresné kolo

Veľké poďakovanie patrí dievčatám, žiačkam našej školy, ktoré sa zúčastnili 29. apríla okresného kola Hurbanovho pamätníka v Skalici. Všetky vďaka svojmu talentu a usilovnosti si priniesli krásne trofeje:

Agáta Langová – 1. miesto

Simona Levočová – 1. miesto

Tatiana Turisová – 2. miesto

Veronika Antálková – 3. miesto

Linda Príkazská -  3. miesto

Všetkým dievčatám srdečne blahoželáme !

 

Priateľský veľkonočný turnaj Skalica- Ratíškovice

"Fond mikroprojektů"

Vo štvrtok, 24. 4., sme sa v našej škole opäť stretli s našimi šachovými priateľmi spoza hraníc. Privítali sme 9 mladých šachistov z Ratíškovic na priateľskom šachovom turnaji a nadviazali sme na našu minuloročnú spoluprácu, v ktorej budeme, dúfam, aj naďalej pokračovať. Z našej školy si na turnaji zahralo 11 detí, boli to deti, ktoré navštevujú šachový krúžok, nemohli však z kapacitných dôvodov hrať všetky naše deti, ktoré by mali záujem. Darilo sa nám veľmi dobre. Na 1. mieste skončil Rudko A. a hneď za ním Janko Š. Štvrté miesto obsadil Matúš S a šieste  - Ondrej P. (prvák). Ani posledná priečka nepatrila našim šachistom. S výsledkom sme boli veľmi spokojní a milo prekvapení. Hrajúcim deťom veľmi pekne ďakujeme za reprezentáciu školy a budeme sa tešiť na ďalšie priateľské stretnutie.

Gymnastická súťaž športového krúžku

V stredu, 16. 4., deti na športovom krúžku predviedli svojim rodičom krátke gymnastické zostavy s piatimi povinnými cvikmi - kotúľ vpred, kotúľ vpred do sedu a predklonu, váhu teda lastovičku, sviečku a skoky (čertíka alebo nožničky). Samozrejme, svoje zostavy mohli doplniť aj inými prvkami, čo mnohé deti využili a predvádzali mostíky, premety bokom, kľuky aj stojky. Malí gymnasti boli veľmi šikovní a disciplovaní, bola radosť na nich pozerať. Ocenení boli v zlatej striebornej a bronzovej kategórií, takže každý cvičenec si nakoniec odniesol diplom za svoju snahu. Cvičencov bolo dokopy 14, z čoho sme mali veľkú radosť aj my - trénerky a určite aj rodičia.

 

Plávanie Ratíškovice

"Fond mikroprojektů"

V rámci cezhraničného projektu so školou v Ratíškoviciach, ktorý sa volá „ J.A.Komenský by z nás měl radost““ sa začala  jedna z plánovaných aktivít - plavecký kurz. Plávanie po odbornej stránke zabezpečuje plavecká škola p. Mořinglovej (www.plavecka-skola.wz.cz.). Plávania sa zúčastňujú deti 2. – 4. ročníka. Deti sa už oboznámili s prostredím, predviedli, ako vedia plávať a teraz už rozdelení do skupín sa zdokonaľujú . Ako im to ide , môžete vidieť na fotografiách a pridávame i krátke video.

Plávanie 2014-1 from eva kosikova on Vimeo.

Deň narcisov

Deň narcisov je dňom boja proti rakovine. Tento deň sa nesie v žltej farbe umelých a živých narcisov na podporu všetkých, ktorí čelia zákernej rakovine. Zakúpením tohto jarnej kvietku dobrovoľnou čiastkou každý vyjadril spolupatričnosť a podporu onkologickým pacientom. Finančná zbierka sa vracia verejnosti späť vo forme financovania programov a projektov na podporu onkologických pacientov i širokej verejnosti. Naša škola sa zapája do tohto projektu každoročne. A tak to bolo i v piatok 11.4. Deti po skupinkách oblečení v oranžových vestách a s pokladničkou v rukách brázdili ulice v blízkosti  školy a oslovovali ľudí k podpore chorých na rakovinu. Ako odmenu im ponúkali narcis. Na konci dňa sa to len hemžilo žltými narcismi.
Všetkým, ktorí sa zapojili do tejto zbierky, ďakujeme.

Hurbanov pamätník - obvodné kolo

Dňa  10.apríla 2014, sa v koncertnej sále Františkánskeho kostola v Skalici,  uskutočnilo obvodné kolo Hurbanovho pamätníka. Našu školu reprezentovalo päť dievčat a priniesli skvelé trofeje:

Agáta L. – automatický postup do okresného kola

Simona L., debutantka – 2. miesto

Linda P. – 1. miesto s postupom do okresného kola

Veronika A. -  1. miesto s postupom do okresného kola

Tatiana T. -  1. miesto s postupom do okresného kola

   Zelený dom u nás v škole

V utorok, 8.4.2014 nás navštívili z Domova sociálnych služieb pre deti a dospelých v Skalici , inak povedané " Zo Zeleného domu", aby nám ukázali šikovnosť a zručnosť svojich klientov. Priniesli so sebou veľa nádherných výrobkov, ktoré sme si okrem obdivovania mohli i zakúpiť . Deťom sa veľmi páčilo i to, že sa sami mohli zapojiť do tvorivosti a tak pomocou voskoviek a žehličky vznikali krásne obrázky. Dievčatá najviac zaujala výroba šperkov - nielenže mali možnosť pozorovať, ako sa šperky vyrábajú ale sami vyskúšali i túto činnosť. Ďakujeme p.riaditeľke, jej zamestnancom ale i klientom DSS, že nám prišli ukázať, akí sú šikovní, tvoriví a tešíme sa, že k nám niekedy zasa zavítajú .

1.apríl - Deň bláznov

1.apríl  neodmysliteľne patrí k veselým dňom. My v škole sme ho pojali tiež veselo, preto deti prišli do školy naozaj bláznivo oblečené napr.  ponožky rôzne farebné, oblečené pyžamo, sveter naruby .... ale veď sa pozrite na foto a posúďte sami, ako kreatívne boli naše deti.

Matematika na šachovnici u druhákov

Druháci, šach a Mefisto
Naši druháci absolvovali hodinu matematiky na šachovnici tentokrát spolu s čertíkom Mefistom, ktorého nám pomohol stvárniť Rudko A. Stali sa súčasťou príbehu Ako som chytil čerta z knihy F. Brandejsa Šachové panoptikum a podľa úsmevov na tváričkách sa im to veľmi páčilo. Nešlo však len o zábavu, ale aby mohol čertík Mefisto za nami prísť, deti museli splniť tri úlohy, pri ktorých si precvičovali pamäť, prácu s hodnotami figúr, sčítavanie,  porozumenie čítaného textu a tiež spoluprácu v skupinách, súčasne riešiť jednoťahové maty. Každú úlohu sa im podarilo splniť a čertík Mefisto za nimi prišiel. V príbehu sa hrali tri partie medzi čertíkom a anglickým gentlemanom a dohoda bola - ak aspoň jednu partiu zremízujú, tak čert bude slúžiť jemu (teda aj deťom), ak nie, budú slúžiť oni čertíkovi. Aj keď prvé dve partie čert vyhral vynúteným 7-ťahovým matom, poslednú partiu sa Mefisto vzdal aj keď opäť hrozil matom. Ale prečo? Opýtajte sa našich druhákov.
 

 

Deň podľa Amosa

Už niekoľko rokov si v našej škole pripomíname Deň učiteľov tematickým vyučovaním s názvom Deň podľa Amosa. V tento deň sa neučíme podľa rozvrhu, ale počas doobedia pracujeme v skupinách na riešení rôznych zaujímavých úloh. Tento rok, keďže je nás už viac, sme sa rozdelili na menších a väčších. Deti 1. stupňa školy zostali v triedach a v zmiešaných skupinách sa venovali týmto činnostiam: skladanie zvieratiek z papiera, riešenie sudoku a tangramov, diskutovanie o právach detí a príprava jedál. Práve táto posledná činnosť bola veľmi žiadaná, pretože si deti samostatne prečítali recepty, navážili a pripravili potrebné suroviny a nakoniec, čo si navarili, to aj zjedli.

Deti 2. stupňa školy zisťovali v teréne informácie o historických pamiatkach a iných známych budovách v meste. Najstarší ôsmaci a siedmaci mali vypracovanie odpovedí sťažené tým, že sa medzi sebou museli dorozumievať po anglicky, pretože k nám prišli na návštevu žiaci zo ZŠ Radošovce, s ktorými spolupracujeme v projekte „Mornings in English“.

PRVÁ Veľká skalická pátračka (niečo ako „Great Skalica Hunt“)

28.3. nezostala v škole z II. stupňa ani noha. Poviete si „Aha, Deň učiteľov, asi mali všetci veľkí voľno“. NEMALI! Nik nemal voľno! Všetci učitelia behali po meste a dozerali na pátračské skupiny a veru sa riadne nabehali... Tímová práca nebola vôbec jednoduchá a slová TAKTIKA a STRATÉGIA bol pre mnohé skupiny pojem takmer neznámy. Počítali sa stromy aj náhrobné kamene, zisťoval pôvod tovaru, odchody autobusov, hľadali sa sochy a pamätné tabule, skúmali sa staré budovy v meste, fotili obrázky, natáčali videá, kreslili scenérie a spievali piesne. Najhoršie bolo, že siedmaci a ôsmaci to všetko mali urobiť po ANGLICKY. A tu narazila kosa na kameň. Nie všetkým to išlo a nie všetci boli nadšení pátraním a komunikáciou v jazyku tak náročnom a cudzom :) No boli aj takí, ktorí VYDRŽALI. Im patrí mimoriadna pochvala. Súťaž ešte nie je vyhodnotená, nakoľko odpovede sú nejednotné a fotografie uložené chaotickým štýlom :) Už teraz však vieme, že pozitívne hodnotenie a radosť z hry prevláda a ak by bola podobná pátračka zajtra, tak nikto neváha a namiesto do školy určite beží do mesta.
Ďakujem všetkým učiteľom, ktorí behali, neradili a nepomáhali. Ďakujem deviatakom z RADOŠOVIEC, ktorí sa aktívne zapojili, pretože pátračka bola pokračovaním nápadu MORNINGS IN ENGLISH.

Deň podľa Amosa sa každoročne teší veľkej obľube a nebolo tomu inak ani tento rok. Deti sa už teraz tešia na to, čo pekné im učitelia pripravia nabudúce.     

Veľmi pekný a zaujímavý článok o patráčke 2.stupňa  napísal p.uč.Farárik:

http://fararik.blog.sme.sk/c/352909/Nechajme-deti-patrat-alebo-den-v-skole-podla-Amosa.html

Tiež o nás napísalo Záhorie:  http://zahorie.sme.sk/c/7156673/skalicki-skolaci-predviedli-v-praxi-skolu-hrou.html

                                                      https://www.facebook.com/pages/Z%C3%A1horie/144877821761?fref=ts

 

Exkurzia do Uherského Hradišťa

"Fond mikroprojektů"

Cez cezhraničný projekt dvoch škôl - našej slovenskej SZŠ Štvorlístok a moravskej ZŠ v Ratiškoviciach sa deti 2.stupňa v stredu 26.3.2014 zúčastnili aj na takýchto parádnych exkurziách. V recyklačnom centre firmy Kovosteel a slovanskom archeoskanzene v Modrej pri Uherskom Hradišti - pri Velehrade, pod hradom Buchlov.

Rodina bez cigariet -  vernisáž výstavy

Tohtoročné slávnostné vyhodnotenie sa uskutočnilo  v našich priestoroch  dňa 20.3.2014. V priestoroch boli vystavené najlepšie súťažné práce . V tomto roku sa zúčastnilo projektu 16 základných škôl. Aj tento rok sa súťažilo o hodnotné ceny s hlavnou cenou značkový tablet pre víťazov v jednotlivých kategóriách. Odmeňovalo sa okrem prvých piatich miest z každej kategórie aj ďalších 20 žiakov s reklamnými tričkami s potlačou súťažných prác a inými reklamnými materiálmi s námetom projektu, ale aj veľa žiakov z každej školy drobný darček za prejavenú snahu. Ukážky víťazných prác sú na  webových stránkach www.rodinabezcigariet.sk a na facebookovom profile www.facebook.com/rodinabezcigariet .

Hurbanov pamätník - školské kolo

Marec je mesiacom mnohých žiackych súťaží. Už tradične si v ňom nachádza svoje miesto  aj  školské kolo súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy s názvom Hurbanov pamätník. Je vyvrcholením triednych kôl. Tento rok  do školského kola prišli recitovať žiačky z 1.stupňa, dievčatá z piatej, siedmej  a ôsmej triedy. Porota sa zhodla na umiestnení recitátoriek  následne:

I. Kategória –POÉZIA:

          1.miesto             S. Levočová – 2.tr.
          2.miesto             E. Fuchsová – 3.tr.
          3.miesto             T. Karvašová – 1.tr.


   PRÓZA:

          2.miesto             L. Príkazská – 3.tr.
                                       K. Kubová – 2.tr.

 II. Kategória -POÉZIA:

              1.miesto         V. Antálková – 5.tr.
              2.miesto         K. Hertlová – 4.tr.
              3.miesto         K. Karvašová- 4.tr.                 
                                       L. Hyžová -4.tr.

                          PRÓZA:

              2.miesto         T. Tomšová – 5.tr. 
                                       K. Feriková – 4.tr.

III. Kategória – POÉZIA:

             1.miesto          T. Turisová – 8.tr.

                         PRÓZA:

  A.    Langová – 7.tr.

Poďakovanie a pochvala patrí všetkým recitátorkám za ich usilovnosť pri učení textu a za predvedenie svojho talentu.

JAZYKOVÝ KVET - súťaž v prednese cudzojazyčnej poézie a prózy

Minuloročné skvelé umiestnenie na  celoslovenskom finále tejto súťaže nás nesmierne potešilo a motivovalo aj k tohtoročnej účasti v úvodnom okresnom kole, ktoré sa konalo v Trnave.  Prednes rozprávky v angličtine si znova skúsila Paťka K. a po prvý raz aj Rudko a Veronika. Ruštinu zastupovali už ostrieľané recitátorky Agátka, Táňa a Sofia, no tento rok sa k nim pridal celkom prvý raz v ŹIVOTE aj Radko B. Aj keď sa všetci neumiestnili tak ako si želali, je obdivuhodné, že sa naučili krásne prednášať cudzojazyčné texty a vystúpili s nimi pred komisiou. Ďakujeme všetkým recitátorom za výbornú reprezentáciu. Rodičom za podporu, sprevádzanie a odvoz. Sme radi, že Vás máme.

MA

Výsledková listina:   http://www.jazykovevzdelavanie.sk/products/jazykovy-kvet-2014/

Prváci na exkurzii

Naši najmenší - prváci – sa v piatok 14.3. vybrali na exkurziu do Západoslovenských tlačiarní v Skalici. Hneď po príchode nás privítala p. riaditeľka p.Macháčková spolu s Julkovým ockom ako aj s Filipkovým ockom (p.Macháčkovia), pretože  tam pracujú. Pani riaditeľka nás s úsmevom pekne privítala a po celý čas nás sprevádzala a trpezlivo každému vysvetlila prácu  tlačiarenských  strojov. Deti mali možnosť pozrieť sa , ako sa tlačia stránky napr. do kníh alebo brožúr pre rôzne firmy. Ďalší ujo nám ukázal, ako sa orezávajú vytlačené stránky. Potom sme sa presunuli do miestnosti, kde na začiatku stroja teta vložila listy, pomocou počítača spustila stroj  a na konci vychádzali vytlačené a zviazané brožúry.  Na koniec deti so záujmom sledovali, ako sa zlepuje obálka knihy so stránkami. Na záver sme sa rozlúčili a aby deti odchádzali spokojné, každé dieťa dostalo od p.riaditeľky peknú vymaľovávanku.

Vďaka tejto exkurzii si deti budú lepšie vedieť predstaviť, ako vzniká kniha, časopis, brožúrka, pretože vždy je „ lepšie jeden raz vidieť ako trikrát počuť“.

MDŽ pre seniorov

Dňa 10.3.2014, obyvateľky Zariadenia pre seniorov v Skalici, oslavovali  Medzinárodný deň žien.

K ich sviatku im prišli popriať aj naše žiačky 3. a 4. triedy a chlapec z druhej triedy. Ako darček im priniesli dobrú náladu a pestrý program.

Zarecitovali im básničky, predniesli milé slovo, zaspievali pesničky. Pri tancoch so švihadlami a s fit loptami bolo počuť, ako si niektoré babičky povzdychli nad šikovnými nožičkami a ručičkami dievčat a či by to aj ony dokázali, keby boli mladé.Program ukončil hrou na husle Filipko D.

Vystúpenie babičky očividne potešilo a deti odchádzali s poznatkom, že ako málo stačí, vlastne len  kúsok svojho voľného času, svojej zručnosti, umu a úsmevu, aby dokázali rozžiariť smutné oči a potešiť srdce človeka. A všetky naše ženy, babičky si to zaslúžia!

Rodina bez cigariet

V tomto šk. roku sa naša škola zapojila do 2. ročníka výtvarnej súťaže „Rodina bez cigariet“. Súčasťou projekt sú i prednášky a besedy, v ktorých sa deti s koordinátormi rozprávajú o zdravom štýle života a prevencii pred drogovými závislosťami, najmä fajčením. Pre deti 1. stupňa školy mali ujo Igor a teta Janka pripravenú rozprávku o zebre, opičiakovi a žabiakovi – lekárovi. Starším žiakom premietli krátky videofilm, ktorý názorne ukazoval škodlivé dôsledky fajčenia na ľudský organizmus. V závere prednášky sa všetky deti zabavili pri súťažiach a hrách. Vernisáž najkrajších výtvarných prác bude v priestoroch našej školy 20. marca 2014.

Dopoludnie s angličtinou v Radošovciach

Možno si poviete, že porozprávať sa s niekým po anglicky v Radošovciach je zvláštny nápad. Nie je to však nemožné, ak to napadne učiteľa angličtiny na miestnej škole (Mgr. Rastislav Bartal ). Vymyslel si, že pozve žiakov inej školy, ktorí sa premenia na anglicky hovoriacich  turistov a tých svojich premení na sprievodcov a hostiteľov. Preto sme vo štvrtok 20.2. boli pozvaní na cudzineckú návštevu Radošoviec. (Mnohí z nás tam naozaj nikdy predtým neboli.) Miestni deviataci nás privítali vlastnoručne vyrobeným plagátom na dverách školy a potom nás zasypali informáciami o škole (samozrejme po anglicky). Nasledovalo predstavovanie, dotazník a klebetenie (samozrejme po anglicky) v školskej knižnici. Rozprávali sa aj učitelia (samozrejme po anglicky). Všetci sa naplno vžili do úlohy „Angličana“ a keď redaktorka Regionálnej Televízie prehovorila anglicky už to všetci brali ako súčasť hry. Musím priznať, že ja ako učiteľka som bola unesená tým, že naozaj VŠETCI naši SIEDMACI hovorili anglicky. Nereptali, nebúrili sa, neprotestovali, jednoducho zobrali to ako výzvu a možno trocha i ako recesiu.

V marci pozývame deviatakov z Radošoviec na prehliadku Skalice (samozrejme v angličtine)

MA

MINI PLAYBACK SHOW

Fergie, Shakira, Demi Lovato, Avicil, Timber...... to je len časť slávnych  mien, ktoré nám predviedli žiaci našej školičky na 5.ročníku našej školskej súťaže „ Mini playbach show“, ktorá sa konala v stredu 19.2. Súťaže sa zúčastnili deti z 1.-4.ročníka a i tento raz to porota mala veľmi ťažké. Samozrejme porota štedro hodnotila najmä odvahu detí a ich tanečné majstrovstvo. Víťazom sa stala Nela Pocisková s piesňou Neviem sa nájsť, na druhom mieste Avicil – Hey Brother a na treťom mieste skončili Monster High, Demii Lovato a Fergie. Nás najmä veľmi teší hojná účasť účinkujúcich a tešíme sa na ďalší ročník.

PLAYBACK 2014 from eva kosikova on Vimeo.

 

Zimná škola 2014

Tohtoročná zima je na sneh dosť skúpa, a tak sme boli radi, že sme ešte v lete, v časovom predstihu, vybrali na realizáciu školy v prírode v termíne od 9. – 14.2.2014 stredisko v Tatranskej Lomnici, ktoré zaručovalo aspoň sneh umelý. Aj keď miestami pršalo a neskôr snežilo, lyžovali sme každý deň od nedele do štvrtku. Ubytovanie a strava v hoteli Morava, ktorý je známy z českého filmu Anděl na horách nám vyhovovalo. Väčšina detí už vedela lyžovať, takže sa zdokonaľovali v štýle zjazdového lyžovania, 7 detí sa počas týždňa naučilo základy lyžovania a ďalších 7 detí sa naučilo snowbordovať, čo nás veľmi teší. Na večery strávené pri speve gitary budeme ešte dlho v dobrom spomínať (vďaka Lukáš :-). Za úspešný priebeh školy v prírode aj touto cestou ďakujeme všetkým vedúcim, pánovi doktorovi a šoférovi, ktorí sa o nás  vzorne starali.  

 

 

Správa z 5.dňa - štvrtok 13.2.

Dnes sme sa mali opäť dobre. Ale keď sme išli na svah Čučoriedky, Adam L. si skoro zlomil nohu vďaka nemenovanému snowboardistovi. Našťastie to dobre dopadlo. Ale začneme od začiatku. Hneď po raňajkách sme išli na svah lanovkou. Zišli sme ho štyri krát. Potom sme išli na obed. Mali sme zeleninovú polievku a krkovičku so zemiakmi.

Po obede sme išli ma Skalnaté pleso. Bolo tam pekne. Potom sa niektorí išli lyžovať a snowboardovať. Bol to skvelý zážitok. Na večeru sme mali ryžový nákyp. Po večeri sme si rozdali diplomy, valintínskú poštu a spievali sme pri gitare.  
Klebietka: pani učiteľka Zuzka spadla. Vyhovorila sa na to, že pred tým tam ten sneh nebol.  

 

  (správy napísali snowboardisti)

Správa zo 4.dňa - streda 12.2.

Dnes sme boli prvýkrát na vysokom svahu Čučoriedky. Hore veľmi fúkalo,  bola hmla a raz za čas spŕchlo. Pri poslednej jazde pred obedom sme  zmokli. Keď sme prišli na hotel, boli sme zničení ako býk po zápase. Na  obed sme mali slepačiu polievku a sviečkovú omáčku. Na večeru sme mali  kuracie na hríboch a ryžu. Po obede sa spustil veľký lejak. Nešli sme  lyžovať, ale pozerali sme rozprávku. A večer nás čakala Talentmánia.
Klebietky:  Prvostupniarka naháňala chlapcov z druhého stupňa, aby im mohla dať pusinky. Chlapci z druhého stupňa trénovali tanec na Talentmániu.   
                                   (správy napísali tretiačly)

Správa z 3.dňa - utorok 11.2.

Dnes ráno pršalo, a preto sme nemohli ísť lyžovať. Namiesto toho sme pozerali rozprávku. Potom bol obed (pečené kurča s ryžou a kapustová polievka). Poobede prestalo pršať a mohli sme ísť lyžovať. Snehu bolo menej ako včera, ale nám to stačilo. Lyžovanie sa nám páči, ale poobede sú už na svahu kopčeky, čo sa volajú bubny. Po lyžovaní sme sa vrátili na hotel a bola večera (dukátové buchtičky). Veľmi nám chutili.

Klebietky: Šimon je zaľúbený do pani učiteľky Aničky. Chcel by jej postaviť dom.

(dnešné správy napísali druháčky a Terezka K.)

P. S.: Ôsmačky dementovali správy zo včera, gymnazisti neboli z Košic, ale z Michaloviec.

Správa z 2.dňa - pondelok 10.2.

Dnes bolo veľmi teplo a slnečno. Do rána napadol sneh a my sme sa tešili. Svahy neboli veľmi strmé. Aj malí prváci ich zvládli. Niektorí spolužiaci sa dnes naučili lyžovať. Veľmi sa zlepšili. Vleky sú tu tiež dobré. Raňajky sú strašne dobré, lebo máme veľký výber. Na obed sme mali zemiakovú kašu a mleté mäso a na večeru kurací pekelt s cestovinou. Mňam.

Klebietky: Prvák pusinkoval na obede prváčku a hovoril jej, že sa ňou ožení. Ôsmačky nadvädzovali priateľstvá s gymnazistami z Košíc.      

 (dnešné správy pripravili šiestačky)

Správa z 1.dňa - nedeľa 9.2.

Cesta bola dlhá, ale zvládli sme ju dobre . Okolo 13,30 hod mse boli na mieste. Po obede sme sa ubytovali a vybalili. O 17,30 hod bola večera. Po večeri smer sa išli prejsť po okolí areálu. Snehu je tu málo, ale dúfame, že Perinbaba nám  zasneží. Tešíme sa na zajtrajšiu lyžovačku.

 

TVORIVé DIELNE RATÍŠKOVICE

"Fond mikroprojektů"

Dňa 7. 2.boli naši piataci pozvaní do Ratíškovic. Účelom tejto návštevy bolo vymodelovať si vlastné výrobky z hliny. V škole majú peknú dielňu a šikovnú pani učiteľku, ktorá nám vo všetkom radila a všetko nám vysvetlila. Myslím, že práca deti veľmi bavila a výrobky boli super.

 

Zápis do 1.ročníka

Zápis do 1. ročníka našej školy na školský rok 2014/2015 sa uskutočnil v piatok, 31. januára 2014.  Pre budúcich prváčikov  je prostredie školy dobre známe, pretože sa sem chodievali hrať ešte počas dní otvorených dverí, ktoré prebiehali v novembri a decembri. Úlohy, ktoré deti plnili, aby preukázali svoju pripravenosť do školy boli „schované“ v rozprávke O troch prasiatkach. Pani učiteľky tak nepozorovane sledovali, či poznajú deti farby, geometrické tvary, ako kreslia a vyjadrujú sa. Všetky deti smelo predviedli, že sa toho v škôlke aj s rodičmi veľa naučili a do školy sa veľmi tešia.  Zapísaných bolo 17 detí.

Karneval

Vo štvrtok 30.1.2014 sa konal v telocvični našej školy tradičný detský karneval. I tentoraz sa deti spolu s rodičmi snažili pripraviť si masku – buďto zakúpenú alebo vlastnoručne zhotovenú.  A tak sme mali možnosť vidieť, ako sa spolu zabávajú  kovboji, policajti, princezné, víly, zvieratká, šašovia, bojovníci.... Ako každý rok, i tento na nich čakala zlatá brána, balónikový tanec.  Deti súťažili v jedení perníkov, v prenášaní nafúknutých balónikov, v orientácii poslepačky. Na záver sa zahrali známu hru „ Kontajner“  a skôr, než sa všetci rozišli domov, deti dostali odmenu.

Komparo

Dňa 7. novembra 2013 sa v našej škole v 8. ročníku písal KOMPARO.

... a ako sme dopadli? Výsledkami našich žiakov sa naša škola v matematike, v slovenskom jazyku a literatúre, v prírodovednom bloku a v spoločenskovednom bloku zaradila medzi 25 % najúspešnejších škôl na Slovensku.

matematike sme získali 79.0 % pričom úspešnosť všetkých testovaných žiakov v SR bol 57,4 %,

v slovenskom jazyku sme získali 74,1 % pričom úspešnosť všetkých testovaných žiakov v SR bol 58,7 %, z prírodovedného bloku sme získali 66,3 %, pričom úspešnosť všetkých testovaných žiakov v SR bol 53,1 %, v spoločenskovednom bloku 63,1 %, pričom úspešnosť všetkých testovaných žiakov v SR bol 48,2 % a vo všeobecných študijných predpokladoch 67,9 %, pričom úspešnosť všetkých testovaných žiakov v SR bol 54,6 %.

 

Čo je KOMPARO?

„KOMPARO je periodické testovanie žiakov základných škôl a osemročných gymnázií z rôznych predmetov a zo všeobecných študijných predpokladov. Zahrňuje tri druhy testovaní: meranie na vstupe („štartovacia čiara“) priebežné merania počas vzdelávacieho cyklu a meranie na výstupe („cieľová páska“). V prípade ôsmakov ide o priebežné testovanie počas vzdelávacieho cyklu. V prípade deviatakov ide o testovanie na „cieľovej páske“. Každý testovaný žiak dostáva podrobné informácie o tom, aký je jeho výsledok v porovnaní s tisíckami ďalších žiakov a  ktoré učivá si ešte musí zopakovať. Z pohľadu deviatakov je zrejmé hlavným cieľom príprava na Testovanie 9. No, pozor, toto nie je primárnym cieľom KOMPARA.

Každé testovanie KOMPARO je vyhodnocované na úrovni jednotlivých žiakov, na úrovni tried, na úrovni škôl, aj na celoslovenskej úrovni. Hoci viaceré výsledky majú podobu poradia škôl či tried, rebríčky nie sú tým hlavným, o čo v projekte KOMPARO ide. Jeho výsledky slúžia školám najmä ako objektívna spätná väzba a podklad pre aoutevaluáciu. Pomáhajú im stanoviť, aká je ich aktuálna pozícia, v čom sú ich silné a slabé stránky. Pre vedenie škôl sú vodidlom pri určovaní cieľov a prijímaní opatrení.“ (RNDr. Vladimír Burjan, riaditeľ spoločnosti EXAM testing, splo. s r. o.)

Srdečne blahoželáme našim šikovným ôsmakom! Ich výsledky nás veľmi potešili a inšpirovali do ďalšej práce.

Autor: VL

Olympiáda z ANGLICKÉHO JAZYKA

Okresné kolo olympiády bolo tento rok v Senici. Kategória 1A je pre vždy 5.6.a 7. ročník spoločná a v tomto roku v nej Rudko A. získal skvelé 3. miesto. Kategória 1B je zasa pre 8. a 9. ročník. Adelka D. sa umiestnila na 6. mieste, ale bola jediné dievča medzi samými chalanmi a tí chalani boli fakt dobrí.
Už vieme, že musíme viac trénovať gramatiku a slovnú zásobu, kým rozprávanie nám ide výborne. Dôležité je, že Adelka, Rudko a aj Táňa majú chuť sa naďalej venovať náročnejšej angličtine na priučovaní. (Z čoho sa teším ja asi najviac).

Príspevok: MA

Vianočné predajné trhy

Aj v tomto šk.roku sa naša škola zapojila do projektu " Škola priateľská k deťom" , cieľom ktorého je vytvoriť v školách prostredie, v ktorom sa deti cítia šťastne a bezpečne a plne sa zapájajú do školských aktivít. V utorok 17.12. sa uskutočnili už po druhý raz vianočné predajné trhy, na ktorých sa predávali výrobky, ktoré deti so svojimi  pedagógmi . Ich snaživosť ocenili všetci rodičia, starí rodičia tým, že si kúpili niektorý výrobok. A veru ponuka bola pestrá, čo možno vidieť na fotografiách.
Týmto ďakujeme všetkým za zakúpenie niektorého z výrobkov, čím nám pomohli prispieť na pomoc deťom v  Afrike
.

  Vianočné besiedky

Príchod vianočných sviatkov sa deti 1. a 2.ročníka rozhodli osláviť vianočnými besiedkami. Vzorne si pripravovali svoj program o zvieratkách, anjeloch, o narodení Ježiška, aby ho mohli venovať svojim blízkym. Prváci sa predviedli v utorok 17.12. a druháci potešili svojich príbuzných vo štvrtok 19.12.2013. Bol krásny pohľad na rozžiarené oči detí, v ktorých sa zračila veľká túžba, aby tie Vianoce boli už čo najskôr.

Deti 3.ročníka sa zasa predstavili rodičom divadelnou scénkou o živote anjelika, ktorý bol v nebíčku troška neposlušný a živý. Preto ho Sv. Peter vyslal na Zem, aby sa naučil konať dobro. Stretáva sa s Mikulášom, pomôže mu s ozdobením vianočnej jedličky pre deti. Tiež odoženie čertíka Bertíka, pretože ten deťom potajomky pri zdobení stromčeka kradol salónky. Celým predstavením deti sprevádzala kapela ADORÁMUS. Po skončení predstavenia všetkých čakalo pohostenie vianočnými dobrotami, ktoré napiekli mamičky našich tretiakov.

 

   Vianočná rozprávka

Vianočný počítač už odrátava posledné dni do Vianoc, a to je ten pravý čas na peknú  rozprávku. Prišli nám ju do školy zahrať študenti Strednej odbornej školy J. Čabelku v Holíči, ktorí sa pripravujú na svoje povolanie v odbore sociálno – výchovný pracovník. Vianočná rozprávka bola vtipná i poučná zároveň. Rozprávala príbeh o deťoch, ktoré ešte nikdy nedostali žiadny darček pod stromček, ale vôbec z toho neboli smutné, pretože posolstvo Vianoc je o láske, porozumení a spoločne strávených chvíľach v kruhu svojej rodiny. Po skončení predstavenia si študenti spolu s deťmi a učiteľmi ešte zaspievali na rozlúčku známe koledy. Už teraz sa tešíme na ďalšiu peknú rozprávku!

BRATISLAVA – iHRYsko a divadelné predstavenie

Tento rok priniesol Mikuláš na druhý stupeň nielen sladkosti ale aj VÝLET.
Divadelné predstavenie VEJÁR v novej budove SND v Bratislave bol darčekom pre všetkých, ktorí  sa nechali školským Mikulášom pozvať do večernej Bratislavy.
Najprv sme sa zaviezli do spoločnosti a herne spoločenských hier iHRYsko na Trenčianskej ulici. Šikovní a ochotní animátori mali už prichystané na stoloch rôzne spoločenské hry a pravdu povediac, takmer všetci si našli tú svoju HRU a pekne sa zabavili alebo si aj trocha aj hlavy polámali. Niektorí si aj kúpili čo–to pod stromček J.
Ďalšou krátkou zastávkou bola EUROVEA. Krásne vyzdobené malé námestie so sobom a stromčekmi, vianočná výzdoba pred divadlom a Mikuláš s pomocníkmi medzi uličkami obchodov, to všetko nás naladilo na sviatočnú nôtu.
Budova divadla je len na skok a pretože VŠETCI prišli načas, rozdali sme si lístky, posadali do kresiel a nechali sa zabávať známymi hercami, ktorí sa i sami bavili tým ako hrajú a čo hrajú. VEJÁR rozosmial asi všetkých. Vtipné repliky, krásne kostýmy a rozšantení herci celkom iste rozhýbali aj divákov. Divadlo bolo plné a atmosféra príjemná.

Ďakujeme Mikulášovi a tešíme sa na ďalšie divadelné predstavenia.

PS: Veľká pochvala všetkým deťom za správanie a dochvíľnosť .

Výlet do Bratislavy            Autor: Rudolf A.,7.r.

V piatok sa piatou hodinou trocha netradične skončilo vyučovanie pre 2.stupeň. 40 žiakov sprevádzaných 3 pedagógmi už o 14:00 nastupovalo do autobusu. Smer Bratislava. O necelé dve hodiny a po strastiplnom blúdení sme napokon zastali pre budovou, skrývajúcou okrem iného aj centrum  iHRYsko. V ňom sa sústreďujú tradičné i netradičné spoločenské hry. Dobrovoľníci sa ich postupne naučia a potom ich predvádzajú záujemcom. Majú ich vyše tisíc, slovensky, česky, nemecky, anglicky i francúzsky. Tu sme strávili asi jeden a pol hodinu. Zahrali sme si hry, inšpirovali sa a možno niektorí ich nájdu aj pod stromčekom. Po dome iHRYsko sme sa autobusom previezli do centra- na námestie pri Novej budove SND. Tu sme mali rozchod a asi 45 minút sme strávili v nákupnom centre Eurovea, prehliadkou námestia a napokon sme sa stretli o 16:40 pri vstupe do divadla. Lístky rozdané, sála zaplnená, svetlá zhasnuté- a predstavenie sa mohlo začať! Jednalo sa o komédiu Vejár. Mali sme tu možnosť porovnať herecké výkony umelcov v divadle a v televízii. Predstavenie skončilo až po deviatej. Mierne unavení sme nasadli do autobusu a už sme sa nechali unášať späť do Skalice. Po ceste ešte niektorí vystúpili v Brodskom a v Holíči. Do Skalice sme dorazili asi o 23:45. Výlet sme si určite všetci užili a vychutnali si atmosféru Slovenského národného divadla.  

 

Tretiaci v Topoľčanoch

V nedeľu, dňa 8. 12. 2013, niektorí tretiaci, pani uč. Adélka a kapela, s ktorou funguje, sa spoločne podujali na výpravu mikrobusom do Topoľčian. Rozhodli sa urobiť radosť deťom z detského domova, a tak rozžiariť ich tváričky, zvlášť v tomto predvianočnom období, divadelnou scénkou o živote anjelika. Hraný príbeh našimi tretiakmi hovorí o anjelikovi, ktorý bol v nebíčku troška neposlušný a živý. Preto ho Sv. Peter vyslal na Zem, aby sa naučil konať dobro. Stretáva sa s Mikulášom, pomôže mu s ozdobením vianočnej jedličky pre deti. Tiež odoženie čertíka Bertíka, pretože ten deťom potajomky pri zdobení stromčeka kradol salónky. Po ukončení divadelnej scénky nasledovali hádanky pre deti. Tie si za správnu odpoveď mohli vybrať nejaký malý darček, ktorý strážil náš anjelik. Ostatné deti boli obdarované tiež. Počas odovzdávania drobných darčekov deťom z detského domova v Topoľčanoch kapela zahrala a zaspievala niekoľko súčasných rádiových songov na spríjemnenie celej atmosféry. Žiaci tretieho ročníka a tiež p. učiteľka s kapelou odchádzali z tohto podujatia s úsmevom na tvári. Svoj cieľ splnili.

 

Záhorácke rádio a my

    Jedno mrazivé popoludnie  sa členovia žurnalistického krúžku vybrali na návštevu Záhoráckeho rádia v Skalici.  Privítal nás pán Roman Noga – manažer rádia a vysvetlil nám názorne, ako také rádio vlastne funguje.  Vybrali sme si pieseň na želanie a nebolo problém ju vyhľadať a zahrať. Všetci boli nadšení.  Spoznali sme jednotlivé miestnosti  rádia, dôležitú techniku, bez ktorej by rádio nemohlo fungovať  a aj koľko úsilia a snahy sa skrýva za prácou ľudí.

     Pri poďakovaní a rozlúčke sme na pamiatku dostali nálepky ZR a my, ako sa na návštevu patrí sme rádiu venovali ručne vyrobený darček.

    Mnohí z nás možno našli inšpiráciu pre výber budúceho štúdia. 

    Želáme Záhoráckemu rádiu skvelých poslucháčov a nech nám ešte veľa rokov svojimi reláciami a hudbou spríjemňuje naše životné chvíle.

                                                                                 Juliana V,7.r. Súkr. ZŠ Štvorlístok Skalica

Mini Soči olympijské hry - Ratíškovice

Už pravidelne sa štvrťročne stretávajú žiaci družobných škôl zo Skalice, Hodonína, Ratíškovíc a Senice na športových podujatiach, ktorých cieľom je nielen rozvíjať a podporovať zdravý pohyb, ale i prispievať  k vzájomnej komunikácii  v českom a slovenskom jazyku, vytvárať priestor pre nadväzovanie priateľstiev a výmenu skúseností medzi pedagógmi jednotlivých škôl. Posledné stretnutie v tomto kalendárnom roku sa uskutočnilo v telocvični ZŠ s MŠ Ratíškovice a malo názov „Mini Soči olympijské hry“. Žiaci 4. ročníkov si tu zmerali svoje sily v 10 rôznych disciplínach, z ktorých boli niektoré športového charakteru, iné boli skôr oddychové a zábavné. Po sčítaní všetkých bodov sa na stupienok víťazov postavilo domáce družstvo z Ratíškovíc. Aj keď víťaz môže byť len jeden, dobrý pocit a hodnotné ceny si odnášali všetci súťažiaci.  

Mikuláš

V piatok 6.12.2013 k nám opäť zavítal Mikuláš so svojimi pomocníkmi: anjelmi a čertmi. Našu školu už dobre pozná, veď sem chodieva každý rok. No pribudli k nám aj noví prváčikovia, s ktorými sa rád zoznámil. Niektoré deti už poznal po mene, boli to najmä nezbedníci chlapci, ktorým sa už trošku tlačia „čertovské rožky“. Veľkí čerti ich aj chceli zobrať so sebou, ale po krátkej naháňačke sa anjeli prihovorili a Mikuláš sa tiež nechal obmäkčiť. Navyše, keď zaspievali peknú pesničku, už neváhal ani chvíľku a rozdal deťom sladkosti.

Návšteva Mestského úradu

    O tom, ako si možno preveriť teoretické poznatky v praxi sa presvedčili deti II. stupňa našej školy na návšteve Mestského úradu v Skalici. Srdečne nás privítal a sprevádzal pán prednosta Ing. Bobrík, ktorý nás aj bližšie oboznámil s činnosťou tohto úradu a samotnými priestormi, z ktorých „dýchala história“. Takými boli napr. konšelačná miestnosť, obradná sieň, matrika, malá zasadačka.... Naše vedomosti sme uplatnili v otázkach pre pána prednostu, ktorý bol milo prekvapený, čo všetko vedia naše deti počnúc piatakmi a končiac ôsmakmi. Zistili sme, že vedomosti z občianskej náuky nie sú  zbytočné a záležitosti verejné sa týkajú i nás-mladej generácie. Ani sme sa nenazdali, že vyučovanie už skončilo, neprekážal nám čas navyše strávený v tejto inštitúcii, lebo na návšteve sme sa cítili dobre, pohodlne  a rozšírili sme si poznatky. Táto návšteva splnila svoj cieľ a my sa tomu úprimne tešíme.

Beseda so spisovateľom

V stredu, 5. novembra, k nám prišiel do školy pán Štefan Nižňanský, aby nám porozprával o knihe, ktorú napísal pre deti. Rozprávky o dvanástich trpaslíkoch sa deťom veľmi páčili a tak využili prítomnosť pána spisovateľa, aby sa ho spýtali ako vymýšľal jednotlivé rozprávky, prečo majú trpaslíci také zaujímavé mená aj ako to bolo v skutočnosti s belasým mačiatkom. Malých záhradných trpaslíkov si deti mohli aj pozrieť, lebo prišli spolu s pánom Nižňanským v čarodejnom kufríku. Kniha je nielen zaujímavá, ale aj poučná a vtipná, dozvedeli sme sa z nej napríklad aj to, ktoré rastliny sú jedovaté a ako sa dostala kukučka do hodín.

HALLOWEEN

U nás , ako vieme, Halloween nemá takú tradíciu, ako v anglicky hovoriacich krajinách. Medzi deťmi síce získava stále väčšiu  obľubu, ale u väčšiny z nás má ďaleko hlbší význam Sviatok všetkých svätých alebo „Dušičky“ – pamiatka zosnulých. Sú to sviatky pokoja, kedy spomíname na tých, ktorí už s nami nie sú a s ktorými sme prežili časť života.

Mnohé deti chcú sláviť tiež Halloween, pretože je to pre nich taký veľký karneval v maskách. Aby sme  uspokojili  túžbu detí z našej školy, obliecť si strašidelný kostým a nechať sa aj postrašiť, usporiadali sme v utorok večer pre nich lapanie zlých duchov, ktorí ohrozovali našich siedmakov a ôsmakov.  Žiaci museli  na stanovištiach plniť rôzne úlohy, odolávať zastrašovaniu rôznych ohavných bytostí a museli zlých duchov aj zajať a priviesť ich k Rotunde sv. Juraja, kde ich počas rituálneho tanca spálili.

K výborne vydarenej akcii, ktorá mimochodom pre tretiakov a štvrtákov končila nocovaním v škole, prispeli žiaci siedmej a ôsmej triedy, za čo im patrí veľká vďaka.
A na záver treba povedať, že či už slávime Sviatok všetkých svätých, Pamiatku zosnulých alebo Halloween, symbol zapálenej sviečky, ktorý tieto sviatky spája je vždy aspoň  na chvíľu „ svetlom „ , ktoré rozžiari pochmúrne  jesenné dni.

Jabĺčkový beh

Už pravidelne každý rok sa naše deti zúčastňujú akcie, ktorú organizuje Liga proti rakovine pod názvom " Jabĺčkový beh".  Tohto roka sa behu zúčastnili naše Včielky, teda prváčkovia. Počasie bolo priam idilické - na trasu im svietilo slniečko . Ako odmenu za účasť si deti odniesli červené , šťavnaté a chutné jabĺčko a samozrejme dobrý pocit z pohybu.

Majstrovstvá okresu v šachu

V piatok, 25. 10. 2013, sa v priestoroch hotelu Patriot konali Majstrovstvá okresu žiakov a žiačok základných škôl Skalického okresu. Usporiadateľom bolo CVČ v Skalici a partnerom podujatia bol OZ ProZáhorí a hotel Patriot, ktorí sa o nás veľmi pekne postarali, za čo im veľmi ďakujeme. Bohužiaľ sa týchto majstrovstiev zúčastnili len štyri školy: SZŠ Gorkého 4, ZŠ Vajanského, ZŠ Strážnická a Gymnázium. Aj napriek tomu boli odohrané veľmi pekné partie. V kategórii žiakov a žiačok bolo nasledujúce poradie:

1. Špaček Ján SVK SZŠ Gorkého 4
2. Krakovský Jakub SVK Gymnázium Skalica
3. Medlen Richard SVK SZŠ Gorkého 4
4. Antálek Rudolf SVK SZŠ Gorkého 4
5. Budinský Juraj SVK SZŠ Gorkého 4
6. Lavu Marek SVK SZŠ Gorkého 4
7. Gondár František SVK ZŠ Strážnická
8. Pařízek Ondrej SVK SZŠ Gorkého 4
9. Šurín Matúš SVK SZŠ Gorkého 4
10. Krakovský Matej SVK Gymnázium Skalica
11. Dujsík Radko SVK SZŠ Gorkého 4
12. Balážik Pavol SVK SZŠ Gorkého 4
13. Horák Viliam SVK ZŠ Vajanského 1
14. Kováč Patrik SVK ZŠ Strážnická
15. Schneider Richard SVK SZŠ Gorkého 4

Dievčatá:

 1. Juríčková Barbora SVK SZŠ Gorkého 4
 2. Sedláčková Lívia SVK SZŠ Gorkého 4
 3. Romanová Ema SVK SZŠ Gorkého 4
 4. Horváthová Denisa SVK ZŠ Strážnická
 5. Budinská Dorota SVK SZŠ Gorkého 4
 6. Príkazská Linda SVK SZŠ Gorkého 4
 7. Hertlová Katarína SVK SZŠ Gorkého 4
 8. Ozánová Adriana SVK ZŠ Strážnická
 9. Jurovatá Sára SVK ZŠ Strážnická

 

Prví traja z každej kategórie si vybojovali postup na krajské majstrovstvá. Takže postupujúcim budeme držať palce.

Šach-Majstrovstvá okresu

 

Timravina studnička

V piatok 25.októbra sa  v Senici konalo okresné kolo TIMRAVINEJ STUDNIČKY. Agátka Langová, žiačka našej školy, sa tejto recitácie prózy nielen zúčastnila, ale aj získala skvelé druhé miesto.

Úcta k starším

V stredu, dňa 23. 9., o 14.00 hod. niektoré deti našej školičky vystupovali v Domove dôchodnov v Skalici pri príležitosti mesiaca úcty k starším. Už pri úvode programu nás seniori privítali potleskom. Po celý čas sledovali náš program s úsmevom na tvári. Deti mali pre nich pripravený krátky, ale za to pestrý program. Tancovalo sa, spievalo, hralo na flatičky a gitaru, recitovalo sa, a tiež dievčatá mali pripravenú zostavu s gymnastickými stuhami. Po ukončení nášho vystúpenia sme odchádzali spokojní s úsmevom nielen na tvári, ale aj na srdci. Deti pri odchode dostali sladkú odmenu.

 

Skautskou stezkou k československým kořenúm – Dukla a východ Slovenska

"Fond mikroprojektů"

Píše Matúš:
V dňoch 11. – 13. októbra sme sa zúčastnili zájazdu na východné Slovensko v rámci EU projektu, ktorý získal skautský oddiel Junák Ratíškovice. Vyrazili sme v piatok o 3:30 v noci a našou prvou zastávkou bol až Svidník, kde sme prišli okolo 10:30. Vo Svidníku je vojensko-historické  múzeum a pamätník sovietskym vojakom, ktorí padli počas bojov pri Dukle v októbri 1944. V parku za múzeom sú bojové vozidlá a lietadlá z 2. svetovej vojny. Potom sme išli na vyhliadkovú vežu pri hranici s Poľskom, kde nám sprievodca porozprával o bojoch v tzv. Údolí smrti. Pozreli sme si aj partizánske bunkre schované v lese. Z vyhliadky sme zbehli  k pamätníku čs. vojakov na Dukle.  Cestou späť náš autobus zastavili aj pri cintoríne nemeckých  vojakov, ktorí padli na tomto území a zastavili sme sa aj pri tankoch v Údolí smrti. Vo Vyšnom Komárniku sme ešte poprezerali drevený kostolík postavený v r. 1924. Nocovali sme vo Svidníku v hoteli Rubín.  V sobotu sme sa plavili po Dunajci na pltiach. Pretože počasie bolo nádherné, vyrazili sme na pešiu 10 km túru po hrebeni až do penziónu Pltník.  Uf!  V nedeľu sme sa zastavili v Bardejove a prešli sme sa po unikátnom námestí  s meštianskymi domami. Bola trocha hmla, ale námestie majú naozaj impozantné. Veď je aj zapísané na listine svetového dedičstva.  Poslednou zastávkou bol Vrbov – termálne kúpalisko pri Kežmarku. Cestou domov sme mali tiež skvelé počasie a preto aj nádherné výhľady na krajinu a Tatry.   V nedeľu o 8 večer sme už boli späť v Skalici.
Výborný výlet.

FOTO :    http://www.junak-ratiskovice.cz/dukla-1113-10-2013

Orientačný beh

V stredu, 9. októbra 2013, sa konalo v Zlatníckej doline ďalšie priateľsko – športové stretnutie žiakov a učiteľov družobných základných škôl so Skalice, Senice, Ratíškovíc a Hodonína. Organizátorom bola tento krát Skalica a pripravila pre žiakov 5. ročníkov orientačný beh. Hneď ráno sa dievčatá a chlapci rozdelili do 4 – členných družstiev a vymysleli si mená pre svoje tímy. Po vysvetlení pravidiel odštartovalo prvé družstvo dievčat, po každých 10 minútach pokračovali ďalšie. Trať bola dlhá približne 2 km, viedla cez lúku i les a žiaci na nej zdolávali okrem prírodných prekážok aj úlohy, ktoré boli pripravené počas trate na 5 stanovištiach. Pani učiteľky ich preverili z topografickej prípravy, dopravnej výchovy, ale i logiky, bystrosti a šikovnosti. Po dobehnutí družstva do cieľa sa žiakom zaznamenal čas, vyhodnotili splnené úlohy a na základe získaných bodov porota určila poradie. V kategórii dievčat sa najviac darilo tímu zo ZŠ Hodonín „Očovanky“, v kategórii chlapcov boli najlepší žiaci zo Senice s názvom tímu „Fantastická štvorka“.      

Typické jesenné počasie s občasným mrholením nepokazilo účastníkom náladu, a tak sa už teraz tešia na ďalšiu družobnú návštevu, ktorá bude v decembri v Ratíškoviciach.

Exkurzia k ujovi ovocinárovi

V utorok, 8. októbra 2013, sa druháci našej školy vybrali na exkurziu do ovocného sadu neďaleko Skalice. Na autobusovej zastávke ich čakal ujo ovocinár, vystrojený v pôvodnom skalickom kroji, ktorý ich zaviedol do svojho sadu. Najskôr im predstavil svoje gazdovstvo aj s jeho zvieracími obyvateľmi: strážnym psom Indiou, koníkom Sally a tromi mačičkami. Potom deti ochutnali dobroty z domácej produkcie: púpavový med s orieškami, sušené jabĺčka a škoricovú cuketu, chlebík s džemom a nakoniec skvelý ovocný čaj s bylinkami. Keď sa posilnili, pustili sa do práce. Pod vedením uja ovocinára sa učili založiť bylinkovú mini záhradku, okopať pôdu okolo stromov, sadiť jablone, zbierať ovocie, lisovať ovocnú šťavu a veľa iných prác, ktoré je potrebné vykonať, kým sa nám na stôl dostane chutný ovocný pokrm. V sade bol dokonca ukrytý poklad v starej truhlici. Keď ho deti našli, dozvedeli sa, čo je najdrahšie na svete. Celá návšteva u uja ovocinára bola pre deti zábavná, ale zároveň poučná. Zopakovali si, čo sa učili na hodinách prírodovedy o ovocných stromoch, a pamätali si toho ozaj dosť J.

7.ročník Šarkaniády

V sobotu, 5. októbra 2013, sa stretli deti, ich rodičia a učitelia na VII. ročníku Šarkaniády v Zlatníckej doline. Tento ročník sa mimoriadne vydaril, pretože počasie bolo presne také, aké sme potrebovali. Slniečko svietilo a vietor fúkal tak silno, že niektoré šarkany dokonca odtrhol zo šnúrky a odvial preč. Mali sme však dostatok náhradných, takže sme hneď mohli pokračovať. Pobyt v peknej prírode nám spestril ocko Leušky a Theušky, keď nám priviedol ich koníka, aby sme sa povozili. Hovorí sa, že pohľad na svet z konského chrbta je najkrajší, a presvedčili sa o tom nielen deti, ale aj ich rodičia. Keď sme už boli z toľkého behania hladní, občerstvili sme sa špekáčikmi pri ohníku. Niektoré deti si ešte vyskúšali svoju obratnosť na lanovej dráhe Tarzánia. Večer sa nikomu nechcelo ísť domov a už teraz sa tešíme na ďalší ročník tohto obľúbeného školského podujatia.  

Družobné stretnutie Skalica - Ratíškovice

Vo štvrtok 3. októbra sme v našej triede privítali návštevu - štvrtákov z Ratiškovíc. Posedeli sme si v našej triede, predali si vyrobené darčeky a zahrali sa v herni. Stihli sme aj mini turnaj v stolnom tenise. Pani učiteľky s deťmi sa okrem školy prišli pozrieť i na naše pekné a historicky zaujímavé mesto. Absolvovali sme spoločne prehliadku mesta pod vedením sprievodkyne pani Rozborilovej. Naša prehliadka sa začala vyhliadkou z kostolnej veže. Mnohí prekonali samých seba pri výstupe na vežu, no uznali, že výhľad stál za to. Po náročnom výstupe sme si boli trocha zamaškrtiť, pozreli sme si kuchyňu, kde sa pečie preslávený Skalický trdelník. V bývalom jezuitskom kostole sa niektorým zatajil dych pri prehliadke hrobky. Po ceste do ľadovne sme nemohli vynechať ani Rotundu sv. Juraja, ktorá je taktiež pýchou Skalice. Bodkou našej prehliadky bola spomínaná ľadovňa, kde sme mali možnosť vidieť, ako si naši predkovia uchovávali potraviny pred skazou z tepla. V jednej časti bola nainštalovaná aj pôsobivá výzdoba - draci, strašidlá, netopiere, príšery. My sme sa však nezľakli. Zvyšok energie, ktorá deťom zostala si vybili pod kalváriou, kde sa prebehli a pohrali. Myslím, že stretnutie bolo príjemné no naviac aj osožné a poučné. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí zo života našich predkov.

Divadelné predstavenie

Tri oriešky pre Popolušku. Tak sa nazývalo divadelné predstavenie banskobystrického divadla Clipperton., ktorého herci opať navštívili našu školu. Po minuloročnom predstavení Cisárove nové šaty, boli žiaci prvého stupňa plní očakávania. Herci nesklamali. Predstavenie okorenili deťom blízkym,  moderným humorom, až sa všetci popadali za bruchá. A to, že ich pani učiteľke črievička nesadla, oželeli, veď predsa len patrila  rozprávkovej Popoluške!

Autor:EK

Strapoškove farbičky – vernisáž výstavy ilustrácií pre deti

V Záhorskom múzeu je od piatka 20. 9. milá výstava illustrácií knižiek a časopisov pre deti, ktoré namaľovala pani výtvarníčka Alena Wagnerová a deti z našej školy boli pri jej otvorení. Radi sme pripravili program na vernisáž a snáď i trocha potešili srdiečka dospelých, ktorí sa prišli pozrieť. Leuška a Karolinka zahrali na flautičku, Veronika a Agátka predniesli rozprávkovú poéziu, Chrystal Girls (Dorotka a Linduška) celkom sami nacvičili tanečnú zostavu len pre túto príležitosť J. Potom Chiarka s Adelkou zahrali svoje skladby na gitarách. Nakoniec pribehol aj Strapoško – Miško Vajla s plnými vreckami sladkostí a rozdával ich všetkým naokolo.
Potom sme trocha maškrtili, maľovali v dielničke pre deti a s obdivom prezerali krásne ilustrácie, ktoré s láskou maľovala pani Wagnerová. Príďte pozrieť aj vy.

Autor:MA

Otvorenie šk.r.2013/2014

Po dvoch mesiacoch oddychu privítala naša školička svojich žiakov opäť 2. septembra 2013.  Zrejme najviac sa tešili do školských lavíc naši prváčikovia, ktorých sprevádzali počas ich prvého dňa vo „veľkej“ škole rodičia alebo starí rodičia. Aby spomínali na prvý školský deň s úsmevom, privítali ich rozprávkové postavy Shrek a Oslík, ktoré mali pre deti pripravené súťažné úlohy. Keďže ich deti hravo zvládli, odmenili ich sladkosťami. Potom sa všetkým žiakom a rodičom predstavil učiteľský kolektív, ktorý bude počas celého roka sprevádzať deti na ich vzdelávacej ceste. Po krátkom programe, ktorý prebiehal na školskom dvore, odišli deti v sprievode svojich učiteľov do tried, z ktorých boli mnohé vynovené a voňali čistotou. Rodičia si prezreli a ocenili upravené priestory školy, ktoré vznikli počas letnej rekonštrukcie. Mnohí z nich sa na stavebných prácach aktívne podieľali, za čo by sme im aj touto cestou radi poďakovali.

Tak čo na záver zaželať všetkým do nového roku? Asi najviac zdravie a aby každý deň prichádzali do školy s takým úsmevom ako ten prvý.  

Autor:JŠ