Za vysvedčenie – knihu:)

Starý známy slogan preveril zub času a pre mnohých dovolenkujúcich nie je leto letom, bez novej knihy. Túto tradíciu ctíme i u nás a preto každým rokov putujú desiatky kníh (i podľa vlastného výberu) do rúk našich žiakov, ako odmena za dobré vysvedčenie. Presne tak tomu bolo i na konci tohto školského roka. Tak „dočítania“ milí priatelia!

Slávnosť udeľovania OSKARKOV 

Koniec školského roka prináša do školy i milú slávnosť. Už tradične, jeden mimoriadny človiečik z každej triedy dostane sošku „Oskarko“. Soška je odmenou za ochotu nezištne pomôcť spolužiakom, za kamarátske správanie, za reprezentáciu školy, za urovnávanie sporov v triede, či pomoc učiteľovi... Každá trieda má svoje kritériá. Tohtoroční Oskarkovia zostanú bývať u Jakubka, Benyho, Nelly, Martina, Karin, Lindy, Chiarky, Dášky a Patrície. Mimoriadny, riaditeľský Oskarko, bude bývať aj u ďalších výnimočných detí ako sú Radoslav, Lin Jie a Lin Hao. Pekné leto všetkým:)

Zber papiera pre školu priniesol 80 EUR. Ďakujeme.

Téza: Facebook priniesol viac škody ako úžitku

Podarilo sa nám zoznámiť sa s víťazmi tohtoročnej DEBATIÁDY (celoslovenskej súťaže základných škôl v akademickej debate) a pozvať ich na ukážkovú = exhibičnú debatu k nám do školy. V stredu 28. júna prišli šikovní chalani z debatného klubu ŠPMND = Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium v Bratislave. (Predstavte si, ich škola je na Skalickej ulici!) Spolu s nimi prišli aj milé a umné dievčence Terezka a Sára, ktoré mali pripravené hry na podporu komunikácie. Hoci by sa zdalo, že takáto horúčava musí zničiť i zárodok nadšenia, nestalo sa. Naši „druhostupniari“ sa zapojili do hier s elánom a bolo vidieť, že si všetky aktivity naozaj užívajú. Molekuly, Palermo aj Ostrovy vystriedala exhibičná debata. Na strane súhlasného tímu sa predstavili rečníci Emil a Martin, na strane nesúhlasu stáli Jerguš a Alex. Bol to výborný súboj argumentov za i proti. Bolo čo počúvať. Kto neprišiel, môže len a len ľutovať. Po debate sa naši ôsmaci premenili na sprievodcov a predstavili svoje mesto v celej svojej kráse, za čo si vyslúžili pochvalu a uznanie Bratislavčanov. Jedinečne strávená posledná streda v tomto školskom roku! Ďakujem aj Lenke (vedúcej DK), ktorá ich k nám priviedla, pripravila a troška sa u nás i zahrala:) MiA

Priateľský floorbalový zápas

Posledný týždeň školy bol priam nabitý novými stretnutiami. V utorok o 10 hod. sa na našom školskom ihrisku stretli v priateľskom zápase chovanci Zeleného domu a naši šiestaci. Hralo sa s dušou, nie o dušu. Hralo sa pre radosť z hry. O dobrú náladu sa starali tanečnice zo šestky a DJ M:). Navyše sme si splnili aj vianočný sľub z burzy a podporili sme malou finančnou čiastkou Zelený dom. Presne tak, ako si to naše deti na Vianoce želali. Získali všetci...  MiA

Koncoročný výlet piatakov

V utorok 27. 6. sme boli v pastoračnom centre v Skalici. Boli s nami aj niektorí rodičia, ktorí to všetko zorganizovali. Doobeda sme sa prešli na Vintoperk a pritom sme sa hrali stopovačku. Objavili sme poklad :) Vrátili sme sa späť a dali sme si obed. Poobede sme si dali krátku siestu, hrali futbal, robili sme si tričká. Potom sme mali balónikovú vojnu a opekali si špekáčiky. Neskôr prišli aj iní rodičia a zasa sme hrali futbal. Tento deň sa nám veľmi páčil. 

Koncoročný piknik siedmakov

V utorok 27. 6. 2017  sme sa rozhodli pripraviť si trošku netradičný koniec školského roka, bolo fajn letné počasie a tak sme si oslavu presunuli na dvor. Pýtate sa prečo už v utorok? No, je toho viac: Lilly už zajtra odlieta na dovolenku, Zuzka o deň neskôr a pani učiteľka nebude v škole už vo štvrtok. Chceli sme byť ešte posledný krát v tomto školskom roku všetci spolu. Bolo to super odporúčame aj ostatným!

Žiacky parlament – rekapitulácia

Hoci v pondelok 26. 6. sa žiacky parlament stretol v tomto školskom roku naposledy, stretnutie to bolo veľmi inšpiratívne. Zástupcovia tried načrtli plusy a mínusy uplynulého školského roka a ponúkli veľa zaujímavých postrehov. Kladne hodnotili aktivity ako napr.: „Vymysli si svoje musli“, VeSIPa, Active English Week, výlety, ale aj vybavenie, výzdobu a čistotu tried alebo školskú desiatu. Chválili možnosť doučovania priamo na škole a krúžky (potešila ich španielčina:) a uznanlivo sa vyjadrili k práci niektorých učiteľov, ktorí im ponúkli „hravé vyučovanie“. V čiernych farbách videli ponuku jedál v jedálni a veľký hluk, málo práce s PC, nepotrestané správanie niektorých žiakov, málo aktívnu telesnú výchovu, veľa DÚ z niektorých predmetov a krátenie prestávok učiteľmi... Ako koordinátor ŽP mám veľkú radosť z toho, že zástupcovia tried sú ochotní a schopní vyjadriť svoj názor a chcú sa oň aj podeliť. Teším sa na prácu v budúcom školskom roku, kedy by sme všetci spolu mohli posunúť „dobrovoľnícku“ prácu (teda ochotu nezištne pomôcť) o jeden schodík vyššie. MiA

Podbranč

Výlet druhákov bol naplánovaný. Poľovnícka chata pripravená. Špekáčiky a všetko čo k tomu patrí, objednané. Všetci sa veľmi tešili na piatok 23. júna. No ráno nás nemilo prekvapilo počasie. Pršalo. Báli sme sa, že sa nikam nepôjde. Riskli sme to. Išlo sa. A mali ste šťastie. Slniečko sa potom celý deň na nás krásne usmievalo. Viacerými autami sme prišli do cieľa. Najprv sme navštívili zrúcaninu hradu Branč. Potom sme sa odobrali k neďalekej poľovníckej chate. Tam sme strávili veľmi príjemné chvíle. Súťažilo sa, hralo sa.. Milým prekvapením bol aj výklad pána poľovníka o jeho práci. Všetkým ukázal množstvo zaujímavých predmetov a tiež všetko krásne vysvetlil. Len škoda, že spolu s poľovníkmi sa predčasne odviezla aj vzduchovka, na ktorú sme sa tak tešili... a teda na ten terč si musíme zastrieľať niekedy nabudúce :)

Za krásami Slovenska - TAT3

3. deň: Posledný deň výletu „Za krásami. Slovenska" za nami aj TATRY od rána smútili. TEŽka nás vyviezla do Tatranskej Lomnice, aby sme si pred Grand Hotelom Praha mohli zahrať „obrie šachy" Pri stanici sme pripevnili 3 Zelené stopy a potom už opäť stanica železnice Poprad - Tatry a meškanie rýchlika a prestupy ...  V Tatrách však bolo báječne, fotky hovoria za všetko.  

2. deň: Dnešný trek mal pracovný názov: „Cieľ je cesta, po ktorej kráčaš". Išli sme po magistrále s nádherným výhľadom do Popradskej kotliny. Po ceste si každý z nás pribalil do batoha to, čo mu po ceste „frnklo do nosa" :) Na Sliezskom dome sme potom vytvorili z týchto vetvičiek, kamienkov, lišajníkov, šušiek a iných drobností tzv „ „LandArt".  Boli sme tam! Na chate v nadmorskej výške 1670 m.n.m., pod Gerlachovským štítom, v TANAPE.

1. deň: Dnes sa nám Tatry ukázali v celej svojej kráse - aj my im:) Voda v Štrbskom plese mala pocitových 10 stupňov a zajtra nás čaká Gerlach! 

Praha 2017 

3. deň: Dnes sme mohli spať o niečo dlhšie a veru sa väčšina z nás dobre vyspala, aj keď bola silná búrka. Raňajky boli veľmi dobré. Potom sme si naše pobalené batožiny odniesli na Hlavní nádraží a následne sme podnikli 2 hodinovú walking tour v cetre Prahy. Bola so sprievodcom v angličtine a všetci sme si ju užili. Potom sme išli do nákupného centra, kde sme sa všetci napapali. Dvaja žiaci sa išli najesť do reštaurácie a utratili tam veľké peniaze. Ale pretože sú študenti, rozdohli sa dať len 1kč sprepitné. Niečo sme aj nakúpili a cez Váslavské námiestie sme nakoniec išli na vlak a domov. 

2. deň: Ráno sme začali výdatnými raňajkami. Druhý deň na nás čakala pražská ZOO. Veľmi sa nám páčili hrochy, surikaty a tulene. Niekoľkokrát sme sa zviezli na lanovke, z ktorej bol krásny výhľad na Prahu. V ZOO sme sa aj naobedovali. Hneď potom sme išli do zámku Trója. Na pár hodín sme sa vrátili oddýchnuť si na hotel a potom sme sa vybrali so večernej Prahy. Počas prechádzky začali obrovská búrka a chvíľu sme boli uväznení v metre, ale potom sme sa dostali na izbu a išli spať. 

1. deň: V stredu sme začali spoznávať Prahu, teda aspoň časť Prahy. Máme na to tri dni. Ráno sme museli veľmi skoro vstávať, lebo sme mali byť na zastávke o 5:15. a o 5:30 nám išiel vlak zo Skalice do Kútov. Tam sme prestúpili na vlak, ktorý išiel priamo do Prahy. Vlak, v ktorom sme cestovali bol úžasný, mohli sme si objednať niečo na občerstvenie, za veľmi dobrú cenu. Keď sme dorazili, išli sme do hotela, tam sme si odložili veci. Najprv sme sa naobedovali. Potom sme išli na našu prvú poznávaciu zastávku Hradčany, tam sme sa pozerali na expozíciu obrazov a išli sme aj cez Zlatú uličku. Ďalšia zastávka bola Petřín, tam sme sa mohli pokochať kvetinovými záhradami. Boli veľmi krásne. Odtiaľ sme mohli vidieť vyhliadkovú vežu, na ktorú sme mohli vyjsť.Videli sme tam pekný výhľad na Prahu. Vedľa veže bolo zrkadlové bludisko, v ktorom sme sa mohli na seba pozrieť trochu inak. Nakoniec si pre nás učitelia pripravili prekvapenie. Bolo ním fontánové predstavenie. Mohli sme si vypočuť Mozartovu symfóniu, pri ktorej striekala do rytmu fontána. Nakoniec sme sa vyčerpaní vrátili do hotela. A tešíme sa na ďalší deň.

Slávnosť pre absolventov škôl 

Slávnostné prijatie najúspešnejších absolventov skalických škôl primátorom mesta Skalica sa už tradične koná na konci školského roka. Je to nie len poďakovanie za reprezentáciu školy a mesta, ale aj prianie do budúcnosti, keď jedna škola končí a iná škola čaká. Možno v inom meste, možno v inom kraji a pre stredoškolákov, možno i v inom štáte... Za našu školu sa na tejto slávnosti zúčastnili skvelí chalani: Radko D. a Ján Š. Ich mená sa na stránke školy objavovali pomerne často a ich úspechy a prácu si ľahko zmapujete. Chalani, veľa šťastia a úspechov. Sme na vás pyšní:)

Ela si na celoslovenskom finále GPX v šachu vybojovala 4. miesto

18. 6. sa konalo v Topoľčanoch celoslovenské finále šachových turnajov GPX deti v šachu. Areál kultúrneho domu privítal 60 hrajúcich detí (chlapcov aj dievčatá), tých najlepších z troch postupových oblastí celého Slovenska v troch vekových kategóriach (8, 11, a 14 rokov). Právo postupu si vybojovala aj Ela R., ktorá skončila v semifinále západ druhá v kategórii D11. Ráno zasadlo za šachovnice 10 najlepších v každej kategórii, aby zviedli boje o čo najlepšie umiestnenie. Vládla tu veľmi dobrá atmosféra, videli sme naozaj pekné partie, ale aj nervozitu. Niekto sa nervózne klepal pod stolom, niekto nad stolom, niekto si obhrýzal nechty, niekto ťahal vlasy a niekde sa objavili aj slzičky, ale verte, že odohrať 9 kôl za deň pri plnom nasadení naozaj nie je sranda. Ela si počínala skvele, zúročila svoju snahu a prácu za celý školský rok, a zavŕšila ho veľmi pekným štvrtým miestom na celoslovenskom finále GPX dievčat do 11 rokov. Gratulujeme!

Stretnutie so zástupcom poisťovne 

On Friday 16th June, the 8th and 9th grade students had a lecture about different insurance policies.
An insurance agent told us about public and private insurance, why we should take out private insurance and what we should insure (a house, a trip to a foreign country, etc.). She also told us that it is very important to choose the right insurance company, otherwise we might run into troubles when an accident happens. I learnt a few new things. For example, I did not know we can also insure our pets and damage they cause:) I think it was really useful and we should have more lectures like this.  Written by JŠ. 

Športová olympiáda skalických škôl

... bola i tento rok stretnutím detí so športových duchom, talentom alebo nadšením pre šport:) V stredu 14.6. sa na štadióne predstavili atletické disciplíny. Hoci našu školu reprezentovalo len/až 18 detí,  získali sme štyri medaily: tri zlaté a jednu bronzovú. Vo štvrtok sme do bojov poslali družstvo cyklistiky a malého futbalu. Obidva tímy obsadili 4. miesta. Ďakujeme za reprezentáciu a blahoželáme. Športu zdar! 

Linda P.  (6.r)

1. miesto 

600 m  

mladšie dievčatá

Ivo J.       (6.r) 

1. miesto

60 m    

mladší chlapci

Jakub K.  (6.r)

1. miesto

300 m   

mladší chlapci

Adam L.  (8.r.)

3. miesto

300 m   

starší chlapci

 

Keď vlastiveda nie je veda

V utorok 13. 6. opäť navštívila našu školu pani Zajíčková. Tentoraz sa zastavila u štvrtákov. Porozprávala im o stredovekej Skalici, o cechoch, ktoré tu boli i o tom ako to v takom cechu fungovalo. Zvedavým štvrtákom poukazovala rôzne historické fotografie, listiny a tiež obrázky cechových artikul, učňovských vysvedčení a mnoho iného. Rozprávanie pani Zajíčkovej bolo veľmi pútavé, plné nových informácií a zaujímavostí.

Rozprávanie o Márii Terézii 

Vďaka „Veľkej skalickej pátračke“, kedy u nás PhDr. M. Zajíčková prevzala úlohu konzultantky, sme našli človeka, ktorý o histórii nielen veľa vie, ale najmä vie o nej rozprávať v súvislostiach. Čo je však najcennejšie, má čas a chuť priblížiť časy minulé aj deťom. Tak sa stalo, že pani Zajíčková prišla v piatok 9.6. k nám s prednáškou o Márii Terézii. Priblížila starším žiakom (6. 7. a 8. roč.) jej korunováciu v Dóme sv. Martina a jej pragmatické rozhodnutia a nariadenia, ktoré prijala počas svojho, zväčša mierového, 40-ročného panovania. Dozvedeli sme sa i čosi o husároch a verbovaní, nových usmerneniach pre cechy a tovarišov, panstve a manufaktúre na keramiku v Holíči, žrebčíne v Kopčanoch, ďalšej manufaktúre na súkno v Šaštíne, zmenách v hospodárení a v neposlednom rade aj o jej vizionárskom pohľade na vzdelávanie a následné školské reformy.  Ešte i dnes, 300 rokov od jej narodenia, by sa jej reformami a zmýšľaním naši politici mohli inšpirovať :) Pani Zajíčkovej ďakujeme za prednášku a p. učiteľke Lucii za zorganizovanie stretnutia. Na ďalšiu prednášku o cechoch sa už môžu tešiť štvrtáci vo štvrtok:)

Ekoplagát 2017 - výstava v MAXe

Do výtvarnej súťaže „Ekoplagát 2017“ sa zapojili žiaci a študenti zo ZŠ Vajanského Skalica, SúZŠ Štvorlístok Skalica, ZŠ s MŠ Vrádište, ZŠ Petrova Ves, ZUŠ Gbely a ZUŠ Skalica, spolu prišlo do súťaže 137 výtvarných prác. Súťaž bola rozdelená do 5 kategórií. V II. kategórii 4. – 6. ročník ZŠ získala 2. miesto Barborka P a v III. kategórii 7. – 9. ročník ZŠ získali 1. miesto Daniel R., 2. miesto Chiarka B. a 3. miesto Zuzka Š. Gratulujme :) Obrázky si môžete pozrieť v MAXe. 

Obrázky z Ugandy

Aj ďalší pondelok ráno sme sa mohli pozrieť do ďalekej Ugandy. Pozvanie prijal a svoje fotografie z cesty do tejto, predsa len aj pre väčšinu Skaličanov, exotickej krajiny pozval, pán fotograf E. Timko.
Voľné rozprávanie a premietanie obrázkov nás prenieslo do sveta safari a národných parkov. Naozaj pestrofarebný začiatok týždňa. Ďakujeme.

Učíme sa navzájom v globálnych súvislostiach

Rovesnícke vzdelávanie šiestakov a siedmakov na globálne témy: ,,Svetový prípad Nutelly“ a  ,,Svetová cena trička“ sme si vyskúšali v stredu 7. júna na 4. vyučovacej hodine.
Siedmaci sa od šiestakov dozvedeli, prečo sa vyrába textil najmä v ázijských krajinách s lacnou pracovnou silou, aká je výrobná cena trička a aj čo je to marža. Oni im na oplátku predstavili produkt, ktorý každý z nich pozná z inej perspektívy. Na príklade orieškovej nátierky vysvetlili, ako funguje globálna ekonomika a vzájomná prepojenosť sveta v našej každodennej spotrebe. 

A na záver, vedeli ste čo si skutočne zapamätáme?
10% z toho, čo čítame
20% z toho, čo počujeme
30% z toho, čo vidíme
50% z toho, čo vidíme a počujeme
70% z toho, o čom diskutujeme
80% z toho, čo zažijeme 

95% z toho, čo učíme iných

Pozorovatelia – Finále Debatiády 2017

Debatný klub SI pribudol na zoznam SDA len vo februári tohto roku. Vznikol z nadšenia pre debatu:) Na všetky tie stretnutia (soboty, prázdniny, piatky večer) chodili len nadšenci. Tí najvytrvalejší sa za odmenu išli pozrieť na finalistov základných škôl do Košíc: 

L: „V sobotu ráno sme išli vlakom do Košíc. Hoci cesta z Bratislavy trvala 6 hodín, ubehla nám rýchlo. Ubytovali sme sa a potom sme sa košickou MHD dostali za mesto, do lesoparku s vyhliadkovou vežou. Práve tam končil malý maratón:) Na hradnom kopci bolo drevené ihrisko aj pre veľkých a informačné centrum. Hoci bolo po záverečnej, milý pán správca nám ponúkol bazovú limonádu a pustil „info-video“. Na izbu sme sa vrátili až potme, pretože sme si po večeri ešte stihli zatancovať naše „No Money“.“

B: „V nedeľu sme spoznávali mesto Košice. Obdivovali sme Dóm sv. Alžbety aj spievajúcu fontánu, ba zbehli sme aj do archeologického náleziska pri košickej mestskej bráne. Posedeli a zatancovali sme si v parku, zašli do infocentra, napísali pohľadnice... Prešli sme si (asi 4x) naboso potok na námestí. Stretli sme plno milých ľudí a vďaka nim budú pre nás Košice nezabudnuteľným mestom.“

T: „ V pondelok 5. 6. sme vstávali zavčasu, aby sme stihli autobus a cestu MHD na miesto finále. Tu sme však narazili na druhú tvár mesta. Dopravný kolaps v pondelok ráno... Tri autobusy č. 17 zostali v dopravnej zápche. Po 40 minútovom čakaní na zastávke, organizátori predsa len vymysleli inú trasu. Možno to boli trolovia, ktorí sa chceli nabúrať do finále:)
Postupne sme si pozreli tri semifinálové debaty. Všetky sme si počas prestávok spolu prehodnotili a rozobrali. Museli sme uznať, že debatéri sú skutočne výborní. Posledná, finálová debata bola na veľmi vysokej úrovni. Nakoniec sme si vypočuli výsledky, z ktorých sme sa potešili, pretože vyhrali naši favoriti.
Potom už nás čakala len dlhá cesta vlakom. Domov sme prišli neskoro v noci, avšak s nezabudnuteľnými zážitkami z Košíc a exkluzívnymi dojmami z debát.“

Vo finále sa debatovalo na tieto pripravované tézy:
Kategória I: Každé dieťa by sa malo počas letných prázdnin zúčastniť letného tábora v inom kraji, z akého pochádza. 
Kategória II. Čas rodičovskej dovolenky by mal byť rozdelený rovnako medzi matku a otca.

a improvizované tézy pre obe kategórie (čas prípravy 15 min) 
A: Každý žiak by mal aspoň 1x za rok verejne vystupovať na kultúrnom podujatí ako napr. vystúpenie orchestra, divadelné predstavenie, tanec, atď.
B: Obézni ľudia a fajčiari by mali platiť vyššie zdravotné poistenie. 

Semifinále GPX v šachu - Dubnica nad Váhom 

V sobotu, 3. 6., sa tí najlepší zo série náborových turnajov oblasti Slovensko západ stretli na semifinále v Dubnici nad Váhom. Z každej kategórie sem malo právo postupu desať najlepších, ktorí o toto privilégium bojovali počas celého roku. My sme mohli vyslať tri dievčatá. Ema R. hrala D14 a Ela R. + Kristínka D. hrali D11. Celý turnaj bol na vysokej úrovni a nejedenkrát sme videli aj slzičky v očiach detí, ktoré prehrali svoju partiu. Z vlastných skúseností viem, že nie je jednoduché udržať sústredenosť a rozvahu počas deviatich partií. Našim dievčatám sa to darilo dobre. Ema odohrala ťažké zápasy, mala vo svojej skupine aj účastníčku majstrovstiev sveta do 14 rokov a obsadila vynikajúce 6. miesto. Kristínku ale musíme pochváliť tiež. Dokázala, že patrí medzi desať najlepších hráčok na západe Slovenska a uhrala pekné 8. miesto. Najlepšie sa darilo Ele, ktorá postupovala z priebežného druhého miesta a 2. miesto si aj obhájila so ziskom bodov 8 z 9. Rovnaký výsledok uhrala aj víťazka tejto kategórie a o prvenstve rozhodovali len pomocné body. Ela má tak právo postupu na celoslovenské finále, ktoré sa uskutoční v Topoľčanoch dňa 18. 6. Dievčatám gratulujeme.

Trocha iný darček od detí k MDD 

Zelená stopa je nové logo pre školské akcie v prírode, pri ktorých nikdy nezabudneme pozbierať odpadky a vyčistiť kúsoček prírody. Možno studničku, možno prístrešok pre cyklistov alebo časť chodníka, či potoka alebo parku. Každé miesto A MESTO je krajšie bez odpadkov, preto si my berieme svoje (aj cudzie) odpadky so sebou. Darček prírode by sme chceli dať už dnes 2.6. 2016 počas školských výletíkov. 

My prváci

... sme svoju značku Zelenej stopy s nápisom „Aj toto miesto je bez odpadkov krajšie“ zanechali na dopravnom ihrisku v Skalici. A že boli naši malí Mravčekovia naozaj usilovní, ocenili aj mnohí okoloidúci dospeláci, ktorí s úsmevom uznanlivo pokyvovali hlavami, keď sa Mravčekovia hemžili sem a tam. Netrvalo dlho a odpadové vrecia sa zaplnili papiermi, obalmi z cukríkov a napolitánok, plastovými fľašami, vzácnym úlovkom bol dokonca dáždnik a detský cumlík :-). Ktovie či aj naozajstné mravce medzi sebou súťažia, kto toho do mraveniska nanosí najviac ... Naši prváci súťažili a najusilovnejší sa aj odfotili (v tričkách OZ Integrácia im to veľmi svedčalo). Pre všetkých bol potom oddych na preliezačkách a v cukrárni zaslúženým darčekom k MDD.

My druháci

... sme sa vybrali na malú turistickú vychádzku do obce Mokrý Háj. Asi o 8:15 sme vyšli smer Mestská búda. Pod Vintoperkom sa nám išlo príjemne. Pri studničke sme si načapovali čistej vody do fliaš, pomáhal nám pri tom milý ujo s ďalšími kamarátmi. Mali milého psíka, a tak sme sa s ním potešili. O niečo neskôr nás však čakala poriadna fuška. Kopec Vintoperk. Ale stálo to za to! Cestou sme videli pieskovňu a od veže na kopci bol parádny výhľad na okolie. Tu sme si urobili malý piknik a pokračovali sme ďalej do obce. V miestnom obchode sme si pokúpili nanuky a vodu, čím sme si potrénovali finančnú gramotnosť v praxi. Oddýchli sme si v novom prístrešku obce a pokračovali sme ďalej. A to k sestre pani učiteľky, kde sme videli poníka, ovečky, sliepky, psíka a ktovie čo všetko ešte. Okolo dvanástej hodiny sme sa zviezli autobusom naspäť do Skalice a hurá na obed!

My tretiaci

... sme mali v pláne ísť sa osviežiť na kúpalisko. Plány sa však zmenili. Ráno sme sa vydali spolu s prvákmi – Mravčekmi na dopravné ihrisko. Po ceste sme priložili ruku k dobrému dielu a pozbierali odpadky, ktoré boli po ceste. Navštívili sme ihrisko na Trávnikoch. Na preliezačkách bolo super. Po skákaní a behaní nám celkom vyhladlo. Niektorí vytiahli svoje zásoby od maminiek, iní si kúpili po ceste pizzu a urobili sme si piknik na Potočnej ulici pri potôčiku. Aj vodu sme stihli sprobovať. Najprv šla do vody Vikiho ponožka a tá zlákala väčšinu detí, aby si aspoň palce omočili :) Po dobrom pikniku sme boli na zmrzline. Bola to naša sladká bodka na koniec. Spokojní sme sa vrátili na školský dvor :)

My štvrtáci

... sme sa v piatok vybrali do Kopčian. Cieľom nášho výletu bol Kostol sv. Margity Antiochijskej. Vyrážali sme o 8:00 z autobusovej stanice a za 20 minút sme už aj boli v Kopčanoch. Tu náš najskôr čakala menšia túra. Mali sme šťastie, lebo pri kostole sme stretli pána Kubu, ktorý je správcom kostolíka a tak nás pustil i dovnútra a porozprával nám o histórii a zaujímavostiach kostola i Kopčian. Keď sme si všetko poprezerali vytiahli sme si deky a začal sa piknik. Najedli sme sa a hrali sme sa rôzne hry. Tiež sme si hádzali lietajúci tanier, rozprávali vtipy, hrali naháňačku. Okolo 12-tej sme sa pobalili a išli sme naspäť do dediny, kde sme počkali na autobus, ktorý nás odviezol do Skalice. Po obede v škole sme išli s pani učiteľkou na zmrzlinu. Aj keď nám bolo veľmi teplo, výlet sa nám páčil.

My piataci

... sme sa vybrali na výlet do mesta Šaštín-Stráže. Čakanie na spoj sme si v Kútoch skrátili vo výpravnej veži, kde sme pozorovali, ako sa vypravujú vlaky, ako komunukujú vodiči vlakov s vežou, koľko váži vagón, čo prevážajú atď. atď :) V Šaštíne nás už čakala milá pani sprievodkyňa a ukázala nám ich slávnu baziliku. Vedeli ste, že Mária Terézia tam má svoje okienko? Alebo, že túto baziliku dokonca navštívil Ján Pavol II a Matka Tereza? Po prehliadke sme si dopnili energiu zmrzlinou, ľadovou drťou a išli sme na Gazárku. Prekvapilo nás, že tu bolo čisto a žiadnu "zelenú stopu" sme nepotrebovali. Na obed sme si dali chutnú pizzu, pohrali sme sa v piesku a išli sme naspäť do Skalice. Bol to super piatok a všetkým sa nám páčil. 

My šiestaci

...sme sa 2.6. vybrali do Holíča, kde sme najprv spoznávali holíčsku fajansu, potom sme sa oboznámili s históriou zámku. Keďže mnohí z nás nevedeli, že v Holíči je pravoslávny kostol, naše kroky viedli práve k nemu. Tu sme si dokonca všimli, že nad dverami chrámu je v azbuke napísaný nápis a pani učiteľka nám i vysvetlila rozdiely vo vierovyznaniach. Naša cesta viedla až k Veternému mlynu, kde sme si opekali, oddychovali, trocha sa aj naháňali. Odmenou po túre bola vynikajúca zmrzlina na námestí. Napriek tomu, že sa niektorým z nás sa myšlienka ísť do Holíča spočiatku nepozdávala, bol to nakoniec veľmi vydarený výlet. 

My siedmaci

...sme už od rána nevedeli dočkať kedy tam budeme. Kde? No predsa na kúpalisku, kde sme cestovali autobusom 910 na trase Veselí nad Moravou - Skalica- Hodonín. Presne o desiatej sme dorazili na poloprázdne kúpalisko, vyzeralo to, že ho budeme mať celé iba pre seba a veru skoro to tak aj bolo... Najprv sme si išli zaplávať a potom na šmýkačky, dokonca sme si aj poriadne zaskákali z mostíka. Zahrali sme si tiež plážový volejbal a samozrejme nechýbala ani zmrzlina - dva kopčeky.:) Nechcelo sa nám veru naspäť, ale bol to super deň pre nás všetkých.

My ôsmaci

... sme sa napokon pešo vybrali do Skalických hôr, aby sme si užili Tarzániu a popri ceste zanechali našu „Zelenú stopu“. Cez Predmestie a Dlhé vysoké pole sme prišli až k Horskej ceste. Presne tam je prístrešok pre cyklistov a turistov a „tiež cyklistov“ a „tiež turistov“, ktorí si posedia, pojedia a popijú a ďalej už idú „naľahko“. Verte či nie, i tam sme nazbierali vrece plastov a ďalšie vrece všeličoho:( 

My deviataci

... sme sa k nášmu sviatku vybrali na Vintoperk. Cesta bola príjemná. Oddych sme si dali v Pieskovni. Zistili sme, že tam viacerí trávia voľný čas a zanechávajú za sebou nemilé stopy. Vytiahli sme vrecia a rukavice a miesto sme pekne vyčistili. Objavili sme tam nádherné, síce už odkvitajúce, orchidey, ktoré sa nám svojou krásou poďakovali. Cestou späť sme videli srnca. Bolo nám spolu dobre.

MDD aj v Brne

Skoro ráno sme išli na výlet do Brna. Bol to výlet len pre deviatakov za odmenu. Za mimotriednu aktivitu, za pomoc triednemu učiteľovi, spolužiakom, za pochvaly... Keď sme prišli do Brna nasadli sme na „šalinu", ktorá nás zaviezla k Technickému múzeu. Tam nás milý pán privítal a poprial všetko dobré k nášmu sviatku. Ukázal nám, ako fungovali parné stroje v minulosti a snažil sa všetko vysvetliť. Ďalší veľmi ochotný pán nám ukázal letecké modely  a letecké motory. Veľmi nás zaujala expozícia fotoaparátov a pekne spracovaný vývoj počítačov. Určite by sme tam vydržali aj dlhšie no ďalšou „šalinou “sme sa presúvali do Planetária, kde sme mali objednaný program „Slnko a superbúrky“. V planetáriu bola relaxujúca a uspávajúca atmosféra. Bolo to nezabudnuteľný zážitok. Premietali nám na strope súhvezdia a film o búrkach na Slnku. Na záver výletu sme sa šli najesť do Vaňkovky.  

Druháci navrhli novú letnú kolekciu šľapiek

Dnes sme si s druhákmi otvorili návrhársku dielňu novej letnej kolekcie detských šľapiek. Myslím, že mnohé návrhy modelov, ktoré tu vznikli, by ste si kľudne obuli v lete na nohy aj vy. Vystavené sú u  nás v triede.

Strieborný Slávik trnavského kraja je Zuzka

Naša tretiačka Zuzka K. sa zúčastnila 25.5. krajského kola speváckej súťaže Slávik Slovenska. Umiestnila sa na skvelom druhom mieste a my jej veľmi gratulujeme! :)

Deti Ugandy v prezentácii na našej škole 

Uganda – krajina, o ktorej sme asi počuli, no väčšina z nás si ju na mape Afriky predsa len musela pohľadať.
Krajina niekde v strede Afriky, susediaca s Keňou. Hoci je asi 5x väčšia ako Slovensko, má až 7x viac obyvateľov, z ktorých prevažujú deti. V rodine majú priemerne 6 detí a život pre nich je neporovnateľný s detstvom tých našich ... O tejto vzdialenej časti sveta nám v pondelok 29.5. prišla porozprávať maminka našej tretiačky, ktorá tu pracovala ako dobrovoľníčka na slovenskej klinike. Bolo to nesmierne zaujímavé rozprávanie o krajine s pracovitými domorodcami, veľkým počtom ľudí s HIV, krajine sirôt, ktoré zároveň i nie sú sirotami, krajine detí, ktoré už od troch rokov pomáhajú:) O jednoduchom živote a jedle a túžbe po vzdelaní, rešpekte a prísnej školskej disciplíne. Krajine s veľmi nízkym počtom lekárov a nedostatkom liekov. Napriek tomu však aj o krajine „širokého úsmevu“ a krajine „s veľkým srdcom“ ako ju p. Suďová nazvala:)
Mala som pocit akoby potom vo vzduchu zostala visieť jedna otázka: „Čo sú tie pravé hodnoty a čo by sme si mali viac vážiť?“ Ďakujeme za obohacujúci pohľad na svet okolo nás.  MiA

Active English Week 

Od pondelka 22. do piatka 26. mája si ôsmaci a deviataci užívali intenzívnu výučbu anglického jazyka s anglicky hovoriacim lektorom. Šesť hodín denne sa im venoval skvelý chlapík Andrew M. Trénovali rozprávanie, učili sa frázy, slovné spojenia, spojky a novú slovnú zásobu, aby ich angličtina bola ešte lepšia. Počas prechádzok si lepšie všímali svoje mesto, hrali hry, rozprávali si príhody a vtipy, súťažili v kvízoch. S internetom cestovali po svete a zostavolali svoje "top ten". Na tento týždeň sa určite nik sťažovať nebude. Navyše, určite nepreženiem, ak v mene ôsmakov a deviatakov vyhlásim: „Najlepší týždeň v škole, aký som kedy zažil!".  MiA

Na ľudovú nôtu u šiestakov

Na dvoch hodinách hudobnej výchovy si naši šiestaci vyskúšali tancovať rezký ľudový tanec s názvom „Karička“. Tento tanec je špecifický tým, že keď sa už niekto postaví do kruhu, tak už musí spolupracovať, čo u nás nebol problém, lebo tancovala celá trieda. Spoločne sme sa nabili pozitívnou energiou a pre veľký úspech budeme kroky ešte vylepšovať aj na ďalších hodinách.

Linda 2x strieborná 

Majstrovstvá okresu v atletike sa uskutočnili v stredu 24.5. na letnom štadióne v Skalici. V behu na 800 m získala Linda P. opäť vynikajíce  2. miesto. Srdečne blahoželáme a želáme ďalšie úspechy na dráhe. Linda: „V stredu 17.5. som sa zúčastnila na Záhoráckej olympiáde v Gbeloch. Behala som trasu dlhú 800 m. Za našu školu som bola iba ja a o to viac som sa bála. Dala som do toho všetky sily a získala som krásne druhé miesto." PS: Blahoželanie od všetkých, Linda! 

Družobné stretnutie v Senici

V utorok 23.5.2017 som ja - Robko, Vilo, Alexík, Karin, Anet a Simonka išli do senickej plavárne, kde sa konalo družobné stretnutie so základnými školami zo Senice a Ratíškovic. Čakali na nás 3 plavecké disciplíny, ktoré sme dobre zvládli a skončili sme druhí! Karin dokonca vyhrala 100 m voľným štýlom v kategórii dievčat. Po odplávaní všetkých disciplín sme sa už len bláznili vo vode. Potom náš čakal chutný obed a cesta do Skalice. Ostatní spolužiaci zhodnotili stretnutie nasledovne: „Na plavárni sme výborne bavili. Najlepšia vec bol modrý, rýchly tobogan. Vírivý prúd bol znamenitý, hlavne bublinky. Najlepší bol čierny tobogan. Zelený tobogan bol tiež dobrý, hoci nie najlepší. Bolo tam super!“:)

Nový žiak? :) 

Dnes sme v našej triede siedmakov privítali ,,Mikea“. Dokonale sme popísali časti jeho tela – teda všetky kosti, čím sme si aj názorne zopakovali učivo z biológie. No, čo o ňom povedať: je veľmi tichý, ale aspoň neskáče do reči :). Nakoniec sme mu trošku vylepšili imidž.  Ďakujeme, siedmaci.

Malá finančná akadémia s Kozmixom - prezentácia

Čo je hodnota a čo je len potreba? Čo sú príjmy a čo sú výdavky, čo je to rozpočet a čo to znamená, keď niekto investuje peniaze? Čo je to pôžička? Ako toto všetko vysvetliť deťom? Jedine hravou formou. Práve tak, ako to ponúka „Malá finančná akadémia s Kozmixom“. Do projektu sa zapojili druháci a tretiaci ešte v apríli a pretože ostatní v škole boli predsa len troška zvedaví, dočkali sa vysvetlenia. V pondelok 22. 5. pani učiteľky Adélka a Zuzka predstavili žiakom druhého stupňa a pani učiteľkám svoje triedne prezentácie s fotografiami a svoj pohľad na tento spôsob vyučovania. Vysvetlili, ako celý projekt prebiehal, ako si deti vyrábali peniaze, akú menu si zvolili, za aké aktivity získavali peniaze a akým témam sa venovali. Keď sa potom všetci presunuli naspäť do telocvične, druháci a tretiaci sami porozprávali o svojich mestách, ktoré za zarobené peniažky postavili. Veľmi pekne predstavili seba a svoju časť mesta, prezradili ako sa im darilo v práci a čo všetko si v svojej štvrti postavili. Bola to ich premiéra v prezentovaní pred staršími a zvládli to bravúrne. Objavili sa aj mladé talenty v rečnení a improvizácii:) Určite to nebol debakel:) 

Deň mlieka alebo „Vymysli si svoje musli“

Na Deň mlieka sme si v minulom roku pripíjali mliekom vo vlastných, domácich hrnčekmi, pamätáte? Tento rok hrnček nebolo treba! Ha! Potrebovali sme už vlastnú misku!
Hoci je svetový deň mlieka 16. 5., my si ho pripomenuli až v piatok 19.. To preto, aby sme sa stihli poriadne pripraviť. Šiestaci, okrem toho, že už pátrali po výrobkoch z mlieka priamo v teréne (v obchode), pripravili „zahustené“ mliečne informácie na plagátoch. S vlastnými fľašami mlieka si ôsmaci precestovali jednotlivé európske krajiny a základné fakty o mlieku si prefiltrovali aj cez angličtinu. Siedmaci aj piataci tvorili literárne mini-dielka, t.j. mliečne veršíky, ako námety na flašu  Deviataci zmapovali mliekarne na Slovensku. Mnohé deti si vyskúšali navrhnúť vlastný obal na jogurt a krabicu mlieka a pridali aj milé mliečne postavičky. Vznikla tak unikátna mliečna nástenka plná informáciúi a unikátnych mliečnych mini-diel a pribudol aj chodník pokreslený kriedovými kravičkami:) V piatok, cez prvú prestávku, nás v jedálni čakalo miešanie a ochutnávanieVšetky potraviny mali vďaka deviatakom aj kartičky s údajmi o vplyve potravín pre naše telo. Na stoloch čakalo mlieko plnotučné, polotučné, UHT aj pravé kravské, kozie, kokosové, sójové i ryžové aj mandľové. Ponúkali sme aj mlieko bez laktózy, samozrejme smotanový jogurtík a k tomu už podľa chuti: čerstvé ovocie, hrozienka, oriešky aj orechy, kokos i čokoláda, semienka ba i med, vanilka alebo škorica a samozrejme ovsené vločky a kukuričné lupienky. Mňam! Každý si mohol vymyslieť to svoje musli a možno práve od tohto piatka si ho miešať každučký deň. 

PS: Ďakujem deviatačkam a mojim milým kolegyniam za všetko to čistenie, sekanie, krájanie, chystanie a potom aj umývanie a upratovanie. Ďakujem za všetky podporné aktivity ku Dňu mlieka. Ďakujem Blahovcom za med:) MiA 

Matematika na šachovnici 2.+ 8. ročník

Pred nedávnom sa niektorí ôsmaci opýtali, či by mohli prísť na hodinu šachovej matematiky do nižších tried. Dohodli sme sa a (v piatok 19. 5.) prišli pomôcť na hodinu do druhého ročníka. Boli to Radko, Juraj, Michal a Adam. Dostali na starosť štvorčlenné skupiny našich druháčikov. V triede bolo ako v úli, ale bola radosť pozorovať túto spoluprácu. Nielen že všetci vyriešili zadania, ktoré dostali, ale ešte si stihli so svojimi asistentami zahrať aj šach. Dúfam, že do budúcnosti sa nám podarí takýchto hodín absolvovať viac.

Triedne besiedky pre mamičky 

V stredu 17. mája druháci pozvali tie svoje mamičky a blízkych na besiedku ku Dňu matiek. Mali pripravený bohatý program. Šikovné moderátorky v priebehu vystúpenia postupne pozvali na javisko všetkých svojich spolužiakov. Spievali sa ľudové piesne a tiež jedna moderná o smutnej Barbie. Žiaci sa predstavili v dvoch scénkach – O princeznej a troch trpaslíkoch (z učebnice slovenského jazyka), Ďalšia scénka niesla názov - A Boh stvoril mamu. Ďalej chlapci rozveselili obecenstvo vtipmi zo školského prostredia a rodiny. V závere vystúpenia zaspievala celá trieda spoločnú pieseň od skupiny Tweens – Tak sa neboj mama. Potom už len odovzdali mamičkám darček (mydielka ) a kvetinky z lásky.

Rozdávali sme radosť v Skalici 

V stredu 17. mája dievčence z druhého stupňa spestrili deň mamičkám a babičkám v Zariadení pre seniorov JESÉNIA, Pod Hájkom v Skalici. K ich sviatku – Dňu matiek – im zaspievali Dianka a Simonka pieseň z rozprávky Dračia nevesta, šiestačky zahrali divadielko O princeznej Rozzalinde, v rámci ktorej sa spievalo a hralo na klávesy, tiež sa tancovalo na modernú hudbu. Vystúpenie ukončili Ella a Chiarka tancom s gymnastickými stuhami. Dievčence si určite zaslúžili i potlesk i malú odmenu. No tým najkrajším darčekom pre nich boli milé slová od spokojných divákov – mamičiek a babičiek.

Rozdávali sme radosť v Mokrom Háji

Je máj - a s týmto mesiacom sa spája krásny sviatok, Deň matiek. V nedeľu 14. mája tento sviatok oslávili aj v kultúrnom dome Mokrého Hája. Bolo pripravené bohaté vystúpenie, v ktorom sa predviedli nie len deti obce, ale aj žiaci našej školy. Mamičkám a hosťom šiestačky zahrali rozprávku o pyšnej princeznej Rozallinde, ktorá sa napokon polepšila a so všetkými svojimi blízkymi aj udobrila. Siedmačky zatancovali veselý tanec s gymnastickými stuhami. V závere programu ich čakala sladká odmena a malé pohostenie obcou Mokrý Háj. 

Šachový turnaj v Osuskom

Opäť sme jednu sobotu strávili na šachovom turnaji, tentokrát v malej dedinke Osuské. 13 detí z nášho šachového krúžku si bolo vyskúšať svoje šachové zručnosti s ďalšími 45 hráčmi zo Západného Slovenska. Spolu sa tu teda stretlo 58 hráčov a v tejto silnej konkurencii uhrala Ela R. úžasný výsledok. Podarilo sa jej vybojovať celkovo 3. miesto a vo svojej kategórii – dievča do 11 rokov – skončila na 1. mieste. Ela a Kristínka D. majú po tomto turnaji istý postup do semifinále západ vo svojej kategórii, v ktorej bolo evidovaných 48 hráčok. Ela postupuje z druhej pozície a Kristínka zo siedmej. Semifinále sa odohrá 3. 6. v Dubnici nad Váhom a určite budeme dievčatám držať palce.

Práce na bylinkovom záhone „finišujú"

Počasie jarných mesiacov nám veľmi neprialo, a tak sa aj  naše práce na bylinkovom záhone presúvali, ale nakoniec sme sa do toho pustili s plným nasadením. Drevený skelet záhonu vyrástol pod rukami nášho šikovného správcu  už v priebehu marca a na scénu sme teraz mali nastúpiť my. Až v priebehu minulého týždňa nám vcelku pekné počasie umožnilo pustiť sa do práce. Najprv sme museli záhon vybrúsiť do hladka, potom očistiť  a nakoniec natrieť ľanovým olejom. Prišli nám pomôcť aj malé pomocníčky-druháčky. Ďakujeme. ,,Boli ste šikovné“ Potom sme nastúpili my, starší. Úplne na spodok záhonu sme pripevnili fóliu, nasypali štrk, piesok a prikryli to geotextíliou. Na záver sme pridali priepustnú vrstvu keramzitu a to najdôležitejšie – zeminu. Veru, tie vrecia neboli ľahké, ale spoločne sme to dali. A bylinky? Tie sú už na svojom mieste. Veríme, že sa im u nás bude páčiť a budú rásť do krásy pre naše potešenie a úžitok. Huráááá, tešíme sa!!! "Environmentálni experti"

Terchová od 10. do 12. 5. 2017

Deň druhý: Zobudili sme sa okolo 6:30 a naraňajkovali  sme sa okolo 7:45. Na raňajky sme mali švédske stoly. O 9:00 sme začali túru po Jánošíkových dierach a skončili sme ju obedom o 12:00 v Penzióne Sagan. Zažili sme (super) turistiku pomedzi skaly a vodopády. O 13:30 sme sa vrátili do penziónu a o 15:00 sme sa išli zrelaxovať do vírivky a bazéna. Večera sa začala o 17:30 a mali sme brokolicovú polievku s pečeným hráškom a na druhé sme mali zemiakovú kašu s hovädzím rezňom a s oblohou.  O 18:30 sme išli na prechádzku na kalváriu a najviac sa nám páčil výhľad na obec Terchová. A o 20:00 sa začala párty.

Dnešné správy písali Beny a Maťo B.

Deň prvý:  Ráno sme sa stretli na parkovisku vo Františkánskej záhrade.  Autobus ráno meškal  45 minút. Cesta nám celkom dobre ubiehala. Na plti sme videli hrady (Starhrad,  Strečno) a rôzne skaly, s ktorými sa spájalo veľa povestí a zaujímavých príbehov. Keď sme sa doplavili, išli sme na hrad Strečno, kde sme prešli neuveriteľných 700 schodov. Boli sme napríklad na najvyššej veži hradu odkiaľ bol krásny výhľad alebo sa pozrieť na studňu, ktorá má 88 m. Po prehliadke sme si kúpili suveníry a išli na ihrisko. Tam sme sa pohrali a prezreli si stredovekú osadu. V hoteli nás privítala chutná večera – slepačí vývar a paprikáš. Po večeri a krátkej pauze v našich super izbách sme sa ešte išli pozrieť na sochu Jánošíka, ktorá bola postavená k tristému výročiu jeho narodenia. Po tejto prechádzke sme si  spravili herný večer, kde sme sa hrali spoločenské hry a pozerali sa hokej.

Štvrtáci na Detskom dopravnom ihrisku v Senici

Utorok 9. 5., deň pred odchodom na výlet do Terchovej, sme si spríjemnili exkurziou na Detské dopravné ihrisko v Senici. Exkurzia bola v rámci prierezovej témy Dopravná výchova a bola realizovaná z dotácie MŠVVaŠ SR na podporu praktického výcviku na Detskom dopravnom ihrisku. Najskôr sme absolvovali teoretickú časť pod vedením pána učiteľa Pastuchu, kde sme si zopakovali dopravné značky, naučili sme sa aká je povinná výbava bicykla a nakoniec sme si overili naše vedomosti pri domine z dopravných značiek. Po dvoch hodinách teórie sme sa presunuli von na dopravné ihrisko. Tu každý z nás dostal prilbu, reflexnú vestu, bicykel alebo kolobežku a vydali sme sa získané informácie použiť v praxi. . Naučili sme sa dávať prednosť sprava i prechádzať cez križovatku riadenú pánom policajtom. Na to, či dôsledne dodržiavame pravidlá cestnej premávky, dohliadali príslušníci mestskej polície. Celé doobedie strávené v Senici sa nám veľmi páčilo.

Komparo - pomocník dobrých škôl 

Naša škola chce vedieť ako sa darí žiakom v nadobúdaní vedomostí a preto si objednáva aj „dobrovoľné“ testovanie – KOMPARO. V piatok 5.5. si testy vyskúšali šiestaci. Dve hodiny čistého času pracovali na otázkach z matematiky, slovenského jazyka, dejepisu a fyziky. Súčasťou testovania bol aj test všeobecných študijných predpokladov. Ich výsledky zo šiesteho ročníka potom porovnáme s výsledkami v ôsmom ročníku, aby sme sa dozvedeli, ako škola pracuje so žiakmi a či je využitý ich potenciál. Tieto informácie slúžia zasa ako spätná väzba pre učiteľov a vedenie školy. 

Nech je každý deň Dňom Zeme

Sériu prednášok na tému ekológia si deviataci pripravili na štvrtok 4.mája. Do svojich prezentácií zahrnuli aj údaje a porovnania z našej školy a tak sme sa mohli dozvedieť, ktorá trieda najlepšie triedi odpad, aké percento detí sa vozí do školy autom, aké spotrebiče máme v škole i aké svetové dni venované ekológii si v škole už tradične pripomíname. Pre väčšinu deviatakov to bolo prvý krát, keď museli hovoriť pred väčším publikom v ktorom boli učitelia a žiaci z iných ročníkov. Radi sme privítali aj jedného z rodičov. Všetci prednášajúci sa svorne zhodli, že skúsenosť to bola pre nich nesmierne užitočná a privítali by viac takýchto možností, aby sa naučili lepšie zvládnuť stres a strach. My, diváci sme z nich však mali radosť. Bolo zaujímavé sledovať, ako si poradili s trémou a prekročili i svoj vlastný tieň. Vďaka patrí pani učiteľke Silvii za usmernenie, vytrvalosť, trpezlivosť a šancu prezentovať sa. 

Majstrovstvá SR 2017 v šachu 

Majstrovstvá SR 2017 mládeže jednotlivcov v šachu sa konali od 22. do 28.4. v Liptovskom Mikuláši. Do kategórie dievčat do 12 rokov sa prebojovali aj naše šachové hviezdičky Ela R. a Kristínka D. Konkurencia bola naozaj silná a partie dlhé a náročné. Niektoré trvali aj vyše 4 hodín. Dievčence to ustáli naozaj výborne. Ela sa umiestnila na 10. mieste a Kristínka bola 14. Ďakujeme za reprezentáciu a blahoželáme:) 

MO vo florbale žiakov ZŠ okres Skalica

Dňa 24.4. a 25.4. 2017 sa uskutočnili MO vo florbale žiakov ZŠ v Skalici. Naši žiaci sa zúčastnili súťaže v pondelok. V skupine A sa umiestnili na 2. mieste a celkove skončili na 4. mieste. Chlapcov chcem pochváliť a poďakovať im za reprezentovanie našej školy. Napriek tomu, že mali len dvoch náhradníkov, hrali vyrovnané zápasy. Veľká vďaka patrí aj nášmu šikovnému brankárovi.

Výsledky:
Súkr. ZŠ Skalica : ZŠ Radošovce       -    2 : 2
Súkr. ZŠ Skalica : ZŠ Brodské    -          4 : 1

Vo finále :
Súkr. ZŠ Skalica : ZŠ s MŠ Unín   2 :  3

Našu školu reprezentovali žiaci: Ivo J. (brankár), Adam L., Juraj B., Radoslav D., Sebastián Ch., Denis M., Michal V.

Florbalový turnaj slovami Radka a Denisa:

V pondelok 24.4. sme sa zúčastnili florbalového turnaja mladších žiakov v hale ZVL. Skupiny boli dopredu vylosované, takže sme vedeli akí súperi nás čakajú. Na turnaj sme prišli v zostave: Ivo – brankár , Radoslav, Michal, Denis, Sebastián, Adam a Juraj. Na turnaji sme boli aj pred dvomi rokmi a všetko sme prehrali viac ako 5:0. Keď sme prišli tento rok, boli sme „autsajdri“ celého turnaja. Hneď prvý zápas sme hrali proti favorizovaným Radošovciam. Najprv sme prehrávali a už nás opúšťali nádeje, no v tom sme dali gól a vyrovnali. Zápas teda skončil remízou 2:2. Boli sme šťastní, že sme získali aspoň jeden bod. Druhý zápas sme hrali proti Brodskému. Zvíťazili sme 4:1. Nikto z nás to však pred zápasom nečakal. Postúpili sme zo skupiny a čakali sme na nášho ďalšieho súpera. Napokon sme zistili, že hráme s jedným z hlavných adeptov na víťazstvo turnaja - Unínom. Unín bol silný a keď sme v posledných troch minútach prehrávali 3:1, nikto neveril, že máme šancu. No potom Unínčan zákerne potkol Adama a dostali sme trestné strieľanie. Adam ho premenil a tým dodal všetkým nádej na remízu alebo výhru. Posledné dve minúty sme tlačili a mali sme veľa šancí. Zápas sme napokon nešťastne prehrali 3:2, keď sme len pár sekúnd pred koncom zápasu trafili dvakrát po sebe žrď. Celkovo sme sa umiestnili na dobrom 4. mieste zo šiestich tímov. Povzbudilo nás to v presvedčení, že aj keď sme malá škola dokážeme dosiahnuť dobré výsledky a máme nádej dobre sa umiestniť aj v kolektívnych športoch.

Deň narcisov

Tento rok naša škola vyzbierala počas dňa narcisov 348 eur. Ďakujeme naším žiakom aj všetkým vám, ktorí ste prispeli.

Deťom pre radosť – vernisáž 

V Záhorskom múzeu je po dlhom čase opäť milá výstava. Pán výtvarník Laco Csurma tu predstavuje výber zo svojej tvorby. Jeho ilustrácie, obrazy a obrázky z komixových príbehov vám zaručene vyčarujú úsmev na tvári a poľahučky zabudnete na svet okolo seba. Ak aj chvíľku postojíte, určite si sami vymyslíte svoj príbeh k obrázku bez mena a stratíte sa v čase:)
Vernisáž začala explóziou energie a elánu. Osem dievčat (v abecednom poradí: Barborka, Dorotka, Linda, Lívia, Sárka, Silvinka, Tamarka L. Tamarka M.) sa vo vlastnej choreografii predstavili v skladbe: „No Money“, aby nenechali nikoho na pochybách, že tancovanie ich baví. Divoká rieka entuziazmu sa potom premenila na jemné vlnky v skladbe z filmu: „Dračia princezná“, ktorú zaspievali Dianka a Simonka. Toľko nálad sa vystriedalo v krátkom programíku z našej školy, koľko sa môže zmestiť i do jedného obrázku.

Prvá exhibičná debata 

Vo štvrtok 27. 4. sme pripravili prvú exhibičnú (predvádzaciu) debatu v histórii našej školy. Odvážne debatérky zo šiesteho ročníka predkladali argumenty k téze z poslednej súťaže: „Vrcholoví športovci reprezentujúci krajinu na medzinárodných súťažiach by v danej krajine mali žiť aspoň 10 rokov“. Dievčence sa za pol roka naučili zostaviť si reč, pomenovať hodnoty, podať vysvetlenie a pohľadať si príklady.  Kto neprišiel, môže len a len ľutovať. 

Malá finančná akadémia s Kozmixom

Nezisková organizácia EDULAB pripravila pre žiakov prvého stupňa projekt zameraný na rozvoj finančnej gramotnosti. Je ukážkou vízie projektového vyučovania, ktoré abstrahuje od predmetu a blíži sa k svetovému trendu tematického vyučovania zameraného na praktické zručnosti. Edulab stavil na zážitkové učenie, tvorivú hru „Naše mesto“ a na interaktívne cvičenia zamerané na čítanie s porozumením, ktoré je potrebné na testovanie OECD PISA. Kombinuje sa tu viacero metód s dôrazom na aplikáciu vedomostí, kreativitu a tímovú prácu. Približne mesiac prebiehali rôzne aktivity, za ktoré žiaci získavali peniaze. Avšak neboli to eurá. Druháci mali kozmixytretiaci si vymysleli zasa poláre. Za tieto nadobudnuté peniaze sa kupoval stavebný materiál a následne sa budovalo mesto. V našej škole sa do tohto projektu zapojili žiaci druhého a tretieho ročníka.  Každá trieda mala štyri tímy. V každom bol bankár, novinár a architekti. Jednotlivé tímy navrhovali a budovali svoju štvrť mesta. Po splnení určitých podmienok mohli začať s výstavbou centra svojho mesta. Takto ku koncu apríla vznikli dve jedinečné mestá – jedno druhákov a druhé tretiakov.

„Odváž sa používať vlastný rozum"

Posledná informácia z IQ olympiády je z 24.4., kedy sa Janko Š. súťažil na krajskom kole súťaže a umiestnil sa na 31. mieste z 80 súťažiacich. Ďakujeme za reprezentáciu a veríme, že i on si rozšíril svoje obzory poznania a táto súťaž bola pre neho dobrou skúsenosťou. Prihlásili sme sa do ďalšej logicko-matematickej súťaže. Prebehla on-line v týždni od 4.4. do 7.4.. Súťažili vybraní piataci až deviataci. Celkom sa v kategórii B (II. stupeň ZŠ a zodpovedajúce ročníky osemročných gymnázií) do školského kola on-line súťaže zapojilo 10 929 riešiteľov z čoho v našom kraji 1482. Tabuľku s výsledkami nájdete vo fotoalbumeJanko z deviatky je jediný náš finalista a postupuje zo 16. miesta v kraji. Tešíme aj z výsledkov ostatných riešiteľov, pretože úlohy neboli z preberaného učiva v škole. Išlo o logiku a zdravý rozum. Blahoželáme.

Zdravý úsmev

24.4. do triedy druhákov zavítali žiaci Strednej zdravotníckej školy v Skalici. Pod vedením ich pani profesorky mali pre žiakov pripravenú prednášku na tému zúbkov. Dozvedeli sa, koľko zúbkov majú deti a koľko dospelí. Pomenovali im druhy zubov v ústnej dutine. Ukázali stavbu a zloženie stoličky, a tiež názorne ukázali správne čistenie zúbkov. Deti mali možnosť si to sami vyskúšať na pomôcke Strednej zdravotníckej školy. V druhej časti prednášky pracovali žiaci v skupinách. Ako odmenu za pracovitosť a aktivitu dostal každý druhák malý darček.

Koncert Moyzesovho kvarteta

V piatok 21.4. sa štvrtáci a piataci zúčastnili výchovného koncertu Moyzesovho kvarteta komorného súboru mesta Skalica. Žiaci si vypočuli niekoľko skladieb vážnej hudby, spoznali hudobné nástroje, dozvedeli sa rôzne informácie o skladateľoch i samotnom kvartete. Špeciálnym hosťom bola operná speváčka Eva Šušková. Žiakom sa koncert veľmi páčil a i v budúcnosti by si podobný koncert radi zopakovali.

DEBATIÁDA  3. regio

V piatok 21.4. sa konalo posledné, 3. kolo, regionálnej súťaže v debatovaní ZŠ „DEBATIÁDA“. Dievčence zo šestky: (tím SI 1) Dorotka - Tamarka M. a (tím SI 2) Linda - Barborka, uhrali 3 víťazstvá z celkových 8 debát. Aby ste mali aspoň predstavu o čo ide: V pripravovanej téze: „ Vrcholoví športovci reprezentujúci krajinu na medzinárodných súťažiach by v danej krajine mali žiť aspoň 10 rokov“ obhajovali debatéri raz súhlasnú a v inom kole zasa nesúhlasnú stranu, takže museli mať pripravené argumenty „za“ aj „proti“. Okrem toho sú na súťaži vyhlásené 2 improvizované tézy. Na ich prípravu majú tímy 10 minút. Celkovo má turnaj 4 kolá. Reč prvého a neskôr aj druhého rečníka má presne 3 minúty. Medzi rečami je tzv. „krížový výsluch“ kedy debatéri skúšajú spochybniť argumenty toho druhého tímu. Určite zaujímavé! Veríme, že vás čoskoro pozveme na exhibičnú debatu. Raz vidieť je lepšie ako 2x počuť a 3x čítať:) Chalani, ktorí minule vyhrali svoju kategóriu, sa na túto súťaž akosi nestihli pripraviť... Dievčence, vďaka za odvahu a reprezentáciu! PS: Mali sme so sebou aj dvoch pozorovateľov. Karin a Robko vám povedia viac:) 

Plavecký výcvik

Vo štvrtok 20.4. sa začal plavecký výcvik pre 2., 3. a 4. ročník. Pani učiteľky z Ratíškovíc žiakov vyskúšali ako sú na tom s plávaním a rozdelili si ich do skupín podľa ich výkonu. Potom mali už deti voľné plávanie a mohli sa „vyjašiť“ vo vode. Od budúceho týždňa už na žiakov čaká ozajstný výcvik, v ktorom sa naučia rôzne plavecké štýly, skoky a mnoho ďalšieho. Plavecký kurz bude trvať až do júna.

Veľká noc v Strážnici

V predveľkonočnom období sa boli žiaci druhého, tretieho a štvrtého ročníka pozrieť v neďalekom skanzene v Strážnici. Zúčastnili sa interaktívnej prehliadky, ktorá bola zameraná na tradície a zvyky Veľkej noci. Žiaci sa vypočuli, čo sa robievalo za čias ich starých a prastarých rodičov, učili sa pliesť korbáče, vyrezať si píšťalku z vŕbového dreva, videli ukážky zdobenia kraslíc, vyrobili si veľkonočné ozdoby a veľa iných vecí. Veľkým zážitkom pre žiakov bola stará škola. Zažili si na vlastnej koži, aký bol kedysi režim a disciplína v škole.

Takto súťažili naši KLOKANI :)

Nad 90 % vyskočili žiaci:
Ninka Ha. (1. ročník); Anetka S. (3. ročník); Ondrej P. a Ela R. (4. ročník); Ema R. a Juraj S. (8. ročník).

Nad 80% sa dostali žiaci:
Filip M. a Martin B. (4. ročník); Karin K. (5. ročník); Dorotka B., Juraj Š. a Tamarka M.(6. ročník); Michal V., Juraj B. a Radoslav D. (8. ročník); Ján Š. (9. ročník). BLAHOŽELÁME:)

20.3. bol deň K = Deň klokana. Matematickí „klokani“ sa nasťahovali do jedálne a do podkrovia. Hotová invázia! „Klokanili“ druháci i deviataci.  Matematický klokan má tento rok veľké narodeniny. Už 20. rokov Klokan rozvíja logické myslenie, motivuje deti v prekonávaní samých seba, učí žiakov pozorne čítať, pracovať samostatne a poradiť si  aj s papierovými hárkami odpovedí. Je to matematika, ktorá baví. Výsledky budú zverejnené 10.4. a podľa kódu si ich nájdu aj samotní žiaci na http://matematickyklokan.sk/.

Majstrovstvá Slovenska 4-členných družstiev ZŠ v šachu v Zakamennom

V utorok, 11. 4., sa v Zakamennom podujali zorganizovať Majstrovstvá Slovenska družstiev ZŠ v šachu, ktoré sa obnovili po niekoľkých rokoch. Prihlásilo sa 42 družstiev z rôznych ZŠ na Slovensku, kde šach funguje ako nepovinný predmet alebo krúžok. Vo veľmi peknom prostredí nového kultúrneho domu si sadlo za šachovnice 168 detí. Medzi nimi aj zástupcovia našej školy – Lin Hao, Ela, Kristínka, Filip (všetci zo štvrtého ročníka). Odohrali sedem kôl a aj keď družstvo bolo nasadené až v druhej polovici štartovného poľa, tak uhrali „neskutočné“ 8. miesto. Všetci štyria dosiahli mimoriadne dobrý výsledok, no najlepší uhrala na tretej šachovnici Kristínka, ktorá si vybojovala 6 bodov zo 7. Pohár za tretie miesto na šachovnici jej ušiel len o pomocné body, ktoré rozhodli, že bola štvrtá na tretej šachovnici. Gratulujeme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy.

Matematická olympiáda - pekné výsledky 

V marci a v apríli prebehli aj ďalšie kolá olympiád v matematike. BLAHOŽELÁME! 
Krajské kolo: 9. ročník:  Ján Š. úspešný riešiteľ na 16. mieste

Okresné kolo:
8. ročník: na 1. – 2. mieste Radoslav D. na 3.- 5. mieste Ema R. a Adam L.
6. ročník: na 2. – 3. mieste Juraj Š.

VeSIPa 2017 alias „Dvere času“

Veľká skalická pátračka je našou troška bláznivou oslavou Dňa učiteľov už štvrtý rok. Vyháňame seba aj deti z druhého stupňa do ulíc mesta a pátrame. Hľadáme, počítame, čítame, recitujeme, pýtame sa, fotografujeme, kreslíme, učíme sa a bavíme sa v teréne. Aj tento rok sa 11 skupín rozbehlo do mesta hľadať svoje dvere do histórie. Fotografia ich zaviedla k budove a indície ich nasmerovali na osobnosť, ktorá bola a je spojená s týmto miestom. Tak sami pre seba, znova a opäť objavili kráľov, rytierov, veľavážených pánov, kňazov, grófov, ba i hudobníkov a umelcov či lekárov. Osobnosti Skalice, bez ktorých by dnešné mesto nebolo také, aké je. Skupiny študovali publikácie v škole a v mestskej knižnici, ba i konzultovali s odborníkmi v archíve, Záhorskom múzeu a v škole. Všetko to, čo sa dozvedeli, zakreslili a zapísali do svojho maxi plagátu. Svoju prácu potom predstavili ostatným na mini konferencii, za čo si vyslúžili diplomy EXPERTOV:) ako aj potlesk a uznanie pátračov. Spätná väzba odhalila, že najviac pátračov pobavilo: hľadanie dverí, meranie dverí bez metra, či pravítka, vymýšľanie fotky, na ktorej boli aj neboli, fotky s osobnosťou, zápis do mapy mesta v škole. zápis na časovú os, zákusok, čaj aj desiata:) Mnohí sa vyšantili aj pri spracovaní informácií a ich prezentácií. Táto pátračka bola nie len dverami do histórie, ale aj novým pohľadom na nás samých v nových situáciách. Bol to mimoriadny zážitok. Ďakujem/e. Poklona:) MA

Hurbanov pamätník – okresné kolo

Dňa 6. apríla 2017 sa v kinosále na Sasinkovej ulici v Skalici uskutočnilo okresné kolo recitačnej súťaže Hurbanov pamätník. Našu školu reprezentovali postupujúci z obvodného kola, a to Rafael B. (I. kategória – poézia) a Linda P. (II. kategória – próza). V neľahkej konkurencii sa obom recitátorom podarilo umiestniť na 2.mieste. SúZŠ Štvorlístok vyjadruje pochvalu za odhodlanie a prácu počas prípravy na súťaž a srdečne blahoželá. :) 

Prváci v ateliéri

V stredu 5.4. sa prváci zahrali na malých umelcov a navštívili ateliér pani Hílkovej. Tá nás privítala, poukazovala a porozprávala nám rôzne zaujímavé veci a pripravila si pre nás sadru na odliatky rúk a sklo na maľovanie. Rozdelili sme sa na dve skupiny a začali pracovať. Na sklo sme maľovali so špeciálnymi farbami rôzne obrázky. Kým sme maľovali, druhá polovica mala veľkú zábavu pri odlievaní rúk. Potom sme sa vymenili. Pani Hílková nám to vypáli vo veľkej peci a prinesie na pamiatku.

Návšteva žrebčína

Piataci a siedmaci sa počas deviatackého testovania vybrali na návštevu Žrebčína v Kopčanoch. Po „menšej“ prechádzke z vlakovej stanice sme sa napokon dostali k cieľu našej cesty.  Pán Matulík, správca žrebčína, nás srdečne privítal. Rozpovedal nám zaujímavú históriu objektu a zaviedol nás aj do múzea, ktoré je súčasťou objektu. Tu sú uložené artefakty, ktoré boli nájdené počas vykopávok v okolí kostolíka sv. Margity. Poprezerali sme si zaujímavé zbierky sediel z rôznych krajín sveta a tiež remeselníckeho náradia, ktoré bolo využívané v minulosti v rôznych profesiách. Prezreli sme si aj expozíciu starých kočov a povozov, a potom sme sa , samozrejme, dostali aj k prehliadke stajní a koníkov. V súčasnosti ich je v Kopčanoch ustajnených 26 a my sme sa dozvedeli čo-to z ich denného režimu, rôznych zaujímavostí  a starostlivosti o nich. Výlet sa nám páčil a koníky radi opäť niekedy navštívime.

Druháci opäť v CVČ 

Druháci strávili doobedie počas Testovania 9 v mestskom CVČ Skalica. Teta Lenka mala pre nich pripravený pekný program. Na úvod si dali v zrkadlovej telocvični poriadnu rozcvičku s Agátkou, a potom ich čakali súťaže v tímoch. Skákali do cieľa na pravej aj ľavej nohe, tiež aj ako žabky. Súťažili s loptami. Po vyčerpávajúcej hodinke v telocvični sa občerstvili a začali tvoriť veľkonočný veniec z papierových kraslíc. Po obede v škole sa všetci tešili do cukrárne, kde si väčšina detí kúpila zmrzlinu. Tete Lenke patrí veľká vďaka za príjemne strávený čas a snáď zasa niekedy nabudúce.

Štvrtácka minipátračka

My štvrtáci sme boli počas Testovania 9 na návšteve v knižnici. Tu si pre nás pani knihovníčka Monika pripravila bohatý a zaujímavý program. Najskôr  sme riešili pracovné listy o remeslách, slovenských pamiatkach UNESCO, ľudových zvykoch a tradíciách. Na pomoc sme mali rôzne knihy, kde sme si mohli potrebné informácie vyhľadať, prípadne sme čerpali zo svojich vedomostí z hodín vlastivedy.  Po dokončení pracovných listov prišli do knižnice pani archivárky. Tie nám porozprávali o remeselných cechoch, ktoré v Skalici kedysi boli i o tom, ako mesto fungovalo a vyzeralo v stredoveku. Pýtali sa rôzne otázky, na ktoré sme pohotovo odpovedali a zase na oplátku sme sa my pýtali otázky o stredovekej Skalici, ktoré nás zaujímali. Nakoniec  sme išli s pani riaditeľkou knižnice na Mestský úrad, kde nám poukazovala rôzne reprezentačné miestnosti- Sobášnu sieň, Zasadačku, Konšelskú sálu a dostali sme sa i do kancelárie pána primátora. Ten sa s nami pozdravil, odfotil a poprial veľa úspechov v škole. Po návrate do knižnice sme ešte vrátili a požičali si knihy. Cestou do školy sme sa zastavili na zmrzline ;)

Zábavný vedecký park Vida v Brne

6.4. o 7:50 sme my šiestaci spolu so študentmi VIA HUMANA vyrazili do Brna. V Brne sme navštívili  Zábavný vedecký park Vida, kde si každý našiel svoj kúsok vedy, ktorý ho zaujíma.  Expozície sú rozdelené do štyroch celkov – planéta, civilizácia, človek a mikrosvet. Nedá sa napísať, čo bolo najlepšie, pretože všetko malo svoje čaro. Vyskúšali sme si ako funguje fyzika, poskladali sme živočíšnu aj rastlinnú bunku, zaujala nás hypnóza. Predpovedali sme počasie, videli vznikať tornádo, hrali nohami na klavíri, merali si tep srdca a intenzitu hlasu, učili sa znakovú reč, vytvorili sme tsunami a kopu ďalších zaujímavých aktivít. Na záver sme mali za úlohu vyšetriť vraždu mladej dievčiny, čo sa nám skoro podarilo. Plní zážitkov sme sa presunuli do nákupného centra, kde sme sa najedli. O 14:49 sme vyrazili domov. Všetkým sa nám výlet do Vida centra páčil a určite sa tam chceme ešte vrátiť. Silvia F., 6.ročník

Vlčie Hrdlo a pazúry ŠtB

Nie je streda ako streda:) Kým v stredu 6.4. sa deviataci morili na Testovaní 9., ôsmaci si v laboratóriu SOŠ chemickej, v bratislavskej časti Vlčie Hrdlo, skúsili svoje prvé naozajstné laboratórne cvičenie. Oblečení v bielych plášťoch (ako ozajstní chemici:) žíhali nad plameňom, preverovali vznik solí, dokazovali existenciu niektorých kovov a prvkov, pracovali s roztokmi a látkami, ku ktorým by sa bežne nedostali. Konečne sa stretli zoči-voči aj s H2SO4 a HCl. Sympatických asistentov im robili súčasní študenti školy. Nemali to ľahké ani jedni, ani druhí. Najmä preto, že veľká časť učiva ZŠ je preberaná neskôr a až vtedy by teoretické a praktické skúsenosti mohli do seba zapadnúť:) Určite to však malo svoj zmysel aj takto. Najprv prax - potom teória. Druhou zastávkou bola Escape Room z doby socializmu „V pazúroch ŠtB“.  Izby boli vybavené autentickým nábytkom, obrazmi a doplnkami, ktoré i patrili do hry. Hra bola originálna, prepracovaná a vraj zaujímavejšia ako tá naša prvá Escape Room, v Trnave. Streda, ako žiadna iná. Bolo o čom rozprávať a premýšľať. 

Testovanie 9

Streda 5.4. bola pre našich deviatakov veľkým dňom - zúčastnili sa totižto celoslovenského Testovania 9. Ostatní žiaci školy odišli na výlety, do knižnice alebo cetra voľného času, aby sa deviataci mohli sústrediť na testy z matematiky a slovenského jazyka a literatúry. Matematiku zhodnotili ako ľahšiu, škoda len, že nemali viac času. So zmiešanými pocitmi odchádzali po dopísaní testu zo slovenského jazyka a literatúry. Tak teda uvidíme, výledky by sme sa mali dozvedieť v máji. Na Testovanie 9 sa žiaci zodpovedne pripravovali s pani učiteľkami, za čo im patrí veľké poďakovanie. My všetci im držíme palce a dúfame, že nás, aj seba svojimi výsledkami potešia. 

Vítanie jari

V sobotu 1.4. sme si pripomenuli dávnu tradíciu, ktorou sa ľudia na Smrtnú nedeľu rozlúčili so Zimou a privítali Jar. Verili, že s Morenou odplávajú aj zlé choroby a všetky neduhy, ktoré ich počas krátkych studených dní v zimnom období trápili. V škole naši šiestaci vyrobili Morenu, vypchali ju slamou, pekne namaľovali a obliekli do handričiek. Keďže v meste nemáme žiadnu veľkú vodu, za najbližšou sme sa vybrali na Baťov kanál. Aj tam sa však otvára sezóna až v máji, a tak najlepšia voda na odplávanie Moreny bola rieka Morava. Pán riaditeľ ju hodil čo najďalej a ona sa vzorne vznášala na hladine. Veríme, že doplávala až do Čierneho mora a k nám už konečne zavíta Jar. Milým spestrením nášho vyprevádzania Zimy bolo pletenie veľkonočných korbáčov pod vedením p. Švrčka. Deti potešili i vodníci, ktorí číhali na sprievod pod mostom. Keďže boli dobrí a nikoho neutopili, zobrali sme ich so sebou k Morave. Aj keď nás nebolo veľa, pobyt v prírode pod hrejivým jarným slnkom každému prospel.  

Deň učiteľov na prvom stupni 

Pri príležitosti Dňa učiteľov sme chceli potešiť naše deti viac ako zvyčajne, a tak sme tento rok pozvali do školy obľúbených hercov z divadla Clipperton s moderným spracovaním rozprávky Popoluška. Orechy, veľké ako kokosové, ukrývali oblek poľovníka, plesové šaty a nakoniec aj tie svadobné. Spoznali sme aj mnoho ďalších prvkov tejto klasickej rozprávky, avšak najviac deti rozosmiali scénky s kohútom, ktorý bol veľmi urečnený a hlúpa macocha s dcérou. Pani učiteľka Zuzka by sa skoro už – už vydala, len škoda, že črievička bola aj jej malá :-) Po skončení rozprávky dobrá nálada v triedach pokračovala,  pretože prváci potešili chuťové bunky svojich spolužiakov prípravou „smotanovej mňamky“, ktorú uvarili lepšie ako psíček a mačička, o ktorých si potom čítali a kreslili.  Tretiaci a druháci pokračovali vo svojom projekte tvorení mesta a štvrtáci utužovali kamarátske vzťahy v triede hraním kooperatívnych hier. Takže opäť iný, ale zaujímavý Deň učiteľov :-)   

Skalický šachový festival detí a mládeže

V sobotu 25.3. sa v jedálni 3. ZŠ odohral ďalší ročník detského šachového festivalu, ktorý sa započítava do série náborových turnajov GPX prebiehajúcich po celom Slovensku. Kráľovskú hru – šach si prišlo zahrať 68 detí od 7 do 14 rokov. Opäť sa tu zišli hráči a hráčky nie len zo Skalice, ale aj Senice, Malaciek, Bratislavy, Nitry, Trnavy, Piešťan atď. Našu školu bolo reprezentovať 19 detí. Najmladší – naši druháci boli zbierať svoje prvé turnajové skúsenosti a z nich si najlepšie počínal Vilko V., ktorý skončil na peknom 50. mieste. A určite najlepším výsledkom sa môže pochváliť Ela R., ktorá v celkovom poradí získala úžasné 7. miesto a s prehľadom vyhrala kategóriu dievčat do 11 rokov. Tretie miesto si v tej istej kategórii vybojovala Adelka H. V kategórii chlapci do 14 rokov bol štvrtý Ferko J. (externý) a chlapci do 11 rokov bol na štvrtom mieste Filip M. V skupine dievačatá do 14 rokov bola Ema R. tretia. Musíme však pripomenúť, že naše dievčatá Ela R,, Kristínka D. a Ema R. bojujú o postup do celoslovenského finále vo svojich kategóriach. Absolvovali už niekoľko turnajov napr. v Hlohovci, Bratislave, Novej Dubnici. Ela je predbežne na druhom mieste v semifinálovej skupine západ, Kristínka je zatiaľ šiesta a Ema deviata. Tak budeme aj naďalej držať palce.

Živá kvapka vody

Veselá živá kvapka vody na školskom dvore bola tou povestnou čerešničkou na torte Svetového dňa vody. Tento rok si jednotlivé triedy dlho vopred pripravovali projekty a plagáty, ktoré sa na vodu pozreli z rôznych uhlov pohľadu. Vznikli naozaj zaujímavé a pútavé triedne diela, ktoré si môžete pozrieť na hlavnej nástenke a vo vestibule. Prečítajte si, ako sa na Deň vody pripravili jednotlivé triedy:

My PIATACI:
Vytvorili sme náš vlastný ,,Vodný ekosystém“. Nájdete v ňom naozaj všetko a každého, kto tam patrí - žije, pláva, lieta, fotosyntetizuje či parazituje :)

Snažili sme sa na tomto malom priestore ukázať obrovskú rozmanitosť- BIODIVERZITU, ktorú tento ekosystém predstavuje.

Naše heslo : Tam kde je voda tam je život!
 

My ŠIESTACI:

Každá jedna kvapka nesie svoj príbeh o tom, kde všade je voda prítomná, potrebná.

Naše heslo: Každá kvapka sa ráta!

My SIEDMACI:

Voda je súčasťou každého živého organizmu. Je zložkou vonkajšieho, ale aj vnútorného prostredia človeka. Voda je v nás, ale aj okolo nás. Voda sme my všetci.

Naše heslo: Voda som ja!

My ÔSMACI:
Vytvorili sme si vlastnú ,,ČISTIČKU VODY“ z obyčajnej PET- fľaše. Podarilo sa nám imitovať jeden z prírodných procesov filtrácie vody. Mechanicky znečistenú vodu sme pomocou čističky prefiltrovali a získali tak číru vodu bez nečistôt. Pomohli nám k tomu jednotlivé filtračné vrstvy od tej najmenej priepustnej vata, jemný piesok, hrubší piesok, až po hrubú štrkovú vrstvu a kamenie. Takýto pohyb vody je súčasťou prirodzeného pohybu vody v prírode.

Naše heslo: Voda má pamäť!

My DEVIATACI:
Vieme, že Svetový deň vody (World Water Day) je určený na 22. marca už od roku 1993. Vyhlasuje ho každoročne Organizácia Spojených národov (OSN) so zameraním na určitý aspekt vody. Tento rok je ním bola otázka: „Prečo plytvať vodou?". Pod drobnohľadom je teda zníženie produkcie odpadovej vody a jej opätovné použitie. Cieľom je znížiť podiel neupravovanej odpadovej vody o polovicu a zvýšiť jej bezpečné opätovné použitie.

Pokúsili o preklad plagátu venovaného tohtoročnému roku vody z angličtiny do slovenčiny.

Prvý výlet Mravčekov

V piatok 24.3. sme boli v Holíčskom zámku. Tam sme išli vlakom zo Skalice. Boli sme na výstave poľovníckych trofejí. Na výstave sme videli jelenie parohy, srnčie parohy, parohy danielov a obrázky rôznych zvierat. Pred výstavou sme mali prednášku o zvieratkách, na ktorej sme počuli zvuky, ktoré vydávajú jelene, rôzne vtáky, diviaky, srnky a kačice. Po výstave sme išli na preliezačky. Medzitým Viki rozdala cukríky a potom sme išli do kaviarne, lebo nám bola zima. V kaviarni sme si dali teplý jablkový čaj s karamelom, trochu sme sa zohriali a išli naspäť na vlakovú stanicu. Už keď sme boli vo vlaku, ujo rušňovodič nám ukázal jeho kabínu so všelijakými gombíčkami a páčkami. Veľmi sa nám tam páčilo. Bol to super výlet.

Modely biómov Zeme - diorámy

Myšlienka je jednoduchá - spoznať rozmanitosť Zeme cez vlastnoručne vyrobené modely vybraných typov krajín. Žiaci si ako tému svojho modelu vyberú jeden z hlavných typov krajín (biómov) Zeme. Fantázii sa medze nekladú a presvedčili ma o tom tohtoroční piataci. Všetky si ich môžete prezrieť v škole, určite ich neprehliadnete :)

Poézia v meste

21. marec ako Svetový deň poézie vstúpil veľmi úspešne do života školy ešte minulý rok. Tento rok sme prípravu naň ešte zdokonalili. Najprv sme sa učili sami básne tvoriť, neskôr pochopiť význam poézie a odvážne sme sa rozhodli šíriť ju ďalej. Niektorí z nás vytvárali plagáty s touto tematikou, iní čítali a rozdávali básne v našom meste. Čítajte ďalej: 

Svetový deň poézie očami poslov poézie v meste:

Na SVETOVÝ DEŇ POÉZIE si pre nás p.učiteľka vymyslela netradičnú aktivitu. Vytlačila básničky a cez hodinu literatúry sme ich vyšli von recitovať a darovať ľuďom. Moja prvá 'obeť' boli dve staršie panie. Zarecitovala som im básničku od Květy Šafářovej - Stačí tak málo. Panie boli veľmi milé a básnička sa im páčila. Jedna z nich bola dokonca aj bývalá učiteľka slovenčiny. Nakoniec sme s nimi ešte porozprávali a popriali pekný deň, potom som sa vrátila k triede. Bol to pekný zážitok. Druhá 'obeť' bol postarší pár, ktorý ma odbil s tým, že nemá čas :/.. Potom som oslovila ďalšieho okoloidúceho, ktorý nahnevane zamrmlal "Ja mám svoje vlastné starosti." Zostávala mi ešte jedna básnička a tá nakoniec skončila u dvojice mladých slečien, ktoré si ich vypočuli a zobrali so sebou. Nakoniec sme si pred školou zarecitovali všetci spolu prednedávnom naučené „Mor ho!“ Ema R., 8.ročník

Dnes sme na literatúre chodili po meste a rozdávali ľuďom úryvky z básní. Väčšine ľudí sme ju aj prečítali. Jedny tety si dokonca zaspomínali po prečítaní Maríny od Sládkoviča ako ju niekedy vedeli spamäti a jedna z nich povedala, že má doma túto knihu J. Iní sa ponáhľali, a tak sme im ju iba dali do ruky na pamiatku a verili, že si ju prečítajú doma. Keď som jednej pani čítala báseň a na konci mi za to poďakovala, mala som úplne super pocit. Určite sme všetkým ľuďom skrášlili deň. Snáď toto budeme robiť aj budúci rok. Barbora P., 6.ročník

Opäť o krok ďalej

Na 22. marca pripravila SDA (http://www.sda.sk/) prvý seminár na rozvoj zručností pre debatérov zo ZŠ. Nakoľko sme už aj my trocha nakazení debatou a škola nás podporuje, tešili sme sa od rána. Cestovanie vlakom a MHD už zvládame hravo a okolo 14 hod. sme boli na mieste. Stredoškolskí dobrovoľnici – akreditovaní rozhodcovia SDA - si nás rozdelili na skupiny a išlo sa rovno na vec: ,,Ako začať?  Z čoho sa skladá dobrý argument?  Čo robí S1 a S2? Aká je úloha N1 a N2? ,,Kto robí cross?” AHA! Tak tomu budete rozumieť, až keď to zažijete na vlastnej koži. Presne tak ako Karinka a Robko. Skúsili. V prvej cvičnej debate boli úžasní! 
Zdar ďalším debatám!  

Mimoriadne náročná Pytagoriáda 

Už 38 rokov sa malí aj starší matematici stretávajú na okresných kolách najznámejšej a najpočetnejšej z matematických súťaží na Slovensku. ... a možno už viac nebudú chcieť. V utorok 14.3. počítali najlepší z 3.,4. a 5. ročníka. V stredu sa na okresné kolo do Holíča vypravili starší žiaci z 6., 7. a 8. ročníka. No hneď po súťaži už všetci svorne kričali, že tento ročník bol až neprimerene náročný a v niektorých kategóriách nie sú v celom okrese ani len úspešní riešitelia, V minulých rokoch sme aj my bežne obsadzovali prvé priečky. Toto asi nebol práve najšťastnejší spôsob motivácie, však? 

Maľovaná história

Od 16. marca máte o jeden dôvod viac nazrieť za dvere Mestskej knižnice. Steny zdobia obrázky maľovanej histórie a niektoré z nich sú „naše“. Medzi odmenené práce patria aj tie, čo namaľovali: Benjamín B., Ella S., Chiara B., Alexandra J.. Pohľadajte:)

Knihy dostali druhú šancu

V piatok 10.3. presne o druhej po škole sme odštartovali našu Výmennú burzu kníh. Stretlo sa nás pár nadšencov a záujem o darované knižky bol obrovský. Bolo veru z čoho vyberať aj s kým vymieňať. Dali sme knihám druhú šancu a nikto neodišiel naprázdno. Tak hurá kamaráti  do čítania !!!

Tour de Mestská knižnica Skalica:) 

Každoročne práve (a nie len) v marci navštevuje aj naša škola mestskú knižnicu. Najmä prvostupniari si svoje putovanie do knižnice a v knižnici užívajú naplno. Vrátia prečítané a požičajú si nové. Vypočujú si nový príbeh či rozprávku. S návštevou knižnice po druhákoch a tretiakoch pokračovali aj naši najmenší - prváci - v stredu 8. marca. Pani Monika ich s knižnicou zoznámila, dozvedeli sa ako sa volá jej povolanie, kto je to spisovateľ, ilustrátor, ako a kde sú knihy v knižnici uložené, a ako sa majú v knižnici správať. Tešíme sa nabudúce a ďakujeme za otvorené dvere aj srdce. Druháci "knižničnú TOUR" odštartovali tento rok ako prví - hneď 1. marca. Pani knihovníčka Monika im (a neskôr aj tretiakom) prečítala rozprávku o bryndzovníkoch od Adely Banášovej. Vďaka bohatej fantázii detí vznikli ozaj pekné obrázky bryndzovníkov a bryndzovníčky. Teraz už zdobia ich triedy. To by sa snáď aj dalo nazvať „zážitkové čítanie", nie? 

Všetkým mamám, babkám, tetám, kamarátkam

Dievčence zo šestky netreba dlho presviedčať. Sú ochotné, prívetivé, dobroprajné a veľmi šikovné. Stačilo spomenúť, že treba rýchlo nacvičiť program, pretože škôlkari sú chorí a nemôžu vystupovať. Za dve a pol poobedia mali originálne tanečné vystúpenie hotové. Sami si ho vymysleli, sami si ho vo svojom voľnom čase natrénovali. Keď sa k potom nim pridali slečny LenkaZuzka s básňou a pesničkou a Nelly s baletom, vznikol „MDŽ programík“ = jedna báseň. Urobili radosť mamám, babkám, tetám, ženám :) v Zariadení pre seniorov a určite aj sebe. Milé...  

Hurbanov pamätník – obvodné kolo 

Dňa 15.3.2017 sa v kinosále v Skalici uskutočnilo obvodné kolo súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy Hurbanov pamätník. Víťazi nášho školského kola nás na tejto súťaži veľmi pekne reprezentovali. Všetci podali obdivuhodné výkony a ich prednesy boli nádherné. Umiestnenie našich žiakov na obvodnom kole je nasledujúce:

II. kategória: próza  1.miesto Linda P. 

I. kategória: poézia: 2. miesto – Rafael B.  3. miesto Mária G.

I. kategória: próza:  2. miesto Zuzana K.
 

ŠKOLSKÉ KOLO 

V našej škole sme v pondelok  27.2.2017 usporiadali školské kolo Hurbanovho pamätníka. Recitujúci predniesli poéziu aj prózu, ktorú si už niekoľko týždňov dopredu nacvičovali. Na súťaži panovala príjemná  atmosféra. Ďakujeme všetkým recitátorom za ich prednes a výhercom želáme veľa úspechov v ďalších kolách súťaže. Tu sú mená postupujúcich žiakov: Rafael B. (3.ročník), Zuzana K. (3.ročník), Simona L. (5.ročník),  Linda P. (6.ročník)

Vezmi svoju knihu na výlet do školy 

Tohtoročný MAREC - mesiac KNIHY sme rozbehli hneď vo štvrtok 2.3. Svetovým dňom knihy. Na tento deň si mnohí z nás priniesli do školy svoju obľúbenú alebo rozčítanú knižku a počas prestávok a niekedy aj počas vyučovania:))) čítali a čítali a čítali... Bolo to fajn a bolo nám fajn.

Naša prvá Escape Room

4.3.2017 Dlho trvalo presvedčiť samých seba, že na školský výlet za odmenu možno ísť aj v sobotu. Dlho trvalo vybrať niečo extra lákavé a celkom nové pre ôsmakov:) Dlho trvalo, kým sme sa dohodli, že Escape Room „Dve izby“ v Trnave by mohlo byť to pravé... Čakali nás dve izby plné zamknutých zámkov, farebných skríň, skriniek, stolíkov a zásuviek bez kľúčov, čudných odkazov, zvláštnych básničiek, rébusov, hlavolamov a zrkadiel. Časti obrazu, ktoré fiškus maliar skryl v týchto izbách bolo možné poskladať len vtedy, keď sme odomkli všetky zámky a vyriešili všetky hádanky. Bolo treba spolupracovať a informovať sa:( Bolo to teda miestami dosť husté! Pobavili sme sa. PS: Ďakujem rodičom za odvozy do Kútov a späť. (ma)

Nič nie je nemožné

28.2.2017 a 2. kolo západoslovenského regionálneho kola Debatiády. Myslela som si, že naším cieľom je zúčastniť sa a nie vyhrať! Radko a Michal však boli rovnocennými súpermi pre debatérov z Bratislavy a Malaciek a súčet bodov ich po štvrtej debate vyniesol na neuveriteľné 1. miesto v kategórii 8. a 9. ročník.  Linda a Barborka uhrali dve víťazstvá a Tamarke so Sárkou sa tiež podarilo raz vyhrať. Treba podotknúť, že to bola naša premiéra a priznať, že neodškriepiteľný podiel na víťazstve má isto-iste príprava a pohľad stredoškoláka RA:)  Máme veľkú radosť, že všetky tie soboty a ráno o 7:00 a piatok do 18:00 boli dobrou investíciou. Budúci turnaj preverí naše kvality:)

Rozprávková hodina

Posledný februárový deň nemala hodina literatúry v piatom ročníku úplne zvyčajný priebeh. Navštívili nás totiž Hurvínek, Snehulienka, trojhlavý drak a veľa iných rozprávkových bytostí. Reč je o maňuškách, marionetách, javajkách, jednoducho bábkach, ktoré si žiaci priniesli so sebou do školy a s ich pomocou zahrali improvizované bábkové divadielka. Bolo to veľmi zaujímavé a všetky rozprávkové príbehy boli veľmi zábavné. Nuž, vydarená hodina.

Žiacky parlament aj vo februári

Program:
1)            Nápady na dobrovoľnícke aktivity tried
2)            Informácia o Výmennej burze kníh 9.3.2017
3)            VeSIPa – skupiny / preferencie
Triedy si vedia predstaviť ako by pomohli pri výzdobe školy, zalievaní kvetov, kosení trávy, v jedálni pri akciách školy a pri dozore. Sú ochotní prevádzkovať a propagovať Vodný bar, pridať sa k fungovaniu bufetu (ak bude) a kontrolovať triedenie odpadu. Patrilo by sa teraz zdvihnúť hodenú rukavicu a deti naozaj zamestnať:) a motivovať. Ostatné vám povedia zástupcovia tried alebo nájdete na nástenke ŽP, či stránke školy v časti Učitelia a žiaci.   

Stretnutia Debatného klubu DK SI 4L

Sobota 11.2. po lyžiarskom a ešte lepšie, sobota 25. cez jarné prázdniny... To už sú mi len termíny na stretnutia, však? A predsa! Tretia debatná sobota pritiahla nových ľudí. Stretlo sa nás už osem a vydržali sme spolu takmer 2,5 hodiny. Pomaly si zvykáme, ako by mala akademická debata správne vyzerať. Ba, odvaha nám nechýba! V utorok 28.2. sa chystáme do Bratislavy na 2. kolo západoslovenského turnaja Debatiády. Snáď aspoň bodík, dva uhráme. Vrávi sa, že odvážnym šťastie praje... tak snáď:)   

Karneval

Február už tradične patrí karnevalom. Nebolo tomu inak ani tento rok. V stredu 15.2. sa v telocvični našej školy zišli piráti aj pirátky, víly i baletky, všelijaké zvieratká, samozrejme nemohli chýbať šašovia, prileteli aj čarodejnice s upírom, ba prišli aj princezné z rôznych kútov sveta. Deti sa vybláznili pri súťažných a zábavných hrách a vyšantili pri tanci. Na záver boli všetky deti odmenené tombolou v podobe sladkostí a malých darčekov.

MatX = Matematický expres

To, že MatX je internetová tímová súťaž z matematiky pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií v Čechách a na Slovensku bolo takmer všetko, čo sme do stredy 15/02/17 vedeli aj my. Vedeli sme aj to, že na 45 úloh máme 90 minút. Netušili sme však, aké úlohy nás čakajú a možno to bolo aj dobre! Otázky boli veeeľmi náročné. (Dokonca prišla aj kríza a takmer sme to v polovici vzdali...) Vymysleli sme však taktiku boja, vďaka ktorej sa naše dva tímy umiestnili na neuveriteľnom 15. a 27. mieste. Keďže v našej kategórii súťažilo 128 tímov, nie je to až taký zlý výsledok. Veríme, že v budúcnosti školy sa nájdu ešte takí matematickí kaskadéri, ako sme dnes boli my - ôsmaci! Bola to dobrá skúsenosť. Ďakujeme p. uč. VH:) 

Valentínska pošta

Deň sv. Valentína je dňom zaľúbených, kedy dávame najavo svoje city a obdarúvame sa maličkosťami, ktoré nám vyčaria úsmev na tvári. Tento rok sa aj naša škola rozhodla osláviť tento sviatok. Prostredníctvom valentínskej pošty mohli žiaci potešiť svojich kamarátov, spolužiakov a učiteľov. Valentínky sa rozdávali počas prvej a druhej prestávky. Na prekvapenie všetkých, odkazov tam bolo naozaj dosť! Celkom 149!

Dejepisná olympiáda

Dňa 14. 2. sa v priestoroch Gymnázia F.V. Sasinka v Skalici konal už 9. ročník dejepisnej olympiády. Do obvodného kola z našej školy postúpili a odvahu reprezentovať školu mali len dvaja ôsmaci. Podľa hodnotenia súťažiacich boli testy tento rok náročné a témy na prípravu nejasné ... možno aj preto sa Veronika umiestnila na 6. mieste a Radko na 10. Pozitívne je, že obaja skončili v prvej desiatke:) Ktožehovie, ako by sme dopadli so znalosťami dejepisu my, ostatní :(( Ďakujeme za reprezentáciu a prácu navyše. 

Expedícia Vrátna dolina

Správy z posledného dňa píšu deviataci:

Dnes sme mohli spať o trochu dlhšie, pretože sme mali raňajky neskôr. Mali sme výborné párky s kvalitnými prílohami. Po raňajkách sme dobaľovali posledné veci. Následne sme my - najstarší, nosili batožiny a iné veci do autobusu. Potom sme naložili lyže a šli rovno domov s jednou zastávkou. Cesta bola spestrená kultúrnym programom v podobe spevu. Veľmi sme si náš posledný lyžarák užili.

Správy z piateho dňa píšu ôsmaci:

Aj dnes ráno sme mali rovnaký harmonogram ako predošlé dni. Zmena prišla až na svahu, kde sme si mohli vyskúšať krátky slalom, aby sme sa pripravili na poobedňajšie preteky. Zo svahu sme odchádzali skôr a aj obed bol posunutý. Poobede sme sa presunuli na svah a preteky sa začali. Išli sme po triedach od najmenších po najväčších. A po triedach sme boli aj v kategóriach. Po pretekoch bola záverečná guľovačka a sánkovačka. Keď sme dovečerali, dostali sme diplomy a dozvedeli sme sa výsledky. Týmto sme ukončili ďaľšiu úspešnú zimnú školu v prírode.

Správy zo štvrtého dňa píšu Lenka a Sofinka:

Tretí deň sme mali na raňajky guľôčky s mliekom. Keď sme dojedli, išli sme sa obliekať. O 8:30 sme čakali pri recepcii. Potom, keď prišli všetci učitelia, tak sme vyrazili na svah. Dali sme si rozcvičku a išli sme sa rozlyžovať na malý svah. Okolo 11:00  sme išli do reštaurácie. Po prestávke sme hodinku lyžovali. Potom sme išli na obed. Po obede sme mali na výber, či sa budeme lyžovať alebo sánkovať. Keď sme dorazili, tak sme vyliezli na veľký kopec. Na koniec sme sa odvážili šmyknúť sa. Nikto nás v tej rýchlosti nemohol chytiť. Začali sme kričať, potom sme sa rútili do potoka, jeden ôsmak si to všimol a utekal za nami. Na koniec nás chytil. Ale sme boli zasukované o šnúrku saní. Potom začala guľovačka. Adam a Aleš nás doguľovali. 

Správy z tretieho dňa píšu piataci

Ráno sme vstali a ponáhľali sa na raňajky. Po raňajkách sme sa išli lyžovať. Ráno bola veľká zima a fúkal studený vietor. Chlapci a Dianka so skupinou išli na Poludňový Grúň, chceli tam ísť lyžovať aj ostatné dievčatá so skupinou, ale keď tam prišli, tak sa zastavila poma, pretože spadla reťaz. Lyžovali sme cca 3 hod. Potom sme išli na obed. Na obed bola  fazuľová  polievka a „granadír“. Poobede sme zasa išli lyžovať do 16:00 hod. Karinka poobede išla snowboardovať, už jej to celkom ide. Keď sme prišli na hotel, prezliekli sme sa a chvíľku sme si oddýchli. Potom bola večera. Na večeru bol paprikáš. O 19:00 sme sa išli do jedálne hrať spoločenské hry.

Správy z druhého dňa píšu šiestačky:

Ráno o siedmej bol budíček a po zobudení sme išli na raňajky. Pri švédskych stoloch si každý prišiel na svoje. Po raňajkách sme sa ledva stíhali obliecť a už sme stáli pri lyžiarni pod svahom. Každý sa potrápil obúvaním lyžiarok, no nakoniec sme to zvládli. Najprv šla väčšina na malý svah, aby sme sa rozjazdili, no zvyšok dňa sme jazdili na veľkom. Po chutnom obede sme išli znova lyžovať. Zdolali sme veľký kopec na hotel s ťažkými lyžiarkami. Oddych na izbách všetkým prospel a išli sme na večeru...

Správy z prvého dňa píšu siedmaci:

Dňa 5.2. 2017 sme išli na lyžiarsky do Vrátnej doliny. Všetci sme sa nevedeli dočkať ako sa autobusmi dostaneme na miesto. Dorazili sme v poriadku. Z parkoviska v doline sme už na hotel pod Sokolím išli pešo. Batožiny nám vyložili ôsmaci a deviataci. Hneď potom sme sa všetci ubytovali. Mali sme chvíľu čas na vybalenie a nachystanie sa na prechádzku po okolí. Všetci sme si užívali so snehom, na ktorom sme sa sánkovali a šúchali, hoci aj bez saní. Skvele sme si to užívali. Na izbe sme sa prezliekli do suchých vecí. V jedálni už na nás čakal chutný guláš a po ňom krátka prednáška o pravidlách „Bielieho kódexu“. Potom sme sa už všetci zabávali na našich izbách a išli sme spať. :)

Raz budeme v telke! 

Keď sme prišli do budovy RTVS chvíľku sme čakali, kým nás zaviedli hore do šatne. Nás súťažiacich (mňa, Lindu, Jura a Kuba) si zobrali a vysvetlili nám pravidlá súťaže. Veľmi príjemný a vtipný režisér sa s nami chvíľu rozprával, a potom súťaž „DAJ SI ČAS“ začala. KONEČNE! Témou tohto natáčania bolo "Ľudia s veľkým L - FILANTROPI". V štúdiu sa najprv natáčali potlesky a pokriky, následne príchod súťažiacich a moderátorov. Náš tím bol červený a bola k nám priradená Monika (moderátorka). Ako kapitána sme si zvolili Jura Š. Stále sme si najprv niečo skúšali aj my, aj moderátori a až potom išla súťaž na ostro aj s natáčaním. Súťažné úlohy boli takéto: 1. kolo = skladanie mapy Afriky, 2. kolo = navliekanie vankúšov, 3. kolo = obväzovanie chalanov, 4.kolo = beh s kašou. V poslednom kole vznikol problém, že sme „ževraj“ kašu preliali po gongu, avšak režisér pustil pre všetkých ešte raz záznam z natáčania a ukázalo sa, že sme ju predsa len stihli preliať pred gongom. V piatom kole sme odpovedali na pár otázok a ANI RAZ sme sa nepomýlili. Dokonca sme sa trafili na správne písmeno a získali sme trojbodového žolíka :). Súťaž sme vyhrali 19/15. Tešili sme sa VŠETCI do jedného :). Bol to pre mňa veľký zážitok, všetci sme boli ako jeden tím a som rada, že som sa toho zúčastnila :). DOROTKA B.

Optimizmus:) 

KOMPARO je systém nezávislého externého neštátneho a celoslovenského testovania škôl, ktoré si škola môže objednať, ak chce získať spätnú väzbu o tom ako pracuje so žiakmi a ako žiaci pracujú v nej. Pretože my chceme vedieť ako sú na tom tí naši v porovnaní s inými školami, tak ako každý rok, si ôsmaci a deviataci vyskúšali atmosféru naozajstnej skúšky. Mali to o to ťažšie, že dátum padol na 16.11.. Kým mladší doobeda zvesela nacvičovali na akadémiu k 10. výročiu školy, veľkí sa v tom istom čase museli sústrediť na testy. Už tradične všetci riešili úlohy z matematiky a slovenčiny, no ôsmaci si okrem toho potrebovali spomenúť aj na vedomosti z dejepisufyziky. Rodičia už dostali individuálne výsledy svojich detí. Určite, nie všetkým sa všetko podarilo tak, ako si predstavovali. Celkové výsledky nás však veľmi tešia. Prirodzene, nechceme zaspať na vavrínoch, no uznanie si zaiste zaslúžime. 

Poznáme výsledky Testovania 5

Ubehol nejaký ten piatok a naši piataci sa dočkali oficiálnych výsledkov štátneho celoslovenského Testovania 5. Všetkých nás svojimi výsledkami potešili a opäť raz potvrdili, že je to v škole dobre "nastavené".  Viac informácií nájdete aj v sekcii Naše úspechy/Testovanie 5.

V matematike naďalej bodujeme 

Výborné výsledky MATEMATICKEJ olympiády okresného kola pre 9. a 5. roč. z utorka 24. 1. 2017 potvrdzujú, že štafetu matematických úspechov školy prevzali naši deviataci Ján Š., ktorý sa postavil na zlatý stupienok (24/24 bodov) a Matúš S., strieborný (23/24 bodov). Chalanom sa otvorila i možnosť postupu na kraj. 
Veľmi pekné prvé učinkovanie zažila aj piatačka Karin K. Delí o 3. – 12. miesto a je našou úspešnou riešiteľkou (9/18 bodov). Hoci ďalšie slečny, Anetka G. a Dianka Č., zatiaľ neboli úspešné riešiteľky, držali sa tiež výborne. Všetkým blahoželáme a veríme, že štafeta bude i o rok v dobrých rukách - hlavách:)  

Debatná sobota č. 1

V sobotu 28.1. sa v škole stretlo zopár nadšencov pre DEBATU. Pomôcť rozbehnúť Debatný klub na škole prišla Zuzka K., koordinátorka Debatiády pre západné Slovensko a našlo sa až 6 statočných (snáď) budúcich debatérov. Bavila ich najmä cvičná debata a určite „krížový výsluch“. Aj sme sa nasmiali (keď niekto zvýšil hlas), aj trocha pohádali (keď sa do toho akosi zamotal palmový olej). Na pretras prišli správne poskladané argumenty, hodnoty, línie, prepracovanie reči aj slovná zásoba. Príjemné doobedie to bolo aj zásluhou Silvie a Mirka, pretože okrem tepla sme mali v triede nachystané aj prekvapenie.  Len fotky sme nestihli robiť, tak sme boli všetci zahĺbení do DEBATY:)

Deň komplimentov vkročil do života školy

Dnes bol ten správny deň začať si ceniť ľudí okolo nás a neprestať...
Niektorí sa len zarána naučili význam slova „kompliment“, no do konca vyučovania strúhali komplimenty jedna radosť. Učenliví sú tí naši žiaci. Vedeli pochváliť nielen oči, vlasy, oblečenie a zadok:), ale chválili aj povahové vlastnosti a kvality spolužiakov a učiteľov, ich ochotu, pomoc a nenahraditeľnosť. Pekný to bol deň. Pekne si to vymyslela, pani učiteľka.

Žiacky parlament - stručne 

Dnešné stretnutie sa môže popýšiť plnou účasťou zástupcov tried. Zmeny v desiatej sa dostávajú do života a čas a záujem „desiatnikov“ preverí ich stabilitu. Logo a slogan je konečne na svete a preto treba aj v rámci Dňa komplimentov vyjadriť uznanie k schopnosti ŽP dohodnúť sa. Novou témou sú dobrovoľnícke aktivity a výzvou pre triedy je nájsť si tú svoju, do ktorej by sa bolo schopní a ochotní zapojiť. Možnosti tu sú, nechajme však triedy, aby sami prišli so svojím návrhom. Je možné, že práve žiacky BUFET preverí schopnosť pracovať vo voľnom čase a zadarmo. Pýtajte sa svojich zástupcov. Ďalšie stretnutie by sa mohlo konať 27.2. o 8:05.  

Radosť z čítania

Klasický čitateľský denník? Aj ten je potrebný. Ale čo tak ho ozvláštniť a nechať ho aj prehovoriť? Za týmto účelom na našej škole vznikla aktivita „Radosť z čítania“, ktorá spočíva v prezentovaní a následnej debate o prečítanej knihe podľa vlastného výberu. Najprv si to žiaci vyskúšali v triedach medzi spolužiakmi. Každý predstavil tú svoju knihu a okrem deja a postáv porozprával spolužiakom aj to, čo by v knihe zmenil, čo sa mu páčilo/nepáčilo, vymyslel pokračovanie príbehu, čo by robil inak, ak by bol nejakou z postáv, atď. Prezentácia vlastnej knihy prebehla veľmi dobre, čitatelia rozprávali o prečítaných knihách s nadšením, a tak sme našim ôsmakom navrhli, aby o svojej knihe porozprávali aj žiakom z nižších ročníkov. Pre veľký úspech by sme v  tejto aktivite chceli pokračovať aj naďalej. DOČÍTANIA :)

Naši kreatívni ôsmaci

...si na hodine matematiky precvičovali priestorové cítenie a z multifunkčnej stavebnice, ktorá sa využíva aj na hodinách a len pomocou vlastných síl a umu skonštruovali fenomenálne, funkčné, buffové auto so zložitým mechanizmom ozubených koliesok. Vďaka tomuto mechanizmu sa na streche počas jazdy otáča vrtuľa. (napísali ôsmaci)

English is Fun 

...pretože v našej škole radi skúšame nové veci, zopakovali si tretiaci učivo pomocou španielčiny (ktorú síce nepoznajú, ale o to väčšia sranda to bola) a jednou ranou sme "zabili" dva jazyky :) piataci zasa pri opakovaní nezbedných Tricky Words použili trochu fantázie a vznikli pekné výtvory.

Šaliansky Maťko a naša Majka 

Šaliansky Maťko je súťaž v prednese slovenských povestí a práve tu sa zablysla naša nová hviezdička – druháčka Majka. Postavila sa na tretí stupienok a pripomenula slávu Skalickej šibenice v ukážke od Michala Kohla. Blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu:)

Olympiáda z ANJ - okres 

Dnes si tí naši najlepší zmerali svoje sily s víťazmi školských kôl okresu. Testovaná gramatika a slovná zásoba vie byť riadne zákerná a stala sa pascou aj pre našich reprezentantov. Napriek tomu: Dorotka 3. miesto v kategórii 1A a Andreas 4. miesto v 1B. Pre Dorotku určite veľký úspech, pre Andreasa asi rozčarovanie. Tak to niekedy býva. Mnohí z nás si však už teraz tajne želajú byť v angličtine aspoň tak dobrí ako oni. Well done! 

16.12.2016
V školskom kole olympiády z anglického jazyka tvrdo bojovali najmä deviataci. O vlások sa do reprezentácie školy na obvode pre kategóriu 1B prebil Andreas. Vyrovnanými partnermi mu boli Ján a Matúš. V katégórii 1A (ročníky 5.,6.,7.) nás bude reprezentovať Dorotka, ktorú angličtina naozaj baví a nebojí sa popasovať aj so staršími súpermi. Okresné kolo sa koná 17. januára. Veľa šťastia!  

EXPERT geniality show - VÝSLEDKY 

Je to tu! Aj v našej škole sú Experti! Sú to tí súťažiaci, ktorí sa umiestnili v prvej štvrtine rebríčka celkového poradia v svojej kategórii. Našimi Expertmi sú: Dorotka, Barborka, Radoslav, Veronika a Matúš. Dobrá práca, decká. (Hoci je tu ešte priestor na zlepšenie, však?)
Podrobné výsledky si každý nájde pod svojím kódom a výsledky školy sú na nástenke vo vestibule.

EXPERT je to veľmi dobrá, vedomostná, celoslovenská súťaž, v ktorej sa tí najlepší z najlepších môžu získať titul: EXPERT vo svojej kategórii a v oblastiDejiny, udalosti, umenie; Svetobežník; Mozgolamy;  Do you speak English?;  Tajomstvá prírody a Góly, body, sekundy. 1.12. sa do úloh Experta zahryzli aj prví desiati odvážni ľudkovia z našej školy. Za 60 minút vyriešili 60 úloh. Ako? Zistíme pred Vianocami, keď sa na stránke http://sutazexpert.sk/ objavia prvé výsledky. Ak ste vy zvedaví na svoje výsledky, otestujte sa on-line:) (ma)      

Divadelné predstavenie Čert a Káča

V utorok 20.12. k nám prišlo divadlo z Banskej Bystrice s rozprávkou Čert a Kača. Bola veľmi smiešna. Hrali v ňom traja herci: Lucifer, Kača a Pastierik. Lucifer niesol Kaču na chrbte a dal ju potom Pastierikovi. Kača sa topila, ale neutopila sa, lebo ju Pastierik zachránil s plávacím kolesom, a takisto zistila, že voda je len po kolená :). V rozprávke hrala aj starostka, ktorá sa pred peklom zachránila tým, že rozdala nakradnuté dukáty všetkým ľuďom. A tak dobro zvíťazilo nad zlom, ako sa na každú dobrú rozprávku patrí.   

Predvianočná burza vianočných drobností 

... si už našla svoje stále miesto v zozname dobrých aktivít školy. Nie je ľahké vymýšľať nové a nové drobnosti a nájsť si čas a priestor vo vyučovaní i po ňom na ich výrobu. Darí sa to aj vďaka oddanosti, trpezlivosti a nadšeniu tých zanietených. Odmenou je  „Deň D“, keď sa stoly zaplnia všakovakými milými vianočnými maličkosťami. Burza sa naplní vravou predávajúcich a kupujúcich a v miestnosti vonia vianočný punč (ten tento rok chystali ôsmaci:)  Deti sa premenia na uvádzačov, predavačov, prezeračov, ochutnávačov a pokladníkov. Ponúkajú svoj tovar, počítajú drobné a ďakujú za nákup. Skúšajú byť milými kupujúcimi aj usmiatymi predavačmi. Malá škola veľkých zručností. Navyše, všetky utŕžené peniažky idú na dobré aktivity, tie ktoré si deti sami v triedach navrhovali.  Aj vďaka peniažkom z burzy vznikne BYLINKOVÁ A KVETINOVÁ MINIZÁHRADKA v našej škole, podporíme spoločné aktivity so ZELENÝM DOMOM a prispejeme na dobrú vec CHORÝM deťom, ktoré si musia nejaký čas poležať na Detskom oddelení FN v Skalici. Máme z toho radosť. Vďaka všetkým, ktorí sa čo i len máličko zaslúžili o výbornú atmosféru na burze. Vďaka za Vašu podporu. (ma)

Korčuľovanie 

16.12. mala naša škola vyhradený priestor na korčuľovanie na umelom klzisku na námestí. Aj vďaka pani učiteľke Zuzke sa vystredali všetci naši školáci, malí aj veľkí. Bola to veľká zábava! Mnohí z nich si potom tajne želali, aby sme takéto klzisko mali aj v našej škole:)

Vianočné vystúpenia

V piatok 16. decembra 2016 boli žiaci našej školy spríjemniť predvianočný čas najprv o 12.00 návštevníkom Mestskej knižnice v Skalici, kde sa konala vianočná burza. Ako sa vyjadrili čitatelia, predávajúci a samotní pracovníci knižnice, vystúpenie sa im veľmi páčilo, čo nás nesmierne teší. Neskôr o 15.45 sme sa presunuli na mestské trhy, kde naši žiaci vystupovali na námestí. Divákov potešili uchu lahodiace tóny našich skvelých speváčok a rytmický tanec zumby, ktorý pochválila aj samotná moderátorka, ktorá je inštruktorkou tohto tanca. Sme jednoducho šikovní!

GPX šachový turnaj tentokrát v Modranke

V sobotu, 17. 12. sa malí šachisti stretli na svojom turnaji v Modranke, kde hralo spolu 92 hráčov. Z našich si boli zahrať len Ondrej P, a Lin H. A zrodilo sa tu veľké prekvapenie. Ondrej hral dobre, skončil v prvej polovici na 39. mieste, čo je pri toľkých hráčoch pekné umiestnenie. Veľkým, ale veľmi milým prekvapením bolo umiestnenie Lin H. Jeho výsledok, 5 bodov zo 7, mu vyniesol vynikajúce 12. miesto v celkovom poradí. Lin začal hrať šach až na našej škole, preto nás jeho pokroky naozaj veľmi tešia.

Bratislava - školský výlet

O výlete do Bratislavy očami našich žiakov: 

PIATACI: Na Cosmos Discovery sa nám páčili exponáty. Bolo tam veľa vesmírnych prístrojov, aj telefón, cez ktorý hovorili, čo bolo vo vesmíre. Na Cosmose sa nám najviac páčil kokpit a skafandre. Boli sme tam hrozne malú chvíľu. Kvíz, ktorý sme mali vyplniť bol veľmi ľahký. Dozvedeli sme sa veľa nových informácií o vesmíre a astronautoch. Na obed sme išli na vianočné trhy na Hviezdoslavovom námestí, trochu sme zmokli. V Bibiane sa nám strašne páčila guľovačka a rozprávky od H. Ch. Andersena. Každá jedna miestnosť bola ako jedna jeho rozprávka. Bolo to tam super! :) 

ŠIESTACI: Ráno dňa 9.12. sme vyrazili do BA. Najprv sme navštívili výstavu Cosmos Discavery. Veľmi sa nám na nej páčilo, že sme videli rôzne prístrojové dosky, IBM computer, oblečenie kozmonantov, rôzne modely ako napr. Lunarrrover, či Saturn 5. Poučné boli aj zistenia o rôznych misiách do vesmíru. Po výstave Comos Discovery sme išli na vianočné trhy. Následne sme išli do Bibiany, v ktorej sme si prečítali nové rozprávky od H.CH. Andersena a tie staré, ktoré sme poznali, sme si osviežili v pamäti. Najviac sa nám tam páčila miestnosť  „Snehová kráľovná“, kde sme sa mohli ohadzovať snehovými guľami a vypočuť si hlavnú myšlienku rozprávky.

SIEDMACI:

A: I was in Bratislava. I liked children´s museum. We draw a comic there. At first, we were at Cosmos Discovery museum. It was good. I bought a potato pancake and a cookie. It was a beautiful and great trip.
B: We went to Cosmos museum. I saw a spaceship. Then we went to Christmas market. I enjoyed it very much. And I bought a cinnamon man.
C: We were in Bratislava. We saw a lot of interesting things at Cosmos museum. I really liked Christmas markets. Later we were in childrens´museum.
D: I was looking forward to the trip. But I wasn´t on the trip. I was ill. I had a headache and a cold.
E: Cosmos Discovery was an interesting exhibition. The museum was fun, because it was for children. I think, it was a great trip.
F: Me and my class were in Bratislava. We  went to a gallery, where we did some group work and learned about money. We took a bus and went home.

Krátka správa od ôsmakov:

Celkovo hodnotíme výstavu veľmi kladne a mnohí z nás by tam určite vydržali dlhšie. Zaujalo nás:  motor z rakety Saturn, výstava skafandrov od najstarších po najnovšie a skafander J. Gagarina, model lunárneho vozidla, trenažér pre astronautov, extra plechovky Cola a Pepsi, raketa Mercury, inkubátor na vajíčka, ktorý si kozmonauti viezli do vesmíru na pokusy, povrch Mesiaca, raketa Sojuz, kartičky s menami astronautov na začiatku výstavy a následne ich hľadanie, video o vesmíre, vesmírna navigácia, prvý česko-slovenský kozmonaut, panely o vývoji rakiet.

Odporučili by sme: krátke filmy zo štartu rakiet, „interaktívne „hračky“ na konci výstavy, trenažér na výcvik astronautov, video rakety vo vesmíre a naozajstné meteority.

Výrok: „Boli tam výborné videá, takže výstava mohla zaujať aj takých ľudí, ktorým to mohlo byť ukradnuté:)“

DEVIATACI

Cesta autobusom bola super. Na výstave Cosmos Discovery sa nám páčilo najviac. Bolo tam vystavené oblečenie pre kozmonautov, hodinky,  rôzne moduly a rakety. Najviac nás zaujal kameň z Marsu a rakety lodí. V múzeu peňazí sme si hovorili o typoch obchodu a o bankách. Dostali sme tam aj kvíz. Výlet by sme si ešte niekedy zopakovali.

DOBROVOĽNÍCI z osmičky 

V evanjelickom stacionári sa minulý týždeň organizoval informatický kurz pre seniorov. Ako dobrovoľníci sa ponúkli Michal, Adam, Radoslav, Sebastian a Juraj B. z ôsmej triedy. Každý si zobral na starosť jedného zo seniorov. Niektorí nevedeli ako hýbať s myšou, iní už mali dokonca aj svoj Facebook. Bola to pre nás zábava, lebo počítače nás bavia. So seniormi sme sa veľa nasmiali. Myslím, že na seba môžeme byť hrdí a myslím, že je to dobrá reprezentácia školy. Veď pani, ktorá na začiatku nevedela čo je to myš, odchádzala z kurzu s pocitom, že ani Facebook a mail jej nerobí problém. Radi pomôžeme aj pri ďalšej príležitosti.  (mv) PS: Ďakujem chalani, som rada, že vás v triede mám:) (ma)

ĎAKUJEME!

Blížiace sa Vianoce už cíti vo vzduchu každý z nás. V našej škole sme sa tento rok rozhodli spraviť predvianočnú radosť psíkom a mačkám v skalickom útulku a zbierali sme pre ne jedlo, aby aj im bolo dobre. A že sme toho nazbierali - pani P. mala plný kufor!! Vďaka patrí každému z vás, kto sa zapojil. :)

Poďakovanie za spoluprácu

S príchodom tohtoročného Adventu sme dostali do Materskej školy Skalica, EP Hviezdoslavova pozvánku od skalického Strediska evanjelickej diakonie Denný stacionár na spoluúčasť pri realizáciu počítačového kurzu pre seniorov. Ponuku sme prijali a pomohli zorganizovať dobrovoľníkov pre náš termín, a to od 5.12. do 8.12.2016. S ochotou sme sa stretli v SúZŠ Štvorlístok Skalica, kde nám účasť prisľúbili žiaci z triedy ôsmakov. Veľkým prekvapením bolo, keď v dohodnutý deň okrem nich prišli aj dievčatá zo skalického gymnázia. Po opadnutí prvotných rozpakov si posadali k účastníkom kurzu a pod vedením p. Chmurčiakovej postupne pomohli seniorom prekonať obavu z počítačového sveta. Postupne, krok za krokom, vysvetľovali a ukazovali jednotlivé funkcie v prostredí WORD-u i elektronickej pošty.  Nálada sa zo dňa na deň zmenila na priateľské stretnutia, plné smiechu a pohody. Bolo veľmi pozoruhodné vnímať, ako naša mladá generácia úspešne odovzdáva svoje poznatky staršej generácii. Veríme, že táto  adventná dobrovoľnícka aktivita zanechala vo všetkým zúčastnených pocit spokojnosti, ochoty a ľudskej nezištnosti. Srdečne ďakujeme všetkým mládežníckym dobrovoľníkom : Michal V., Radoslav D., Adam L., Sebastián Ch., Juraj B., Valéria V., Diana M., Andrea P. a tešíme sa o to viac, že mnohí z nich sú absolventi našej materskej školy. (Mária Masárová, MŠ Hviezdoslavova Skalica)

 

Majstrovstvá Trnavského kraja v šachu žiakov a žiačok

8. 12. sa v Trakoviciach odohrávali súboje na šachovniciach o titul majster/ka nášho kraja. Našu školu boli reprezentovať Ela a Kristínka. Turnaj bol veľmi silný a partie, ktoré sme pozorovali, boli zaujímavé. Je vidno, že dievčatá na sebe pracujú. Stretlo sa tu spolu 12 žiačok. Ela, ktorá bola minulý rok predposledná, dnes skončila na vynikajúcom 6. mieste. Krístínka na svojich prvých krajských majstrovstvách skončila na 9. mieste.

Mikulášske čertoviny

Štvrtáci píšu o svojich dojmoch z vystúpenia v hoteli sv. Ludmila: 

Monika: V utorok, 6.12., sme boli v hoteli Sv. Ludmila vystupovať pre škôlkarov z materskej školy Hviezdička.

Hrali sme rozprávku o zbojníkovi Klinkovi, ktorý vyslobodil princeznú zo zajatia čertov.

Julka: Boli tam milé deti. Tancovali sme s nimi aj na čertovské pesničky. Prišiel tam aj veľký Mikuláš a anjel.

Filip: Boli tam veľmi malé a milé deti. Dostali sme veľa sladkostí.

Beny: Mikulášovi a anjelovi sme zaspievali pesničku Mikulášku, dobrý strýčku.

Dany :Za celé vystúpenie by som dal 9 bodov. Trošku sme sa aj pomýlili, ale prezliekať sme sa stíhali.

Samko P.: Trochu sme mali aj trému.

Viete, čo by čítal sv. Mikuláš? 

Ťažká otázka, ale keďže sme na ňu nevedeli odpovedať, tak sme si na hodiny literatúry v 6.-tom a 8.-mom ročníku priniesli každý svoju rozčítanú knihu, porozprávali o nej niečo pred spolužiakmi, a potom už len čítali. Tak sme vlastne od hmotných darčekov dostali od sv. Mikuláša aj možnosť zahĺbiť sa do rôznych literárnych príbehov.

Mikuláš

„Pred oknom, za oknom, stojí Mikuláš“ – spieva sa v jednej detskej pesničke. Naše deti nepátrali, kde to teda vlastne je, či pred alebo za, ale od rána boli v triedach tichučko, aby ho náhodou nevyľakali a aby neodišiel ešte pred tým, ako sa mu predvedú s básničkou alebo pesničkou. I keď tento rok toho Mikuláš veľa nenahovoril, Anjeli a Čerti boli zhovorčivejší a pýtali sa aj na to, kto ako poslúcha. Priučili sa ruštine, nakukli do matematiky a už sa zase ponáhľali za ďalšími deťmi. Tak o rok sa možno opäť uvidíme :-)

Rozprávanie o škole v Číne 

Školský systém krajiny veľa prezrádza o kultúre, zvykoch, nárokoch a systéme organizácie asi aj samotného štátu. Vo štvrtok 1.12. sa nám podarilo jedným okom nakuknúť do čínskej školy. Na besedu k druhákom prišla maminka Xuan Xuan a priniesla zopár fotiek, vzorku testu pre druhákov a svoje rozprávanie o škole, ktorou ona sama prešla. Tu sú postrehy ôsmakov:

X: Rozprávanie o čínskej škole ma zaujalo, nemyslela som si, že v čínskych školách je až taká prekvapivo prísna disciplína a deti sú tak ostro vedené k výkonu. Popravde, tie deti ľutujem.
A:  Všetci chcú byť najlepší.
H: Deti už v 2. triede vedia násobilku!
P: Za všetko sú bodovaní a nosia školské rovnošaty.
C: Zaujalo ma, že majú čas v rozvrhu vyhradený na cvičenie očí.
K: Na obed chodia domov a majú dve hodiny prestávku.
K: Čínske deti musia vedieť viac ako deti v SR a sú zvyknuté podávať oveľa väčší výkon.
E: Páčilo sa mi, ako sú čínske deti vychované a vedené k poriadku a presnosti.
F: Vedel som, že chodia do školy skôr a sú tam aj dlho do večera (končia 17:45!) aj to, že si v škole sami upratujú.
Z: Chcela by som sa dozvedieť viac aj o školách v iných krajinách.
PS: Aj ja:) (ma)

5. ročník projektu Rodina bez cigariet

... umožnil deťom zapojiť sa do rôznych foriem spracovania tejto problematiky. Najmladšie deti 1. stupňa našej školy veľmi radi a často kreslia, a tak zobrazili na výkresy všetko to, čo súvisí so zdravím. Niekto pohyb a športovanie, iný zeleninu a ovocie. Ich výtvarné snaženie bolo odmenené hodnotnými cenami, ktoré si prevzali Agátka P., Beník B., Vierka L., a za 2. stupeň Matúš S. Svoje prezentačné zručnosti si mohli žiaci preveriť v kategórii určenej pre 4. – 9. ročník. V „Žiackej konferencii“, kde vystupovali v trojčlenných tímoch, zistili, že samotný prejav pred publikom a kontakt s divákmi je náročnejší a dôležitejší ako príprava textu a obrázkov v prezentácii. Aj keď sa im tento rok nepodarilo zvíťaziť, odnášali si cenné skúsenosti (nie je dobré robiť veci na poslednú chvíľu :-),  a hodnotné darčeky. Poslednou aktivitou bola beseda pre žiakov našej školy s pani doktorkou Potúčkovou, venovaná téme zdravia. Z ankety, kde sa mali deti vyjadriť, či už niekedy chutnali alkohol, vzišlo zaujímavé zistenie, a to, že viac ako polovica opýtaných detí označila „áno“. Výsledky ankety pravdepodobne ovplyvnil náš osobitý región a tradícia pestovania viniča :-). Prváci diskutovali tiež o tom, či aj „pena z piva“ sa počíta za alkohol :-). V každom prípade sme besedu skončili so záverom, že deťom alkohol nepatrí.   

Druháci v CVČ v Skalici

Počas testovania piatakov si druháci urobili vlastný program. Navštívili Centrum voľného času v Skalici. Čakalo ich tam mnoho zaujímavých aktivít. Teta Lenka si pre nich pripravila súťaž o najlepšieho skokana na švihadle. Pani učiteľka Vierka zasa ochutnávku rôznych druhov ovocia len podľa chuti, bez čuchu a zraku. Žiaci sa nadesiatovali, oddýchli si a v závere doobedia si vytvorili darčekové krabičky z papiera. Pred odchodom pani riaditeľka CVČ zablahoželala výhercovi výtvarnej súťaže s názvom Farby jesene. Pripravený program sa druhákom páčil, tešia sa zasa niekedy nabudúce.

Štvrtácka návšteva knižnice

V stredu 23.11. trávili štvrtáci doobedie v knižnici. Pani knihovníčka Monika si pre nich pripravila veľmi zaujímavý program. Najskôr im prečítala príbeh o princeznej Bezvláske, ktorá sa hanbila, že je iná ako ostatné deti, pretože nemá vlasy. Nakoniec však všetko dobre dopadlo lebo vďaka ľuďom, ktorých mala okolo seba pochopila, že hoci je holohlavá, všetci ju majú radi pre jej dobré srdiečko a viac sa hanbiť nemusela. V následnej diskusii štvrtáci ukázali, že sú veľmi empatickí a navrhli niekoľko možností ako by takúto situáciu riešili, ak by nastala v ich okolí. Po prestávke sa pustili do tvorenia vianočných pozdravov pre klientov ZSS Rohožník. Knižnica sa premenila na tvorivé dielničky, kde sa lepilo, strihalo, maľovalo, kreslilo... Deti si dali na práci veľmi záležať a pozdravy doplnili o krásne želania pekných sviatkov i zdravia do nového roka. Na záver sme všetky pozdravy dali do veľkej škatule a spoločne sme ich na pošte odoslali. Dúfame, že sa deduškom a babičkám zo ZSS Rohožník budú páčiť a potešia ich.

Šachové turnaje

S našimi malými šachistami sme nezaháľali ani po akadémii a 17. 11. si boli deti zahrať šachový GPX turnaj tentokrát v Štefanove. Krúžok fungujúci na našej škole tam reprezentovalo 11 detí. Najlepšie sa medzi štyridsiatimi tromi hráčmi umiestnila Kristínka D (13.  miesto). a hneď za ňou Ondrej P. 16. miesto obsadila Ela R. Na 19. mieste bol Tomáš H. (externý). Postupové body si však pripísali aj Julka B. s Adelkou H. V sobotu, 19. 11., sa konal aj GPX turnaj v Malackách, ktorého sa zúčastnili už len traja naši zástupcovia, ale tí dopadli veľmi dobre. Spomedzi 70 hráčov skončil Ondrej na 15. mieste, Ela na 20. mieste a Kristínka na 36. mieste. Vo svojich vekových kategóriách v skupine Západ (kraj Trnava, Bratislava, Nitra, Trenčín) sa zatiaľ v celkovom poradí Ela drží na 3. mieste, Kristínka na 6. Blahoželáme!

Výlet do KidsHousu a Jump arény

V stredu 23.11. sme sa vybrali na výlet. Ráno sme išli vlakom zo Skalice, s prestupom v Holíči, do Bratislavy. Cestu vlakom sme si veľmi užili. Vo vlaku sme sa rozprávali, hrali sa rôzne hry a iné veci. Potom sme sa autobusom dopravili do KidsHousu a niektorí siedmaci do Jump arény. Bolo tam úžasne. Hrali sme tam futbal,  šmýkali sa na rôznych šmýkačkách, preliezali sme preliezky a skákali na trampolínach. Dokonca sme prehovorili aj pani učiteľku, aby si s nami zaskákala.Išlo jej to dobre. Dosť sme sa nasmiali. Potom sme sa presunuli do Avionu, kde sme si dali rozchod na obed a následne sme sa vrátili do Skalice. Bol to pre nás skvelý výlet. Určite chceme ísť do KidsHousu a Jump arény aj nabudúce. Šiestaci a siedmaci

Testovanie 5

Streda 23.11 bola pre našich piatakov veľkým dňom - zúčastnili sa totižto celoslovenského Testovania 5. Ostatní žiaci školy odišli na výlety, do knižnice, cetra voľného času alebo hore v ateliéri pripravovali vianočné ozdoby, aby sa piataci mohli sústrediť na testy z matematiky a slovenského jazyka a literatúry. Matematika ich ničím zlým neprekvapila a test zhodnotili ako ľahký. So zmiešanými pocitmi odchádzali po dopísaní testu zo slovenského jazyka a lietaratúry. Tak teda uvidíme, výledky by sme sa mali dozvedieť v decembri/januári. Na Testovanie 5 sa žiaci zodpovedne pripravovali s pani učiteľkami, za čo im patrí poďakovanie. Pre piatakov bolo toto testovanie prvou väčšou skúškou, mali na každý test 60min. a odpovede museli zapisovať do odpoveďových hárkov. My všetci im držíme palce a dúfame, že nás svojimi výsledkami potešia.

ZA HUMNAMI alias MINIPÁTRAČKA – Gbely

Keďže 23.11. bolo celoslovenské testovanie piatakov a naša škola je malá, museli tí starší vycestovať.  Nešli ďaleko, len toť, za hranice chotára! Vďaka nim vlak určite prvýkrát (a posledný)  v tomto mesiaci  stál na „Gbely-zastávka“.  Aj to tak vyzeralo:) Starú slávu ťažby ropy už pripomína len opustený areál podniku a pamätná tabuľa pri prvom vrte. Lesná cesta popri Farskom nás zaviedla k židovskému cintorínu skrytému medzi vysokými borovicami. Bežne sa do jeho areálu nedá dostať. Dnes sme mali dohodnuté, že nám ho otvoria, aby sme pohľadali tie mená, ktoré sa stratili v dejinách. Asi najmladší kameň bol z roku 1912. Ďalšími zastávkami boli busta objaviteľa ropy v mini parku pri DK, expozícia v Naftárskom múzeu, námestie s fontánou a Poľovnícka reštaurácia. Počasie bolo skvelé a pracovné listy s otázkami nezostali prázdne. Takže, spokojní. (ma)

Slávnostná akadémia k 10. výročiu školy 

Naši prví prváčikovia už majú 17 a o rok maturujú... To oni spolu s ich smelými rodičmi a ešte smelšími zriaďovateľmi prešliapali ten krivolaký chodník až k desiatke. Veru, 10 rokov je už len dôvod na oslavu! Magický dátum 16/11/16 akoby predurčoval charakter oslavy a aj náhodní okoloidúci si museli všimnúť zvýšený pohyb medzi školou a domom kultúry. Decká a pani učiteľky prenášali rekvizity, dolaďovali, precvičovali, aby o 17:00 bolo všetko tip-top. A aj bolo! Sláva sa začala tak, ako sa patrí, milým príhovorom pani riaditeľky a speváckym vystúpením deviatačky Karolíny. Potom už scéna patria prváckym mravčekom a svrčkovi, ktorý hral a hral a o zimu sa nestaral. Boli úžasní, tí naši prváci! Samozrejme aj s huslistom Filipom a klaviristkou Julkou. Siedmačky Ella a Chiarka svojimi stuhami vykúzlili na pódiu jar. Tretiaci Mach a Šebestová si čarovným slúchadlom privolali nielen baletku Nelly, ba aj celú tanečnú skupinu. Piataci sa vybrali na rodinný letecký výlet do Londýna ale všetko sa to skomplikovalo vymenenými batohmi. Zábavné chemické pokusy ôsmakov prekvapili aj samotného pána zriaďovateľa:) Zbojník Klinko napokon prekabátili štvrtácke prešibané čertiská a svojím bystrým umom si získal nie len krásnu princeznú, no aj divákov. Druhácke šachové figúrky si to krásne užili pri parádnej partii šachu aj s barónom Prášilom (Majkou) a Kristiánom – nebojácnym súperom, ktorý síce šach nikdy nehral, a baróna riadne napálil. Na svoje si prišli aj „western – šiestačky“ s dokonalým Cup song, ktorý jednoducho musel roztlieskal ohúrené obecenstvo. Niťou, ktorá spájala jednotlivé vystúpenia boli sám pán ROK (Jakub) a jeho všetečné dcérky JAR, LETO, JESEŇ a ZIMA (Silvia, Dorotka, Tamarka, Lívia). Vďaka nim mal program hlavu a pätu a vďaka skvelej práci veľkých ôsmakov a deviatakov s mikrofónmi a kulisami nikto nespadol na nos:) Bolo tam všetko a všetci! Ďakovanie, kytice, dary, príhovory, nádherná TORTA tam bola. Darčeky pre rodičov, pohostenie pre všetkých. Šatňa, výzdoba, odkazy, blahoželania.... Za tým všetkým stáli veľkí a malí z našej školy. Tak veľa šťastia ŠTVORLÍSTOK! Nech sa ti dobre darí!   (ma)

Kliknite na priložený súbor: pamatny list k 10. vyrociu skoly ministerstvo skolstva.pdf

Rodina bez cigariet

... sa za 5. rokov rozrástla na poriadne veľkú nefajčiarsku rodinku. Stovky výkresov a teraz už aj desiatky prezentácií na tému zdravého životného štýlu určite tiešia nie len usporiadateľov... Na súťaži nechýbali ani naši a nechýbali ani medzi ocenenými. Druháčikovia Agátka, Beni a Vierka nakreslili také výkresy, ktoré sa v tej obrovskej záplave utešených obrázkov umiestnili na 3. a 4. mieste. Šiestačky Lívia, Silvia a Sárka sa s prezentáciou: „Fit týždeň” postavili na 2. stupienok a ôsmaci Adam s Radkom dokázali pripraviť a predstaviť svoju prezentáciu „ Rodina bez cigariet“ tak, že ich porota ohodnotila brondzom. Určite však treba oceniť serióznu prípravu dievčat z osmičky (Ema, Dáška, Saška), ktoré strávili hodiny voľného času na príprave svojej prezentácie a pochváliť úsile tímu Juraj a Michal. Možno sa teraz cítia nedocenení. Zručnosti a vedomosti, ktoré nadobudli sú však to, čo sa ráta do budúcnosti. Ďakujeme za prípravu a blahoželáme:)   (ma)   

Olympiáda zo slovenského jazyka

Pravidlá určujú, že na olympiádu zo SJL môže ísť z každej školy len jediný žiak spolu za 8. a 9. ročník. Tento rok sa cez školské kolo k reprezentácii prepracovala Veronika A.. Skúsila to. Na okresnom kole skončila ako úspešná riešiteľka. Blahoželáme a veríme, že na slovenčinu nezanevrie a naďalej ju bude aj baviť. (ma)

Misia pozorovateľov 

Debata je to, čo treba apoň raz vidieť. Potom sa vám alebo zapáči, alebo znepáči. V pondelok 14.11. sa naši ôsmi pozorovatelia vypravili do BA pozrieť regionálne kolo súťaže základných škôl v debatovaní. Súťažia medzi sebou dva tímy, súhlasný a nesúhlasný. Jeden tézu obhajuje, druhý je proti. Takáto debata má presné pravidlá. Vyhrá ten, kto príde s lepšími argumentami, dôkazmi a príkladmi, kto presvečí rozhodcov a svojej pravde. Takto sa debatéri cibria v používaní jazyka, prezentácii, argumentácii, aktívnom počúvaní, kritickom myslení... Zručnosti, ktoré im raz určite pomôžu posunúť sa pred svojich rovesníkov. Sama som zvedavá, ako sa nám bude dariť. Tento rok zakladáme Debatný klub u nás na škole! (ma)

Návšteva mestskej knižnice

Druháci boli už druhýkrát na návšteve v mestskej knižnici. Koncom minulého školského roka sa s ňou len zoznámili, no tento raz si ju zažili už celkom inak. Pani Monika pre nich pripravila zaujímavú tému, a to o bosorkách a čarovaní. Najprv si vypočuli príbeh o dievčatku, ktoré sa túžilo stať bosorkou. Po vymyslení čarovného názvu skupiny si každá najprv určila svojho kapitána. Ten všetkým postupne čítal otázky na danú tému. Spoločnými silami písali správne odpovede na pripravený pracovný list. Následne sa všetci žiaci snažili k práci pristupovať zodpovedne a svedomito. Na záver sme si z knižnice domov požičali ďalšie knihy podľa vlastného výberu nielen o čarovaní.

Kráľovstvo včiel

Do našej školy doletela interaktívna hra o živote včiel. Herný plán s veľkosťou 1,6 metra, kráľovské koruny, včelárske pomôcky – to všetko si mohli deti chytiť a pritom v „rojoch“ vylúštiť zábavné úlohy zo života včiel pri rovesníckom vzdelávaní. Naši šiestaci sa stali odborníkmi a pomocníkmi tých mladších a spoločne sa tak dozvedeli veľa nového zo života včiel.

Halloween alebo Jesenná paráda

Pradávno, pred  2000 rokmi Kelti verili, že práve a jedine v noci 31. októbra duchovia môžu prekročiť tenkú hranicu a vstúpiť do sveta živých. Začali si doma vyrábať a obliekať hrozivé masky, aby vystrašili duchov, čo zablúdia. História chcela, aby sa sviatok postupne vyvíjal a menil a stal sa z neho, najmä v anglicky hovoriacich krajinách, veľký „business“. Halloween sa tlačí aj na Slovensko a je ťažké mu odolať. Mnohé parádne masky akoby čakali práve na tento deň. V škole sa to hemžilo duchmi, čarodejnicami, upírmi, kostlivcami a inými príšerami. Na vyučovaní sme si čo, to povedali o tradícii pre nás tak vzdialenej a po vyučovaní sa rozbehli v triedach jesenné dielničky. Deti , pani učiteľky a zopár rodičov varili už tradičný jesenný punč, zdobili medovníky a mastili chlieb s cibuľou. Iní vyrábali lampáše, nádherné ruže z lístia, malých veselých „dúšikov“ alebo hrali spoločenské hry, či pozerali filmy.
Spanie v škole pred jesennými prázdninami sa stalo u nás tradíciou. Tento rok sa to podarilo tretiakom.

Záložka do knihy spája školy

Počas celého októbra bola naša škola zapojená do projektu Záložka do knihy spája školy. Zapojila sa do nej väčšina žiakov z našej školy a výsledok je obdivuhodný. Spolu sme vytvorili 120záložiek, ktoré si vymeníme so ZŠ Kovarce – okres Topoľčany. Po dohode s partnerskou školou si okrem záložiek na konci októbra pošleme aj brožúrky o obci Kovarce a našom krásnom meste Skalica. Pre každú triedu deti napísali aj listy, kde svojich kamarátov pozdravili, odporučili aké knihy majú čítať, prečo majú čítať, atď. Už sa na toto všetko veľmi tešíme a veríme, že s našimi novými kamarátmi so ZŠ Kovarce budeme v kontakte aj naďalej.

Stredoeurópsky deň stromov  20.októbra

Všetky živé organizmy pre svoj život potrebujú kyslík. Aj stromy dýchajú kyslík, ale v jedinečnom procese, ktorý sa nazýva fotosyntéza kyslík uvoľňujú. Sú akoby takými pľúcami našej planéty. Dýchanie je základným životným procesom nás všetkých. Ku Dňu stromov sme spoločne vytvorili galériu rôznych písmenkových stromov. Vznikli stromy  básničkové, chemické, matematické, geografické, anglicko-rusko-nemecké, notové, pozitívnych vlastností,  ale aj mnohé iné. Všetky sú symbolom toho, že stromy teda kyslík potrebujeme pri každej našej činnosti aj u nás v škole.

Majstrovstvá okresu v šachu základných škôl 

V piatok, 21. 10., sme sa opäť zúčastnili majstrovstiev okresu žiakov, ktoré sa už tretí rok konali za podpory mesačníka Prozáhorí, v hoteli Sv. Ľudmila. Veľmi potešujúca informácia bola, že do turnaja sa zapojilo už 7 škôl z nášho okresu. Hralo spolu 22 chlapcov a 10 dievčat. V chlapčenskej kategórii úroveň mladých šachistov veľmi stúpla a náš najúspešnejší hráč – Ján Š. - skončil na peknom 4. mieste. Veľkým a veľmi milým prekvapením bolo 6. miesto Lin H. Pekne hrali aj ostatní naši hráči: Juraj Š. (8. m.). Ondrej P. (9. m.), Rafael B. (11. m.), Martin B. a Filip M. Dievčenskú kategóriu s prehľadom vyhrala Ela R. a tretie miesto obsadila Kristína D. Hneď za ňou skončila Adelka H. a Julka B.

16. október 

je Svetový deň zdravej výživy a preto sa triednícka hodina nás siedmakov tentokrát spolu so šiestakmi premenila na RAW 45 minútovku. Pripravovali sme spoločne raw guľočky, ktoré sa nám veru podarili. Náš recept bez varenia a pečenia: Ovsené vločky(jemné), sušené hrozienka, nastrúhané bio jabĺčka z naších záhrad, medík od Livinky:), slnečnicové semienka, domáci hruškový lekvár od pani učiteľky a ešte na ozdobu vlašské orechy tiež domáce (MA). Sme šikovníci:)

Ďalšie skvelé raňajky

S pragmatickým heslom: ,,Aby nie len oči, ale aj bruško bolo sýte” sme v hneď v pondelok zeleninu, ovocie a oriešky z jesennej VÝSTAVKY pekne krásne spotrebovali:) Triednicku hodinu sme využili na moderný ,, teambuilding”. V triedach a jedálni sa strúhalo, krájalo, rezelo, miešalo, zdobilo, natieralo a chutnalo jedna báseň. Vznikli naozaj skvostné ,,raw” koláčiky s ovsenými vločkami, medom a orechami, nechýbala už tradičná lososová nátierka, či ovocné špízy a šalát. Pribudli nátierka zelerová s ananásom ako aj nátierka s vajíčkom a krásne zdobené zeleninové tanieriky. To, že všetkým náramne chutilo, netreba snáď ani zdôrazňovať. Mňam! Skvelú bodku však tento rok urobili dievčence zo 6. ročníka, ktoré stíhali aj postupne umývať tie hory riadov, ktoré vznikali pri práci. Všetko s milým úsmevom. Vďaka. Bolo to dokonalé.

Medové raňajky

Po veľkom minuloročnom úspechu sa k nám v piatok 14.10. vrátil dobrý chlebík s maslom a medom. Medík, (ako ho s láskou volajú páni včelári a panie včelárky) prilákal do jedálne veľkých aj malých. Záujem o ochutnávku bol mega obrovský:) Stálo sa v dlhých radách. Med lesný, ďatelinkový, agátový a kvetový... Bolo z čoho vyberať. Všetky, s trpezlivosťou im vlastnou, na chlebíky nakladali manželia Blahovci, za čo im patrí veľké ĎAKUJEM. Zvedavci si mohli pozrieť aj včelie plásty, vosk a propolis. Mamky, tatkovia, babky, dedkovia:) prosím, nezabúdajte na med. Určite chutí nie len deťom.

Začali sme so šachom v Bratislave

V sobotu, 15. 10. sme odštartovali novú šachovú sezónu na turnaji v Bratislave v Cenade (Škola pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami). Z našej školy si boli zahrať Elka R., Kristínka D. a Adelka H. Za chlapcov bol iba Tomáš H., ktorý navštevuje u nás šachový krúžok. Celkový počet detí na turnaji bol 74 a z toho bolo 21 dievčat, čo je veľmi potešujúce. Turnaj bol silne obsadený, hrali tu aj niekoľkonásobné majsterky Slovenska. Naše dievčatá sa v štartovnom poli vôbec neocitajú na konci. Ela uhrala 5 bodov, čo jej vynieslo celkové 22. miesto. Škoda jej poslednej partie, víťazstvo v nej by jej zabezpečilo 14. miesto. Kristínka uhrala tiež 5 bodov a skončila na 34. mieste. Adelka mala len o pol bodu menej a skončila na 38. mieste. Dievčatá si priniesli okrem ďalších skúseností aj pekné ceny.

Šarkaniáda

Na ideálne počasie pre púšťanie šarkanov sme si tento rok museli počkať, ale oplatilo sa. V sobotu nám v Zlatníckej doline nič nechýbalo. Slniečko na nás upriamilo svoje jesenné lúče, silný vietor sa poobede premenil na priaznivý vetrík, takže sme sa netrpezlivo  vyhrnuli na lúku a obdivovali svoje vlastnoručne vyrobené alebo kúpené šarkany. Občas sa nám zamotali, občas sa krútili inak ako by sme chceli, ale na záver dňa sme boli všetci spokojní a príjemne unavení. :)

Trošku vlastného bádania neuškodí

V piatok sa nám podarilo s druhákmi nájsť si pred krúžkami trošku času na bádanie. Skúmali sme, čo sa stane s horiacimi zápalkami, keď ich zakryjete pohárom. Čo sa stane s tekutinou v tanieri, keď horiace zápalky zapichnuté v plastelíne zakryjete pohárom. Ako sa chová potravinárske farbivo v mlieku, keď do neho namočíte vatovú paličku namočenú v saponáte. Či to deti bavilo? Treba sa pozrieť na fotografie v albume.

Týždeň sezónnej, regionálnej a bio kuchyne 10.-14. októbra

V rámci týždňa sezónnej, regionálnej a bio kuchyne  sa nám spolu s rodičmi podarilo zorganizovať  pestrú jesennú výstavku lokálnej zeleniny a ovocia. Nechýbali ani menej známe mišpule, rakytník, hokaido a oriešky všetkých druhov. Dokonca aj mandle a nádherné boli aj ,,srdiečkové zemiačiky“, ,,patizónové ufo“, ,,zelerový drak“,  ,,mrkvová princezná“.  Zbierka nám, siedmakom, poslúžila aj prakticky, pri učení zmyslov v biológii, keď sme voňali, ochutnávali a hmatom zisťovali druhy ovocia a zeleniny. Na hodinách cudzích jazykov sme pomenúvali  jednotlivé druhy a na slovenčine sme sa venovali zeleninovým a ovocným frazeologizmom. Bolo to super vidieť, aká je k nám naša záhrada na jeseň štedrá.

Jabĺčkový beh

Dnes sa prvácki „Mravčekovia“ zapojili do Jabĺčkového behu pre zdravie. Bežalo sa im dobre, len boli trochu sklamaní, že bežali krátku trať, a oni by si trúfli aj na dlhšiu. Tak možno nabudúce :-). Ale jabĺčka chutili všetkým, aj keď boli trochu studené :-).

Deň otvorených dverí na Strednej zdravotníckej škole v Skalici

 

Timo: Včera sme sa prvé tri hodiny učili. Na štvrtej hodine sme išli do Strednej zdravotnej školy na ,,Deň otvorených dverí“. Hneď v prvej miestnosti nám ukázali spôsoby ako človeku zachrániť život. Robili sme aj test na čo sa používajú rôzne lekárske pomôcky, ktoré nám ukázali žiačky školy.

Lilly: Návšteva Strednej zdravotníckej školy sa mi veľmi páčila. Asi najviac ma zaujali pomôcky, ktoré používajú žiaci na praxi. Super bolo vidieť aj výbavu hasičského auta.

Chiarka: V miestnosti prvej pomoci som si vyskúšala záchranu života:  umelú masáž srdca, umelé dýchanie a v záchranárskej učebni som si zahrala zraneného človeka. Spolužiaci sa usilovne snažili dostať ma na nosítka, ale nepodarilo sa im to.

Ella: Najviac bolo vidieť pomôcky, ktoré používajú nevidiaci, napríklad: hovoriace pero, budík, slepeckú paličku, hracie karty, signalizátor na pohár, aby vedeli kedy sa pohár naplní vodou, čajom.... Páčilo sa mi aj skladanie ľudských orgánov na figuríne, ale najlepšia bola záchrana Chiarky.

Teddy Bear Day

Plyšový macík je niekedy tá hračka, ktorú si človek pamätá celý život. Čim obľúbenejší, tým ufúľanejší a naopak :) Zopár domácich macíkov prišlo na návštevu do školy v pondelok 3. októbra a bolo na nich vidieť, že sa v škole tešia. Aj niektoré vyučovacie hodiny boli o macíkoch, ale hlavne s macíkami. Pripomenuli sme si, prečo sa Teddy volá Teddy, pozdravili sme ich, predstavili sa, porozprávali sme o nich, opísali sme ich výzor a vlastnosti a mnohé sa pochválili svojím pôvodom. Neuveríte, niektoré z nich sa narodili práve dnes a niektoré sa ešte len zajtra chystajú prísť na svet. Ako? Šiestaci a ôsmaci vedia viac...

Do školy na bicykli - vyhodnotenie

Tento ročník kampane nám všetkým dal poriadne zabrať. Rána boli naozaj príliš chladné. Motiváciou nám však bola ,,Karta Petra Sagana“, a tak sa na školskom dvore počas dvoch týždňov tlačili vedľa seba bicykle a kolobežky a v šatniach to boli ,,weibordy “a korčule... A veru nebolo ich málo.  Ďakujeme hlavne trpezlivým rodičom, ktorí nám umožnili, aby bol výsledok taký skvelý. Spoločne sme odovzdali  takmer 60 kartičiekJ, ale čo je hlavné, urobili sme niečo pre seba a naše životné prostredie.

Vydarené účelové cvičenie pre II. stupeň

V pondelok 26. septembra sa triedy, dvor a altánok premenili na stanovištia s presným účelovým zameraním. Zdravotná príprava, dopravná výchova, mimoriadne situácie a topografia sú každoročné hlavné témy tejto povinnej školskej akcie. Tento rok sa však vďaka stanovištiam a práci v malom tíme zaktivizovali takmer všetci starší žiaci. Druhým skvelým bonusom boli študenti a pedagóg zo Strednej zdravotníckej školy v Skalici. Rozložili sa na dvoch stanovištiach a potom už len chápavo a trpezlivo vysvetľovali zásady prvej pomoci, učili techniku obväzovania a stabilizácie polohy. Naši si mohli vyskúšať umelé dýchanie a masáž srdca, prenos zraneného ako aj obväzovanie ruky, nohy, hlavy, oka...  Na ostatných stanovištiach si zopakovali dôležité telefónne čísla a dopravné značky, riešili dopravné situácie a pracovali s mapou. Určite sa nenudili:)

Ako sa im táto práca páčila píšu ďalej už sami: 

Pondelok sa mi veľmi páčil. Najviac sa mi páčilo ako sme robili s kompasom. Bolo aj dobré, že sme boli v skupinách po triedach. 

Najviac sa mi na účelovom cvičení páčilo, ako sme sa navzájom obväzovali obväzom a rozprávali o mimoriadnich situáciach spojených s terorizmom a cestovaním. Nepáčilo sa mi dýchanie z úst do úst figuríny. Inak to bolo veľmi dobré. 

Na pondelňajšom účelovom cvičení sa mi páčilo, ako sme sa učili poznávať značky, obväzovať obväzom a ako sme sa rozprávali o terorizme a mimoriadnych situáciách. A nepáčilo sa mi umelé dýchanie. 

Účelové cvičenie bolo úžasné. Najviac sa mi páčilo to, že už viem vďaka nemu pracovať s kompasom. Vôbec sa mi nepáčilo, že sme museli robiť umelé dýchanie. Ale ináč to bolo super.

 

Žiacky parlament (ŽP)

V tomto školskom roku sa ŽP prvý krát stretol 26. septembra. Z vyslaných členov jednotlivých ročníkov si zvolil predsedu a podpredsedu a hneď sa aj pustil do práce. Na programe stretnutia bol Školský poriadok a témou č. 1 boli mobilné telefóny. Používať či nepoužívať? Hovorilo sa aj o dozore na školskom dvore a v jedálni, novom % hodnotení niektorých predmetov a prišlo i na Kartu Petra Sagana. Všetky pripomienky, otázky a návrhy boli riadne spísané a zápisnica bola zaslaná pani riaditeľke, ktorá prisľúbila venovať sa týmto cenným postrehom a do ďalšieho zasadnutia ŽP predložiť stanovisko vedenia školy. Ďalšie stretnutie ŽP je naplánované na 24.10. 2016. Pýtajte sa svojich zástupcov na podrobnosti a nezabudnite, že zasadnutia ŽP sú OTVORENÉ pre VŠETKÝCH žiakov školy, nie len členov.   

Pohni kostrou

Viete, že  v čase od 10. do 17.9. 2016 bol vyhlásený „Európsky týždeň športu“? Keďže aj my sa radi hýbeme a robíme niečo pre svoje zdravie, zapojili sme sa k tejto myšlienke i my. V pondelok 12. 9. sa konala naša každoročná „Športová olympiáda“, kde deti behali, skákali, starší si zahrali futbal, mladšie ročníky oslovili preliezačky. V piatok sme k nám do školy pozvali profesionálnu cvičiteľku Lenku Volkovú, ktorá si priviezla so sebou aj trampolíny a s deťmi po ročníkoch si zacvičila jumping. Pre väčšinu detí to bola premiéra tohto typu cvičenia. Mali sme radosť s pani učiteľkami, že aj deti, ktoré sa nehýbu až tak často, toto cvičenie zaujalo a oslovilo. Veríme, že našu spoluprácu s cvičiteľkou Lenkou ešte niekedy zopakujeme. Týmto jej veľmi pekne ďakujeme v mene celej školy. Ďalší nápad nenechal na seba dlho čakať. Hneď v pondelok, cez triednicku hodinu, sa žiacke kostry hýbali znova. Dievčence zo šestky nabili školu energiou hoci aj bez trampolín! Baby, výborné to bolo, ďakujeme!

Septembrové družobné stretnutie v Skalici

Druhú septembrovú stredu sme hostili v Skalici siedmakov z Hodonína, Senice a Ratíškovic. Program sme začali v Záhorskom múzeu, kde sme sa na chvíľu preniesli do minulosti nášho kráľovského mesta - Skalice. Bol horúci deň a my sme mali naplánovanú plavbu loďou po Baťovom kanáli. Plavba bola super, vystriedali sme sa za kormidlom a neskôr, keď nám vyhladlo, sme si aj opekali špekáčiky. Asi všetkým ale najviac chutil Skalický trdelník, ktorý samozrejme nesmel chýbať.  Čas nám rýchlo ubehol a všetci sme mali, aspoň na chvíľku pocit, že prázdniny ešte neskončili. Ďakujeme.

Vedecký veľtrh 2016

 

Očami niektorých zúčastnených ôsmakov a deviatakov: (viac na hlavnej nástenke)
X: „Najprv by som chcel povedať, že ma to bavilo a bolo to zaujímavé. Boli tam všetky druhy vedy – od elektrotechniky, cez vesmírne technológie, chémiu, ekológiu až po prírodné odbory. Ale mňa najviac zaujala Teslova cievka, ktorú priviezla Slovenská vákuová spoločnosť a tým sa stala mojím favoritom. Nebola len tak normálna, hrala aj hudbu. Povedali nám, že je to kvôli vysokej frekvencii. Nakoniec na ňu pridali ohnutý kríž. Z jeho koncov začala potom lietať plazma  a vďaka tomu sa točil. Toto ma naozaj dostalo, lebo som nič také pred tým nevidel." 
Z: „ Vedecký veľtrh sa zdal byť zaujímavý, ale v skutočnosti väčšina stánkov nemala nič, s čím by sa dalo niečo robiť. Dosť často sme sa mohli len prizerať. ... Boli však i výnimky. Fakulta architektúry STU ponúkala veľmi kvalitný svet virtuálnej reality (bolo to zaujímavejšie, ako by sa mohlo zdať).“
Y: „Najprv som úplne náhodou narazil na Rádio klub STV. Myslel som si, že to bude nuda ale bola to celkom zábava. Dozvedel som sa veľa zaujímavého, no najviac ma zaujali informácie o rádioamatérskych súťažiach. ... V stánku Centra popularizácie fyziky som videl veľa zaujímavých pokusov ako napríklad Firenado, čo je tornádo, ktoré horí alebo delo vyrobené z magnetov a magnetických guliek “
W: „ Videl som lietať drony a bolo to úžasné.“
Q: „ Mohol som hodiť paličku robotickému psovi.“
H: „ Videl som zopár chemických pokusov a mohli sme ovoňať chemické vône ruže, syra ... “
P: „ Na obrázku som videla ako vyzerajú laktobacily a bifidobaktérie z jogurtov.“

PS1: V rámci týždňa # BE ACTIVE sme sa z Eurovea námestia (miesto konania veľtrhu) na hlavnú stanicu prišli pešo a cestou sme si obzreli nový Starý most, Šafárikovo námestie, modrý kostol sv. Alžbety, predajňu Martinus, Hodžovo námestie a záhradu prezidentského paláca.
PS2: Fotenie na veľtrhu sme zanedbali, zato máme fotku z prezidentskej záhrady.

European Week of Sport - žiaci

Hoci HÝBAŤ sa treba po celý rok, práve motto # BE ACTIVE  by chcelo zobudiť Európanov v týždni športu od 10.- 17. septembra. Prezieravosť tak chcela, aby na NAŠA školská športová olympiáda padla práve na pondelok 12.9.. Bol to deň ako z najhorúcejšej pece vytiahnutý. Slnko chcelo dokázať svoju silu a stalo sa súperom číslo jedna. Proti nemu nastúpili nadšení malí, odhodlaní veľkí a odovzdaní najväčší pretekári. Pretekali so slnkom, sami so sebou a časom. Na dráhe sa objavili aj talenty. Niektorí v tretrách a niektorí len tak v teniskách dokázali, že sú DOBRÍ a NAJLEPŠÍ. Rozhýbali sme sa. Mnohí sa budú hýbať na rôznych športových a tanečných krúžkoch po celý rok. Zdá sa, že aj naše nové ihrisko (so sieťami na všetko:) ich ťahá von. Doprajme im aj nám pohyb:)

European Week of Sport - rodičia

Európsky týždeň športu je výzvou nielen pre naše deti, ale aj ich rodičov. Deti športovali doobeda počas školskej olympiády v atletických disciplínach na letnom štadióne a poobede nastúpili ich rodičia. Veď nie je nič lepšie, ako dobrý rodičovský príklad a vzor – a v športe to platí dvojnásobne.  Zohratá „volejbalová partička“ našich rodičov pokrstila nové multifunkčné ihrisko na školskom dvore vo veľkom štýle, ako sa patrí :-). Zaželali sme mu, aby nikdy nezívalo prázdnotou a aby na ňom bolo vždy veselo, najmenej tak, ako tomu bolo dnes.

Matematika na šachovnici

Naši druháci začali tento rok šachovú matematiku na obrej šachovnici na školskom dvore. Zahrali sa na vlka a ovečky, hľadali čo najrýchlejšie správne políčko a jazdcami vyhadzovali súperových pešiakov. Celkom dobre si aj zaposilovali pri zhvíhaní figuriek. :)

Slávnostné otvorenie školského roka 2016/2017

Správy o počasí hrozili už od piatka: „V pondelok sa začne nový školský rok a počasie sa zhorší.“ Typický slovenský pohľad. Prečo sa usmievať, keď sa môžeme aj mračiť. Šťastie, že tie naše veľké detiská a malé detičky nepočúvali správy o počasí a nezabudli sa usmievať, „kecať“, džavotať, vrtieť a krútiť sa a ani si nevšimli, že je hoci aj pod mrakom.
Všetci mali čas cez prázdniny vyrásť. Aj škola vyrástla a opeknela. Objavil sa skvelá pergola a ihrisko so špeciálnou úpravou proti dažďu, pribudol basketbalový kôš a rozkvitli všetky muškáty:) Šikovné dievčence zo šestky zahrali príbeh o trošku rebelskej princeznej a pani riaditeľka predstavila učiteľov a pekne po mene privítala našich nových prváčikov. Začali sme s úsmevom.
Kiežby sa aj tento školský rok tiež rátal medzi tie DOBRÉ!

Prázdninová Pátračka Prašník

Správy zo 6. dňa PIATOK

Ráno sme sa zobudili do zamračeného a chladnejšieho dňa, ale vôbec nám to nevadilo, pretože sme sa všetci (najviac asi naši najmenší pátrači) tešili domov. Po raňajkách v zostave: stále menu (to boli „cereálie“ s mliekom) + rybacia nátierka a čerstvý chlebík sme sa pustili do balenia batožiny. Na naše prekvapenie sme to stihli veľmi rýchlo (asi za to vďačíme zručnostiam, ktoré nadobúdame už niekoľko rokov :-) a o 9:30 sme už čakali na autobus. Ten sa však zdržal v Senici, a tak sme využili voľný čas na posledné hry v areáli. Keď sme uložili batožinu do autobusu (vďaka patrí našim starším detektívom, ktorí pomáhali aj so školskými rekvizitami) sme sa vydali na cestu do Skalice. Škoda by však bola prísť len tak, bez jedinej zastávky cestou. A preto sme navštívili Národný dom M.R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom, kde nám milý pán sprievodca porozprával  o Dušanovi Jurkovičovi, jeho rodine a práci. Videli sme model Mohyly M.R. Štefánika, ktorý sa dal otvoriť a my sme tak mali možnosť nahliadnuť dovnútra tejto významnej Jurkovičovej stavby.  V Brezovej práve začínal na námestí jarmok, a tak niektorí neodolali vôni medovníkov a osviežujúcej kofole. Našou poslednou zastávkou bola už spomínaná Mohyla na Bradle, tento krát v životnej veľkosti. Po krátkom nakupovaní suvenírov a sladkostí sme už išli rovno do Skalice.

Unavení, ale plní zážitkov a nových skúseností sme sa zvítali na parkovisku s našimi najbližšími. Ďakujeme učiteľom, ktorí obetovali svoje vlastné pohodlie a dovolenku, aby deťom pripravili týždeň hier a aktivít v peknom prostredí myjavských kopaníc. Deti si zaslúžia poďakovanie rovnako, pretože poslúchali a usilovali sa zapojiť do každej aktivity naplno.

A kam pôjdeme nabudúce? :-)    

Správy z 5. dňa ŠTVRTOK

Ráno na raňajky sme mali vianočku a kakauko :) Po raňajkách sme si zahrali hru "Cesta lesom za oranžovou nádejou". Medzi úlohami v tejto hre bolo aj zostavenie ohniska, ktoré bolo zaujímavé a veľmi rôznorodé. Keďže sme túto hru hrali po tímoch a jeden tím bol vždy v lese, ostatní hrali rôzne hry. Po tomto vyčerpávajúcom zážitku sme dostali zaslúžený obed, ktorý bol k prekvapeniu všetkých celkom dobrý. Poobede sme každý po svojom relaxovali, niektorí sa kúpali, čítali si, hrali hry alebo kreslili mapu. Potom sme sa znova napapali - mali sme výborný melónik. Naša posledná aktivita bolo vytváranie diamantového diagramu a jeho prezentovanie ostatným kamarátom. Neskôr sme si postavili hrad z "puzzle" a zistili sme jeho meno. Všeti sme to zvládli :) Na konci dňa sme si rozložili oheň a na večeru sme si dali chutné špekáčiky. Potom sme si rozdali diplomy a poslednú poštu. Modrí Pátračovia.

Správy zo 4. dňa STREDA

Na raňajky sme mali švédske stoly a uhorky, aby nás v noci nezožrali pavúci (povedala p. uč. Milica). Potom sa začalo dobrodružné hľadanie Etelky. Bola to veľmi únavná a dlhá cesta, ale nakoniec sme tam prišli. Etelka bola farma so zvieratami, ktoré sme kŕmili zhnitým ovocím a zeleninou. Po kŕmení sme hľadali poklad - medovníky v tvare zvieratiek. Najviac nás bavili prasiatka. Mali sme aj možnosť povoziť sa na koníkovi Mia. Na obed sme mali kuracie sotté s ryžou a fazuľovú polievku. Po odpočinku a čitateľskej chvíľke sme hrali Prachoviny a súťažili v jedení medovníkov. Na večeru bol granadiersky pochod. Po večeri sme si rozdali poštu a Adelka Veľká hrala na gitare. Pani učiteľka Milica dnes oslavovala meniny a rozdávala čokolády. Susedám dala po dve. Už sme unavení a ideme spať. 

Správy písali Červené melóny

Správy z 3. dňa UTOROK

Milí rodičia, 

dnes Vám napíšeme, čo sme od rána prežili. Na raňajky sme mali to čo vždy, ale výnimočne bola krupicová kaša, ktorú si väčšina detí dala. Po raňajkách sme sa presunuli do herne, kde sme si potrápili hlavy nad kvízom, ktorý pre nás pripravil Rudko. Vyhrali ho Žutí pantheri s 1100 bodmi. Potom nasledoval čas na kúpanie a hranie hier. Na obed sme mali rajčiakovú polievku a segedínsky guláš. Poobedná hra Safari sa všetkým veľmi páčila. Hra Daktyloskopia nám umožnila otláčať časti tela na plátno a tým si vytvoriť tímovú vlajku. Na večeru sme mali buchty s lekvárom. Po večeri si každý mohol dopísať poštu. Najviac pošty dostal Kubo Kondla, ktorý nám vytvoril nový rekord. Celý deň sme mali možnosť hľadať stratené kľúče. Zatiaľ sme našli len 3 a tie našla Adelka Hránková. Nikto nechápe ako.

S pozdravom a dobrou náladou Vaši Scoobyduááci

Správy z 2. dňa PONDELOK

Niektorí nedočkavci vstali veľmi skoro a išli hľadať kľúče. Každý deň máme totižto vypátrať 5 kľúčov. Za každý kľúč dostaneme kúsok puzzle z nášho hradu. Zuzka Kopáčová z nášho tímu našla 1 kľúč v "parazole". O 8:30 sme raňajkovali. Mali sme švédske stoly. Po raňajkách sme vyrábali koráliky a sadrové prívesky. Tie nám na slniečku pekne schli a my sme zatiaľ lúštili "Šifry Mr. Prašníka". Na obed bola ryža a kuracie stehno. MŇAM!! Po obede sme si mohli čítať svoju knihu alebo sme mohli ísť do nejakej izby a počúvať, ako čítajú veľkí. O 14:00 sme už boli v bázene a vydržali sme tam do 17:00. Na večeru boli špagety a po večeri sme si rozdali koráliky a Poštu pre Teba. Teraz sa ešte trocha hráme a budeme pozerať Mimoňov. Dnešné správy napísali Žutý pantheri: Sebko, Klaudinka, Ľubko, Karinka, Paulínka a Zuzka. 

P.S. Susedia z Komárna mali DISCO a naše baby im išli ukázať ako sa naozaj tancuje. 

Správy z 1. dňa NEDEĽA

Milí rodičia,

Dnešné správy Vám píše oranžový tím – VIP Rýchla Rota: Dáška, Lívinka, Klárka, Maťko Kuba, Vikinka, Nelka a Adam Vajla. Cesta nám rýchlo ubehla. Navštívili sme zrúcaninu hradu Čachtice a Park Miniatúr v Podolí. Potom sme sa ubytovali v rekreačnom zariadení Prašník – Dúbrava. Izby sú väčšie aj menšie, niektoré umývadlá sú spojené so sprchou. Na večeru sme mali chutný guláš s chlebom – všetko sme zjedli a niektorí si aj pridali. Tešíme sa zajtrajšok.