Slávnosť Oskarkov a hora kníh:)

Slávnostné ukončenie školského roka sa už roky spája s odovzdávaním originálnej a jedinečnej sošky „Oskarko“. Dostáva ju len jeden žiak z každej triedy za to, že nejakým správnym spôsobom vyčnieva z radu. Možno viac pomáha, viac reprezentuje, viac číta, menej sa škriepi a hnevá, udržiava pozitívnu náladu v triede a je férový. Každá trieda má svoje vlastné zákony a pravidlá a dostať „Oskarka“ je vždy veľká česť.
Okrem sošky je tu však ďalšia školská odmena.  Na skvelých žiakov čakajú skvelé knihy a to už i podľa vlastného výberu. Za výborné vysvedčenie a prácu navyše je u nás zvykom dostať na prázdniny čosi na čítanie. Tak tomu bolo i teraz. Veru, takmer polovica žiakov školy si pribehla prevziať tú svoju!!!
Dobré čítanie a prázdninám a oddychu ZDAR!
UVIDÍME SA V SEPTEMBRI:)

 

Záver šk.roka2016

 

Volejbalový turnaj v Kútoch

Naši mladí volejbalisti sa zúčastnili volejbalového turnaja, ktorý sa konal v ZŠ Kúty.

Okrem našej školy tam bol tím zo ZŠ s MŠ Gbely a dva tímy zo ZŠ Kúty. Odohrali sme vzájomné zápasy každý s každým. Náš tím vyhral  jeden zápas - s Kútami B, keď rozhodol až tretí set. Tým sme získali celkové tretie miesto a pre našu školu pohár a diplom.

Náš volejbalový tím hral v zložení: Juraj B., Denis M., Janko Š., Tadeáš F., Ivko J. a keďže nám vypadli kvôli chorobe dvaja hráči, „požičali“ sme si Patrika z Kútov.

 

Volejbal Kúty

 

Olympiáda skalických škôl

Tradíciou už je, že ku koncu školského roka sa koná Olympiáda skalických škôl. Skalické školy si tak môžu zmerať svoje sily, i keď rozhoduje, samozrejme, počet športuoddaných žiakov, ktorí sa zapoja do súťaží za tú-ktorú školu.

Tento rok sme sa znova zapojili aj my, malá školička čo sa týka počtom detí, ale veľká oduševnením a odhodlaním. Naša neveľká skupinka športovcov (vzhľadom k tým obrovským skupinám z ostatných škôl) sa zapojila do súťaží v behu na 60m, na 300m, v skoku do diaľky, v skoku do výšky, v hode kriketovou loptičkou a v štafete 4x60m. Súťažili  sme vo všetkých kategóriách a mali sme aj úspechy. V hode kriketovou loptičkou sa darilo Adamovi Lašákovi, keď výkonom 46,60 m získal 2.miesto v kategórii ml. žiakov. Jeho výborné umiestnenie zopakovala aj Nina Kvaltínová, keď vo svojej kategórii st. žiačok získala tiež 2. miesto výkonom 42,33 m. Od prvého miesta ju delilo len 17 cm. Po „namlsaní sa“ z kriketky sme fandili znova Adamovi Lašákovi, ktorý sa dostal do finále behu na 60 m. Bežal úchvatne, len o vlások mu ušla prvá priečka. V každom prípade je náš najúspešnejší športovec tohtoročnej olympiády so ziskom dvoch strieborných medailí.

Našu školu reprezentovali: Karin K., Tamarka M., Lívia B., Linda P., Tamarka L., Ella S., Adam L., Ivo J., Jakub K., Juraj S., Nina K., Karolína S., Denis M., Sebko Ch., Matúš S., Richard M., Ján Š., Michal D., Chiara B., Adam D.,

Poďakovanie  a ocenenie patrí všetkým zúčastneným, pretože bolo veľmi teplo a už len vydržať vonku na slnku bolo odvážne, nieto ešte behať a skákať.

 

Skalická olympiáda 2016

 

Výlet do Bratislavy

Do Bratislavy sme vyrazili 23. 6. 2016. Prvá zastávka bol Kidshouse. Veľmi sa nám tam páčilo, lebo sme sa mohli vyšantiť. Najlepšia bola desaťmetrová  šmýkačka a trampolíny. V čase obeda sme mali my, piataci, rozchod v Avione a prváci išli s pani učiteľkami na obed do obchodného domu IKEA. Ďalšia zastávka bola v Dóme sv. Martina. Prehliadka a výklad bol veľmi zaujímavý a veľa sme toho dozvedeli. Pešo sme sa presunuli do Galérie mesta Bratislava. Mali pre nás pripravený zaujímavý program. Tu sme si prezreli výstavu fotografií K. Kalaya. Všetci sme odišli s vlastnoručne vyrobeným suvenírom. Tento náročný deň sme zakončili zmrzlinou a išli sme domov. Prežili sme veľmi pekný deň.

                                                                                         piataci

Bratislava -1. a 5.r.

 

 

Krásy Slovenska

Za krásami Slovenska tento rok vycestovali vlakom naši šiestaci a deviataci. Navštívili vodopády Studeného potoka, viezli sa pozemnou lanovkou na Hrebienok, vyšliapali aj k tatranským plesám/Štrbské pleso 1346 m.n.m., Popradské pleso  1 494,3 m.n.m./čo sú inak jazerá v Tatrách, ktoré vznikli činnosťou ľadovca:) Stali sa naozaj na tri dni ozajstnými ,,tatrancami“. To, že počasie v horách sa môže zmeniť za pár minút si tiež zažili. Bolo nám super! Škoda , že tie tri dni ubehli tak rýchlo ako voda, tečúca v tých krásnych tatranských potôčikoch.

Tatry

 

 

 EKOPLAGÁT 2016

Naši žiaci sa aj tento školský rok zapojili do výtvarnej súťaže Ekoplagát, ktorú každoročne organizuje CVČ v Skalici. Zapojili sa viaceré deti a trom našim mladým výtvarníkom sa podarilo obsadiť prvé miesta. Zuzka Š. so svojím čarovným lesom získala vo svojej kategórii 1. miesto,  Chiarka B. so svojím obrázkom obsadila 2. miesto a Martin T. získal tiež 1. miesto. Blahoželáme!

 

Francúzština na rybníkoch

V sobotu 11.júna sa žiaci krúžku francúzskeho jazyka  vybrali na výlet ku skalickým rybníkom, aby si priamo v teréne mohli osvojiť novú slovnú zásobu  týkajúcu sa témy „ Rybník a okolie“. Zahrali sa puzzle, prikladali k obrázkom správne odpovede, vymaľovávali  obrázky a skladali vláčik. Okrem toho sa povozili na rybárskej loďke a občerstvili  v bufete. Počasie nám vyšlo a aj nejaké to nové slovíčko sa  do pamäte vrylo.

P.S. Vďaka patrí pánovi L. Danielikovi, ktorý je k nám vždy ústretový a ochotný nás po rybníku povoziť na lodičke.                                                                                                                                                     ek

 

Francúzština na rybníkoch

 

Terchová

V stredu 8. júna sme my, štvrtáci, vyrazili na výlet do Terchovej, rodiska slávneho Juraja Jánošíka. Po ceste na Terchovú sme sa zastavili, aby sme sa mohli plaviť po Váhu a spoznať slávne skaly Margitu a Besnú. Z pltí sme vystúpili pod hradom Strečno. Na hradnej prehliadke sme sa dozvedeli veľa nových informácií, napr., že je tam studňa, ktorá má hĺbku až 80 m. V penzióne v Terchovej sme sa ubytovali, najedli, prešli sa k soche Jánošíka a pohrali sa so zvieratkami v Mini ZOO a išli sme spať. Vo štvrtok sme išli na túru do Dolných dier, spoznať ich krásu a zrelaxovať sme išli do bazénu v hoteli v Belej. V piatok ráno sme sa pobalili a vyrazili sme do múzea, venovaného Jánošíkovi a do skanzenu vo Vychylovke, pozrieť sa, ako žili ľudia v 18. a 19. storočí. Tento výlet sa mi veľmi páčil.

(napísala Anetka G.)    

 

Terchová 2016

 

Jevišovice v Skalici

Cez projekt „Čtení bez hranic“ skalickej mestskej knižnice sa naši deviataci mohli na chvíľu vžiť do úlohy sprievodcu po meste a svojim rovesníkom z juhomoravského mesta Jevišovice ukázať to svoje mesto. Zo začiatku sa im do učenia nie veľmi chcelo, no nakoniec si to predsa len užili a hodnotenie „bolo to dobré“ z úst pätnásťročného človeka je určite superlatív:) Verte - neverte, na budúci rok sú naši noví deviataci pozvaní do Jevišovic! Vyzerá to na dobrý začiatok novej spolupráce. A to všetko zásluhou aktivity mestskej knižnice!
PS: Vďaka pani riaditeľke mestskej knižnice za ochotu, čas a povzbudenie pri tréningu:)  

Jevišovice 2016

 

Mlyn v Čáčove a golfové ihrisko

Družobné stretnutie škôl zo Senice, Skalice, Hodonína a Ratíškovíc bolo v tomto roku iné. Nesúťažilo sa:) Seničania nás pozvali na prehliadku technickej pamiatky v Čáčove – Škodáčkovho mlyna, ktorý opravili miestni nadšenci a fanúšikovia tvrdej mlynárskej roboty. Je na ňom vidieť roky driny, opráv, čistenia a hlavne RADOSTI z návratu mlyna k jeho funkčnosti. Z histórie sme potom skočili priamo na golfové ihrisko, aby sme si s radosťou odpálili desiatky žltých loptičiek. Pre drvivú väčšinu to bolo po prvý krát, čo držali v ruke golfovú palicu. Vraj sa objavili aj skryté talenty. Aspoň tak to hovorili páni tréneri:) Výborné stretnutie to bolo! Vďaka! V septembri sa vidíme v Skalici.

http://zahorie.sme.sk/c/7464537/skodackov-mlyn-v-cacove-technicka-pamiatka-ozila.html

Družobné stretnutie-Senica2016

 

MLADÝ  TECHNIK 2016

Dňa 31.5.2016 zorganizovala SOŠ strojnícka v Skalici súťaž Mladý technik pre žiakov základných škôl.  Súťaž sa konala v priestoroch školiaceho strediska INA Skalica. Zúčastnili sa jej naši dvaja žiaci – Matúš S. a Richard M. Ako hovorí Matúš, „... dňa 31. mája som išiel s Rišom Medlenom na technickú olympiádu do INY. Najprv bolo privítanie a organizátori nám povedali pokyny. Potom začala súťaž. Prvá bola teoretická časť. Tam sme mali úlohy s pevnou a voľnou kladkou a pôdorysom. To bolo veľmi jednoduché, ale niektorí súťažiaci to riešili aj 45 minút. Potom nasledovala praktická časť. To bolo už ťažšie. Mali sme z latiek urobiť rôzne spoje a ohnúť drôty do tvaru lupy.

Darilo sa nám. Zo siedmich dvojíc sme skončili druhí. Táto súťaž bola super.“

Mladý technik 2016

 

 

Účelové cvičenie prvákov

 

Krásne počasie, to je základ všetkého. Tešili sme sa na tento deň všetci. Po desiatovej prestávke nasledoval cvičný poplach v škole, ktorého sme sa nevedeli mnohí dočkať. Prebehol podľa plánu, dokonca sme boli ako škola rýchlejší o minútu vonku ako minulý rok.

Zvyšok dňa sme si užili na dopravnom ihrisku v Skalici. Najprv sme sa rozdelili do skupín, v ktorých sme riešili rôzne situácie, ako je napr. uštipnutie hmyzom, úpal či odrenina. Ukázali sme si vybavenie lekárničky, obväzovali sme si „ranu“ na rukách a podobne. Ďalšia časť dňa spočívala v pohybe a dopravnej výchove. Po vysvetlení  si pravidiel našej triednej cestnej premávky sme si zajazdili na bicykloch, kolobežkách, „vejbordoch“ či kolieskových korčuliach. Po pikniku v tráve sme si pochutili na zmrzline. Ďalší vydarený deň za nami.

MDD 1.ročník

 

 

Veselo vo Veselí nad Moravou

Bolo nám naozaj veselo, bol to Deň detí ako sa patrí ,,zmrzka“ , frisbee a  prechádzka zámockým parkom s krásnymi drevenými hojdačkami, kolotočom aj živým bludiskom. Cestovali sme ,,busom“, ktorý premáva na trase Hodonín- Veselí nad Moravou.  Zo Skalice je do Veselí nad Moravou asi tak 20 kilometrov, je to naozaj blízko, ale málokto z nás šiestakov tam  bol. Už vieme, že je tam aj lanové centrum, prístav na ,,Baťáku“ a dokonca aj kúpalisko. Kto by mal cestu okolo určite sa oplatí navštíviť. ,,Vo Veselí je veselo“!

 

MDD - 6.ročník

 

MDD tretiakov

Na MDD sme sa poriadne „zapotili“. A to nie len vďaka krásnemu slnečnému počasiu ale i aktivitám, ktoré na nás čakali. Deň sme začali v knižnici, kde mala pani knihovníčka pre nás pripravené zaujímavé úlohy. Hľadali sme knihy, zisťovali ich autorov a ilustrátorov a opisovali sme svoju obľúbenú knihu. Za našu snahu sme boli odmenení sladkosťou. Potom nám pani knihovníčka čítala z knižky a my sme kreslili obrázky o tom, ako by sme chceli tráviť letné prázdniny. Na záver návštevy v knižnici sme si  ešte požičali nové knihy. Po knižnici nás čakala ďalšia aktivita a to „Pátračka“. Boli sme rozdelení do družstiev a s pani učiteľkami sme chodili po meste. Vždy nás priviedli na stanovište, kde sme mali niečo zistiť, vypátrať, spočítať, opísať alebo nakresliť. Pri tom sme využili vedomosti či už z matematiky, slovenčiny, vlastivedy alebo prírodovedy a tiež sme sa dozvedeli veľa nových informácií o našom meste a ľuďoch, ktorí tu pôsobili. Úlohy neboli náročné ale museli sme byť veľmi pozorní a vnímaví, všímať si všetko okolo seba a spojiť si to s poznatkami, ktoré sme sa naučili v škole. Celý deň bol veľmi zaujímavý a veľmi sa nám páčil a radi by sme si takúto „Pátračku“ ešte niekedy zopakovali.

 

 

MDD 3.ročník

MDD u prvákov

Náš prvý spoločný minivýlet. Smer Skalické rybníky. Veľmi sme si to spolu všetci užili. Krásne nám počas celého dňa svietilo slniečko. Cestu sme zvládli dobre, aj keď naspäť do školy sme boli už troška vyčerpaní.
Po príchode na rybníky nás ujo rybár povozil na lodičke. Chudák, narobil sa troška. Pokazil sa im motorový čln, a tak musel s nami pádlovať. Aj pani učiteľky sa povozili. Dokonca niektorí žiaci by si vedeli na loďke predstaviť aj žiť. Ktovie, ako dlho by im to vydržalo. Ujo rybár bol veľmi milý. Dokonca nám k MDD dal darček – Fruko pre každého. Tiež nám na chvíľu otvoril bufet, aby sme si mohli kúpiť nanuky, za čo sme mu naozaj vďační. Pobehali sme si, zahrali sme si rôzne hry. Bolo nám super a tešíme sa na ďalší spoločný výlet. Tentokrát do Bratislavy spolu s piatakmi.

MDD 1.ročník

 

MDD u štvrtákov

Na MDD sme išli na Baťov kanál. Dozvedel som sa tam, že Baťov kanál postavil Tomáš Baťa, ale nedožil sa ani jeho dokončenia.  Baťov kanál má dve časti: kanálovú a riečnu časť. Bobor kanadský tu žije, ale nie je tu doma. Priviezli ho sem, aby sa tu rozmnožoval, lebo ľudia vyhubili bobra európskeho. (Adam L.)

Cesta na Baťov kanál bola zábavná. Keď sme tam prišli, chvíľu sme čakali, a tak sme sa hrali hru „Stop zem“. Potom sme išli loďkami na Výklopník. Tam sme sa otočili a cestou naspäť sme riadili my. Bolo to zábavné. Keď sme prišli do prístavu, teta kapitánka nás tam trochu pohojdala na loďke. Po nás išla na loďku ešte druhá skupina. Než prišli, my sme sa im schovali na vežu. Ale Anetka nás zbadala. Potom sme sa ešte spolu hrali. Cestou naspäť do školy sme videli pri moste ohryzené stromy od bobrov. Výlet sa mi veľmi páčil. (Karinka K.)

 

 

Putovanie 3 a MDD
Výlet ako darček na MDD. Skvelá myšlienka, ktorú bolo treba skvele využiť. Spojili sme preto naše nadšenie pre cestovanie, umenie, zábavu a poznávanie a vyčarovali sme skvelý výlet. Prešli sme sa sme po parku okolo kaštieľa v Rusovciach, ktorý už roky nešťastne chátra. Nazreli sme ponad brány Antickej Gerulaty z 1.- 4. storočia. Povzbudzovali sme raftárov a kajakárov na Divokej Vode v Čunove. Stretli sme sa s moderným umením v parku a galérii Danubiana umiestnenej na polostrove mohutného toku rieky Dunaj. Užili sme si adrenalín a napätie na lanovej dráhe a obrej hojdačke v Action Park. Dokonca nám zostalo i troška času na občerstvenie v Aupark. Veru aj počasie nám prialo a lejak nás zastihol až cestou späť v autobuse:) Výlet pre siedmakov ako sa patrí:) Užili sme si ho, ďakujeme:) 

Výlet 3-7.ročník

 

Prváci v mestskej knižnici
Posledný deň v mesiaci máj sa 1. ročník našej školičky vybral prvýkrát do mestskej knižnice. Pani sa s deťmi porozprávala o knihách, ilustráciách a neskôr sa všetci spoločne vybrali medzi police s knihami na poschodie mestskej knižnice. Žiaci listovali v rôznych knihách, čítali si a odchádzali s nadšením. Dokonca niektorí si stihli na mieste vypožičať knihy. Dúfame, že nás bude čoraz viac a do knižnice budeme chodiť pravidelnejšie.
 

Prváci v knižnici

Turnaj v Osuskom a semifinále šachových turnajov GPX v Dubnici nad Váhom

Dňa 14. mája sa hral posledný šachový turnaj GPX tejto sezóny v Osuskom, ktorý mohol priniesť body našim deťom do celkového poradia. A aj priniesol. Ema a Ela R. svoju príležitosť postúpiť do semifinálovej skupiny už nepustili zo svojich rúk. Na turnaji sa zúčastnilo 67 hráčov, z toho z našej školy si boli zahrať: Ela a Ema R., Juraj Š., Jakub K., Filip M., Kristínka D., Ondrej P., Rafael B. (ale ten hral pod hlavičkou ŠK Holíč). Ela uhrala vynikajúce 4. miesto a uhrala spolu 6,5 bodu z 9 bodov. Toto umiestnenie jej zabezpečovalo postup do semifinálovej skupiny GPX Západ D11. V prvej polovici štartovného poľa skončila tiež Ema a Kristína, obe uhrali 5 bodov. Ema si týmto výsledkom potvrdila postup do semifinálovej skupiny Západ D14.

Dňa 28. mája sa uskutočnilo semifinále Západ (zahŕňa kraje – Trnavský, Bratislavský, Nitriansky a Trenčiansky) na ZŠ v Dubnici nad Váhom. Tu v každej kategórii hrá už len 10 najlepších hráčov. Ema hrala skupinu dievčatá do 14 rokov (D14), do ktorej postúpila z celkového počtu 35 hráčok, a to zo 6. miesta. V celkovom poradí sa jej v semifinále podarilo uhrať pekné 7. miesto. Ela postúpila do semifinále z celkového počtu 47 hráčok v D11 zo 7. miesta. V semifinále však uhrala prekrásne 5. miesto. Obom dievčatám k výsledku gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy.

Šach Osuské

 

ACTIVE ENGLISH WEEK

Posledný májový týždeň bol u nás už druhým rokom týždňom aktívnej angličtiny. Deviataci a ôsmaci si naplno užili svojho „native speaker“ a „Miško“ pre nich pripravil aktivity, kde museli (a určite aj chceli) využiť tú svoju angličtinu. Hrali sa zábavné aj vedomostné hry, vymýšľali bláznivé výrobky, propagovali turistické atrakcie, ale rozmýšľali aj nad takými ťažkými témami ako dôvod chudoby a význam vzdelania:). Okamžitá spätná väzba pre „Miška“ opakovala slová chvály, nadšenia a uznania:
- It was a funny and interesting week,  I think I and my classmates learned a lot of new things.
- I will miss it:(
- I could improve my communication skills and practise my English. It was lovely experience for me.
- I really enjoyed this week. I hope it will continue next year.
- This week was great. I really enjoyed it!
- I wish we had such a week every month:)

Action Week

 

Športové aktivity

Jar v škole sa nesie vždy v znamení športových súťaží. Ani tieto jarné mesiace neboli výnimkou a naši žiaci sa zúčastnili dvoch futbalových súťaží: chlapci z 1. stupňa  futbalového turnaja Mc´Donald Cup, chlapci 5.- 7. ročníka  Majstrovstiev Skalického okresu v malom futbale. Darilo sa „striedavo oblačno“, prvostupniari mali silných súperov. Skončili na 6. mieste.  Reprezentovali títo chlapci: Adam V., Martin B., Robko V., Rafael B., Vilo H., Dan L., Ivan M., Ľubko Š., Matyáš V.

Mladší žiaci hrali v Kopčanoch na trávnatom ihrisku. V skupine sa odohrávali vzájomné zápasy. Za súperov mali ZŠ Unín, ZŠ Strážnická Skalica, ZŠ Školská Holíč a Gbely. Gbely nakoniec neprišli, ale výkon našich chlapcov mal stúpajúcu tendenciu. S Unínom prehrali 0:6 (ten nakoniec aj postúpil, takže prehrať s víťazom nie je hanba J ), s Holíčom sme dali už aj dva góly 2:6 a so Skalicou sme po tuhom boji vyhrali 3:2. Výborný výkon podal náš brankár Ivko Javorský, ktorý vychytal tri tutovky súpera.

Za tento tím hrali: Adam L., Juraj B., Juraj S., Radko D., Ivko J., Jakub K., Ľubko Š., Michal V.

Ďalšou súťažou, na ktorej sme sa zúčastnili, bola Záhorácka olympiáda v Gbeloch. Bola to atletická súťaž. Mali sme zastúpenú účasť v bežeckých disciplínach na 60m, 300m a 1000m, vo vrhu guľou a v skoku do diaľky. Najviac sa darilo Nine K., ktorá svojím 2. miestom vo vrhu guľou obhájila svoje umiestnenie z minulého roka. Gratulujeme a všetkým súťažiacim ďakujeme za reprezentáciu školy.

Súťažili títo žiaci: Nina K., Richard M., Matúš S., Michal D., Andreas S., Janka M., Julka F., Adam L., Sebastián CH.

 

Záhorácka olympiáda 2016

 

McDonaldCup

 

Emka Romanová získala 2. miesto v 3. kole (apríl 2016)!!! Gratulujeme.

Zemeznalec je geografická súťaž pre žiakov a študentov členských škôl Lepšej geografie, ktorej autorom je ,,geograf na slovo vzatý“ Peter Farárik . S pravidelnou súťažou sa  stretávame na webe každý mesiac. Každé vydanie  pozostáva z desiatich otázok alebo úloh, ktoré sú pripravené tak, aby potrápili nielen vedomosti, ale aj schopnosti  žiakov. Vychádza z predpokladu, že čo je ľahké, nie je výzvou. Nehrá sa len o dobrý pocit z víťazstva a vlastnej šikovnosti. Spomedzi žiakov, ktorí pošlú správne odpovede na všetky otázky a úlohy včas, vyžrebuje P. Farárik  troch výhercov každý mesiac. Čakajú na nich knižné a mapové ceny podľa vlastného výberu.

 

3D modely pamiatok UNESCO

Žiaci 5.ročníka sa vďaka nim naučili  mnohým zručnostiam, nielenže spoznali konkrétnu pamiatku, o ktorej odprezentovali základné informácie, lokalizovali ju a spoznali mnohé záhadné príbehy, ktoré sa viažu so vznikom či výstavbou pamiatky,  ale aj si precvičili svoju motoriku, posunuli si hranicu trpezlivosti a v neposlednom rade sa priučili, čo to o architektúre. Ak existuje spôsob, ako sa vymaniť z predmetového apartheidu, tak je to aj takto. 

3D modely

 

Medzinárodný deň mlieka

 

Tento deň sa oslavuje vždy tretí májový utorok, už od roku 1957. Aj my všetci, ktorí máme radi mlieko sme si ním spoločne pripili v našej jedálni  17. mája zo svojich pohárikov, ktoré sme si ešte v pondelok aj nakreslili a v utorok priniesli do školy.

 

 

 

Mlieko všetci radi máme,

na raňajky si ho dáme.
 

Bez neho vraj budem malý,

nebudem mať žiadne svaly.
 

Slabé zdravie, žiadne sily,

to veru nie moji milí.
 

Teraz to už dobre viem,

hneď si pohár nalejem.

Deň mlieka

 

Deň matiek – besiedka štvrtákov

V utorok 17. mája o 16:00 hod sme mali oslavu Dňa matiek. Každý z nás mal pred vystúpením veľkú trému, ale nakoniec sa nám to podarilo dobre. Nikto sa nepoplietol. Začínala Nelka s Diankou a básnili básničku na privítanie. Okrem básničiek sme predviedli hru na klavíri (Theuška) a gitare (Ivko) a Simonka recitovala báseň Ľ. Feldeka Zlatá muzika. Mali sme aj pesničky a tance. Tancovali chlapci aj dievčatá. Rodičom sa páčilo divadielko „Popoluška“ a pieseň „Mami, povedz mi“. Na záver vystúpenia sme mamkám dali kvety a vyšívané srdiečka s gombíkmi. Niektorí rodičia od dojatia plakali až na koniec, niektorí od začiatku :-).

(spoločne napísali štvrtáci)

Deň matiek-4.ročník

 

Deň matiek – besiedka prvákov

Byť mamou je najkrajšie „povolanie“ v živote každej ženy. Je krásne i náročné zároveň. Deň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám, ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili!

A preto sa žiaci 1. ročníka rozhodli vyjadriť toto všetko besiedkou, ktorá sa uskutočnila v utorok 10. mája v telocvični našej školy. Po privítaní hostí nasledovala scénka o mravčekovi, ktorého nechcela skryť žiadna rastlinka pred dažďom; a hneď na to nasledovala ďalšia scénka o lenivom prasiatku, ktoré sa rado vyhováralo na všetko možné aj nemožné, len aby nemuselo pracovať. Recitovali sa básničky, tancovalo sa, spievalo.

V závere besiedky žiaci odovzdali svojim mamičkám malý darček a kvet.

Týmto zároveň ďakujeme aj našim piatačkám za pomoc pri príprave programu.

 

Deň matiek2016-1.ročník

Deň matiek v Mokrom Háji

Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám.

Tento rok sme si Deň matiek pripomenuli v Kultúrnom dome Mokrý Háj, kde sa predstavili aj naše žiačky. Spievalo sa, tancovalo, hralo sa na klávesoch. Divadelná scénka o blondínkach zostavená z vtipov mala takisto úspech, ako aj ostatné čísla programu. Už druhý rok sme mali možnosť potešiť mamičky v tejto obci.

Tešíme sa nabudúce!

http://avantiramussi.rajce.idnes.cz/Besiedka_ku_Dnu_matiek%2C_1.rocnik_2016%2C_SZS_Skalica/

Deň matiek2016-Mokrý Háj

 

Deň matiek pre seniorov

V tomto roku sme nezabudli ani na našich seniorov, ktorých sme potešili krátkym vystúpením - spevom, hrou na hudobný nástroj, recitáciou a tancom.

Deň matiek pre seniorov

 

Peter Black

Divadelné centrum Martin ponúka už niekoľko rokov aj divadelné predstavenie pre školy v anglickom jazyku. Tento rok sa nechali zlákať aj naši siedmaci a zdá sa, že neľutovali!
Predstavenie „Peter Black 3“ k nám priviezli 11.5. 2016 a toto sú komentáre spokojných divákov: 

- Bolo to super, herci bolo úžasní, mali obrovskí talent a boli veľmi prirodzení. Angličtina nebola problém, myslím, že sa nedalo nerozumieť:) Bola by som rada, keby sme išli aj na ďalšie predstavenie. - Zábavné aj poučné, nemalo to chybu! Ahmed Kebab a Vasil sa vydarili!
- Peter Black 3 bolo veľmi dobre spracované divadlo.
- Divadlo sa mi páčilo, najmä zručnosť a hranie hercov. Po predstavení sa s nami chvíľu rozprávali a boli milí a vtipní aj mimo scény.
- Peter Black 3 divadlo bolo veľmi zaujímavé a vtipné. Len mi trocha vadilo to rozprávanie po anglicky:)
- Schopnosti hercov boli obdivuhodné:) Divadlo vtipne a zrozumiteľne spracovali. Veľmi sa mi páčilo a určite by som sa niekedy v budúcnosti rada zúčastnila na ďalšom predstavení.

http://www.divadelnecentrum.sk/predstavenia/anglicke/peter-black-3#začiatok

Peter Black

 

Dopravné ihrisko v Senici

Vo štvrtok 28.4.2016, sme išli celá trieda na dopravné ihrisko v Senici. Ako prvé sme išli do školy, kde sme sa rozprávali o doprave, učili sa dopravné značky a hrali dopravné domino. Potom sme mali krátku prestávku a išli sme von. Vonku bolo obrovské dopravné ihrisko. Všetci sme si museli dať prilby a reflexné vesty. Potom sme sa rozdelili na cyklistov a kolobežkárov. Ja som bola najskôr kolobežkár a po nejakom čase sme sa vystriedali. Keď sme museli ísť späť do Skalice, tak sa nám nechcelo ísť. Ale bolo tam krásne. Budúcim štvrtákom túto exkurziu doporučujem. (Paulínka R. 4. trieda)

(Pozn. uč.:  výcvik prebiehal z dotácie MŠVVaŠ SR na podporu praktického výcviku na DDI.)

 

Dopr.výchova Senica-28.4.16

 

Deň ruskej kultúry

Dňa  29.4. sa na našej škole uskutočnil Deň ruskej kultúry, počas ktorého sme sa na pár hodín preniesli do Ruska. Jedli sme ruské jedlo, privítali ruských hostí (Tori, Ajunu, Oľgu, Pašu), spievali ruské pesničky, počúvali prezentácie v ruskom jazyku, atď. O tom ako sa tento deň páčil našim žiakom si však viac prečítajte v krátkej spätnej väzbe, ktorú napísali  niektorí žiaci:

Ruštinári z 8 - meho ročníka: O Rusku a Čukotke sme sa v piatok veľmi veľa dozvedeli. Napríklad to, že pôvodní obyvatelia Čukotky lovia veľryby, tuleňov, jelene a že Čukotka je 5krát väčšia ako SVK. V prezentácii nám ruská návšteva ukázala ich domorodý tanec, ktorý tancujú pred lovom rýb. Ďalej sme sa dozvedeli, že z kiel vyrezávajú nože a sochy zvierat a že tieto suveníry potom predávajú za veľmi drahé peniaze. Ďalej sme nevedeli, že Čukči majú aj vlastné plody, ktoré nerastú nikde inde na svete a že tam žijú ryby, ktoré sa tiež nikde inde nedajú nájsť, iba na Čukotke. Deň ruskej kultúry sa nám veľmi páčil, pretože sme sa veľmi veľa dozvedeli.

Klára Š.: Deň ruskej kultúry bol veľmi zábavný. Najviac sa mi páčilo divadlo a spev siedmakov a deviatakov. Aj prezentácia bola veľmi dobrá, no pirôžky boli výborné. Ale to divadlo nemalo chybu. Bola to scénka z Mrázika. Čo ma potešilo bolo, že prišli aj praví Rusi. Dúfam, že niečo takéto bude aj o rok, pretože to bolo úžasné. Dňu ruskej kultúry dávam 5hviezdičiek.

Jakub K.: Dňa 29.4. sa v našej škole udial Deň ruskej kultúry. Veľmi ma prekvapila návšteva z Ruska. Všetci, ktorí k nám zavítali boli z Čukotky. Nikdy som o Čukotke nepočul a nič som nevedel. Ich prezentácie boli výborné. Potom nám Rusi pustili pesničku Rasija , ktorú si spievam dodnes. Z prezentácie Som alebo nie som Rus som sa dozvedel, že Rusko je veľmi rôznorodé.

Eliška Š.: Prednáška vo mne vzbudila záujem o ruskú kultúru. Chcela by som sa ísť niekedy pozrieť do Ruska.

Deň ruskej kultúry-29.4.16

 

Mrazík-scénka

 

Hurbanov pamätník - krajské kolo

Hollého pamätník je krajským pokračovaním známeho Hurbanovho pamätníka. Prebojovať sa naň znamená zvíťaziť v dvoch kolách, v oblastnom aj okresnom. To sa podarilo Veronike A. Na kraji získala diplom za 3. miesto v umeleckom prednese poézie. Blahoželáme.)  

 

Finále slovenskej debatnej ligy v NRSR

Deviatakom sa tento rok podarilo dostať na nesmierne podnetné podujatie organizované Slovenskou debatnou asociáciou (SDA). Na pôde parlamentu debatovali najlepší finalisti z radov stredoškolákov na tému „Brexit“ (Spojené kráľovstvo by malo vystúpiť z EU) a spôsob ich argumentácie bol viac ako obdivuhodný.  Ciele SDA sú výsostne aktuálne:  podporovať a pestovať otvorenosť a podnecovať záujem o veci verejné. I v tomto prípade raz vidieť bolo určite viac ako 100x počuť!  Prečítajte si viac na plagáte, ktorý deviataci vystavia v piatok  29.4.

http://www.sda.sk/stranky/sda-v-skratke

NRSR

 

Hurbanov pamätník

V utorok – 19.4.2016 sa v priestoroch ZUŠ v Skalici uskutočnilo okresné kolo Hurbanovho pamätníka. Na súťaži sa zúčastnili najlepší  recitátori zo Skalického okresu. Nechýbali ani recitátori z našej školy, ktorí sa umiestnili na veľmi pekných miestach. Žiaci a učitelia si okrem iného vypočuli názory a odborné hodnotenia poroty na jednotlivé výkony, čo im môže pomôcť v ich budúcom „recitátorskom raste“. Tu sú výsledky súťaže:

Poézia I. kategória:

2. miesto: Simona L.

Poézia II. kategória

1. miesto: Veronika A. (s postupom na krajské kolo)

Próza II. kategória:

3. miesto: Linda P.

 

 

Deň narcisov

Deň narcisov je jedinečná verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine. Tento rok sa konala už po 20. krát. Ulice miest a obcí preto 15. apríla 2016 – zaplavili žlté narcisy, ktorými sa vyjadruje spolupatričnosť a podpora tým, ktorý bojujú s rakovinou. Zbierka sa konala aj v meste Skalica, do ktorej sa okrem iných dobrovoľníkov zapojili aj niektorí naši žiaci. Vyzdvihnúť treba hlavne ochotu, s ktorou žiaci peniaze zbierali. Vystupovali veľmi kultivovane, ba priam až zapálene pre dobrú vec a pekne ľuďom vysvetľovali význam Dňa narcisov, prečo peniaze zbierajú atď.

Deň narcisov 2016

 

DEJEPISNÁ OLYMPIÁDA – krajské kolo

Ešte na konci marca sa v TT uskutočnilo krajské kolo olympiády z dejepisu, na ktoré z prvých miest v okrese postúpili Ján Š. a Veronika A.. Konečne sme sa dočkali výsledkov. Veronika je v svojej kategórii na 4. mieste a Janko je 9. Blahoželáme. Pekná práca.

 

PYTAGORIÁDA

Blahoželáme našim žiakom k vynikajúcim výsledkom v okresnom kole:

8.ročník - 1.miesto-Špaček Ján

7.ročník - 1.miesto-Dujsík Radoslav

5.ročník - 2.miesto- Šantavý Juraj

              3.miesto - Budinská Dorota


MATEMATICKÁ OLYMPIÁDA

Úspech našich žiakov na okresnom kole MO:

8.ročník - 1.miesto - Špaček Ján

7.ročník - 1.miesto - Dujsík Radoslav, Romanová Ema

 

 

Čistička vody z PET fľaše

Voda pokrýva 2/3 povrchu Zeme a tvorí viac ako 60% objemu ľudského tela. Zdá sa však, že ani znalosť týchto informácií nevedie k jej dostatočnej ochrane. Práve znečistenie vody patrí k jedným z najvážnejších environmentálnych problémov súčasného sveta. Dôležitosť dostupnej pitnej vody bude narastať spolu s počtom obyvateľov Zeme. V blízkej budúcnosti sa dokonca očakávajú vojny o vodu. Preto by sme práve vode mali venovať trochu viac pozornosti aj na vyučovacích hodinách.  

Praktickou aktivitou, ktorá umožňuje žiakom priamo sa "dotknúť" princípu čistenia vody v prírodnom prostredí je tvorba jednoduchého modelu prírodnej čističky vody z PET fľaše a rôznych materiálov, ktoré fungujú v krajine ako účinné filtre. 

Realizáciu projektu môžete vidieť na fotografiách žiakov 8. ročníka.

 

 

Farebná paleta

Žiaci našej školy sa zapojili do výtvarnej súťaže s názvom Farebná paleta. Práce sa im vydarili a boli krásne farebné a zaujímavé. Deviatak Martin T. získal vo svojej kategórii 1. miesto. Šiestačka Jie L. a piatačka Tamara M. tiež získali 1. miesto. Siedmačka Dáška V. obsadila vo svojej kategórii 3. miesto. Deťom srdečne blahoželáme a prajeme veľa tvorivých síl.

 

Vyskúšali sme si griflík i plniace pero...

 

V stredu 6.4.2016 sme išli my, žiaci 8. ročníka, na exkurziu do Bratislavy. Išli sme vlakom a v pláne sme mali navštíviť dve múzeá: Múzeum školstva a pedagogiky a Múzeum SPP.

Najprv sme navštívili Múzeum školstva a pedagogiky. Absolvovali sme vzdelávací program, ktorý bol o tom, čím žiaci písali v minulosti v škole. Najprv sa písalo bridlicou, potom kriedou na malú tabuľku, atramentom s pierkom a nakoniec plniacim perom. Bolo to zaujímavé, pretože sme si mohli vyskúšať písanie na tabuľky a plniacim pierkom. Potom sme sa pomocou MHD presunuli do Múzea SPP. Tam nám pán sprievodca najprv pustil film „Od svietiplynu až po zemný plyn“, t. j. o histórii plynárenstva. Dozvedeli sme sa o ložiskách zemného plynu v Severnom mori a v Rusku, odkiaľ k nám prúdi, aké má zloženie, ako sa ťaží. Potom sme sa presunuli do riadiaceho centra SPP na dispečing. Videli sme tam napr. plynovú sieť na Slovensku, získali sme informácie, ako sa reguluje prietok plynu do jednotlivých oblastí alebo koľko plynu pretečie na ktorých miestach.

Počas celého výletu sme sa učili, ako si kupovať lístky na MHD a ako ich používať. Bola to dobrá skúsenosť. Nákupné centrum Eurovea sme využili na obed.

Výlet bol dobrý a užili sme si veľa srandy.

 

                                                                                                   Janko Š. a Matúš S., 8. roč.

Bratislava -8.ročník

 

Bratislava ako na dlani – putovanie 2

6.4. sa nám opäť naskytla lákavá možnosť „putovania do BA“ My, siedmaci sme mali na programe GMB v Pálffyho paláci s lektorátom „Kniha trocha inak“, obed v pravej a autentickej INDICKEJ REŠTAURÁCII ASHOKA, prehliadku mesta so SPRIEVODCOM a nakoniec známu a vyskúšanú Laser Game.
V  galérii sme mali skvelú príležitosť byť súčasťou umeleckej inštalácie „Krénova pasáž“ pri ktorej sa niektorým možno aj zakrútila hlava. Pracovali sme na vlastnej knihe, ktorú sme si aj autorsky uviedli na vlastnej mini výstave. Indické jedlo bolo FANTASTICKÉ. Ochutnali sme rôzne lahôdky ako napr. kokosovú, krevetovú aj keshu omáčku, baranie, kuracie mäso, zeleninu i syr. Dokonca sme sa i pozdravili s indickým majiteľom reštaurácie. Jednoducho sme si tento čas užili.
Počas prehliadky mesta sme si pozreli vzácne gobelíny a zrkadlá v Primaciálnom paláci a zastavili sme sa pri „míľnikoch“ histórie mesta. To by bola „pátračka“! Určite na pár dní:)
Užili sme si aj kupovanie lístkov na MHD z automatu. BA má jednoducho svoje turistické špecifiká...

Hodnotenie výletu autorom článku 9,9/10.

http://panoramy.sme.sk/panorama/501/bratislava-panska-ulica-gmb-palfyho-palac-krenova-pasaz/?pr=518&p=773

Bratislava 2

 

Hodina Vv u prvákov

Aj  takto môže vyzerať hodina VV v prvom ročníku. Nie je to klasická hodina, ale pozrite sa, ako deti veľmi kreatívne naaranžovali naše šachové modely.

Vv u prvákov

 

Deň učiteľov

Deň učiteľov je v našej škole už niekoľko rokov spätý s tematickým vyučovaním s názvom „Deň podľa Ámosa alebo škola hrou“. Nebolo tomu inak ani tento rok a na 30. marec sa deti tešili do školy o to viac, že nemuseli prísť so školskými taškami, ale stačili len batohy s desiatou. Hneď ráno si precvičili bránice od neutíchajúceho smiechu počas divadelného predstavenia „Polepetko“, ktoré odohrali noví herci, avšak z nám známeho divadla „Clipperton“. Potom sa už vo vekovo zmiešaných skupinkách venovali tvorivým aktivitám. Vo výtvarných činnostiach skúšali rozpúšťať voskové farby, ktoré potom dotvárali do rozličných foriem ako zvieratá, rastliny a iné predmety. V ďalšej triede pracovali s textom a učili sa o „dadaizme“. Strihaním a následným lepením rôznych úryvkov tak vznikali vtipné vety. U štvrtákov sa dozvedeli viac o „kráľovi rozprávok“ H.Ch. Andersenovi, čítali si úryvky z rozprávok, určovali podľa ilustrácie názvy,  priraďovali postavy z rozprávok. Najobľúbenejšou aktivitou však bolo varenie v jedálni, kde deti pripravili chutné nátierky a nepečené i pečené dobroty, na ktorých si pochutnávali nielen počas prestávok, ale i v školskom klube. A tak sa už opäť tešia, čo nové im učitelia vymyslia o rok. .     

Deň Amosa 2016

 

Trojica našich šachistiek si v Bratislave počínala na jedničku

V sobotu sa odohral v Bratislave v ZŠ Cenada ďalší šachový turnaj zo série GPX turnajov. Turnaja sa zúčastnilo 68 hráčov, ale traja z nich už do kategórie GPX turnajov nespadajú (majú vyššie šachové hodnotenie ELO, ako povoľujú pravidlá GPX), čo však úroveň turnaja len zvýšilo. Turnaja sa zúčastnili aj naše tri šachistky – Ema a Ela R. a Kristínka D. Ich výsledok na tomto stretnutí bol mimoriadne dobrý, za čo zaslúžia veľkú pochvalu.   Ak by ste pozreli výsledkovú tabuľku, tak Ela skončila na prekrásnom 7. mieste (bez tých troch hráčov teda štvrtá), Ema na 14. mieste a Kristínka na výbornom 30. mieste s 5 bodmi. Ele aj Eme tak vzrástli šance prebojovať sa do semifinále GPX Západ vo svojich kategóriách. 

Šach BA

 

Veľká skalická pátračka 3. ročník

Motto: Keď cesta je cieľ

Deň podľa Ámosa pre II. stupeň je už tradične dňom pátracím. Skupiny pátračov sa roztrúsia po Skalici a robia, čo vedia.
Úlohy sú prísne tajné až do poslednej sekundy, keď sa losovaním vytvoria zmiešané skupiny. Tento rok sa aj trošku omylom niesol v tóne ľudových ornamentov.
Jeden by neveril, koľko kohútikov je po Skalici roztrúsených. Pátrači počítali nie len tie strašné, všadeprítomné vtáky, ale aj dlaždice, parkovacie miesta, či percentá. Popri tom si nôtili záhorácke pesničky, skladali básničky, skúmali jogurty a fotili sedmokrásky. Skákali a prosili okoloidúcich, aby sa pridali a tiež veselo skákali (ľudia sa dnes hanbia skákať:). Ich kroky smerovali aj do KNIŽNICE, kde sa potrápili s „Hrdinom“ i Gorkým a múzea, kde zase sledovali farebnú symfóniu farieb. Ich umelecké cítenie preverilo súsošie VIETOR a prednes básne na verejnosti. Fantastické výkony!

Citát na záver:
“Neoceňujeme len to čo je merateľné, ale meriame to, čo je cenné.”

 

Veľká pátračka 2016

 

Svetový deň vody

Tohtoročný DEŇ VODY, bol plný nápadov, kreativity a nádherných projektov.  Všetci spoločne sme sa snažili nájsť  odpovede na tak jednoduchú otázku, ale s tak veľkým rozmerom: Aký je význam vody??? Skutočne sme hľadali a nachádzali význam vody všade okolo nás. A tak sa nám podarilo vytvoriť si predstavu o tom, aká je voda pre nás všetkých dôležitá, vzácna a jedinečná.

22. marca posielame VODE  jedno veľké ĎAKUJEME .

Deň vody 2016

 

Siedmaci v mestskej knižnici

Do knižnice na „akcie“ chodia naši malí žiaci už pravidelne. Pani knihovníčka Monika pre nich vždy pripraví nejakú prácu a oni nadšene hľadajú diela spisovateľov a čítajú ukážky z kníh. To, že boli v knižnici zistíme my ostatní podľa toho, že cez prestávky a po vyučovaní mnohí z nich sedia na sedačkách po rôznych kútoch školy a čítajú požičané knihy. Je radosť sa na nich dívať:) Je len škoda, že triedy „veľkých“ do knižnice až tak často nechodia. My siedmaci sme to skúsili a páčilo sa nám. Poprezerali sme si rôzne druhy kníh, vyhľadávali sme informácie v knihách aj na internete, navzájom sme sa trocha skúšali a nakreslili sme si svoje EX LIBRIS. Potom sme ešte zbehli do archívu, aby sme si pozreli najstaršie písomnosti dochované v meste Skalica. Tie hrubé knihy písané ručne boli naozaj fascinujúce! Asi najsmutnejšie zistenie však bolo, že slovo „božý“ mohlo byť kedysi aj s „y“ a žiadne „i“ neexistovalo:) To boli krásne časy, však? Kiežby sa vrátili!
Ďakujeme. Radi sme vymenili školu za študovňu v knižnici a MY sa určite sa vrátime:)                                         
   22.3.2016 (MA)

Siedmaci v knižnici

 

21.3. Svetový deň poézie

Ako osláviť Svetový deň poézie? Napríklad aj tak, ako sme to urobili my na ZŠ Štvorlístok. A ako to je? Čítaním a rozoberaním poézie na dvore pred školou a písaním básní na zem. Všetko malo svoj význam a účel. Či ho žiaci pochopili si prečítajte v nasledujúcich spätných väzbách:

„Dnes bol výnimočný deň. Na literatúre sme písali a čítali básne na dvore školy. Všetci sme sa zabavili, ale zároveň aj učili. Básne boli aj v cudzích jazykoch (rusky a anglicky). Deň poézie sa nám všetkým páčil... :-)“ 
                                                                                                       Linda P. 5.ročník

„Dňa 21.3. 2016 bol Svetový deň poézie. Pretože sme v ten deň  nemali hodinu
literatúry, oslávili sme ho o deň neskôr. Hodina tak bola nezvyčajná. Chceli sme rozšíriť poéziu do sveta, a preto sme napísali rôzne poézie na chodník pred školou. Pani učiteľka nám čítala pekné básne ako napríklad báseň Oči, ktorú napísal Ján Smrek. Veľmi sa nám páčila. Uvedomili sme si aké sú oči dôležité. Autor chcel tým povedať, že si máme vážiť svoje oči. Na chodníku sú určite aj doteraz nakreslené
krásne obrázky a určite aj oči. Myslím si, že pani učiteľka nám pripravila tú najkrajšiu hodinu literatúry na svete. Rada by som si to niekedy zopakovala a myslím, že ostatní tiež :-)“
                                                                                                       Chiara B. 6.ročník

 

Sv.deň poézie

 

Cyrilometodejský Velehrad

Dňa 18.3. o 14.00 sa v Skalici v Jezuitskom kostole otvárala vernisáž výstavy „Cyrilometodejský Velehrad“, na ktorej ukázali svoje talenty žiačky z našej školy. Na začiatku zahrala na klavíri Karin K. (Menuet od Bacha), potom na rad prišla deviatačka Agáta L., ktorá veľmi pekne zarecitovala úryvok z Proglasu . Počas vernisáže odzneli aj národné hymnické pesničky a pesnička venovaná Cyrilovi a Metodovi v podaní piatačiek (Silvia F., Lívia B., Linda P., Klára Š.) a taktiež aj pani učiteľky.

Napriek tomu, že nám bola v kostole veľká zima, hrial nás dobrý pocit, že si môžeme zaspievať J.

 

Cyrilometod.Velehrad

 

Šachový turnaj GPX pre deti a mládež aj u nás, v našej škole

Ako sme už písali skôr, v sobotu, 12. 3., sa v našej škole hral Skalický šachový festival detí a mládeže. Tento turnaj je zaradený do série turnajov GPX – náborových turnajov, ktoré prebiehajú po celom Slovensku. Potešila nás veľká účasť malých hráčov, ktorých sa tu stretlo až 55. Našu školu zastupovalo 16 hráčov. Boli medzi nimi nielen hráči z našej školy, ale aj z inej základnej školy, ktorí v našej škole navštevujú šachový krúžok.

Najlepšie sa z nich darilo Jankovi Š. Obsadil 9. miesto. Za veľmi dobrý výkon musíme pochváliť aj Elu R. Skončila na 14. mieste, a to jej v kategórii dievča do 11 rokov vynieslo 3. miesto. Sedemnásty skončil aj Ondrej P. Na svojom prvom turnaji si zahrala aj Kristínka D. a uhrala 4 body (z deviatich). Dobre si ale počínali aj ostatné deti: Adelka H., Sárka O., Jakub K., Mark K., Julka B. Víťazom tohto turnaja sa stal hráč z Bratislavy. Ele R. výsledok v tomto turnaji priniesol v predbežnom poradí v kategórii dievča do 11 rokov v skupine Západ desiate miesto a tým sa zvýšila jej šanca prebojovať sa do semifinále v tejto skupine malých šachistiek.

Spolu s detským turnajom sa hral aj turnaj B, ktorý bol určený pre tých starších, resp. skúsenejších hráčov. Tam sa nám prihlásilo 18 hráčov. Dokonca tu hrali aj páni z Rimavskej Soboty a zo Zvolena. V tomto turnaji získal 1. miesto náš bývalý žiak Rudko A., čím nám urobil veľkú radosť.

  V.H.

Šach-12. marca 2016

 

Hurbanov pamätník – obvodné kolo

V stredu – 9.3.2016 sa v priestoroch ZUŠ v Skalici uskutočnilo  obvodné kolo Hurbanovho pamätníka. Na súťaži panovala príjemná  atmosféra. Všetci účinkujúci, ale aj učitelia nabrali nové inšpirácie a nakoniec každý predviedol svoj výkon. Na tejto súťaži nechýbali ani naši najlepší recitátori. Právom im platí prívlastok najlepší, keďže napriek bohatej účasti sa všetci žiaci z našej školy umiestnili na veľmi pekných miestach. Tu sú výsledky:

Poézia I. kategória:

3. miesto: Diana Č.

Próza I. kategória:

2. miesto: Zuzana K.

Poézia II. kategória:

1. miesto: Veronika A.

3. miesto Lívia B.

Próza II. kategória:

2. miesto: Linda P.

 

Modely biómov Zeme – diorámy

Keď sa spoja prirodzená zvedavosť, chuť vymýšľať a motivácia pracovať na projektoch, ktoré vyžadujú manuálnu zručnosť vzniknú  jedinečné 3D MODELY BIÓMOV ZEME. Myšlienka je jednoduchá - spoznať rozmanitosť Zeme cez vlastnoručne vyrobené modely vybraných typov krajín. Na záver niekoľko ukážok z hodiny geografie u  PIATAKOV.

 

Biomy Zeme

 

2.ročník - Burza kníh

V piatok 11.3.2016 sa uskutočnil v našej škole 2. ročník Burzy kníh. Prinesené knihy boli rozdelené na dve kategórie: výmena a darovanie.

Burza kníh

 

Aj telesná výchova môže byť zábava

Predstavíme vám dve hodiny telesnej výchovy so štvrtákmi a tretiakmi.

Prvá hodina využíva ako cvičebné náčinie obyčajné obrázkové hracie kocky a pomocou náradia – žinenka, stolička, lavička je vytvorená prekážková dráha. Prebiehať prekážkovú dráhu nie je pre telesnú nič nezvyčajné, ale stavať pritom vežu z kociek? Mali ste vidieť to zapálenie a tú snahu, aby im veža nespadla. Úlohy na prekážkovej dráhe sa zmenili a aj úloha s kockami sa zmenila. Kocky bolo treba doniesť a na záver z nich poskladať obrázok – veď máme obrázkové kocky, tak prečo nie.

 

Druhá hodina bola zameraná na stavanie malých ľudských pyramíd. Radosť z tohto cvičenia môžete vidieť na našich fotkách.

Hodina Tv -3.a 4.r.

 

Prednáška o Antarktíde

Deň, ktorý sa opakuje každé štyri roky, sme sa rozhodli prežiť trošku inak. Okrem toho, že si doobeda žiaci s učiteľmi vymenili svoje roly, sa o 15.00 hod. v našej škole uskutočnila zaujímavá prednáška. Prednáška bola o Antarktíde, plavbe plachetnicou na ,,Biely kontinent". Zišli sme sa vo veľkom počte a divákmi neboli len samotní žiaci a učitelia našej školy, ale i rodičia našich detí. Pán Marián Tongela nám porozprával pútavý príbeh z jeho jedinečnej plavby na spomínanú Antarktídu, jeho zážitky, ale i rôzne nebezpečenstvá a dobrodružstvá, ktoré zažil. Mali sme tiež možnosť pozrieť si nádherné fotografie a videá z cesty plné tučniakov, ľadovcov, morí a oceánov. Po prednáške nám poriadne vyhladlo, no našťastie bolo pripravené malé občerstvenie, pri ktorom sme pánovi Mariánovi poďakovali a taktiež sme mu odovzdali malú pozornosť v podobe obrázka a kvetov. On nám zasa za našu účasť daroval lístky na plavbu loďou po Baťovom kanáli.        

 9. ročník,Linda Černinová

 

Na záver, si dovolíme citovať. Zároveň veľmi pekne ďakujeme za tieto  milé slová  :

,, Bola som na prednáške o Antarktíde. Bola jednoznačne očarujúca a obohacujúca. Ďakujem za zážitok získaný vďaka skvelému nápadu, jeho následnej realizácii a vytvorenej príjemnej atmosféry."( z emailu od sestry Lukáša S.)

Antarktída-plavba plachetnicou

 

Deň navyše – 29.február

Raz za štyri roky sa nám ponúka jeden deň navyše – 29.február, a to si podľa učiteľov a žiakov na SZŠ Štvorlístok zaslúžilo zvláštnu pozornosť! Aby sme poukázali na výnimočnosť tohto dňa, do školy sme prišli takmer všetci elegantne oblečení a na triednickej hodine sme si rozprávali o etikete a slušnom správaní, čím sme sa snažili poukázať na dôležitý aspekt, že tak ako človek pekne pôsobí, keď je oblečený elegantne, o to viac je krajší, ak sa aj elegantne správa.

Na ďalších vyučovacích hodinách sme sa riadili mottom: „Dnes učíme MY“, čo v praxi znamenalo, že učiteľov vystriedali za katedrami žiaci. Ako sa niektorým z nich darilo a aké mali pocity si môžete prečítať v reakciách na otázky, na ktoré po hodine odpovedal každý „učiteľ“ (Odpovede za textom).

Po vyučovaní sme nechceli skĺznuť do stereotypu, a preto sme vymysleli akciu s názvom: „ŠtvorHRAJlístok“, kde sa hrali všetky možné hry a kde, samozrejme, nechýbala ani dobrá nálada.

 

MENO: Sára O

Ako sa mi učilo???

Super! I keď niektoré veci tam nesedeli. Prváci sa ma stále niečo pýtali, ale bolo to super.

Čo by som určite urobil inak?

Bola by som prísnejšia J. A ešte sme mohli ísť s učivom rýchlejšie.

45 minút bolo príliš málo alebo naopak príliš veľa?

Normálne. Stihli sme cca 3strany. No necelé. Ale je mi ich ľúto, že majú toľko úloh.

Najlepší zážitok bol:

Keď sa ma všetci niečo pýtali a oslovovali pani učiteľkou. Ale boli zlatí a stále NON-STOP niekto potreboval zmizík.

 

MENO: Dorota B. a Lívia B.

Ako sa mi učilo???

Dobre, ale keby nám jeden žiak neodvrával a nemuseli by sme ho teda poslať za dvere.

Čo by som určite urobil inak?

Žiaci sa veľmi hádali a kričali, keď sme začali hrať hru.

45 minút bolo príliš málo  alebo naopak príliš veľa?

Určite by sme vedeli učiť aj dlhšie, ale bolo to akurát.

Najlepší zážitok bol:

Oslovenie „pani učiteľka“, a keď tam bolo krásne ticho. Keď písali písomku, tak ani jeden neodpisoval, lebo sme chodili po triede.

 

MENO: Zuzana Š.

Ako sa mi učilo???

Mne sa učilo veľmi dobre, iba zo začiatku som trocha stresovala. Naozaj sa mi to páčilo a naozaj by som chcela raz v živote učiť.

Čo by som určite urobil inak?

Ja  by som urobila inak to, že by sa mi zišlo viac času. A aj to, aby tak nekričali, ale našťastie to robili preto, lebo si chceli medzi sebou požičať farbičky.

45 minút bolo príliš málo  alebo naopak príliš veľa?

Podľa mňa to bolo akurát, ale škoda, že som toho nemala viac pripravené.

Najlepší zážitok bol:

Ako sme spolu štvrť hodiny hrali hry a že som sa s nimi hrala v podstate aj ja. Bolo to úžasné.

 

MENO: Rudolf A. (bývalý žiak našej školy)

Ako sa mi učilo???

V pohode. Zaujímavá zmena, rozhodne ma to bavilo.

Čo by som určite urobil inak?

Pokúsil by som sa prezentácie vypracovať dôkladnejšie a takisto, aby som mal možnosť nadobudnúť širšie znalosti, aby som to urobil zaujímavejšie, objektívnejšie.

45 minút bolo príliš málo  alebo naopak príliš veľa?

Ako kde. Na DEJ a na ANJ by som hodinu vedel urobiť oveľa dlhšiu, ale naopak na GEO mi 10 min. pred koncom došli nápady.

Najlepší zážitok bol:

Pokus naučiť šiestakov nejaké nové slová a vysvetliť im, že neexistuje len „musím“, „nemusím“, „neurobím“, ale aj „CHCEM“.

 

MENO: Matúš S. a Samo M.

Ako sa mi učilo???

Bolo to dobré, žiaci boli poslušní. Porozprávali sme sa aj s pani učiteľkou. Žiaci odpovedali na otázky, boli vzorní a potichu.

Čo by som určite urobil inak?

Viedli by sme hodinu sami, bez pomoci učiteľky. Aj hodina by mohla byť dlhšia. Nebolo veľa času na púšťanie pesničiek.

45 minút bolo príliš málo  alebo naopak príliš veľa?

Mali sme málo minút, takže nič moc. Ocenili by sme dlhšie hodiny.

Najlepší zážitok bol:

Keď sme na hodine hudobnej výchovy mohli púšťať pesničky na prianie (napr. IMT – smile).

29. február 2016

 

Prázdninová Šachová školička

Naši malí šachisti cez jarné prázdniny vôbec nezaháľali. Každý deň sme sa stretávali u nás v škole. Trénovali sme a zdokonaľovali naše šachové zručnosti.  Riešili sme rôzne diagramy, hrali s počítačom, ale aj medzi sebou. Využívali sme nielen slovenské výukové CD, ale aj anglické a nemecké. Deti pracovali naozaj aktívne, o čom sa môžete presvedčiť aj na fotografiách. Za celý týždeň sa v Šachovej školičke s nami učilo 16 detí. Šachu sme sa mali venovať tri hodiny doobeda, ale aj v poobedňajších hodinách sme s niektorými deťmi pracovali aktívne. Dokonca sa vtedy pridali aj tie, ktoré do šachového tábora neboli prihlásené. Myslím, že máme za sebou veľmi pekný a príjemný šachový týždeň.

Prázdninová šachová školička 2016

 

Hurbanov pamätník - školské kolo

V našej škole sme v  stredu  17. 2. 2016 usporiadali školské kolo Hurbanovho pamätníka. Recitujúci predniesli  poéziu aj prózu v zastúpení všetkých vekových kategórií. Potešila nás veľká účasť najmenších recitátorov – druhákov, ktorí sa po prvý raz odhodlali predviesť svoje recitátorské umenie  pred širším obecenstvom a zožali aj úspech. Ďakujeme všetkým recitátorom za ich prednes a výhercom želáme veľa úspechov v ďalších kolách súťaže. A tu sú výsledky:

1. kategória

Poézia:

 1. miesto:   Diana Č.
 2. miesto:   Rafael B.
 3. miesto:   Michal P.

Próza:

 1.  miesto:  Zuzana K.
 2. miesto:  Aneta S.
 3. miesto:  Kristína U.

2. kategória

Poézia:

 1. miesto:  Lívia B.
 2. miesto:  Ema F.
 3. miesto:  Ema R.

Próza:

 1.   miesto: Linda P.
 2. miesto: Barbora P.

3.kategória

Próza

2.miesto:  Júlia F.

Hurbanov pamätník šk.kolo

 

Majstrovstvá Skalického okresu v stolnom tenise

V piatok 19.2.2016 sa uskutočnili Majstrovstvá Skalického okresu v stolnom tenise. Našu školu reprezentovali dve družstvá – dievčatá a chlapci. Vo svojej kategórii odohrali vzájomné zápasy s dvoma tímami zo základných škôl v Skalici – ZŠ Vajanského a ZŠ Strážnická. Chlapci nemali svoj deň, tesne prehrali s oboma tímami súperov. Zato dievčatám sa darilo, máme šťastie, že Dáška aktívne trénuje a Emka s Barborkou tiež nedržali raketu prvýkrát J. K nim sa pridala Lívia, ktorá poctivo oprašovala svoje stolnotenisové umenie celý uplynulý týždeň, a výhra a následný postup na krajské majstrovstvá sú naše. A to už druhýkrát za sebou! Priniesli sme si víťazný „pohár“ a pekné diplomy. Teraz musíme už len ďalej trénovať a trénovať...

Za naše školské farby hrali – Jurko B., Adam L., Denis M., Radko D., Emka R., Dáška V., Barborka P., Lívia S.. Ďakujeme a dievčatám držíme palce!

St.tenis-Majstrovstvá 19.2.16

Valentínsky turnaj v Malackách

Dňa 13. 2. sme s Markom K., Ondrejom P., Janko Š., Adelkou H. a Elou R. navštívili turnaj GPX v Malackách, ktorého sa zúčastnilo 66 hráčov. V tomto veľkom počte  Janko uhral 15. miesto, keď v poslednom kole sa mu nepodarilo dotiahnuť svoju partiu k víťazstvu a zosunulo ho to z 5. priečky. Aj tak je to ale pekný výsledok.

22. v poradí skončil Ondrej, čo je  veľmi pekné umiestnenie. Ela uhrala vynikajúci výsledok, skončila 36. a v kategórii dievčatá do 11 rokov získala 4. miesto. Na svojom prvom GPX turnaji bola Adelka a bez problémov uhrala 4 body, čo jej vynieslo 42. miesto. Mark uhral 3,5 bodu z možných 9 bodov. Ďalší turnaj nás čaká  práve u nás, na našej škole, a to 12. marca. Už teraz sa tešíme.

 
KARNEVAL
 
Konečne v piatok 14.2. sazačal toľko očakávaný karneval. Stretnutie všakovakých masiek od zvieratiek cez rozprávkové  bytosti, literárnych hrdinov až po ministrov a prezidenta. Všetky deti, ktoré sa  tajomne skrývali pod týmito maskami, si nielenže mohli super zatancovať /dokonca aj s balónikmi/, ale si aj zasúťažiť, pojašiť sa  a priebežne sa, samozrejme, aj občerstviť!
Deti, páčil sa Vám karneval a čo najviac?
Druháci chlapci: Balóniky, to veľké množstvo balónikov, čo sa na nás vyrútilo!
Dievčatá: Srdiečkový tanec s praktikantkou Natálkou.
Štvrtáčky Dianka, Karinka a Nelka: Dobre sme sa zabavili aj si zatancovali.  A tombola bola tiež veľmi milá, potešila nás. Tešíme sa už na ďalší karneval!

 

Karneval 2016

ZIMNÁ ŠKOLA V PRÍRODE 2016

Správy z 5. dňa - štvrtok

Do rána napadlo pár centimetrov snehu, takže krajina konečne vyzerala ako naozaj zimná. Lyžovanie tak bolo oveľa veselšie. Okolo obeda vykuklo slniečko, čo bolo po dlhých zamračených dňoch veľmi príjemné. Lyžovali sme ako po celý týždeň na Dedovke a Gajúze. Vyskúšali sme nové trasy, páčili sa nám všetky. O 13:30 sme mali na obed gulášovú polievku, sviečkovú omáčku a knedľu. Po odpočinku sme išli do dediny poslať pohľadnice a, ako každý deň, šantili sme na kope snehu a bobovali sa. Po večeri (cestoviny s kuracím mäsom a  syrovou omáčkou) sme sa navzájom ocenili za celotýždennú spoluprácu a hrali sme sa hry na chodbe. Zajtra ešte ideme doobeda lyžovať, ale mladší už pôjdu  po raňajkách domov. Expedícia Veľká Rača bola úspešne ukončená! :-) (Správy napísali „velkáci“.) 

Zimná škola 2016

 

Správy zo 4. dňa - streda

Dnes sme boli lyžovať na náročnejšej červenej trase. Keď sme išli na lanovke, spadli nám dole paličky (Zuzke a Karinke), podali nám ich naši dobrí ôsmaci :-). Leila spadla na Pome, ale nič sa jej nestalo. Na obed sme mali výborné parené buchty s kakaom a práškovým cukrom.  Po obede nám Adamko rozdal lízanky – mal narodeniny. Beny nám tancoval na izbe vlastný tanec „papučky“. Včera sme boli na Lenkinej oslave, aj keď má meniny až v júni. Po oslave sme mali veľa práce s upratovaním. Po odpočinku sme si išli kupovať do dediny suveníry. A potom sme sa išli bobovať. V potravinách sme si nakúpili sladkosti a vodu. Na večeru sme mali španielskeho vtáčika s ryžou a uhorkou. O 19:15 sme sa išli pozerať na rozprávku do jedálne. Kebyže sme dnes nešli lyžovať, išli by sme na bobovú dráhu. Tešíme sa na zajtrajšie posledné lyžovanie. (Správy napísali tretiaci.)

Správy z 3. dňa -utorok

Vyspali sme sa dobre. Dnes nás opäť potešili veľmi dobré raňajky – švédske stoly. Potom sme sa obliekli a išli sme na svah. Lyžovalo sa nám úžasne. V polovici lyžovania sme si urobili prestávku, dali sme si teplý čaj a kto chcel, tak aj Kávenku. Predtým, než sme odišli autobusom na hotel, sme sa guľovali. Vrátili sme sa do hotela a naobedovali sa. Mali sme fazuľovú polievku a pečené kurča s ryžou a kompótom. Z lyžovania na veľkom kopci sme boli veľmi unavení. Cez odpočinok sme sa  hrali na izbách. Pred večerou sme sa hrali na kopci snehu v dedine, že je to akože hrad, ktorý máme dobyť. Namiesto delových gúľ sme mali snehové. Síce sme najviac guľovali pána doktora, ale vôbec nebol mokrý. Najviac mokrý bol Ivan. Bojovali sme proti starším žiakom, ale ja keď nás bolo viac, prehrali sme. Večera bola výborná. – paprikáš s mäsom a cestovinou. Večer sme spievali s Lukášom pesničky pri gitare. (Správy napísali štvrtáci.)

Správy z 2. dňa - pondelok

Dnes boli veľmi dobré raňajky – švédske stoly. Potom sme si zobrali lyže a išli sme na svah Dedovka, menší boli na svahu Gajúz v dedine. Lyžovalo sa tam dobre, iba na niektorých miestach bol ľad. Boli sme na sedačke s milým pánom inštruktorom. Na poslednej jazde Tamarka spadla na rameno. Lyžovali sme do 12:30 hod. Na obed bola zeleninová polievka a špagety s mäsom a syrom. Všetko sme zjedli. Po obede sme veľmi odpočívali, lebo sme si mysleli, že nám odpadnú nohy. Na izbe nám je veselo. Ubytovanie je veľmi pekné. Po odpočinku sme sa boli prejsť na menší svah – Gajúz. Bavili sme sa na veľkom kopci snehu, na ktorý sme vyliezali a bobovali sa. Bol sme veľmi radi, že napadol aspoň 1 cm snehu.  Náš skvelý deň sme ukončili výbornou večerou- vyprážaný kurací rezeň a zemiaková kaša s kapustovým šalátom. Tešíme sa na zajtra :-)

(Správy napísali piatačky.)

Správy z 1. dňa :-) - nedeľa

Cesta nám ubehla rýchlo, do cieľa našej výpravy sme dorazili o 13:15 hod. V autobuse nebolo nikomu zle, išli sme cez ČR, cesty boli suché a pozerali sme aj rozprávky na videu. Keď sme sa ubytovali, išli sme si obhliadnuť terén v okolí. V dedine sneh nie je, ale na lyžiarsky svahoch áno. Páčila sa nám hŕba snehu, z ktorého si deti urobili iglu. Po hodinovej prechádzke nám padla vhod teplá polievka – vývar s rezancami a ryža s kuracím mäsom. Tešili sme sa z pekných izieb a zaspávali sme plní očakávania zo zajtrajšej lyžovačky.

 

Navštívili sme: Múzeum naftového dobývania a geológie, Múzeum T. G. Masaryka v Hodoníne.

  Niekedy to je aj tak, že nielen počasie nepraje výletníkom, ale aj to ,,múzeum“sa zdá byť už ako z minulého storočia...  Ale všetko je na niečo, a preto si aj z navonok  nie príjemnej návštevy každý odnesie predsa len čosi pre seba. Musíme asi všetci priznať, že o rope, nafte ani petroleji sme toho veľa nevedeli.  Ozaj a vedeli ste niekto vôbec, že  kto a kedy objavil prvý zásoby ropy pri Gbeloch???  My to už vieme a spôsob ťažby ropy  si budeme vedieť predstaviť tiež lepšie ako predtým, opäť raz platí, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť v škole.

O niečom inom to bolo, pri návšteve Múzea TGM, kde sa nám milá pani sprievodkyňa s radosťou venovala už od prvej chvíle. Miestnosti sme prechádzali jednu po druhej a vpisovali informácie do pracovných listov, ktoré sme dostali pri vstupe. Pozreli sme si aj  ČB film zo života T.G. Masaryka, ktorý premietali v ráme starého obrazu. Dozvedieť sa čosi viac o tak významnej osobnosti v dejinách, ktorá má rodisko len kúsoček od našej Skalice bolo naozaj príjemným spestrením tohto pochmúrneho dňa. Výstava betlehemov bola niečo, čo sme nečakali, pretože bolo naozaj ťažké vybrať  ten najkrajší , lebo všetky boli jedinečné a krásne. Na cestu naspäť nám nakoniec zasvietilo aj zubaté zimné slniečko, ktoré mnohým vyčarovalo úsmev na tvári. A tak sme sa predsa len šťastní a  o poznanie bohatší vrátili zas raz naspäť z výletu za poznaním.

PS: O tom, čo sme si spoločne odniesli z Hodonína, bude aj pripravovaná nástenka postrehov z výletu.

 

Múzeum Hodonín

 

Bratislava ako na dlani (putovanie 1)

2.2. 2016 sa nelyžujúci siedmaci (a pridružení deviataci) opäť zaviezli vlakom do BA. Plánovali sme spolu, tak aby sme vedeli kam a prečo ideme, čím a ako ďaleko budeme cestovať a aké lístky a kde kúpime. Najprv sme navštívili GMB v Mirbachovom paláci, kde sme so sprievodcom objavovali „Prečo sochy nemajú ruky“, čo ruky všetko môžu povedať alebo čo je bez rúk ťažké. Potom sme sa zviezli k Novému SND k obedu a prechádzke k rozvodnenému Dunaju popod nový Starý most až k Prírodovednému múzeu. Tu sme prebehli expozície zvierat, rastlín a minerálov s tým, že by sa patrilo vrátiť sa na nejakú tú „Hodinu v múzeu“ s lektorátom. Okrem toho sme na výstave obdivovali „Korálky z klokoče“ a iné nezvyčajné prírodné šperky a naučili sme sa odomykať skrinky na mincu :) Posledná zastávka bola v Space World, kde sme si všetci zahrali Laser game. Vyhrali modrí, ale bolo to tesné. Pani učiteľka mala najvyššiu presnosť zásahov – tak pozor na ňu!!!
Hodnotenie výletu žiakmi: 98,3%

Bratislava -2.2.16

 

 
KOMPARO
V rámci projektu KOMPARO sa uskutočnilo 12. novembra 2015 testovanie žiakov 8. a 9. ročníka ZŠ. Žiaci písali testy zo slovenského jazyka a literatúry, matematiky, všeobecných študijných predpokladov, biológie a geografie. V prípade ôsmakov išlo o priebežné testovanie počas vzdelávacieho cyklu, u eviatakov sa testovali vedomosti na tzv. "cieľovej páske". Každý testovaný žiak dostal informácie o tom, aký je jeho výsledok v porovnaní s tisíckami ďalších žiakov a ktoré učivá si musí ešte zopakovať. Rebríčky však nie sú tým hlavným, o čo v projekte ide. Jeho výsledky slúžia školám najmä ako objektívna spätná väzba a podklad pre autoevalváciu. Svojimi výsledkami sa naši ôsmaci a deviataci zaradili aj v tomto testovaní medzi 25% najúspešnejších škôl. Tešíme sa !!!
 
 
 
Stredná Európa v snehu
 
Prvá hodina - preberáme štáty strednej Európy, vonku za oknom na školskom dvore je čerstvo napadaný sneh. Konečne aj u nás v Skalici.  Dvojica si vyberie štát a ide sa von, kreslíme obrysy štátov, ktoré patria do strednej Európy. ,,Super, takto si ich zapamätáme hravo"!!! 
Možno sa do zajtra roztopia a možno nie,to nie je však podstatné, už ich dobre vieme.
                                                        ôsmaci
Geografia 8.r.

 

TESTOVANIE 5

 

Rezort školstva zverejnil historicky prvé výsledky celonárodných testov vedomostí piatakov základných škôl z matematiky a vyučovacieho jazyka.Testovanie piatakov umožní porovnať aké vedomosti mali žiaci na začiatku a na konci druhého stupňa základnej školy. Skutočný prínos tak budú mať výsledky Testovania 5 až o štyri roky, keď ich bude možné porovnať s výsledkami deviatackých testov. Testovania sa zúčastnilo vlani koncom novembra všetkých 43-tisíc piatakov základných škôl, okrem žiakov s mentálnym postihnutím. Testové úlohy boli zamerané na logické myslenie, porozumenie textu, overovanie hĺbky vedomostí a zručností, či aplikáciu poznatkov v praktických súvislostiach. Očakávané percento celonárodnej úspešnosti bolo medzi 55 – 65%. A výsledky našej školy? Posúďte sami:

 

Slovenský jazyk

Matematika

Priemer SR

66,62

61,99

Naša škola

82,75

78,24

Rozdiel

+ 16,13

+ 16,25

Naši šikovní piataci dosiahli výborné a ako vidno nadpriemerné výsledky, čo nás nesmierne potešilo.
Ďakujeme ! 

 

OLYMPIÁDA V ANGLICKOM JAZYKU 
 

FANTASTICKÉ 1. miesto obsadil Juraj B. zo 7. ročníka na okresnom kole olympiády v ANJ - kategória 1A (5,6,7, roč), Súťažil aj Matúš S. z 8. ročníka. V kategórii 1B  (8. a 9. roč.) umiestnil na 6. mieste. Chalani, ste frajeri! Blahoželáme. 

 

Predvianočná burza vianočných drobností

Siedmaci naladení (pani učiteľkou matematiky:) na celo-triedny DOBRÝ SKUTOK sa odhodlali na zodpovednú úlohu pri organizovaní predvianočnej burzy drobností a 21.12.2015 premenili našu novú jedáleň na malé vianočné trhy:

Ema: „O 2 hodine sme pribehli do jedálne a rozostavili sme stoly a stoličky. Tie, ktoré zostali sme odniesli o poschodie vyššie. Potom sme z našej triedy doniesli ešte jeden stôl, ktorý slúžil ako pokladnica. Postupne sa prázdne stoly zapĺňali vianočnými výrobkami žiakov z rôznych tried. Hoci sa burza mala začať až o 15:00, tie najkrajšie drobnosti sa minuli už pred tým. Od 14:45 do 15:30 bol najväčší nával. Všade ľudia! Potom sa to uvoľnilo a tak to zostalo až do konca asi 16:30. Nakoniec sme všetko uložili do pôvodného stavu, aj keď nie všetci, lebo väčšina odišla tesne pred upratovaním:( “

Ďakujeme všetkým nakupujúcim, ktorí sa pristavili zakúpili si malú drobnosť a tak prispeli do vianočnej pokladničky. Príspevok bude použitý na vybudovanie ihriska medzi jedálňou a školou. Tešíme sa.

 

Vianočná besiedka

K predvianočnému času patria koledy, básničky, vianočné príbehy. Nebolo tomu inak ani v našej školičke.  V utorok 15.12.2015 sa rodičia našich druhákov započúvali do príbehu o narodení Ježiška. Do chudobnej maštaľky sa Márii, Jozefovi a malému Ježiškovi prišli pokloniť pastieri, pútnici, prileteli aj anjeli a vzácne dary priniesli aj traja králi. 
Dramatizáciu príbehu predviedli naši druháci, ktorí nám spríjemnili predvianočný čas.

Vianočná besiedka 2.ročník 15.12.15

 

Prišli k nám anjelici, ale aj čertík

V piatok 18.12.2015 bol pre našе deti z HUDOBNO-DRAMATICKÉHO KRÚŽKU veľký deň. O 15.00 sa totiž oni premenili na hercov, tanečníkov a spevákov a naša telocvičňa na divadelnú scénu a zahrali nám divadielko s názvom „PRIŠLI K NÁM ANJELICI, ALE AJ ČERTÍK“. Podporiť umelcov prišli ich kamaráti, spolužiaci, no taktiež aj ich rodičia. Scénkou sa deti snažili odovzdať posolstvo Vianoc, čo sa im, samozrejme, podarilo. Spokojné boli nielen pani učiteľky, ale aj diváci. Všetci odchádzali naladení na vianočnú nôtu a s úsmevom na perách.

Vianočné divadielko 2015

 

Jolly Phonics – otvorené hodiny pre rodičov a učiteľov

7. a 10. decembra 2015, tak ako bolo sľúbené ešte v októbri, sme rodičom a učiteľom ponúkli možnosť nazrieť do hodín angličtiny pre prvákov, ktorí sa tento rok učia iným spôsobom ako doteraz. Metóda Jolly Phonics vedie deti k poznávaniu hlások, ich správnej výslovnosti ale aj písanej formy. Tieto hlásky potom sami skúšajú písať a čítať a spájať do slov i „neslov“. Tak sa pomerne ľahko a rýchlo sami učia správne čítať v angličtine. Celá metodika je krásne prepracovaná. Zamestnáva všetky zmysly a snáď aj preto deti baví.
Z jednej hodiny toho veľa nevidieť, preto ak ste nestihli alebo nemohli prísť, dvere máte kedykoľvek otvorené. Určite to stojí zato vidieť to nadšenie a energiu našich najmenších.

Ďakujem aj Jolly Phonics Centre v Pezinku, že si našli čas a prišli sa podeliť o svoje skúsenosti. (MA)

http://www.jollyphonics.sk/co-sa-udialo-este-v-roku-2015/

Čarovný odkaz Vianoc

Dňa 11.12.2015 sa uskutočnilo vyhodnotenie súťaže „Čarovný odkaz Vianoc“,ktorú organizoval Trnavský samosprávny kraj v spolupráci so Záhorským osvetovým strediskom v Senici. Súťaže sa zúčastnili žiaci základných škôl skalického a senického okresu s výtvarnými prácami ale i ručnými výrobkami s vianočnou tematikou. Po príchode do Záhorského osvetového strediska sme si pozreli  všetky vystavené práce. V úvode programu  sme si zaspievali vianočné pesničky a navodili tak príjemnú atmosféru. Potom už nasledovalo vyhodnotenie súťaže a vyhlásenie ocenených prác v jednotlivých kategóriách. Potešilo ma, že aj moja práca sa páčila a bola ocenená. V závere sme zdobili medovníky, púšťali po vode sviečky v orieškovej škrupine a rozprávali sa o vianočných tradíciách. Som rada, že som sa zúčastnila tejto súťaže.

 

 

Exkurzie do stredných škôl a firmy INA

V rámci spoznávania študijných odborov a možností využitia absolvovaného štúdia na stredných školách ôsmaci a deviataci absolvovali exkurzie do VIA HUMANA a SOŠ strojnícka Skalica.

Oboznámili sa s odbormi, ktoré dané školy ponúkajú, spoznávali priestory a vybavenie škôl. Zábavnou formou ich privítali vo VIA HUMANA, kde samotní študenti cez pripravené prezentácie či scénky informovali o výhodách školy. Niektoré boli viac, niektoré menej zábavné, avšak celkom zaujímavé.

SOŠ strojnícka je troška z iného rožka, vo vzdelávaní sa zameriavajú nielen na teoretické vedomosti, ale aj praktické zručnosti, čo je napokon aj potrebné. Priblížili duálne vzdelávanie, ktorého podstata spočíva v spolupráci s firmou INA Skalica, v ktorej je perspektíva sa po absolvovaní učebných či študijných odborov zamestnať.

Týmto ďakujeme zamestnancom daných škôl za možnosť nakuknúť troška za dvere ich škôl a spoznať tak chod školy z prvej línie.

Exkurzia INA

 

Školské majstrovstvá Trnavského kraja v šachu

Vo štvrtok, 10. 12.2015, sa v Senici uskutočnilo krajské kolo základných škôl v šachu. Konkurencia tu bola naozaj veľmi silná. Medzi chlapcami sa naši zástupcovia mohli stretnúť aj s účastníkmi majstrovstiev EÚ alebo majstrovstiev sveta. Dievčatá mali o niečo jednoduchšiu úlohu a Eme R. sa podarilo uhrať veľmi pekné 6. miesto spomedzi 13 hráčok. V konečnom zrovnaní škôl, ktoré sa zapojili do turnaja, naša škola obsadila veľmi pekné tretie miesto.

Šach-šk.kolo Trn.kraja

 

Školské kolo matematickej súťaže PYTAGORIÁDA

V pondelok 7. 12. 2015 sa uskutočnilo v našej škole školské kolo matematickej súťaže Pytagoriáda pre žiakov 3., 4. a 5. ročníka. Šiestaci, siedmaci a ôsmaci súťažili v utorok 8. 12. 2015. Táto súťaž je medzi žiakmi obľúbená, nakoľko ide o pomerne ľahké príklady. Žiaci majú k dispozícií 15 príkladov na 60 minút. Na to, aby sa stali úspešnými riešiteľmi, musia vypočítať minimálne 10. Nehodnotí sa postup ani jednotlivé kroky, stačí správny výsledok. Je tu ale dôležitý celkový čas počítania. Ak majú 10 správnych príkladov, pripočítavajú sa im body za čas. Za každé 4 ušetrené minúty (z tých 60-tich) sa pripočíta 1 bod. Takže deti musia počítať dobre a rýchlo. A ako sa im darilo? Pozrite si nasledujúcu tabuľku.

pyt_3_4_5.pdf

pyt 6__7__8.pdf

Úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme a pani učiteľkám za prípravu ďakujeme. Veríme, že v okresnom kole sa im bude dariť rovnako dobre.

Chess in schools Londýn 5. - 6. 12. 2015

V uvedených dňoch sa konala v Londýne medzinárodná konferencia Šachu na školách, na ktorú som bola pozvaná spolu s predsedom Slovenského šachového zväzu prezentovať svoje skúsenosti o práci a výsledkoch  projektu Matematika na šachovnici. Tento projekt beží v našej škole už 7. rok. Súčasne sme tiež zapojení v projekte Šach na školách, ktorý je naozaj rozšírený už po celom svete. O tom svedčí aj návšteva zástupcov na tejto konferencii z rôznych krajín sveta. Svoje zastúpenie mali nielen štáty Európy, ale aj USA, Juhoafrická republika, Kanada a Izrael. Program tu bol nabitý, niekedy bežalo súčasne aj 5 blokov s rôznym zameraním. Ponuka bola teda veľmi rôznorodá a zaujímavá. Mohli ste počuť príspevky na témy: Šach v spoločnosti, Kedy je najlepší vek začať učiť deti hrať šach, Šach a deti s ADHD, Inklúzia a integrácia pomocou šachu, Nový horizont projektu Šach na školách, Tréning učiteľov na učenie šachu, ale aj Šach vo väzniciach, Šach a starí ľudia, Šach a futbal. Svoju prezentáciu som mala v bloku Šach a matematika spolu so zástupcami Maďarska, Nemecka a Talianska. Za SR bol aj Stanislav Vlček, vedúci projektu Šach na školách u nás. V závere sme boli sme aj s predsedom Slovenského šachového zväzu pozvaní na otvorenú hodinu šachu do Budapešti a dúfame, že spolupráca sa bude rozvíjať aj naďalej.

Viera Haraštová

http://chess.sk/konferencia Chess in Schools

https://Fotogaléria

 

A prišiel aj Mikuláš

Už v piatok 4.12. sa u nás v škole zastavil Mikuláš so svojou hliadkou čertov a anjelov. Prešiel všetky triedy a v každej sa čo-to dozvedeli nie len o dobrých ale aj o „rožkatých“ deťoch. Našťastie si v každej triede pripravili básničku, riekanku či pesničku a Mikuláš sa predsa len nakoniec usmieval a rozdával malé sladkosti. Na druhom stupni si vypočul aj anglickú pesničku, dozvedel niečo o Egypte,  započúval sa do veršov z Maríny, zaspieval si koledu po záhorácky... Nezľakol sa ani deviatakov a tí ho zasa prekvapili hlasným čítaním v angličtine:)
Je to od teba milé, milý Mikuláš, že sa u nás každý rok zastavíš. Ďakujeme.

Mikuláš 2015

 

Exkurzia do Strážnice

3. decembra 2015 išli druháci, tretiaci a štvrtáci do Strážnice, aby navštívili tamojší skanzen. Boli v ňom privezené chalúpky z celej Moravy. Najprv navštívili obchod so suvenírmi a potom išli do prvého domčeka, pred ktorým sedeli Lucie. Boli celé biele, nemé a na varechách mali múku, z ktorej dali každému okoloidúcemu trochu na líčko. Na chodníku stretli Mikuláša, Anjelov a Čertov. V druhom domčeku videli, ako sa pečú vianočné oblátky. Vo vedľajšej izbe sedeli ženy a driapali perie. Tie rozprávali tajomné príbehy o vodníkoch a čiernych rytieroch. Tam sa im páčilo asi najviac. V ďalšej chalúpke videli, ako sa rozpúšťa olovo a lodičky z orechových škrupiniek. Zdobili si aj medovníčky. Keď sa vracali naspäť k východu zaspievali im koledovníci a zavinšovali Traja králi. Aj keď trochu zablatení, ale spokojní sa vrátili pred obedom do školy.  (Paulínka R., 4. trieda)

Strážnice 3.12.15

 

Exkurzia do BA

To,že sme sa mnohí tešili už aspoň dva mesiace vopred, len pridalo na intenzite očakávania. Titanic a NR SR a potom ešte čosi z Bratislavy, ako skorší darček od Mikuláša pre 2. stupeň bol naplánovaný na štvrtok 26. 11. 
Skupina siedmakov cestovala vlakom a ďalších 40 detí sa priviezlo autobusom priamo na výstavisko. Svoje zážitky z výstavy Titanic deti krásne spracovali do slohových prác v slovenskom i anglickom jazyku, dvojice odpovedali na kvíz k výstave a mnohí k opisu pridali aj svoje postrehy a názor. Viaceré  práce sú naozaj výborne zapísané a bolo by škoda nechať si ich schované v zásuvke. Verím, že sa nám podarí vymyslieť spôsob, ako ich prezentovať:)
Ďalšou zastávkou bol parlament alebo NR SR a okrem skvele zvládnutej „lekcie“ o fungovaní a histórii parlamentu sme sa napokon trocha nečakane dostali aj na tzv. interpelácie poslancov a niektorí z nás mali možnosť vidieť a počuť i premiéra SR, niektorých ministrov a poslancov. Bola to veľká téma na všeobecnú debatu počas cesty z parlamentu na hrad a do mesta na vianočné trhy. My siedmaci a deviataci sme ešte pre tým „kukli“ aj na vždy skvelé a zábavné výstavy v Bibiane.

Celkové hodnotenie exkurzie 1*.   

Titanic

 

 iBOBOR 2015/2016

V tomto školskom roku sa informatickej súťaže iBobor zúčastnilo v našej škole 15 žiakov v kategórii Bobrík (4. ročník), v kategórii Benjamín 33 žiakov (5. – 7. ročník). Prihlásení boli aj kadeti – žiaci 8. ročníka, avšak kvôli prerušenej dodávke elektrickej energie sa súťaže v daný deň nemohli zúčastniť. Súťaž v našej škole prebehla v dňoch 12.11. - 13.11. 2015.

Mali sme 10 úspešných riešiteľov:

v kategórii Bobrík – Nelka P., Dianka Č., Anetka G.

v kategórii Benjamín – Radko D. (63 bodov), Sárka O. (62 bodov), Juraj S.(61 bodov), Juraj B. (60 bodov), Tamarka M. (60 bodov), Miško V. (55 bodov), Ivko J.(50 bodov)

Celkové poradie našich žiakov -   klikni na daný text

iBobor2015

 

V našej škole sa už i čaruje

V piatok 27. 11. 2015 sa na malú chvíľu v našej škole čarovalo. Celé „čarovanie“ mal na svedomí žiak 7. ročníka JURAJ BUDINSKÝ.

Juraja veľmi zaujíma veda a neustále by sledoval a robil pokusy, a tak prišiel s návrhom, aby sme si na hodinách fyziky urobili pokusy so suchým ľadom.

Priznám sa, mala som zo začiatku veľké obavy, a to hlavne o bezpečnosť a zdravie žiakov. Spoločne sme si naštudovali pokusy a nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré by mohli nastať. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli, že budeme pokusy robiť na školskom dvore. No a potom nám prišlo ľúto, že by to videlo len 11 žiakov, a tak sme pozvali všetkých žiakov školy a pani učiteľky.

         Čo je suchý ľad?

Suchý ľad je zaužívaný názov pre pevné skupenstvo oxidu uhličitého, ktorý je v bežných podmienkach v plynnom skupenstve. Najčastejšie je používaný ako všestranný ochladzovač. Suchý ľad sublimuje, čiže sa mení z pevného skupenstva na plynné bez prechodu na kvapalné skupenstvo pri normálnom atmosférickom tlaku. Väčšinou sa predáva v tvaroch granuliek.

V prvom pokuse sme si ukázali reakciu suchého ľadu s vodou. Do vedierka, kde bol ľad, sme naliali vodu. Z vedierka sa začal šíriť krásny rozprávkový dym.

V druhom pokuse sme to vedierko pretreli saponátom a vytvorila sa nám veľká bublinka plná dymu. Bohužiaľ, malé bublinky sa nám nepodarilo vytvoriť, hoci pri skúške sa nám tvorili krásne.

V treťom pokuse sme si ukázali, čím je nebezpečný plyn oxid uhličitý. Jeho hustota je väčšia ako hustota vzduchu, a preto sa drží pri zemi, resp. pri dne nádoby. Keď sme fúkali bubliny do nádoby, tak tie na ňom krásne, jemne plávali.

Verím, že sa pokusy páčili, a ďakujeme Jurajovi a jeho rodičom za super nápad a kúpu suchého ľadu.

Levočová

Ľadový pokus

 

O Červenej Čiapočke trocha inak

V stredu 25.11.2015 sa žiaci 1. stupňa potešili, keď medzi sebou mohli privítať študentky zo Strednej odbornej školy J. Čabelku v Holíči pod vedením p.Černina. Tieto dievčatá neprišli len tak, prišli nám predviesť dramatizáciu rozprávky O Červenej Čiapočke. Ich prevedenie bolo troška iné ako klasická verzia, avšak veľmi aktuálne: Červená Čiapočka mala červenú čiapočku, aj košík s jedlom pre svoju starkú, aj stretla vlka, aj horár tam bol... ale správala sa a vyjadrovala ako mládež v dnešnej dobe. Že ako to je? Tak používala mobil, robila si selfíčko, v ruke mala cigaretku, vlka sa nebála, ba si s ním aj pripila, ba až celú fľašu vínka vypila ... čo zažila, bolo úsmevné a zároveň aj poučné. A ak na začiatku Červená Čiapočka neposlúchala svoju mamu, fajčila a pila alkohol, pán horár ju na konci z toho vyliečil a presvedčil, že je oveľa lepšie vybehnúť si do prírody alebo si zahrať futbal len tak pre dobrý pocit a svoje zdravie. Deťom sa táto rozprávka veľmi páčila a my ďakujeme študentkám za ich pekné vystúpenie.

Červená Čiapočka

 

MEDOVÉ RAŇAJKY aj v našej škole

Taký jednoduchý a sladký nápad! Pôvodná myšlienka zo Slovinska sa uchytila a kampaň Európske medové raňajky podporili aj slovenskí včelárí. 20.11. 2015 sme si pochutili na všakovatých medíkoch zo Skalice a dozvedeli sme sa čo – to o mede, včelách a ľuďoch. Na  raňajky bol chlieb s naozajstným maslom a skalickým MEDOM. Skvelé. Vďaka p. Blahovej a všetkým, čo pomáhalo chleby natierať. Zjesť ich nebolo vôbec ťažké:)

Medové raňajky

 

Mladý technik

Naši deviataci, Radko B. a Rišo M., sa 3.11.2015 zúčastnili súťaže Mladý technik, ktorú organizovala SOŠ strojnícka Skalica. Spolu s ostatnými žiakmi z rôznych základných škôl si vyskúšali svoje vedomosti a zručnosti - museli vyplniť test, vyhotoviť náčrt podľa zadania, zhotoviť výrobok podľa daného postupu. Nič jednoduché, ak sa tomu venujete na hodine techniky od septembra :). Ale zvládli to. Získali 4. a 6. miesto a môžeme byť na nich právom hrdí.

Florbal

Chlapci 3. a 4. ročníka sa 23.10.2015 zúčastnili MO Skalického okresu vo florbale. Hralo sa v telocvični ZŠ Strážnická ul. v Skalici. Mali sme len jedného súpera, domácich hráčov, a hrali sme na dva zápasy. Prvý zápas sme prehrali 1:4, druhý vyhrali 4:2, postup nám ušiel o jeden gól. Veľmi nás to mrzelo, ale taký je šport: športová šťastena je vrtkavá. Nevadí, potrénujeme a na budúci rok možno postúpime : -). Našu školu reprezentovali títo hráči: Maťko Baraník, Riško Schneider, Dan Lejdar, Ivan Machálek, Vilko Horniak, Filip Davinič, Julko Macháček, Ondrej Pařízek, Filip Macháček.

 

Šachové Majstrovstvá Skalického okresu žiakov ZŠ

         V piatok, 6. 11. 2015, sa vo veľmi príjemnom prostredí Hotela sv. Ľudmila odohral ďalší ročník Majstrovstiev Skalického okresu žiakov základných škôl v šachu. Tento rok sa turnaja zúčastnili zástupcovia šiestich škôl nášho okresu a musíme skonštatovať, že sme radi zvyšujúcemu sa počtu žiakov a škôl, ktoré zastupujú. V dievčenskej kategórii hralo spolu 9 dievčat a okrem našej školy bola zastúpená jednou hráčkou aj ZŠ Bernolákova Holíč.  Naše dievčatá jej však veľkú šancu nedali. Jednoznačnou víťazkou sa stala Lívia S. (9. r.). Na druhom a treťom mieste skončili sestričky Ema (7. r.)  a Ela R (3. r.).

V chlapčenskej kategórii to bolo napínavejšie. Turnaja sa zúčastnilo 6 škôl z nášho okresu a hralo 23 chlapcov. Prvenstvo sme si však nenechali zobrať. Celkovým víťazom sa stal Ján Š (8. r.). Na druhé miesto sa prebojoval zástupca ZŠ Vajanského a tretie miesto opäť patrilo našim a obsadil ho Richard M (9. r.). Prví traja v oboch kategóriách postupujú na Majstrovstvá Trnavského kraja.

Výsledná tabuľka.pdf

 

Majstrovstvá Skalica

 

Úcta k starším

Tak ako každý rok v októbri, v mesiai Úcty k starším, aj tentoraz  sme 27. 10. 2015 boli s kultúrnym  programom navštíviť babičky a deduškov  v Domove pre seniorov v Skalici pri Hájku. Žiaci z druhej triedy si pripravili básničky, členovia dramatického krúžku scénku o zajkovi a pesničku. Štvrtáci zaspievali pieseň Bonjour, bonjour, dievčatá tretiačky a štvrtáčky zahrali na flautičky, Simonka zarecitovala básničku Zvončeková mamička,  a tancom ich potešili dve dievčatá z 5. triedy.

Babičky a deduškov vždy poteší rezký pohyb dieťaťa, hovorené slovo, nežný detský hlások.. Pripomenie im to možno vlastné detsvo, svoje deti, alebo vnúčatá. Skrátka, sú to vďační diváci a poslucháči.

A preto ďakujeme všetkým deťom aj pani učiteľkám, ktoré takéto niečo s radosťou pre seniorov pripravili a spestrili im polhodinku ich života.

ek

 

Úcta k starším 2015

 

HALLOWEEN

Prípravy na „Jesennú halloweensku parádu“ začali ešte pred týždňom. Naša škola sa postupne zapĺňala pestrými obrázkami jesenných stromov, tekvičiek, ale i pavučinami, netopiermi a opustenými hradmi. V utorok sme k tomu pridali i voňavé halloweenske medovníčky, ktoré sme sa učili zdobiť so Samkovou mamkou. V stredu pre prázdninami sme prišli štýlovo oblečení a učili sme sa tiež „štýlovo – tematicky“. Počítali sme tekvice na plese, tvorili sme záhadné príbehy, riešili jesenné tajničky. Počas veľkej prestávky sme stihli celoškolskú prehliadku masiek a po obede sme ocenili Sárku, ktorú deti hlasovaním posunuli na 1. miesto (vďaka však patrí všetkým, ktorí sa zúčastnili tohto mini plesu :-) . Najviac sme sa však tešili na poobedie, pretože sme sa na rôznych miestach školy venovali jesennému tvoreniu a vymýšľaniu: na školskom dvore sme vyrezávali tekvice, v prváckej triede vyrábali lampášiky, v jedálni sme varili jesenný punč a natierali chleby s masťou a cibuľou, u šiestakov vznikol strašidelný hrad aj s rekvizitami. Medzitým sme sa pozerali na rozprávky a filmy a keď sa zotmelo, za sprievodu svetielkujúcich lampiónov, lampášov a bateriek sme sa presunuli na dopravné ihrisko, kde sa konali súťaže v kotúľaní tekvice, prenášaní vedra, hľadaní jesenného pexesa a mnohé ďalšie. Zavŕšením tohto veselého dňa bolo spanie v škole, ktoré si tento rok užili tretiaci a piataci. Spalo sa im dobre, vraj lepšie ako doma :-).      

Halloween 2015

 

Európsky deň stromov

Rozhodli sme sa pripraviť tento deň o čosi skôr, a tak 20. októbra hneď zrána už našu školičku zdobilo presne 9 čarokrásnych stromov. Každá trieda mala za úlohu vytvoriť si spoločne svoj vlastný triedny strom. A výsledok? Spolu 10 umeleckých diel a z každého ,,dýcha“ jedinečný príbeh. Ešte aj teraz zdobia vestibul našej školy a ak budete mať cestu okolo, príďte sa pozrieť!

Európsky deň stromov

 

Deň zdravej výživy – 19.10. 2015

      „Milujem tieto dni,“ skríkli niektorí žiaci pri pohľade na  preplnené stoly školskej jedálne. Tie sa totiž priam prehýbali pod množstvom zdravých dobrôt od výmyslu sveta. Pripravili ich rodičia našich žiakov, pani učiteľky  a tiež aj samotní žiaci, od prváčikov až po tých najstarších. Takto si totiž každoročne  pripomíname Deň zdravej desiaty u nás v škole.                      Hneď prvú triednicku hodinu žiaci spoločne s pani učiteľkami pripravujú vo svojich triedach zdravé a chutné prekvapenia a pani kuchárka s ostatnými pani učiteľkami ich aranžujú a označujú menovkami. No a potom nastane tá pravá chvíľa – ochutnávanie, hodnotenie a príde aj na výmenu receptov.

Všetci dobre vieme, že výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje zdravie, poskytuje energiu, živiny. Ale my máme v tento deň možnosť vidieť, že zdravá výživa je aj  spojená s emóciami a s pocitom uspokojenia. 

A tak som sa tých niektorých usmiatych a spokojných tváričiek  našich najmenších spýtala:

Deti, čo sa Vám na dnešnom pondelku, venovanom zdravej desiatej, najviac páčilo?

Kompletný zbor-  všetkóóóóó!!

A čo najviac?

Agátka P. - Mne sa páčilo, že sme mohli priniesť do školy pre všetkých jedlo a že sme ho v triede aj spoločne vyrábali.

Barborka Fašková – Koláče ostatných aj svoj.

Barborka Florková – mne sa páčili sušienky a všetko.

Viktorka – Mne sa páčilo, ako sme vyrábali banány v čokoláde a ja som jedla koláče.

Maťko K. - Mne chutili koláče Lenky Ondírkovej a ešte aj moje.

Vierka L. - Najlepšie boli všetky chlebíčky.

Vilko V. - Mne sa páčili také koláčiky, rohlíčky s nátierkou a že sme si nemuseli priniesť desiatu.

Maxík B. - Mne chutilo úplne všetko.

Beny B. - Mne všetky nátierky.

XuanXuan – Mne chutil šalát a koláč.

Majka – Najlepšie bolo, ako som chutnala banány v čokoláde. Bolo to tak dobre urobené!! To sme my robili, aby si vedela!

Deň zdravej výživy-16.10.15

 

     Festival Bridgin´ V4 v Pezinku

1. ročník festival divadiel z krajín V4  pripravilo jazykové centrum The Bridge a jazykom, ktorý spájal predstavenia, krajiny, hercov a divákov, bola angličtina. Naši deviataci si pozreli predstavenie Dejiny Anglicka, časť I., od The Bear Educational Theatre z ČR a potom predstavenie Kukucheers zo Slovenska. Prvé predstavenie zahrali len dvaja herci, ktorí s minimálnymi rekvizitami a kostýmami dokázali baviť a vzdelávať publikum celú hodinu. Previedli nás dejinami Anglicka od roku 0000 do vlády Alžbety I. okolo r. 1600. Ich repliky a vystúpenie bolo naozaj skvelé a ich angličtina viac než prijateľná. Myslím, že sme si to krásne užili. Druhé predstavenie bolo na motíve Martina Kukučína – Rysavá jalovica. Prišli sme pripravení a pretože sme ovládali dej, postavy, správanie a postoje osôb, pochopili sme i toto spracovanie diela. Angličtina bola náročnejšia, no popasovali sme sa... Po predstaveniach sme všetci zašli do zámockého parku a, hoci celý deň viac či menej pršalo, zvládli sme nielen minipoznávačku stromov, ale aj prechádzku mestom. Sprievodcom sme boli sami sebe, pretože pripraveným je v cudzom meste lepšie. Aspoň to si myslia p. učiteľky, ktoré s deviatakmi na tomto festivale boli:)   

Pezinok 2015

 

Šachisti v Štefanove

V sobotu sme začali s našimi deťmi šachovú sezónu 2015/2016 v Štefanove. Zúčastnili sme sa turnaja GPX (detské náborové turnaje), na ktorý si prišlo zahrať 42 detí. Našu školu reprezentovalo 9 detí a musíme sa pochváliť, že absolútnym víťazom sa stal Janko Š. (8.r.). Na deviatom mieste skončil Ondrej P. (3. r.), ktorý vyhral kategóriu chlapci do 11 rokov. Na svojom prvom turnaji sa darilo aj Ele R. (3. r.), ktorá v kategórii dievčatá do 11 rokov obsadila druhé miesto, a Dorotka B. (5.r.) tretie miesto. Svoj prvý turnaj absolvovala aj Sárka O. (5. r.), Mark K. (2. r.) a Jakub K. (5. r.) a vôbec sa im nedarilo zle. Za našu školu si ešte zahrali Matúš Š. a Tomáš H. (Matúš a Tomáš síce navštevujú inú základnú školu, ale trénujú u nás).

            Všetkým deťom ďakujeme za reprezentáciu školy.

Šach-Štefanov

 

ŠARKANIÁDA

Lepšie počasie ako bolo v sobotu 2. októbra 2015, sme si ani nemohli priať. Potrebovali sme slnečný, ale zároveň veterný deň, aby sa naše šarkany vzniesli vysoko. A práve takéto počasie zavládlo v Zlatníckej doline počas tradičnej Šarkaniády, na ktorej sa stretávajú prvú októbrovú sobotu deti, rodičia a učitelia našej školy. Občas fúkalo až príliš silno, a tak nám niektoré šarkany celkom uleteli, možno až do Českej republiky :-). Mali sme ich však dostatok  do zásoby, tak sme ich rýchlo nahradili. Ideálny priestor na neformálnu komunikáciu a vzájomné spoznávanie sa mimo školského priestoru využili mnohí nadšenci tejto, nielen detskej, zábavy.    

Šarkaniáda 2015

 

Rodina bez cigariet

Známa téma, nový obsah.
Projekt, ktorého 4. ročník pripravilo OZ Rodina a spoločnosť sa rozšíril o novú kategóriu – PREZENTÁCIE. Do projektu sa ihneď prihlásili „počítačoví“ ôsmaci Michal D. Samuel a Matúš a veru, dlho sa zdalo, že budú aj jediní odvážni bojovníci. Naveľa a na poslednú chvíľu sa odhodlali Ema, Veronika, Saška a dvojica chalanov Michal V. a Juraj zo 7. ročníka. Verte, neverte, Miško s Jurajom vyhrali svoju kategóriu, ôsmaci boli druhí a naše dievčence dostali cenu poroty za výborné spracovanie témy.
V mladšej kategórii svoju tému pre publikom prezentovali Lívia a Dorotka. Dievčence komunikovali aj s publikom a za svoj prístup a spracovanie si taktiež odniesli cenu poroty.
Naša škola tak potvrdila v konkurencii 16 súťažných tímov z 5 základných škôl svoje kvality. A čo je úplne najlepšie, ako škola sme získali najviac bodov a naša pani riaditeľka prevzala od organizátorov hlavnú cenu pre našu školu – fotoaparát NICON!!! Ďakujemeee!          (MA)

Rodina bez cigariet 2015

 

 Za poznaním M.R.Štefánika  

V piatok 2.10.2015 sa tretiaci, štvrtáci a piataci vybrali na výlet. Naše prvé kroky smerovali do Brezovej pod Bradlom - k Mohyle M.R. Štefánika, kde sa nám okrem architektonickej stavby naskytol aj krásny výhľad na okolitú krajinu. Našli sme tu i spojitosť s naším mestom. Autorom mohyly je Dušan Samuel Jurkovič, architekt, ktorý navrhol kultúrny dom v Skalici. Odfotili sme sa, nastúpili do žltého autobusu a hurá do ďalšieho cieľa, ktorým bolo múzeum M.R. Štefánika v obci Košariská. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií o živote tejto významnej osobnosti. Po prehliadke múzea si deti zakúpili suveníry, občerstvili sa a opäť sme sa usadili do autobusu. To sme už smerovali k nášmu poslednému cieľu – do hvezdárne v Sobotišti. Deti sa prostredníctvom prezentácie dozvedeli zaujímavosti o hviezdnej sústave i to, ako si ľudia v starovekom Grécku predstavovali súhvezdia. Výlet sa nám všetkým páčil a deti boli spokojné. Tešíme sa na ďalší!

Výlet za poznaním-M.R.Štefánik

 

 

   Teddy Bear Day

Veru, škola dnes pukala vo švíkoch. Privalilo sa do nej okolo 100 medveďov, mackov, macíčkov a medvedíkov. Deň „medveďkov“ bol v škole prvý krát a žiadny poriadny medveď ho nemohol zmeškať:) Najväčší z nich mal možno aj 2 metre a najmenší by sa vari vošiel i do orechovej škrupinky. Pôvod myšlienky bol celkom nevinný, prváci sa učili na angličtine zvuk „t” ako „teddy bear”. Dobrý dôvod priniesť si toho svojho medveďa! Lenže potom sa zvesť valila ako lavína a všetci sa chceli pochváliť tým svojím mackom. Téma plyšový medvedík sa prelínala asi vo všetkých predmetoch. Dnes sme sa dozvedeli prečo sa „teddy” volá teddy. O medveďoch čítalo, spievalo i hralo divadielko. Deti porozprávali históriu svojho medveďa, na hodinách napísali opis, porozprávali príbeh, ba i vymysleli rozhovor. Medvede sme počítali, prenášali, hádzali a obdivovali a niektoré z nich zostali aj v škole :) Zdá sa, že sa im u nás páčilo.          

Teddy Bear Day-1.10.15

 

  

je metóda vyučovania angličtiny, kde sa deti oboznamujú so zvukmi, ktoré potom spoznávajú ako pismenká a skladajú z nich slová i neslová:) Tie potom píšu a čítajú. Popri tom si rozprávajú príbehy, spievajú pesničky, vyfarbujú a hýbu sa, pretože každý zvuk má svoje symboly. Je to metóda hravá a zdá sa, že pre deti zábavná. Tento rok ju skúšame prvý krát. Tešíme sa z nej. Keď príde ten správny čas, pozveme rodičov na otvorenú hodinu.   

Jolly Phonics

 

     Deň európskych jazykov 26.9.

Aj v našej škole máme zopár detí, ktoré hovoria aj iným jazykom ako slovenským a preto vôbec nie je zlé, pripomenúť si známe: „Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom“. V rámci tohto dňa starší naučili mladších našu už obľúbenú riekanku: „Who took the cookie from the cookie jar“ a skvele sa zabavili. Prváčikovia boli prekvapení, ako hovoria zvieratká v iných krajinách a na piatakov a siedmakov ešte čakajú kvízy o jazykoch v Európe.

 

Také iné Účelové...

Začiatkom každého školského roka máme na II. stupni Účelové cvičenie.  Tento rok bolo trošku iné. Okrem toho, že sme v triedach venovali nejaký čas teórii, zvyšok dňa sme strávili ,,na cestách – necestách za hradbami Skalice“. Vybrali sme sa spoločne smerom k Predmestiu a potom ďalej, stále po červenej značke. Pomaly sme tak míňali vinné sklepy a záhrady plné jesennej úrody, až sme došli k  cieľu, ktorým bol výhľad na Skalicu. Nebola to len príjemná prechádzka, ale aj pozorovací, výskumný a vzdelávací výlet. Zásluhou šiestakov máme Správu o počasí, piataci zdokumentovali druhovú rozmanitosť rastlinstva v sledovanej lokalite, siedmaci vytvorili unikátnu mapu, ktorá je aj verným zobrazením trasy a úlohou ôsmakov bolo odkrokovať a odstopovať celú trasu – napočítali spolu 3 700 krokov/ 42 min. 51 s.  Wow!

Skvelý bol aj záver - cesta naspäť do školy -  o zábavu sa nám v tomto prípade postarali deviataci, ktorí poskrývali indície na rôznych miestach na trase a my ostatní sme dostali kartičky s textom v angličtine. Úlohou bolo správne priradiť čísla. Veru jednoduché to nebolo... Najlepšie si poradili siedmaci, ktorí získali plný počet: 10 bodov. Blahoželáme.

Už teraz sa tešíme na to cvičenie s názvom : ,,Účelové “ v šk. roku 2016/2017. 

Účelové cvičenie 2015

 

Do školy na bicykli

„Do školy na bicykli“ je názov celonárodnej kampane, ktorá prebiehala od 21 – 25.9.2015. Prvý, pilotný ročník si kládol za cieľ upriamiť pozornosť detí na využívanie bicykla ako ekologického dopravného prostriedku. Okrem toho kampaň podporuje i rozvoj bezpečnejšej dopravnej cykloinfraštruktúry, zvýšenie bezpečnosti všetkých účastníkov cestnej premávky, ako aj  rozvoj výstavby a prevádzkovanie detských dopravných ihrísk.

Deti našej školy sa počas tohto týždňa zapojili do viacerých aktivít. Jednou z nich bolo i športové súťaženie na dopravnom ihrisku. Tu mali na stanovištiach plniť rôzne úlohy spojené s dopravnou výchovou, napr. jazda zručnosti, poznávanie dopravných značiek, štafetový beh s reflexnou vestou alebo kreslenie vlastnej dopravnej značky.

Všetkým deťom patrí sladká odmena, ktorú odovzdáme na triednickej hodine :-).

Na bicykli do školy

 

Esztergom - Ostrihom
alebo druhý žabkársky poznávací výlet
17. 9. 2015 Ema, Veronika, Dáša, Alexandra, Radoslav a Michal opäť vyskúšali cestovanie vlakom. Ešte ako šiestaci zbierali koráliky a už ako siedmaci, tí najlepší z najlepších, dostali ako odmenu výlet za poznaním. EC vlakom priamo do Štúrova, potom prehliadka mestečka (vďaka MHD sme videli všetky sídliská:), prechádzka na malom námestí, fontánka, cintorín vojakov Červenej armády, obed a KONEČNE to hlavné. Pretože, čo je najkrajšie na Štúrove? No predsa výhľad na Ostrihom a jeho baziliku! Na maďarskú stranu sme prešli po moste Márie Valérie (rekonštrukcia r.2001) a mačacou uličkou sme sa vyštverali až tam – hore ku monumentálnej stavbe baziliky. Prezreli sme si majestátnu stavbu zvonku aj z vnútra, zvládli sme okolo 400 schodov až na vyhliadku na kupole chrámu, prezreli sme si kryptu a objavili súvislosti medzi Skalicou a Ostrihomom. Počasie bolo skvelé a výlet výborný. Kto chce vedieť viac, nech sa opýta výletníkov:)  

Ostrihom-17.9.15

 

Školská športová olympiáda

Prvý septembrový týždeň naša škola každoročne pripravuje v spolupráci s pánom učiteľom Zapletalom športovú olympiádu, ktorá sa koná na letnom štadióne v Skalici. Nebolo tomu inak ani tento školský rok, aj keď nás ráno takmer odradil dážď. No „kto si počká, ten sa dočká“, a tak sme sa aj my nakoniec presunuli na atletickú dráhu, kde sme postupne po triedach absolvovali disciplíny: beh na 50 m a 200 m (mladšie deti) a beh na 60 m a 400 m (staršie deti). V škole sme ešte skákali do diaľky a poslednú disciplínu – hod loptičkou si naplánujeme na niektorú ďalšiu hodinu telesnej výchovy, pretože sme ju nestihli pre oneskorený začiatok nášho súťaženia. Ocenenie patrí všetkým deťom, ktoré sa usilovali podať čo najlepší výkon.

Šport.olympiáda 4.9.2015

 

Slávnostné otvorenie šk.roka

Nový školský rok 2015/2016 sme slávnostne otvorili milým programom, v ktorom účinkovali deti 5. ročníka aj pani učiteľky. Najskôr nám Karinka K. zaspievala s hudobným sprievodom nežnú pieseň z rozprávky Kráska a zviera. Potom sa rýchlo prezliekla a  pridala sa ku spolužiačkam Tamarke, Dorotke a Silvinke a spoločne si zatancovali na vynovenom pódiu školského dvora rytmickú skladbu Call Me Maybe. S najväčším ohlasom u detí sa stretla rozprávka Pod hríbom, ktorú zahrali pani učiteľky. Pod hríbik (našu školu), ktorý usilovne polievali pani riaditeľka a pán zriaďovateľ sa postupne prichádzali skrývať Šaláti (deviataci), Ryby (ôsmaci), Žabky (siedmaci), Mravce (šiestaci), Šmolkovia (piataci), Myšky (štvrtáci), Včielky (tretiaci), Sovičky (druháci), a nakoniec sa predstavila nová trieda prváčikov – Lienky. Na záver pani riaditeľka predstavila učiteľov, ktorí budú počas nasledujúcich 10 mesiacov sprevádzať deti na ich vzdelávacej cestičke a zaželala všetkým úspešný školský rok.

 

Otvorenie šk.r.2015/16