Skvelé výsledky našej školy!

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu zverejnilo 11. mája 2015 výsledky TESTOVANIA 9. Naša maličká školička obstála na výbornú.

V slovenskom jazyku a literatúre sme prví v okrese Skalica !!!

V matematike sme druhí najlepší !!!

Skutočnosť, že naši žiaci dosiahli lepšie výsledky ako bol celoslovenský priemer, nás nesmierne potešila, pretože z pôvodných 15 detí, ktorí boli našimi prvými žiakmi v školskom roku 2006/2007, s nami do 9. ročníka zostalo len 7 statočných. 

 

 

MAT

SJL

Percentuálna úspešnosť našej školy

60,00 %

75,60 %

Percentuálna úspešnosť v rámci SR

52,68 %

62,58 %

Rozdiel priemernej úspešnosti oproti národnému priemeru

 

7,32 %

 

13,02 %

 

Letná prázdninová škola alebo LOMY sme už obsadili :)

10. augusta sa 36 osadníkov vybralo hľadať Hornú Ves pri Partizánskom. Cieľom bolo zanechať v priebehu najbližších 4 dní svoje stopy pri chate LOMY, skrytej v lesoch pohoria Vtáčnik.
Bola to cesta horúcim letom (35°C bola konštantná denná teplota), nabitá rôznymi aktivitami a zábavou.
Hneď prvý deň sme sa zastavili cestou v Hvezdárni Partizánske. Nadšený pán hvezdár nás bleskurýchlo previedol Mliečnou dráhou, ukázal nám hviezdnu oblohu vo dne i v noci, pomenoval hviezdy a zobrazil súhvezdia. Na stránke hvezdárne majú rôzne linky na fascinujúce pozorovania sond alebo oblohy. Odporúčam. My sme vďaka filtrom na ďalekohľade v kopule hvezdárne mohli pozorovať škvrny na Slnku. Silu Slnka sme cítili na vlastnej koži, hoci sme od neho vzdialený milióny kilometrov, hrialo NAOZAJ výdatne:) Horúca púť pokračovala do bývalého mesta Baťovany = Partizánske. Mesto založil pán Ján Antonín Baťa v 1938 a dnes tu majú malé múzeum topánok a histórie mesta. Videli sme typické murované „baťovské“ domčeky a kostol postavený v r 1949 štýle funkcionalizmu, vďaka čomu je na Slovensku ojedinelý. Našli sme skvelé ihrisko a pri ňom ochotných starých pánov, ktorí niektorých z nás učili hrať Pétanque /petang/ podľa pravidiel. V Partizánskom majú aj unikátnu, kvetinkovú maxi topánku. Pri nej sme sa samozrejme vyfotili.
Kľukatá, úzka cesta lesom nás zaviedla do strediska Lomy, kde už boli osadníci tábora Bombovo a osi a muchy :( Hmyz našťastie na druhý deň zmizol a pretože Bombovo žilo svojím vlastným životom, nám zostalo dosť a dosť miesta na naše hry. 
V prvej hre si Žirafa, Bobor, Medveď, Panda a Klokan našli svoje tímy, v ktorých malí aj veľkí počas týždňa spolupracovali a zbierali body. Hneď večer si ešte každý sám vyrobil koráliky, aby vo večernej pošte mohol odmeniť a pochváliť ostatných osadníkov za skvelé nápady, hry a kamarátstvo.
Na druhý deň sme sa doobeda schladili aj vybláznili v bazéne, aby sme nazbierali sily na lesnú hru HĽADAJ DVOJICU a neskôr LOMOVINY. Hra, v ktorej sme mali priniesť 70 rôznych vecí/“nevecí“ (ako napr. aj modré z neba, svetlo, tmu, prasličku, metlu, stoličku...). Potrápili sme nie len nohy ale aj hlavu :) V ďalšej hre RISKUJ V LOMOCH nám Rudko pripravil prezentáciu s geografickými otázkami za 100 – 500 bodov z oblastí ako Lomy, Skalica, slovenské hory, ...  Ešte šťastie, že tam boli aj možnosti voľby, hoci aj tak sme sem-tam riadne pohoreli. V ten večer sme ešte dokázali aj dokončiť koráliky. Riadne nabitý program, čo poviete?
V stredu sme sa vydali na kopec neďaleko osady - Buchlov. Bola to túra, v ktorej nikto nevyšiel až na vrchol, hoci niektorí boli neskutočne blízko. Skala MAGÁTKA je svedkom ich snaženia :) Poobedňajší bazén bol zaslúženou odmenou aj prípravou na ďalšie boje. Fyzickú kondíciu osadníkov preverila hra SAFARI, kde šerif a jeho zástupcovia neúprosne zatvárali pytliakov a pytliaci prepadávali lovcom a tak to šlo dokola aspoň hodinu!
Vo štvrtok prišli na rad tričká. Čo by to bol za tábor, keby sme si vlastné tričká nevyrobili? Medzi tým sme sa doobeda kúpali, hrali MAXI-SCRABBLE, jedli desiatové MEDOVNÍKY priviazané na niti, trénovali na TALENT SHOW  a DIVADLO podľa scenára Adelky. (Máme v škole ozajstné talenty. Deti, ktoré sa neboja predstaviť svoje zručnosti a nápady. Wow! To ste mali vidieť!! )  Okrem toho najstarší osadníci cez obed každý deň pol hodiny NAHLAS ČÍTALI z rôznych kníh, tak aby si každý mohol vybrať. Vo štvrtok poobede prišla konečne na rad hlavná hra OSADNÍCI Z LOMOV. Za body, ktoré si tímy nazbierali si potom mohli nakúpiť rôzne obrázky, tak aby splnili 15 úloh a mohli obsadiť biele miesto na mape Lomov.
Vznikli tak fantastické osady, ktorých mapy, hymny, jazyk, priemysel, poľnohospodárstvo, mestá a miesta môžete v septembri obdivovať v priestoroch školy.
V piatok nás čakal bojnický zámok a v ňom milá sprievodkyňa s kufríkmi, ktoré nám postupne odhalili históriu zámku a jeho majiteľov. Jednoduché a pútavé rozprávanie s otváraním kufríkov bolo šité na mieru malým návštevníkom zámku a preto ich naozaj oslovilo. Myslím, že práve takto by sa malo robiť sprevádzanie pre deti.
Koniec dobrý, všetko dobré.
Tábor sa podľa mňa vydaril. Deti boli skvelé a aj vďaka veľkým „štvorlístkáčom“: Adelke, Terezke a Rudkovi, ktorí fantasticky pomáhali, plánovali a vymýšľali a Siske, ktorá bola „Boss“ a tvorca programu, bolo príjemné spolupracovať a pozorovať všetko to dianie.   
Ďakujem za pekný týždeň v Lomoch.  MA

LETNá šKOLA 2015

 

Odovzdávanie Oskarkov a slávnostné ukončenie šk.roka

Na slávnostné ukončenie školského roka sa všetko školopovinné žiactvo aj s učiteľským zborom nasťahovalo do našej „telocvičničky“. Pomestili sme sa všetci, lebo dobrého sa veľa zmestí...
Posledný deň školského roka je u nás zvykom pozrieť si nejaké to maličké vystúpenie, vyhodnotiť najlepších a až potom si rozdať vysvedčenia. Tento rok sa predstavili prváci. Zaspievali, potešili.
Potom nastal čas pre sošku OSKARKA. Každá trieda má svojho a má svoje kritériá, ako si vyberá jeho majiteľa. Nestačí len mať dobrý prospech. Treba urobiť viac. Byť kamarátsky, reprezentovať školu, pomôcť, poradiť, čítať viac ako ostatní...  OSKARKA si treba zaslúžiť.
My však máme veľa skvelých a šikovných detí a preto ďalšou odmenou boli knižky. Tento rok sme zvolili anglické encyklopédie, či beletriu pre prvých detských čitateľov. Odmenených bolo viac než dosť. Ďalší školský rok za nami. Tento bol mimoriadne úspešný a pestrý. Ešte šťastie, že máme všetko zapísané na stránke školy. Bolo toho toľko, že je ťažké uveriť, čo všetko sme zažili.
Napokon pani riaditeľka popriala všetkým KRÁSNE PRÁZDNINY a pani učiteľky sa po rozdaní vysvedčení strácali za kyticami kvetov. Milé.

Pa – pa škola. Pekné leto!

Záver šk.r.2014/15

 

Rozlúčka deviatakov

Ako to už v živote chodí, všetko sa raz končí. Aj základná škola. No skôr, než privítame nové, je potreba sa patrične rozlúčiť so starým, tak, ako to urobili naši deviataci. V pondelok, 29. júna žiaci deviateho ročníka usporiadali malú rozlúčku so školou v podobe krátkeho vystúpenia, ktoré pozostávalo z divadla, v ktorom všetci účinkovali, príhovoru riaditeľky školy, parodizovaného baletu a tanečného mixu najobľúbenejších pesničiek všetkých generácií. Večerom sprevádzali moderátori Juliana Vajlová a Martin Tomek, žiaci ôsmeho ročníka a prípravu viedla Silvia Štefancová. Diváci aj účinkujúci boli s vystúpením spokojní. Po programe nasledovala voľná zábava s občerstvením.

Tatiana T.

 

Zber papiera

Počas posledného školského týždňa v našej škole prebiehal zber starého papiera. Deti, rodičia i učitelia vyprázdnili sklady, pivnice, kancelárie a povaly a nazbierali úctyhodných 4 460 kg. Poďakovanie patrí všetkým usilovným „zberačom“, osobitne p. Macháčkovi a Západoslovenským  tlačiarňam s.r.o., ktorí k našim kilogramom pridali ďalších 2 480 kg. Teší nás, že celkovo sa nám podarilo „zachrániť“ takmer 119     ! Celkom pekný lesík!

Výťažok zo zberu (198,20 €) deti navrhli použiť na ďalšie skrášlenie školského dvora :-). Ďakujeme.   

 

Štvrtácka výprava a la Mokrý Háj

V pondelok, 29. júna, sa už po druhý raz vybrali znova na turistickú vychádzku do Mokrého Hája. Navštívili pieskovňu a vežu na Vintoperku, kde si dali krátku prestávku a nadesiatovali sa. Po prestávke pokračovali v ceste ďalej. V dedinke Mokrý Háj navštívili MiniZoo u sestry p. učiteľky. Videli poníka Bleska, psíka Ronyho, ale mačku nie, tá bola na svojej vlastnej výprave. Okrem iného mali možnosť behať medzi sliepkami a ovečkami na veľkom rozľahlom dvore. Vyfotili sa s dvomi agamami, korytnačkou Lolou a malá Karolínka, krstniatko pani učiteľky, musela byť pri tom tiež. V závere výpravy si dali nanuky a malinovky v miestom šenku a hurá na autobus do Skalice.

Turistika 4.roč.

 

Rozlúčková opekačka

Ako každý rok, aj tento, sa naši štvrtáci lúčili s prvým stupňom našej školičky. Tentoraz šantili u Šantavých na chate v Darmovise. Hrali rôzne hry, súťažili, teda šantili, ako sa len dalo. Okrem tradičných špekáčikov ich čakali aj iné dobrôtky. Dokonca oslávili i narodeninky jednej žiačky, preto torta, gratulácia a darčeky nesmeli chýbať.

Rozlúčka 4.roč.-27.6.15

 

Budúci prváci

V piatok, 26. júna, prišli na návštevu do našej školičky budúci prváčikovia spolu so svojimi rodičmi. Okrem vzájomného zoznámenia sa deti kreslili vlastné erby, vďaka ktorým sa o sebe navzájom všetci viac dozvedeli. Po práci sa s novými pani učiteľkami pobrali na školský dvor, kde sa vyšantili skákaním na malej i veľkej trampolíne, hraním hokeja, behaním...  Počas pobytu vonku si pochutili i na melóne. Odchádzali s úsmevom na tvári a s darčekom od našich detí.

 

Predškoláci

 

Včeličky u Šmolkov

V piatok, 26. júna, navštívila štvrtákov p. Juríčková. Žiaci si vypočuli prednášku o včelách a včelárstve. Videli krátky film, v ktorom bolo všetko pekne ukázané a vysvetlené. Dokonca aj trúdy prišli na návštevu a tešili sa, že sa môžu pozrieť medzi deti. No najväčší úspech mal asi záver prednášky, a to ochutnávka rôznych druhov medu s oblátkami.

Včely

 

Ako môže vyzerať školský deň

Vo štvrtok, 25. júna, niektorí žiaci 4. ročníka vystúpili s divadelnou scénkou zo školského prostredia pred svojich mladších i starších spolužiakov. Absolvovali dve, asi polhodinové, vystúpenia pre prvý aj druhý stupeň našej školičky. Vtipná scénka rozosmiala všetkých v publiku, mladších i starších.

Len tak ďalej, naši herci, ste šikovní!

Scénka pre deti

 

Projekty na hodinách fyziky

Dňa 24. 6. 2015 sa vestibul a dvor našej školy zmenil na malú vedeckú výstavu. V rámci hodín fyziky sú žiaci povinní spracovať projekt na učiteľom zadanú tému. Projekty si vypracujú doma či už samostatne alebo s pomocou rodičov a dokonca aj starých rodičov.  Dôležité je, aby si žiaci svoj projekt obhájili, na hodine popísali ako to robili a aký jav chcú pomocou neho ukázať.

Keďže tohoroční šiestaci sú naozaj veľmi šikovní, tak sme sa rozhodli ich projekty ukázať svojim mladším aj starším spolužiakom. Vybrali sme tie najatraktívnejšie, rozložili sme sa na „ping-pongovom“ stole a tie nebezpečné sme rozložili na dvore. Postupne k nim prichádzali žiaci z jednotlivých tried a šiestaci im všetko trpezlivo vysvetľovali. Mladší žiaci ich niekedy pozorovali s otvorenými ústami... a veru bolo čo obdivovať. Či už rôzne druhy rovnoramenných váh, magnetické kyvadlo, magnetický futbal, ponorky, dôkaz prelievania plynu pomocou ohňa alebo malý magnetoelektrický motorček...

Touto cestou chcem ešte raz poďakovať rodičom a starým rodičom za ich čas a chuť pomôcť svojim deťom . Ďakujeme.

 

Fyzika 2015

 

Skalická olympiáda základných škôl

Záver školského roka patril aj športovým súťažiam, medzi ktoré patrila i Olympiáda skalických základných škôl.

Počas troch dní si naši žiaci zmerali sily so žiakmi iných skalických škôl v športových hrách a atletike. Počtom žiakov  sme síce malá škola, ale nestratili sme sa. Nedosiahli sme síce métu najvyššiu, ale čiastkové úspechy sme mali J. Sme dobrí v stolnom tenise, čo potvrdilo 2. miesto starších žiakov a 3. miesto mladších žiakov, tiež vo vybíjanej, kde mladšie žiačky vybojovali 3. miesto, máme kráľovnú v hode kriketovou loptičkou – Terka Tichá „hodila“ takmer 50 m a na stupni víťazov v skoku do diaľky stála naša ďalšia šikovná – Vendy Roháriková, ktorá skočila 436 cm. Zdá sa, že keď spojíme sily, sme silnejší, čo sa potvrdilo pri štafetách 4 x 60 m, kde dobehli staršie žiačky v zložení Roháriková-Tichá-Kapičáková-Kvaltínová na krásnom 2. mieste  a mladší žiaci v zložení Chocholáček-Budinský-Vajla-Lašák A. a žiačky v zložení Batková-Feriková-Jesenská-Hertlová na 3. mieste. Treba pochváliť snahu všetkých našich žiakov, ktorí reprezentovali našu školičku v ďalších disciplínach, a už teraz sa tešíme na ďalší športový školský rok.

Skal.olympiáda škôl 2015

 

Za krásami Slovenska a po stopách Jurka Jánošíka do LM

bol vydarený trojdňový poznávaci výlet pre žiakov 6. a 7. ročníka, ktorý mal tento rok svoju premiéru.

Trasu SI – BA – LM – PP – Tatranská Lesná a späť sme precestovali so ŽSR. Vyskúšali sme nie len osobné vlaky a rýchliky s miestenkami, kde sme museli bojovať o svoje miesta:), ale aj TEŽ (tatranskú električku) a ozubený elektrický vlak zo Štrbského Plesa do Štrby. Lanovky sme vynechali, pretože sme boli riadni turisti a počasie nám prialo.

Pretože v Liptovskom Mikuláši sme mali dohodnuté sprevádzanie mestom, dozvedeli sme sa  o pánovi menom Gašpar Fejérpataky-Belopotocký, ktorí zriadil v r.1823 prvú verejnú knižnicu a ochotnícke divadlo práve v LM. Vďaka nemu sa aj zachoval záznam o vypočúvaní a mučení Juraja Jánošíka, keď o prepis originálu požiadal (dnes už známeho básnika) Janka Kráľa a práve tieto originály sa neskôr stratili. Teraz už vieme, že Juro bol naozajstný zbojník:(  jeho legende však opäť radi podľahneme.

Tatry nás privítali výborným počasím a Penzión Lesná v Tatranskej Lesnej skvelým ubytovaním, stravou a milými majiteľmi.  V piatok sme sa vydali na naozajstnú túru na Chatu pri Zelenom plese (1551 m nad morom) popri potoku Biela voda. Výškový rozdiel 626 m preveril naše pľúca , nohy  aj povahy. Tabuľkový čas 3:05 si dokonca mnohí o hodinu skrátili. (Pán majiteľ penziónu s dcérou to však vybehne za 50 min. ...) Cestou nadol dievčence odfotili horec aj orchideu, popásli sa na jahôdkach a pozbierali kamienky z potoka. Chalani zasa ako víchor zbehli dolu, aby o to dlhšie posedeli na zastávke :)

V sobotu sme si naplánovali vyhliadkovú jazdu TEŽ-kou z T. Lesnej na Štrbské Pleso a sledovali úchvatnú panorámu Vysokých Tatier. Poniektorí už rozpoznajú Gerlach, Vysokú, Bradavicu aj Slavkovský štít a vedia, že Sibír je aj na Slovensku.  Už vieme, že na Kriváň sa ide aj cez Jamské pleso (ktoré sme však videli len z diaľky) a v reštaurácii Furkotka robia skvelé halušky.
 

.... ostatné zážitky a fotografie hľadajte u výletníkov, ktorí sa pocvičili v práci s mapou, orientácii v teréne, geografii SR, botanike, potrénovali sociálne zručnosti a komunikáciu, toleranciu a kompromis, overili si hodnotu peňazí, zoznámili sa s cestovaním a hlavne si užili skvelý školský výlet. (ma)

Tatry 25.-27.6.2015
 
Hravo po anglicky
 
Štvrtáci sú skvelí v hraní malých predstavení a pretože sme si ich tento rok nacvičili zopár, na poslednej hodine sme si niektoré z nich radi zopakovali:
1. Can you be my friend
2. Look up!
3. As big as a pig

Hravo anglicky

 

Výprava za  osamelými štvornohými  priateľmi

Paulinka

Naša trieda tretiakov dnes navštívila skalický psí útulok.Zaniesli sme psíkom granule,malé aj väčšie koberce, uteráky, pamlsky, aj hračky.Ja som sa spriatelila so psíkom Fidom, bol taký zlatučký!

Musím ho prísť ešte niekedy vyvenčiť.

Anetka

Som rada, že sme mohli ísť psíkov vyvenčiť. Keď teta otvorila bránku, museli sme psíkov pevne držať, lebo sa cez bránku vyhrnuli veľkou rýchlosťou a ťahali nás kade-tade. Bolo to smiešne. Skamarátila som sa s fantastickým psíkom s menom Sparky.

Robko

Ja som viedol na prechádzku takého malého kučeravého psíka.

Vilko a Ľubko

My sme mali spolu veľkého, čierneho, ale pokojného psa.

Nelka

Môj psík Tomy bol tiež celkom pokojný a išiel pekne vedľa mojej nohy.

Simonka

Mne síce môj psík utiekol, ale hneď sa vrátil.

Adamko L.

Keď sme boli na tom psom maratóne – vychádzke, ten môj pes ma najprv riadne poťahal po ceste a potom ma tak olízal, že aj dva roky nebudem mať žiadnu ranu!

Šimonko

Mňa psík aj zvalil na zem a tiež ma celého pooblizoval.To sa tak zo mňa tešil. Mne sa páčili aj štyri malé mačiatka.

Karinka

Mne sa veľmi páčili Max a Fido. Fido bol taký zlatučký, že som si ho chcela aj bez dovolenia zobrať!

Dianka

Ja chodievam do útulku s Theuškou a vždy si beriem Ramzesa. Je to dobrý pes. Ani neťahá a ani nie je lenivý.

Theuška

Mne sa páčila aj cesta tam a späť. Videli sme koníky, žriebätko, kozu Lízu, ktorá mala len jeden roh, lebo maminka žriebätka jej ho trocha pokrivila a Líza si ho trením o maštal zlomila.V útulku som sa venovala psíkovi menom Sany. Bolo to super poobedie.

 

Nuž  radosti bolo dosť na obidvoch stranách. Deti sa tešili z dobrého skutku a zo zážitkov, a psíci z detí, darčekov  a obohatenia ich jednotvárneho života.

Návšteva útulku-26.6.15

 

Čitateľský maratón 2015

Vo štvrtok, 18. júna, sa naši žiaci prvého stupňa zapojili do čitateľského maratónu v Mestskej knižnici Skalica. Ide o 7. ročník projektu s názvom „Čítajme si“. Cieľom je pritiahnuť k čítaniu viac detí a zároveň poukázať na význam literatúry pre detského čitateľa. V posledných rokoch vytláčajú čítanie kníh moderné technické zariadenia, od počítača cez televízor až po mobil. Niektorí si možno neuvedomujú, že práve čítanie poskytuje deťom činnosť vo chvíľach voľna a podporuje ich fantáziu a prehlbuje cítenie. A preto čítajme!

 

Čitateľský maratón 2015

 

Hotel sv. Ludmila

V nedeľu, dňa 21. júna, Hotel sv. Ludmila otvorila svoju Ružovú záhradu. Pri tejto príležitosti sme boli aj my. V bohatom poobedňajšom programe zasvietili i naši niektorí žiaci štvrtého a piateho ročníka. Prispeli asi tridsať minútovým programom sprevádzaný našimi deťmi - moderátorkami, v rámci ktorého zazneli rozprávkové skladby (flauty, gitary, spev) a zopár moderných tančekov so švihadlami, fit-loptami či tanec s akrobatickými prvkami. Program bol obohatený o krátku vtipnú scénku zo školského prostredia.

Hotel za odmenu deťom pripravil malé občerstvenie, deťom chutilo a taktiež sa veľmi potešili héliovým balónikom, i keď niektorým uleteli.

Hotel sv.Ludmila

 

NAJ žiaci za rok 2015

Dňa 18. 6. 2015 sa v Kultúrnom dome v Skalici uskutočnilo vyhodnotenie najlepších žiakov škôl mesta. Keďže aj naša škola  je plne organizovaná , tak sa aj nám dostalo cti vybrať a odmeniť dvoch najlepších žiakov.

Za deviaty ročník bola navrhnutá Terezka Š., ktorá sa na vyučovacie hodiny pripravovala pravidelne. Svedomite si plnila svoje povinnosti vždy a včas, má výborný prospech, je srdcom kolektívu a aktívne pomáhala triednej učiteľke.

Druhým žiakom bol Rudko A. Je žiakom 8. ročníka a našu školu opúšťa, lebo pokračuje vo svojom štúdiu na Bilingválnom Gymnáziu v Sučanoch. Rudko našu školu reprezentoval vo viacerých olympiádach vždy zodpovedne. Tu sú výsledky:

 MO - okresné kolo – 1. miesto,

Pytagoriáda – okresné kolo – 2. miesto,

Dejepisná olympiáda – okresné kolo – 1. miesto,

Olympiáda v anglickom jazyku  - krajské kolo – 3. miesto,

Geografická Olympiáda . celoslovenské kolo – úspešný riešiteľ.

Ďakujeme mladí priatelia, bolo nám cťou Vás učiť...

Naj žiaci 2015

 

Viedeň- hlavné mesto Rakúska

Naším cieľom bolo spoznať kultúrno-historické pamätihodnosti hlavného mesta Rakúska, rozvíjať jazykové kompetencie v nemeckom jazyku v reálnom živote. Vytvárať priestor pre posilnenie sociálnych zručností, priateľstva, spolupráce a utužovanie kolektívu. Myslím, že sa nám toto všetko podarilo naplniť v plnej miere a v plnej spokojnosti a radosti.

Program:

1. deň – štvrtok

V ranných hodinách sme opustili vlakom Skalicu (8:02)  s príchodom do Viedne (10:48), po ubytovaní nasledovala návšteva sídla Habsburgovcov – Schönbrunn (prehliadka parku a zámockých priestorov panovníkov)- naozaj nádhera hlavne ružové záhrady a interiér nás ohromil, jeho majestátnosť a pompéznosť, asi tak ako potom neskôr pri každom sídle či stavbe. Nasledovala  návšteva Technického múzea (15 min od paláca), kde bola naozaj pestrá zbierka s množstvom technických hračiek, ktoré sme si mohli aj vyskúšať. Električkou sme sa potom presunuli smerom „Ring“ , videli sme ohromné budovy parlamentu, radnice a divadla, prestupom sme sa dostali až k  Hundertwasserhaus, niečo také netypicky zaujímavé treba naozaj vidieť.  A nakoniec na záver, sľúbená odmena:  presun na Prater, tu si pár odvážlivcov zažilo poriadny adrenalínJ. Na tento deň toho bolo naozaj dosť, ale o to lepšie sa nám zaspávalo, po toľkej nádhere a zážitkoch.

2. deň – piatok

Raňajky v hoteli, odštartovali druhý deň, kúsok sme prešli pešo a už sme ho zbadali palácový komplex Belveder (kde v roku 1955 bola podpísaná zmluva o neutralite Rakúska zástupcami štyroch víťazných mocností po 2. svetovej vojne), presunuli sme sa  na „Ring“ okolo budovy štátnej opery, cez hradný park k Stefans Dóm, táto gotická stavba nás opäť všetkých ohromila, je krásna naozaj. Pešo sme bočnými uličkami prišli k Múzeu motýľov- unikátny zážitok. Nakoniec sme sa vrátili k Belvederu a umeleckým zážitkom ,,impresionalisticko-secesným“,v hlavnej úlohe s Klimtom sme dali bodku za týmito dvoma krásnymi dňami strávenými v srdci Rakúska.   A nakoniec presun na železničnú stanicu, odchod vlaku z Viedne (17:21) do Devínskej Novej Vsi,  príchod do Skalice (20:04).

A nakoniec nejako takto, by sme o tom vedeli napísať aj v nemčine:

Wien

Wir haben die Hauptstadt Österreich Wien besucht. Wir sind hier zwei Tage geblieben und wir sahen fantastische Gebäuden. In Wien gibt es viele interessanten Sehenswürdigkeiten zu besichtigen. Wir sind mit dem Zug gefahren. Unseres Hotel war normal, nichts super, sondern auch nichts fruchtbar. Den ersten Tag sind wir allzu sehr gegangen, aber es war offensichtlich erforderlich. Die Denkmäler, wie wir am ersten Tag besucht oder gesehen, sind: Schönbrunn (ein wunderschönes Schloss der Habsburger mit großartigen Garten), Coffee Shop Wien, Technische Museum (mit vielen technischen Spielzeugen, sehr toll war das Teil über die Schwerindustrie), Maria-Theresien Platz (Museen sind hier, z.B. Naturhistorische, Kunsthistorische, Leopold, Albertina. Betrüblicherweise hatten wir nicht genug Zeit für die Besichtigung), Parlament, Rathaus (hier ist ein Mark gegenüber gewesen), Hofburgtheater, Universität Wien, Hundertwasserhaus und dann Prater (hier gibt es hervorragende Ringspiele und nach dem haben wir hier das Abendessen gegessen). Am zweiten Tag haben wir schon wieder gesehen, deshalb werde ich nur die neue nennen: Stephansdom (mit fantastischer gotischen Architektur und perfekten Skulpturen), Schmetterlingshaus (die Schmetterlingen waren wahre groß), Hofburg (ich verstehe nicht, warum musstet er so kolossal sein? Ja, klar, es ist schön und stolz, trotzdem denke ich es ist allzu groß), Volksgarten und zu Letzt Belvedere (anderes hübschen Schloss. Hier war die Bildersaustellung mit Bildern von Klimt und andere baustillen oder impressionistischen Künstler. Die Gärten waren auch herrlich). Nachdem wir das Belvedere verlassen hatten, gingen wir nur zu den Bahnhof. Hier hatten wir die Freizeit. Während dieser Zeit durften wir etwas kaufen oder bummeln und sich langweilen. Hier war ein Problem mit den Zugabfahrt, aber an Letzt war niemand verzweifelt, wenn wir für nächsten Zug warten mussten. Ich muss sagen, dass es ein interessanten Ausflug gewesen ist.                                                                                                                   R.A.(8.ročník)

 

Viedeň

 

Ruštinári v Prahe

Vo štvrtok 11. 6. 2015 sa jedenásť ruštinárov siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka vybralo na dvojdňový poznávací výlet do Prahy. Náš cieľ bol jednoduchý: navštíviť najznámejšie miesta Prahy, zlepšiť sa v ruštine a v neposlednom rade si užiť atmosféru v tejto metropole. 

Vyrazili sme v skorých ranných hodinách z Hodonína a už atmosféra vo vlaku naznačovala, že tento výlet bude plný dobrej nálady. V Břeclavi sme prestúpili do nového vlaku (bol fakt luxusný!!!) a pokračovali sme ďalej do hlavného mesta Česka. Okolo obeda sme sa ubytovali v hoteli, nechcelo sa nám z neho vôbec odísť, lebo aj on bol nadštandardný. Po krátkom oddychu sme sa vybrali metrom do centra mesta.

Začali sme Hradčanmi. Tu sme navštívili Zlatú uličku, baziliku sv. Jiří, Pražský hrad a katedrálu sv. Víta (tam sa nám z Hradčian páčilo asi najviac). Žiaci boli vzorne pripravení a vedeli o jednotlivých pamiatkach porozprávať svojím spolužiakom v ruštine. Potom sme sa presunuli na „pražskú Eifelovku“ – Petřín. Najprv sme si chvíľu odpočinuli a potom sme sa prechádzali v krásnych petřínskych záhradách. Niektorí si poctivo vyšliapali 299 schodov a mali nádherný výlet na celú Prahu. Hneď vedľa rozhľadne sa nachádzalo zrkadlové bludisko, aj tu sme sa skvelo zabavili, dokonca sme si zopakovali niečo z fyziky J Cieľ prvého dňa sme si splnili, a tak sme sa spustili pešo dolu z Petřína na večeru. Po ceste sme mali skvelú náladu a Prahe sme zaspievali hity ako Ve Skalici na rýnečku, Lemon tree alebo Bejvávalo dobře. S plnými bruchami sme čakali na Filipa (alias Juriho) a Mareka (nášho snowboardového inštruktora). Dočkali sme sa obidvoch a vybrali sme sa naprieč večernou Prahou. Marek nás zobral na Kampu – malý ostrov na rieke Vltava, k stene Johna Lennona a potom sme pokračovali na Karlov most. Tu sme natrafili na skupinku šikovných, mladých hudobníkov, pri ktorých sme si trochu zatancovali a zaspievali. Unavení z náročného prvého dňa sme sa pobrali v dobrej nálade späť na hotel.

Nový deň sme začali výdatnými raňajkami a hneď ráno sme sa pobrali na Malú stranu. Filip nám čítal o pamiatkach v ruštine a my sme ho dopĺňali svojimi výkladmi. Videli sme chrám sv. Mikuláša, Karlov most (pre veľký úspech aj cez deň), prechádzali sme sa uličkami Starého mesta. O 11:00 sme boli nastúpení pred pražským orlojom a pozorovali sme unikátne divadlo. Boli sme aj na staromestskom námestí, prešli sme okolo Obecného domu a mali sme voľno na nakupovanie. Ďalej sme prešli na Václavské námestie a zvyšok voľného času sme sa rozhodli stráviť v parku. Veľký úspech mali najmä hry tichá pošta (kuřecí křidílka v KFC) a mestečko Palermo. Bohužiaľ, prišiel čas ísť po kufre do hotela a nastúpiť na vlak domov. Vo vlaku sme sa opäť nenudili a skvelo sme sa bavili. Naša dobrá nálada pokračovala aj Břeclavi, kde sme si skrátili čakanie na vlak menšou súkromnou diskotékou. Nakoniec sme sa s menším meškaním dostali do Hodonína, kde už na nás čakali rodičia.

Žiakov sme sa spýtali, čo sa im najviac páčilo v Prahe a tu sú ich odpovede:

.... zlatá ulička – domčeky ...

... zlatá ulička a veľmi dobrý kolektív ...

... super atmosféra a hudba v uliciach ...

... v bludisku zrkadiel – zoštíhľovacie zrkadlá ...

... rozhľadňa na Petříne ...

... kuřecí křidílka v KFC ...

... hudobníci na Karlovom moste ...

 

... Šváclavák (Václavák) ...

... katedrála sv. Víta ...

... Jurij  (Filip) ...

... hra „mestečko Palermo“ v parku ...

... privátna diskotéka na vlakovej zastávke ...

... pravá Praženica (Pražanka) ...

... Marek , SISI ...

... sprchovanie pod kohútikom ...

... sprievodkyňa ...

... super hotelové izby ... 

... ORLOJ ...

Milý žiaci, touto cestou by sme sa vám ešte raz chceli s pani učiteľkou Levočovou poďakovať za super výlet. Boli ste dochvíľni, poslušní, tešila nás vaša dobrá nálada a aj my na tento výlet budeme spomínať v úsmevom. Sme rady, že aj vo svete robíte našej škole dobré meno. Ďakujeme.

... BEJVÁVALO, BEJVÁVALO  DOBŘE....

 

Praha 2015

 

Druháci a knižnica

Naši druháci pravidelne každý mesiac chodili spoločne v rámci čítania do knižnice. Teta knihovníčka im čítavala z knižiek ale tiež ich naučila veľa nových vecí. V utorok 16.6. si i pre nich pripravila malé koncoročné  preskúšanie. Druháci museli preukázať rôzne zručnosti, ako: orientovať sa v knižnici,  vedieť nájsť knižku podľa jej názvu, vedieť vysvetliť rôzne pojmy, napr.: autor, ilustrátor, poézia, leporelo a i., napísať aké rozprávky poznajú a čo vedia o skalickej knižnici. Tiež mali tipovať, z ktorej z piatich vybraných kníh sú ukážky, ktoré im pani knihovníčka čítala. Druháci sa so všetkými úlohami veľmi usilovne popasovali a po všetkom tom pátraní, hľadaní, tipovaní, skúmaní a premýšľaní bola ich snaha náležite odmenená. Každý z nich dostal krásny diplom a malú sladkosť. A keďže aj druháci sa chceli pani knihovníčke odvďačiť za všetko, čo pre nich pripravovala, nakreslili jej veľký obrázok s krátkym ale výstižným: ĎAKUJEME!

 

Druháci v knižnici- 2015

 

UNICEF v škole

V pondelok 15.6. navštívila našu školu Miška- Junior ambasádorka UNICEF-u . Počas dvoch dvojhodinových workshopov sa prváci a druháci dozvedeli veľa nových informácií o organizácii UNICEF a o pomoci, ktorú poskytuje po celom svete. Prostredníctvom rôznych hier a aktivít spoznali, že všetci na svete sme v niečom podobní i rozdielni. Tiež sa dozvedeli viac o právach detí, každý si napísal na papierik nejaké svoje právo, túžbu ale aj povinnosť, ktorú má. Na záver každý dostal „osvedčenie“: Poznám svoje práva... 

UNICEF 2015

 

Prameň pri Kamennej búde -  2.pokus

Úspešná petičná aktivita za „Deň bez učenia ako darček k MDD“ priniesla šiestakom skvelý voľný deň. V piatok 12.6. stačilo prísť do školy len s výletným batôžkom a hlavne s veľkou fľašou vody. Počasie vyhlásilo ďalší krutý letný deň s teplotou nad 30°C, ale lesy v Zlatníckej doline slnko celkom k zemi nepustili. Hrnček so štvorlístkom, ktorý ešte ráno naša štvorka narýchlo nalakovala, ešte rýchlejšie uschol, a naša misia bola jasná. PRAMEŇ POTOKA. Chalani si cestou hore, ako srnce, pobehali po brehoch potoka, namočili topánky a poškriabali lýtka. Dievčence sa nám svojím bystrým tempom stratili z dohľadu... Stretli sme sa pri prameni a HRNČEK si konečne našiel svoje správne miesto. Tak ako sme sľúbili Klubu priateľov dobrej nátury.  V Kolibe sme sa potom trocha osviežili a počkali na ochotné mamky, ktoré nám pomohli s dopravou. Výletík ako sa patrí. (ma)

Kamenná búda 2015

 

Beseda o trestnom práve

Vyučovací proces v našej škole sa nedeje len s pani učiteľkami. Medzi netradičné formy vyučovania patria aj besedy s ľuďmi inej profesie, ktoré sú pekným zážitkom pre naše deti.

Patrila sem aj beseda žiakov 8. ročníka s príslušníkmi nášho štátneho bezpečnostného aparátu – s pani vyšetrovateľkou Ppl. Mgr. Ružičkovou a pánom prokurátorom Mgr. Žeňuchom, ktorá bola zorganizovaná v rámci Občianskej náuky – učivo trestné právo. Práve títo ľudia mohli podať fundované informácie z tejto oblasti a na príkladoch zo svojej praxe priblížiť našim žiakom, čo je len priestupok, ale čo už trestný čin, aké druhy trestov je možné dostať po porušení zákona, ktoré aktivity smerujú k jeho porušeniu... no bolo toho veľa, čo sme sa dozvedeli, a dozvedeli by sme sa ešte viac, keby bol čas. Čas bol však neúprosný a keď končila hodina, zdala sa nám krátka.

Dostali sme však prísľub, že ak budeme chcieť niečo sa zasa dozvedieť, stačí len zavolať a ďalšiu besedu môžeme zasa mať. Super, ďakujeme!

 

Elektronické testovanie v našej škole

Naša škola sa zapojila do Národného projektu Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných školách s využitím elektronického testovania, ktorý bol odštartovaný v roku 2013 a realizuje sa pod hlavičkou NÚCEM-u. Prostredníctvom tohto projektu sa žiaci skúšobne testujú a overujú nové testové úlohy z vybraných vyučovacích predmetov.

A tak sa v mesiacoch apríl – máj 2015 otestovali všetci naši žiaci z druhého stupňa, niektorí zo slovenčiny, niektorí z dejepisu, matematiky či informatiky.  Overili si tak svoje vedomosti a zároveň si vyskúšali zručnosti v práci s PC a v orientácii v testovacom prostredí. Je to iste krok dopredu, elektronické testovanie bude mať v budúcich rokoch svoje miesto v overovaní získaných vedomostí.

 

Družobné stretnutie v Senici

V Základnej škole s Materskou školu na Ulici J. Mudrocha v Senici bolo 4. júna mimoriadne rušno. Konalo sa tu tradičné priateľské stretnutie štyroch škôl, ktoré už mnoho rokov spájajú putá vzájomnej výmeny skúseností pedagógov, ale i priateľstvá žiakov.

V úvode sa žiaci školy predstavili s kultúrnym programom a potom sa už rozbehli športové a vedomostné súťaže pre reprezentačné družstvá všetkých štyroch škôl. Najlepšie sa darilo našim žiakom  pred druhou ZŠ s MŠ Senica, treťou ZŠ s MŠ Ratíškovice a štvrtou ZŠ Hodonín. Poradie nebolo tak dôležité ako priateľská a srdečná atmosféra,  ktorá vládla cezhraničnému stretnutiu.

Družobné stretnutie v Senici-4.6.15

 

Exkurzia v Protherme

Julka F. hovorí: „Dňa 1.6.2015 sme my, siedmaci a ôsmaci, išli na exkurziu do podniku Protherm. Keď sme prišli do podniku, pán Koiš nás zaviedol do miestnosti a odprezentoval nám, čím sa podnik zaoberá. Dozvedela som sa, že v tomto podniku sa vyrábajú plynové kotly, ktoré vyvážajú do celého sveta. Dokonca ma zaujalo aj to, že za jeden deň vyrobia vyše 2000 kotlov. Po prezentácii sme sa rozdelili na dve menšie skupinky a išli sme sa pozrieť do výroby.“

Andreas S. pokračuje: „Jeden pán nás previedol po pracovisku, ktoré je rozdelené na dve časti – staršie a novšie. Videli sme celú výrobu kotla, od súčiastok až po hotový kus. Na pracovnej linke sa mi páčilo, že bola čistá a prehľadná. Mali tam rôzne prístroje, ktoré kontrolovali pracovníkov, aby sa nepomýlili. Pracovný rozvrh mali spravený tak, aby ľudia nerobili stále to isté. Podľa môjho názoru to bola veľmi dobrá exkurzia.“

Žiaci sa dozvedeli zasa niečo nové, niektorým táto návšteva možno pomôže v rozhodovaní sa pri výbere povolania. A v mene vedenia školy ďakujeme p. Matúšovi za pomoc pri zorganizovaní tejto exkurzie.

 

MDD v našom Štvorlístku

Medzinárodný deň detí je sviatkom všetkých detí. Aj  naše štvorlístkové deti ho mali možnosť patrične osláviť. 

Tohtoročné MDD sa nieslo v duchu „Milujeme Slovensko“. Deti mali možnosť vyskúšať si svoje zručnosti, schopnosti, vedomosti, predviesť svoje silné stránky , v čom vynikajú. Z mnohých disciplín spomeniem aspoň niektoré. Na dvore prebiehal „Slovenský slalom“, kde sa deti snažili spolupracovať. Mali prejsť dvaja na jedných lyžiach vytýčenú dráhu. Keďže naším typickým jedlom  sú halušky, nemohli chýbať ani tie. Pomocou  lopárika  sa snažili deti trafiť halušky do vedierka. Tí, čo radi cestujú ,si   skúsili poskladať mapu Slovenska. Ako behal po skalách a kameňoch náš hrdina Jánošík, si deti mohli skúšať na „Jánošíkovej ceste“ plnej kamienkov.  Popri   ďalších súťažiach si deti mohli oddýchnuť na „Bratislavskom“ skákacom hrade a trampolíne. Kto  chcel, mohol si nechať namaľovať na tvár nejaké zvieratko alebo ornamenty. Deti pri týchto súťažiach získavali žetóny, za ktoré si nakupovali v našom školskom obchode.

Celé poobedie sa nieslo v duchu dobrej nálady. Dúfame, že deťom i rodičom sa tohtoročná oslava MDD páčila. Tešíme sa na ďalšie podobné akcie a stretnutia.

MDD 2015

 

LEGOLAND

V piatok 22.5. viacero detí z našej školičky spolu s rodičmi  sa vypravilo na veľký výlet do neznáma. Rodičia nám nechceli prezradiť, kam ideme, lebo to malo byť prekvapenie. No zopár detí to vypátralo a ráno po dlhej ceste autobusom sa nám to potvrdilo. Boli sme v LEGOLANDE. I keď sa ide do LEGOLANDU v Mníchove 7 hodín, tak to stojí za to! Je tam veľa atrakcií,  v cene lístku aj veľká výstava z LEGA. Majú tam aj malú továreň, v ktorej je možné vidieť celý proces výroby LEGA. Varia tam veľmi dobré jedlá. Jedna z atrakcií bola vyhliadka na celý areál LEGOLANDU. Najlepšia bola jazda loďkou po vodopáde, ktorú sme si s radosťo viackrát zopakovali. Najkrajšie boli celé mestečká, pamiatky a letisko postavené z LEGA.
Takýto výlet odporúčame všetkým deťom a ďakujeme organizátorom, že to dobre vybavili.

Napísali deti našej školičky.

 

EKOPLAGÁT

Centrum voľného času v Skalici usporiadalo výtvarnú súťaž – Ekoplagát. Námety a technika výtvarných prác boli ľubovoľné. Súťaže sa mohli zúčastniť žiaci a študenti všetkých ZŠ , SŠ, ZUŠ a Gymnázia v okrese Skalica. Medzi nich patrili aj žiačky nášho ŠTVORLÍSTKA. Práce boli vystavené v ZOC MAX Skalica, kde sa dňa 3. júna konalo aj slávnostné vyhodnotenie súťaže. Piatačka Lea H. vyhrala v II. kategórii krásne prvé miesto. Srdečne jej blahoželáme a prajeme veľa tvorivých síl a nápadov všetkým  našim deťom, ktoré sa zapojili do súťaže.

 

English Lessons Shared       

Takto sme nazvali naše spoločné hodiny angličtiny s Gymnáziom F.V.Sasinka. Bola to prvá a podľa odozvy žiakov snáď nie posledná dvojhodinovka:), pretože z 15 študentov 14 napísalo, že by takúto aktivitu chcelo zopakovať.
Naozaj SKVELÁ správa.
Počas 90 min. sme sa navzájom spoznali, naučili sa pokyny nových hier, jednu z nich sme sa i zahrali. Potom sme sa potrápili pri čítaní a prerozprávaní textu. To študenti hodnotili ako najťažšiu aktivitu.
Podarilo sa nám však stretnúť sa s bývalými spolužiakmi, stráviť spolu čas („IT WAS FUN“), vyskúšať si svoje schopnosti rozprávať v angličtine, spoznať nových ľudí a zažiť na vlastnej koži, že pracovať s cudzími môže byť aj zábava.
Ako jeden zo študentov napísal: „WE CAN IMPROVE TOGETHER“, beriem to ako výzvu do budúcnosti a ďakujem Mgr. Gitke Kojšovej za nadšenie a voľný čas, ktorý venovala príprave. Bolo to príjemné spolu učiť, dopĺňať sa a máličko aj riskovať:)    

(ma)   

English Lessons-5.6.15

 

Slávnostné vyhodnotenie okresných predmetových olympiád a predmetových súťaží za školský rok 2014/15

... bolo tohtoročnou bodkou za vedomostnými súťažami základných škôl. Slávnosť sa konala 3.6.2015 na SOŠ v Holíči a bolo tam všetko, čo k takejto paráde patrí. Biele obrusy, občerstvenie i hudba:) Boli tam aj naši najlepší. Hoci máme na II. stupni „len“ 58 žiakov, 11 z nich sa v tomto školskom roku umiestnilo na 1. – 3. mieste niektorej zo súťaží. Niektorí žiaci boli ocenení viacnásobne a tak sa stalo, že NAŠA ŠKOLA sa stala NAJČASTEJŠIE ODMEŇOVANOU ŠKOLOU V OKRESE!

Za tento priam triumfálny úspech patrí vďaka týmto oceneným:

Rudolf Antálek: 1. miesto ANJ, 1. miesto GEO, 1. miesto DEJ, 1. miesto MAT, 2. miesto PYTAG
Radoslav Dujsík: 1. miesto DEJ, 2. miesto MAT, 3.miesto PYTAG
Barbora Juríčková: 1.miesto PYTAG, 2. miesto MAT
Ema Romanová: 1. miesto MAT, 2. miesto PYTAG
Emília Batková: 1. miesto PYTAG, 2.miesto MAT
Agáta Langová: 1.miesto BIO
Juraj Budinský: 1.miesto PYTAG
Matúš Snopek: 2.miesto MAT
Aneta Kapičáková: 3.mieto PYTAG
Veronika Antálková: 3.miesto DEJ
Radovan Blaha: 3.miesto DEJ

...ako aj učiteľom, ktorí ich pripravovali. (ma)

Vyhodnotenie olympiád

 

Otváranie studničiek ...

V sobotu 30. 5. Klub priateľov dobrej nátury vylákal zopár nadšencov z našej školy do Zlatníckej doliny na prvé otváranie studničiek. Plán bol jednoduchý: vyčistiť počas peknej pohodovej prechádzky okolie potoka a jeho prameň, urobiť niečo pre prírodu a pre seba. Pešiaci sa stretli priamo v Zlatníckej doline a odvážni „bajkeri“ pred školou. Počasie nám najprv prialo a všetci sa svojím tempom vydali na cestu. Pešiaci troška poblúdili :)) a cyklisti cestou dolaďovali formu svoju aj formu svojho bicykla. Viac-menej bez strát a vo veselej nálade všetci dorazili na Kamennú búdu. Tu sme pozbierali sklené fľaše, igelity, papieriky a obaly zo sladkostí. Našli sme aj rozbitú prepravku, porcelánový tanier a puklicu z auta! Veruže, najmenší zberači sa snažili najviac (možno aj preto, lebo majú k zemi bližšie a lepšie to vidia). Keď sme si už chceli posedieť a opiecť špekáčiky, zistili sme, že nikto nemá zápalky. To viete, nefajčiari... Počasie si tiež povedalo, že stačí tej pohody. Začalo fučať a hrmieť, mraky sa valili zo všetkých strán. Pešiaci vzali nohy na ramená, cyklisti si ešte trúfli zabehnúť k prameňu... Stretli sme sa potom všetci na Kolibe. Niektorí premočení do nitky, niektorí zázrakom suchí aj vďaka rýchlym nohám, senníku a odvážnym šoférom, ktorí ako rytieri pribehli zachraňovať. Po veľkej dráme zase vysvitlo slnko, ale naspäť k prameňu sa už nikomu nechcelo. Zelený hrnček „zo Štvorlístka“, ktorý sme plánovali nechať pri prameni, zostal v batohu a tak bude treba zabehnúť k prameňu ešte raz. Nabudúce sa môžete pridať aj vy ostatní. Bol to veľký zážitok :), čo dosvedčia aj fotky, aj rozprávania „priateľov dobrej nátury“. (ma)

PS: Obdiv a uznanie patrí najmä Monike, Pavlínke, Anetke a Robkovi. Zvládli to skvele.

Otváranie studničiek-30.5.15

 

Active English Week with Andrew for 14-15 years old

Toľko energie, optimizmu a pozitívneho myslenia sme v škole už dávno nemali (ak vôbec niekedyJ). Sčítaný, scestovaný a skúsený Angličan Andrew Meyer prišiel cez spoločnosť Sidas Language School z Košíc. Ako sám hovorí, je od januára „učiteľ na cestách po Slovensku“ a týždeň čo týždeň je v inom meste, v inej škole a s inými deťmi, ktorých úroveň angličtiny je tiež vždy iná. Andrew nielenže bravúrne zvládol našich 19 najstarších, ale si všetky tie hodiny s nimi aj užil. Tak ako sa v angličtine hovorí: „Enjoy yourself“, a to som videla len zopár hodín...
Našich najstarších žiakov veľmi chválil a hovoril, že úroveň ich angličtiny je naozaj skvelá. Čudoval sa, že sme prebrali dokonca aj „present perfect continuous“ a podmienkové vety, a vraj s našimi študentmi môže robiť také aktivity, ako bežne robí na strednej škole. Wow!
Fotografie sú dôkazom toho, že tento týždeň sa vydaril, Andrew dodal našim deckám hrsť sebavedomia a viery vo vlastné schopnosti a kus nadšenia, ktoré ich určite poženie vpred za ešte lepšou angličtinou :).

PS: Pozrite si video z poslednej hodiny a ak treba, poproste svoje deti, aby vám ho preložili, prosím. (ma)

 

Active English Week

 

DEŇ MLIEKA

Tento deň sme oslávili v pondelok 25. mája a veru sme si hladkali brušká. Domáce dobroty, ktoré pripravili deti so svojimi rodičmi, boli rozložené po stoloch v jedálni. Z pripravených pestrých sladkých aj slaných pochúťok v rôznych farbách, tvaroch a formách sa neraz najedli i oči. Čerstvé mlieko, syrové „hryzky“, pravá bryndza, nátierky, tvarohové torty, pudingové figúrky, koláčiky a koláče ... je ťažké pomenovať všetky tie skvelé výmysly. Mamky, babky, tatkovia a všetci domáci kuchári – ĎAKUJEME – ĎAKUJEME – ĎAKUJEME.

Nielen jedlom sme oslavovali Deň mlieka. Pokúsili sme sa i o netradičné „recykloumenie“. Po týždennom usilovnom zbieraní obalov od všetkých možných mliečnych výrobkov sme sa rozhodli prispieť k oslave Dňa mlieka netradične a to tak, že sme z pozbieraných mliečnych obalov vytvorili zaujímavé stavby ako mliečny hrad, robota či UFÁ rôznych tvarov. Pozrite sa na to! :-)

... a ešte jeden recept od šiestakov, ktorí si po skvelej skúsenosti s lososovou nátierkou z minulého polroka urobili tú istú nátierku znova (mäkký tvaroh, maslo, reďkovka/mrkva, zelená cibuľka a údený losos) s ešte väčším úspechom.

Deň mlieka 2015

 

DEŇ MATIEK

Besiedky pre mamičky

3.ročník

Mama je tá, ktorá nám darovala život.    
Mama je tá, ktorej patrilo naše prvé slovo.                             
Vďaka T,i mamička.                                                                       
Aj tieto slová detí odzneli na poslednej zo série besiedok, ktoré si s láskou pre svoje mamy pripravili žiaci 3.triedy. Mamičky čakala srdiečková hádanka a predstavenie plné hereckých, tanečných a iných prekvapení. Napokon  odovzdali mamke svoj vlastnoručne vyšitý obrázok.     
A úplne na záver? Niet  nič milšie  ako pohľad  na  vinúce sa  dieťa k hrudi  dojatej mamky. 

 

Deň matiek-3.r.

 

2.ročník

Dňa 12. 5. 2015 sa uskutočnila druhácka besiedka ku Dňu matiek. Druháci sviatok svojich mamičiek i babičiek oslávili básničkami, piesňami, hrou na hudobný nástroj, playback vystúpeniami ale i scénkami o súťaži krásy kvetov a o modernej Popoluške, ktorá zožala u rodičov veľký úspech. Na záver deti potešili svoje mamičky kvetom a vlastnoručne vyrobeným darčekom.

Deň matiek 2.r.

 

4.ročník

Naši štvrtáci nacvičili program ku Dňu matiek, s ktorým boli vystupovať práve v tento sviatok v Kultúrnom dome v Mokrom Háji. Okrem trémy, ktorá už k tomu asi patrí, boli plní radosti a nadšenia, že môžu ukázať svoje schopnosti a predviesť svoj talent. Mnohé mamičky aj s rodinami sa v publiku zabávali na vtipoch, ktoré boli súčasťou programu, i na scénkach o tom, ako môže vyzerať školský deň, príchod domov či rodičovské združenie. Na záver zatancovali ľudový tanec na známu pieseň Slovenské mamičky. O niekoľko dní neskôr naši štvrtáci nacvičili program aj pre svoje mamičky. Vystúpenie sa konalo v malej telocvični našej školičky, kde rodičia mohli vidieť ľudový i moderný tanec, počuť ľudovú pesničku či pieseň o mamičke. Predviedli vtipnú scénku o tom, ako to môže byť doma ťažké, ak je mama odcestovaná na niekoľko dní. Iste zaujal krátky rozhovor anjelika s Bohom, ktorý ho chce zoslať z neba na Zem, kde sa oň bude starať anjel, ktorého meno nie je podstatné, no dieťa mu bude hovoriť MAMA.

Deň matiek 4.r.

 

ZÁHORÁCKA OLYMPIÁDA

Sme úspešní aj v športe ...

Počas celého školského roka sa zapájame aj do športových súťaží. Okúsili sme športové zápolenia v mini- i midivolejbale, vybíjanej,  malom futbale i stolnom tenise. Dosiahli sme väčšie i menšie úspechy, žiaden neúspech nás však neodradil, z každého športového zápolenia sme si zobrali to najlepšie pre nás.  A tak sme postupne cez loptové hry prišli až k atletike, kráľovnej športu. Prijali sme pozvanie na 8. ročník Záhoráckej olympiády v Gbeloch. Súťažilo sa v krátkych i dlhých behoch, v skoku do výšky i do diaľky a vo vrhu guľou. Zúčastnili sme sa všetkých disciplín a dokonca sme boli i úspešní J.

Vendy V. za svoj výkon v skoku do výšky (130 cm) získala 2. miesto a v skoku do diaľky 3. miesto (435 cm), čo bolo dôvodom nevýslovnej radosti nielen jej, ale aj nás ostatných.  Jej príklad nasledovali aj súťažiace vo vrhu guľou - Terka T. získala 2. miesto (859 cm) a Nina K. získala 3. miesto (785 cm). Dievčatá nás potešili a patrí im vďaka. Spolu s nimi súťažili i ďalší – Barbora J., Martin H., Richard M. a Adam L., ktorí síce neskončili na popredných miestach, ale svojím úsilím a odhodlaním si iste zaslúžia uznanie tiež. Ďakujeme!

Záhor.olympiáda 2015

 

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ

Počas uplynulého víkendu otvorila naša škola svoje brány nielen pre súčasných žiakov a ich rodičov, ale nakuklo do nej aj veľa cezpoľných (dokonca i zahraničných) návštevníkov, ktorí zavítali na TRDLOFEST a využili možnosť dozvedieť sa niečo zaujímavé o tom, čo a ako učíme. Menšie deti sa radi vyšantili na trampolíne a hojdačkách, väčší si skúsili obrie šachy alebo badminton na školskom dvore. Osvieženie v podobe vodovody s mätovou príchuťou alebo pravá jablková šťava tiež mnohým padla vhod.  Poďakovanie patrí i našim starším žiakom, ktorí sa hosťom venovali a prispeli tak k príjemnej atmosfére celého popoludnia :-). 

 

 

GEOGRAFICKÁ OLYMPIÁDA-celoštátne kolo

V sobotu 16. 5. sa v Nitre konalo celoštátne kolo 43. kola Geografickej olympiády kategória E. Medzi najlepšími z celého Slovenska bol aj Rudko Antálek. V silnej konkurencii 31 súťažiacich skončil v strede listiny so ziskom 88 bodov (zo 100) a stal sa jedným z úspešných riešiteľov. Ďakujeme za reprezentáciu a blahoželáme. 

 

DOSPELÁCKE 10 DENNE

Pomaly ale iste, sa v našej škole udomácňuje dobrý zvyk hlasného čítania na II. stupni, kde „dospelák“ ešte pred začiatkom vyučovania číta NAHLAS svojim školským deťom, teenagerom alebo aj ratolestiam:) Číta z knihy, ktorú si vybral on, alebo deti. „Dospelácke 10 denne“ beží v 5., 6. ale aj v 3. ročníku a obrázok aktuálnej knihy je vždy na dverách triedy, preto, ak by ste mali chuť, nemusíte sedieť len v svojej triede, ale skočte na 10 minút (7:50 – 8:00) k nám a započúvajte sa do iného príbehu. Ak ste dospelák a máte chuť si to skúsiť, radi Vás privítame. Čítajú nielen p. učiteľky, ale ochotne zaskočí aj pani knihovníčka z knižnice Monika K., čo si veľmi ceníme. Pretože: „Čítanie je IN a kto nečíta, je OUT“ alebo „TODAY READERS – TOMORROW LEADERS“.  (ma)

zdroj obrázku  http://gophouse.org/wp-content/uploads/2015/02/frontpage_reader.jpg

MOZAIKA ZEME

               

Tento deň bol naším  spoločným darčekom pre ZEM ku  Dňu Zeme. My všetci sme sa  jeden celý ,,poZEMský“ deň v škole a vo všetkých ,,ZEMpredmetoch“ učili o Zemi. Pomocou ,,Pozemského SchoolPASU“, do ktorého sme si  zapísali svoj rozvrh, sme otvárali dvere tried na ,,ZEMhodiny“.

,,ZEMrozvrh“, ten sme si vytvorili sami zapísaním sa na predmety, ktoré sa volali úplne inak: Jeden pozemský jazyk ,Obraz ZemeJavy a záhady ZemeZem dejiny, Earth language , Zelená škola. Bolo to super vybrať si hodiny a byť zrazu v triede s piatakom, ôsmakom aj šiestakom.

Zem je všade okolo nás a my sme jej súčasťou. Na tento jeden deň bola aj v našej škole naraz na všetkých hodinách. A tak, ako každý list nesie odkaz o živote stromu, tak aj my sme sa na konci dňa stali odkazom, a svoj pocit, myšlienku alebo názor napísali  na  ,,Greenbook“.

A ešte jeden veľký odkaz pre ZEM: ,,Čím viac o tebe viem, tým viac si ťa vážim.“

   EARTH LANGUAGE
 - jedna z hodín MOZAIKA ZEME
(pre lepšiu predstavu ako a čo sa dialo)

Prečo sú na mape náplasti a čo skrývajú? Čo si myslíte o tomto obrázku? Ako by ste ho pomenovali? Napíšte slová, frázy, myšlienky, ktoré vás napadnú. A napokon, ktoré z nich by ste vedeli povedať po anglicky?
Približne takto začala každá hodina angličtiny.
Tri skupinky, často zmiešané z rôznych ročníkov sa potom snažili na hárok papiera napísať čo najviac relevantných pojmov.  
Toto sú príklady: „ebola, hlad, famine, vojna, obezita, záplavy, Save The World, chemicals, broken, wounded, destroyed, gas, Ako Zem ničíme, výrub lesov, no forests, topenie ľadovcov, nedostatok vody, chudoba, poor, killing animals, illness, bussines, CHOROBY ZEME, rozpadávanie Zeme, waste-odpady, človek, …”

Ďalšie citáty:„Nálepky sú miesta, kde sa udiali nejaké prírodné katastrofy. Ruky možno symbolizujú, žeby sa všetci mali spojiť. Niekoré náplasti skrývajú azda ropné katastrofy, výrub pralesov, lov velrýb…“
„Tie miesta s náplasťami sú už vyliečené, tie ostatné ešte nie.“
„Zem je tak rozpukaná, že bez náplastí by sa celkom rozpadla.”

Po takomto návale myšlienok, sme skúšali pomenovať niektoré z nich po anglicky. Priraďovali sme anglické výrazy a definície k tým slovenským a snažili sme sa ich zamapätať, pretože úlohou bolo doplniť si obrázok o nové pomenovania „rán” na mape sveta.   

Hodinu dolaďovali skladby a texty: Heal The World, The Earth Song alebo We Are The World ktoré naspieval Michael Jackson a videá k nim pravdepodobne pohnú aj tou tvrdšou náturou. Pozrite sami:

https://www.youtube.com/watch?v=BWf-eARnf6U         Heal The World
https://www.youtube.com/watch?v=XAi3VTSdTxU          The Earth Song

Tí,  ktorí sa zapísali na na túto hodinu , sa  možno ani netušiac zúčastnili niečoho, čo sa nazýva tematické vyčovanie, zážitkové učenie, súčasťou hodiny bol aj tzv. soft CLIL, práca v skupine, prezentácia názoru, práca s textom, aktívne počúvanie, spätná väzba. (ma)

 

Deň ZEME 2015

 

Výmenná burza hračiek

Tretiacke Myšky chceli takisto prispieť k ochrane Zeme. Spoločne s pani učiteľkou Siskou vymysleli, že keď si vymenia hračky navzájom medzi sebou, nebude treba vyrobiť toľko nových hračiek, a tým sa ušetria suroviny potrebné na ich výrobu, ale i energia a v neposlednom rade aj peniaze. Najskôr každá Myška predstavila svoj tovar a povedala, za čo by ho chcela vymeniť. Keď sa vystriedali všetky deti, výmenný obchod sa rozbehol naplno. V závere burzy boli všetci spokojní, o čom svedčia nasledovné postrehy detí:

„Táto burza bola skvelá, lebo som si zobrala od Nelky korytnačku. Ja som jej dala psíka. Ušetrili sme námahu ľudí pri výrobe nových hračiek a moc peňazí. Chcela by som, aby bola nová burza čo najskôr. Chcela by som, aby sa aj darovalo. Bolo by to súúúúúúper!!!“(T.H.)

„Strašne sa mi páčilo, ako sme si mohli vymieňať hračky a nemuseli sme za to utrácať peniaze. Na budúce by sme si mohli dávať dary.“ (A.V.)

„Táto burza hračiek bola hustá, pretože som si vymenil veľa hračiek. Chcel by som ešte jednu burzu.“(V.H.) 

„Mne sa strašne páčila burza. Ja som si vymenila autíčko za koníka, žabu za mačku, auto za hry. A chcela by som, aby sa to uskutočnilo aj na budúci rok.“( (K.K.)

„Tejto výmennej burzy hračiek som sa nezúčastnil preto, lebo som zabudol. Ale ak sa bude konať nabudúce, určite sa zapojím, v budúcnosti by som chcel, aby sa konala na celom svete, aby sme ušetrili ešte viac plastov.“ (R.V.)

„Dnešná burza bola super! Len škoda, že táto burza netrvá naveky. Dnes som sa veľmi potešila, lebo hračky, ktoré som sama vyrobila, potešili niekoho iného. Dnes som si vymenila s Riškom bábiku, auto a fúz. On mi dal drevenú skladačku dinosaura, koňa a svietiaceho snehuliaka.“ (P.R.)  

Burza hračiek 2015

 

    Veselé zúbky

V piatok, 24. 4. prišli do druháckej triedy žiačky zo zdravotníckej školy spolu so svojou pani učiteľkou aby druhákom porozprávali o zúbkoch. Dievčatá- budúce sestričky, veľmi zaujímavo rozprávali o tom aké zuby máme, ako sa o ne správne starať, ako si vybrať vhodnú zubnú kefku a zubnú pastu. Potom si krátkym testíkom otestovali, čo si žiaci zapamätali. Neskôr si každý z nich mohol vyskúšať  čistenie zubov na veľkom modeli zubov s veľkou zubnou kefkou. Na záver bol každý druhák odmenený malým darčekom. 

Veselé zúbky

 

Geografická olympiáda

Geografická olympiáda - krajské kolo TT

 

Rudolf A. opäť zviditeľnil meno našej školy na krajskej súťaži najšikovnejších žiakov- geografov z TT kraja, keď sa medzi 22 účastníkmi prebojoval na 5. miesto so stratou 8 bodov na prvého. Blahoželáme. (ma)

Geografická olympiáda - okresné kolo

Rudolf A. nakoniec predsa len bude reprezentovať školu na CELOŠTÁTNOM kole olympiády z GEOGRAFIE, ktoré sa koná v Nitre 15. - 16. mája. Z každého kraja v kategórii E (8.+ 9. roč.) postúpili štyria najlepší a Rudko bol z 5.miesta (po odstúpení jedného súťažiaceho) pozvaný do ďalšieho boja. TEŠÍME SA! 

V tomto školskom roku sa 43. ročník geografickej olympiády obliekol do ,,nového šatu", v zmenenej kategorizácii si zmeral svoje sily s ôsmakmi a deviatakmi, náš skalný vyslanec  8. ročníka Rudko A., ktorý si obhájil svoje minuloročné 1. miesto tým tohtoročným 1. miestom, gratulujeme.

V kategórii F sme mali dvoch prieskumníkov, Veroniku A. a Adama L., ktorí súťažili podľa novej kategorizácie spolu so 7. ročníkom, teda boli v značnej nevýhode a predsa sa im obom podarilo umiestniť sa v tabuľke riešiteľov v strede . Pekné 13. a 14. miesto je pre nás výzvou pre budúci školský rok, kedy budeme v tejto kategórii vo výhode my. Tešíme sa!

 

Hurbanov pamätník - okresné a krajské kolo

Hurbanov pamätník je peknou a užitočnou kultúrnou tradíciou, ktorá spája  milovníkov literatúry , umeleckého textu a jeho prednesu.  Prednes napomáha rozvoju dieťaťa v citovej aj rozumovej oblasti, prehlbuje jeho vzťah k materinskej reči, kultivuje jeho prejav  a podporuje jeho tvorivosť.

Preto sme hrdí na naše žiačky Agátu L. a Simonu L., ktoré  toto svoje snaženie a lásku k prednesu zúročili pekným umiestnením v krajskom kole tejto súťaže. Agáta získala krásne 2. miesto v 3. kategórii a Simona  tretie miesto v 1. kategórii. Obidve súťažili v prednese poézie.

Dievčatám ďakujeme a želáme im veľa chuti do ďalšej práce!       ek

 

V piatok 17.apríla 2015 sa v Skalici konalo okresné kolo Hurbanovho pamätníka. So cťou  na ňom  našu školu reprezentovali,  druhák Martin B., ktorého porota označila za talentovaného recitátora a získal pekné tretie miesto v próze, v prvej kategórii, žiačky,  Simona L. a Agáta L., ktoré sa umiestnili následovne:

Simonka L.– 1. miesto  v 1. kategórii – poézia

Agátka L. - 2. miesto  v 3. kategórii – poézia

Dievčatá nás pôjdu reprezentovať na krajské kolo HP, ktoré sa uskutoční 28. apríla v Trnave. Želáme im v ďalšom kole veľa úspechov a všetkým trom ďakujeme za snahu a výborný výkon. EK

 

  PRECHÁDZKY ZA HUMNAMI
ja názov a logo novej aktivity, ktorú sme dnes uviedli do života s podtitulom:  „DNES DO HOLÍČA za x-kami“. Neznámych „x“ bolo zopár, napríklad koľko trvá cesta vlakom, koľko stromov a akých rastie popri chodníku od stanice, aká je najstaršia pamiatka v Holíči, komu patril zámok alebo aký je najnovší kostol, či erb Holíča. Zabavili sme sa na ihrisku pri zámku, tu sme objavili nielen bociany, ale aj skvelý „domček“ pre knihy a hneď sme si aj prečítali jednu rozprávku. Prešli sme sa samotným zámkom, posedeli pri zmrzline, vybehli na Kalváriu, našli veterný mlyn (a ten sa verte, či neverte točil!).  Za naj-znalcov Holíča sme nakoniec vyhlásili šiestackú dievčenskú trojicu: Veronika, Saška, Dáška. Bolo nás 22 a fotky hovoria za všetko. Myslím, že sme si to krásne užili. Pozrite sa:                                                              (ma)

Výlet do Holíča-15. 4. 2015

 

TURISTICKÁ VYCHÁZKA do MOKRÉHO HÁJA

V stredu, dňa 15. apríla, sa štvrtáci vybrali na turistickú vychádzku do Mokrého Hája. Ich výprava bola zároveň tréningom na už dlho očakávaný triedny výlet do Terchovej, ktorý sa už blíži.

Išlo sa prevažne poľnou cestou. Počasie bolo krásne, slniečko príjemne svietilo po celý čas. Najväčšou námahou pre viacerých bol  najvyšší kopec Vintoperk.  Cestou hore štvrtáci  obdivovali pieskovňu, nad ktorou sa už týčila veža, kde sa potom oddychovalo. Roztiahli sa deky, desiatovalo sa, skákala sa guma, hrali sa karty, pozeralo sa cez ďalekohľad... Po odpočinku sa pokračovalo ďalej, pre niektorých našťastie už len dolu kopcom, do obce Mokrý Háj. Tu navštívili sestru pani učiteľky. Na ich pozemku videli poníka Bleska, malú ovečku a baránka, kocúra Murka, psa Ronyho, sliepky, tri agamy, korytnačku Lolu, rybičky, a toto všetko im poukazovala malá Karolínka, krsniatko ich triednej učiteľky. Štvrtáci sa tu vyhrali, vybehali so zvieratkami, oddýchli si tu a zabavili sa na veľkom dvore. Po rozlúčke zavítali do miestneho šenku, kde si dali nanuky, malinovky či lízanky, a späť do Skalice sa už odviezli autobusom.

Výletníkom sa veľmi páčilo. Boli takí nadšení, že by išli peši aj späť do Skalice, no čas to nedovoľoval, tak možno niekedy nabudúce.

Tur.vychádzka do Mokrého Hája

 

Fyzikálne pokusy

V štvrtok, dňa 9. apríla, navštívila našu školu pani z Levoče, ktorá všetkým ukázala zaujímavé pokusy z fyziky.  Veľmi pekne a zrozumiteľne to vysvetlila deťom prvého i druhého stupňa. Samozrejme, náročnosť bola iná. Žiaci mohli napríklad vidieť, ako sa obyčajná slamka vie zmeniť na píšťalku, ako sa mení jej výška tónu v závislosti od jej dĺžky. Ďalej sme mohli vidieť, ako sa dá hrať na sklených pohároch s vodou. Dozvedeli sme sa, od čoho závisí ich výška tónu. Teraz už vieme, že pri hraní sa nemáme dotýkať pohára, len treba mať namočený prstík, ktorým opatrne krúžime po jeho kruhovom obvode.  Videli sme aj veľa iných pokusov z fyziky. Na všetky boli využité bežne dostupné pomôcky a materiály. Ku koncu sme mali možnosť vyskúšať si jednotlivé pokusy aj sami. Bolo to super!

Fyzikálne pokusy

 

Poďakovanie

V mene celej rastlinnej i živočíšnej ríše, ktorá sa rozprestiera v lokalite Staré hory, ďakujeme  naším rodičom, deťom i učiteľom za vyčistenie okolia Starohorského potoka!

Je určite veľa možností ako stráviť prvý, skutočne jarný víkend s nádherným počasím. Nadšenci, ktorým nie je ľahostajný stav našej prírody, ho využili na vyzbieranie a vyčistenie brehov potoka od odpadkov, ktoré tu ležali aj niekoľko rokov. Vyzbrojení rukavicami a igelitovými vrecami zápasili s ťažko prístupnými miestami, ale nenechali sa odradiť a za sobotňajšie popoludnie vyzbierali desiatky kilogramov odpadov. Deti i dospelí boli smutní z toho, čo všetko ľudia do prírody vyhodia. Vedeli ste, že: hliníkové plechovky sa rozkladajú 20 – 100 rokov, plasty sa rozložia približne za 500 rokov, polystyrén sa rozkladá 1000 rokov a sklo sa rozloží v prírode až za 4000 rokov? Naše deti to už vedia, a veríme, že tieto produkty do voľnej prírody vyhadzovať nebudú, ani keď budú dospelí J.    

Únava, ktorá sa ku koncu u všetkých dostavila, bola vyvážená spokojnosťou a dobrým pocitom, že sme aspoň svojou malou mierou prispeli a aktívnej ochrane krehkej prírody.

14. apríla 2015

 

OLYMPIÁDA Z MATEMATIKY - okresné kolo

ZNOVA MATEMATICKÝ TRIUMF 

Hneď v stredu zrána po veľkonočných prázdninách sa v Holíči začalo veľké matematické súťaženie. Naša škola potvrdila miesto matematického favorita medzi školami a po veľkom úspechu v PYTAGORIÁDE na výsledkovej listine ZNOVA zažiarili mená našich detí: 

8. ročník 1. miesto Rudko A.,    2. miesto Barbora J.

7. ročník 2. miesto Matúš S.

6. ročník 1. miesto Ema R.       4. miesto Radko D.

Výborné umiestnenie je určite odmenou za prípravu nie len pre žiakov ale aj pre pani učiteľky. Blahoželáme. 

 

Biologická olympiáda - okresné kolo

Biologická olympiáda kategória E- Botanika, dňa 9. apríla v Senici s výsledkom 1. miesto : Agátka L. Perfektné umiestnenie s výrazným bodovým náskokom. Gratulujeme. Držíme palce v krajskom kole.

1.APRÍL

1.apríl neodmysliteľne patrí k veselým dňom. My v škole sme ho pojali tiež veselo, preto deti prišli do školy naozaj bláznivo oblečené napr. ponožky rôzne farebné, oblečené pyžamo, sveter naruby .... aspoň zatiaľ pár fotiek našich kreatívnych piatakov.

1. apríl 15

 

Veľká skalická pátračka – poďakovanie

Mnohých pátračov prekvapilo, že ľudia, ktorých sa pýtali, či už len tak na ulici,  alebo v rôznych organizáciách, boli takí ústretoví a milí. Ochotne poradili a možno už 10 x zopakovali to isté a s úsmevom. Asi nedokážeme poďakovať všetkým, ale do tých miest, kde pátrači prišli najčastejšie, sme v stredu 1.4. počas hodiny etickej výchovy zaniesli malé poďakovanie vo forme plagátiku, ktorý pomohli dokresliť tretiaci. Ak sme na niekoho nechtiac zabudli, ĎAKUJEME aspoň takto. Je skvelé byť v meste, kde si ľudia pomáhajú a podporujú zábavu.

 
Deň podľa Ámosa
 

Deň, na ktorý sa deti už veľmi tešia už niekoľko rokov, pretože v tento deň oslavujeme Deň učiteľov tak, ako to hlásal učiteľ národa - J.A.Komenský „ Škola hrou“. V tento deň sa deti neučia podľa rozvrhu, ale počas doobedia pracujú v skupinách na riešení rôznych zaujímavých úloh.

1.stupeň

U prvákov ste mohli navštíviť Laboratórium u ničiteľov mýtov. Poznáte seriál, v ktorom sa partia ľudí rozhodla dokazovať, či niektoré mýty sú pravdivé alebo nepravdivé? Tak v takomto laboratóriu ste sa mohli ocitnúť v piatok v našej škole. Zaujíma vás, aké mýty sme borili? Tak napríklad: Myslíte si, že papier nedokážete zložiť vždy na polovicu viac ako 7-krát? Skúste si to. Je jedno, aký veľký je papier, či je novinový alebo z časopisu, vždy ho zložíte maximálne 7-krát. Viete, že dokážete spojiť dve knihy bez použitia lepidla tak, aby ste ich nevedeli od seba oddeliť (bez toho, aby ste knihy otvorili)? Aj toto sa nám podarilo dokázať. Skúšali ste, čo sa stane s  tekutinou v miske, kde vložíte na plastelíne zápalky, zapálite ich a zakryjete pohárom? Asi všetci viete, že zápalky zhasnú, ale všimli ste si niekedy, že do tohto pohára sa nasaje všetka voda z misky? Skúmali ste fakt, že voda v pohári vám otočí smer šípok, ktoré sa nachádzajú za pohárom? Viete roztočiť slamku položenú na vrchnáku plastovej fľaše bez dotyku, fúkania alebo búchania do fľaše? My už to vieme. A tiež sme vytvorili bublinových hadov len pomocou plastovej fľaše, utierky a saponátu. Ak neveríte, pozrite sa na fotografie.

Do druháckej triedy prišla na návštevu teta Evička, ktorá nám ukázala ako možno recyklovať staré noviny a naučila nás pliesť z papiera. A že to nie je ľahké sme sa všetci „na vlastné ruky“ presvedčili. Najskôr treba noviny nastrihať, vyrobiť roličky, zafarbiť ich a až potom môžeme začať pliesť. Treba sa však vyzbrojiť trpezlivosťou a šikovnými prstami. Každý z nás si vyrobil krásne červené srdiečko. Tiež sme si mohli pozrieť, aké rôzne košíky, anjeliky, veľkonočné sliepočky, vajíčka a iné výrobky sa dajú takto vyrobiť.

V triede u piatakov sme sa hrali hru „Človeče nehnevaj sa.“ Deti sa rozdelili do štyroch skupiniek (v každej boli zastúpené deti každého ročníka). Rozdelili sme si farebné figúrky a hra sa mohla začať. Kockou sme hádzali na interaktívnej tabuli. Po hodení kockou sa nám zobrazila otázka alebo úloha. Ak ju skupinka detí správne vyriešila, mohli si posunúť figúrku na hracom koberci. Deťom sa darilo, i keď táto hra nebola najľahšia. Bolo treba „dať hlavičky dokopy“ a spoločne úlohy riešiť. Samé deti uznali, že každý člen skupiny, bez ohľadu na vek, bol skupine nápomocný.

„Kuchtíci“ boli v triede štvrtákov. Tu sa celý deň pripravovali štyri dobrôtky dookola. Počas tohto vyučovania sa v triede každú hodinu menili žiaci prvého stupňa. Pani učiteľky si ich hneď na začiatku rozdelili k štyrom stolom tak, aby pri každom bol práve jeden štvrták, tretiak, druhák a prvák. Na každom stole bol pripravený jednoduchý recept, podľa ktorého mali postupovať.  Deti pripravovali krabiu nátierku alebo syrovú s cesnakom, ďalej kokosové guľky, nepečenú Marlenku alebo cestovinový šalát. V skupinkách si najprv museli pozrieť ingrediencie a následne priniesť všetko potrebné k svojmu stolu. Ich práca sa začala. Žiaci vážili, krájali, strúhali, miešali. Po náročnej hodine v „kuchyni“ sa mohli jednotlivé skupinky svojimi dobrôtkami vzájomne pohostiť.

 
Deň Ámosa-1.stupeň
 
2.stupeň

Veľká skalická pátračka  2015
 

Deň podľa Ámosa má pre druhý stupeň svoju tradičnú pátraciu tvár. (Tradíciu sme založili minulý rok vďaka Petrovi Farárikovi:)
Decká a učiteľov sme náhodným žrebom vybrali do skupín, do ruky dostali zložky s úlohami a von s nimi! Počasie nebolo ideálne o to viac bolo treba plánovať. V škole ešte po slovensky, ale vonku už museli ôsmaci a deviataci komunikovať v ANGLIČTINE a to ich úlohy boli tiež v angličtine.
Učitelia mali asi najnáročnejšiu učiteľskú úlohu NERADIŤ, NANAZNAČOVAŤ a v žiadnom prípade NEPOMÁHAŤ. Viete si predstaviť, koľko sebazapierania to stálo? Keď ste v knižnici a pátrači ani len netušia, že „dospelácke“ knihy sú radené podľa autorov v abecednom poradí. Keď hľadáte pamätnú dosku a práve ste okolo nej prešli. Cudzopasník vám visí nad hlavou. Lipa rastie priamo pred vašimi očami. „Černoch“ stojí za lešením. Spoje do Radošoviec jazdia podľa cestovného poriadku, ktorý je v zložke úloh. Pod hodinami sa odfotia len ľudia zo skupiny a ani nich nenapadne zavolať ďalších. Keď zabudnú odfotiť sami seba pri rozdávaní narcisov, alebo vylezú na Kalváriu bez toho, aby to vôbec bolo v úlohách :-D a učiteľ musí stále len MLČAŤ.
Ale nakoniec nielen toto všetko, ale aj cenu skalického Trdelníka, mapu chodníkov v parku, staré fotografie, ešte staršie stromy a ďalšie a ďalšie úlohy NIEKTORÍ skvelí pátrači vypátrali a poradili si sami. Niekedy sa aj medzi sebou hádali a durdili, nikdy však sa však nepobili. Ľudí sa vypytovali, pekne zdravili a ďakovali. Dúfam, že si to všetko pekne užili a mesto lepšie spoznali (a my učitelia sme možno lepšie spoznali seba aj ich).
Keď sa pozerám na celú VeSIPa znova. BOLO TO SKVELÉ.

PS: Vyhodnotenie pátračky bude v pondelok 13.4. o 8:05. Kto si toto prečíta, nech príde...        (ma)

 
Deň Amosa -2.stupeň
 
Regionálna súťaž detských folklórnych súborov okresov SI a SE (24.3.2015)
 
DFS sa takmer tradične stretávajú v Gbeloch na svojej regionálnej súťaži a každý z nich si pripraví vždy nové pásmo hovoreného slova, piesní a tancov typických pre svoju obec. Každý zo súborov sa chce ukázať v tom najlepšom svetle a za každým vystúpením sa skrývajú hodiny nácviku. Je dobré vedieť, že aj dievčence z našej školy Veronika A. 6.r. (DFS Brodčánek) a Karolína S. 7.r.  (DFS Skaličánek) si každý týždeň nájdu čas aj na takúto aktivitu. Pretože sú každá v inom folklórnom súbore, v Gbeloch sa stretli ako konkurencia 
Našťastie, oba súbory získali ocenenie a postup na Krajské kolo súťaže, ktoré sa bude konať v Skalici 4.5.2015. Dúfam, že budú inšpiráciou aj pre ostatných "ne-lenivcov" aby len nesedeli pri počítači, ale rozvíjali svoje zručnosti aj za dverami školy. 
DIEVČENCE BLAHOŽELÁME. 
 
 

Matematická pytagoriáda - okresné kolo

Niekoľko našich detí sa zúčastnilo okresného kola Matematickej pytagoriády v Holíči  a ako sa im darilo, si môžete pozrieť:

3. ročník – Gučková Aneta – 12. miesto
4. ročník – Šantavý Juraj – 3. miesto
                Balážik Pavol – 5. miesto
5. ročník – Bátková Emília – 1. miesto
6. ročník – Budinský Juraj – 1. miesto

                 Romanová Ema – 2. miesto
                 Dujsík Radoslav – 3. miesto
                 Vajla Michal – 4. miesto
8. ročník – Juríčková Barbora – 1. miesto
                 Antálek Rudolf – 2. miesto
                 Kapičáková Aneta – 3. miesto

Blahoželáme a ĎAKUJEME  za peknú prezentáciu našej malej školičky.

Senické zrkadielko Anky Gamanovej (17.3.2015)

Aj štyri dievčence z našej školy Agáta L., Cindy J., Veronika A. a Dáša V. si zažili svoju veľkú chvíľu na 44. regionálnej súťažnej prehliadky detskej dramatickej tvorivosti okresov Senica a Skalica 2015, keď s predstavením „Viki“ túto súťaž vyhrali  a postúpili na krajskú súťažnú prehliadku detskej dramatickej tvorivosti Trnavského kraja Senickú divadelnú jar. Dievčence sú členkami Detského divadelného súboru Studnička zo Základnej umeleckej školy v Skalici. Predstavenie režírovala a pripravila Mgr. Jana Kutalová.  Skvelé, nech sa tak darí aj naďalej!

Čítajte viac: http://zahorie.sme.sk/c/7720478/studnicka-zo-skalice-vyhrala-senicke-zrkadielko-anky-gamanovej.html#ixzz3W5IH56oO

Senické zrkadielko Anky Gamanovej-17.3.15

 

Krajská súťažná prehliadka detskej dramatickej tvorivosti Trnavského kraja - Senická divadelná jar sa konala 16.4. 2015 a divadelný súbor Studnička s predstavením Viki sa umiestnil ako druhý. Dievčence určite chceli vyhrať a dali do divadielka celé svoje srdce a preto ich možno druhé miesto sklamalo. ALE! Byť druhý v celom celučičkom kraji si zaslúži veľký potlesk. Dúfame, že Viki uvidíme na živo aj v Skalici. BLAHOŽELÁME dievčencom aj pani režisérke. (ma)

 

Deň vody

Svetový deň vody (angl. World Water Day) je určený na 22. marca už od roku 1993. Vyhlasuje ho každoročne Organizácia Spojených národov (OSN).

My sme si pripomenuli význam vody pre nás všetkých 30. marca, netradičnou diskusiou o VODE, ktorej sa zúčastnili žiaci a učitelia II. stupňa. Piataci predstavili  ,, Vodný ekosystém“ a prezradili nám dôležitosť vody v tomto prírodnom systéme, priblížili nám rozmanitosť života na tomto mieste.
Šiestaci si pripravili svoj vlastný ,, Skleník“, mikrosvet, kde má voda svoje jedinečné postavenie. Siedmaci vstúpili do diskusie každý svojim postrehom na tému voda, kde nás niektoré informácie naozaj prekvapili a starší žiaci si pripravili fakty o vode v otázkach a odpovediach. Dozvedeli sme sa aj o tom, že voda má pamäť, energiu a množstvo iných zaujímavých vlastností. Nakoniec nás v jedálni čakal ,, VODNÝ BAR“, kde bola pripravená ,,vodovoda“ , ktorú skrášľovali  kúsky citrónov, pomarančov, jahôd a lístočky medovky.

Deň vody-30. 3.2015

 

Výmenná burza kníh

Tak a už máme iba pár dní, kedy sa skončí marec - ,,Mesiac kníh“. Naša škola pripravila akciu, ktorá  bola zameraná na výmenu kníh. Kníh,  ktoré nám otvorili bránu fantázie, niečo nás naučili, alebo nám iba spríjemnili všedné dni.  Ale ako to už býva, prečítanú knihu  odložíme do knižnice a ako keby sme na ňu zabudli.  A práve preto naša škola usporiadala  akciu pod názvom „Výmenná burza kníh“.  Každý kto mal vo svojej knižnici prečítanú a odloženú knihu, ju mohol doniesť a tak prispieť k úspechu tejto prospešnej a zároveň aj zábavnej akcie. A naozaj , žiaci, rodičia, ale aj učitelia doniesli množstvo kníh, ktoré sa vďaka výmennému, čiže bartrovému  obchodu dostali k novým majiteľom. A tak knihy, ktoré nás sprevádzali a pomáhali nám kráčať životom, teraz vďaka tejto akcii, sprevádzajú životom nových majiteľov. A je jedno či je to dieťa, alebo dospelák. Preto  by sme sa chceli ešte raz poďakovať všetkým, ktorí svojou troškou prispeli k úspešnému priebehu akcie venovanej dobrému priateľovi človeka – knihe.

Výmenná burza kníh-24.3.15

 

Beseda s EleniS

  V  novembri minulého roka  sa dostala na knižné pulty rozprávková  kniha Pappilónia od pani Eleny Ševčovičovej / EleniS /, ktorá je nielen autorkou knihy, ale zároveň aj mamičkou Alexa a Sofinky, žiakov našej školy.
Veľmi nás potešilo, že  práve v mesiaci marec, ktorý je zasvätený knihám, prijala naše pozvanie na besedu so žiakmi 1.stupňa.

Ako sa Elenis dozvedela, veľa žiakov malo už knihu prečítanú a mali prichystaných aj veľa otázok.
Prekvapením bolo odhalenie, že prvým zámerom EleniS bolo vytvoriť filmovú rozprávku. Okrem iného sa žiaci dozvedeli o spolupráci s Dašou Mambou a MC Erikom, ako náročné bolo  nájsť  pravé miesto na fotografovanie a ako pri fotení spolupracovali všetci členovia rodiny, že Koboltom na fotografii je Sofinkin a Alexíkov starý otec.     Autorka knihy mala vždy rada tajomno, magično, záhady a toto všetko vložila do knihy. Deťom chcela knihou urobiť radosť a popritom fotografiami ukázať krásnu Skalicu.   
EleniS vyzvala žiakov, aby v živote kráčali za svojimi snami, či túžbami a aby vynaložili všetko úsilie k ich naplneniu.
   Na záver EleniS prečítala všetkým úryvok z knihy  a vyzvala ich do tanca.  Všetci si teda zatancovali na pesničku „ Ži svoj sen“, ktorá je súčasťou knihy.

Elenis, ďakujeme a  želáme veľa tvorivých úspechov!!

Beseda s Elenis

 

Divadlo Clipperton - Zlatá rybka

Piatok 20. marca, posledný zimný deň, navštívilo našu školičku divadlo Clipperton z Banskej Bystrice s novou rozprávkou Zlatá rybka. Žiaci prvého stupňa so zvedavosťou čakali na každú ďalšiu scénu tejto rozprávky plnej humoru. Obsahovala množstvo nečakaných prekvapení, kde okrem tradičných postáv vystupovali aj postavy zo súčasných televíznych programov, ako je napríklad Ninja korytnačka alebo známa speváčka Lady Gaga. Vystúpenie sa nám veľmi páčilo a tešíme sa zasa niekedy nabudúce.

Zlatá rybka-20.3.15

MPULZ CREW, akcia Tour de school      

Piatok trinásteho! Podľa rozšírenej povery sa považuje za nešťastný deň. No pre niektorých z nás to bol deň plný úsmevu a radosti zo zážitkov z vystúpenia IMPULZ CREW, tanečnej skupiny mladých šikovných ľudí. Po privítaní nasledoval ich program pozostávajúci z rôznych tanečných štýlov, počas ktorého obdarovali našich žiakov rôznymi darčekmi. Páčilo sa nám, že jednotlivé tanečné prvky boli zrozumiteľne vysvetlené a predvedené. Ku koncu programu vyzvali našich odvážlivcov, aby prišli a skúsili sa niečo pekné tanečné naučiť s jednotlivými členmi skupiny. Ako prvé sa s nadšením prihlásili naše niektoré štvrtáčky. O chvíľu na to sa pripojili aj ďalšie dievčatá a chlapci z druhého stupňa. Veď pozrite sami v našom krátkom videozázname.

Tanečná skupina IMPULZ CREW zožala veľký úspech u mnohých žiakov našej školy, a preto sme sa rozhodli zistiť o nich viac. Nech sa páči, tu ich máte.

Charakteristiky skupiny a akcie TOUR de school

CHARAKTERISTIKA SKUPINY IMPULZ CREW: Tanečné BRATSTVO pôsobiace na slovenskej a českej scéne už nejaký ten čas. Spoločne tvoríme skupinku ľudí, ktorí sa venujú rôznym adrenalínovým športom. Nebojíme sa skočiť do čohokoľvek. Snažíme sa robiť všetko na 100%. Tvoríme programy a vystupujeme na rôznych akciách. Tancujeme nami vybrané štýly. Choreografie sú tvorené iba našimi nápadmi, v ktorých kombinujeme prvky breakdance, krump, electric, acrobatic, scenic, newstyle. Našou hlavnou myšlienkou je dať do choreografie dej pre väčší zážitok a lepší pocit z vystúpenia.

CHARAKTERISTIKA AKCIE TOUR DE SCHOOL: Program a tanečné vystúpenia pre študentov základných a stredných škôl, ktorý spoločne vytvorilo 5 ľudí z rôznych tanečných skupín a rôznych tanečných štýlov. Tanečný team ľudí, ktorý chce predstaviť a rozvinúť tanečnú kultúru pre širšiu verejnosť a motivovať mládež pre aktívnejší štýl života.

ÚSPECHY: My sme dlhé roky chodievali na súťaže kde sa dalo, a tých úspechov je veľmi veľa. Môžete pozrieť odkaz na našu FB fanpage (na našu stránku), tam sa všetko dozviete: https://www.facebook.com/impulzcrew

IMPULZ CREW, akcia Tour de school

 

Škola hrou

Týždenník MY a ich článok ku Dňu otvorených dverí motivoval ľudí z TV REGION, aby sa aj oni prišli na vlastné oči presvedčiť, že sú školy a školy a ešte aj celkom iné školy :-)
Reportáž je síce krátka, ale dnešná doba to tak vyžaduje a tak asi z hodinky natáčania a rozhovorov zostali viac ako 2 minútky pekného videa o našej škole. Nevošli sa tam napríklad starší žiaci, ktorí možno nie sú takí milí (pretože už troška podrástli) ale sú o to šikovnejší - my to o nich vieme. Myslím však, že príjemnú atmosféru školy je cítiť aj z obrazovky. A to je dobre.

MA

Na návšteve vo „Štvorlístku“alebo keď je škola hrou

 

Žiadny strašiak! Do tejto školy chodia žiaci radi

Videoreportáž: http://www.tvregion.tv/ziadny-strasiak-do-tejto-skoly-chodia-ziaci-radi-2/

 

Hurbanov pamätník - šk.kolo

Tak ako každý rok, aj v tomto školskom roku, sme v našej škole usporiadali školské kolo Hurbanovho pamätníka. Zúčastnili sa ho víťazi triednych kôl a členovia recitačného krúžku.

Súťažilo sa v  troch kategóriách:

1. kat. - 1., 2., a 3.  trieda  
2. kat. - 4. , 5.,a 6. trieda  
3. kat. - 7. ,8., a 9. trieda

Porota súťažiacim, okrem druhých a tretích miest udelila tri prvé miesta a títo výhercovia nás pôjdu reprezentovať do obvodného kola Hurbanovho pamätníka, ktoré sa bude konať 24. 3. 2015 v Skalici. Tu sú mená držiteľov prvých miest: Martin B.(2.r.), Patrícia K.(5.r.) a Linda P.(4.r.).

        Žiačky , Aneta  L.(8.r.), Veronika. A.(6.r.) a Simona L.(3.r.), ktoré sa minulý rok zúčastnili krajského kola HP v Trnave, automaticky postupujú do okresného kola, ktoré sa tiež uskutoční v Skalici.

         Ďakujeme a blahoželáme všetkým súťažiacim, ktorí sa vzorne pripravili na recitáciu a víťazom želáme veľa úspechov v ďalších kolách.

Playback show 2015

Poslednú februárovú stredu poobede sa telocvičňa našej školičky zmenila na koncertnú sálu, ktorú zaplnili speváci a speváčky z rôznych kútov sveta. Ktoré známe osobnosti prišli? Vlastne žiadne. Namiesto speváčky EleniS zahviezdili naši najmenší prváci. Michala Davida bravúrne nahradili druháci. Vzorom pre tretiakov bol Jiří Korn. Nezľakli sa ani náročnej choreografie a piesňou len tak preplávali. Vystúpenia tanečných skupín uzavreli štvrtáčky a piatačky. Okrem tanečných skupín, vystúpili niektorí žiaci aj sami. Výbornú atmosféru podporovalo obecenstvo, ktoré všetky vystúpenia ocenilo veľkým potleskom.

PLAYBACK SHOW 2015

 

 

Školské majstrovstvá Skalického okresu v stolnom tenise

Medzi súťaže, ktoré nám „pasujú“, sa iste zaradí i súťaž v stolnom tenise. Zúčastnili sme sa okresného kola 27.2.2015 v ZŠ Strážnická ul. a po tuhých bojoch sme získali výborné umiestnenie. Žiaci – Jurko, B. , Radko D. a Denisko M. vybojovali 2. miesto a žiačky – Ema R., Saška J. a Barbora J. vyhrali svoju kategóriu a postúpili na krajské majstrovstvá do Trnavy. Hurááá!

Výsledky:

Dievčatá:

SZŠ Skalica – Strážnická 6:1

SZŠ – Vajanského 7:0

Chlapci:

SZŠ – Strážnická 3:4

SZŠ – Vajanského 6:1

SZŠ – Gbely 7:0

Poradie:

dievčatá:

1. SZŠ Skalica

2. ZŠ Strážnická

3. ZŠ Vajanského

chlapci:

1. ZŠ Strážnická

2. SZŠ Skalica

3. ZŠ Vajanského

4. ZŠ s MŠ Gbely

MO_-stolny_tenis.pdf

Stolný tenis - školské majstrovstvá

 

Deň otvorených dverí

Nie každá škola dobrovoľne dovolí nazerať hlboko do svojho vnútra  a ponúkne otvorené dvere na všetky vyučovacie hodiny v jeden deň. Stredné školy takto pozývajú žiakov a rodičov pozrieť si svoju možno budúcu školu. Aký dôvod sme na to mali my?
Pôvodná myšlienka bola ukázať rodičom najmä hodiny anglického jazyka na II. stupni. Aby videli, že ôsmaci a deviataci sú naozaj schopní slušne komunikovať, počúvať náročnejšie texty a pracovať so slovnou zásobou pre pokročilejších. Ukázať im, že treba, aby žiaci vyzreli a dorástli na to aby sami prejavili svoj názor v cudzom jazyku (čo je ťažké pre mnohých i v materinskom) a že učenie vyžaduje trpezlivosť, čas a záujem študentov.
Myšlienku: „Kde by mohlo byť moje dieťa za pár rokov“ sme pretransformovali na všetky predmety a tak vznikol PRVÝ DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ.
Som rada, že niektorí rodičia túto možnosť využili, našli si čas a svoj vlastný dôvod prečo prísť. Za všetkých nás: „ĎAKUJEM“.
Možno si iní povedali, že to učitelia mali VŠETKO nacvičené, tak načo chodiť, všetko určite INAK!  Veď je to len DIVADLO!  Ale poviem na rovinu, hodina sa nedá nacvičiť, je možné len predvídať niektoré reakcie žiakov. Vyučovacia hodina je vždy LIVE – na živo a učiteľ musí byť aj majster improvizácie ak chce prebrať dané učivo. Ja sama som (ako rodič) pobehala štyri rôzne predmety v priebehu jednej vyučovacej hodiny. Nikdy pred tým som to neskúsila. Bola som nadšená z hodiny geografie ako deti reagujú, spontánne bez strachu odpovedajú a pýtajú sa (nevideli ma, keď som prišla), prekvapená tichom, sústredenosťou a atmosférou spolupráce pri práci v skupinách na hodine matematiky, zarazená otvorenosťou pri citlivých otázkach, ktoré vyplynuli z literárneho úryvku a usmievala som sa nad bezprostrednou náladou pri rysovaní uhlov.
Viem, že niektoré kolegyne mali aj trému a niektoré boli smutné, že na ICH hodinu nikto neprišiel a nevidel, čo všetko ich trieda už dokáže.
Klobúk dolu, pani učiteľky, pre mňa to bolo skvelé a možno aj PREDSTAVENIE.  

MA

Valentínsky karneval

A konečne bol tu. Kto, alebo čo? No predsa náš, túžobne očakávaný K A R N E V A L!  Nadišiel čas stretnutia princezien, tanečníc, zvieratiek, kovbojov, pirátov, kuchárov a rôznych rozprávkových bytostí, ktoré sa postupne v skupinkách predstavovali. Tanečnica Linduška im predtancovávala a oni sa snažili ju verne napodobniť. Treba podotknúť, že sa im darilo!   Vôbec nikomu neprekážalo, že bol piatok  trinásteho, telocvičňa a herňa praskali vo švíkoch, lebo boli plné tancujúcich, súťažiacich a hrajúcich sa detí. Zlatým klincom programu bola tombola, ktorú si všetci  za tie krásne masky a dobrú náladu zaslúžili.

Karneval 2015

 

Zimná škola v prírode - JASNÁ 2015

Správa zo 6.dňa - 30.1.2015

Veterné počasie ešte zosilnelo, ale keďže sa skončil náš pobyt v Jasnej, nezostávalo nám nič iné, len vydať sa na cestu domov. Ráno sme zbalili batožinu a čakali na naše autobusy, ktoré kvôli počasiu meškali. Kým dorazili, malým deťom sme pustili rozprávku (prenosný dataprojektor je skvelá vec :-). Veľký autobus mal problémy s horami snehu, ktoré rýchlo pribúdali, ale naši deviataci a ôsmaci neváhali a spolu s učiteľmi pomáhali vyhrabať zapadnuté kolesá. Neoceniteľnú pomoc preukázali i menším deťom, keď nanosili všetku batožinu, vrátane lyží, do batožinového priestoru v autobusoch. Ešte raz: veľká vďaka :-). Keď sme opúšťali Demänovskú dolinu, netušili sme ešte, aká strastiplná cesta nás čaká. Najhorší úsek bol medzi Žilinou a Trenčínom. Tu sme zostali uväznení na 4 hodiny v kolóne áut. Diaľnica, ktorá vôbec nevyzerala ako diaľnica, skôr ako poorané pole, odstavila niekoľko kamiónov i osobných áut, ktoré zakliesnili cestu. Naše deti však neľahkú situáciu zvládali statočne, za čo im patrí poďakovanie. Vyznamenanie si zaslúžia aj páni šoféri, ktorí nás bezpečne priviezli po 10 hodinách domov. Unavení, ale šťastní sme sa zvítali s rodičmi a po predĺženom víkende sa opäť stretneme v školských laviciach, bohatší o skúsenosti, akú moc majú vrtochy počasia.           

Správa z 5.dňa - 29.1.2015

Aj keď oneskorene, ale predsa :-), posielame správy z posledných dní našej expedície. Vo štvrtok ráno nás privítalo veterné počasie a k tomu husté sneženie. Obľúbená lanovka „vajíčko“ prestala po necelej pol hodine premávať, a tak malí lyžiari zvolili plán B, vychádzku k Vrbickému plesu, vzdialenému necelých 10 minút od hotela. Pleso bolo zamrznuté, ukryté v hustom lese, kde nefúkal nepríjemný vietor. Z náučného chodníka v jeho okolí sa deti dozvedeli informácie o národnom parku NAPANT, čo sa im určite zíde na hodinách Vlastivedy :-). Starších žiakov neodradilo menej vľúdne počasie a odhodlane lyžovali na svojich zjazdovkách, poobede si všetci posledný krát vychutnali bobovačku, lopatovačku a guľovačku. Po večeri sme zbalili lyže a vyhodnotili sme celý týždeň našej výpravy. Pri speve gitary a obľúbených pesničkách sme spomínali na zážitky z výbornej lyžovačky v Jasnej.

Správa zo 4.dňa - 28.1.2015

Dnes sme my snowboardsky tím (Agáta, Marek, Matúš, Aneta, Váca, Barbora) boli na  Lúčkach, odkiaľ sme zišli späť na Bielu Púť. Všetci sme znateľne lepší než keď sme sem prišli. Dokážeme už aj bez väčších problémov zísť červenú trasu. Ale aj tak radšej jazdíme po modrej trase. Raz za čas aj spadneme, ale to patrí k tomu. Prajem veľa šťastia do posledného dňa.

Správy z dnešného dňa napísal Matúš S.

 

Správa z 3.dňa - 27.1.2015

Raňajky boli vynikajúce tak ako včera. Doobeda sme boli lyžovať na zjazdovke Brhliská. Je to modrá (ľahká trasa). Až poobede sme našli na trase "skokánky". Skákali sme do výšky dvoch metrov :) Cez deň sa na nás vickrát umialo zubaté slniečko. Večera bola suprová. Teraz sa ideme pozerať na rozprávku. Zajtra plánujeme, že pôjdeme na trasu Biela Púť, čo je stredne tažká trasa (červená). A ináč našli sme skratku k vajíčku (to je kabínková lanovka). :)
 Správy z dnešného dňa napísali piatačky: Lillly, Kačka, Zazanka a Lea.

Správa z 2.dňa - 26.1.2015

Dnes bol krásny, snežný deň. Začali sme raňajkami. Lyžovali sme na Brhliskách, kde je zaujímavá cesta bublinou (niektorí tomu hovoria vajíčko). Do 11:30 sme lyžovali. A potom nás čakal hrozný, hrôzostrašný výšľap na kopec do hotela. Niektorí si mysleli, že prídu až na druhý deň. Po všetkej tej námahe nás čakal chutnučký obed (gulášová polievka, cestoviny so špenátovou omáčkou, väčšine to chutilo). Poobede sme mali na výber medzi prechádzkou a lyžovaním. Väčšina išla lyžovať. Tí, čo išli, našli skratku do hotela a tešili sa, až skákali od radosti. Chvíľku sme si odpočinuli a už sme sa nevedeli dočkať večere (kuracie soté s hranolkami, bolo to dobré). Štvrtáčky majú teraz meninovú oslavu (Tamarky). Po oslave nás čaká rozprávka (ešte nevieme aká) a spanie. O 21:30 sa dáme do pyžám a šup do postele. Dobrú noc a krásne sny.

Správy z dnešného dňa napísali: Dorotka, Chiarka, Linda a Karinka

Správa z 1.dňa - 25.1.2015

Dneska to bolo dobré. Cesta v autobuse ubiehala pomaly. Pozerali sme dve rozprávky: Kúzelná opatrovateľka a Mach a Šebestová. V hoteli je detský kútik. Je útulný. Je tu stolík, skákacia lopta, molitanové stavebnice (tam práve leží Šimon), hojdačka, kruhy, tunel, žinienky, rebrininy, kuchynka, trojkolky, tabule na kreslenie a veľa plyšákov. Keď sme prišli, ubytovali sme sa v dobrom hoteli. Potom sme išli na prechádzku. Keď sme sa vrátili, boli sme strááášne unavení. Po večeri (hovädzí vývar a rizoto) sme sa stretli v detskom kútiku a rozprávali sme sa o pravidlách správania sa na svahu.

Správy z dnešného dňa napísali Lejla, Monika, Simonka a Paulínka.

 

Jasná 2015

 

Zápis do 1.ročníka

Zápis do 1. ročníka našej školy na školský rok 2015/2016 sa uskutočnil v piatok, 16. januára 2015.  Pre budúcich prváčikov  je prostredie školy dobre známe, pretože sa sem chodievali hrať ešte počas dní otvorených dverí, ktoré prebiehali v novembri. Úlohy, ktoré deti plnili, aby preukázali svoju pripravenosť do školy boli „schované“ v rozprávke O troch prasiatkach. Pani učiteľky tak nepozorovane sledovali, či poznajú deti farby, geometrické tvary, ako kreslia a vyjadrujú sa. Všetky deti smelo predviedli, že sa toho v škôlke aj s rodičmi veľa naučili a do školy sa veľmi tešia.  Zapísaných bolo 21 detí, odloženú školskú dochádzku budú mať pravdepodobne 3 deti.

Olympiáda z AJ - okresné kolo

Víťaz okresného kola Olympiády anglického jazyka v kategórii 1B (pre 8. A 9. ročník) v tomto školskom roku je Rudko A..

Výborný výkon a plný počet bodov v časti Picture Story, Role Play a Reading s celkovým ziskom 60 bodov zo 70 zabezpečili Rudkovi víťazstvo a postup do krajského kola. Matúš S. bol na súťaži po prvý krát a v okresnom hodnotení je v kategórii 1A na 5. mieste. BLAHOŽELÁME.

Vianočné triedne besiedky

V posledný vyučovací deň pred vianočnými prázdninami sa trieda štvrtákov rozhodla urobiť vianočnú besiedku pre svojich rodičov.  Aj keď bol piatok večer, účasť bola pekná a my sa tešíme, že sme sa mohli takto rozlúčiť s kalendárnym rokom v škole. Naším hosťom sme zahrali scénku o Snehulienke a siedmich trpaslíkoch. O tom, ako sa chystajú na Vianoce. Trpaslíci upratovali, zdobili stromček, Snehulienka uvarila vianočnú kapustnicu a potom všetci počúvali rádio Trpaslík1 a neskôr pozerali vianočný program v televízii, kde si trpaslíci mohli pozrieť vystúpenie šikovných detí. Hralo sa na flautu, klavír, mohli sme si všimnúť aj šikovné nohy známeho futbalistu Lionela Messiho, a na záver moderný tanec v podaní štyroch dievčat. Počas celej scénky sme si mohli vypočuť zopár hitov, a to nielen vianočných, od kapely Adorámus, ktorá sprevádzala tento program mnohými známymi pesničkami z rádií. Trieda štvrtákov na záver celého programu prítomným zaspievala pesničku Šťastné a veselé od M. Čekovského. Hudobne ich sprevádzala, ako inak, kapela Adorámus.

S týmto programom žiaci 4. ročníka potešili v pondelok 22. 12. tiež deti v Detskom domove Skalica. Za odmenu, ktorú si skutočne naši malí herci zaslúžili, kapela Adorámus usporiadala malé predvianočné posedenie v Reštaurácii u Viktora v Skalici. Na večeru nás tam čakala pizza. Bola super zábava. Užili sme si to. Ďakujeme všetkým sponzorom .

Vianoč.besiedka-4.trieda

 

Dňa 16. 12. sa v telocvični našej školy uskutočnila druhácka vianočná besiedka. Deti potešili svojich rodičov a starých rodičov básničkami o zvieratkách a snehuliakovi, tiež spievali pesničky nie len slovenské ale aj po anglicky. Monika a Leila zahrali koledy na flaute a Ondrejko na keyboarde. Všetkých divákov rozosmiala  scénka o lenivých  snehových vločkách.  Všetkým rodičom sa vystúpenie veľmi páčilo.

 

Vianočná besiedka-2.trieda

 

Vianoč.besiedka-1.trieda

 

Technika

Aj takto sa učíme ...

V rámci Štátneho vzdelávacieho programu základných škôl sú žiaci povinní absolvovať vyučovací predmet TECHNIKA. Naším záujmom je čo najkvalitnejšie odučiť každý predmet, a preto sme sa spojili so SOŠ strojníckou v Skalici, čím sme nadviazali veľmi príjemnú spoluprácu. SOŠ ponúkla našim žiakom nielen priestory – dielne, ale aj pána majstra odborného výcviku P. Vaculku. Žiaci si tak vyskúšali prácu v „pravej“ dielni pod odborným dozorom. Táto hodina bola pre nich veľkým spestrením ...

OLYMPIÁDA Z ANGLICKÉHO JAZYKA – ŚKOLSKÉ KOLO

To, že olympiáda z anglického jazyka bude len pre len silné a odhodlané povahy  bolo jasné už z termínu školského kola:  Piatok 12.12. o 14:00 po vyučovaní. UH!!
Taký termín zvládnu len nadšenci.  Takí, čo nerepcú, že je piatok a škola už skončila a takých je to našťastie v škole dosť.

V kategórii 1A pre žiakov 5. 6. 7. ročníka boli nominovaní nadšenci  Andreas S., Matúš S., Ján Š..
V kategórii 1B spoločnej pre 8. a 9. ročník súťažili Radovan B., Barbora J., Rudolf A.  a Tatiana T..

Bohužiaľ, hoci výsledky boli veľmi tesné do okresného kola  postupuje z každej kategórie len víťaz. Blahoželám Matúšovi a Rudkovi. Náhradníkmi sú Barborka a Andreas.

Ďakujem všetkým za ich odhodlanie a usilovnú prácu navyše. Krúžok priučovania z AJ pokračuje aj napriek víťazom, lebo S ANGLIČTINOU ĎALEJ ZÁJDEŠ.
MA

Čarovný odkaz Vianoc

V piatok, 12. decembra 2014, sa v Záhorskom osvetovom stredisku v Senici uskutočnilo vyhodnotenie výtvarnej a literárnej súťaže Čarovný odkaz Vianoc. Do súťaže sa zapojilo 14 škôl, ktoré zaslali 236 príspevkov, z ktorých porota vybrala a ocenila 36 prác. Z našej školy si ocenenie bola prevziať piatačka Ellka S. Po vyhodnotení súťaže si mohli deti vyskúšať tradičné zdobenie medovníkov, krájanie jabĺčka, či púšťanie orechových škrupiniek so sviečkami v nádobe s vodou. Pripravené bolo i chutné občerstvenie pre deti i dospelých. Ellke blahoželáme a prajeme veľa ďalších tvorivých úspechov :-).  

Čaro Vianoc-výtv.súťaž

 

MINICOOL  a MIDICOOL – volejbalová súťaž

Minicool a Midicool je volejbalová súťaž určená pre žiakov 5. – 6., resp. 7. – 9. ročníka základných škôl. Od „šestkového“ volejbalu sa líši nižším počtom hráčov, menšími rozmermi ihriska a turnajovým spôsobom odohratia povinných zápasov.
Naši mladí volejbalisti sa do súťaže zapojili už účasťou v prvých turnajoch.  Sú absolútnymi nováčikmi, čo sa týka volejbalových súťaží  i hráčskeho obsade
V súťaži Midicool odohralo družstvo dievčat prvé vzájomné zápasy s družstvami  zo ZŠ Vajanského Skalica. Dievčatá zbierajú ešte len volejbalové skúsenosti, a tak si ceníme ich snahu zahrať čo najlepšie.
V súťaži Minicool odohralo svoje prvé zápasy družstvo chlapcov so súpermi z Kútov, kde dosiahli víťazstvo v troch zápasoch zo šiestich. Toto bolo veľmi potešujúce, pretože hrali so žiakmi, ktorí volejbal  hrajú už druhý rok.
Na svoj prvý zápas ešte len čakajú mladšie žiačky, ktoré pôjdu na budúci týždeň do ZŠ Unín.

Všetkým držíme palce a veľa športových úspechov. O ďalších zápasoch  budeme priebežne  informovať.

Volejbal-14.12.14

 

Vianočné predajné trhy

Šikovné rúčky našich detí vyrábali už niekoľko týždňov vianočné ozdoby a iné „potrebnosti“, ktoré skrášlia naše domáce príbytky počas blížiacich sa sviatkov. Vo štvrtok, 11. decembra, sa všetky ozdoby dokončili a pripravili na vianočné predajné trhy, kde si rodičia, pani učiteľky i deti mohli za symbolické ceny tieto výrobky zakúpiť. Časť vyzbieraných finančných prostriedkov bude poukázaná na účet projektu Škola priateľská k deťom, ktorého cieľom je podpora bezpečného prostredia v školách v rámci projektu UNICEF. Atmosféra bola výborná, vôňa vianočného punču a medovníkového pečiva sa šírila celou školou. Ďakujeme všetkým rodičom i deťom za podporu tejto aktivity, ktorou sme pomohli deťom, ktoré to potrebujú.   

Vian.predajné trhy-11.12.14

 

Matematická PYTAGORIÁDA - školské kolo

Dňa 10. 12. 2014 sa uskutočnilo na našej škole školské kolo matematickej súťaže PYTAGORIÁDA. Deti pracovali sústredene a veľmi zaujato, o čom svedčí aj veľmi pekný výsledok. Zo 74 zúčastnených detí bolo 31 úspešných čo je 42 %.

Srdečne blahoželáme a prajeme veľa síl do ďalšej prípravy na okresné kolo.

Dni otvorených dverí

S cieľom informovať rodičov a deti o našej škole, pripravujeme už niekoľko rokov Dni otvorených dverí. Nebolo tomu inak ani tento rok, kedy počas troch novembrových sobôt navštívilo našu školu veľa záujemcov o zápis do 1. ročníka. Deti si vyrobili v tvorivých dielničkách lienky, ježkov a snehuliakov, vypočuli si pekné rozprávky a pohrali sa v herni školského klubu.  Rodičia si pozreli prezentáciu zriaďovateľa školy a dozvedeli sa odpovede na otázky, ktoré ich zaujímali. V školskom roku 2015/2016 bude otvorená jedna prvácka trieda, zápis do 1. ročníka bude v termíne od 15.1. do 15.2.2015.

Mikuláš

Aj tento rok zavítal do našej školy Mikuláš so svojimi pomocníkmi, aby sa po roku presvedčil, či všetky deti poslúchajú tak, ako sľúbili. Navštívil všetky triedy, vypočul si básničky a pesničky v slovenskom i anglickom jazyku a bol veľmi spokojný. Za odmenu rozdal deťom sladkosti a rozlúčil sa, pretože mal ešte veľa práce :-). 

Mikuláš 2014

 

Majstrovstvá Trnavského kraja

V stredu, 3. 12., sa v Senici odohrali majstrovstvá Trnavského kraja v šachu žiakov a žiačok základných a stredných škôl. Z našich detí si vybojovali na tento turnaj z okresné kola Rudko A, Richard M., Barbora J., Lívia S a ako náhradníčka bola pozvaná Dorotka B. Turnaj bol mimoriadne silný, ale Rudkovi sa podarilo uhrať veľmi dobré, 5. miesto a len o jednu pozíciu mu ušiel postup na majstrovstvá Slovenska.

V hodnotení škôl sme skončili na druhom mieste.

Ďakujeme za reprezentáciu školy.

MK Trnava -3.12.14

 

TUTANCHAMÓN  -  hrobka a jeho poklady

V piatok 21.11. 2014 sme boli zo školy v Bratislave na výstave o TUTANCHAMÓNOVI. Bolo to veľmi zaujímavé. Na výstave nám dali audioprístroje, ktoré hovorili o tejto výstave. Výstava bola obrovská, trvalo nám dosť dlho , kým sme to celé prešli. Na začiatku výstavy bolo niečo o vládcoch v Egypte. Tam sa mi páčila socha TUTANCHAMÓNA, na ktorej bolo odstránené meno TUTANCHAMÓN, ale meno bolo napísané aj vzadu, čo si nevšimol ten, čo to vysekal. V kinosále sme si pozreli film. Najviac ma zaujala hrobka faraóna a jeho šperky. Niektoré artefakty boli aj pravé, čo ma prekvapilo. Každému odporúčam, aby sa tam išiel pozrieť, je to krásne. (AJ)

Mne sa výstava veľmi páčila. Vďaka veľkému priestoru Bratislavskej Incheby boli exponáty prehľadné a rozdelené do miestností podľa danej témy. Mohli sme sa vžiť do situácie, do ktorej sa v deň objavenia hrobky dostal Howard Carter. Na konci prehliadky sme si mali možnosť kúpiť suvenír. (MV) 

Boli tam presné repliky všetkých vecí, ktoré boli v hrobke. Naskytol sa nám pohľad, ktorý videl aj Howard Carter, keď objavil hrobku. Sarkofág bol zložený z 3 častí a bol uložený v 4 skriniach. Bolo to zaujímavé, ale na nešťastie som si zobral zlý audioprehrávač. Potom sme sa naobedovali a na konci výletu sme išli do zábavno-vedeckého centra Atlantis. (RD)

Celá výstava sa mi páčila, ale najviac ma zaujala časť venovaná objaveniu hrobky Carterom. Boli to dve miestnosti s vyskladanými vecami faraóna, ako ich Carter prvýkrát uvidel. Taktiež ma zaujali sošky vševedov, ktoré sa našli v hrobke, bolo ich tam cez 400. Pred mumifikáciou faraónovi vyňali z tela orgány a niektoré dali do sošiek, ktoré sa našli vo faraónovej hrobke. Faraón tieto orgány potreboval v posmrtnom živote. (DV)

Výlet do múzea Tutanchamón sa mi páčil. Zaujali ma tie truhly, ktoré mali viac častí. To zariadenie so slúchadlami bolo zaujímavé. Boli tam zlaté šperky aj zlaté natiahnuté tigre (antilopy). Výlet bol naozaj skvelý. (SCH)


Cesta autobusom bola fajn a všetci sa bavili. O 9:30 nás čakala prehliadka výstavy. Najprv sme si všetci odložili oblečenie do skriniek a potom každý dostali ovládač, na ktorom boli čísla: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,0. Podľa týchto čísiel sme sa riadili. Prišli sme k vitrínke s číslom a také isté sme stlačili aj na ovládači. Ku každému nám to potom povedalo zaujímavé veci. Po pol hodine sme išli aj do kinosály. Tiež sme tam počúvali na slúchadlách. Náhle mi na ovládači zasvietilo červené svetielko, ale nakoniec sme zistili, že to boli len baterky. Mne sa výstava veľmi páčila. (DM)

Na výstave sme dostali elektronických sprievodcov. Bolo tam aj kino. Potom sme videli Tutanchamónovu hrobku. Bolo tam veľa krásnych exponátov. (TM)

PÁČILO SA MI:

  • maličkí sluhovia faraónov (v posmrtnom živote), ich dozorcovia a hlavní dozorcovia (na každý deň v roku 1 minisluha :) ); 
  • sarkofágy [bolo to niečo ako matrioška, v 1. sarkofágu bol druhý ...];
  • socha boha Anupa (nádherný);
  • a ďalšia kopa exponátov.

 

NEPÁČILO SA MI:

  • prvá, úvodná miestnosť;
  • to, že nástupcu Tutanchamóna po úmrtí statného vezíra označovali ako keby za zlého...;
  • obrovský príval informácií (bolela - priam "brnela" z toho hlava :) )   (VA)

 

Postrehy z výletu pre II. stupeň napísali šiestaci.

Tutanchamón

 

iBobor

Žiaci 5., 6. a 7. ročníka sa 18.11. 2014 zapojili do informatickej súťaže iBobor. Hlavným cieľom tejto súťaže bol podporiť u žiakov záujem o informačné a komunikačné technológie. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT a posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor. A tak aj naši žiaci boli čulí a vyskúšali si svoju inteligenciu pri riešení úloh vyžadujúcich logiku. Riešili 15 úloh, z ktorých boli niektoré ľahšie a niektoré ťažšie. O dva dni ich úsilie organizátori vyhodnotili a 11 žiakov získalo ocenenie úspešný riešiteľ.

            Absolútne najlepším z našich žiakov bol Jurko B. zo 6. ročníka, ktorý získal plný počet bodov (80), nasledovali Emka R. (76 b) a Radko D. (74 b), tiež šiestaci. Spolu s nimi sa úspešnými riešiteľmi stali: Adam L., Andreas S., Saška J.., Emilka B., Matúš S., Karolína S., Michal D., Tadeáš F. Každý z úspešných riešiteľov získal pekný diplom. Ocenenie však patrí všetkým, ktorí sa do súťaže zapojili.

   Ak by ste si chceli vyskúšať úlohy aj Vy, pozrite si stránku ibobor.sk/archív úloh.

 

Šaliansky Maťko

Veronika a Patrícia nás reprezentovali 24.11.na okresnom kole v prednese slovenskej povesti. Súťaž bola dobre obsadená a dievčence to nemali vôbec ľahké. Obom ďakujeme za skvelú reprezentáciu a Veronike blahoželáme k 3.miestu.

 

Vo štvrtok 13.11.2014 sme v našej škole zorganizovali školské kolo recitačnej súťaže Šaliansky Maťko. Zúčastnili sa ho víťazi triednych kôl a každý z účinkujúcich zaujímavo predniesol svoju ukážku - povesť. Postupujúcim však mohol byť len jeden súťažiaci v každej kategórii, a tak pani učiteľky slovenského jazyka vyniesli konečný verdikt: postúpili Paťka K. z 5. ročníka a Veronika A. zo 6. ročníka. Tieto dve žiačky budú našu školu reprezentovať na okresnom kole, tak im držíme palce J.

            Avšak poďakovanie patrí aj ďalším súťažiacim: Radkovi D., Miškovi V. a Denisovi M. zo 6. ročníka a Karolínke F. a Leuške H.  z 5. ročníka, ktorí sa zapojili do súťaže. Tešíme sa nabudúce.

Ži svoj sen

Dňa 12. novembra 2014 sa v KD Skalica konal slávnostný krst rozprávkovej knihy PAPILLÓNIA. Jej autorkou je EleniS, mamička našich dvoch žiakov.
Súčasťou tejto zázračnej knihy o snoch je tiež CD s pesničkou „Ži svoj sen“, ktorý EleniS naspievala spolu s MC Erikom. Oficiálny klip si môžete pozrieť už teraz na youtube.com, ale náš školský práve tu na našej školskej stránke. Týmto ďakujeme EleniS, že nám umožnila vytvoriť si svoj vlastný videoklip k tejto veselej pesničke.

 

Majstrovstvá Skalického okresu v šachu

V piatok, 7. 11. 2014, sa v Hoteli sv. Ludmila odohral ďalší ročník majstrovstiev Skalického okresu žiakov a žiačiek v šachu. Naša škola sa, samozrejme, opäť zúčastnila vo veľkom počte. Veľmi potešujúca informácia oproti minulému roku bola, že turnaja sa zúčastnili viaceré školy. Účastníkmi boli žiaci škôl: Vajanského, Strážnická, aj obe školy z Holiča a naša škola. Chlapcov hralo spolu 20, z toho našich bolo 12. Dievčat bolo 7 a našich bolo 6. Žiacku kategóriu suverénnym spôsobom vyhral Rudolf A. a na treťom mieste skončil Richard M.

Dievčenskú kategóriu vyhrala Ema R., Lívia S. bola druhá a Barbora J. tretia. Veľkú pochvalu však zaslúžia všetci účastníci. Výsledkové listiny si môžete pozrieť v prílohe.

mo_si_d_2014.pdf        mo_si_ch_2014.pdf

MO v šachu 2014

 

Divadielko

V stredu 6. novembra 2014 sme v našej škole privítali študentky zo Strednej odbornej školy J. Čabelku v Holíči. V rámci III. ročníka projektu Rodina bez cigariet k nám prišli s rozprávkou o zdravej výžive a správnom životnom štýle. Cez postavičky slimákov si deti zopakovali význam ovocia a zeleniny pre naše zdravie. Priskákala aj lopta, pretože i pohyb na čerstvom a šport patria k podpore zdravia. Slimák Jožko sa síce najprv nechal zlákať na zlé chodníčky, na ktoré ho zviedli cigarety a alkohol, ale s pomocou kamarátov rýchlo pochopil, že to nie je tá správna cesta a polepšil sa. Vtipná a poučná rozprávka sa deťom páčila :-).      

Divadielko

 

HALLOWEEN

Halloweensku noc zvládli „Štvorlístkáči“ na výbornú. Najskôr pochodovali mestom v tajomných i veselých maskách. Zvedavé oči špiónov ich priviedli do temného lesa v skalickom Hájku. Cesta tam však nebola jednoduchá, pretože museli vyriešiť veľa záhadných úloh. Nadprirodzené bytosti ich lákali na zlé chodníčky, ale naše deti, posilnené cesnakovými a cibuľovými chlebíkmi, väčšinou :-) odolali pokušeniam a úspešne dorazili do cieľa.

Večerná prechádzka mnohých unavila, a tak po rozprávke, a tajuplnom rozprávaní príbehu pani vychovávateľky Vierky, za krátku chvíľu zaspali.   

Halloween-29.10.14

 

Kreatívna výzdoba v škole

Žiaci našej školičky Štvorlístok sa podieľali na príprave jesennej a halloweenskej výzdoby nielen v škole, ale aj v mestskej knižnici v Skalici. Tvorili z prírodných materiálov, ale aj z papiera. Z listov, orechových škrupiniek, tekvičiek a jabĺčok vytvorili krásne sfarbených ježkov. Z farebného papiera vyzdobili jesenné halúzky a strom. Deti nezabudli ani na Halloween. Maľovali strašidelné zámky, klobúk pani čarodejnice, nočnú mačku, ale aj ježibabu. Vytvorili si aj príšerky, ktoré nám skrášľujú dvere a nástenky. Detský kútik v knižnici zdobia strašidelné zámky našich piatakov, visia tu i duchovia a tekvičky našich malých prváčikov. Spolu s deťmi sa už tešíme na ďalšiu kreatívnu výzdobu našej školy.

 

Príprava na Halloween

Dobrých medovníkov nie je nikdy dosť, a tak, keďže je do Vianoc ešte ďaleko, sme si v školskom klube zdobili medovníčky na Halloween. Cukrová poleva a vôňa perníkového korenia prilákala do triedy malých aj veľkých. Šikovná mamka nášho druháka Samka nás ochotne priučila cukrárskemu umeniu. Naše medovníčky síce neboli také bezchybné ako jej :-), ale hlavné je, že sme sami boli s výtvormi spokojní a už sa tešíme, ako ich v stredu schrumkáme.  

 

Divad.predstavenie " Princezná so zlatou hviezdou"

Herci divadla Clipperton sú zárukou neutíchajúceho smiechu počas celého predstavenia, vtipných scénok a nápaditého prepojenia fantázie tradičných rozprávok so súčasným moderným svetom. Po Cisárových nových šatách a Popoluške k nám tento krát zavítali s rozprávkou Princezná so zlatou hviezdou. Lada, tak ako ju deti poznali z českej filmovej rozprávky, odmietla sobáš so zlým kráľom Kazisvetom a aby pred ním uchránila svoje kráľovstvo, vydala sa do sveta v prestrojení myšieho kožúška (myšiaci Jerry a Mickey Mouse boli tiež pri tom). V kuchyni „Jamieho Olivu“ si našla prácu pomocnej kuchárky a náhodou sa zaľúbila do krásneho a spravodlivého princa Radovana. Prsteň v polievke však odhalil jej pravú totožnosť. Keďže sa v prestrojení kráľovi Kazisvetovi nepáčila, princ Radovan neváhal a požiadal ju najskôr o priateľstvo na Facebooku, a neskôr aj o ruku. Takže, ako sa na rozprávky patrí, nakoniec všetko dopadlo dobre a bola svadba.    

Divadlo Clipperton

 

Žabkárska výprava do BBa Zvolena

Ešte v minulom školskom roku sa 5 naj-žabiek doskákalo k výletu. To, že pôjdeme na nejaký výlet sme vedeli, len sme stále nevedeli kam. Nič nebolo dosť dobré až nápad ísť do Zvolena a pozrieť aj pána učiteľa Petra Farárika sa stretol z nadšením. Hoci prípravy trvali trocha dlhšie, deň „D“ nastal v piatok 10. 10. 2014.

O 2. hodine sme nastúpili na vlak zo Skalice a do Banskej Bystrice sme prišli okolo 8. večer. Vlak meškal, ale pán učiteľ na nás trpezlivo čakal. Chalani sa naňho povesili a už sa ho viac-menej sa nepustili až do nedele. Peter nás zaviedol na ubytovňu a pretože bolo vonku príjemne teplo neodolali sme prechádzke nočnou BB. Dokonca sme sa odvážili aj pár krokov za bránu cintorína, pretože zo schodišťa a za tmy to bol celkom iný svet. V sobotu doobeda sme si zase spolu s PF prešli námestie v BB s Kamennou fontánou a historickými domami, vyliezli sme na hodinovú vežu a po skvelom obede sme sa vlakom zaviezli do Zvolena. Hneď pri stanici je parčík a v ňom unikátny vojenský vlak Urban a ten nás trocha zdržal a zabavil. Keďže počasie bolo fantastické, zrúcanina Pustý hrad bola nutnou vychádzkou (na kopci asi 2 km od centra). Niektoré rýchle žaby sa však tak ponáhľali, že sa vrátili skôr, ako dosiahlo cieľ...  Za šera sme pozreli prázdne centrum mesta, pobehali malé rozsvietené fontánky, dali poslednú zmrzlinu a vrátili sa do BB. Predstavte si, vlak má vo Zvolene zastávku priamo v meste! V nedeľu sme pozreli Pamätník SNP, park pri pamätníku a lietadlo. Posedeli spolu pri obede a o 2:30 sme nasadli do vlaku. Ešte že sme mali miestenky! Cestovanie vlakom na trase Košice - BA v piatok a nedeľu je naozaj dobrodružstvo!

Pán učiteľ PF ďakuje za darčeky pre dcérku Katarínku a pozdravuje všetkých kolegov a decká zo školy.

Žabkársky výlet-10.10.14

 

Úcta k starším

„Krásni mladí ľudia sú hračka prírody, ale krásni starí ľudia sú umelecké diela.“

                                                                                                                      Buddha

   Dňa 22.10.2014, sme prišli   spríjemniť popoludnie obyvateľom Zariadenia pre seniorov v Skalici.  Mesiac október sa nesie v duchu úcty k starším a tak ako každý rok, aj teraz si  naši žiaci  prvého, tretieho, štvrtého a piateho ročníka veľmi ochotne pre nich pripravili kultúrny program. Predniesli im básničky, zaspievali pesničky, zahrali na hudobné nástroje a aj zatancovali.

Rozžiarené oči babičiek, búrlivý potlesk a dokonca aj zvučné bravó od seniorov bolo výpoveďou toho, že šikovnosť detí, ich nadanie a úprimnosť, im zasiahla srdiečka.

Jedno z detí sa vyjadrilo: „Aj my, až budeme starí, budeme radi, keď nás prídu deti potešiť!“

Takže seniori sa môžu na našich žiakov tešiť aj na budúci rok!

Úcta k starším 2014

 

Tereza Tichá - viacmajsterka SR

V hode oštepom sa presadila členka AŠK Skalica a zároveň i naša žiačka 9.ročníka Tereza Tichá , ktorá svojim výkonom 33,89m ( jej osobný rekord) zaostala za víťazkou necelé 4 m. Týmto svojim vynikajúcim výkonom sa dostala do reprezentačného tímu SR pre medzištátne stretnutia.

Terezke z celého srdca všetci žiaci i pedagógovia BLAHOŽELÁME !!!!

 

 

Hľadáme talenty- športová súťaž

Už vieme výsledky :
Koncom septembra 2014 sa niektoré žiačky 2., 3. a 4. ročníka zúčastnili 21. ročníka Atletického trojboja, s názvom Hľadáme talenty. Spomedzi všetky skalické základné školy sa naše žiačky umiestnili na pekných priečkach.
Druháčky, 6. miesto (v rámci našej školy - 1. Julka B., 2. Kristínka D., 3. Adelka H.)
Tretiačky, 5. miesto (v rámci našej školy - 1.Dianka Č., 2. Karinka K., 3. Nelka P.)
Štvrtáčky, 3. miesto (v rámci našej školy - 1.Tamarka M., 2.Linda P., 3.Dorotka B.)

Prvé tri umiestnené školy získali diplom, teda aj my štvrtáčky. Z celej súťaže boli žiačky všetkých škôl zoradené podľa získaných bodov. Medzi TOP 12 sa za tretiačky dostala na 11. miesto Karinka K. a za štvrtáčky na 3. miesto Tamarka M..
Blahoželáme
.

Svetový deň výživy

16. októbra si pripomíname Svetový deň výživy. Pretože správna výživa ovplyvňuje naše zdravie, pripravili sme si v škole zeleninovo – ovocný deň. Počas triednickej hodiny každá trieda „uvarila“ nejakú zdravú dobrotu, ktorú počas prestávky ponúkla na ochutnanie aj ostatným žiakom z iných tried. Ponuka bola veľmi pestrá, takže sme si ani nevedeli vybrať. Sovičky mali výbornú „falošnú tresku“, Včielky mrkvovú nátierku, Myšky uvarili jedlé muchotrávky, Šmolkovia cestoviny so zeleninou, Mravce sa pochlapili ovocnými kyticami na zahryznutie, super čerstvou šťavou z červenej repy a voňavým bylinkovým čajom. Žabky mali až dva chody – mrkvový šalát aj lososovú nátierku so zeleninou, Ryby pripravili ovocno syrové špízy a mrkvu s jablkami. Najstarší Sparťania a Šaláty, presne podľa svojho mena,  namiešali uhorkovo – rajčinový šalát a ovocný šalát. Všetky jedlá boli výborné, o čom svedčili prázdne taniere, poháre a misky už po prvej prestávke :-).     

Ovocný deň-20.10.14

 

Stredoeurópsky deň stromov

V pondelok, 20.10. sme odštartovali putujúcu výstavu projektov našich piatakov, ktorá je venovaná Stredoeurópskemu dňu stromov, ktorý sa oslavuje práve 20. októbra. Krásne projekty, ktoré vytvorili piataci, budú putovať postupne po všetkých triedach druhého stupňa a tak bude mať každý príležitosť prezrieť si ich zblízka a čo sa v nich o stromoch dozvie, to si preverí v kvíze. Výstava poputuje neskôr z našej školy do knižnice v Skalici. 
Prvá cena je prekvapenie:)

Deň stromov- 20. 10.14

 

Dopravná výchova - 4.ročník

Vo štvrtok 16.10.2014 sa deti 4. triedy zúčastnili vyučovacieho bloku dopravnej výchovy na detskom dopravnom ihrisku v Senici. Bol to super deň so super učiteľom Peťom. Najprv sme si spolu sadli v učebni, kde sme si rozprávali o cestnej premávke a jej pravidlách. Vyskúšali sme si svoje nadobudnuté vedomosti na vzdelávacom programe, kde sme pomáhali ísť žiakovi Filipovi do školy (riešili sme s ním najbezpečnejšiu cestu do školy). Neskôr nám pán učiteľ do dvojíc porozdával domino zamerané na dopravné značky a jeho názvy. Dobre sme si naše hlavičky potrápili, ale stálo to za to, pretože sme sa aj niečo nové pritom naučili. Vonku nás už potom čakali reflexné vesty a prilby. Rozdelili sme sa do troch skupín - chodci, cyklisti, kolobežkári. Všetci sme sa postupne vystriedali. Pekne sme sa zabavili a hlavne naučili sme sa podľa pravidiel chodiť na nemotorových dopravných prostriedkoch. Ďakujeme za krásny deň :)

Dopr.vých.Senica-16.10.14

 

Družobné stretnutie

Už tretí školský rok sa pravidelne 4 krát do roka stretávajú žiaci a učitelia z družobných škôl Skalice, Senice, Ratíškovíc a Hodonína. Naša škola privítala v stredu, 15.10.2014, skupiny z jednotlivých škôl, ktoré tvorili 4 dievčatá a 4 chlapci zo 4. ročníkov. Pripravený bol pre nich zaujímavý program s názvom „Skalické všeličo“. Najskôr v telocvični súťažili družstvá v športovo – zábavných disciplínach, potom naši hostia navštívili kultúrno – historické  pamiatky (Jezuitský kostol, Rotundu sv. Juraja a Mlyn bratov Pilárikových). Po chutnom sladkom obede sa v našej škole odovzdávali diplomy. V kategórii chlapcov aj dievčat získali 1. miesta štvrtáci z Ratíškovíc. Aj keď nemohli zvíťaziť všetci, výlet do nášho okresného mesta a program, ktorý sme hosťom pripravili, sa nakoniec páčil všetkým.

Družobné stretnutie-15.10.14

 

Šachový turnaj

Po tri tréningové dni si naši tretiaci a štvrtáci a jeden druhák zahrali malý šachový turnaj. Hrali 7 kôl tzv. švajčiarskym systémom a na hodiny, kde každý mal na partiu 15 minút. Absolútnym víťazom sa stal Ondrej P. z druhého ročníka. Prekvapivo druhé miesto si vybojoval Jurko Š. a tretie Matúš Š. Naše dievčatá zo štvrtej triedy sa tiež nedali zahanbiť, Dorotka B.  uhrala 5. miesto. Ale pekné partie odohrali všetci 14 účastníci.

 

Šarkaniáda

Prvá októbrová sobota už tradične patrí spoločnému podujatiu detí, rodičov a učiteľov s názvom Šarkaniáda. Tento rok sa uskutočnila 4.10.2014 pri chate Amor v Zlatníckej doline. Aj keď fúkal len slabý vetrík, šarkanom sa aspoň na chvíľu podarilo vzlietnuť a potešiť tak deti behajúce po lúke. Celkový dobrý dojem z pobytu v prírode vylepšilo opekanie pri ohni, Theuškin koník Deams a lanové centrum Tarzánia. 

Šarkaniáda-4.10.14

  

" Fond mikroprojektů "

NOEMOVA ARCHA VE VAGONU

Naša škola spolupracovala s obcou Ratíškovice a základnou školou Ratíškovice na projekte „NOEMOVA ARCHA VE VAGONU“.

Žiaci piatej,šiestej a siedmej triedy sa dva krát v mesiaci jún a september vybrali do oblasti riečnej nivy Moravy, kde spoločne so žiakmi z Ratíškovíc zbierali vzorky flóry a fauny do pripravenej expozície z jedinečného prostredia prihraničnej oblasti. Pozbierané vzorky drevín, bylín a živočíchov potom spoločne spracovali učitelia obidvoch škôl a pripravili ich k tvorbe expozície umiestnenej v Múzeu vo vagóne v Ratíškoviciach.

Maliarske techniky Veľkej Moravy

Vo štvrtok 25.9.2014 sa konala prehliadka a maľovanie s názvom "Maliarske techniky Veľkej Moravy", ktorej sme sa,samozrejme, zúčastnili aj my - naša škola. Každá skupina zložená z troch žiakov mala namaľovať obraz s motívom  Veľkej Moravy. Zaujímavá bola technika maľovania, kreslilo sa na drevené dosky s vaječnou temperou. Bolo to síce veľmi nezvyčajné, ale myslím, že to zvládli všetci.  Z našej školy tam boli dve skupiny:

 1.siedmačky - Dominika L., Patrícia R., Karolína S.                                                           

 2.šiestaci (my)=Veronika A., Michal V., Dáša V.

Pracovalo sa nám dobre a tešíme sa na ďalšiu podobnú súťaž.

Všetci zúčastnení získali účastnícky diplom a práce budú súčasťou putovnej výstavy na Slovensku i v Čechách.

                                                                                         

 

Hľadáme talenty - športová súťaž

Dňa 30. septembra 2014 sa niektoré žiačky 2., 3. a 4. ročníka zúčastnili 21. ročníka Atletického trojboja, s názvom Hľadáme talenty. Športová akcia sa konala na Letnom štadióne v Skalici, kde dievčatá všetkých skalických základných škôl absolvovali nasledovné disciplíny:
- beh na 50 m (všetky)
- beh na 200 m (2. ročník)
- beh na 300 m (3. a 4. ročník)
- skok do diaľky z miesta znožmo (všetky)
Teraz už len netrpezlivo čakáme na výsledky :)
 
Hľadáme talenty-30.9.14
 

Európsky deň jazykov

26. september je Európskym dňom jazykov. Žiaci sa v našej škole zapojili do rôznych aktivít a rozšírili si svoje obzory. Najmenší si vyfarbovaním zvieratiek zopakovali ich názvy a farby v angličtine, iní mali za úlohu nájsť onomatopoické slová zvieracích zvukov rozmiestnené po škole, ďalší umiestňovali pozdravy v cudzích jazykoch na mapy a niektorí dokonca učili druhých. Hovorí Rudolf A., žiak 8. ročníka:

„Tento školský rok zobrala naša škola Európsky deň jazykov vážne. Rôzne triedy mali prichystané rozličné programy, ktoré by sa na normálnom vyučovaní len ťažko uskutočňovali.

Ja, ako žiak ôsmej triedy, som sa so spolužiakmi zúčastnil akéhosi učenia pomocou riekaniek. Vopred sme sa pripravili a naučili sa rýmovačku „Who took the cookie?“  Usadili sme sa do kruhu spolu s piatakmi a hra sa začala. Potom sme sa dali aj do hry „Rock-Scissors-Paper“

Piatakom sa neštandardné vyučovanie páčilo, tak ako i nám. Dobre sme sa zabavili, zasmiali, precvičili si angličtinu a spoznali sa navzájom.“

 

Európsky deň jazykov

 

 

 

" Fond mikroprojektů "

Branný pretek

Branný pretek v Zlatníckej doline, ktorý sa uskutočnil v sobotu 27.9.2014,  bol poslednou aktivitou projektu „Učitel národů J.A. Komenský by z nás měl radost“. Deti na začiatku vytvorili zmiešané česko – slovenské družstvá, ktoré v určenom časovom limite štartovali po vytýčenej trase. Zdolávali nielen náročný terén, ktorý bol poznačený daždivým počasím  posledných dní, ale aj vedomostné otázky, na ktoré odpovedali pri jednotlivých stanovištiach. Ako sa pri záverečnom vyhodnotení ukázalo, výsledky boli veľmi tesné a rozhodovali trestné sekundy. Nakoniec boli spokojní všetci, pretože okrem súťaženia na trase si mohli vyskúšať aj lanové centrum Tarzánia. Hodnotné ceny a tričká s logom projektu si zaslúžili všetci statoční účastníci, ktorí aj napriek nie veľmi priaznivému počasiu podnikli túto športovú aktivitu.

Branný pretek 2014

 

 

Deň čokolády

Pri príležitosti dňa čokolády, ktorý v tomto školskom roku pripadol na sobotu 13. septembra, sme v školskom klube detí dňa 16. septembra zorganizovali pre deti hry a aktivity týkajúce sa čokolády.

Prvá aktivita mala názov Čokoláda a krabička. Deti mali na výber buď čokoládu alebo krabičku. Svoj výber museli odôvodniť, teda povedali pozitíva toho, čo si vybrali a negatíva toho, čo si nevybrali. Krabička bola buď prázdna, alebo sa v nej ukrývalo nejaké prekvapenie.

Na začiatku si žiaci vyberali čokoládu, ale keď zistili, že v krabičke je nejaké prekvapenie, tak volili väčšinou krabičku, niektorí sa však sklamali, pretože v krabičke nenašli nič. Podstatou bolo uvedomenie si toho, čo získali výberom jednej z vecí. Čokoládou získali dôveru, vedeli, že si vyberajú konkrétnu vec a že ju môžu zjesť. Výber krabičky im priniesol pocit neistoty, ale aj prekvapenie, čo je v nej.

Druhá hra mala názov Hladný Eskimák. Deti sedeli v kruhu, každý hádzal kockou. Kto hodil 6, prišiel do stredu, musel si obliecť sveter a šál a začať krájať príborom čokoládu dovtedy, dokiaľ si odkrojil kúsok čokolády, alebo niektoré z detí hodilo 6. Vtedy sa žiak musel vyzliecť, obliekol sa ten, ktorý hodil 6 a začal krájať. Hra pokračovala až dovtedy, dokiaľ sa nezjedla celá čokoláda.

Pri týchto hrách bolo o zábavu a smiech detí postarané.

Športová olympiáda

V piatok, 5. septembra 2014, sa všetky deti našej školy zúčastnili Športovej olympiády. Súťažili v atletických disciplínach: beh na 60 m, 200 m, skok z miesta znožmo a hod kriketovou loptičkou. Aj keď sa niektorým deťom spočiatku veľmi nechcelo, za výdatného povzbudzovanie svojich spolužiakov aj pani učiteliek sa napokon všetci prekonali a snažili sa podať čo najlepšie výkony. Veď nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa! A jednotka z telocviku za tú námahu určite stojí :-). 

Olympiáda-5.9.14

 

Slávnostné otvorenie šk.r.2014/2015

Prázdniny nám ubehli ako voda a ani sme sa nenazdali a je tu nový školský rok. Tento krát sa deťom, rodičom aj učiteľom školy prihovorili šachová dáma a šachový kráľ. Najskôr privítali odvážnych a šikovných prváčikov a zaželali im, aby sa v šachovom kráľovstve cítili ako doma a veľa sa toho naučili. Po predstavení nových učiteľov sa deti s radosťou pustili do plnenia úloh, aby pomohli šachovej dáme a kráľovi. Netrvalo dlho a podarilo sa im vyzbierať a navliecť roztrhané korále, poskladať loď, opraviť hrad a získať kľúč od brány, čím si vyslúžili od kráľovskej rodiny pochvalu aj ocenenie. Hradná brána sa mohla otvoriť a my všetkým deťom želáme, aby im školský rok 2014/2015 priniesol len samé úspešné dni.

Otvorenie šk.r.14/15